Допомога при готелі корови

Авторadmin

Допомога при готелі корови

Народження теляти: як підготуватися і прийняти пологи у корови

Відповідальний і радісний процес – пологи у корови. Кожен господар переживає, щоб тварина добре перенесло отелення і народилася здорова теля. Ми розповімо про те, як підготувати корову до пологів і що робити, щоб допомогти корові до, під час і після отелення.

  • 1 Як підготувати корову до пологів?
  • 1.1 підготовка приміщення
  • 1.2 Спеціальний раціон харчування
  • 1.3 Ознаки пологів, що наближаються
  • 2 Процес народження теляти
  • 2.1 природним способом
  • 2.2 З втручанням людини
  • 2.3 Догляд за корівкою після отелення
  • 3 Відео «Пологи з вспоможение»

Як підготувати корову до пологів?

Перш за все, тварина повинна перебувати під постійним наглядом. Коли корова народжує, вона починає вести себе інакше, ніж завжди: турбується, змінює положення тіла, навіть може втекти в поле, щоб сховатися від усіх. Якщо ви вже зрозуміли, що пологи ось-ось почнуться, потрібно промити корові вим`я і задню частину, в тому числі переддень вульви. Для цих цілей використовують розчин марганцівки. Акушерська допомога ветеринара звичайно не потрібно, лікаря викликають тільки в тому випадку, якщо пологи проходять з ускладненнями.

Здорові тварини зазвичай справляються самі, але так уже склалося, що людина присутня, коли має відбутися народження теляти. Це трапляється не щодня і передбачливість в даному питанні не завадить. Найчастіше пологи проходять стоячи, рідше – в лежачому положенні. Далі ми розглянемо, як підготується до народження малюка і які дії потрібно виконати ще до початку самого отелення.

підготовка приміщення

Приміщення готують до отелення, щоб мінімізувати можливі інфекції теляти. Підлога, стіни і весь інвентар, в тому числі годівниці дезінфікують, застосовуючи розчин їдкого натру (2%) або креоліновий розчин (2%). Підстилку зазвичай змінюють на свіжу трохи заздалегідь, щоб нагрілася і пропахла коровою. Найкраща підстилка – солом`яний, а ось від тирси в приміщенні, де знаходиться Тільну тварина, краще відмовитися. На наступному відео показана допомогу корові при слабких потугах – корисний матеріал для тих, хто зіткнувся зі слабкими переймами у тварини.

Спеціальний раціон харчування

За тиждень до пологів корівці починають давати бобове або злакова сіно, а концентрати урізують до кілограма в день або прибирають зовсім. Існує думка, що соковиті корми шкодять корові перед отеленням. Таке переконання пояснюється зростаючою ймовірністю набряків і аборту. Сінешні і силосні раціони – найсприятливіші для майбутньої коров`ячої мами. Їжа від набряків вимені, на жаль, не рятує, а ось регулярні тривалі прогулянки – так.

Ознаки пологів, що наближаються

Якщо пологи близько, по корові це можна відмінно зрозуміти.

  • Перша ознака – це дозрівання, тобто початок лактації. У вимені з`являється молоко, це відбувається мінімум за добу до того, як відбудеться народження теляти, а то і за 2 тижні. Якщо соски вимені починають стирчати, це вірна ознака, що все ось-ось почнеться.
  • Друга ознака – набухання вульви. Вона розм`якшується, утворює складки і добре помітна оці.
  • Третя ознака – опускання хвоста.
  • Четвертий показник – нервозність тварини, спроби пінанія власного живота. Корові неприємно, так як процес сутичок хворобливий сам по собі. Вона мукає і змінює положення тіла, забивається в затишне місце в хліву або йде в кут загону.
  • П`ятий ознака – виділення прозорого кольору з вульви. Це слиз з шийки матки і вагіни, що полегшує процес відходження теляти.
  • Останні ознаки: опускаються боки (значить, плід заворушився до виходу) і відходження плодових вод. Плодовий мішок або міхур відходить перед дитинчам.

Процес народження теляти

У нормі телята народжуються природним шляхом і корова сама за ними доглядає. Але якщо ж плід великий і не виходить, тоді потрібні допоміжні маніпуляції з боку. Далі пропонуємо вам основну інформацію про природні пологи і процесі пологів за допомогою людини.

природним способом

Важливо! Для початку скажемо, що перед відповідальним днем корову варто показати ветеринару. Це допоможе дізнатися стан плода і матері, а також вберегти від можливих ускладнень! У процесі скорочення матки, теля просувається по родових шляхах до виходу з вульви. Сутички тривають близько 12 годин, після чого відходять навколоплідні води. Другий етап – виведення або народження теляти. Сутички подовжуються, а проміжки між ними скорочуються. Якщо ви бачите, що тварина відносно спокійно, і процес проходить нормально, не втручайтеся. Теля народиться, корова його вилиже насухо і далі все піде природним шляхом. Наступне відео демонструє стандартну допомогу корові при готелі.

З втручанням людини

Якщо в родових шляхах з`явилася пара кінцівок теляти, і з того моменту пройшло півгодини і більше, тоді є привід для занепокоєння. Слід допомогти корові розродитися. Тут важливо не допустити великої помилки: не слід тягти теляти уздовж осі тулуба корови. Правильне витягування плода проводиться за направленням на себе і вгору, інакше можна пошкодити коліна малюкові. Щоб було зручніше тягнути, ніжки теляти обв`язують товстою мотузкою, не менше сантиметра в діаметрі. Після вилучення, малюкові обрізають пуповину (якщо не відпадає сама). Пуповину зав`язують в 15 см від живота теляти, а перерізають в 1,5 см від місця вузла. Далі підсовують теляти корові, щоб та його вилизали. Такий природний процес корисний обом: слиз, потрапляючи в шлунок матері-корови, стимулює секрецію. А ось у теляти в процесі вилизування відходить сеча і калові маси, він зігрівається і відчуває турботу. Якщо тварина відмовляється вилизати дитинчати, його насухо витирають проглаженной тканиною, а потім посипають пшеничними висівками, щоб залучити корову.

Догляд за корівкою після отелення

після отелення корові дають свіже якісне сіно і теплу воду. На наступний день починають давати кормові концентрати, а з 5 дня годують зеленими або соковитими кормами, поступово формуючи раціон відповідно надоями. Отечное вим`я масажують, а щоб набряки швидше пропали, тварина часто доять (до 6 разів на день).

Якщо отелення пройшов без ускладнень, на 2-3 день корову можна випускати на прогулянку. Приміщення, де живе теля з мамою, постійно чиститься, оскільки у корови відходять післяпологові виділення. Залишки посліду, плаценти і оболонок плода зазвичай виходять у вигляді червоної маси відразу після отелення або протягом 12 годин.

Відео «Пологи з вспоможение»

Ролик демонструє застосування мотузки для витягування теляти з родових шляхів. Через те, що плід був великим, корова не могла розродитися, тому її господарі вирішили допомогти їй. Як бачимо, все було зроблено правильно – народився живий і дуже великий бичок.

Готель корови: як дізнатися коли буде, ознаки і скільки годин тривають сутички

Молоко у корів утворюється для годування теляти. Щоб йшла лактація, корівка повинна отелітись, народити малюка. Тому всім власникам худоби потрібно знати, як минає вагітність, як протікають у корови пологи (готель). Правильна поведінка господаря, турбота про тварину до і після народження теляти забезпечать високі надої, допоможуть уникнути післяпологових проблем, збережуть здоров’я корові та малюку.

Що являє собою готель

Вагітних корів називають тільними (що носять теля). Природним завершенням вагітності є пологи, які у тварини називають отелом. Родовий процес протікає за звичайною схемою:

  • починається зі сутичок, під час яких відбувається розкриття шийки матки;
  • під час потуг плід по родових шляхах виходить із тіла.

За поведінкою корови можна зрозуміти, що готель наближається. Тварина виглядає тривожною, готує собі місце. Сутички тривають кілька годин, період потуг – близько години. На тривалість отелення впливає безліч факторів:

  • перші пологи тривають довше повторних;
  • при народженні двійнят процес затягується;
  • маленький плід виходить швидше;
  • ослаблені корови з проблемами протягом вагітності тіляться довше.

Корови в більшості випадків народжують самостійно і допомоги не потребують. Але досвідчені тваринники наглядають за породіллю, відстежують час та особливості отелення. Тривожитися слід, якщо отелення затягується:

  • у першородних триває понад 12 годин;
  • в інших корів – більше 10 годин.

Тварині може знадобитися допомога ветеринара, його краще запросити заздалегідь. У деяких корів готель триває довше, але патологій немає, це укладається в рамки допустимого, є індивідуальною особливістю тварини.

Як розвивається плід

При внутрішньоутробному розвитку теляти відбувається постійний приріст маси тіла, розвиток органів та систем. Фізіологічною нормою при народженні вважається маса малюка в 30-40 кілограмів, у великих порід – 50 кілограмів.

Таблиця набору ваги плода:

Термін стельності, місяць

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Довжина плода, сантиметриВага
11 грам
6-740 грамів
12-14130-150 грамів
22-262 кілограма
35-402.5-4 кілограма
45-603.5-6 кілограмів
50-755-10
60-8512-20
80-10020-50 кілограмів

Основну масу плід набирає в останні 2-3 місяці вагітності, живіт у корови збільшується на очах, їй стає важко ходити. У першотел і при тільності подвійної плоди можуть розвиватися повільніше. Народжені в подвійні телята часто мають низьку вагу, їх доводиться виходжувати, довше випоювати молоком.

Скільки днів ходить корова до готелю

Цілий ряд факторів впливають на тривалість та перебіг тільності. Середній термін визначають 285 днів, тобто 9 місяців. Нормою вважають відхилення часу від цих показників в обидві сторони, тобто 240-311 днів.

Тривалість вагітності залежить від наступних обставин:

  • умови утримання – годування, догляд, запуск;
  • порода корови;
  • який за рахунком готель – телиці носять довше.

За статистикою, телиці народжуються на день-два раніше бичків. Найчастіше точна дата зачаття невідома, тому тривалість та термін вагітності визначають приблизно.

Ранній готель відбувається не частіше, ніж у 4-6% випадків. Спровокувати ранні пологи можуть наступні причини:

  • поганий догляд;
  • великий плід;
  • високі навантаження;
  • гормональні проблеми у корови.

Якщо вагітність тривала менше 140 днів, теля народжується нежиттєздатним, виходити його неможливо. Випадок вважають викиднем.

Для визначення терміну готелю використовують календар, у якому наведено дати пологів за відомої дати запліднення та середнього показника тривалості вагітності.

Скільки корова може переходжувати

Затяжна вагітність спостерігається у корів у 10% випадків. Бурешки переходять з різних причин:

  • повільний розвиток плода, викликаний гормональними відхиленнями;
  • особливості організму;
  • стрес.

На великих фермах ВРХ штатні фахівці спостерігають стельних корів регулярно.У домашніх господарствах ветеринара запрошують при затримці 10 днів. Лікар огляне тварину, щоб виявити патологію. Якщо вагітність триває 311 днів і більше, потрібне термінове втручання фахівця, щоб не втратити корову та теля.

Як визначити дату готелю

З’ясування дати передбачуваних пологів актуальне для господаря – потрібно своєчасно провести запуск, надалі це допоможе дізнатися, чи не переходить корова. Для визначення часу отелення традиційно використовують 2 способи – наведений вище календар і розрахунок за формулою.

Календарна таблиця складена з 5-ти денним інтервалом. З її допомогою зручно також визначитися з термінами запуску.

Дату можна визначити, скориставшись формулою:

Д – день отелення;

Ч – дата запліднення (число);

М – місяць злучки.

Розділимо, як робити розрахунки. Корова покрита 10 вересня (10:09). Ч=10, М=9. Вставляємо у формулу: Д=(10+11) (9-3), тобто 21.06. 21 червня – передбачуваний термін отелення. Якщо сума більша за можливу кількість днів на місяці, віднімають 30, а місяць збільшують на 1.

Якщо запліднення відбулося з січня по березень, до номера місяця при розрахунку додають 12.

Як зрозуміти, що корова народжує

Про те, що готель незабаром почнеться, можна зрозуміти з поведінки корови та низки зовнішніх ознак, які є провісниками пологів. Приміщення потрібно приготувати заздалегідь, оскільки у формулі та таблиці використовуються усереднені показники тривалості вагітності, які насправді можуть бути коротшими.

Зовнішні ознаки швидкого отелення:

    Розслаблений і податливий тяж під хвостом. Розслаблення іноді спостерігають ще за 2 тижні до пологів. Потім тяж зміцнюється, але за кілька годин перед отеленням знову розм’якшується, стає рухомим.
  1. Набряклість, розгладжування статевих губ.
  2. Живіт помітно опускається.
  3. Вим’я наливається, стає більше. З сосків з’являється молозиво. Прозора в’язка рідина починає виходити за 2-3 дні до пологів, іноді через кілька годин після отелення. Пробка, що закриває шийку, починає розчинятися, виходити з піхви за 1-2 дні до пологів. Зовні це виглядає як липкий слиз, джгути, повідці, що звисають вниз.
  4. При обстеженні ректальним способом виявляють укорочення шийки.

З наближенням пологів корова стає полохливою, веде себе неспокійно, метушиться, постійно озирається на свій зад. На пасовищі намагається піти убік, знайти затишне місце. Тварині готують стійло розміром 3.5х3.5 метра, висотою близько 2-х метрів.Всі поверхні та тирса заздалегідь чистяться, обробляються дезрозчинами.

При нормальних пологах допомога тварині не потрібна. В очікуванні швидкого отелення корову обмивають розчином господарського мила. Породілля зазвичай лежить на боці, хоча багато тварин, що народжують багато разів, воліють телитися стоячи.

Поки тривають сутички, корову не треба лякати постійною присутністю, шумом. Досвідчені тваринники відвідують породіллю раз на годину, щоб стежити за часом і перебігом отелення, зрозуміти необхідність допомоги.

Сутички стають частіше, шийка повністю розкривається, починаються потуги. З піхви з’являється міхур, у ньому, поклавши головку на передні ніжки, знаходиться теля. Якщо міхур не розривається, його розрізають стерильним інструментом.

Якщо протягом півгодини після того, як відійшли води, плід не виходить, корова потребує допомоги.Ветеринар допомагає також, якщо теля йде задніми ніжками або у корови двійнята. За 2 години після отелення корова встигає відпочити, здане в цей час молозиво особливо корисне для малюка.

Важливо: завершальний етап пологів – вихід посліду. Якщо дитяче місце не виходить, його витягують вручну.

Правила догляду за тільною коровою

Перші місяці тільності ембріон росте повільно, посиленого харчування буря не потребує. Раціон не збільшують, наголошують на повноцінність і збалансованість. Для годування використовують:

  • грубі корми – сіно, сінаж, солома (30-60% від раціону);
  • соковиті – силос, коренеплоди;
  • концентровані – комбікорми, макухи, висівки.

Додатково щодня дають наступні підживлення:

  • фосфор (8 грамів);
  • кальцій (10 грамів);
  • крейда (50 грамів);
  • кухонна сіль (20-30 грамів).

Довідка: дефіцит вітамінів, мікроелементів може спровокувати патології плода та викидень.

У літній період буря утримують на вільному випасі, вибираючи місця, де тварина зможе сховатися від сонця. Ганяють на водопій 2-3 рази на день.

За 2 місяці до терміну отелення корів переводять на сухостій (запуск), виключають із раціону соковиті та інші корми, що стимулюють вироблення молока. У високопродуктивних порід поступово зменшують кількість доїк (доводять до 1), у малопродуктивних видів – припиняють доїння зовсім.

В останні тижні важливості:

  • не перегодовувати буря, щоб уникнути проблем при готелі;
  • вигулювати до 3-х годин на день, щоб не було труднощів у родовій діяльності;
  • стежити за станом вимені після запуску, щоб запобігти маститу.

Недогодовувати і перегодовувати стельних корів однаково шкідливо – це призводить до важкого отелення, надалі стає причиною яловості.

Можливі проблеми

До числа найчастіших проблем при готелі відносять:

    Затягування пологів – протягом години після розкриття шийки матки плід повинен вийти.
  1. Не виходить дитяче місце (послід). Породілля тужить, а плацента не виривається. Потрібна допомога людини. Потім потрібно розкласти слід і перевірити цілісність.
  2. При тазовому передлежанні плода породіллі допомагають, витягаючи теля за ніжки. Якщо міхур висить, виштовхнути плід тварина не може, теляти тягнуть, синхронізуючи події з потугами.
  3. При подвійні ветеринара запрошують заздалегідь – ніжки телят часто плутаються, самі вони не вийдуть.

Недосвідченим тваринникам на час отелення необхідно заздалегідь заручитися підтримкою ветеринара, щоб при необхідності терміново викликати фахівця або проконсультуватися за телефоном.

Від того, як протікають вагітність і отелення у корови, багато в чому залежить майбутня продуктивність тварини і здоров’я корівки і малюка. Зазвичай готель проходить природним чином, але людина повинна знати, як підготувати тварину до пологів, ніж допомогти при можливих проблемах.

як допомогти корові отелитися: 8 кроків (з ілюстраціями)

у вас є корова або Телиця? Вона вже на тому терміні, що незабаром повинна отелитися? Якщо так, то їй може знадобитися допомога при народженні теляти. Наступні поради можуть вам допомогти надати допомогу корові під час отелення.

  • важливо: якщо ви самі не можете витягнути теляти або не знаєте, як це зробити, то зверніться за допомогою до місцевого ветеринара. Неправильне положення плода при пологах, наприклад, спинне або черевне передлежання, не може бути виправлено вручну. В цьому випадку потрібно кесарів розтин.

відшукайте корову або телицю. зазвичай, корова, що збирається народити, відправляється на пошуки затишного місця далеко від стада, щоб отелитися. Переконайтеся, що протягом періоду тільності у ваших корів, всі корови з великим терміном вагітності знаходяться неподалік від вас, щоб в разі чого, ви могли надати їм необхідну допомогу.

  • якщо корова знаходиться в такому положенні протягом години або двох, а процес не йде далі, то її треба закріпити в шийний затиск і допомогти.

утримуйте корову, якщо необхідно. Якщо вона лежить на землі і досить спокійна, щоб підпустити вас до себе, щоб ви могли допомогти теляті народитися, то можете надати допомогу прямо на місці. Якщо ж ні, і якщо у вас є шийний затиск, встановлений неподалік, то закріпіть її голову там, і тоді ви зможете легко і швидко допомогти теляті народитися. Якщо у вас немає подібного допоміжного пристрою, то використовуйте будь-який загін, щоб обмежити корову в русі. Шийний затиск-це найбільш безпечне пристосування для отелення у корів, так як він захищає вас, в разі якщо корова смикнеться назад в нападі паніки.

  • при положенні спиною вперед, не намагайтеся перевернути теля. Накиньте спеціальні акушерські мотузки (з петлями) або хороші еластичні троси і акуратно витягніть його назовні якомога швидше. Робіть це тільки в тому випадку, якщо задні ніжки вже здалися.
  • при сідничному передлежанні (коли спочатку з’являється хвіст теляти), вам треба буде розташувати задні ноги теляти так, щоб вони знаходилися в пологовому каналі. Для цього необхідно відштовхнути плід в матку наскільки це можливо. Потім зігнутий колінний суглоб необхідно витягнути назовні, а путовий суглоб втягнути в тазову порожнину. Проштовхніть зігнуті разом колінний і путовий суглоби за верхній край входу в таз (який знаходиться позаду ваших рук) в родовий канал за допомогою акушерських мотузок. Те ж саме треба виконати з другою кінцівкою. Потім накиньте пологові мотузки або троси і тягніть назовні.
  • при закиданні голови або опусканні голови вниз, відштовхніть теляти в матку, однією рукою обхопіть теляти за морду, і, утримуючи його іншою рукою, приведіть голову в нормальне положення. Якщо ви не можете дістати до голови теляти, то засуньте Пальці в кут рота, щоб трохи розгорнути голову до себе. Потім виконайте вищеописані дії щоб перевернути голову.
  • при згинанні передньої кінцівки або карпальному передлежанні проштовхніть теляти назад всередину по родовому каналу, візьміться за зігнуту ногу і сильно проштовхніть теляти всередину, щоб розігнути коліно. Потім закріпіть коліно, візьміться за копитце і акуратно поверніть його в нормальне положення
  • при згинанні кінцівки в ліктьовому суглобі, вам необхідно проштовхнути теляти назад, щоб виправити положення ноги або суглоба. У випадку з зігнутою ногою, проштовхнувши теляти всередину, можна відразу виправити неправильне положення. У разі згинання в ліктьовому суглобі, необхідно проштовхнути теляти назад по пологовому каналу, при цьому, схопивши за ногу, зігнуту сильніше, ніж інша, і потягнути за неї. Після цього, теля з легкістю вийде назовні.
  • пристосування для пологів повинно мати U-образну частину, що накидається на зад корови з ланцюгом, який прикріплює цю частину до основи хвоста корови і з окремими ланцюгами, які прикріплюються до ніг теляти і важіль, який допомагає витягнути теляти назовні. Як слід натягніть ланцюга. Як тільки досягнете потрібного напруги, обережно тисніть на важіль і працюйте синхронно з переймами корови. Якщо ви доклали більше зусиль, ніж треба, то зніміть пристосування, потім знову надіньте і натягніть ланцюга. Повторюйте до тих пір, поки не відпаде потреба в даному пристосуванні (коли теля вже наполовину здався), потім швидко від’єднайте ланцюга від пристосування і виконайте залишилася роботу руками.

коли теля народилося, необхідно відразу нормалізувати його дихання. за допомогою пальців очистіть дихальні шляхи теляти від навколоплідної рідини. Полоскочіть ніздрі теляти сухою соломинкою або капніть водою у вухо для того, щоб він затряс головою, або, якщо необхідно вдамося до використання штучного дихання, щоб теля задихав. Теля повинен почати дихати через 30-60 секунд після народження.

Коли теля задихав і подав ознаки життя перенесіть або перетягніть його в чистий загін з сухою соломою, а потім залиште новоспечену маму разом з малюком.

залиште ненадовго корову разом з новонародженим телям , щоб дати корові звикнути до малюка, почистити його і погодувати. переконайтеся, що в загоні достатньо сіна і води для корови на перший час, поки вона звикає до малюка.

  • акушерські мотузки – найкраще пристосування для прийняття пологів. Трос і ваші руки також будуть брати участь в роботі. Використовувати синтетичні мотузки не рекомендується, так як деякі види цих мотузок занадто тонкі і ріжучі і не підходять для прийняття пологів. Ці мотузки можуть врізатися в ноги теляти або поранити його. Трос 1/2 ” в діаметрі-найкращий варіант; акушерські мотузки зроблені спеціально для отелення, і можуть продаватися в місцевих магазинах або у ветеринара.
    • переконайтеся, що використовуване обладнання вимите і продезінфіковано. Відразу після отелення вимийте трос або ланцюга дезинфікуючим засобом з гарячою водою і дайте їм висохнути на повітрі. Зберігайте їх у сухому місці до наступного використання. Те ж саме стосується і пристосування для пологів.
    • подвійні петлі на ногах теляти запобігають пошкодження, а також не врізаються в ноги і допомагають уникнути небезпеки позбавити теляти ніг. Одна петля повинна надягати на путові суглоби, а інша під обома колінами, пов’язуючи їх. Це дозволяє зменшити тиск під час витягування теляти і уникнути поранень.
    • якщо корова народжує стоячи, то вам доведеться перебувати ззаду неї, витягаючи теляти.
    • Не Не чекайте день або два після того, як корова показала перші ознаки пологів. якщо почалися ознаки пологів і вона не отелилася протягом одного – двох годин, заженете її в загін де ви зможете допомогти їй.
    • будьте обережнішими з неслухняними і примхливими коровами. Іноді, рівень гормонів настільки підвищений, що ви можете стати причиною її роздратування замість того, щоб допомогти корові. Це зазвичай відбувається після отелення.
    • якщо ви абсолютно впевнені, що не зможете самостійно допомогти корові отелитися, зв’яжіться з ветеринаром, якщо він вільний або попросіть знайомого сусіда прийти і допомогти вам.
      • кесарів розтин найкраще довіряти людям, які знають свою справу (тобто ветеринарам),щоб уникнути інфекцій або пошкоджень.

Про автора

admin administrator