Елла троянда енциклопедія троянд

Авторadmin

Елла троянда енциклопедія троянд

Зміст:

Троянди, які не потребують укриття на зиму — 11 сортів з фото

Ви можете зібрати пристойну колекцію сортів троянд і вважати королеву квітів цілком придатною для вирощування у «лінивому» саду до того часу, поки не доведеться утеплювати троянди на зиму. Ось тоді ви зрозумієте, що за їх красу доводиться платити значно більшу ціну, ніж ви думали спочатку. Принаймні, так було зі мною. І хоч мої двадцять кущів троянд – це ніщо, порівняно з деякими «маніяками», які можуть похвалитися кількома сотнями, я все ж вирішила знайти такі троянди, які не потребують утеплення на зиму. Абсолютно ніякого. І знайшла. Це, так звані, видові троянди, які багато хто вважає шипшиною. Але все-таки це троянди, і деякі їх гібриди дуже декоративні, а ще – зовсім не потребують утеплення на зиму. Які види і сорти троянд можна віднести до 3-ї зони зимостійкості, розкажу в статті.

Троянди, які не потребують укриття на зиму – 11 сортів з фото

Зміст:

Видова троянда чи шипшина?

Чесно кажучи, працюючи над цим матеріалом, мені було дещо складно розібратися в сучасній класифікації троянд. Та і завдання стояло зовсім інше – описати сорти троянд, які зимують без укриття і у вертикальному положенні (не потрібно навіть пригинати до землі).

Але все ж треба тут подати деякі визначення, аби читач розумів, які саме троянди висаджувати в саду, щоб потім не мати мороки з їх утепленням. Бо іноді можна почути на базарі, як бабульки вихваляють свої троянди, стверджуючи, що ті чудово зимують у нас без будь-якого укриття. Найчастіше – це неправда (звичайно, якщо зимові температури не опускатимуться нижче 10 градусів морозу, а таке у нас буває). Бо, запам’ятайте, гарантовано пережити зиму без укриття в умовах українських зим (мова йде не про південь нашої країни) можуть тільки певні сорти видових троянд.

Видова троянда – окультурена шипшина (роза-ругоза)

Видова троянда – це, так би мовити, окультурена шипшина. Грубо кажучи – це троянда, яка, за своїми ознаками і характеристиками, найбільш наближена до праматері всіх сучасних сортів і видів троянд – шипшини. Найкращі показники морозостійкості серед видових троянд у гібридів троянди зморшкуватої або рози Ругози.

Троянда зморшкувата – найбільш зимостійка серед видових троянд

Зморшкуватою її назвали через особливості листя – його прожилки заглиблені і трохи стягують (зморщують) листок. Саме тому троянду Ругозу (друга назва) складно сплутати з іншими видовими трояндами. Кущі, зазвичай, великі (до двох метрів), але компактні. Квіти – запашні, великі – до 12 см, найчастіше – порпурового кольору, але є і білі троянди, рожеві і навіть жовті.

Крім абсолютної зимостійкості, переваг вирощування троянди зморшкуватої в саду більш, ніж достатньо:

  • Ще на початку 20 століття селекціонерами виведено багато гібридів троянди зморшкуватої з дуже високою декоративністю;
  • Деякі гібриди майже безперервно цвітуть протягом всього садового сезону;
  • Восени кущі троянд прикрашають яскраві плоди, які зберігаються до весни і є чудовою альтернативою годівничкам птахів в саду, а ще вони можуть стати елементом новорічного декору;
  • Як і шипшина, троянда зморшкувата абсолютно невибагливий декоративний кущ;
  • Практично не хворіє;
  • Не тільки плоди, а й пелюстки квітів троянди зморшкуватої їстивні і корисні. З них варять варення, використовують в косметології, додають в чай, створюють запашні саше;
  • Всі гібриди троянди зморшкуватої мають приємний і дуже стійкий запах, яким ви зможете насолоджуватися в своєму саду все літо.

Найбільш зимостійкі і декоративні гібриди троянди зморшкуватої

Нижче ви познайомитися з гібридами рози Ругози, які є абсолютно зимостійкими. Тобто можуть спокійно витримувати найсуворіші українські зими без будь-якого укриття і в вертикальному положенні (не потребують навіть пригинання до землі). Це приблизно відповідає 3-тій зоні зимостійкості.

Інформацію, в основному, збирала, спілкуючись з практиками на різноманітних форумах і у спеціалізованих групах в Інтернеті. Переконана, що вона не повна. Тож, якщо вам відомі гібриди видових троянд, які легко у нас зимують без укриття, напишіть про це в коментарях. Буду вдячна.

Про те, як доглядати за трояндами навесні – тут.

1. Blanc Double de Coubert – ароматна і «неохайна»

Махрова форма гібриду Ругози Альба. Сорт троянди, яка має надзвичано багато плюсів:

  • Практично безперервне цвітіння з травня до перших морозів;
  • Сильноросла;
  • Стійка до захворювань;
  • Дуже ароматна;
  • На зміну білим квітам приходять червоні плоди;
  • Восени листя стає яскраво-жовтим;
  • Легко розмножується зеленими живцями;
  • Гарно почувається на будь-яких грунтах, навіть бідних;
  • Легко переносить засуху, тому практично не потребує поливів;
  • Підходить для створення живих огорож, але красива і в солітерних посадках.

Зимостійка троянда Blanc Double de Coubert

При всіх перевагах цього сорту деякі садівники відзначають і її недоліки:

  • Квіти пошкоджуються дощем;
  • Дуже колючі пагони;
  • В садах і на подвір’ях малих розмірів може виглядати дещо неохайно. Це кущ для озеленення великих територій.

2. Hansaland– ідеальна для живої огорожі

Зимостійка троянда Hansaland

Цей сорт троянди ідеальний для створення живих огорож. Має красиві яскраво-червоні напівмахрові квіти середніх розмірів, які створюють невеликі китиці на кінцях сильних колючих пагонів. За формою квіти нагадують чайно-гібридні троянди. Листя – яскраво-зелене, кущ – прямостоячий, широкий, компактний (до 1,8 м). Ідеально підходить для створення живих огорож.

3. Hansa– витривала і безпроблемна

Зимостійка троянда Hansa

Цей сорт вважається багатьма садівниками не тільки найкращим гібридом Ругози, а й, взагалі, кращою садовою трояндою. І хоч її квіти дещо розхристані і далекі від елегантності, а шипи великі і колючі, вона має занадто багато переваг, щоб залишитись непомітною:

  • Квіти кольору «складно описати» (щось середнє між бузковим і порпуровим) діаметром 7-10 см створюють китиці по 3-5 штук;
  • Першою починає цвісти і цвіте до морозів;
  • Плоди схожі на маленькі помідори, вони з’являються восени, коли кущ ще продовжує цвісти;
  • Сильноросла;
  • Стійка до захворювань;
  • Підходить для живих огорож, але гарно виглядає і як солітер;
  • Має насичений аромат;
  • Яскраво зелене листя восени набуває жовтих, помаранчевих і червоних тонів.

4. Jens Munk– рожева королева Півночі

Зимостійка троянда Jens Munk

Надзвичайно зимостійка і витривала, при цьому дуже декоративна. Яскраво рожеві бутони розкриваються в напівмахрові квіти діаметром 7 см. Зацвітає на початку літа, а потім дає ще кілька потужних хвиль цвітіння. Дуже красиве листя восени. Поки молодий, прямостоячий кущ цієї троянди може розвалюватися, але з віком він стає дуже густим.

5. Prairie Dawn– не боїться протягів

Зимостійка троянда Prairie Dawn

Цей кущовий сорт троянди може хворіти на чорну плямистість, але, в цілому, дуже стійкий до хвороб. Квіти напівмахрові, яскраво рожеві. Цвіте кількома хвилями весь сезон. Квіти середнього розміру – близько 7,5 см в діаметрі, аромат відчутний, але не дуже насичений. Основна перевага перед іншими сортами і видами троянд – чудово почувається в холодних місцях з протягами. То ж це чудовий варіант для заповнення таких зон ділянки.

6. Prairie Youth– плетиста красуня

Зимостійка троянда Prairie Youth

Найкраще використовувати у ландшафтному дизайні, як плетистий сорт троянди. Помірний аромат і напівмахрові квіти у невеликих суцвіттях. Листя – глянцеве яйцевидне з зубчастим краєм яскравого зеленого кольору. Дуже витривалий сорт.

7. Purple Pavement – порпурова Ругоза

Зимостійка троянда Purple Pavement

Ця троянда має найбільш темні порпурові квіти серед усіх гібридів Ругози. Крім того, що не властиво троянді зморшкуватій, її кущі дуже компактні. Через це Purple Pavement можна вирощувати як грунтопокривний сорт троянди. Має чудовий насичений аромат. Квіти з’являються в китицях по 3-9 штук. Цвіте до перших морозів. Листя зморшкувате яскраво зелене, восени – жовте. Кущ цієї троянди має низьку округлу форму.

8. Scabrosa – троянда з плодами-«помідорами»

Зимостійка троянда Scabrosa

Насичений колір квіток такого відтінку, який змушує довго її роздивлятися, щоб визначитися з ним. Сміливий конраст створює жовта тичинка всередині. Найбільш декоративна троянда Scabrosa в кінці сезону, коли одночасно з квітами її пагони вкривають плоди – маленькі «помідорки». Їх діаметр не менше 2,5 см. І вони мають колір спілих томатів. Ними можна любуватися навіть на початку зими.

Сама квітка має небегато пелюсток, але вона дуже запашна. Це той самий справжній «розовий» аромат. Рясно цвіте двічі за сезон. Висота кущів досягає 2,4 метри, ширина дорослих рослин – 1,5 м. Листя, зморшкувате світло-зелене, густо покриває пагони. Опадаючи, набуває жовтого кольору. Дуже стійкий до хвороб сорт рози Ругози.

9. Sir Thomas Lipton – білосніжна і запашна

Багато садівників вважають цю троянду найкращим гібридом троянди зморшкуватої. Її невеликі квіти (5 см в діаметрі) білосніжно-білі, махрові або напівмахрові з масою пелюсток і пучечком золотих тичинок в центрі. Квіти постійно поновлюються аж до морозів після першого рясного цвітіння на початку літа. Але рясним її цвітіння після першого вже не назвеш.

Зимостійка троянда Sir Thomas Lipton

Дуже колючий кущ, листя – яскраво-зелене, пагони згинаються дугою під вагою квітів і листя. Сорт стійкий до хвороб, але може страждати на чорну плямистість в заражених регіонах. Має дуже високу стійкість до холоду, спеки, посухи і надмірного зволоження.

10. Snow Pavement – для бідних грунтів

Зимостійка троянда Snow Pavement

Цей гібрид троянди зморшкуватої чи не найбільш відомий і популярний. Білі з рожевим чи фіолетовим відтінком квіти – напівмахрові з довгими пелюстками, фактурою нагадуюють сигаретний папір. Плоди – яскраво червоні і великі, перші з них дозрівають серед квітів повторного цвітіння. Воно триває до перших морозів.

Кущ цієї троянди розростається більше в ширину, ніж у висоту. Властивість цієї рослини нормально почуватися на бідних грунтах робить її ідеальною для посадок на схилах і в якості живої огорожі.

11. William Baffin – швидко розростається

Зимостійка троянда William Baffin

Вражає не тільки своїми рожевими квітками, але і силою, і витривалістю. Прямостоячий густий кущ має пагони, що трохи згинаються додолу. Ідеальна форма для створення живої огорожі, але і в якості плетистої троянди цей сорт неперевершений, бо йрго пагони досягають трьох метрів у довжину. Дуже швидко розростається і може вимагати регулярної обрізки заради стримування в виділених межах.

P.S. Звичайно, сучасні сорти і гібриди видових троянд не такі витончені і декоративні, як, наприклад, чайно-гібридні троянди чи флорібунда. Але за їх абсолютну зимостійкість їм можна це пробачити. Єдине, що мене бентежить, в Україні купити в розплідниках троянди з вищенаведеного списку (які зовсім не вимагають укриття на зиму) це проблема. Принаймні, Гугл мені видав дуже мало пропозицій, а в тих, які показав, значиться «товару нема на складі»… Буду шукати по групах на Фейсбук)))

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Шукаєте троянди без шипів? Вони існують!

Троянди у багатьох садівників асоціюються з колючками і уявити без них королев саду важко. Але троянди без шипів існують! Декоративні та запашні, як правило, старовинні сорти, буває, дарують нам свою красу без неприємного бонусу у вигляді шипів. Такі сорти варто пошукати, якщо ви хочете доглядати за трояндами без ризику пошкодити руки. В цій статті читайте про найвідоміші сорти троянд без колючок.

Троянди без шипів існують!

Після публікації анонсу цієї статті на сторінці Зеленої садиби в мережі Фейсбук ми отримали багато коментарів і назв сортів інших безшипних троянд. Ці красуні згадуємо в розділі «Поради вибору безшипних троянд від наших читачів». Дякуємо всім за коментарі.

Що варто знати про троянди без шипів?

Сучасні сорти троянд, які ми найчастіше вирощуємо в садах, являють собою кущі з більшою чи меншою кількістю шипів. Кількість і розмір шипів, що з’являються на пагонах троянд, можуть бути різними і залежать від багатьох факторів, наприклад, від характеристик групи та сорту, умов вирощування (сонячне світло, температура). Іноді буває і так, що гілочки майже позбавлені колючок, але вони утворюються низько, біля основи головних пагонів.

Сортів культурних троянд, які повністю позбавлені колючок, небагато. Їх можна зустріти серед старовинних троянд, які додатково вирізняються красивими, туго набитими пелюстками, ароматними квітами. Більше про те, якими є старовинні троянди, читайте в статті за посиланням.

У групі ґрунтопокривних і плетистих троянд зустрічаються також безшипні сорти, що важливо при їх підв’язуванні або натягуванні на різні види опор. Відсутність шипів або їх невелика кількість на пагонах троянд також значно полегшує їх обрізку, посадку або пересадку.

Безшипні сорти старовинних троянд

Найбільше сортів троянд, пагони яких позбавлені колючок, можна знайти в групі історичних троянд, переважно французьких сортів, які зазвичай дуже витривалі та невибагливі.

Троянда ‘Souvenir du Docteur Jamain’

Троянда ‘Souvenir du Docteur Jamain’ виростає приблизно до 2 м і привертає увагу оригінальним темно-фіолетовим кольором набитих квітів, які мають інтенсивний аромат. Довгі, гнучкі стебла цієї троянди або взагалі без колючок, або мають лише поодинокі.

Безшипна троянда ‘Souvenir du Docteur Jamain’

Троянда ‘Baron Girod de l’Ain’

Троянда ‘Baron Girod de l’Ain’ привертає увагу ароматними, великими, махровими квітками вишнево-амарантового кольору з легким обрамленням по краях пелюсток. Створює розлогу форму куща (виростає приблизно до 2 м) і може рости як на сонці, так і в напівтіні.

Троянда ‘Baron Girod de l’Ain’

Троянда ‘Zephirine Drouhin’

Троянда ‘Zephirine Drouhin’ — плетистий старовинний сорт з рожевими квітами, що мають сильний аромат. Часто використовується для посадки біля пергол, стін і опор. Може виростати до 3 м у висоту. Її гладенькі пагони без шипів легко формуються і витягуються на опорах.

Троянда ‘Zephirine Drouhin’

Троянда ‘Ghislaine de Feligonde’

Троянда ‘Ghislaine de Feligonde’ — плетистий сорт з приємними жовто-помаранчевими, округлими квітками і абрикосово-рожевими бутонами. Виростає приблизно до 2 м у висоту, цвіте неодноразово, а також може рости в напівтіні.

Троянда ‘Ghislaine de Feligonde’

Бордюрні та ґрунтопокривні троянди без колючок

Крім старовинних французьких троянд, відсутністю шипів на пагонах відрізняються також деякі сорти ґрунтопокривних, крупноквіткових і бордюрних троянд.

Троянда ‘Margo Koster’

Популярна ґрунтопокривна троянда, пагони якої не мають шипів — голландський сорт ‘Margo Koster’. Привертає увагу дуже ефектними, округлими, дрібними, але численними рожево-абрикосовими квітками, зібраними в волоті. Кущ досягає приблизно 50-60 см в ширину і висоту; повторне цвітіння до осені. Найкраще підходить для вирощування на клумбах, під високими кущами або в контейнерах чи ящиках.

Троянда ‘Margo Koster’

Троянда ‘Burgundy Iceberg’

Цікавим сортом бордюрної троянди, пагони якої майже повністю позбавлені шипів, є вирощена на підщепі шипшини (Rosa canina) троянда ‘Burgundy Iceberg’. Вона привертає увагу своїм дуже оригінальним і рідкісним забарвленням пелюсток лілово-фіолетового кольору. Квіти середнього розміру і чимось нагадують квіти шипшини, з вираженою серединкою.

Цей сорт безшипної троянди дуже стійкий до морозів і хвороб, рясно цвіте й повторює цвітіння до перших заморозків. Виростає приблизно до 70-80 см у висоту, досить швидко розгалужується і підходить для сонячних або напівтінистих клумб у садах, а також для міського озеленення.

Троянда ‘Burgundy Iceberg’

Троянда ‘Mortimer Sackler’

Майже безшипні пагони також є перевагами сорту англійської бордюрної троянди ‘Mortimer Sackler’. Завдяки оригінальному розташуванню пелюсток її маленькі, але набиті пелюстками рожеві квіти нагадують жоржини та мають приємний фруктовий аромат. Ця троянда без колючок утворює досить великі (до 3 м заввишки) розлогі кущі, тому її часто використовують як плетисту, вирощують на опорах або висаджують на клумбах, наприклад, біля стін будівель. Дуже стійкий до морозів сорт, повторює цвітіння до жовтня.

Троянда ‘Mortimer Sackler’

Троянда ‘James Galway’

Ще один цікавий сорт з невеликою кількістю шипів (або і зовсім без них) на пагонах, який також належить авторству Девіда Остіна — James Galway. Він дарує гарні, великі, туго набиті персиково-рожеві, ароматні квіти, має високу стійкість до хвороб та низьких температур і добре росте в напівтіні.

UPD. Багато читачів Зеленої садиби звернули увагу, що цей сорт все ж має достатньо колючок і загалом не сама вдала троянда Девіда Остіна — « абсолютно незугарного вигляду кущ з довгими плетистими і колючими пагонами».

Троянда Rosa ‘James Galway’

Ця безшипна троянда досягає близько 1,5-2 м у висоту, тому її пагони можна розміщувати на опорах, шпалерах і перголах, тобто можна вирощувати як плетисту троянду без колючок. Щоб стимулювати повторне цвітіння, варто регулярно обрізати відцвілі квіти.

Троянди без колючок — улюблениці наших читачів

Троянда ‘Pierre de Ronsard’

Сучасна троянда «П’єр де Ронсар» ( ‘Pierre de Ronsard’) своїм виглядом дуже нагадує старовинні ностальгічні троянди. Ефектний клаймбер з крупними бутонами (до 10 см) повністю позбавлений колючок. «Дорогоцінна перлина саду, цвіте хвилями увесь сезон, компактна, але дозволяє формувати як кущ, так і плетисту форму, ніжно пахне, і нарешті має неперевершену за красою ностальгічну квітку, яка змінюється кожного дня поки розкривається. Стійка до дощу, витримує напівтінь,» — пише про свою улюбленицю наша читачка Olena Kondratyuk.

Висота — до 3-х метрів, ширина — до 2-х. Листя — зелене блискуче, аромат — ледь вловимий. Квіти — густомахрові і важкі, хиляться під власною вагою. На одному стеблі випускає 1-3 бутони.

Троянда «П’єр де Ронсар» (‘Pierre de Ronsard’)

Троянда ‘Aqua’

Троянда «Аква» (‘Aqua’) — чайно-гібридна красуня повністю позбавлена колюсок. Висота куща — до 100 см, цвіте весь сезон до перших заморозків, змінює забарвлення своїх пелюсток в залежності від часу цвітіння. Хороша стійкість до погодних умов і комах-шкідників. Ідеальна для букетів.

Троянда «Аква» (‘Aqua’). © soncesad

Троянда ‘Nahema’

Троянда «Наема» (‘Nahema’) — плетиста, що досягає 3 м у висоту і 2 м у ширину. Має ніжні світло-рожеві махрові чашоподібні квіти (до 10 см). Цвіте безперервно з червня по вересень включно поодинокими або зібраними у суцвіття по 10-15 штук квітами. Має фруктовий аромат старовинної тронди. Морозостійкість — 6 зона, стійкість до захворювань висока.

Троянда «Наема» (‘Nahema’)

Троянда ‘Paul Neyron’

Троянда «Поль нейрон» (‘Paul Neyron’) ремонтантний гібрид, який практично не має колючок, але славиться, в першу чергу, своїми величезними ароматними півонієвидними квітами діаметром 15-17 см дивовижного, з бузковими відблисками, темно-рожевого кольору. Сильнорослий, до 2-х метрів заввишки, кущ високої зимостійкості (4 зона).

Троянда «Поль нейрон» (‘Paul Neyron’)

Троянда ‘ White O’Hara ‘

Чайно-гібридна троянда «Вайт О’Хара» ( ‘ White O’Hara ‘) має надзвичайної краси квіти відтінку слонової кістки. Великі (до 14 см) густо махрові квіти мають виражений аромат. Морозостійкість 6 зона, висока стійкість до дощу, борошнистої роси і чорної плямистості. Цвіте весь сезон.

Троянда «Вайт О’Хара» (‘White O’Hara’)

Троянда ‘John Davis’

Троянда канадської селекції «Джон Девіс» (‘John Davis’) унікальна троянда не тільки через свою зимостійкість (легко витримує морози -30 градусів), безперервне цвітіння з початку літа до перших заморозків, стійкість до посухи, хвороб і шкідників. Ця троянда може мати незначну кількість шипів, а може і не мати їх зовсім. Великий кущ до 215 см у висоту може вирощуватися і як шраб, і як плетиста.

Троянда канадської селекції «Джон Девіс» (‘John Davis’)

«В моєму саду маю два кущі «Джона Девіса», висаджені одночасно три роки назад і куплені в одному розсаднику. Ростуть поряд — ліворуч і праворуч від хвіртки. Кущ праворуч — не має шипів зовсім! Ліворуч — шипи хоч і не густо розкидані по пагонах, але досить великі і колючі,» — говорить наш головний редактор Оксана Дивисенко.

Кущ ліворуч має незначні шипи, кущ праворуч — зовсім без колючок

Дорогі читачі! Троянд без шипів значно більше, ніж ми згадали в цій статті. Якщо такі ростуть у вашому саду, залишайте інформацію про них в коментарях до цієї статті. Ми з радістю додамо їх назви до списку троянд без колючок.

В статті використана інформація з сайту zielonyogrodek.pl

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Про автора

admin administrator