Чим корисний квашений буряк

Авторadmin

Чим корисний квашений буряк

Чому потрібно їсти буряк: нові факти про його користь

У випуску «Критичних оглядів харчової науки та харчування» за 2019 рік дослідники стверджували, що потрібно включати більше страв з буряка до щоденного раціону через численний список переваг для крові і загального здоров’я.

Буряк вважають природним кровотворних засобом. У цьому продукті містяться речовини, що сприяють утворенню червоних кров’яних тілець.

Користь буряка

Буряк корисний завдяки своїм антиоксидантним та протизапальним властивостям, що надає темно-червоний пігмент – беталаїн.

Сам овоч містить переважно воду і багато клітковини (2,3 г на плод середнього розміру) та поживних речовин, таких як кальцій, магній, калій та вітамін А.

А ще його відносять до групи овочів і фруктів, які можуть знизити ризик розвитку хронічних захворювань, включаючи діабет 2 типу, серцеві захворювання і деменцію.

Незважаючи на величезну користь для здоров’я, буряк дійсно має перевагу серед інших фруктів та овочів завдяки рівню червоного пігменту.

Енциклопедія продуктів харчування та здоров’я стверджує, що беталаїн можна отримати тільки з буряка та мангольду це підвид буряка). Він також міститься в деяких інших рослинах і листках, але вони не їстівні для людини.

Беталаїн пов’язують із зменшенням запалення, проявом антиоксидантних властивостей і навіть у деяких випадках він допомагає знизити ризик раку.

Дієтологи та гастроентерологи продовжують вивчати можливість використання буряка або бурякового екстракту для боротьби із запальними недугами, такими як захворювання печінки та артрит.

Позитивні наслідки вживання буряка значні, єдине, що беталаїн змінює колір сечі.

Як готувати буряк, якщо любите і не любите його смак

Якщо вам подобається смак буряка, наріжте його слайсами та обсмажте, а ще краще запечіть. Додайте його до салату із руколи з козячим сиром та полийте оливковою олією.

Вам не подобається смак буряка? Тоді підійдуть бурякові чіпси зі спеціями.

Рецепт корисних бурякових чіпсів

Інгредієнти

  • Буряк 2 шт.
  • Оливкова олія 2 ч. л
  • Морська сіль і спеції – за смаком

Спосіб приготування:

Розігрійте духовку до 200 °С. Наріжте буряк тонкими слайсами. Змішайте з оливковою олією, сіллю та розмарином чи куркумою (за смаком). Викладіть рівномірно на деко. Випікайте 15-20 хвилин. Злегка остудіть і подавайте до столу з соусом з йогурту чи песто.

Чіпси з буряка не лише смачні, але корисні і поживні.

Буряк корисний, але не всім: коли не можна їсти червоний овоч

Буряк — один із найбільш популярних овочів серед українців. Він містить багато вітамінів, мінералів та інших корисних речовин. Однак є люди, яким не можна їсти червоний буряк. Все про користь і шкоду цього овоча читайте в матеріалі.

Що лікує червоний буряк

Буряк багатий антиоксидантами, які захищають клітини організму від шкідливого впливу вільних радикалів. Це також зміцнює імунітет, знизуючи ризик простудних захворювань. Особливо сильним антиоксидантом, який міститься в буряках, є бетаїн. Він сприятливо діє на здоров’я печінки, допомагає відновленню її клітин і захищає орган від шкідливого впливу.

Також у буряках є клітковина, яка сприяє хорошому травленю й насичує. Ця властивість овоча особливо корисна тим, хто хоче скинути вагу. Буряк додатково підтримує здорову мікрофлору кишківника та запобігає закрепам.

В буряках містяться нітрати, які в організмі перетворюються на оксид азоту, що розширює судини й допомагає знизити артеріальний тиск. Тому вони вважаються особливо корисним продуктом для підтримання здоров’я серцево-судинної системи та навіть можуть допомогти знизити ризик інфаркту.

Чим корисний буряк для жінок? Через велику кількість марганцю, бору й заліза він позитивно впливає на кров і допомагає відновити крововтрату після менструації. Рекомендують вживати буряк і під час менопаузи, адже він допомагає відновити гормональний фон.

Фахівці стверджують, що сирий червоний буряк корисніший за варений, адже в ньому зберігається більше вітамінів і поживних речовин. Однак варений овоч не лише зберігає більшість вітамінів і мінералів, але й краще засвоюється за проблем із ШКТ, знижуючи вплив кислоти на кишківник.

Коли не можна їсти червоний буряк

Варений і сирий червоний буряк: користь і шкода / Фото: pixabay.com

Незважаючи на численні переваги червоного буряка для здоров’я, їсти цей овоч можна далеко не всім. Є люди, яким потрібно скоротити його вживання або й зовсім виключити буряк із раціону:

  • Сечокам’яна та жовчнокам’яна хвороба — через вміст оксалатів вживання буряків може сприяти утворенню каменів у сечовивідних і жовчовивідних шляхах.
  • Цукровий діабет — через вміст цукру й високий глікемічний індекс.
  • Хвороби шлунково-кишкового тракту — буряк має проносний ефект, тому може бути протипоказаний за синдрому подразненого кишківника та діареї.
  • Гіпотонія — великі порції буряків можуть спричинити різке зниження артеріального тиску.

Скільки буряків можна з’їсти на день

Здоровій людині лікарі рекомендують вживати 100-200 грамів буряків щодня в будь-якому вигляді. Ввечері овоч також можна їсти, але намагатися зробити це за дві години до сну.

Буряки — корисні й поживні овочі, які містять чимало мінералів, вітамінів. Проте перш ніж включити його до свого раціону, варто проконсультуватися з лікарем, щоб уникнути можливих проблем зі здоров’ям.

Читайте також:

Про автора

admin administrator