Чим обробити буряни щоб не росли

Авторadmin

Чим обробити буряни щоб не росли

Зміст:

Як боротися з бур’янами в саду і на городі: вісім перевірених способів

Щоб кількість бур’янів не росла шаленими темпами, краще боротися з рослинами до періоду квітіння. В цьому разі можна лише висмикнути їх із корінням, потім перекопати ґрунт і вибрати залишки кореневої системи. Для перекопування краще використовувати вила, а не лопату. Інакше існує великий шанс пошкодити коріння та залишити його частини в землі.

Виморожування як засіб боротьби з бур’янами

Досить ефективний спосіб, щоб позбутися бур’янів на ділянці. Робити це потрібно ще з осені. Ґрунт перекопується і залишається без укриття на зиму. Навесні проводиться ще одне перекопування. Завдяки такому способу можна знищити багаторічні трави, які відрізняються особливо потужною кореневою системою. Однак навіть виморожування не допоможе позбутися всіх бур’янів за один сезон. Щоб повністю очистити ділянку, знадобляться 2-3 роки.

За допомогою пластикової плівки

На грядках, які ви підготували для висаджування городніх культур чи квітів, бур’яни з’являються дуже швидко. Щоб ґрунт не заріс травою, потрібно після перекопування накривати його непрозорою пластиковою плівкою. Вона допоможе не лише захистити від бур’янів, але й зберігатиме потрібний рівень вологи, який підходить для культурних рослин. Замість плівки можна використовувати й інші предмети (покрівельні матеріали, чорні неткані текстильні матеріали, картон, фанеру). Головне, щоб бур’яни не мали доступу до сонячного світла.

Мульчування

Щойно з висаджуванням культур буде покінчено, потрібно мульчувати ґрунт торфом, тирсою, лушпинням насіння соняшника, скошеною травою чи подрібненою деревною корою. Вибирати вид мульчі необхідно залежно від типу рослини. Наприклад, кору, яка містить дубильні речовини, не варто використовувати на грядках з овочами. Для томатів протипоказане сіно, а ось для картоплі воно підходить. Універсальним варіантом є спеціальне агроволокно. Ґрунт потрібно покрити цілком, а для поливання рослин використовувати невеликі отвори біля кожного кущика.

Мульчу укладають товстим шаром (5-7 см), щоб крізь неї не могли прорости бур’яни. Цей метод можна використовувати також і на міжрядді.

Зачистіть сусідні території, щоб не було бур’янів

З сусідніх територій насіння бур’янів може заноситися вітром чи птахами до городу чи саду. Найбільш небезпечними вважаються покинуті ділянки, де бур’яни ростуть не один рік. Якщо є така можливість, краще викосити всю траву на такій території до початку квітіння, а потім скошувати кілька разів за сезон. Потужні багаторічники послаблюються після постійного підрізання, а ще насіння не встигатиме сформуватися і потрапити на ваш город.

Як вивести бур’ян — ізолювати його

Цей спосіб допоможе зупинити всюдисущий пирій, який завдає чимало головного болю городникам. Для цього потрібно викопати канавку глибиною приблизно 15 см, в яку встановити листи шиферу. Щільне висаджування рослин допомагає ізолювати бур’яни не гірше. Наприклад, між огірками можна вирощувати редиску, а поряд із томатами посадити базилік. Так ви зменшите площу, де може прорости бур’ян.

Осушіть ґрунт

Від мокриці або зірочника середнього на ділянці допоможе осушення. Також можна знизити кислотність ґрунту шляхом його вапнування. Ягоди й овочі можна вирощувати на високих грядках і не забувати мульчувати міжряддя.

Чим кропити траву, щоб не росла

Найдієвішим засобом фахівці називають гербіциди. Вони допомагають боротися з берізкою, кропивою, кульбабою тощо. Застосовують їх у період активного зростання і восени. Через 20-30 днів навіть багаторічні бур’яни повністю загинуть. Обробляти ділянку рекомендують у суху погоду, щоб дощ не змив препарат.

Хімічні засоби потрібно використовувати обережно, уважно прочитавши інструкцію. В ній ви знайдете інформацію, як використовується засіб, які рослини знищує, через скільки часу можна працювати на ділянці.

Профілактика: щоб бур’яни не росли на ділянці

Простіше запобігти появі бур’янів, ніж потім із ними боротися. Існують певні поради, які допоможуть це зробити:

  • краще не використовувати свіжий гній, в ньому може бути насіння рослин;
  • щоб бур’ян не отримав вологу, застосовуйте крапельне поливання;
  • не садіть одну й ту ж культуру на тому самому місці кілька років підряд.

Також досвідчені городники радять висаджувати після збирання урожаю на грядках сидерати, тоді земля не залишатиметься порожньою.

Читайте також:

Чим засіяти город, щоб не росли бур’яни

Бур’яни на дачній ділянці затьмарюють життя садівникам і городникам. На боротьбу з рослинними паразитами йде достатньо часу і сил. Традиційні методи боротьби не дають бажаних результатів, тому на початку сезону доводиться вирішити головну задачу: чим засіяти город, щоб не росли бур’яни? Є універсальні культури, які не тільки ефективні проти непроханих гостей, але і здатні наситити грунт корисними елементами, надавши ділянці доглянутий вигляд.

Методи боротьби з бур’янами

Бур’ян відмінно пристосовуються до будь-яких умов і дуже швидко відновлюються. У нелегкій боротьбі застосовують як традиційні методи, так і прийоми біологічного втручання.

традиційні методи

Традиційно дачники використовують кілька доступних способів по винищенню рослин-паразитів:

  • Щоб виснажити бур’ян, доводиться ретельно перекопувати великі ділянки землі, висмикувати рослина з коренем або косити дикороси ще до цвітіння кілька разів за сезон.
  • Щоб позбавити паразитують культури світла і не дати їм прорости, можна замульчувати грунт в саду або городі сіном, корою, хвоєю. Не менш ефективні почвопокривні матеріали: агроволокно і темна плівка.
  • Для багатьох дачників стає крайнім заходом застосування отрутохімікатів проти бур’янів, так як зайва хімія може принести більше шкоди, ніж користі. Найпопулярніші гербіциди зі знищення бур’янів — Агрокіллер і Раундап.
  • Сидерати результативно пригнічують дикороси і одночасно покращують якість грунту.

перекопка грунту

Необроблені ділянки доводиться перекопувати, вибираючи кореневища бур’янів. Лопата перерубує корінь дикоросів, з решти частин він виростає знову. Копання вилами зберігає кореневу систему цілої — так її простіше видалити.

Для великих ділянок застосовується культиватор або переорювання трактором. Таким способом коріння не витягнути повністю, однак під час оранки грунт перевертається, і кореневища виявляються нагорі. Даний метод підтвердив свою ефективність при винищуванні полину та реп’яхів.

внесення добрив

Багато бур’яни воліють закислення ґрунту. Для позбавлення від непрошених сусідів потрібно понижати землю: золу або пушонку розсипати на ділянці по 100 г на квадрат. Далі потрібно граблями трохи закрити добриво в землю і пролити водою.

Газонна трава

На ділянках, що не використовуються під посадку, для виживання бур’янів оптимальний газон. Він складається з швидкозростаючих трав’янистих злаків з розвиненою кореневою системою. При правильному догляді газонна трава надає переважна дію на дикороси, покриваючи землю рівним килимом.

сидерати

Посадка культур, що пригнічують бур’яни, допоможе вирішити відразу кілька проблем:

  1. придушення бур’янів і перешкоду їх розростання;
  2. нормалізація pH-балансу грунту;
  3. насичення ґрунту корисними елементами;
  4. поліпшення грунтової структури;
  5. профілактика хвороб і шкідників.

Сидерати можна садити протягом усього сезону. Після нарощування зеленої маси її потрібно прибрати косою. Скошене сіно застосовують для мульчі або компосту. Коріння видаляти не потрібно: за зиму вони перегниває, збагачуючи землю цінними речовинами.

Як вибрати газонну траву, яка нищить бур’яни?

Трава для газону, що витісняє бур’яни, повинна бути максимально ефективна. Оптимальні сорти, що вимагають мінімального догляду. Щоб визначитися з вибором газонних культур, потрібно врахувати такі якості:

  • стійкість до витоптування;
  • висота рослини;
  • менша потреба в поливі;
  • рівень щільності посадки.

Найпопулярнішими для газону є мікроклевер, мітлиця побегоносная, червона костриця і луговий мятлик. Можна використовувати травосуміші.

Як садити газонну траву?

В процесі влаштування газону потрібно виконати кілька кроків:

  1. Розмітка і очищення території від бур’янів.
  2. Удобрювання грунту і укочування.
  3. Внесення насіння.
  4. Регулярний догляд.

підготовка ділянки

Розмаїття ділянку можна за допомогою мотузки і кілочок. Далі потрібно позбутися від бур’янів вручну або за допомогою гербіцидів. Після слід підготувати грунт до посадки: суглинки удобрюються біогумусом, вносять вапно для кислих грунтів, на початку весни додають азотні, а в кінці сезону — фосфорно-калійні препарати. Після добавки добрив землю рихлять, вирівнюють і рясно поливають. Перед висіванням ґрунт трамбують катком.

посадка газону

Щоб насіннєвого матеріалу вистачило, потрібно візуально поділити ділянку на частини і рівномірно розділити вміст упаковки. Посів проводять розсипом насіння по 40 г на квадрат. Далі граблями вирівнюють ґрунт і зверху висипають торфо-грунтову суміш. Після слід прокатати місце висадки. Поливати рекомендується розпилювачем.

Догляд за газоном

Після проростання газонні культури вимагають турботи:

  • Доводиться стригти кілька разів за сезон.
  • Потрібно полоти бур’яни з вологого грунту після поливу або опадів.
  • Полив здійснювати дрібнодисперсним розпилювачем на 15-сантиметрову глибину.
  • Вносити підгодівлі навесні і восени.

Коли сіяти газонну траву?

Газон можна посіяти з травня по вересень, краще це зробити на початку сезону або восени: це найоптимальніший час для вегетації рослин. Осінню посадку потрібно проводити за півтора місяці до перших холодів.

Ефективні види газонних трав

Для газонних насаджень оптимально підходять злакові культури: вони мають розвинену кореневу систему, хорошу рівномірну схожість, ефективні проти бур’янів і забезпечують презентабельний вигляд ділянці після стрижки.

польовиця побегоносная

Польовиця швидко проростає і досягає висоти 15 см. Перший місяць після посадки вимагає більш частих зрошень. Пристосовується до будь-яких видів грунту, любить сонячне місце.

костриця червона

Костриця є морозостійкої культурою, яка не потребує частого поливу. Відмінно росте скрізь, навіть в тіні. Висота досягає 60 см, густа посадка забезпечує рівномірний покрив. Потужні кореневища глибоко проникають в землю і, сплітаючись, витісняють засмічених «чужаків».

тонконіг лучний

Рослина не боїться морозу, активно проростає після сходу снігу. Культура невибаглива, чудово зимує, не сприйнятлива до захворювань. Газон зберігає свої якості до 10 років.

Мікроклевер

Така низькоросла трава має маленькі листя і стрімко зростає. Він переносить спеку та посуху, але для презентабельного вигляду його потрібно регулярно поливати і підгодовувати.

готові суміші

Найпопулярніші і невибагливі травосмеси чудово зарекомендували себе в боротьбі з бур’яном:

  1. «Канада-грін» — морозостійка, швидко проростає протягом тижня.
  2. «Орнаменталь» — переносить температурні коливання, підходить для сонячних і затінених місць, зростає в будь-якому грунті.
  3. «Саншайн» — оптимальна для посушливих районів, стійка до витоптування і посухи, швидко розтане.
  4. «Гном і Ліліпут» — складаються з низькорослих трав, відмінно виносять холоду, стійкі до механічних пошкоджень, повільно ростуть, вимагає рідкісної стрижки.
  5. «Котедж» — забезпечить рівний покрив, стійкий до будь-яких навантажень. Повільне зростання не вимагає ретельного догляду.
  6. «Робустіка» — стійка до заморозків і невибаглива, добре розвивається навіть в тіні.
  7. «Дачна суміш» оптимальна для дачі, має високу зносостійкість.

види сидератів

Сидеральних культур налічується понад 400 видів. Найефективнішими вважаються бобові, хрестоцвіті, злакові та деякі декоративні квіти.

бобові

Такі рослини краще посіяти на заболочених і глинистих ґрунтах. Вони знижують кислотність, улучают поглинання фосфору і збагачують грунт азотом. Висівати бобові можна до 3 разів на сезон.

  • Буркун оптимальний для солонцюватих грунтів, сіється влітку і залишається під зиму, навесні підлягає скошування. Рослина допомагає від дротяників.
  • Еспацерт підходить для будь-якого грунту, добре росте навіть на кам’янистій землі. Довгими коренями він дренує грунт на 10 м вниз, висівається на ділянці під пар.
  • Кормові боби вельми ефективні, вони невибагливі, мають високу поживну цінність, відмінно підходять для важких грунтів з дефіцитом гумусу.
  • Горох підходить для нейтральної грунту, при прискореному зростанні активно бореться з бур’янами, висаджується в серпні.
  • Віка дуже швидко росте, прекрасно покращує грунтову структуру, сіється ранньою весною і зрізається через 2 тижні. Добре підходить для томатних грядок.
  • Люпин оптимальний для необробленої землі. Рослина здатна підняти на поверхню корисні елементи для наступних культур за рахунок потужного кореня. Після нього це місце краще засадити кабачками, виноградом або суницею.
  • Люцерна — багаторічна трава для нейтральних грунтів з помірною вологістю. Вона ефективно підвищує родючість. Рослина потрібно прибирати до бутонізації.

хрестоцвіті

Представники цього сімейства невибагливі в догляді, стійкі до заморозків і допомагають в боротьбі з фітофторою і шкідниками.

  1. Біла гірчиця оптимальна для важких грунтів, вона вбиває фітофтори, парші та гниль. Її не переносять горохова плодожерка, дротяники і слимак. Рослина збагачує грунт сірої, фосфором і азотом. Сіють культуру з середини квітня до середини серпня по 7 г на квадрат. Це прекрасний попередник для помідорів, огірків, картоплі і перцю.
  2. Ріпак стійкий до весняних холодів, швидко набирає масу, відмінно розпушує грунт. Садять його в кінці серпня під зиму. Культура хороша для чорнозему, супесчаніка та суглинку.
  3. Олійна редька не боїться посухи і низьких температур. Від неї загине пирій. Добре пристосовується до будь-якого грунту.
  4. Сурепка любить вологу землю, висаджується навіть у вересні і до холодів скошується.

злакові

Злаки прекрасно позбавляють ділянку від бур’янів і якісно удобрюють ґрунт. Найрезультативніші представники сімейства:

  • Овес краще вирощувати на кислому ґрунті. Коріння культури надають фітосанітарну профілактику від гнилі і дротяники. Сіється ранньою весною, зрізається до цвітіння. Збагачує землю калієм, оптимальний при підготовці грядок для пасльонових.
  • Жито використовують озиме, вона знищує хвороботворну мікрофлору. Зелену масу скошують по весні перед посадкою городу.
  • Ячмінь стійкий до посухи і холодів. Його сіють після танення снігу, а зрізають через 45 днів.
  • Гречка позбавляє грунт від пирію, насичуючи її калієм і фосфором. Садити її можна навесні і під зиму. Прибрати сходи потрібно до появи квітів.

декоративні

Як сидератів можна використовувати квіткові культури:

  1. Фацелія невибаглива до грунту, стійка до посухи і холоду, висівається з квітня по вересень. Допомагає в боротьбі з нематодою, підсилює ефект бобових культур.
  2. Амарант любить тепло, висаджується після збирання ранніх овочів, скошується до бутонізації. Підходить для будь-якого грунту, покращує грунтову структуру і склад, володіє фітосанітарними властивостями.
  3. Календула є відмінним «сусідом» для пасльонових. Вона оздоровлює грунт, ефективна проти колорадського жука і дротяників. Посів роблять у серпні, а в жовтні посадки зрізають.

профілактика бур’янів

Щоб уникнути заростання ділянки бур’яном, потрібно:

  • При підготовці органічних добрив використовувати тільки невизревшіе трави.
  • Викошувати прилеглі території: узбіччя дороги, пустирі, ділянки вздовж паркану.
  • Не давати бур’янам на городі випустити насіння, своєчасно видаляти їх з коренем.

У боротьбі з дикоросами найкраще підходить газонна трава, яка знищує бур’яни. Такий спосіб вимагає мінімальних трудовитрат, а насадження довгий час зберігають свої якості, додаючи мальовничості дачній ділянці.

Яку траву посіяти, щоб не росли бур’яни

На дачній ділянці весь сезон ведеться нескінченна боротьба з бур’янами. Завдяки своїй невибагливості, вони пристосовуються до будь-яких умов, виживають і швидко розмножуються навіть на поганих грунтах. Існує безліч способів позбавлення від бур’янів. Серед них на особливу увагу заслуговує вирощування культур, які пригнічують ріст бур’янів і одночасно покращують родючість грунту. Питання, чим засіяти город, щоб не росли бур’яни, має дивовижну відповідь — рослинами-сидератами або зеленими добривами.

Після того як сидерати наберуть достатню зелену масу, їх скошують на компост або мульчу. Землю перекопувати немає необхідності — коріння поступово перегніют самі, готуючи її. Велика частина сидератів воліє слабокислі і нейтральні грунту. Вибирати, ніж засіяти ділянку, потрібно з урахуванням їх особливостей.

Користь від сидератів

Сидерати поступово стають все поширенішими серед городників, завдяки доступності і корисним властивостям. Їх переваги очевидні:

  • вони дозволяють майже повністю виключити застосування мінеральних добрив, так як збагачують грунт мікроелементами;
  • відновлюють ґрунт після закислення добривами;
  • розпушують, покращуючи її структуру;
  • активізують грунтову мікрофлору;
  • володіючи фітосанітарним дією, пригнічують небезпечних збудників;
  • пригнічують ріст бур’янів.

Бобові-сидерати

Найбільш невибагливі бобові. Це найпоширеніша культура, що включає до 18 тисяч видів. Серед них і трав’янисті рослини — однорічні та багаторічні, які добре ростуть у помірному кліматі. Чагарники і дерева поширені в тропіках. Для України характерні горох, квасоля, сочевиця та інші. Вони витримують невеликі заморозки, а сходити починають при трьох градусах тепла, що дозволяє використовувати їх практично в будь-якому кліматичному поясі. Крім харчових бобів, використовуються численні види кормових — люцерна, конюшина і декоративних — запашний горошок, акація.

Садити боби можна ранньою весною, а восени вони дають зелену масу практично до перших нічних заморозків. Завдяки азотфиксирующим бактеріям, які перебувають на кореневій системі, грунт після них збагачується азотом в доступній для рослин формі. Бобові культури корисні і для дерев. Коріння рослин, йдучи глибоко в грунт, стануть для них джерелом азоту.

кормові боби

На болотистих або глинистих ґрунтах рекомендується висаджувати кормові боби. Вони є відмінними сидератами, завдяки своїм особливостям:

  • рослини мають добре розвинену кореневу систему, здатну дренувати і структурувати грунт майже до двох метрів глибиною;
  • нормалізують рН грунту, знижуючи її кислотність;
  • переводять сполуки фосфору в доступну для рослин форму;
  • вони холодостійкі і не бояться заморозків до мінус восьми градусів;
  • боби багаті і мінеральними речовинами.

буркун

Це велика рослина-сидерат з могутнім корінням, що йдуть глибоко в грунт. Він добре переносить заморозки і посуху, покращує грунтову структуру солончаків. Його можна використовувати в боротьбі з проволочником і іншими шкідниками. Буркун зазвичай висаджується в кінці літа і залишається на зиму, навесні знову виростає зелена маса, яку зрізають до цвітіння.

еспарцет

Унікальними сидеральними характеристиками виділяється медонос-багаторічна рослина еспарцет:

  • він здатний проростати навіть на кам’янистих грунтах;
  • завдяки сильним і довгим, до 10 метрів коріння, чудово дренує грунт і виносить поживні речовини з глибоких шарів ближче до поверхні;
  • рослина стійко до посухи та заморозків.

Інші представники сімейства

  1. Горох має всі властивості бобових сидератів. Він швидко росте, не дає розмножуватися бур’янам. Рослина віддає перевагу нейтральні грунту, любить вологу. Горох зазвичай висаджують в кінці літа, і до осені він набирає достатню зелену масу.
  2. Ранньою весною грядки для помідорів корисно засіяти викою — однорічним бобовим рослиною-сидератом, яке швидко набирає зелену масу, пригнічує бур’яни і структурує грунт. Віка зрізається за 10-14 днів до висаджування розсади томатів.
  3. На покинутих ділянках можна посіяти люпин. Сидерат добре росте на будь-яких грунтах, помітно покращує їх родючість і вважається найкращим попередником для садової суниці.
  4. Люцерна — прекрасний багаторічний сидерат, що підвищує родючість грунту зеленою масою, багатою поживними речовинами. Рослина любить зволожені, але не заболочені, нейтральні грунту. Її скошують в період формування бутонів.
  5. Серадела може протягом одного сезону давати два врожаї зеленої маси. Це вологолюбна однорічна рослина може рости і на поганих грунтах, якщо забезпечити його поливом. Легко переносить заморозки.

хрестоцвіті

Рослини з цього сімейства відрізняються невибагливістю і життєстійкістю, а їх кореневі виділення відлякують багатьох шкідників і пригнічують збудників фітофторозу.

Гірчиця біла

Однорічна трав’яниста рослина сімейства хрестоцвітних — гірчиця біла досить стійка до заморозків, її можна садити в середній смузі країни вже в березні. Як сидерат, вона має такі характеристики:

  • пригнічує ріст бур’янів — є ефективним засобом проти берізки;
  • зв’язує залізо в грунті, оберігаючи цим рослини від фітофторозу;
  • пригнічує таких шкідників, як горохова плодожерка, слимаки;
  • утворюється зелена маса перетворюється в корисний для рослин гумус;
  • гірчиця дає довгі до трьох метрів коріння, розпушують і дренирующие грунт;
  • утримує в ній азот;
  • після першого снігу стебла і листя самостійно лягають на землю, утворюючи мульчу і захищаючи її від морозів;
  • після гірчиці добре висаджувати помідори, огірки, картопля, а поруч з нею комфортно почувають себе квасоля, виноград;
  • як чудовий медонос, вона привертає на город бджіл.

Споріднені рослини

  1. Ріпак характеризується стійкістю до невеликих заморозків і швидким набором зеленої маси — за місяць він може відростати до 30 см. За допомогою довгих коренів витягує з грунту мінеральні сполуки фосфору і сірки і переводить їх в доступну для городніх культур форму.
  2. Редька олійна — саме невибаглива рослина даного сімейства і прекрасний сидерат, який не боїться ні посухи, ні заморозків. Завдяки сильній кореневій системі відмінно пристосовується до самих різних умов зростання. Гнітюче діє на пирій. Навіть при пізніх посадках встигає набрати значну зелену масу.
  3. Суріпиця а — однорічний Вологолюбний сидерат. Навіть висаджена у вересні, вона при рясному поливі швидко набирає в зеленій масі.

злакові

Прекрасними сидератами є злакові. Вони ефективно очищають ділянку від бур’янів і удобрюють його.

Рослина-сидерат, який прекрасно росте на кислих грунтах, а його коріння надають фітосанітарний дію проти кореневої гнилі. Рис зазвичай сіють ранньою весною, коли відійдуть заморозки, а прибирають зелену масу до цвітіння. Його зелені паростки дуже корисні для організму. Овес збагачує грунт калієм в доступній для рослин формі, тому після нього добре себе почувають помідори, перець і баклажани.

Завдяки морозостійкості, жито частіше використовують, як озиму культуру, висіваючи в кінці серпня або у вересні. Вона ефективно пригнічує і бур’яни, і патогенну мікрофлору. Жито гнітюче діє і на інші культури, тому поруч з нею не варто висаджувати городні рослини. Зазвичай зелену масу зрізають в кінці весни, перед посадкою овочів. Добре садити траву на заболочених ділянках, щоб осушити їх.

Ячмінь

Володіючи всіма позитивними властивостями сидератів, ячмінь відрізняється посухостійкістю, яка дозволяє використовувати його в посушливих районах. Він здатний витримати заморозки до -5 градусів і швидко нарощує зелену масу. Тому ячмінь можна садити ранньою весною, а місяці через півтора скосити.

Гречка

Прекрасні сидеральні властивості спостерігаються у гречки:

  • вона дуже швидко росте, одночасно із зеленою масою нарощуючи довгі до півтора метрів коріння;
  • гречка посухостійка і не забирає воду у сусідніх рослин;
  • вона добре пристосована до будь-яких грунтів і не залишає в них хімічних сполук, що пригнічують ріст інших культур;
  • збагачує грунт фосфором і калієм;
  • ефективна проти багаторічних бур’янів, таких як пирій.

Гречку можна використовувати, як озиму культуру. Часто нею засаджують пристовбурні круги навколо дерев в садах. Навесні її потрібно сіяти, коли грунт достатньо прогріється. Зелена маса гречки скошується до початку цвітіння.

Фацелія

Фацелія універсальна за своїми сидеральних властивостями:

  • вона витримує досить низькі температури — до мінус дев’яти градусів;
  • росте навіть на кам’янистих грунтах, швидко набираючи зелену масу;
  • не боїться посухи;
  • засівати нею ділянку можна практично в будь-який час — влітку, восени або ранньою весною;
  • рослина надає фітосанітарний дію на нематоду і різних збудників хвороб;
  • після її посівів добре ростуть практично всі культури;
  • в присутності бобів посилюється їх взаємне дію.

Амарант

Засаджувати цим теплолюбних рослиною краще звільнилися після ранніх овочевих культур грядки, а скошувати зелену масу можна до цвітіння або перед осінніми заморозками. Воно невибагливо, приживається і на солоних, і на кислих грунтах, не боїться посухи. Завдяки довгим, двометровим коріння, амарант покращує структуру ґрунту і підвищує її родючість. Рослина стійка до хвороб і володіє фітосанітарними властивостями.

календула

Незамінним сидератом під помідори, а також для спільних посадок з баклажанами і картоплею є календула. Вона відноситься до лікарських рослин, які надають оздоровчий ефект і на грунт. Її висаджують до кінця серпня і скошують восени утворилася зелену масу.

висновок

Не всі рослини мають сидеральними властивостями, але їх список включає до 400 найменувань. Ці культури можна висаджувати на ділянці все літо, чергуючи вільні площі, а скошену траву використовувати для компостування. Сидерати з успіхом замінюють хімію, і сьогодні все частіше городники і садівники застосовують ці унікальні рослини.

Боротьба з бур’янами на городі

Кращі засоби боротьби з бур’янами

Але все ж, як не крути, а боротися з бур’янами потрібно постійно. І є тільки три способи, які допоможуть позбутися від них.

Постійна прополка. Якщо ви постійно живете на дачі, то ручний метод для вас — найкраще з можливих варіантів.

— Постійне пригнічення трав іноді здається боротьбою Геракла з Лернейской гідрою — ти вирвав одну голову, а на її місці відростає дві, — каже Михайло Воробйов. — Але це все ж ефективніше і — головне — набагато безпечніше, ніж використовувати хімікати. Я наполегливої ​​прополкою навіть зумів позбутися від польового в’юнка. Кожні три дні висмикував нові паростки, тим самим методично послаблюючи кореневу систему і позбавляючи енергії, яку листя отримували від сонця. У багатьох бур’янів запас життєвої сили — в коренях (пирій, осот). Але і ця сила не нескінченна, а терпіння і труд все перетруть.

Хімікатами користуємося з розумом. Існує безліч отруйної хімії, яка ефективна в боротьбі з бур’янами, — «Раундап», «Торнадо», «Кілер», «гліфосат», «Ураган» і т. Д. Але це не панацея. Так, бур’яни вони вбивають, але також вони здатні вбити навіть ягідні кущі. Не кажучи вже про ніжну розсаду. Більш-менш нешкідливі ці кошти боротьби з бур’янами тільки для дерев. Тому не варто користуватися хімікатами там, де у вас щось росте. А ось якщо вам дісталася запущена земля, суцільно заросла бур’янами, тоді хімзасоби підійдуть.

— Хімію також добре використовувати там, де важко полоти вручну, — каже Михайло Воробйов. — Наприклад, у забору, на межі з сусідським ділянкою (як правило, у багатьох там сітка-рабиця, через яку охоче проростають бур’яни, в тому числі пекуча кропива), уздовж фасаду будинку або господарських будівель. Але робити це потрібно дуже обережно.

«Хімічну атаку» краще проводити сонячним тихим днем, а в ідеалі — вранці. Уважно прочитайте інструкцію препарату. Як правило, там написано, що виходити на оброблену ділянку можна тільки через 4 дні, коли хімікат стане безпечним для людей і тварин. А взагалі все «вбивчі» хімікати розкладаються в грунті протягом місяця. Тому будьте дуже обережні поруч з ягідними кущами.

Мульчіруем землю. Цей спосіб — найідеальніший для дачників вихідного дня. Благо зараз в будь-якому садовому центрі можна купити дуже красиву мульчу — з кори, часто підфарбованою, деревної тріски або дрібних камінчиків. По-перше, це красиво. А по-друге, засипавши мульчею попередньо прополоти клумби з квітами або грядки з кущами суниці, ви на все літо позбавите себе від бур’янів.

— Можна засипати грядки свіжоскошеної травою, — пояснює Михайло Воробйов. — Це буде безкоштовно. Тільки пам’ятайте, якщо косите газонокосаркою, шар свіжоскошеної трави повинен бути тонким, щоб він нормально просох. Інакше трава інтенсивно гниє і виділяє аміак. Це для рослин — як азотне добриво або свіжий гній, що прискорюють ріст. Якщо навесні і на початку літа така підгодівля тільки на користь, то в другій половині літа зовсім ні до чого. Втім, надмірна кількість азотних сполук шкідливо в будь-який час — коріння можуть отримати хімічний опік. З травою, скошеної звичайною косою, таких проблем не виникає.

Перекопати ділянку і вибрати кореневища. Ви можете скільки завгодно виполювати пирій, осот, снить або кульбаби, але вони все одно будуть зростати. Позбутися від них можна, тільки перекопавши ділянку і ретельно вибравши все кореневища. Тільки ось копати треба не лопатою, а вилами. Лопатою ви обов’язково поріже підземні пагони на шматочки, а потім з кожного виросте новий бур’ян. Вила дозволяють вибрати кореневища цілком. Спосіб трудомісткий, непростий, але дуже надійний і дієвий.

Обробити гербіцидами. Так, це хімія, але в інших випадках по-іншому з бур’янами не впоратися. Гербіциди бувають суцільної дії, що знищують всі рослини без разора ( «Ураган форте», «Арсенал», «Торнадо», «Раундап»). І виборчого, що діють на певні види бур’янів — однодольні або дводольні.

Гербіциди допоможуть впоратися з такими злісними бур’янами, як пирій, борщівник, снить або хміль. Використовувати їх краще всього, поки грядки порожні.

Укрити грядки. Накрийте ділянку щільним непрозорим матеріалом — чорною плівкою, агроволокном, картоном. Агроволокно можна використовувати на грядках — досить на потрібній відстані зробити в ньому отвори і посадити туди культурні рослини. А щоб плівка не псувала вигляд городу, її можна замульчувати сіном, соломою або тирсою.

Чорна плівка, звичайно, коштує грошей, але вистачає її на кілька років і вона істотно спрощує працю.

Сійте сидерати. Після того як зібрали врожай, бур’яни на порожніх грядках починають розвиватися ще швидше — у них немає конкурентів. Тому не залишайте землю порожній. Посійте на цьому місці сидерати — ріпак, гірчицю, жито, фасцелію, біла конюшина.

По-перше, багато сидерати знищують бур’яни. Наприклад, гірчиця і рапс виділяють в ґрунт велика кількість специфічних речовин — глікозидів, що пригнічують ріст шкідливих рослин.

По-друге, вони знищують шкідників і збудників хвороб. Ті ж ріпак і гірчиця виділяють ефірні масла, які сильно гальмують розвиток чорної ніжки, кореневих гнилей, ризоктоніозу і парші.

По-третє, всі сидерати — відмінне добриво. Розкидайте насіння по ділянці і закладіть в грунт граблями. Полийте. І Залишіть, хай.

Через 3 тижні зелену масу цих рослин зріжте, подрібніть, розкидайте по ділянці і перекопайте. Але неглибоко — 3 — 4 см. Після того як сидерати закопані, ділянку треба рясно полити водою.

Полийте горілкою. Цей метод прийшов до нас з Америки, де був вперше випробуваний в 30-х роках минулого століття. Суть його в провокації. За місяць до початку посівної грунт обробляють 6-процентним розчином етилового спирту або розведеною горілкою (150 г на відро води). Алкоголь стимулює проростання бур’янів, вони дружно і швидше сходять, після чого їх акуратно висапують.

Найчастіше косите. Цей спосіб можна використовувати на газоні, де, крім культурних злаків, проростають і бур’яни. Якщо постійно косити газон, не допускаючи переростання трави, бур’яни поступово зникнуть — їх кореневища стоншуються і шкідливі рослини гинуть.

А ще як можна частіше косите межі та прибудинкові території — не допускайте, щоб у бур’янів дозріли насіння. Вони потім розлетяться по всьому вашій ділянці.

Не вносьте свіжу органіку. Міському дачнику часом непросто буває роздобути гній, але якщо і вдається, то добриво моментально вноситься на ділянку. А гній продають найчастіше свіжий. А в ньому маса насіння бур’янів! Корови і коні, як відомо, їдять траву.

Щоб не засмітити город, складіть гній в купу і дайте йому відлежатися 3 роки. Ну хоча б два. Коли органіка складена товстим шаром, вона сильно нагрівається, і насіння бур’янів при високій температурі гинуть.

Які рослини забивають бур’яни: невелика добірка зелених помічників для дачника

Власники приватних ділянок знають, наскільки живучими і нахабними можуть бути бур’яни. Вони ростуть скрізь: в саду, на городі, газоні і клумбах, заглушаючи собою корисні посадки і надаючи занедбаний вигляд. Боротьба з бур’янами забирає багато часу і вводить в зневіру своєї монотонністю. Однак сапа і ручна прополка — не єдиний метод позбавлення від небажаної рослинності. Знаючи, які рослини забивають бур’яни, можна з самого початку створити умови, в яких останні просто не зможуть вижити. Існує багато культур, що відрізняються швидким ростом і щільністю посадок. Одні з них за короткий час розростаються і покривають землю суцільним килимом. Навіть якщо насіння бур’янів потраплять на нього, вони просто не зможуть прорости, оскільки через товстий покрив до грунту не дістануть. Інші ж культури і самі займають багато місця, витісняючи в боротьбі за сонце зростаючі по сусідству бур’яни.

Залежно від того, де будуть рости такі зелені помічники, кожен садівник і городник може підібрати собі корисна рослина. Сьогодні ми поговоримо про культурах, які заб’ють бур’яни в саду (на клумбах), городі і на газоні.

Красиві «агресори» для саду та клумб

Є чимало рослин, які легко завойовують територію і витісняють не тільки бур’яни, а й інші культури. При цьому вони залишаються чудовою прикрасою саду, що дозволяє створювати оригінальні клумби. Ще одна перевага таких кольорів полягає в мінімальному догляді. Більшість з них невибагливі до умов вирощування і активно розростаються.

Дуже красиво виглядають такі квіти-агресори:

  1. Очиток їдкий. Почвопокровноє рослина, здатне рости на бідних ґрунтах. Швидко застилає клумбу густим килимом, поширюючись за її межі. З другого року цвіте дрібними жовтими суцвіттями.
  2. Хоста. Може рости як на сонці, так і в тіні. При щільних посадках під кущами не росте жоден бур’ян.
  3. Дицентра. Пишні кущі швидко розростаються і оригінально цвітуть.
  4. Снить пестролистная. Зростає всюди і швидко глушить всіх сусідів.
  5. Барвінок. Крізь його густий темно-зелений килим не проросте нічого, а бузкові квітки прикрасять сад до самої осені.

Які рослини забивають бур’яни на газоні?

Для створення газонів краще підібрати траву, що відрізняється швидким ростом не тільки надземної частини, а й кореневої системи. Тоді вона покриє густим килимом землю і заглушить бур’яни. А щільно переплетені корені не залишать небажаним гостям шансів на пророщування насіння і вкорінення. Через щільний газон бур’яни не зможуть пробитися до сонця, а значить, і вижити.

Подібними властивостями володіють такі газонні трави:

  1. Тонконіг лучний. Рослина з сімейства злакових з вертикально зростаючими яскраво-зеленим листям. Починає розвиватися вже після розставання снігу, швидко закриваючи газон густим трав’яним покриттям. Чи не боїться морозу, добре переносить зиму, не вимогливе до складу грунту, не хворіє. Регулярна стрижка прискорює ростові процеси. Деякі види здатні жити до 10 років.
  2. Костриця червона. Морозо- і посухостійка трава, здатна рости в тінистому місці і на будь-якому грунті. Стебла високі, до 60 см, але утворюють рівний килим. Повзучі кореневища заглиблюються на 20 см і більше в грунт, не даючи проростати бур’янам.
  3. Мікроклевер. Низькоросла карликова рослина з маленькими листям. Зростає повільно, але впевнено витісняє всіх сусідів в будь-якому кліматі.

Корисні рослини, які допоможуть боротися з бур’янами на городі

Вивести з грядок бур’яни, а заодно і удобрити їх, допоможуть сидерати. Ці культури завдяки швидкому зростанню заб’ють інші рослини. Закладені в грунт, вони служать прекрасним органічним добривом, підвищуючи врожайність.

Сидерати можна засівати на всю ділянку під зиму, після збору врожаю, або частково, на невикористовуваних грядках. Головне — вчасно закласти їх в грунт, не допускаючи зав’язування насіння. Тоді стебла стають грубими, а значить, довше будуть розкладатися.

Добре забивають бур’яни такі сидерати:

  1. Редька олійна. Висока однорічна рослина, здатне вивести навіть пирій. Тінь, холод і склад грунту для неї не важливі.
  2. Гірчиця біла. «Вижене» не тільки бур’яни, але шкідників і грибкові бактерії.
  3. Люпин. Коріння здатні заглиблюватися на глибину 2 м, пригнічуючи зростання інших рослин.

Відео про квіти, здатних забити бур’яни

Чим засадити ділянку від бур’яну

Нескінченна боротьба з бур’яном рослинністю на дачній ділянці і в городі відома кожному. Бур’яни відмінно приживаються і ростуть в будь-яких умовах. Їх можна зустріти на найбільш не пристосованих для життя грунтах, на окультурених квітниках і городах і навіть щільний асфальт їм не перешкода. Позбутися від цих неприємних сусідів раз і назавжди мрія кожного дачника. Так як же це зробити?

Одним з ефективних способів боротьби з бур’янистої рослинністю є вирощування культур, що пригнічують життєдіяльність бур’янів і перешкоджають їх поширенню. Так чому ж засадити город, щоб не було бур’янів?

Методи боротьби з бур’янами

З бур’яном рослинністю можна боротися попереджувальними способами, основним завданням яких є не допустити потрапляння бур’янів на ділянку і перешкоджати їх поширенню. Ці методи спрямовані на виявлення і знищення бур’яну, а також на профілактичні заходи по боротьбі з ним.

Винищувальні методи спрямовані на знищення бур’янів:

  1. Механічно.
  2. За допомогою хімічних засобів.
  3. За допомогою біологічного втручання.

Одним з найбільш доступних методів по боротьбі з інтенсивним розростанням бур’янів є раннє скошування бур’янів до моменту їх цвітіння. Це перешкоджає утворенню насіння. Сміттєва рослинність поширюється по ділянці при цьому набагато повільніше.

Спосіб боротьби з допомогою посіву домінуючих трав спрямований на придушення розвитку бур’янів і поліпшення загального стану ґрунту. Такі трави прийнято називати сидератами. Ці рослини є обов’язковими учасниками сівозміни будь-якої земельної ділянки.

сидерати

Сидерати є зеленим добривом і після короткого періоду зростання їх скошують для заповнення компостних ям і мульчування грунту. Перш ніж засіяти ділянку від бур’янів тієї чи іншої травою, необхідно пам’ятати їх основні завдання:

  • пригнічення бур’янів і перешкода поширення її по всьому дачній ділянці;
  • зниження підвищеної кислотності ґрунтів;
  • розпушення структури грунту і збагачення її киснем;
  • нормалізація обмінних процесів;
  • попередження інфекцій і хвороб.

Їх можна сіяти практично весь сезон. Однак в якості попередників для родинних рослин вони не підійдуть. При використанні сидератів додаткове внесення мінеральних добрив в грунт не потрібно. То яку траву посіяти, щоб не росли бур’яни?

В якості зеленого добрива підійде будь-який однорічна рослина з сильною кореневою системою. Їх гілляста структура здатна легко пробити ущільнену грунт, робить її більш пухкою і плодородістой. Перед посадкою основних рослин сидерати заорюють в землю. Суху верхню частина не скошують і не прибирають.

мульчування сидератами

Сидерати необов’язково заорювати в грунт. Розкладені невеликим шаром на грядках, вони підійдуть в якості мульчі. Мульчування грунту сидератами має безліч переваг:

  • сприяє тривалому збереженню вологи в грунті і позбавить від її передчасного пересихання;
  • пригнічує природний розвиток бур’янів;
  • збагачує грунт мінеральними речовинами;
  • створює сприятливі умови для розмноження дощових черв’яків.

види сидератів

Перш ніж засіяти землю від бур’янів необхідно пам’ятати, що найпоширеніші сидерати мають бобова походження. Це дуже невибагливі до умов вирощування рослини. Сходять навіть при найнижчих температурах і легко переносять заморозки. До них відносяться квасоля, сочевиця, люцерна, горох, конюшина та багато інших.

Чим же засіяти город від бур’янів навесні, щоб надовго позбутися від них? Весняна посадка бобових насичує грунт азотом. Вони підійдуть як для боротьби з бур’янами, так і для поліпшення структури глинистих ґрунтів і заболочених ділянок. Бобові мають добре розвинені коріння і утворюють у землі своєрідний дренаж. Часто використовуються для закислення грунтів і дозволяють нормалізувати їх рівень кислотності. Тому перш ніж засадити ділянку від бур’яну, необхідно враховувати не тільки особливості земельної ділянки, але і їх рекомендованих послідовників.

Гірчиця біла відмінно підходить для боротьби з берізкою, горохової плодоніжкою і слимаками. Ефективно використовується для профілактики фітофторозу. Є хорошим попередником лука і здатна значно підвищити його врожайність. Ріпак не переносить кислих грунтів. Є відмінним розпушувачем і збагачує грунт сірої і фосфором.

Редька олійна не боїться заморозків і легко переносить тривалу посуху. Дуже добре підходить для інтенсивної боротьби з виведенням пирея.Рожь використовують в якості озимих. На зелену масу її скошують в кінці травня. Дуже добре підходить для заболочених ділянок землі. Ефективно використовується для боротьби з проволочником.

Овес насичує грунт калієм і є відмінним санітаром проти кореневої гнилі. Буркун насичує грунт азотом і фосфором. Є відмінним помічником для боротьби з проволочником. Допомагає уникнути кореневої гнилі рослин. Дуже добре підходить в якості першопрохідника для неокультурених грунтів.

Еспарцет підходить для всіх типів грунтів. Висівати його краще на ділянках, залишених під пар. Може бути джерелом зелених добрив протягом декількох років. Горох добре пригнічує бур’яни не тільки своєю потужною кореневою системою, але і щільною зеленою масою. Дуже добре підходить для вирощування на болотистих ґрунтах і сприяє їх підсушування.

Гречка насичує грунт калієм і фосфором. Дуже добре справляється з пирієм та іншої бур’янистої рослинністю. Підходить для будь-яких типів грунтів і легко переносить посуху. Не рекомендується використовувати в якості попередника для щавлю і шпинату.

Календула ефективно покращує властивості грунту і є відмінним попередником для помідор, баклажанів і картоплі. Оберігає їх від фітофторозу. Є результативним засобом в боротьбі з проволочником, гусеницями і кліщами.

Універсальний засіб для боротьби з бур’янами

Про те, чим засіяти ділянку, щоб не росли бур’яни, замислюється кожен городник. Відмінний засіб від поширення бур’янів — посів суміші трав. До складу цієї суміші в рівних пропорціях входять олійна редька, біла гірчиця і рапс. Звичайно, ці рослини можна використовувати і поодинці, але спільний посів дає ядерну реакцію — відмінно підвищує родючість грунту і знищує бур’яни на корені.

Весь земельну ділянку засівають сумішшю цих трав в розрахунку 200 г насіння на одну сотку. Якщо в подальшому передбачається скошування зеленої маси на корм тваринам, можна засіяти територію і набагато густіше. Посів роблять у будь-який час. Для цього відмінно підійде як рання весна, так і тепла пізня осінь. При весняній посадці сидератів дають підрости, а за кілька тижнів до початку посадки культурних рослин їх заорюють в грунт. Осінні сидерати залишають під зиму і навесні переорюють всю територію.

Ця потрійна суміш при попаданні в грунт відмінно розкислює її і діє аналогічно вапна. Коренева система рослин проходить глибоко в грунт, при розкладанні виділяє пригнічують речовини і пригнічує розвиток бур’янів.

При посіві насіння розкидають по всій ділянці і заглиблюють їх бороною. Якщо територія невелика, замість борони можна використовувати звичайні металеві граблі.

Для отримання відмінного зеленого добрива ці посіви скошуються, трава подрібнюється, а всю земельну ділянку добре виорювало. Залежно від регіону за сезон можна таким чином отримати два-три укоси, відмінно удобрити грунт і підготувати її до подальшого використання.

Про найпоширеніші помилки при висіванні сидератів можна подивитися на відео:

Сидерати для картоплі

Картопля зазвичай вирощується в дуже великих обсягах. Щороку міняти місце посадки в умовах обмеженого земельної ділянки виходить не завжди. Так чим засіяти город від бур’янів і як запобігти їх масове поширення? Досвідчені городники на початку вересня висівають жито або озиму вику.

Також відмінний попередник для підвищення врожайності картоплі — овес, горох і біла гірчиця. Не варто використовувати в якості зеленого добрива представників сімейства пасльонових. Гірчиця, посіяна перед картоплею, здатна значно підвищити його врожайність і допоможе позбутися від дротяників.

висновок

Чим і коли засіяти свій город щоб не росли бур’яни, кожен вирішує самостійно. Однак якою б сидерат ні використовувався на дачній ділянці, він здорово підвищить врожайність, позбавить від використання мінеральних добрив, поліпшить структуру ґрунту і допоможе в боротьбі з бур’янами.

Leave a Comment Отменить ответ

Для отправки комментария вам необходимо авторизоваться.

Які квіти та рослини посадити на городі восени, щоб не росли бур’яни

Боротьбу з бур’янами краще розпочинати вже восени, тоді навесні ділянка буде чистою і готовою до засівання городніх культур. Досвідчені садівники та дачники діляться секретами: які квіти можна посадити на своїй ділянці восени, щоб зупини зростання бур’янів.

Що посадити на городі восени, щоб не росли бур’яни: 3 квітки, які впораються з проблемою

  • Чебрець повзучий. Ця витривала та морозостійка рослина зовсім не боїться холодів. Тому дуже підходить для вирощування в холодну пору року. Окрім того, у вашому саду замайорять рожеві, червоні й фіолетові кольори, а аромат квітів привабить запилювачів. Квітка цієї рослини виділяє хімічні речовини, які запобігають утворенню насіння бур’янів. А густе листя чебрецю, наче щит, перешкоджатиме його зростанню.
  • Азалія. Ця квітуча рослина з роду чагарників порадує садівників різноманіттям вибору сортів. Азалія буває рожевого, фіолетового, червоного, жовтого та помаранчевого кольору. Якщо посадити рослину на ділянці, вона утворить тінь і ускладнить зростання бур’янів. Квіти радять садити як навесні, так і восени. Кущам азалії потрібна мульча з листя чи кори, аби вони могли квітнути до настання холодів.
  • Аюга. Це витривала багаторічна рослина, що має квіти лавандового кольору. Її краще висаджувати навесні чи восени, коли ґрунт теплий і має достатню вологість. Аюга створить товстий килим зі свого листя, тим самим унеможлививши зростання бур’янів.

Як ще за допомогою рослин позбутися бур’янів на городі: висівання сидератів

Є ще один прекрасний метод, як очистити ділянку від бур’янів за допомогою рослин – висіяти сидерати. Це рослини-однорічники з потужною кореневою системою. Вони борються з бур’янами, шкідниками, захищають культурні рослини від хвороб і роблять ґрунт пухким.

Для боротьби з конкретним видом бур’яну висівають окремі сидерати. Проти берізки висівають гірчицю, а проти пирію – пшеницю та овес. Якщо засіяти ними город, пирію не буде кілька років.

Сидерати висівають після збору врожаю, також використовують такі рослини для боротьби з бур’янами: конюшину, люцерну, гречку та сою. Восени рекомендують висівати бобові культури, оскільки вони дуже морозостійкі. Якщо додатково треба розпушити ґрунт чи покращити його родючість, можна восени засівати жито чи пшеницю.

Чим корисні сидерати:

  • насичують ґрунт поживними речовинами, тому не потрібно вносити додаткові мінеральні добрива;
  • відновлюють якість ґрунту, якщо він окислився після внесення добрив;
  • покращують і розм’якшують структуру ґрунту;
  • знищують небезпечних збудників різних захворювань;
  • пригнічують зростання бур’янів.

Читайте також:

Про автора

admin administrator