Як страхова компанія відшкодовує збитки

Авторadmin

Як страхова компанія відшкодовує збитки

Оновлення судової практики – Як відшкодувати шкоду завдану внаслідок ДТП

До липня 2018 року існувала судова практика, відповідно до якої особа, якій заподіяно шкоду, мала право на власний розсуд обирати, з кого стягувати заподіяну шкоду: з заподіювача шкоди або зі страхової компанії заподіювала шкоди.

Проте, Постановою від 4 липня 2018 року Верховний Суд змінив цю практику, тепер, якщо у заподіювала шкоди є діючий поліс обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, потерпілий має звернутись до страхової компанії винуватця ДТП за страховим відшкодуванням, а у разі безпідставної не виплати такого відшкодування – з відповідним позовом до суду.

Яким чином буде йти судова практика покаже час.

Між тим, необхідно пам’ятати наступне:
В Україні діє обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників ТЗ.
Щоб реалізувати свої права на відшкодування шкоди внаслідок ДТП Вам необхідно після ДТП записати дані страхового полісу винуватця ДТП і невідкладно але, не пізніше за 3 робочих дні письмово повідомити в його страхову компанію про ДТП. Повідомте про ДТП і свою страхову компанію.

Після отримання письмового повідомлення про ДТП на протязі 2-х робочих днів страховик зобов’язаний почати розслідування страхового випадку, направити відповідні запити в компетентні органи і провести інші необхідні дії. Так само на протязі 10-ти робочих днів з дня отримання повідомлення про ДТП страховик повинен направити свого аварійного комісара (експерта) для визначення причин настання страхового випадку і розмірів збитку.

Якщо страховик не направить свого представника протягом вказаного часу, то ви маєте право викликати свого аварійного комісара (експерта) і визначити розмір збитку. При цьому, вартість експертизи має бути відшкодована страховиком.
Також, протягом 30-ти робочих днів з дня подання повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду ви повинні подати страховикові заяву про страхове відшкодування.
На практиці, експерти страхової компанії можуть навмисно занизити розмір збитку, оскільки страховикові вигідно заплатити якомога менше. У цій ситуації рекомендується запросити незалежного експерта-оцінювача і на підставі його висновку вимагати відповідні виплати.

Страхова компанія відшкодовує витрати, пов’язані з відновним ремонтом автомобіля з урахуванням його зносу. Окрім цього, страховик зобов’язаний відшкодувати витрати на евакуацію транспортного засобу до місця його стоянки.
Бувають випадки, коли після ДТП автомобіль не підлягає ремонту. У такому разі страхувальникові відшкодовується різниця між вартістю автомобіля до і після ДТП, і витрати на евакуатор.

При цьому законодавством встановлена мінімальна сума, яку страхова компанія зобов’язана виплатити:

  • не менше 100 тис. грн. на одного потерпілого за шкоду, заподіяну майну потерпілого;
  • не менше 200 тис. грн. на одного потерпілого за шкоду, заподіяну життю і здоров’ю потерпілого.
  • у разі оформлення спрощеної системи врегулювання ДТП їхніми учасниками самостійно без виклику поліції з використанням бланка «європротоколу» мінімальна сума становить – не менше 50 тис. грн. на одного потерпілого за шкоду, заподіяну майну потерпілого.

При цьому, сума страхового відшкодування за шкоду, заподіяну майну потерпілого, зменшується на розмір франшизи, встановленої в страховому полісі.

Якщо внаслідок ДТП потерпілому спричинена шкода життю і здоров’ю, то він має право на відшкодування моральної шкоди у розмірі 5% від страхової виплати.

Страховик впродовж 15 днів з дня узгодження ним розміру страхового відшкодування з особою, що має право на отримання відшкодування, але не пізніше ніж через 90 днів з дня отримання заяви про страхове відшкодування, зобов’язаний у разі визнання ним вимог заявника обґрунтованими – прийняти рішення про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) і виплатити його. У разі невизнання таких вимог – відмовити у виплаті, письмово сповістивши про це страхувальника з вказівкою конкретних причин відмови.

Виплату можна проводити як на рахунок потерпілого, так і безпосередньо на рахунок тієї СТО, яка проводитиме ремонт автомобіля.

При відшкодуванні збитку на рахунок потерпілого, страхова сума зменшується на розмір ПДВ. Щоб отримати компенсацію ПДВ, вам необхідно після ремонту транспортного засобу документально підтвердити страховикові розмір проведеного ремонту.

Що робити, якщо у винуватця немає страхового полісу “автоцивілки” або його страхова компанія-банкрот?
В цьому випадку вам необхідно звертатися безпосередньо в Моторно-транспортне страхове бюро України, яке і проводить регламентні виплати потерпілому. Проте, якщо у вас є договір добровільного страхування автомобіля (КАСКО) і ви можете отримати по ньому страхове відшкодування, то МТСБУ відшкодує лише ту частину шкоди, яка не компенсована за договором КАСКО.

При виконанні страховою компанією своїх зобов’язань по виплаті відшкодування звільняє винуватця ДТП від обов’язку відшкодування шкоди.

Звернення до суду з позовом до винуватця ДТП
Винний в ДТП повинен сплатити:

  1. різницю суми що перевищує розмір страхового відшкодування;
  2. франшизу;
  3. при невиконанні страховою своїх обов’язків;
  4. моральну шкоду;
  5. упущену вигоду;
  6. та інші витрати, які не покриваються страховкою.

В даних випадках необхідно буде подати позов до суду про відшкодування шкоди завданої внаслідок ДТП, підготувати необхідний перелік документів – доказів по справі.

Шановні читачі. Опубліковані матеріали відображають точку зору та думки спеціалістів Law Company «Legal Way». Ми намагаємось підтримувати наші статті в активному стані та оперативно вносити зміни до них, проте ми не можемо гарантувати, що правила, рекомендації, процедури та законодавство, що описані у цій статті є чинними та актуальними на момент вашого ознайомлення. Стаття містить довідково-рекомендаційний характер та відображає думку автора на основі законодавства на момент її написання та / або публікації.

Хто повинен відшкодовувати збитки при ДТП в Україні: це повинен знати кожен водій

Відшкодування збитку при ДТП – болюче питання у багатьох водіїв. На цю тему часто бувають суперечки та конфлікти, а також непорозуміння зі страховими компаніями з приводу термінів і розмірів виплат.

Хто повинен відшкодовувати збитки при ДТП, в які терміни і як, розповіли в матеріалі Auto.Bigmir.

Відшкодування збитку при ДТП можна умовно розділити на кілька категорій. Схема залежить від ситуації, суми збитку, учасників аварії та інших факторів.

1. Якщо в обох учасників ДТП є обов’язкові страхові поліси (автоцивілка, ОСЦПВ) – Страхова компанія винуватця ДТП оплачує компенсацію постраждалій стороні.

2. Якщо у винуватця ДТП немає страховки, то він може добровільно відшкодувати збиток. Якщо платити відмовляється, то потерпілий водій звертається в МТСБУ або суд для врегулювання конфлікту.

Варто відзначити, що виплата по ОСЦПВ обмежена: 130 тисяч гривень на ремонт автомобіля і 260 тисяч гривень в ситуації, якщо в аварії постраждала людина. Якщо цієї суми недостатньо, то винуватець ДТП зобов’язаний виплатити додаткову компенсацію.

Як отримати відшкодування збитку від винуватця ДТП

Якщо в обох учасників ДТП є страховий поліс і постраждав тільки автомобіль, то сума виплат від страхової компанії складе не більше 130 тисяч гривень.

Якщо сума ремонту перевищує граничну суму, то винуватець ДТП доплачує різницю між сумою від страхової та фактичними витратами на ремонт. Це регулюється статтями Цивільного кодексу України 1166 і 1194.

Якщо у винуватця ДТП немає грошей

У реальному житті все набагато складніше й у винуватця ДТП грошових коштів може не виявитися або він не хоче оплачувати збитки. Тоді потерпілому водієві доводиться звертатися до суду.

“Відновлювальний ремонт автомобіля оплачує в першу чергу Страхова компанія винуватця, а в разі якщо суми страхового відшкодування недостатньо, незалежно від того, який розмір збитку визначила Страхова компанія, різницю між фактичною вартістю ремонту авто і сумою страхового відшкодування сплачує винуватець ДТП”, – йдеться в офіційній позиції Верховного Суду.

В яких випадках потерпілий може звернутися в МТСБУ

Список ситуацій, при яких потерпілий в ДТП водій може звернутися в МТСБУ прописаний в статті 41 Закону України “Про ОСЦПВ”. Це стосується ДТП:

  • транспортним засобом, власник якого не застрахував свою цивільно-правову відповідальність, крім шкоди, заподіяної транспортному засобу, власник якого теж не застрахував свою відповідальність, та майну, яке знаходилося в такому транспортному засобі;
  • невстановленим транспортним засобом, крім шкоди, заподіяної майну та навколишньому середовищу;
  • транспортним засобом, що вийшов з володіння власника не з його вини, а в результаті протиправних дій іншої особи;
  • учасниками бойових дій, інвалідами війни, інвалідами I групи, які особисто керують належними їм транспортними засобами, а також особами, які керують транспортним засобом, що належить інваліду I групи, в його присутності;
  • у разі недостатності коштів та майна страховика-учасника МТСБУ, який визнаний банкрутом або ліквідований, для виконання його зобов’язань за договором ОСЦПВ;
  • у разі надання страхувальником або особою, відповідальність якої застрахована, свого транспортного засобу поліцейським та медичним працівникам закладів охорони здоров’я згідно з чинним законодавством.

Якщо ж винуватець ДТП стверджує, що грошей у нього немає і платити збиток йому нічим, то потерпілому водієві доведеться спочатку звернутися до суду, а потім у виконавчу службу, щоб домогтися компенсації.

Про автора

admin administrator