Чим обробити капусту від метеликів білянок

Авторadmin

Чим обробити капусту від метеликів білянок

Як позбутися метеликів білянок, які шкодять капусті: народний метод без хімії

Досвідчені городники для боротьби з метеликами білянками (Білан Капустяний) користуються копійчаними, але ефективними способами. Для цього не потрібно купувати хімічні отрути. Огородники обприскують капусту проти метеликів білянок розчином на основі господарського мила та попелу. Останній компонент перед приготуванням активного складу просіюють. На десять літрів води беруть 2 склянки попелу та 1 столову ложку рідкого мила. Інгредієнти ретельно змішують. Потім перед застосуванням рясно поливають капусту звичайною водою. Деревний попіл відмінно відлякує метеликів. Але позбутися шкідників можна за допомогою іншого підходу. Можна не готувати спеціальні склади, а посадити поряд із грядкою капусти рослини, які залучать корисних комах. Наприклад, до пряних трав злетяться сонечка і жуки-наїзники, які відлякають шкідників, у тому числі гусениць і попелиці. При цьому самі корисні комахи не завдадуть шкоди капусті.

Читайте також

Чим обробити дерева навесні, аби захистити їх від плодожерки 06:27, 12 березня 2024 року

Як доглядати за сіянцями баклажанів, щоб розсада була пишною та міцною 06:25, 11 березня 2024 року

Чим підживити вишні в березні, щоб зібрати гарний і солодкий урожай 06:24, 09 березня 2024 року

Як зберегти розсаду помідорів здоровою і сильною: корисні поради 21:47, 08 березня 2024 року

Коли та як сіяти моркву навесні, аби був великий урожай 22:20, 07 березня 2024 року

Перше обприскування саду навесні: коли та якими препаратами краще робити 23:05, 05 березня 2024 року

Якою має бути температура ґрунту, аби розпочинати садити насіння 06:24, 05 березня 2024 року

Як правильно посадити редиску: кілька важливих правил для хорошого врожаю 08:44, 04 березня 2024 року

Де потрібно поставити кактус, щоб уберегти будинок від негативу 06:28, 03 березня 2024 року

Чим побілити дерева на початку весни, аби довго трималося 06:25, 02 березня 2024 року

Не бояться заморозків: які культури можна сіяти в березні 22:54, 29 лютого 2024 року

Три кімнатні рослини, які допоможуть забути про безсоння та стрес 23:08, 28 лютого 2024 року

Чим обприскати і як відлякати метеликів білянок від капусти

Хрестоцвіті культури схильні до атак різноманітних шкідників. Кожен сезон для багатьох городників актуальним стає питання, як обробити капусту від нашестя метеликів. У статті розберемо методи захисту від цього шкідника, і навіть профілактичні заходи, які дозволяють захистити насадження.

  1. Ботанічний опис шкідника
  2. Життєвий цикл та розмноження метелика-капустяниці
  3. Причини та ознаки появи білянки на капусті
  4. Яку шкоду завдає капустяним грядкам?
  5. Способи боротьби з комахою
  6. Чим цькувати: хімікати та інсектициди
  7. Кінмікс
  8. Фітоверм
  9. Народні засоби боротьби
  10. Оцтовий розчин
  11. Полин
  12. Настій гірчиці
  13. Господарське мило та зола
  14. Біологічний захист
  15. Споруджуємо саморобні відлякувачі з магнітофонної стрічки
  16. Профілактичні роботи
  17. Висновок

Ботанічний опис шкідника

Шкідник відноситься до сімейства метелик-білянка. Зовнішні риси маленької комахи такі:

  1. Будова тіла – темне тільце, білі крила з чорними плямами. Розмір близько 2-3 див.
  2. Розмах крил у самок досягає 6 см, у самців вони трохи менше.
  3. Гусениці метелика мають синьо-зелений забарвлення з трьома жовтими смугами та чорними крапками на спині.
  4. Лялечка розміром 2,5 см відрізняється жовто-зеленим кольором, на ній розташовані сіро-бурі вкраплення. Вона обвита шовковистою ниточкою, за допомогою якої тримається за листя рослини.
  5. Метелик має добре розвинені органи зору, а також гострий нюх. Передні лапки та подібні булавам потовщення, що є на вусиках, служать органами дотику.

Життєвий цикл та розмноження метелика-капустяниці

На початку травня метелик-капустянка активізується і швидко розмножується. За сезон комаха здатна продукувати до п’яти поколінь, тому позбутися капусниці непросто. Життєвий цикл капустяного метелика включає 4 метаморфозні стани:

  1. Яйце. Плодючість самки становить 250-300 яєць. Відкладає доросла особина їх на виворітний бік листя культури. Термін дозрівання – від 5 до 12 днів.
  2. Розмір гусениці метелика – до 35 мм. Личинка поступово харчується і часто (близько 4 разів) піддається линьці, причому інтервал щоразу може змінюватися. Це з температурою навколишнього середовища, і навіть сезонної вологістю. Стадія личинки займає від двох до п’яти тижнів. Гусениці після народження впроваджуються в аркуші капусти і роблять у них ходи. Тут вони затримуються на кілька днів (2-3), після чого вилазять на поверхню листа і починають пожирати незайману його шкірку. Закінчивши харчування, залишаються на рослині, приступаючи до плетіння павутинного кокона. У ньому відбувається процедура лялькування.
  3. Лялечка метелика є проміжною ланкою розвитку. Вона – зимуюча фаза капустяної білянки. По висоті кокон, що має форму барила, трисантиметровий. Забарвлення у нього брудно-зелене, має домішка жовтизни, усіяної темними вкрапленнями.
  4. Дрібна біла доросла особина є дефінітивною стадією, при якій вона не росте і не змінюється. У цій фазі комаха здатна до розмноження, а також розселення.

Причини та ознаки появи білянки на капусті

Як тільки метелик починає літати над капустою – це привід, щоб оглянути рослину і почати боротися з метеликом-капустяном. Обґрунтованої причини, з чим пов’язана така навала капусниці, немає. Помічено, що метелик-білянка активується у спеку та суху теплу погоду. Згубно впливає на неї дощова погода.

Визначити цього шкідника можна за такими ознаками:

  • пошкодження капустяного листя – вони починають жовтіти, сохнуть, втрачають пружність, з’являються точкові отвори;
  • відбувається зупинка зростання качана капусти;
  • з’являються гусениці.

Яку шкоду завдає капустяним грядкам?

Поява на плантації капусти непроханого гостя загрожує не тільки тим, що комаха псує рослину, але вона ще починає винищувати вологу, що виробляється овочом. Через це капуста припиняє рости, а потім повністю гине.

До того ж гусениці на листі залишають свої продукти життєдіяльності, що провокує інфікування рослини. На культурі з’являється гнилизна, грибкові та вірусні захворювання, які швидко поширюються на сусідні посадки.

Щоб не допустити такого явища і врятувати капусту від навали метеликів-капустянок, необхідно відразу після виявлення шкідника оббризкати посадку інсектицидами або скористатися доступними засобами боротьби з аналогічною дією.

Способи боротьби з комахою

Вибір варіанта захисту безпосередньо залежить від термінів виявлення атаки та пошкоджень. Буває, щоб урятувати насадження, цілком вистачає проведення профілактичних обприскувань. Однак у більшості випадків потрібен інший підхід.
Для захисту капусти від нальоту метеликів можна використовувати різні методи боротьби:

У садівницьких магазинах пропонують великий асортимент ефективних препаратів, здатних успішно боротися з білянкою. Це можуть бути:

  • антибактеріальні та біологічні препарати;
  • фосфорорганічні речовини;
  • карбофос;
  • мікробіологічні інсектициди

Ці кошти рекомендують використовувати на будь-яких етапах атаки комахи.

Увага! Обробити капусту успішно вдається за допомогою народних засобів. Хоча ці заходи ефективні лише ранніх етапах виявлення комахи.

Чим цькувати: хімікати та інсектициди

Використання хімічних препаратів відноситься до кардинального способу вирішення проблеми. Його застосовують, коли нічого більше не допомагає – тоді треба озброюватись потужними інсектицидами.

Є лише один, але дуже суттєвий недолік. Коли використовують хімію, відчутну шкоду завдають не тільки білянкам, а й корисним комахам, що населяють город, птахам.

Кінмікс

Це піретроїдний інсектицид, що має на білянку контактно-кишкову дію. Їм необхідно побризкати насадження капусти від метеликів при вегетації рослини та виявленні на ньому безлічі шкідників. Ефект настає через 3 тижні.

На концентрацію розчину впливає вид рослин. Перед використанням потрібно розвести у відрі води ампулу засобу. Приготовлену суміш не можна зберігати. На аркушах капусти «Кінмікс» зовсім не накопичується, він повністю розкладається через тиждень після обприскування.

Фітоверм

Препарат у своєму складі містить продукти життєдіяльності мікроорганізмів, що населяють ґрунт. Він швидко руйнується та абсолютно безпечний щодо навколишнього середовища.

Реалізують засіб вже у рідкому стані. Його слід розводити водою, отримуючи розчин, яким потрібно поливати рослини. Для заходу обирають сонячний день, коли опади не очікуються.

Народні засоби боротьби

Городники вигадали безліч народних способів, як уберегти від білянки насадження капусти. Боротьба такими способами безпечна для інших рослин, вона не знищить мікроорганізми, що населяють грядку.

Ефективні народні засоби знищення гусениць на капусті

Досвідчені дачники рекомендують виконувати профілактичні заходи. У середині квітня потрібно просто змити з поверхні будинків і огорож проточною водою лялечок капустянок, що зачепилися там. Щоб відлякувати шкідника, бажано посадити біля капусти валеріану, м’яту або нігтики. Також прийнятний варіант – встановлення приманок. Радять між рослинами мати невеликі ємності, наповнені солодким розчином пивних дріжджів.

Оцтовий розчин

Рекомендовано розвести півлітрову пляшку 9% оцту десятьма літрами питної води. Замість оцту можна використати його есенцію, набравши її 2 ст. л. Отриманим розчином слід полити грядки.

Полин

Навколо грядки, на якій заплановано висадити капусту, рекомендують посадити полин звичайний. Вона стане справжньою рятівницею овочів, гарантовано відлякуючи білявку.

Настій гірчиці

У цебро води всипати 2 ст. л. гірчиці, аналогічна кількість солі, 1 ч. л. чорний мелений перцю. Отриманою сумішшю ретельно обприскати насадження капусти.

Господарське мило та зола

Перед використанням цього методу потрібно наперед накопичити деревну золу. Спочатку її потрібно просіяти, щоб речовина стала дуже дрібною. Увечері потрібно спочатку полити капусту, скрупульозно змочуючи її листя. Потім через маленьке ситечко посипати листя золою. Хоча капуста вийде негарною після обробки, але ж не це головне. Зате попел добре відлякує будь-яких шкідників.

Цікаво! Інший рецепт передбачає застосування, окрім золи, ще й господарського мила. У відрі, наповненому окропом, потрібно наполягти 0,5 кг дерева, що просіяє, золи. Розчин процідити, а потім додати до нього рідке мило (2 ст. л.). Отриманою рідиною необхідно обробити всі рослини. Краще процедуру виконувати при сухій безвітряній погоді, тоді розчин встигне добре вбратися. Рекомендовано таку обробку проводити увечері.

Біологічний захист

Найбільш безпечний метод знищення гусениць капусти – залучення до грядки природних її ворогів: комах із птахами. Якщо город випромінює запахи пряних трав, до нього прилетять сонечка і жуки-наїзники. Вони гарантовано знищать гусениць та попелиці, залишивши в недоторканності рослини.

Залучення на город птахів – ефективний спосіб захистити свою капусту від шкідників. Спорудіть шпаківні, підгодовуйте регулярно пернатих. Оси з мурахами — чудові мисливці, які ласують гусеницями. Ці комахи годують ними свої личинки. Щоб залучити їх на грядки, поливайте капусту медовим або цукровим розчином.

Порада! Рекомендовано використовувати Бітоксибацилін – біологічний засіб, що захищає від білянки. У ньому міститься екзотоксин та суперечки бактерій. На цебро води потрібно взяти 100 г речовини, ретельно розмішати. Щоб підвищити клейкість розчину, туди бажано всипати сухе молоко (достатньо пари столових ложок). Нанесіть на листя готову суспензію, коли стоїть суха погода. Через тиждень повторіть обробку. Препарат зовсім не токсичний.

Споруджуємо саморобні відлякувачі з магнітофонної стрічки

Існує оригінальний спосіб використання проти білянки магнітофонної стрічки. Потрібно на кілочки прив’язати невеликі її відрізки, після чого розмістити їх поряд із розсадою капусти. Нечутний людині звук та вібрація, що видається на вітрі стрічкою, добре відлякує метеликів від насаджень.

Профілактичні роботи

Досвідчені городники рекомендують наступні профілактичні заходи проти білянки:

  • регулярно на самому початку сезону потрібно знищувати всі бур’яни на городі, оскільки метелики ранньою весною на них відкладають яйця;
  • виконувати щоденний огляд нижньої частини листя, скрупульозно збираючи всі відкладені яйця білянки;
  • щоб знизити популяцію шкідника, восени бажано перекопувати город;
  • перед зимою потрібно уважно перевірити кору дерев, знайти та знищити лялечки гусениці;
  • бажано розсаду капусти висаджувати раніше, поки метелики ще не літають масово;
  • не можна висаджувати капусту поруч із гірчицею, хріном, редискою;
  • коли грядка маленька, можна вкривати її пластиковою сіткою, що пропускає сонячні промені, проте не допускає контакт листя з метеликами.

Висновок

Капустяні білянки – небезпечні шкідники, що завдають значних збитків. Боротися з ними потрібно одразу після виявлення, застосовуючи всі рекомендовані засоби.

Як позбутися метеликів-шкідників саду та городу докладніше читайте у цій статті.

Про автора

admin administrator