Чим спортивний газон відрізняється від універсального

Авторadmin

Чим спортивний газон відрізняється від універсального

Спортивний газон: опис, склад суміші і характеристики

Коли приходить час облаштування присадибної ділянки, багато хто замислюється про красивий, доглянутий газон. Тільки мало хто з них знає про те, що звичайний зелений, підстрижений акуратно газон підходить, хіба що, тільки для милування ім. На нім не побігати і не пострибати, у футбол не пограти. Якщо планується активний заміський відпочинок влітку, то краще відразу потурбуватися про те, щоб покриття було спортивним. Використати таке покриття можна не лише на спортивних майданчиках. Це може бути і дача, заміський котедж приватний житловий будинок.

Що є спортивним газоном?

Сама назва вже відповідає на питання. Їх використовують на спортивних майданчиках. Застосовується газонна трава спортивна, яка має хорошу стійкість до механічних навантажень. Розрізняють спортивні газони:

  • футбольні;
  • тенісні;
  • дитячий майданчик;
  • для іподромів;
  • для гольфу.

Спортивний газон може бути натуральний трав’яний і штучний. Якщо немає часу саджати його, доглядати за ним, стригти, можна вибрати штучний варіант. Можна замовити готовий природний рулонний, що істотно полегшить процес вирощування, але все одно за ним потрібно постійний відхід. Ті, хто хоче самостійно виростити газон спорт, повинні підготуватися до того, що процес не швидкий і включає декілька етапів.

Які сорти трав використовуються для спортивного газону? Який грунт використати і коли сіяти?

Газонна трава Ліліпут: опис, склад і характеристики

Знадобиться спеціальна спортивна трава, яку можна придбати в магазинах або через інтернет. Залежно від того, для чого використовуватиметься майданчик, підбирається травосуміш спортивна з відповідним складом.

Склад може включати наступні рослини:

  • футбольний і тенісний: луговий мятник, польовиця, вівсяниця;
  • дитячий майданчик: лугова вівсяниця, тимофіївка лугова, конюшина червона, райграс;
  • гольф: райграс;
  • іподром: польовиця, вівсяниця червона і інші невисокі трави.

Важливо, щоб при посадці і вирощуванні була дотримана інструкція. Перший етап, який є одним з ключових,-підготовка дренажного шару. Для цього знімають верхній шар грунту, укладається геотекстиль. Згори його засипають щебенем, а потім подушкою підгрунтя. Вона включає дрібний гравій і пісок. Подушка підгрунтя вирівнюється і трамбується.

Згори засипають основний грунт, який теж вирівнюється. В якості основи готується субстрат, що включає : торф, крупнозернистий пісок, дернову землю, перегній і керамзит. Грунт треба вирівняти і залишити так на місяць, не засіваючи. За цей час на ній обов’язково виростуть бур’яни, які необхідно вирвати з коренем.

Зверніть увагу! Перед посадкою грунт потрібно трохи розпушити. Підгодівля добривом теж не буде зайвою

Якщо створюється спортивний газон насіння можна сіяти за допомогою спеціального устаткування. Якщо його немає в наявності, посів можна зробити самостійно, використовуючи звичайні граблі. Насіння засипає невеликим шаром грунту, після чого поверхня трохи трамбується. Поливати треба кожен два дні. Перша стрижка здійснюється, коли висота трави досягне 15 см

Особливості спортивного газону

Мавританський газон: що це, опис, характеристики

Спортсмен виявляється серйозні навантаження на поверхню покриття. Тому до газонної трави для спорту пред’являються такі високі вимоги. Якщо говорити об професійний спортивних майданчиках, то залежно від ділянки, можуть застосовуватися різні сорти трав, їх концентрація. Наприклад, траву для футбольного газону не по усій поверхні сіють рівномірно. У області воріт, де навантаження істотно вищі, можуть посіяти подвійну дозу, щоб покриття було стійкіше і надійніше.

У області воріт, де навантаження істотно вищі, можуть посіяти подвійну дозу

Якщо говорити приватних заміських будинках і дачах, вибирати трав’яну суміш необхідно залежно від того, чим там займатимуться. Хтось любить футбол, хтось теніс, у когось просто діти цілими днями бігатимуть і стрибатимуть.

інші статті Бруньки сосни : корисні властивості і застосування в медицині

Хвороби і шкідники

Партерний газон: що це, опис і характеристики

Хвороби, що найчастіше зустрічаються :

  • снігова пліснява;
  • іржа;
  • борошниста роса.

Основний спосіб боротьби : передпосівна обробка насіння, а також їх підгодівля надалі. Серед шкідників спортивні газони любить: попелюха, дротяники і піщаний медляк. Борються з ними виключно з допомогою інсектицидами.

Як самостійно виростити красивий спортивний газон?

Якщо наслідувати інструкцію по посіву, шанси виростити красивий, доглянутий спортивний газон, дуже великі. Є декілька хитрощів, які дозволяють це зробити. Наприклад, для того, щоб позбавитися від бур’янів, рекомендують на основний шар грунту постелити газети.

Самостійно вирощуємо красивий спортивний газон

Згори вони засипаються тонким шаром магазинного субстрату з відповідним складом, після чого сіється насіння. Газета через пару тижнів погниє і зникне, але цей час буде досить для того, щоб вона перешкоджала росту бур’янів, насіння яких могло бути в основному грунті.

Також рекомендується своєчасно стригти, чистити газон. Це істотно понизить риски появи шкідників і розвитку хвороб.

Все про спортивний газон

Декоративною окрасою будь-якої дачної ділянки є спортивний газон – засіяний травою майданчик. Він не тільки має естетично привабливий вигляд, а й виконує цілком практичні функції: на ньому можна бігати, грати, влаштовувати літні пікніки. Якщо дозволяє площа ділянки, таке покриття можна зробити самостійно. Але відразу слід підготуватися до того, що процес укладання буде нешвидким і досить трудовитратним.

  • Опис
  • Плюси і мінуси
  • Види суміші
  • «Універсальна спортивна травосміся»
  • «Моносмісі»
  • «Суміш паркова»
  • Чим відрізняється універсальний газон від спортивного?
  • Підготовка ґрунту
  • Правила посіву

Опис

Газонна трава, якою засівають майданчик, володіє підвищеною стійкістю до різних механічних навантажень, тому даний вид газонів використовують в основному на спортивних полях. Однак він відмінно підходить і для дачних будинків з великою присадибною територією, на якій часто займаються активним відпочинком.

Розрізняють кілька видів спортивних газонів:

  • футбольний;
  • тенісний;
  • дитячий майданчик;
  • для гольфу,
  • для іподрому.

Для кожного з них використовують окремий різновид травосмісі. Спортивна галявина може бути натуральна або штучна. У першому випадку можна самостійно підготувати і засіяти майданчик травою. Можливо також придбати вже готовий природний рулонний газон, за допомогою якого вдається пропустити процес вирощування трав’яного покриття. Другий варіант більш економний і за коштами, і за часом, який необхідно витрачати на догляд за ним.

Травозмісь, яку використовують для щільного дернового покриву газону, складається з рослинності з підвищеною стійкістю до зовнішнього негативного впливу. Спеціальні види трав найменш схильні до витоптування або розривання, тому майданчик зберігає свій естетичний вигляд навіть після активного заняття на ній спортом або іншими динамічними діями.

Додаткові переваги такої травосмісі:

  • стійкість до більшості видів захворювань, включаючи антракноз і іржу;
  • можливість скашувати її до 2,5 см;
  • стійкість до високих температур навколишнього середовища.

Серед вимог, які пред’являють до спортивної трави, виділяють:

  • неприпустимість скупчення на поверхні галявини бруду і вологи після дощу;
  • можливість витримувати регулярні навантаження;
  • трава не повинна ковзати і перешкоджати пересуванню;
  • поверхня майданчика повинна бути рівною і однорідною.

Плюси і мінуси

Виділяють ряд основних переваг спортивного газону на дачній ділянці.

  • Газонна трава має здатність затримувати на поверхні пил, що очищає повітря. Крім того, вона, як і інші представники флори, виробляє кисень.
  • Газонне покриття за рахунок активного випаровування з ґрунту вологи робить навколишній простір більш прохолодним. А це дуже актуально в спекотну пору року.
  • Щільний покрив трави не дає можливості проростати бур’янам. Ділянка виглядатиме охайною і доглянутою не один рік.
  • Нетравмонебезпечна поверхня оберігає від можливих падінь.
  • Правильно укладений газон при належній увазі і догляді не втратить своїх естетичних і практичних функцій протягом до 5 років.
  • Газон є ідеальним фоном для декоративних елементів ділянки: лавочок, чагарників, садових фігурок і водойм.
  • Широке розмаїття складів спортивної травосмісі дає можливість вибрати максимально відповідний варіант. Можна скомбінувати кілька з них, наприклад, окремо для ділянки і пристовбурних кіл дерев.

Явних мінусів спортивного газонного покриття не виявлено. Відносним недоліком можна назвати неможливість розбити повноцінний газон через брак прибудинкової території. Тому дачники нерідко стоять перед вибором – газон або грядка. На невеликих територіях можна обмежитися маленькими зеленими галявинами, які стануть декоративною окрасою дачі.

Великий газон для догляду за ним вимагає наявності спеціальних інструментів: ущільнювача, сівалки, газонокосарки. Крім того, такий майданчик потребує фінансових, трудових і тимчасових витрат.

Види суміші

Для кожного виду спортивного газону залежно від того, чим і наскільки активно на ньому займаються, прийнято використовувати різні трав’яні склади. З усіх різновидів трав найбільшою популярністю користуються такі, як багаторічний райграс, луговий мятлик, вівсяниця лугова і червона, польовиця біла і гребінник звичайний.

«Універсальна спортивна травосміся»

Даний різновид травосмісі після посіву утворює щільний дерн, який здатний витримувати регулярні високі навантаження. До її складу входять полевиця, вівсяниця і мятлик луговий. Найчастіше вона використовується для облаштування футбольних полів.

Насіння висівають щільним рівним шаром, а в тих місцях, де передбачається підвищене навантаження на рослинність, засів виробляють у подвійній формі. Газонне покриття цього виду потребує регулярного підживлення та скаховування.

«Моносмісі»

Ідеальний варіант для облаштування тенісних майданчиків. Травозміся після сходів утворює однорідну поверхню, яка володіє високою стійкістю до витоптування. Для засіву використовують ті ж різновиди трав, які входять до складу «Універсальної спортивної травосмісі», проте їх не змішують, а висівають тільки один вид рослин.

Регулярне скаховування спортивної трави сприяє формуванню рівної поверхні полотна. Після закінчення сезону дерновий шар проколюють, що попереджає можливе ущільнення кореневої системи рослин, внаслідок чого може бути втрачений їх привабливий смарагдовий колір.

«Суміш паркова»

Найчастіше цю спортивну травосмеся використовують для обладнання дитячих ігрових майданчиків і затінених ділянок. До її складу входять рослини злакового типу: тимофіївка та вівсяниця, а також додається наклеп, який сприяє посиленню якісних та естетичних характеристик покриття.

Трава має насичений зелений колір, швидко розростається, утворюючи шар щільного дерну, який перешкоджає зростанню бур’янів. Газонне покриття невибагливо у догляді: для підтримки декоративного вигляду достатньо 2 рази на місяць скосити траву і 1 раз внести добриво.

Чим відрізняється універсальний газон від спортивного?

Особливістю універсального газону є те, що в ньому присутня декоративна складова. Цей вид покриття часто зустрічається в паркових зонах, біля дачних ділянок. Виглядає естетично привабливо, довговічний у використанні.

Головна відмінність між універсальним і спортивним газонами полягає в призначенні: спортивний пристосований витримувати високі механічні навантаження, тоді як універсальний володіє середнім ступенем стійкості до зовнішнього впливу і несприятливих погодних умов. Витривалість трав’яного покриву залежить від складу рослин, які до нього входять: у спортивного та універсального газонів вони різні.

Підготовка ґрунту

Облаштування газону починається з підготовки ґрунту, який є його основою. Залежно від того, наскільки правильно це зроблено, залежатимуть результат і довговічність зеленого полотна.

Підготовка ґрунту складається з декількох етапів.

  1. Для початку з вибраної ділянки необхідно видалити всі рослини і бур’яни, звільнити її від каменів і сміття. Якщо на ньому присутні пні і коріння, від них також слід позбутися.
  2. Розпушування. Для того щоб розпушити ґрунт, ділянку необхідно перекопати за допомогою лопати або мотоблоку на 20-25 см в глибину.
  3. Дренаж. Якщо ґрунт важкий, схильний до надмірного зволоження або застою вологи, потрібно зробити дренаж. Для цього знімається верхній шар ґрунту, на дно очищеної ділянки засипається пласт щебеню або гравію товщиною 10 см. Поверх нього укладається шар піску такої ж товщини. Обидва шари потрібно утрамбувати, а поверх них розмістити родючий грунт, після чого ще раз ущільнити майданчик. У такому становищі її необхідно залишити на 1,5-2 тижні. Після цього здійснюється повторне очищення ділянки від бур’янів.
  4. Добриво. Для того щоб насіння зійшло рівномірно, фахівці рекомендують удобрювати ґрунт перед посівом, а не після нього. Для цього використовують компост, біогумус і комплексні мінеральні добрива.
  5. Вирівнювання. Майданчик вирівнюють граблями або культиватором (якщо ділянка дуже велика). У підсумку крупинки ґрунту повинні бути за розміром як пшеничне зерно.
  6. Утрамбовка. Щоб насіння проросло швидко і рівномірно, необхідно забезпечити максимальний контакт між посівним матеріалом і грунтом. Для цього удобрений раніше грунт ущільнюють за допомогою ковзанки. Всі виявлені після цього процесу нерівності слід заново зрихлити і вирівняти. Каткування не можна проводити в сиру погоду – це може призвести до комкування ґрунту.
  7. До моменту посіву ділянкою не можна ходити. За 1-2 дні до посадки газонної трави за умови сухої погоди майданчик необхідно добре зволожити.

Правила посіву

Проводити посів газонної травосмісі фахівці рекомендують в середині весни або осені. Якщо ділянка невелика за розмірами, посів можна проводити вручну, для більш об’ємних майданчиків краще скористатися спеціальною технікою – сівалкою. Для висаджування насіння краще вибрати безвітряний, тихий день – у вітряну погоду буде майоріти посівний матеріал, тому сходи можуть бути нерівномірними.

Норми висіву насіння травосмісі залежать від виду газону і, як правило, вказані на упаковці. Стандартна норма витрати становить не менше 50 г на 1 м плечей. Фахівці не рекомендують економити – в місцях «проплешин» почнуть проростати бур’яни, що призведе до необхідності переробляти роботу заново. Щоб забезпечити рівномірний посів, необхідно змішати насіння з піском в рівних пропорціях.

Про автора

admin administrator