Чому лікування пульпіту дороге

Авторadmin

Чому лікування пульпіту дороге

Пульпіт

Пульпіт — це збірний термін для цілої групи захворювань, які об’єднують одне – запалення судинно–нервового пучка — пульпи, яку також називають «нервом» зуба.

    • 0.1 Причини
    • 1.1 Гострий вогнищевий
    • 1.2 Гострий дифузний пульпіт
    • 1.3 Хронічний фіброзний
    • 1.4 Хронічний гангренозний
    • 1.5 Хронічний гіпертрофічний
    • 1.6 Діагностика
    • 2.1 Консервативні методи
    • 2.2 Вітальні методи
    • 2.3 Девітальні методи
    • 2.4 Профілактика
    • 2.5 Можливі ускладнення

    Причини

    Згідно зі статистичними даними, найчастіше пульпіт є ускладненням карієсу зубів. Дослідження показують, що перші зміни в пульпі реєструються вже при глибокому карієсі. Токсини бактерій, а також продукти їх життєдіяльності, через трубочки дентину проникають до чутливої тканини.

    По мірі прогресування карієсу, запалення розвивається, що і пояснює посилення симптомів.

    Як і при карієсі, основна причина розвитку запалення — бактерії, які можуть проникати до пульпі різними шляхами:

    • через порожнину зуба, як ускладнення карієсу — найчастіший варіант;
    • після травми, коли сколений зуб відкриває ворота для проникнення інфекції і розвитку запалення. Або ж мова йде про термічному (після відбілювання), хімічному впливі;
    • алергічна причина розглядається як ускладнення при медикаментозному лікуванні карієсу;
    • ретроградні види, коли бактерії проникають не через коронковую частина зуба, а через корінь. В такому випадку інфекція може поширюватися через патологічні зубоясневі кишені з током крові і лімфи. Ця форма запалення не найчастіша.

    Симптоми

    Виділяють гострий і хронічний пульпіт, який поділяється на види, що відображають стадію запалення, причини і симптоми.

    Гострий вогнищевий

    Це початкова форма запалення, яка може тривати близько 2 днів, рідко більше. Пацієнти скаржаться на гостру, мимовільну біль, тривалістю від декількох хвилин до півгодини, характерні тривалі проміжки без болю.

    Дія подразників, наприклад, холодного, гарячого, кислого, солоного стають причиною різкої зубного болю, яка повільно проходить після усунення подразника.

    Особливість цієї форми полягає в локалізованому вогнищі запалення, як правило, це один ріг пульпи, але якщо процес не втрутитися, то воно розіллється і захопить весь судинно-нервовий пучок, відповідно, зміняться симптоми.

    Гострий дифузний пульпіт

    Можна сказати, що це ускладнення осередкової форми, коли відсутня своєчасне лікування. Симптоми зводяться до формування нападоподібний біль, яка триває декілька годин і посилюється при дії подразників.

    В деяких випадках може відмічатися її поширення по ходу трійчастого нерва, тобто практично на все обличчя праворуч або ліворуч. «Світлі» проміжки, тобто без болю, короткочасні і практично відсутні, особливо вночі. Пацієнт не може визначити, який саме зуб болить.

    Симптоми можуть зберігатися від декількох днів до 2 тижнів. Якщо лікування відсутня, гостре запалення переходить у хронічне.

    Хронічний фіброзний

    Це форма пульпіту реєструється у 70% усіх випадків хронічного запалення. Для неї характерне розростання грубої сполучної тканини в пульпі. Пацієнти скаржаться на тяжкість в зубі, постійний ниючий і тягнучий біль, що підсилюється при дії подразників. Такі симптоми можуть бути менш виражені і часто залишаються без належної уваги.

    Але під час загострення їх сила багаторазово посилюється, біль виникає без подразників і її важко переносити.

    Хронічний гангренозний

    Це запущене запалення з характерним гнильним розпадом пульпи зуба, що і пояснює сильний смердючий запах з рота. Якщо відтік гною здійснюється, біль може бути відсутнім, а пацієнти можуть відчувати її виникнення при надкусывании.

    Якщо відтік ускладнений, виникає гостра, рве, розпирає і простреливающая біль. Погіршується загальне самопочуття: підвищується температура тіла, з’являється реакція лімфатичних вузлів.

    Хронічний гіпертрофічний

    Протікає в 2 стадії розвитку — гранулюючої (розростання тканини з порожнини зуба) і поліпи зуба. Основна скарга пацієнтів зводиться до формування ниючий, розпирала болю і заростання зуба м’якою тканиною. Після їжі або при чищенні зубів може виникати кровоточивість.

    Діагностика

    Для постановки діагнозу стоматолог аналізує отримані дані:

    • скарги: характеристики болю, відчуття пацієнтів, анамнез;
    • клінічний огляд: зовнішній та інструментальний;
    • проведення тестів: перкусія (постукування), пальпація, визначення рухливості зуба;
    • електроодонтодіагностика: визначення життєздатності пульпи і її реакції на змінний струм;
    • візуальні методи дослідження для підтвердження діагнозу, виключення ускладнень і проведення якісного лікування.

    Лікування

    Тактика лікування визначається формою пульпіту. Стоматолог вибирає між консервативними методами з повним збереженням пульпи або ж між вітальними і девитальными методами.

    Консервативні методи

    Передбачають збереження всієї пульпи, ці методи можуть використовуватися при травматичному і гострому осередковому пульпіті. В увазі фізіологічних труднощів і швидкої реакції пульпи такі методи мають широкий спектр протипоказань і обмежень, так і позитивний результат не можна гарантувати. Це якась спроба врятувати пульпу зуба.

    Вітальні методи

    Розуміють лікування «живий» пульпи з її частковим видаленням або ж повним. Під дією анестезії стоматолог може видаляти лише коронковую пульпу, тобто частково вітальну ампутацію. Такі методи лікування можуть здійснюватися тільки при гострих формах.

    Повне видалення пульпи під дією анестезії — вітальна екстирпація, застосовується частіше і має на увазі класичне лікування каналів: проходження, розширення, обробка, пломбування. Може використовуватися як при гострих, так і хронічних формах пульпіту.

    Девітальні методи

    Передбачають попереднє або наступне муміфікування пульпи, може використовуватися в поєднанні з вітальними методами. Наприклад, один з каналів непрохідний, тоді стоматолог нагнітає в нього мумифицирующий препарат, що надійно захищає зуб від повторного розвитку інфекції, її прогресування.

    Також до девитальным методів відноситься всім відоме попереднє використання «арсену». Варто відзначити, що миш’як в стоматології не використовується вже кілька десятків років, на його зміну прийшли більш сучасні і безпечні засоби.

    Профілактика

    Профілактика пульпітом зводиться до всіх заходів запобігання карієсу, а також регулярних профілактичних оглядів у кріслі стоматолога. Набагато легше і доцільніше лікувати карієс, ніж його ускладнення.

    Не можна не відзначити профілактику травматизму, особливо у пацієнтів, які захоплюються агресивними та екстремальними видами спорту.

    Можливі ускладнення

    При відсутності лікування пульпіт переходить в періодонтит, що представляє загрозу для збереження зуба. Крім того, всі ускладнення карієсу — джерело інфекції, яка може поширюватись по всьому організму.

    Після повного видалення пульпи зуб вважається «мертвим», відсутність його живлення робить емаль і дентин більш крихкими, і зуб може буквально розсипатися. З цих причин багато стоматологи рекомендують протезування депульпованих зубів з метою їх збереження як можна довше.

    Гострий пульпіт: симптоми і лікування

    Стоматологи стверджують, що гострий пульпіт за поширеністю посідає друге місце після карієсу. Запалення пульпи (м’яких тканин з нервовими закінченнями і кровоносними судинами) виникає на тлі невилікуваного вчасно карієсу або з інших причин.

    Головна особливість патології — це нестерпний стріляючий зубний біль, яка змушує пацієнта звернутися до лікаря. Якщо є підозра на гострий пульпіт, лікування варто довірити кваліфікованому спеціалісту. Ігнорування проблеми може привести до серйозних ускладнень.

    Гострий пульпіт: класифікація

    Досить часто зустрічається у пацієнтів стоматологічних клінік гострий пульпіт. Класифікація патології проводиться за кількома критеріями.

    Залежно від ступеня розвитку хвороба має осередкову (обмежену) або дифузну (гнійну) форму:

    • Гострий обмежений пульпіт характеризується тим, що запалення локалізується в верхній частині пульпи. Якщо лікування не почати відразу, всього за пару днів патологія прогресує і переходить в наступну форму.
    • Гострий дифузний пульпіт відрізняється тим, що запалення поширюється на весь пучок нервів і судин. Якщо початкова форма патології триває 1-2 дні, то гострий гнійний пульпіт може тривати до двох тижнів.

    Патологія також ділиться на кілька видів залежно від причини виникнення. Основні види пульпіту:

    • інфекційний — викликаний інфекціями, часто розвивається як ускладнення глибокого карієсу;
    • травматичний — з’являється в результаті травм зуба;
    • хімічний — спровокований неправильним застосуванням антисептиків або інших препаратів з агресивним впливом;
    • ятрогенний — виникає в результаті лікарських помилок стоматолога;
    • конкрементозний — розвивається на тлі порушення обміну речовин в пульпі.

    Гострий травматичний пульпіт з’являється після пошкодження емалі або коронки зуба в результаті удару або падіння.

    Гострий пульпіт: симптоми

    Допомагають запідозрити гострий пульпіт симптоми у вигляді нестерпного болю.

    Головна ознака патології — це мимовільні напади гострого болю, які можуть тривати від декількох секунд до півгодини і більше. Больові відчуття зазвичай посилюються в нічний час, помічається і підвищена чутливість зуба до зміни температури і іншим дратівливим факторам.

    Симптоми також залежать від форми і виду захворювання. Якщо з’явився гострий обмежений пульпіт, напади болю тривають не більше 20 хвилин. Пацієнт може легко визначити, який зуб болить. Гострий дифузний пульпіт зазвичай супроводжується нестерпним болем, який може тривати кілька годин. Відрізнити гострий гнійний пульпіт можна по неприємному запаху з рота і болю, що віддає у вухо, скроню чи потилицю.

    Якщо не почати лікування вчасно, хвороба перейде в хронічну форму. Часто патологія в такому випадку протікає без явних ознак, але дає про себе знати в періоди загострення. Основні симптоми загострення пульпіту — це сильний ниючий біль, зазвичай викликаний зовнішніми подразниками, глибока порожнина в зубі і кровотеча з нього.

    Гострий пульпіт: діагностика

    Якщо є підозри на гострий пульпіт, діагностика проводиться комплексна і ретельна. Визначити патологію допомагають такі методи:

    • Вивчення анамнезу. Лікар фіксує всі скарги пацієнта.
    • Візуальний огляд. Проводиться оцінка стану пошкодженого зуба, щоб поставити попередній діагноз.
    • Зондування. Процедура проводиться після розтину зуба і дозволяє визначити ступінь запалення.
    • Рентгенографічне дослідження. На знімку добре видно вогнище запалення, в тому числі і в кореневих каналах.
    • Електородонтодіагностика. Метод базується на реакції нервової тканини на який проводиться струм. Дозволяє оцінити масштаби патології.

    Пульпіт в гострій формі має схожі симптоми з глибоким карієсом, невритом трійчастого нерва, гострим періодонтитом і іншими захворюваннями. Допомагає відрізнити від інших патологій гострий пульпіт диференціальна діагностика, яку може виконати тільки стоматолог.

    Як лікувати гострий пульпіт?

    Якщо діагностовано гострий пульпіт, як лікувати патологію, вирішує лікар, оцінюючи ситуацію в кожному випадку індивідуально. Зазвичай застосовуються консервативні методи або хірургічне втручання. У першому випадку дії лікаря спрямовані на збереження пульпи і її життєдіяльності, а в другому — на видалення цієї частини зуба.

    Лікування гострого пульпіту консервативними методами проводиться тільки в разі, якщо хвороба знаходиться в осередковій (початковій) формі. На пульпу накладаються протизапальні ліки. У деяких випадках верхню частину пульпи видаляють, а кореневу — залишають. Препарат закривається тимчасовою пломбою на 5-6 днів.

    Якщо запалення стихає, проводиться повноцінне пломбування зуба. Щоб підсилити дію препарату і прискорити процес одужання, призначаються фізіопроцедури. Для усунення больових симптомів можна приймати анальгетики.

    У більшості випадків питання про те, як лікувати гострий пульпіт, у фахівця навіть не виникає, оскільки пацієнт пізно звертається за допомогою і зберегти пульпу вже неможливо. У таких випадках проводиться її видалення.

    Лікування гострого пульпіту хірургічним методом проводиться в такій послідовності:

    • При необхідності забезпечується доступ до пульпи.
    • У порожнину закладають девіталізуючої пасту. Зараз на зміну паст з миш’яком прийшли більш безпечні аналоги.
    • Коли нервові клітини будуть вбиті, лікар видаляє пульпу і чистить канали.
    • Потім обов’язково проводиться антисептична обробка порожнини зуба.
    • На останньому етапі виконується пломбування каналів і порожнини зуба. Якщо у пацієнта гострий травматичний пульпіт, може знадобитися нарощування зуба або застосування інших видів реставрації.

    Не варто лікувати патологію народними засобами, оскільки це може привести лише до погіршення ситуації і появи ускладнень, що несуть загрозу життю.

    Чому виникає пульпіт. Різновиди та методи лікування

    Діючий член Асоціації імплантологів України з 2006 р. Член Асоціації стоматологів України. Спеціалізується в галузі стоматологічної імплантації та естетичного протезування.

    Інформація, надана в статті, не може бути використана для постановки діагнозу, призначення лікування і не заміняє консультацію лікаря.

    • Пульпа зуба
    • Чому виникає пульпіт
    • Різновиди пульпіту
    • Патогенез пульпіту
    • Симптоматика пульпіту
    • Діагностика пульпіту
    • Лікування пульпіту
    • Пульпіт у дитини

    Пульпіт – це одне із захворювань зуба, яке характеризується наявністю запального процесу у м’якій тканині. М’яка тканина – це пульпа зуба, що складається з нервів, кровоносних судин та сполучної тканини. Пульпіти характеризуються наявністю гострого зубного болю і можуть переходити в періодонтит, внаслідок чого можна втратити зуб.

    Зубний біль може з’явитися будь-якої миті, коли ви не очікуєте цього. Це може статися під час відпустки, на роботі, у відрядженні чи вдома. При цьому важливо пам’ятати, що дуже складно визначити проміжок часу, коли карієс може перейти в пульпіт. Щоб уникнути цього, необхідно негайно звернутися до фахівця, щоб уникнути виникнення пульпіту.

    Пульпа зуба

    Складовими зуба є дві частини – це корінь зуба та зубна коронка. Поверхня зуба покрита емаллю, яка виконує естетичну та захисну функції. Під поверхнею емалі розташована тканина зуба – дентин, що покриває пульпу.

    Пульпа – це не дуже щільна субстанція, яка складається з клітинних структур, волокон еластину та тканин колагену. Пульпа виконує функцію захисту кореневої системи зуба та поживну функцію, за допомогою якої до зуба надходять необхідні речовини.

    За допомогою пульпи забезпечується життєдіяльність зуба, оскільки вона наповнює зуб, та забезпечує метаболічні процеси в тканині зуба.

    Пульпа виконує такі функції:

    1. сенсорну – проводить різні нервові сигнали, внаслідок наявності нервових закінчень у пульпі.

    2. пластичну – утворює дентинову тканину зуба.

    3. захисну – виконує функцію бар’єру.

    Розташування пульпи під емаллю та дентином забезпечує її захист, при цьому пульпа досить вразлива. Це зумовлено тим, що різні бактерії та мікроби потрапляють у пульпу через невилікуваний карієс або гінгівіт.

    Пульпіт викликають різні види бактерій – кокові бактерії.

    Чому виникає пульпіт

    1. Карієс, який не вилікували вчасно. Карієс вражає зубну емаль, а згодом руйнівні процеси починаються у тканинах зуба.

    2. Не дотримання правил гігієни ротової порожнини.

    3. Травма зуба, що призвела до руйнування його цілісності (наприклад, відкололася частина зуба).

    4. Неправильне стоматологічне лікування, внаслідок якого запалилася пульпа (наприклад, низька якість матеріалів для пломбування, щелепна операція, обточування зубів).

    5. Руйнування поверхні зуба внаслідок дії хімічних речовин (наприклад, антисептики або ортофосфорна кислота).

    6. Стирання зубів.

    7. Захворювання, що сприяють запаленню пульпи (наприклад, тонзиліт або гайморит).

    Слід зазначити, що можлива причина захворювання — вторинний карієс, унаслідок чого розвивається пульпіт під пломбою.

    Різновиди пульпіту

    Як вже зазначено вище, пульпіт виникає в результаті потрапляння в пульпу бактерій та мікробів. Також можливе інфікування від запалених зубів, які розташовані поряд. Такий різновид пульпіту називається ретроградний пульпіт.

    Виділяють такі види пульпіту:

    • Конкрементозний пульпіт, який може виникнути внаслідок надмірного відкладення мінеральних утворень. Ці утворення починають процес заміщення внутрішніх тканин зуба.
    • Травматичний пульпіт, який може виникнути в процесі порушення цілісності зуба через злами, тріщини, сколи зуба.
    • Гострий пульпіт, який може супроводжуватися наявністю гострого болю у зубі.
    • Хронічний пульпіт, що є продовженням гострої стадії пульпіту.

    Гострий пульпіт у свою чергу поділяється на такі різновиди:

    1) гострий осередковий пульпіт, якому характерна наявність гострого запального процесу, гострого зубного болю, що посилюється вночі.

    2) дифузний пульпіт, який є не вилікуваним осередковим запаленням. Цей різновид пульпіту поширюється в глибину пульпи і за кілька днів набуває дифузного характеру.

    3) гнійний пульпіт, який характеризується наявністю високої температури тіла, постійним сильним зубним болем, гноєм, який може виливатися в ротову порожнину або накопичуватися в яснах.

    Загострення хронічного пульпіту може виявлятися у таких різновидах:

    1) хронічний фіброзний пульпіт, який характеризується поступовою заміною пульпової тканини на сполучну, погіршенням кровопостачання та живлення дентинової тканини та зубної емалі.

    2) хронічний гангренозний пульпіт, який характеризується наявністю процесів відмирання та розкладання тканини. Цей різновид пульпіту супроводжується наявністю гнилого запаху з рота, колір дентину змінюється на сірий.

    3) хронічний гіпертрофічний пульпіт, що характеризується проростанням крізь каріозну порожнину м’яких тканин за типом поліпа.

    Патогенез пульпіту

    Патогенез пульпіту характеризується шляхами проникнення інфекції в пульпу:

    1. Низхідний — інфекція проникає через каріозну порожнину.

    2. Висхідний — інфекція проникає через отвір каналу зубного кореня.

    3. Через травматичний канал — інфекція проникає через наявність травми зуба та порушення цілісності твердих зубних тканин.

    4. Ангіогенний — інфекція потрапляє по кровоносних та лімфатичних судинах.

    Симптоматика пульпіту

    Ознаки пульпіту різняться залежно від того, який у вас пульпіт. Симптоми різних видів пульпіту такі:

    1. наявність сильного пульсуючого болю, який може віддавати у сусідні зуби, а також вухо, скроню або горло;

    2. наявність чутливості на холодну та гарячу їжу;

    3. наявність періодичних больових приступів, які посилюються у положенні лежачи.

    При фіброзному пульпіті симптоми такі:

    1. ниючі больові відчуття, які можуть посилюватися в нічний та вечірній час;

    2. відчуття «розпірання» у хворому зубі;

    3. наявність температурної реакції.

    При гангренозному пульпіті симптоми такі:

    1. наявність дискомфорту та тяжкості в ураженому зубі;

    2. чутливість на холодну та гарячу їжу;

    3. болючі відчуття при накушуванні;

    4. присутність сірого кольору емалі;

    5. наявність запаху гнилі з рота;

    6. поява почервоніння та набряку ясен.

    Варто окремо відзначити причини та особливості захворювання, коли виникає пульпіт зуба мудрості. Зуби мудрості одні з найбільш схильних до виникнення пульпіту. Найчастіше захворювання виникає через те, що треті моляри розташовані неправильно, і може потрапити інфекція під слизову оболонку під час прорізування.

    Діагностика пульпіту

    Діагностувати захворювання можна під час огляду фахівцем. Стоматолог опитує пацієнта та з’ясовує, який характер больових відчуттів, за яких умов виникли болі, яка їх інтенсивність та тривалість. Також лікар оглядає зуби, за допомогою постукування визначає наявність карієсу, ступінь розм’якшеності пульпи та оцінює стан ясен.

    Стоматолог призначає рентгенологічне дослідження. Пульпіт на знімку визначається досить легко. На рентгені видно, у якому стані знаходяться внутрішні тканини та канали, а також відображається локалізація та масштаб запального процесу.

    Лікування пульпіту

    Методи лікування пульпіту залежать від виду та ступеня захворювання. Виділяють два основні методи:

    1. Консервативний чи біологічний метод лікування пульпіту, який застосовується на початкових стадіях захворювання. Доцільність застосування цього методу обумовлена збереженням пульпи (наприклад при травмі) або коли ступінь запалення незначний. У цьому випадку лікування є подібним до лікування карієсу. При цьому більше уваги приділяється медикаментозній та протизапальній обробці . Для цього необхідно помістити ліки поруч із пульпою та встановити на кілька днів тимчасову пломбу. Якщо негативна реакція відсутня, фахівець встановлює постійну пломбу.
    2. Хірургічний метод лікування пульпіту передбачає видалення частини запаленої пульпи або повне видалення пульпи. Фахівець пломбує видалені канали та коронку зуба. Залежно від того, на якій стадії знаходиться захворювання, лікування може бути здійснене за один або декілька прийомів фахівця.

    Пульпіт у дитини

    Можливе виникнення пульпіту не лише на корінних зубах, а й на молочних. Вирізняють такі особливості захворювання у дітей:

    1. Структура молочного зуба відрізняється від структури корінного зуба і процес переходу захворювання з карієсу в пульпіт значно швидший. Карієс може перейти до пульпіту за кілька тижнів.
    2. Пульпіт у дітей може також протікати і без симптомів захворювання.

    Лікування пульпіту молочних зубів відповідає лікуванню корінних зубів.

    Що робити після лікування пульпіту

    Після проведення лікування та закінчення дії анестезії у вас можуть з’явитися больові відчуття. Для того, щоб зняти біль, необхідно прийняти анальгетики. Вибір препарату здійснюється спеціалістом.

    Також можлива поява набряклості після проведення лікування кореня зуба та його каналів. Набряклість проходить протягом кількох днів.

    Якщо після лікування пульпіту у вас підвищується температура тіла, необхідно звернутися за консультацією до вашого лікаря в стоматологічну клініку. У цьому випадку вам можуть призначити прийом протизапальних препаратів та антибактеріальне лікування.

Про автора

admin administrator