Де зберігати пергу

Авторadmin

Де зберігати пергу

Зміст:

Де зберігати пергу в домашніх умовах: правила та терміни придатності різних видів

Перга є дуже цінним продуктом бджільництва, який приносить здоров’ю велику користь. Ця натуральна речовина важливо правильно вживати. Велике значення має і дотримання правил зберігання засобу. При цьому далеко не всі знають, де краще зберігати пергу в домашніх умовах. Щоб продукт не зіпсувався, важливо вибрати темне та сухе місце. Також велике значення має дотримання температурного режиму.

Що таке бджолина перга?

Перга виробляється бджолами, а тому її збирають на пасіках. По суті, ця речовина є звичайним квітковим пилком, який не був витрачений при виготовленні меду.

Комахи змочують її секретом слинних залоз і кладуть в комірки сот, добре утрамбовуючи. Зверху викладається шар меду, і це запечатується воском. Інгредієнт консервується в особливих умовах. Завдяки цьому починаються процеси бродіння, які призводять до перетворення речовини на пергу.Хоча перга і мед повинні зберігатися окремо, вживати їх рекомендується разом. Комбінація компонентів допомагає одержати максимальний лікувальний ефект. Цей продукт бджоли їдять щороку. Саме тому його і назвали бджолиним хлібом.

Склад надзвичайно корисний для людей. Він дає ефект при високому вмісті холестерину в крові та порушеннях у роботі органів травлення. Систематичне вживання речовини в лікувальних дозах сприяє відновленню клітин печінки, покращує роботу підшлункової залози, очищає жовчні протоки.

Перга значно полегшує стан людей, які страждають на хронічні патології травної системи. Речовину можна вживати при стресах, підвищених фізичних навантаженнях, анемії, порушеннях у роботі нервової системи.

Правила зберігання

Щоб перга зберегла максимум корисних властивостей, її важливо правильно зберігати. При цьому потрібно враховувати низку нюансів.

У якому вигляді зберігати

Пергу можна зберігати у таких видах:

  • в сотах;
  • у гранулах;
  • висушену;
  • у вигляді пасти з медом;
  • перемелоту.

Де і в чому

Щоб зберегти речовину, важливо правильно підібрати упаковку. При цьому варто дотримуватись таких правил:

    Цілісність упаковки. На ній не повинно бути отворів, тріщин та інших ушкоджень.
  1. Відсутність впливу високої вологості. Тара повинна бути герметичною та сухою.
  2. Провітрювання. Це стосується сухих продуктів.
  3. Захист від сонячних променів. Перегрівання провокує неправильні хімічні реакції.
  4. Гігієнічність. Зберігати пергу можна виключно в чистих упаковках.
  5. Дозування. Зберігати продукт рекомендується невеликими порціями.

Щоб створити відповідні умови, потрібно правильно вибрати ємність. Для зберігання перги підійде наступне:

    Керамічні або скляні банки можна застосовувати для всіх видів перги. При цьому скло має бути темним.
  1. Невеликі полотняні мішки. Їх можна використовувати виключно для сухої продукції. Однак при цьому важливо контролювати параметри вологості.

Категорично заборонено тримати продукт у пластикових контейнерах або поліетиленових пакетах, оскільки це призводить до накопичення конденсату. Не варто класти речовину в металеві ємності, оскільки це призводить до окислювальних процесів.

Велике значення має місце зберігання. При його виборі варто враховувати вид перги:

    У холодильнику рекомендується тримати стільники, подрібнену пергу та пасту.
  1. У коморі або на кухні варто зберігати сухі види продукту.

Температура, освітлення та вологість

Перга відрізняється високим ступенем чутливості до температури. Вона може зберігатися за 0-12 градусів. Діставати речовину зі стільників потрібно дуже акуратно, щоб вона не втратила свої корисні властивості.

Правильні умови зберігання мають на увазі вибір нормального рівня вологості повітря. Він має становити 15-30%. У більш сирому місці є ризик появи цвілі або воскової молі.

Ще однією важливою вимогою вважається використання герметичної ємності. При цьому вона не повинна пропускати світло. Найкраще розподілити запаси перги по невеликих баночках, ніж тримати їх у великій тарі.

Чи можна консервувати

Пергу можна консервувати. Це особливо актуально при заготівлі свіжого продукту – в стільниках або перемеленому вигляді. Консервація значно збільшує термін придатності. При цьому рекомендується змішати продукт з медом і залити складом стільники, а потім закупорити і поставити в місце з відповідними умовами. При цьому кількість меду має бути не більше 30%.

Консервування має важливий недолік.Воно призводить до сильного затвердіння продукту, тому витягнути його з банки буває складно. Досвідчені споживачі роблять це, помістивши ємність у теплу воду. Не варто використовувати для відокремлення продукту від стінок ємності металеві інструменти. Для цього підійдуть лише пластикові чи дерев’яні вироби.

Скільки можна зберігати?

Спосіб зберігання змінюється в залежності від форми випуску. Бджолиний хліб довго не псується, проте для цього важливо правильно вибрати метод обробки.

У гранулах

Зберігати пергу в гранулах легко. Вона очищена від домішок і висушена, тому скорочується ризик бродіння чи утворення цвілі. Це значно збільшує термін придатності. Зберігати такий продукт потрібно в сухому місці за температури не більше +20 градусів. У цьому випадку він зберігає свої властивості протягом 1 року.

У сотах

Пергу можна зберегти, не виймаючи з сот. Термін її придатності не зміниться, проте важливо дотримуватись деяких правил:

  • помістити продукт у щільну ємність;
  • поставити тару в холодильник;
  • обмежити контакт з продуктами, які мають виражений аромат.

Навіть при дотриманні всіх умов термін зберігання продукту в сотах не перевищує 6 місяців.

Молоті та у вигляді пасти

Молоту пергу рекомендується зберігати в ємності з темного скла. У холодильнику не забезпечується низька вологість. При цьому важливо помістити продукт у сухе та прохолодне місце.

Для приготування пасти пергу подрібнюють, а потім додають мед. Його кількість не повинна становити понад 30%. Пасту потрібно тримати у чистій ємності у сухому та прохолодному місці при температурі +2-4 градуси. Важливо стежити, щоб у неї не потрапляли прямі промені сонця. Цей вид перги не варто зберігати більше 1 року, оскільки після цього часу він втрачає користь.

Сушені

Пергу можна зберігати і в сушеному вигляді. Цей натуральний продукт може бути в будь-якому місці і в будь-якій ємності. Він займає мінімум простору. Щоб у сушеній перзі не завелася моль, біля неї потрібно розташувати ємність з оцтовою кислотою. Підсушений продукт зберігає свої властивості протягом 12 місяців.

Можливі помилки

До основних помилок при зберіганні продукту відносять наступне:

    Перевищення вологості. Це викликає утворення плісняви, яка швидко вражає всю масу. Тому бджолярі використовують для зберігання герметичний посуд і розподіляють продукт невеликими порціями.
  1. Зниження або підвищення температури. Це зменшує термін придатності і призводить до втрати більшої частини корисних речовин.
  2. Вплив світла. Це стосується і штучного освітлення, і сонячного проміння. В результаті продукт псується, оскільки руйнуються речовини, які відповідають за збереження.
  3. Занадто сухе повітря. Параметри вологості не повинні становити менше ніж 10 %. В іншому випадку маса пересохне, що призведе до втрати всіх корисних речовин.
  4. Зайве тепло. Це викликає активне розмноження воскової молі.

Зберігання перги в домашніх умовах можна здійснювати різними способами. При виборі конкретного способу важливо брати до уваги вид товару. Залежно від цього підбирають тару, температуру, вологість.

Як і де зберігати пергу — головні правила

Перга – надзвичайно цінний продукт бджільництва. З його допомогою можливо підвищити імунітет, поліпшити функціонування різних органів людського організму, а також їх систем. Нерідко корисні властивості натурального продукту частково втрачаються внаслідок неправильного зберігання. Щоб цього не сталося, важливо ознайомитися з основними принципами заощадження перги, максимально точно їх дотримуватися.

Які фактори впливають на термін придатності

При належних умовах цей бджолиний продукт зберігається до року. Але іноді він псується практично за пару діб. Трапляється це з багатьох причин (залежно від різновиду пилку).

На тривалість зберігання перги впливає:

  1. Вологість. Максимальне значення – 30%. Інакше існує імовірність появи цвілі, молі.
  2. Температура. Важливо, щоб була постійною. Ні в якому разі не можна допускати температурні перепади.
  3. Місце зберігання. Виключаються сирі підвали, приміщення без опалення. Холодильник також не вважається підходящим варіантом (багато вологи, низька температура).

При неправильних умовах заощадження цього продукту втрачаються вітаміни, хімічні сполуки поступово руйнуються.

Як і де зберігати пергу – головні правила

Коли бджолина перга з’являється в будинку з магазину або нещодавно зібрана, виникає питання, де зберігати продукт, і протягом якого часу його можна вживати в їжу. Не багато хто знає, що існуючі різновиди цього бджолиного хліба вимагають різних умов, щоб зберегти корисні властивості по максимуму. Тут доведеться враховувати не лише температурний режим, а й рівень вологості, а також освітлення.

Термін придатності

Оскільки правильно зберігати пергу в домашніх умовах без створення особливого клімату не вийде, варто знати, що допоможе зберегти продукт. Якщо цих правил не було дотримано з будь-якої причини, вживати цей виріб вже за день-два заборонено. Залежно від того, в якому вигляді бджолина перга буде залишена для безпеки, і варто орієнтуватися і на термін придатності:

  1. Правильно збережені стільники можуть залишатися придатними для харчування протягом 6 місяців. Якщо є відхилення від температури, а її зберігати непросто, період сильно скорочується.
  2. Грамотно підібраний метод зберігання меленого продукту, мед з ним поєднується для збільшення тривалості зберігання. Рідка частина виступає в ролі консерванту і не дозволяє довгий час псування всієї пасти. В результаті за дотримання всіх правил їсти її можна протягом одного року.
  3. Гранульований різновид передбачає висушену продукцію, здатну залишатися корисною від 12 місяців до кількох років.

Якщо всі умови дотримані, виріб можна приймати внутрішньо, так і використовувати в інших лікувально-профілактичних, харчових цілях. Часто рекомендується клеїти стики на упаковку з пергою, щоб термін зберігання можна було з точністю контролювати, адже на папірці написано дату упаковки та закінчення застосування.

Термін придатності перги

Перга дуже ранимий продукт. Термін придатності бджолиного хліба становить близько року. Але тільки за суворого виконання вищевказаних правил.

Дуже важливо, тримати пергу в температурних рамках від 0 до +50С, а якщо йдеться про гранульовану, то можна і до +120С. Не зберігайте цілющий засіб поблизу джерел води.

Найкращим місцем для перги стане темне, без сонячних променів, сухе приміщення, з низькою температурою. Надлишки вологи спровокує появу плісняви. Боятися також слід личинок воскової молі. Заморожувати ласощі також не рекомендується.

Умови зберігання

Оскільки зберігати пергу в домашніх умовах потрібно вміти, кожному власнику необхідно розуміти принцип підготовки та клімату.

  • відсутність підвищеної вологості повітря, оскільки її наявність сприяє розвитку грибка та інших небажаних мікроорганізмів;
  • захист від прямого влучення світла, особливо сонячних променів, це створює неправильну реакцію;
  • у деяких випадках потрібна обов’язкова вентиляція – для сухої суміші;
  • в інших ситуаціях особливості продукту вимагають дуже прохолодного та середовища без перепаду температури.

Від того, які умови створені, залежить, скільки зберігається перга у холодильнику чи шафці.

Температура

Температурний режим безпосередньо впливає на збереження корисних речовин у продукті бджільництва та його термін зберігання. Це важливо, тому що приймати за інших обставин безглуздо: вона не дасть позитивного ефекту, а може нашкодити. Щоб максимально використати потенціал, перга зберігається в холодильнику (краще в ящику), якщо має такий різновид, як стільники або паста.

Пастоподібна продукція вимагає мінімум 2 градуси за Цельсієм, вона може коливатися вгору до позначки 4. А ось стільники трохи менш вимогливі, тому що їм достатньо перебувати при плюсовій температурі, але не вище значення 5. Гранули можна зберігати в кімнатних умовах.

Вологість

Багато хто недооцінює важливість показників вологості повітря, оскільки зберігати пергу в домашніх умовах і так непросто. Однак це одна з принципових умов, адже якщо вогкість потрапить усередину тари, там почне розвиватися хвороботворна мікрофлора. Вона може нашкодити організму, якщо зовнішніх ознак її зміни ще немає.

Для будь-якої перги, як у сотах, так і пастоподібної або гранульованої, вологість повітря не повинна перевищувати 30%. Це оптимальний бар’єр, що не допускає зайвих новоутворень, що зберігає склад продуктів бджільництва у безпечному вигляді.

Світло

Пряме сонячне проміння негативно впливає на натуральний «бджолиний хліб», він любить темне місце, куди не потрапляє освітлення в принципі. Потрібно продумати ящик для розміщення тари в ньому, щоб можна було закрити його і діставати при необхідності на короткий час. Іноді достатньо посуду із темного скла з темною кришкою або непрозорого контейнера.

Як зберігати бджолину пергу в домашніх умовах

Для того щоб при використанні перги бджолиною отримати максимальну кількість користі, необхідно дотримуватись умов зберігання. Багато людей, які роблять це неправильно, скаржаться потім на недобросовісність продавця або вказують на марність продукту. Насправді помилка полягає в тому, що перга знаходиться у несприятливих умовах і втрачає лікувальні властивості. Її набувають у стільниках, гранульованому або подрібненому вигляді до стану порошку.

Для кожного її існують свої правила збереження:

  1. Якщо перга знаходиться в стільниках, то вона захищена восковою оболонкою від руйнування. Але при цьому існує небезпека її зараження міллю. Народні цілителі для попередження цієї проблеми рекомендують тримати поблизу від неї ємність з оцтовою кислотою (75%) у відкритому вигляді.
  2. Продукт бджолиний гранульований після висушування зберігати у домашніх умовах набагато простіше. Якщо її просто перемістити в суху та герметично закриту ємність, то вона буде надійно захищена від плісняви ​​та не втратить корисних властивостей. До того ж, у такому вигляді її зручно відміряти для дозованого застосування.
  3. Подрібнена перга за допомогою кавомолки зберігається в герметично закритому посуді. Її можна використовувати як добавку до страв та при лікуванні низки захворювань, що потребують зовнішнього нанесення. Але не варто забувати, що при перемелюванні губиться частина цілющої сили перги.
  4. Існує варіант суміші меду з пергою. Таким чином вона надійно захищається від воскової молі та попадання надмірної вологи. Для цього потрібно взяти порошок та перемішати з медом.

Купити пергу бджолину

При зберіганні необхідно дотримуватись таких умов:

  1. Посуд має бути чистим, сухим і щільно закупореним. Використовувати для цієї мети найкраще скло. Харчовий поліетилен або паперові пакети можна використовувати тільки для перевезення.
  2. Температура зберігання цієї продукції в гранулах може бути в діапазоні від +1 до +25 градусів. Якщо для цього використовується холодильник, слід особливо ретельно закривати продукт, щоб вологе повітря не потрапляло всередину. У тому випадку, коли перга знаходиться просто на полиці, важливо стежити, щоб не відбулося зараження міллю. Не можна заморожувати бджолиний хліб та тримати його під променями сонця. Якщо перга змішана з медом, її слід тримати в умовах від +1 до +18, а в сотах – від +1 до +5 градусів.
  3. Використовувати для збереження льох, гараж чи підвал не можна, оскільки у цих місцях висока вологість. Оптимальне її значення має перевищувати 30%.

При дотриманні всіх умов даний продукт бджільництва надаватиме цілющі властивості і допомагатиме у профілактиці хвороб протягом року. Більше цього терміну зберігання втрачає сенс, до того ж пасічники щосезону збирають свіжу пергу.

Особливості зберігання

До кожного різновиду треба знайти свій підхід, як зберігати в домашніх умовах пергу, адже у будь-якому будинку знайдеться куточок для цього корисного продукту. Крім основних показників: термін придатності, температури, вологості та освітленості – є ще ряд особливостей зберігання. Вони допоможуть зробити витівку максимально плодоносною.

У стільниках

Соти – місце, куди бджоли збирають свій «хлібок» на зиму і початок весни, поки не розквітнуть квіти. Але покладатися на надійність їхньої роботи не варто. Як показує практика, вони іноді недостатньо закупорюють поверхню і з’являється воскова міль.

Щоб запобігти цьому, рекомендується покрити поверхню додатковим шаром меду. Він законсервує і довше збереже вміст від знищення та псування.

Перемелені

Вони є медом з перемеленими стільниками і «бджолиним хлібцем» усередині них. Виходить паста, що зберігається трохи довше за сотні в чистому вигляді.

При цьому меду від усієї маси має бути не більше третини, і пастоподібна суміш особливо боїться сонячного світла, не варто залишати її там.

У гранулах

Вони робляться з того ж вмісту сот, тільки він проходить кілька ступенів очищення від різних зайвих елементів. Потім ретельно висушується, як гранул поміщається в суху банку. Обов’язково тара має бути вентильованою, щоб не застоювалася вогкість, і холодильник суміші в гранулах ні до чого.

В іншому цей різновид не вибагливий. Їй не потрібна особлива позначка на градуснику чи абсолютна темрява, коротке зберігання. Але стікер приклеїти з датами термін зберігання буде все одно правильно.

Ємності та місця

Досвідчені користувачі продуктами бджільництва охоче розповідають, як зберігати пергу вдома, і як убезпечити себе від непередбачених ситуацій. Крім дотримання умов варто подумати над тарою. Бажано не поміщати велику кількість у великий посуд та залишати на збереження.

Грамотний підхід – кілька невеликих баночок, що відповідають основним параметрам:

  • цілісність;
  • сухість;
  • чистота;
  • герметичність – у деяких випадках;
  • не надто великий розмір – компактність, інше.

І ставити на дверцята ємність, де не суха бджолина перга, не рекомендується, оскільки перепад температури вкрай небажаний.

Збільшення терміну зберігання

Крім знань про те, як зберігати та сушити такі продукти, слід подумати над тривалістю використання. Адже часто, якщо подібні вироби потрапляють у будинок, то у чималій кількості, і його вистачить надовго. У такій ситуації варто збільшити термін придатності перги не за рахунок приміщення в холодильник у стільниках, а – у пастоподібному вигляді або гранулах. Адже мед дозволяє надовго зберегти корисні елементи в продукті, також суха суміш довше коштує.

Отже, перга як продукт бджільництва використовується не тільки в їжу, але і як ліки, але зберігати її не можна так само, як простий мед. Її склад вже через пару діб невідповідних умов втрачає корисні компоненти та стає небезпечним для здоров’я. Великі обсяги варто очистити, висушити в гранули або змішати з медом, щоб забезпечити себе і близьких якісним продуктом, багатим мікроелементами і вітамінами, що мають цілющі властивості.

Способи зберігання

Досвідчені бджолярі зберігають пергу в домашніх умовах трьома способами:

У стільниках

Зберігання в стільниках найбільш відповідальна справа, тому що продукт слід захистити від доступу кисню, а також забезпечити температурний режим в межах +1. +5 Сº. Шматки перги з стільниками поміщають у невеликі скляні банки та щільно закривають кришками.

У вигляді пасти

Для того щоб приготувати пасту з перги, подрібнюють її на м’ясорубці і змішують з невеликою кількістю рідкого меду. Зберігають заготівлю в банках у холодильнику або за кімнатної температури.

У гранульованому вигляді

Гранульований продукт одержують, витягаючи пергу із сот. Шматочки чистої хлібини, звільнені від воску та інших домішок, можуть зберігатися набагато довше.

Перед відправленням зберігання пергу просушивают. Робити це можна як природним способом, так і при використанні нагрівальних приладів.

Природний спосіб має на увазі висушування хлібини у сухому приміщенні при температурі +20…+25 Сº. Цей процес досить тривалий і займає кілька місяців.

Якщо гранули сушать в електричній сушарці для овочів та фруктів, то температура нагрівання не повинна перевищувати 40 градусів.

Готовність продукту визначають, стискаючи гранулу. Якщо вона меніться як тугий пластилін, то сушіння завершувати рано, якщо кришиться на шматочки – пересушена. Правильно висушена перга залишає після стиснення тріщину.

Докладно про те, як сушити пергу в електросушарці, розповість відео від каналу «Білоруське Бджільництво»

Про автора

admin administrator