Чи можна пити ехінацею під час хвороби

Авторadmin

Чи можна пити ехінацею під час хвороби

Ехінацея для підвищення імунітету: правда чи міф

Більшість із нас бачили, як виглядає ехінацея. Різних відтінків та насиченості пурпурового кольору суцвіття, що нагадують середніх розмірів ромашки, що опустили пелюстки вниз, ростуть на 5 із 6 клумб українських присадибних ділянок. Ця багаторічна рослина родом із прерій Північної Америки сьогодні росте в середніх широтах Євразійського континенту та входить до каталогів лікарських трав багатьох країн світу.

Ехінацея для імунітету: що за рослина?

Перші дослідження терапевтичних властивостей ехінацеї було проведено 1794 р. Активно вивчати її імунологічні властивості розпочали на початку минулого століття. В Україні ця рослина, листя якої увінчане крихітними голочками (echinos, грец. — їжак), з’явилося 1946 року, і з того часу застосовується у фітотерапії та харчовій промисловості.

Речовини, що знаходяться в корінні, листі та суцвіттях ехінацеї, входять до переліку натуральних імуномодуляторів. Їх комбінація стимулює імунну систему протистояти бактеріальним та вірусним інфекціям, що вражають дихальну систему, особливо її верхні шляхи. Це відбувається завдяки:

  • збільшенню активності макрофагів та нейтрофілів;
  • підвищення синтезу інтерлейкіну-1;
  • сприяння необхідному перетворенню В-лімфоцитів;
  • покращення функцій Т-лімфоцитів;
  • прискорення обмінних процесів у печінці та нирках.

Ехінацея також створює умови, які пом’якшують ознаки ГРВІ та грипу, та може вкорочувати час одужання. Терапевти, інфекціоністи, імунологи та спортивні лікарі рекомендують для лікування простудних станів застосовувати її настої та настоянки, а для профілактики – капсули або таблетки.

Ехінацея: користь та властивості

Користь ехінацеї – не лише покращення опірності ретро вірусам та бактеріям. Її корисні властивості дозволяють призначати добавки як допоміжне лікування наступних станів та захворювань:

  • тривалий прийом антибіотиків;
  • патології, викликані стрептококом, стафілококом, кишковою паличкою;
  • інфекції сечовивідних шляхів;
  • хронічні грибкові ураження;
  • рани, які не гояться;
  • кандидоз;
  • простий герпес;
  • променева чи хіміотерапія;
  • стоматит.

Ехінацея також допомагає при фізичній перевтомі. Її призначають при емоційному вигоранні. Добавки з нею включені до протоколу терапії тривожних станів та великого депресивного розладу.

Ехінацея: протипоказання

Властивості, які надає на організм комбінація діючих речовин ехінацеї, забороняють її застосування людям з такими хворобами як:

  • сінна лихоманка;
  • цукровий діабет;
  • туберкульоз;
  • колагеноз;
  • ревматизм;
  • червоний вовчак;
  • хвороби лейкоцитарної формули крові;
  • аутоімунні захворювання;
  • СНІД, ВІЛ;
  • розсіяний склероз.

На жаль, але ехінацея виявилася безсилою проти онкології.

Ехінацея: плюси та мінуси

Основний плюс препаратів ехінацеї – мала і незначна частота побічних ефектів. Вкрай рідко, але можуть виникати епізоди падіння тиску, запаморочення та нудоти, а також послабитися випорожнення. При алергії або непереносимості ехінацеї, які в першу чергу проявляються почервонінням (свербінням, кропив’янкою), прийом препарату слід негайно припинити. В іншому випадку лікування/профілактика ехінацеєю призведе до станів, що загрожують життю – напад бронхіальної астми, набряк Квінке, анафілактичний шок.

Серед мінусів ехінацеї виділимо такі.

По-перше, у фітотерапії застосовують 3 сорти лікарської рослини ехінацеї – пурпурову, бліду, вузьколисту. Який вид ефективніший і біологічно активний досі не з’ясовано.

По-друге, незважаючи на те, що препарати та добавки Ехінацея займають за обсягами продажів перше місце у світі, ніхто не поспішає запровадити стандартизацію комбінації діючих речовин.

По-третє, відсутність стандартизації не дозволяє довести достовірну ефективність імунологічних та інших позитивних для здоров’я властивостей ехінацеї. Використання вирощених у різних умовах різних сортів рослини, різних її частин, у різних пропорціях та в різних середовищах, змушують медичну спільноту констатувати – дієвість лікування ехінацеєю поки що можна порівняти з ефектом плацебо.

Ехінацея для дітей: чи можна використовувати?

Лікарських препаратів з ехінацеєю для немовлят до одного року не існує. Педіатр може порекомендувати до прийому сироп з ехінацеєю малюкові 2-3 років, але зазвичай допоміжну підтримку роботи імунної системи починають з 5 років препаратами у відповідному віці дозуванні і без вмісту спирту. Лікування та профілактика застуд, ГРВІ та грипу за допомогою ехінацеї у дітей 6–12 років теж відбувається тільки після призначення лікаря. Особливо суворо треба виконувати вимоги дозування та тривалості лікування. Порушення призведуть до пригнічення імунітету.

Ехінацея при вагітності

На жаль, вагітним та годуючим грудьми препарати з ехінацеєю пити заборонено. Жінці шкоди не буде, але як позначаться діючі речовини на розвиток плода, а потім і немовляти, невідомо. Дослідження з цієї теми не проводилися.

Ехінацея: користь для спортсменів

При фізичному навантаженні ехінацея діє на організм не так, як вона впливає на нього при малорухливому способі життя. Препарати ехінацеї для спортсменів – це:

  1. Зниження ймовірності ГРВІ перед, безпосередньо під час і протягом декількох днів після змагання, коли організм через фізичне та психоемоційне навантаження виробляє гранично низьку кількість імуноглобулінів, а концентрація в крові антитіл різко падає.
  2. Адаптоген, що допомагає швидше акліматизуватися після переїзду до місця змагань, що знаходяться в іншому часовому чи кліматичному поясі, або на іншій висоті над рівнем моря, та назад додому.
  3. Легке знеболювання та седація через посилення вироблення простагландинів діючими компонентами ехінацеї на тлі анаеробного навантаження.
  4. Доведене покращення аеробної витривалості, показника максимального споживання кисню VO2 max, збільшення кількості еритропоетину та зміна складу цитокінів, причому без кількісних змін еритроцитів, гемоглобіну та гематокриту. Достатній курс прийому ехінацеї для досягнення цього ефекту – 4 тижні, по 400-500 мг, безпосередньо перед і відразу після аеробного тренування.
  5. Антиоксидантний захист кровоносних та лімфатичних капілярів.

Сила цих ефектів у кожного зі спортсменів виявляється індивідуально. Для синергії спортивні медики рекомендують паралельний прийом з ехінацеєю добавок з корейським женьшенем, часником, якірцями сланкими.

Увага! Бодібілдерам, які застосовують у підготовці стероїди, пити добавку спортхарчу Ехінацея нераціонально, тому що в ній містяться ферменти, які пригнічують дію стероїдних гормонів.

Як пити настоянку ехінацеї

Форма Склад Вікова категорія Режим прийому Часовий період
Лікування застуд, ОРЗ, ГРВІ, ретровірусів, грипуКрапліЕхінацея 1:2,8 г Вітамін С 3,0 г Вода5–11 років1 крапля/1 рік життя, 2–3 рази в день, перед їжеюЗ першого дня, протягом 20–30 днів
з 12 років і старше15–25 крапель, 3-4 рази в день, перед їжею
Екстракт спиртовийЕхінацея 1:2,7 Етанол 40 %12–17 років5–10 крапель, развести водою 1:2 або 1:3, 2–3 рази в день, за 30 ха до їжіЗ першого дня, не довше 8 тижнів
з 18 років40 крапель, через 2 години й далі — по 20 крапель, 3 рази в день, за 30 хв до їжі
Профілактика респіраторних інфекційКапсули

Ехінацея 500 мгз 12 років1 капсула,

20–21 днів паузи,

2** або (3–4***) капсули,

за 15 хв до їжі,

20–21 днів паузи,

Дослідженням, проведеним у 2005 році, доведено, що найкраще використовувати відкриті флакони з краплями, настоєм або з настойкою ехінацеї протягом 4 днів, зберігаючи їх при температурі +4 °С. Далі її ефективність сильно знижується, а через кілька днів вона втрачає всі позитивні якості.

Для загоєння ран спиртовий екстракт ехінацеї наносять на рани, готуючи класичний компрес або тампон з 20 крапель і 100 мл хлориду натрію (9 %). Пов’язку-компрес змінюють 2 рази на добу, вранці та перед сном. Тривалість лікування: 1-8 тижнів.

Як приймати ехінацею при інших перерахованих вище станах і хворобах? Це може сказати тільки лікар.

У магазині Belok можна купити добавки з ехінацеєю від кращих виробників спортхарчу в світі:

  • капсули ECHINACEA 250 МГ від HAYA LABS (Великобританія, США);
  • капсули ECHINACEA 400 МГ від NOW FOODS (США);
  • капсули VITAMIN C+ECHINACEA від SPORTER (Україна)

Два перші препарати підійдуть для профілактики інфекційних респіраторних хвороб професійним спортсменам. Третю добавку рекомендуємо фітнесистам, а також тим, хто не займається фізкультурою, людям похилого віку та дітям від 5 років і старше, особливо тим, хто ходить на заняття у спортивну секцію. Допомогти становленню дитячої імунної системи та підтримати її роботу в умовах весняного авітамінозу також допоможуть жувальні цукерки з бузини від Earths Creation (США).

  1. Коуч Дж.Ф. Експериментальне дослідження терапії ехінацеєю. 1920.
  2. Дорш В. Клінічне застосування екстрактів ехінацеї пурпурової та блідої. 1996.
  3. Hoheisel O. Лікування ехінацеєю скорочує перебіг застуди: подвійне сліпе плацебо-контрольоване клінічне дослідження. 1997.
  4. Берг А. Вплив лікування ехінацеєю на імунну відповідь, спричинену фізичними вправами, у спортсменів. 1998.
  5. Гримм В. Рандомізоване контрольоване дослідження ефекту рідкого екстракту Ехінацея пурпурова на захворюваність та тяжкість застудних та респіраторних інфекцій. 1999.
  6. Блок К.І. Вплив ехінацеї, женьшеню та астрагалу на імунну систему. 2003.
  7. Коен Х.А. Ехінацея дітям. Ефективність рослинних препаратів, що містять ехінацею та вітамін С, у профілактиці інфекцій дихальних шляхів у дітей: рандомізоване, подвійне сліпе, плацебо-контрольоване, багатоцентрове дослідження. 2004.
  8. Маккан Д.А. Зміни імуномодулюючих властивостей Echinacea spp.: настої та настойки коренів зберігають при температурі 4°С протягом чотирьох днів. 2005.
  9. Карш-Фельк М. Ехінацея для профілактики та лікування застуди. 2014 року.
  10. Рамазан Еренлер. Антиоксидантна активність ехінацеї пурпурової та блідої. 2015 року.
  11. SportWiki. Ехінацея. 2016.
  12. Катандзаро М. Імуномодулятори, натхненні природою: огляд ехінацеї. 2018 року.
  13. Девід Шолто. Ехінацея для профілактики та лікування інфекцій верхніх дихальних шляхів: систематичний огляд та метааналіз. 2019.
  14. Реєстр сортів рослин України. 2022.

Чим корисна ехінацея для нашого організму?

Ехінацея пурпурна — це одна з тих рослин довкола котрої відбувається багато суперечок. Одні вважають її джерелом корисних речовин та вітамінною бомбою, яка зміцнює імунітет. Інші ж приписують ехінацеї чимало протипоказань і взагалі, вважають, що науково вона не надто добре вивчена. Останнє твердження не зовсім коректне, адже в США користь ехінацеї, звідки вона й родом, досліджують регулярно. Ба більше, вважається, що ще колись у давнину, індійські племена, які проживали і дотепер живуть на американському континенті, лікували ехінацеєю всі болячки. Ми вирішили детальніше поцікавитися історією та властивостями даної лікарської рослини і розповісти, чи справді вона така корисна, чи є стосовно неї застереження, і що взагалі треба знати про цю красиву багаторічну квітку.

Що таке ехінацея?

Вперше рослину описав і дав їй таку назву шведський вчений і медик Карл Лінней. Слово “echinos” з латинської перекладається, як їжак. Саме з цією твариною й асоціювалася у Карла квітка з доволі гострими пелюстками. Загалом, існує приблизно десять різновидів ехінацеї, але цілющими властивостями славиться лише дві з них: Echinacea purpurea і Echinacea angustifolia. Ці дві квітки й почали активно використовувати у медицині та косметології.

Ехінацея рослина роду Айстрових, родом вона з Північної Америки, але активно росте на вітчизняних клумбах та городах. Виявляється, що у складі ехінацеї є дуже багато корисних елементів та біологічно активних речовин:

  1. Залізо, селен, магній, кальцій, калій, срібло, кобальт, марганець, цинк і багато іншого. Більша частина таблиці Менделєєва зібралися у цих пелюстках та коренях. Ці мікроелементи необхідні організму для підтримки життєво важливих функцій.
  2. Ефірні та жирні масла, полісахариди, сапоніни, фітостерини, глюкоза, органічні кислоти, дубильні речовини, смоли та інші біологічні активні речовини, які відповідають за імуномодулюючу функцію.
  3. Поліени, які мають протигрибкові властивості.
  4. Фенолові кислоти, які чинять антисептичну дію.
  5. Бетаїн — покращує роботу серця і судин, чинить профілактику інсультів.
  6. Фенолкарбонові кислоти — мають легкий сечогінний ефект і також, зміцнюють імунітет.

Як бачимо, рослина дійсно має потужний склад, тож при правильному її споживанні можна отримати чимало корисних ефектів для організму.

Найкорисніші властивості ехінацеї

Рослина має славу сильного імуномодулюючого засобу. Тобто найкорисніша її властивість — це зміцнення імунітету і тут ця рослина майже немає собі рівних. Перелічимо кілька найпотужніших властивостей, якими наділена ехінацея пурпурна:

Попереджує вірусні захворювання або полегшує їх перебіг

Продукти на основі ехінацеї часто приймають під час грипу та ГРВІ, або у вигляді профілактики в період сезонних захворювань. І справді, з таким помічником, організм легше переносить хворобу, адже імунна система більш активна. Бактеріальні ускладнення не мають жодного шансу на виникнення. Активні речовини ехінацеї провокують збільшення білих кров’яних тілець, і саме вони борються з інфекцією, яка потрапила у ніс чи горло.

Полегшує симптоми інфекцій та запальних процесів

Часто ехінацею приймають люди, які хворіють циститом чи мають інші проблеми з сечовивідними шляхами. Вважається, що ехінацея пригнічує запальний процес, та допомагає швидше вивести мікроби з організму.

Покращує стан шкіри

Недарма на основі ехінацеї є так багато кремів та косметичних засобів для обличчя. Вона зменшує запальні процеси, демонструє чудові результати в лікуванні екземи, акне та інших хвороб шкіри.

А ще ехінацея містить багато антиоксидантів, має заспокійливий ефект та регулює рівень цукру в крові. І все це не пусті слова, а результати наукових досліджень. Детальніше у таблиці.

Дослідження, які проводилися

Містить багато антиоксидантів, які захищають клітини від передчасного руйнування

Дане дослідження опублікував у 2007 році Університет фармацевтичних наук, Данія.

Допомагає вилікувати хвороби шкіри

У 2011 році це виявили в Університеті Британської Колумбії, Канада. Тоді лабораторні дослідження показали, що екстракт ехінацеї легко вбиває мікроби, які, наприклад, провокують акне.

Регулює рівень цукру в крові

У 2017 році в Університеті Хунгкуанг (Тайвань) дослідили, що ехінацея подавлює ферменти, які переварюють вуглеводи. Як наслідок, в кров поступає менше цукру.

Різновиди продуктів на основі ехінацеї та популярні форми випуску

Ехінацея випускається у різних формах випуску. Це таблетки, капсули, настойки, екстракти, чаї, подрібнене листя та стебла для самостійного заварювання. Всього налічується понад 200 різноманітних препаратів, на основі листя, стебел, квіток і коріння цієї рослини.

Найпопулярніші форми випуску:

  • Таблетки. Найзручніша форма випуску, адже їх можна взяти з собою в поїздку. Переважно вони не мають ніякого запаху чи смаку. Зручне дозування, яке вказується на упаковці, тож ви не хвилюватиметесь, що випили занадто багато настойки або переборщили з чаєм. Також, часто ехінацею в таблетках поєднують з іншими рослинами, наприклад розторопшею, що робить продукт ще кориснішим;
  • В ампулах для ін’єкцій. Не така популярна форма, адже має більше обмежень, та й це не завжди зручно. Не кожен самостійно зможе зробити собі укол, а щоразу йти до лікаря не охота;
  • У вигляді чаїв. Доволі популярна форма, але інколи так лінь заварювати цей чай. Та й ще треба вміти правильно це зробити. Найкраще на паровій бані, щоб не втрачався корисний склад.

Чи має рослина протипоказання?

Має, як і будь-який натуральний продукт. Медики виділяють кілька категорій людей, яким з обережністю слід приймати ехінацею. Є й такі, яким категорично забороняються будь-які препарати на основі цієї рослини.

  1. Категорично не можна людям, які мають ВІЛ, СНІД, або лейкоз.
  2. Тим, хто хворіє на туберкульоз.
  3. Тим, кому робили пересадку органів.
  4. З обережністю слід приймати ехінацею вагітним, годуючим, та людям з алергією.
  5. Дітям молодше 12 років можна давати таблетки, чи чаї лише після консультації з лікарем.

Не рекомендується приймати препарати на основі ехінацеї одночасно з імуномодуляторами, адже вона пригнічує їхню дію.

Про автора

admin administrator