Цвіль у землі кімнатних рослин що

Авторadmin

Цвіль у землі кімнатних рослин що

Цвіль та білий наліт у квітковому горщику – небезпечні для рослин

Слід негайно виявити причину і усунути її поки не пізно.

Поява цвілі в квітковому горщику явище нерідке і неприємне. Сама по собі цвіль не небезпечна для кімнатної рослини, але це перший сигнал про те, що в догляді за нею допущені помилки і слід побоюватися приходу більш серйозних неприємностей. Часто поява цвілі супроводжується навалою квіткової мушки, потім розвиваються більш серйозні і небезпечні грибкові захворювання. Тому, якщо в горщику з рослиною з’явилася цвіль, слід негайно виявити причину і усунути її поки не пізно, інформує Ukr.Media.

Чому в квітковому горщику з’являється цвіль

– Неправильний, надмірний полив найбільш часта причина утворення цвілі. Якщо земля в горщику сира, заболочена, це служить причиною багатьох бід для рослини.

– Відсутність дренажу чи неправильна його організація. Відтік зайвої вологи в цьому випадку блокується, і навіть якщо ви будете намагатися дотримуватися всіх правил поливу, волога неминуче буде накопичуватися в грунті.

– Низька температура утримання рослини, особливо якщо вона поєднується з надмірною вологістю грунту, неминуче призведе до появи плісняви у квітковому горщику, а то й більш серйозних проблем. Якщо рослина в зимовий період перебуває у стані спокою і їй рекомендоване прохолодне місце, то і частота поливів повина відповідати температурі.

– Висока вологість повітря. При нормальній кімнатній температурі вона рідко призводить до появи плісняви у квітковому горщику, але з її зниженням, така ймовірність зростає багаторазово.

– Кислий грунт. Цвіль найбільш активно зростає саме на кислому грунті. А якщо грунт ще й важкий, погано пропускає вологу і повітря, то ймовірність того, що з’явиться цвіль, багаторазово збільшується.

Як позбутися від цвілі в квітковому горщику

Просто очистити її з поверхні землі недостатньо. Це не допоможе повністю позбутися від цвілі в горщику. Незабаром вона з’явиться знову. Щоб повністю позбавитися від цієї напасті, доведеться докласти трохи більше зусиль.Перш за все, треба виявити причину, по якій вона з’явилася і негайно усунути її.

Змінити землю на свіжу. Але якщо це важко, наприклад – дуже великий горщик, рослина цвіте або плодоносить та інше, то можна просто зняти верхній шар грунту і підсипати свіжої землі. Чим більше ви його знімете, тим краще.

Після цього землю треба полити 2% розчином фундазолу. Можна використовувати і будь-який інший фунгіцид, але зробити це треба обов’язково. Можна обприскати і наземну частину рослини, особливо, якщо з’явилися ознаки її занепаду.

Профілактика появи цвілі в квітковому горщику

Її поява найбільш ймовірна в період міжсезоння, коли в приміщеннях вже прохолодно, а опалення ще не включено, або вже вимкнено. Цей період небезпечний не тільки появою цвілі в квіткових горщиках. На них припадає і більшість інших напастей. Тому в цей час слід особливо ретельно стежити за вологістю грунту в горщику і вологістю повітря. Обмежте полив та обприскування. В якості профілактичного заходу раз на місяць полийте рослину слабким рожевим розчином марганцівки. Такий розчин можна застосовувати і при перших ознаках появи в горщику цвілі.

З народних засобів профілактики не тільки цвілі, але і інших грибкових захворювань рослин, найбільш ефективний часник. Розрізаний зубчик часнику потрібно увіткнути навколо рослини перед поливом, полити рослину і прибрати часник. Так слід робити протягом усього цього періоду.

При планових пересадках рослин не забувайте про створення якісного дренажу. В саму ж землю для пересадки, навіть якщо ви використовуєте готову суміш, обов’язково додайте деревне вугілля або кілька таблеток активованого вугілля. Дуже корисно додати рубаний мох сфагнум.

При пересадках використовуйте тільки ту землю, яка рекомендується рослині. Після пересадки, на поверхню грунту насипте невеликий шар вермикуліту. Це і вологість зберігає, і не дозволить з’явитися цвілі в горщику.

Цвіль у горщиках кімнатних рослин: види, причини та способи боротьби

Розведення кімнатних кольорів приносить масу приємних емоцій квітникарям. Будь-яке приміщення виглядає набагато затишніше і привабливіше, якщо в ньому є зелені рослини. Вони мають високі декоративні властивості – красу листя, буйство барвистих суцвіть, приємний аромат. Однак враження від зовнішнього вигляду квітки може бути зіпсовано, якщо в горщику, де вона росте, утворився наліт цвілі. Ця проблема цілком вирішувана, якщо знати фактори, що мають у своєму розпорядженні освіту цвілі, і заходи щодо її знищення.

  • Причини
  • Як позбутися?
  • Екстрені заходи
  • Пересадка рослини із заміною ґрунту
  • Профілактика
  • Цвіль у квітковому горщику
  • Види плісняви в квіткових горщиках
  • Чорна цвіль
  • Біла цвіль
  • Висоли
  • Методи боротьби з цвіллю

Цвіллю прийнято називати колонії грибків, які утворюються у зв’язку з надмірно бурхливим їх зростанням і розмноженням. Це досить неприємне явище з естетичної точки зору, і крім того, воно несе в собі небезпеку не тільки для рослини, але і для здоров’я людини. Міцелії, що виростають у квітковому горщику, можуть бути декількох різновидів.

  • Біла цвіль – є результатом активного зростання грибка мукора. Це найбільш часто зустрічається вид, що володіє здатністю вражати поверхню ґрунту і навіть частини самих декоративних рослин. Розмножується такий грибок на гниючій органіці, залишках їжі, продуктах тваринного походження та при поливі водою, що містить у своєму складі органіку. Грибок активно поширює свої суперечки в навколишнє середовище і являє собою небезпеку для здоров’я людини, викликаючи при вдиханні суперечку розвиток алергічних реакцій або інфекційну хворобу легенів – мукоромікоз.
  • Чорна цвіль – виростає в місцях з підвищеною вологістю і наявністю органіки. Її колір варіюється від темно-сірого до чорного. Це найбільш важковидимий вид грибка, який провокує розвиток алергії і сприяє важким інфекційним хворобам легенів, що погано піддаються лікуванню. У квітковому ґрунті цей різновид цвілі зустрічається рідко, але при появі усунути його буде дуже складно.
  • Блакитна цвіль – це ріст колоній на ґрунті і стовбурах рослин світло-блакитного кольору. Такий різновид небезпечний для квітки тим, що під впливом грибка руйнується одревісні його частини. За невеликий проміжок часу кімнатна рослина може бути знищена цим агресивним видом цвілі.

Нерідко за цвіль помилково можуть бути прийняті так звані висоли, що з’являються на ґрунті і стінках горщика. Висолами є мінеральні солі, які кристалізуються під час поливу рослин. Якщо ґрунт містить в собі надлишок певних хімічних компонентів, то з часом при надмірному поливі вони проявлять себе плямами жовтувато-бурого кольору. Іноді біля підніжжя кімнатних рослин можна побачити мох яскраво-зеленого відтінку. Нічого поганого цей сапрофіт при помірному зростанні рослині не завдасть.

Розмножується він суперечками, і багато квітникарів навмисно прикрашають зеленим мхом свої квіткові горщики – виглядає це дуже незвично і привабливо.

Причини

Цвіль здатна розвиватися на ґрунті квіткового горщика тільки при певних умовах. Якщо ви помітили, що ґрунт покривається пухнастим нальотом, це повинно стати для вас сигналом про те, що у догляді за квіткою були допущені серйозні помилки.

  • Надлишковий полив – найчастіша причина появи пліснявих грибків. Закисання ґрунту і постійна сирість у квітковому горщику є живильним середовищем для мікроорганізмів, які призведуть до загибелі кімнатної рослини.
  • Поганий дренаж або його відсутність – це наслідок того, що вода в квітковій плошці не може знайти виходу. Навіть якщо дотримуватися всіх правил поливу, волога все одно буде накопичуватися, і ґрунт закисне.
  • Неправильний температурний режим – ще один фактор, що сприяє зростанню цвілі. Якщо в приміщенні мало сонячного світла і тепла, а, навпаки, холодно і сиро, зростання мікроорганізмів не змусить себе довго чекати. У зимовий період, коли у рослин настає фаза спокою, полив слід максимально скоротити – це дозволить квітці набратися сил, і запобігатиме зростанню грибків.
  • Надмірна вологість повітря – як і інші несприятливі умови, викликає зростання цвілі. Особливо небезпечна висока вологість при зниженні температури, оскільки в такому середовищі активізуються всі грибкові захворювання рослин.
  • Рівень кислотності – якщо ґрунт має лужне середовище, це провокує зростання спір грибка. Ймовірність його активного зростання посилюється, якщо грунт важкий і погано пропускає повітря, а волога в ньому має схильність до застоювання.

Нерідко появі цвілі передує розмноження на поверхні ґрунту дрібної квіткової мушки. Вона харчується органікою і досить швидко розмножується, відкладаючи яйця у верхньому шарі ґрунту. Личинки мушки можуть бути небезпечні для кореневої системи рослин.

Слідом за мушкою, як правило, починає активно розвиватися і цвіль. У цьому випадку для збереження життя кімнатної квітки потрібно вживати термінових заходів.

Як позбутися?

Якщо ви побачили, що пліснявіє земля в горщиках кімнатних рослин, простим соскребанням колоній грибка з поверхні ґрунту проблему вирішити не вийде – через деякий час осередки цвілі утворюються знову. Якщо своєчасно не почати боротися з цим, то незабаром суперечки цвілі через бурхливе зростання і сприятливі умови будуть з’являтися не тільки на ґрунті, але і на кольорах і листях кімнатної рослини, повільно ведучи його до загибелі.

Лікування цвілі – це не тільки надання екстреної допомоги кімнатній рослині, а й зміна умов її подальшого утримання.

Екстрені заходи

При виявленні цвілі потрібно припинити полив, злити вологу з піддону і виконати ряд маніпуляцій.

  • Акуратно зняти верхній шар ґрунту і видалити його з квіткового горщика, намагаючись не пошкодити кореневу систему квітки. Знятий ґрунт потрібно викинути і більше не використовувати для рослин. Якщо цю процедуру не виконати, міцелій грибка буде проникати вглиб ґрунту все більше і більше, покращуючи стан рослини і ускладнюючи боротьбу з цвіллю.
  • У склянці води розводимо 1 ч. л. лимонної кислоти і отриманим розчином поливаємо частину ґрунту, що залишилася в горщику. У кислому середовищі грибки не розмножуються, і їх зростання буде припинено. Що ж стосується рослини, то для неї така процедура безпечна.
  • Віддалений шар ґрунту вам потрібно буде замінити свіжим грунтом, в який додають подрібнене деревне вугілля. Така добавка буде природним фільтром для пливу вологи.
  • Потім квітку потрібно полити знезаражувальним засобом. Наприклад, можна розвести в 1000 мл води 2 г «Фундазола». Якщо цвіль торкнулася і частини рослини, то його можна цим же розчином обприскати з пульверизатора. Обприскування виконуйте в гумових рукавичках і респіраторі, процедуру потрібно проводити в теплому приміщенні, щоб не посилити і без того ослаблений стан квітки, ураженої грибками.

Надалі слід дотримуватися режиму поливу і не заливати кімнатну рослину зайвою кількістю води, а 2 рази на місяць потрібно регулярно проводити обробку ґрунту розчином лимонної кислоти як профілактику розвитку цвілі.

Пересадка рослини із заміною ґрунту

Радикальним методом позбавлення від цвілі в квітковому горщику стане пересадка рослини. Виконати це можна наступним чином:

  • рослину акуратно витягуємо з квіткового горщика і максимально очищаємо його коріння від зараженого грибком ґрунту;
  • грунт поміщаємо в ємність і проливаємо його крутим окропом, воді даємо збігти;
  • грунт розсипаємо рівномірним шаром на противір і проколюємо його в духовій шафі 15-20 хвилин, після чого даємо йому повністю охолонути;
  • квітковий горщик ретельно миємо з милом, а потім обробляємо дезінфікуючим засобом і промиваємо гарячим окропом;
  • на дно сухого горщика насипаємо шар керамзиту і укладаємо підготовлений грунт;
  • коріння рослини промиваємо проточною водою і обробляємо будь-яким фунгіцидним засобом;
  • рослину висаджуємо в підготовлений грунт.

Після пересадки кімнатної рослини потрібно стримати полив і стежити за тим, щоб у піддоні не застоювалася вода, що вийшла з дренажних отворів. Після кожного поливу ґрунт у квітковому горщику рекомендується розпушувати.

Профілактика

Щоб запобігти розвитку цвілі в квіткових горщиках, при вирощуванні кімнатних рослин в домашніх умовах їм необхідно створити оптимальні умови для зростання:

  • полив рослини виконувати тільки в міру підсиху верхнього шару ґрунту в квітковому горщику;
  • восени і навесні, коли температура повітря низька, бажано не використовувати в приміщенні зволожувачі повітря;
  • не розміщувати квіткові горщики в таких місцях, де вони можуть бути схильні до протягу;
  • забезпечити кімнатній квітці достатній рівень освітленості;
  • підгодовувати рослини комплексними добривами, не розсипати в горщиках залишки чайної заварки, шкаралупу яєць та іншу органіку.

Щомісяця кожну кімнатну рослину в профілактичних цілях слід поливати розчином лимонної кислоти або марганцівокислого калію слабкої концентрації. Попередити розвиток грибкової інфекції простіше, ніж при її появі позбавлятися плісняви.

Купуючи ґрунт для кімнатних кольорів, вибирайте якісних постачальників, оскільки від чистоти ґрунту багато в чому залежить здоров’я ваших кольорів і ймовірність зараження їх грибками.

Про те, як позбутися цвілі і білого нальоту в горщиках кімнатних рослин, дивіться у наступному відео.

Цвіль у квітковому горщику

Досить часто в квіткових горщиках на ґрунті з’являється біла цвіль, хоча колір її може бути різним. Як правило, вона з’являється або під дією зовнішніх факторів, або через неправильний догляд за кімнатними рослинами. З’являється білий наліт спочатку на межі зіткнення грунту з горщиком, а потім досить швидко заповнює весь простір.

Це може відбуватися через те, що в повітрі знаходяться суперечки грибків, які за певних умов починають швидко розмножуватися, виростаючи в цілі колонії. Це небезпечно не тільки для самих рослин, а й для людей, які проживають у квартирі.

Види плісняви в квіткових горщиках

Існує багато різновидів цвілі. Вона може мати білий, коричневий, зелений і навіть чорний колір.

Чорна цвіль

Чорна цвіль може з’явитися через надлишок вологи в горщиках. Може відрізнятися різними відтінками. Вважається найбільш небезпечним видом, тому при її появі слід вжити негайно заходів щодо позбавлення від неї. Суперечки цієї цвілі викликають алергію і призводять до порушення нормальної роботи легенів.

Біла цвіль

Це найпоширеніший вид цвілі, який найчастіше з’являється на ґрунті в квіткових горщиках. З’являючись у горщику, плями цвілі нагадують плями солі, але відрізняються своєю структурою. Якщо плями солі відрізняються кристалічною структурою, то цвіль має м’яку консистенцію, яка легко розтирається пальцями.

Висоли

У результаті хімічних реакцій, на поверхні ґрунту можуть утворитися плями різного відтінку, які до цвілі не мають ніякого відношення і називаються вони висоли. Висоли негативно впливають на всі шари ґрунту, якщо вони проникають углиб ґрунту.

Методи боротьби з цвіллю

При появі перших ознак розмноження цвілі, що може супроводжуватися специфічним запахом, необхідно звернути увагу на графік поливу рослин. Можливо, що для даного виду рослин графік поливу не підходить і обсяги рідини потрібно скоротити. Як правило, багато рослин не потребують частого поливу.

Якщо для рослини потрібен рясний полив, то його потрібно чергувати з розпушуванням ґрунту, щоб він міг дихати, але робити це потрібно дуже обережно, щоб не нашкодити кореневій системі.

Методи позбавлення від цвілі в горщиках:

  • Якщо помічено появу цвілі, то потрібно якомога раніше зняти верхню кулю ґрунту, поки грибок не почав проникати вглиб ґрунту. Якщо він дістанеться до кореневої системи, то рослина швидко загине.
  • Після цього зволожуються нижні шари ґрунту з додаванням лимонної кислоти, яка призупиняє розмноження грибка і благотворно впливає на ріст квітки.
  • Потім замість вилученої верхньої кулі ґрунту насипається нова куля, з додаванням протибактерицидних препаратів. Як добавку допустимо використовувати дрібний сфагнум і шматочки деревного вугілля.
  • На закінчення, ґрунт у горщику поливається з додаванням фундазолу: 2 грами цієї речовини розчиняється в 1 л води. Якщо інфекція встигла вразити саму рослину, то її обробляють цим же розчином.

Про автора

admin administrator