Де пасти овець

Авторadmin

Де пасти овець

Раціон овець і ягнят: повне керівництво по годівлі тварин

Вівці одні з небагатьох сільськогосподарських тварин, які відрізняються невибагливістю до умов утримання і годівлі. У домашніх умовах і не можуть радувати власника своєю продуктивністю (м`ясо, молоко, шерсть), утримуючись на одному підніжному кормі. Однак, що ще їдять дорослі вівці і ягнята крім трави і сіна, розберемося більш детально в цій статті.

  • 1 Норми годівлі дорослих овець
  • 1.1 техніка годування
  • 2 Меню для дорослих овечок
  • 2.1 літнє меню
  • 2.2 зимове меню
  • 2.3 Раціон барана-виробника
  • 3 Годування молодняка і ягнят
  • 3.1 Штучне вигодовування ягнят
  • 4 Фотогалерея
  • 5 Відео «Годування ягнят молоком матері»

Норми годівлі дорослих овець

Вівці в природі харчуються грубими рослинними кормами, тому і на фермах за умови достатньої кількості пасовищних територій можуть міститися виключно на підніжних кормах. Однак не завжди є можливість цілий день пасти тварин і для отримання продукції забезпечити їх необхідною кількістю корму. Тому дуже важливо знати норми годування овець і те, що входить в раціон тварин.

Годувати овець в домашніх умовах потрібно 3-4 рази, якщо тварини знаходяться в умовах ферми (без вільного випасу). Однак, щоб організувати годування з урахуванням потреб тварин і при цьому з найменшими витратами, потрібно враховувати поживність кормів. У фермерстві Радянського Союзу поживність кормів було прийнято вимірювати кормової одиницею, яка дорівнювала 1 кг вівса (середньої якості). Ці норми збереглися і по сьогодні, як найвдаліша і зручна одиниця.

Щоб зрозуміти, що означають норми кормових одиниць, розглянемо приклад. Якщо лугове сіно оцінюється, як 0,4 кормової одиниці, то застосовуємо наступну формулу: 1: 0,4 = 2,5. Тобто, для заміни 1 кг вівса потрібно 2,5 кг сіна. Більш детальну схему поживності основних кормів, дивіться в таблиці нижче.

Однак мало знати тільки поживність кормів, так як важливо враховувати, скільки потрібно корму тваринам різних за віком, статтю та станом здоров`я. Норми, складені зоологами і тваринниками, дозволяють забезпечити овець кормами і для підтримки організму, і для гарної продуктивності: шерсть, м`ясо, молоко. Молоді тварини вимагають більше поживних речовин, ніж дорослі. Однак і серед дорослих норми різні, які залежать від віку, продуктивності, стану здоров`я, умов утримання.

Зразкові норми годування в різному віці, дивіться в таблиці.

техніка годування

Якщо овець багато (більше 5 голів), то годують їх зазвичай в загоні або сараї із загальною годівниці. Практикою доведено, що на свіжому повітрі тварини краще їдять, ніж в умовах приміщення. Вся добова норма розділяється на 3-4 рази з такою послідовністю: спочатку в годівниці дають концентрати, потім соковиті і грубі корми. Якщо основою раціону є груба рослинність, то спочатку дають грубий корм, потім соковитий, потім концентрати і знову грубий.

Сіно, як і скошену траву давати потрібно в спеціальні годівниці-ясла. Зерно і мішанки – в закриті годівниці. Коренеплоди та овочі необхідно різати невеликими шматочками. Різання краще змішувати з січкою або концентратами.

У день одна доросла вівця в холодну пору року випиває близько 3-4 л води, в жарку – більше – до 8 л. При поїданні соковитої трави норма зменшується в два рази.

Меню для дорослих овечок

Основа годування овець – це пасовища, так як їх травна система пристосована до перетравлювання об`ємистих кормів. При цьому вівці погано переносять тривалий стійлове утримання, зате мізерні і бідні пасовища використовують краще за інших с / г тварин. Взимку основою раціону є сіно, близько третини обсягу якого можна замінювати соломою або половою.

Однак не кожне поле підійде для випасу овець. Так, наприклад, для ягнят з матками потрібно вибирати луки з соковитою рослинністю, в той час як для молодняку краще підійде білкова зелень – люцерна, конюшина. Для дорослих овець в період нагулу потрібні сухі бурьяністие і злакові пасовища. А ось болотисті, низинні та лісові пасовища не придатні. Однак крім випасу, вівці потребують і в іншому кормі, особливо, якщо вони є високопродуктивні тварини.

Усі корми для овець можна розділити на групи:

  • зелені – свіжа трава;
  • сіно;
  • силос – використовується при стійловому утриманні;
  • сінаж – зі злакових і бобових трав;
  • трав`яна мука;
  • макуха;
  • зерно – овес, горох, ячмінь (дерть);
  • соковиті – гарбуз, кабачки, буряк, морква.

Крім зазначених соковитих, грубих і концентрованих кормів також тваринам потрібні вітаміни і мінерали. Частина їх замінюють макухи і висівки, а також якісне сіно. У доповненні можна давати крейда і кісткову муку (30 грам на 1 особину, 10 грам – для ягнят). Крім цього важлива сіль. Її можна давати в дрібному вигляді в корм і мішанки (близько 10 грам, 5-8 грам для ягнят) або класти в окрему годівницю лізунец.

літнє меню

Від зимового стійлового періоду годування до літнього пасовищного овець і баранів потрібно переводити поступово, щоб не викликати розлади травлення. Тому в перші дні випасу тварин потрібно догодовувати сіном і соломою. Тільки через кілька днів можна повністю перейти на траву. Пасти овець на пасовищах, де багато бобових трав (люцерна, конюшина), не можна після дощу і до сходу роси. Влітку однієї дорослої матці потрібно близько 7-8 кг зеленого корму, молодняку – від 4 до 5-6 кг.

зимове меню

Взимку більшу частину часу тварини утримуються в приміщенні на так званому стійловому періоді. Тому дуже важливо заготовити вівцям якісні корми. З огляду на, що велика частина маток саме взимку виношують потомство, потрібно достатня кількість концентратів.

На одну дорослу особину на зиму потрібно заготовити:

  • сіно – 150-180 кг;
  • солома – 100 кг;
  • соковиті корми – 200 кг;
  • концентрати – до 100 кг.

Більш докладно про зимове утримання овець дивіться на відео (ZagorodLifeTV).

Раціон барана-виробника

Баран-виробник протягом всього року повинен мати хороший живильний раціон. При цьому на підвищені дози самця переводять за 2 місяці до передбачуваної злучки. Влітку барана догодовують крім пасовиську трави ще і концентратами.

Племінному барана потрібно:

  • сіно – до 2 кг;
  • концентрати – 0,6 кг;
  • соковиті корми – до 3 кг.

У сам случний період все об`ємні корми зменшуються і раціон барана може виглядати так:

  • сіно – до 1,5 кг;
  • макухи і висівки – до 200 грам;
  • концентрати – по 1 кг суміші зерна вівса, гороху та ячменю;
  • морква – 500 г.

На додаток до рослинного корму фахівці радять додавати в день 2 курячих яйця і близько 200 грам сиру. Взимку в неслучной період баранів в годівниці дають близько 2 кг сіна (1 кг можна солому), до 4 кг картоплі і близько 500 г концентратів.

Годування молодняка і ягнят

Годування ягнят і молодняку можна розділити на три періоди:

  • 12 тиждень життя – молоко матері або замінники молока;
  • 3-4 тиждень – поступове приручення до підживлення;
  • 5 тиждень – привчання до основного раціону;
  • 2 місяці – переклад молодняку на спеціальний раціон з урахуванням продуктивності і цілі використання (на шерсть, для м`яса, на плем`я і т.д.).

У перший період життя – підсисний – ягнята харчуються виключно молоком матері з розрахунку на 1 кг ваги 5 кг молока. Вже з 10-го дня життя можна привчати до сіна, до гілок, підвішуючи віники, до овочів – морква і буряк в годівниці. Приблизно з 20-го дня вже потихеньку добре вводити концентрати з розрахунку до 75 грам для місячного ягняти. Доза концентратів до 4 місяців збільшується до 350 грам.

В якості підгодівлі підростаючим ягнятам в домашніх умовах утримання потрібно давати відвари вівсянки і макуха. Цінним джерелом вітамінів для молодняка також є трав`яна мука бобових культур, хвойне борошно (на 1 кг по 500 грам), пророщені зерна вівса і ячменю, риб`ячий жир (10-15 грам). З початком пасовищного періоду ягнята виганяються на випас разом з матками. Крім свіжої трави в раціон ягнят включають концентрати з розрахунку: 1 місяць – до 50 грам, 2 місяці – до 150 грамів на добу.

Поїти ягнят і молодняк потрібно частіше, ніж дорослих овець і баранів – не менше 4 разів на добу невеликими порціями.

Штучне вигодовування ягнят

Якщо так сталося, що новонароджені ягнята в домашніх умовах залишилися сирітками і не можуть харчуватися молоком матері, їх можна перевести на штучне вигодовування. Для цього використовують звичайне коров`яче молоко, доповнене яйцями і жирами. Для приготування суміші молоко корови підігрівають до 30 градусів, потім додають два курячих яйця, риб`ячий або козячий жир. У перші 5 днів малюків-сиріток поять з соски не менше 5 разів на добу, потім поступово привчаючи до миски і скорочуючи кратність напування. Щоб сиріток вигодувати здоровими, в добове годування ягнят включають концентрати: 15-30 днів – 20-50 грам, 1-2 місяці – 100-150 грам.

пасти

3)о́чі (чим), о́ком, очима (кого). Зариться, заглядываться, смотрѣть, не сводя глазъ, на что. В останнє рідними лугами й берегами дід очі приязні пасе й не напасе. К. Дз. 155. Полю просо за током, а він мене пасе оком. Грин. III. 649. Сидить нерухома та пасе нас очима. МВ. (КС. 1902. X. 145).

3)задню. Быть позади всѣхъ. Сем’я моя не буде пасти між людьми задню. Г. Барв. 348. Тим часом я такий же маю розум, я ні в чому не буду пасти задню. К. Іов. 25.

II. Пасти, -ду́, -де́ш

1) Пасть, упасть. Троянці всі замурмотали, Дидоні низько в ноги пали. Котл. Ен. На серці туга така пала, що йому дух так і захватує. Кв. Відразу пав без душі.

2) Опуститься на землю. Полинь ти, соколе ясний. Сядь-пади у мого батька й матері перед ворітьми. АД. І. 95. Прилетіла пава, в головочках пала. Мет. 104.

3) Припасть, покрыться. Приливали доріженьку, — таки пилом пам. Мет. 22.

Значення в інших словниках

  1. пасти — пасти: па́сти очи́ма: слѣдить глазами, не сводить глазъ [ІФ,1890] — пасти очима (343): стежити, слідкувати, [MО,VI] Словник з творів Івана Франка
  2. пасти — па́сти 1 дієслово недоконаного виду виганяти худобу на пашу па́сти 2 дієслово доконаного виду упасти Орфографічний словник української мови
  3. пасти — Випасати, попасати, (трохи) підпасати, (постійно за плату) чабанувати. Словник синонімів Караванського
  4. пасти — [пастие] -су, -сеш, -сеимо, -сеите; нак. -си, -с’іт’ (худобу) Орфоепічний словник української мови
  5. пасти — I -су, -сеш, недок. 1》 перех., рідко неперех. Виганяти худобу, птицю на пашу, пасовисько, доглядаючи за нею. 2》 неперех., діал. Пастися. II паду, падеш. Док. до падати 1-5), 7-9), 11). Великий тлумачний словник сучасної мови
  6. пасти — ПА́СТИ¹, су́, се́ш, недок. 1. кого, що, рідко без дод. Виганяти худобу, птицю на пашу, пасовисько, доглядаючи за нею. Мені тринадцятий минало. Я пас ягнята за селом (Т. Словник української мови у 20 томах
  7. пасти — па́сти стежити, спостерігати (ср, ст)||пасти очима ◊ па́сти очи́ма → пасти Лексикон львівський: поважно і на жарт
  8. пасти — Біда тим вівцям, де вовк пастушить. Біда громаді, коли проводирі обкрадають її. Вівці ж мої вівці, великий бутею, а хто вас буде випасати, як я ся оженю. Журба пастуха, що коли ожениться, то не зможе пильнувати овець, а жінки. Лихий пастух вовка годує. Приповідки або українсько-народня філософія
  9. пасти — (кого?), -су, -сені, недок. Вистежувати когось, шпигувати. Звідки ти знаєш? Ти що, пасеш мене? Словник сучасного українського сленгу
  10. пасти — (-су, -сеш) недок., кого. 1. крим., мол. Стежити, спостерігати за кимсь. Хто насмілився пасти його, Меркурія? (А. Кокотюха, Повернення сентиментального гангстера). БСРЖ, 422; СЖЗ, 78; ЯБМ, 2, 143. 2. мол.; жарт.-ірон. Контролювати чиюсь поведінку. БСРЖ, 422; ПСУМС, 51. Словник жарґонної лексики української мови
  11. пасти — ні сі́ло ні (ані́) впа́ло (па́ло), перев. у знач. вставн. словосп. 1. Без будь-якої причини; безпідставно; невідомо чому. — Чи не здається їм дуже дивним те, що я, ні сіло ні впало, берусь учити діти (дітей) дурно (Б. Фразеологічний словник української мови
  12. пасти — I. ПА́СТИ (худобу, птицю); ПОПАСА́ТИ розм., ПОПА́СУВАТИ рідше (перев. у дорозі або час від часу); НАПАСА́ТИ, УПАСА́ТИ (ВПАСА́ТИ) розм., НАПА́СУВАТИ рідше (досита); ПІДПАСА́ТИ розм. (трохи або час від часу). — Док. Словник синонімів української мови
  13. пасти — Па́сти, паду́, паде́ш, паде́ = упа́сти па́сти, пасу́, пасе́ш, пасе́ Правописний словник Голоскевича (1929 р.)
  14. пасти — ПА́СТИ¹, су́, се́ш, недок. 1. перех., рідко неперех. Виганяти худобу, птицю на пашу, пасовисько, доглядаючи за нею. Мені тринадцятий минало. Я пас ягнята за селом (Шевч. Словник української мови в 11 томах

Про автора

admin administrator