Овочі цілий рік

Авторadmin

Овочі цілий рік

Зимовий город: які овочі можна вирощувати в холодну пору року

Мати врожай цілий рік – мрія будь-якого садівника. І в сучасних реаліях це цілком можливо. Фахівці Gardening Know How розповідають, що можна вирощувати цілий рік і як це потрібно робити.

Які овочі можна вирощувати взимку

До холодостійких культур відносяться, зазвичай листова зелень та коренеплоди. Овочі, що дають плоди, такі як помідори та кабачки, потребують великої кількості тепла та сонячного світла і не підходять для вирощування у прохолодну пору року.

Листя, такі як шпинат, рукола, мангольд, петрушка та азіатська зелень, добре почуваються при нижчих температурах і часто витримують принаймні легкий мороз. Салат трохи менш морозостійкий, але найсмачніший, коли вирощується у прохолодну погоду.

Капуста калі дуже добре переносить холод і може витримувати температури набагато нижчі за нуль. Брюссельська капуста, білокачанна капуста та броколі також придатні для прохолодної погоди. Коренеплоди, такі як морква, ріпа, пастернак та буряк, можуть витримувати низькі температури і насправді значно покращують смак, коли рослина концентрує більше енергії на зростанні коренів та накопичує цукор для захисту від морозу.

Як вирощувати овочі та зелень у холодну пору року

Хоча багато овочів зимового сезону можуть пережити низькі температури, садівництво в прохолодний сезон буде ефективним, якщо ви зробите все, щоб зберегти рослини в теплі.

Просте укладання мульчі або укриття землі між рядами може підняти температуру ґрунту на кілька градусів. Створення тимчасової теплиці над вашими грядками буде ще ефективнішим. Ви можете натягнути прозорий пластик на конструкцію із труб або, що простіше, укласти тюки сіна по периметру ваших зимових овочів, а зверху покласти старе вікно.

Така конструкція може бути занадто теплою для грядок, тому вам потрібно буде відкривати ваше вікно в сонячні дні, щоб забезпечити прохолодніший потік повітря.

Найдорожчий, але часто виправданий варіант – покупка теплиці. Навіть у холодному кліматі має бути можливість вирощувати врожай для холодного сезону всю зиму.

Якщо жоден з них вам не підходить, розгляньте можливість вирощування овочів у приміщенні. Трави завжди під рукою на кухні, а такі дрібниці, як салатну зелень та редиску, можна вирощувати у віконних ящиках.

Читайте також:

Гідропоніка: як вирощувати овочі цілий рік!

Автор: Олександр П. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=23 Перша редакція: 11 березня 2024 Редактор: Олена Н. https://floristics.info/en/?option=com_contact&view=contact&id=21 🕒 2 хвилини 👀 233 рази 💬 0 коментарів

Всім привіт! Мій друг вирішив зайнятися вирощуванням овочів на гідропоніці, і оскільки ми з ним не дуже розуміємося на цій технології, довелося починати з нуля.

Щоб освоїти та відпрацювати технологію, ми виготовили устаткування розміром 2х2 м, а надалі плануємо розвиватися, розширюватись та створювати більш серйозний апарат.

Овочі на гідропоніці

Розсада огірків вирощується в цьому устаткуванні під лампами без сонячного світла. Нам треба було знати, чи впораються лампи. На даний момент все добре: колір у розсади насичено-зелений, вона не витягується і листові пластини у неї нормального розміру.

Ми встановили дві лампи, кожна потужністю 30 Вт. Якщо вони перестануть справлятися, доведеться додати ще одне джерело світла.

Для постійної циркуляції води ми використовуємо насос із помпою. Вода має насичуватися киснем, інакше коренева система рослин гнитиме. Також ми встановили таймер, щоб можна було вмикати та вимикати лампи у потрібний час.

Підставки під труби у нас з металу, і вони регулюються по висоті: підлога в приміщенні нерівна, а труби потрібно виставити так, щоб рівень води в них був однаковий, і всі рослини отримували однакову кількість живлення.

Труби у нас невеликого діаметру, тому що установка пробна. Надалі ми плануємо зробити апарат із трубами діаметром 150, щоб було більше місця для кореневої системи. Ми зробили в трубах отвори під стаканчики з рослинами: для огірків менші, для томатів більші.

У дні розсадних стаканчиків вже є зливні отвори, але ми просвердлили додаткові дірочки у стінках, щоб коренева система могла проникати за живленням у трубу на різних рівнях. Стаканчики щільно сідають у трубу, і додаткового ущільнення у вигляді силікону не знадобиться.

Коріння у сіянців ще маленьке, але я думаю, що протягом тижня рослини адаптуються і наростять кореневу систему. Надалі я розповім, як треба живити розсаду. Оскільки я є шанувальником органічного землеробства, то використовуватиму трав’яний настій та інші екологічно чисті добрива.

У мене з’явилася ідея побудувати велику теплицю, в якій можна вирощувати овочі на гідропоніці, але займуся я цим, коли повністю освою новий метод. Якщо вас також він зацікавив, приєднуйтесь до нашого експерименту.

Сезон теплиць: які овочі вирощують в Україні взимку та чи чекати на зниження цін

Ціни на свіжі огірки, помідори та зелень взимку б’ють по кишені, адже в магазинах доступна лише імпортна та теплична продукція. Хоча українські аграрії активно розвивають тепличний сектор, вартість овочів найближчим часом залишатиметься високою через цілу низку факторів.

РБК-Україна розповідає, в яких регіонах працюють тепличні господарства, що в них вирощують та чи будуть ціни на українські овочі з теплиць доступнішими за імпорт.

Українських теплиць стає більше

У теплицях можливо цілорічне вирощувати овочі цілий рік, що дає можливість споживачам купувати свіжі місцеві продукти протягом усього року. Особливо це важливо в осінньо-зимовий період, коли доступність свіжих овочів з відкритого ґрунту обмежена.

Як розповіла в коментарі РБК-Україна керівник відділу маркетингу оптового ринку сільськогосподарської продукції “Шувар” Тетяна Попович, наразі є тенденція до розвитку органічного вирощування овочів у теплицях, що передбачає відмову від використання синтетичних добрив та пестицидів. Це підвищує якість продукції і робить її більш привабливою для споживачів.

До того ж у 2022 році Міністерство агрополітики та продовольства запустило грантову підтримку садівництва та теплиць для українських господарств.

Як зазначив перший заступник міністра Тарас Висоцький, програма на будівництво теплиць охоплює овочеві культури (найпопулярніші – огірки та помідори), ягоди, салати та квіти.

За 2023 рік гранти на теплиці отримало 27 підприємств на 139,8 млн гривень, а перші результати програми очікують вже навесні цього року.

Ранні овочі з теплиць. Де та що вирощують в Україні

Тепличні господарства найбільше розвинені в шести регіонах України. Аналітик Українського клубу аграрного бізнесу Максим Гопка розповів виданню, що лідером за площею теплиць наразі є Закарпатська область – 20% від загальної площі.

Також серед лідерів:

  • Тернопільська область (15%),
  • Київщина (8%),
  • Рівненська область (8%),
  • Дніпропетровщина (8%),
  • Вінницька область (7%).

Тетяна Попович навела приклад розвитку тепличного сектора Тернопільської області. Регіон з аграрним потенціалом та підприємливими фермерами забезпечує внутрішній ринок якісними та свіжими овочами. Тепличний сезон почнеться у другій половині квітня, вже тоді на ринку з’являться перші партії продукції.

Зважаючи на кліматичну зону, в українських теплицях вирощують у великих об’ємах переважно: огірки та корнішони, помідори, овочі листкові, капуста.

Огірки й помідори займають 96,3% посівних площ в закритому ґрунті, зазначив експерт УКАБ Максим Гопка.

Чому вартість зростає

Ціни на овочі в Україні зазнали змін внаслідок війни, економічної нестабільності, і значних виробничих витрат, особливо пов’язаних зі зростанням цін на енергоносії та добрива.

Ці фактори могли призвести до підвищення вартості овочів порівняно з попередніми роками, висловила думку керівниця відділу маркетингу ринку “Шувар”.

Підвищення цін через зростання витрат

Витрати на виробництво, включаючи енергоносії та добрива, впливають на кінцеву ціну продукції. Це може призвести до підвищення цін на овочі, особливо вирощені в теплицях.

Конкуренція з імпортними овочами

Імпорт овочів, особливо з країн, де виробничі витрати нижчі, може впливати на ринкові ціни, створюючи додатковий тиск на українських виробників.

Внутрішній попит та економічна ситуація

Попит населення та загальна економічна ситуація в країні також впливають на ціноутворення. В умовах війни та економічних труднощів може спостерігатися зменшення попиту на дорогі продукти.

Регіональні відмінності

Ціни на овочі можуть варіюватися в різних регіонах України, залежно від місцевих умов вирощування, доступності продукції та транспортних витрат.

Скільки коштують огірки, помідори та зелень

РБК-Україна порівняло ціни на свіжі овочі торік та в січні 2024 по найбільших супермаркетах.

Так, огірки в січні 2023 коштували 78,85 грн, зараз середня ціна становить 86,15 грн. При цьому імпортні огірки з Туреччини в АТБ продають за 64,95 грн/кг, а тепличні огірки з України коштують 119 грн/кг.

Помідори минулого року продавали за ціною 83,93 грн/кг. На 18 січня 2024 вартість тепличних томатів із Туреччини в АТБ становить – 89,89 грн/кг, в Novus українські червоні помідори коштують 89,99 грн/кг, сливки – 149 грн/кг, коктейльні – 99,9 грн/кг.

Листя зеленого салату в січні 2023 можна було придбати в середньому за 55,67 грн/пучок. Наразі пакування салату “Пучок-свіжачок” (Україна) в “Сільпо” обійдеться в 64,99 грн. Така ж ціна в мережі Novus.

Чи будуть овочі з теплиць дешевшими за імпортні

Хоча свіжі овочі з настанням холодного періоду завжди дорожчають, минулого року на зростання цін додатково вплинули блекаути через обстріли РФ.

Цього року масових відключень електроенергії поки вдається уникнути. Однак при формуванні вартості враховується багато факторів, тому ціна на овочі не буде меншою, навіть з урахуванням пропозиції українських тепличних господарств.

Максим Гопка зазначив, що ціни на українські тепличні овочі частіше всього є вищими за імпортні, адже витрати на виробництво є більшими, ніж в країнах імпортерах.

Наразі на вітчизняному ринку пропозиція тепличних овочів мала. Більші об’єми будуть з’являтися на ринку, приблизно, з кінця лютого-початку березня.

“Ціни на такий вид овочів не будуть сильно дешевшими, оскільки, порівнюючи з аналогічним періодом минулого року, адже ціни на електрику й пальне зросли”, – прогнозує аналітик УКАБ.

Схожу думку висловила представниця оптового ринку “Шувар”.

“Що стосується можливості зниження цін порівняно з минулим роком, це залежатиме від багатьох факторів, включаючи загальну економічну динаміку, вартість виробничих ресурсів та зміни у світових цінах на продовольство”, – каже Тетяна Попович.

В умовах війни та економічної нестабільності, важко прогнозувати зниження цін, особливо якщо врахувати, що витрати на виробництво залишаються високими, резюмувала експерт.

Про автора

admin administrator