Фікус бенджаміну опустилося листя що робити

Авторadmin

Фікус бенджаміну опустилося листя що робити

Зміст:

Що робити, щоб фікус Бенджаміна мав пишне листя: секрети догляду

Фікус Бенджаміна – рослина, яку можна зустріти практично в кожному будинку. Він вважається одним з найкращих очищувачів повітря, а також є досить невибагливим у догляді. Що потрібно робити, аби фікус Бенджаміна ріс пишним і густим, мав здорове листя, розповідає Ukr.Media.

Правильна обрізка

Щоб уникнути перетворення фікуса на витягнуте дерево з нестачею листя, регулярно обрізайте і прищипуйте його. Це спровокує розгалуження і створить густу крону. Найкраще проводити обрізку на початку весни, коли рослина активно починає рости. Метод обрізки залежить від бажаної форми крони.

Відповідне освітлення

Фікус любить яскраве світло. В іншому випадку рослина може почати скидати листя. Тому намагайтеся розміщувати його ближче до вікна, особливо в зимовий період.

Помірний полив

Фікус Бенджаміна не терпить перезволоження ґрунту. Тому дайте ґрунту повністю висохнути між поливами, щоб уникнути скидання листя.

Підживлення

Регулярне внесення поживних речовин допоможе фікусу зберегти пишну зелень. Навесні та влітку використовуйте азотовмісні добрива, восени – калійно-фосфорні. Взимку залиште рослину без підживлення. Додавання бурштинової кислоти у воду для поливу також допомагає поліпшити ріст та імунітет рослини.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

  • Новини Закарпаття
  • Новини Чернівців
  • Новини Рівного
  • Квіти
  • Новини Волині
  • Новини Хмельницького
  • Новини Тернополя
  • Новини Івано-Франківська
  • Дім

Фікус Бенджаміна скидає листя – в чому причина? Що робити, якщо у вашого фікусу опадають листя?

Фікус Бенджаміна – досить приваблива рослина. Ниспадаючі гілки, строкате листя притягують погляди. Але що робити, коли фікус Бенджаміна скидає листя, втрачає свою головну прикрасу? Тільки правильний відхід допоможе впоратися з цією проблемою.

  • Куди поставити фікус?
  • Відхід і полив
  • Пересадка
  • Розмноження черенками
  • Формування крони
  • Чому фікус Бенджаміна скидає листя?
  • Хвороби і шкідники
  • Профілактика листопада
  • У фікуса Бенджаміна опадають листя: причини, вирішення проблеми
  • Особливості фікусу Бенджаміна
  • Фікус Бенджаміна: опадають листя, причини
  • Освітлення
  • Порушення температурного режиму
  • Вологість повітря
  • Зміна місця
  • Протяги
  • Неправильний полив
  • Брак або надлишок добрив
  • Хвороби
  • Шкідники
  • Чому у фікуса Бенджаміна опадають листя взимку?
  • Як реанімувати фікус Бенджаміна, опале листя
  • Профілактика
  • Що робити, коли листя фікусу Бенджаміна спочатку жовтіє, а потім опадає

Куди поставити фікус?

Потрібно заздалегідь знайти відповідне для квітки місце в кімнаті. Переміщення погано позначаються на самопочутті фікусу. Тому переставляти його небажано. Переїзд з магазину на постійне місце проживання – великий стрес для рослини. Часто в такій ситуації фікус Бенджаміна скидає листя. Краще купувати його в теплу пору року, щоб не застудити по дорозі.

Освітлення для фікусу має бути досить яскравим, але розсіяним і рівномірним. Взимку, якщо рослина розташована далеко від вікна, куст може прийняти неправильну форму. Температура в кімнаті повинна бути не нижче 15 про С. Потрібно провітрювати приміщення, але не допускати протягів.

Відхід і полив

Поливати влітку його потрібно рясно, взимку менше. Земля зверху може підсихати до 1/5 об’єму горщика. Щоб просякнути весь земляний ком, потрібно поливати в кілька прийомів. Вологість ґрунту повинна бути середньою. Якщо у фікусу опало листя, це може говорити про загнивання коріння. Вологість повітря повинна бути не нижче 50%. Влітку фікус бажано обприскувати. Іноді можна влаштовувати рослині теплий душ. Землю в горщику потрібно закривати плівкою. Щоб фікус не замерз після купання, він повинен обсохнути, потім вже можна перенести його на постійне місце.

Пересадка

Молодий фікус потрібно пересаджувати щороку, після чотирьох років – рідше, у міру зростання коріння. Найкращий час – весна або початок літа. Пересадку легше зробити після рясного поливу. Коріння потрібно витягти з горщика разом із земляним комом, видаливши тільки верхній шар. Діаметр нового горщика повинен бути на 3 см більше старого. Потрібно обов’язково помістити в нього дренаж і трохи ґрунту, потім встановити коріння фікусу. По краях і зверху обсипати свіжою землею, злегка ущільнити. Великий фікус пересаджувати важко, можна обмежитися заміною верхнього шару на свіжий ґрунт.

Розмноження черенками

Навесні і влітку, коли фікус активно зростає, можна отримати від нього відводки. Для цього потрібно зрізати верхівки побігів з двома листочками і поставити в ємність з водою. Можна прикопати черенки мокрим піском. Воду потрібно іноді міняти. Коли з’являться коріння, посадити рослину в горщик, накривши банкою або плівкою. Після появи нового листочка укриття можна зняти.

Формування крони

Фікус сам по собі досить красивий, але обрізка йому необхідна. Вона стимулює розвиток пазушних нирок, з яких ростуть гілочки. Рослина стає пишнішою. Фікус Бенджаміна добре переносить обрізку і приймає будь-яку задану форму. Щоб знезаразити секатор, його потрібно обробити спиртом або марганцівкою. Центральну втечу не можна обрізати більше ніж на 20 см. На ній має залишитися не менше п’яти листочків. Бічні гілки можна вкорачувати або видаляти повністю, якщо крона занадто густа. Брак світла може призвести до опадання листя. Для присипання зрізів використовується подрібнене деревне вугілля. Щоб вийшов штамб, потрібно видаляти всі бічні гілки, крім п’яти верхніх. Якщо фікус стоїть на підлозі, крона формується на висоті близько одного метра. Для настільного штамбу залишають втечі на висоті 40 см.

Молодий фікус потребує опори, його стовбур дуже гнучкий. Для формування красивої композиції іноді садять кілька рослин в один горщик. Гнучкі стовбури поступово скручують або переплітають, надаючи їм химерні форми. Шпалери і підтримуючі хомути по мірі зростання стеблів потрібно послаблювати.

Чому фікус Бенджаміна скидає листя?

Причиною може бути брак харчування. У фікуса досить примхливий характер, краще купити для нього спеціальне добриво. Удобрювати рослину слід двічі на місяць, навесні та влітку, чергуючи мінеральні та органічні речовини. Взимку удобрювати не потрібно, в цей час рослина майже не росте. Причому навіть на прикорм фікус може відреагувати листопадом. Якщо його повернути або зрушити зі звичного місця, теж можуть пожовтіти і опасти листя. Особливо часто це трапляється взимку.

Побачивши, що фікус Бенджаміна скидає листя, його господар, звичайно, засмутиться. Адже ця рослина цінується саме за пишну крону. Листя у різних сортів фікусу бувають темно-зеленими, строкатими або білими, жовтуватими. Особливо ошатно виглядають листя з чітким малюнком, наприклад, темні з широкою білою смужкою по краях. Форма листя нагадує краплю або човник. Поверхня у них гладка, а край може бути рівним або хвилеподібним. Листя має ширину до 7 см і довжину до 12 см.

Чому опадають листя? Фікус Бенджаміна – вічнозелена рослина. Але кожен аркуш живе не більше трьох років. Тому періодично вони відмирають. Турбуватися варто, якщо фікус Бенджаміна скидає листя у великій кількості. Всі умови утримання дотримуватися досить складно, тому будь-який фікус іноді виявляється оголеним. Можливих причин багато.

Хвороби і шкідники

Потрібно уважно оглянути фікус. Чи немає щитівки або павутинного кліща? Ці паразити висмоктують з рослини сік і послаблюють його. Запобігти їхній появі допомагає регулярне обмивання листя.

Самка щитівки нерухомо сидить на аркуші, прикриваючи собою кладку яєць. Вона виділяє липкий секрет, на якому часто розвивається грибок. Це завдає рослині ще більше шкоди. Ось чому фікус Бенджаміна скидає листя. Видалити щитівку з аркуша легко, але повністю від неї позбутися не завжди вдається. Восковий панцир захищає цю комаху від дії інсектицидів. Краще протерти листя і стебли настоєм часнику або звичайною горілкою. Потім потрібно вилучити верхній шар ґрунту, у ньому можуть бути личинки. Ці процедури потрібно повторювати через тиждень кілька разів.

Якщо жовтіє листя у фікуса Бенджаміна, можливо, він вражений павутинним кліщем. Це дрібні павукоподібні до 1 мм в довжину. Їхня присутність на листях виявляється спочатку білими або жовтими точками і плямочками. Потім знецінені і витончені ділянки збільшуються в розмірах, весь аркуш відмирає і опадає. Кліщ швидко розмножується в теплі і сухості. Тому рослину потрібно регулярно обприскувати. При ураженні павутинним кліщем слід обробляти фікус сірчаними або фосфорними препаратами, не залишаючи без уваги кромні місця, наприклад, щілини в підвіконні. Ліки краще чергувати, щоб у кліщів не розвинулася стійкість до них. Яйця, що залишилися в ґрунті, можуть зберігати життєздатність кілька років. Вивести павутинного кліща нелегко, тому краще стежити за вологістю повітря, а при перших ознаках захворювання вжити заходів.

Тріпс – ще один шкідник, який вражає фікус Бенджаміна. Опадають листя у рослин, ослаблених паразитом. Трипси – комахи довжиною близько 1 мм, але шкоди вони завдають чималої. Звичайна кімнатна температура – приблизно 20-25 градусів – для них ідеальна. Якщо при цьому повітря досить сухе, вони швидко розмножуються і можуть вразити всі рослини в будинку. Дорослі особини літають, на листях можна побачити біло-жовтих безкрилих личинок. Трипси викликають деформацію стебля і кольорів у багатьох домашніх рослин. Боротьба з паразитом не представляє складності. Достатньо 1-3 рази обробити рослину будь-яким інсектицидом. Щоб надалі тріпс не завівся, потрібно зволожувати повітря в кімнаті, обприскувати рослини.

Профілактика листопада

Отже, щоб не сталося такої неприємності з фікусом Бенджаміна, повинні бути дотримані наступні умови:

  • у рослини має бути постійне місце;
  • слід підтримувати оптимальну температуру, дотримуватися достатньої вологості повітря;
  • повинен здійснюватися хороший дренаж і помірний полив.

Незважаючи на примхливий характер, фікус Бенджаміна не втрачає популярності, адже він здатний прикрасити собою вишуканий зимовий сад або оранжерею, а також інтер’єр будь-якої кімнати.

У фікуса Бенджаміна опадають листя: причини, вирішення проблеми

Фікус Бенджаміна, у якого опадають листя, являє собою сумне видовище. Але любов до декоративної рослини така велика вже кілька століть, що кожне нове покоління квітникарів стикається з тими ж проблемами і шукає свої шляхи порятунку квітки. Хоча винаходити велосипед немає сенсу: у бенджамінів ті ж вимоги, що і століття тому.

А ось технічний прогрес з одного боку ускладнює життя фікусу: мікроклімат міських приміщень з висушеним опаленням повітрям згубний для рослин. Але, з іншого боку, побутова техніка дає кольороводу більше можливостей для створення кращих умов зеленому улюбленцю: кондиціонери, зволожувачі, освітлення. Чого ж не вистачає або з чим перебір у фікуса Бенджаміна, коли жовтіють (сохнуть, скручуються) і опадають листя

Особливості фікусу Бенджаміна

Уродженці приекваторіальних островів, діти тропіків, фікуси Бенджаміна примхливі до умов утримання і вимогливі до догляду. Однак зустрічаються мініатюрні кущі та 2-3-х метрові дерева в домашніх колекціях, офісних приміщеннях, холах різних організацій. Значить, задовольнити запити екзотів – цілком посильне завдання людини, закоханої в декоративно-листяну культуру.

Цінують рослину за чудовий зовнішній вигляд. Фікуси в неволі не цвітуть. Але їх шкіряне глянцеве листя – великі або дрібні, однотонні або строкаті – зібрані в густу крону і не залишать байдужим навіть далеких від квітництва людей. А знавці в курсі, що бенджаміни – відмінний зелений фільтр. Входять у топ рослин, що висмоктують шкідливі речовини з повітря і повертають в атмосферу кисень.

Зваженому завести фікус Бенджаміна вперше слід відразу запам’ятати:

  • вивчіть умови утримання і відразу, виходячи з отриманих знань, визначте місце, куди принесете квітку з магазину;
  • створення оптимального мікроклімату для рослини не так складно, але вимагає щоденної участі кольорівода – на цей режим треба відразу налаштуватися.

Важливо! Всі фікуси при найменшому механічному пошкодженні виділяють «молочко». Цей сік отруйний. Під час формування або пересадки шкіру захищають рукавичками. Після звичайних робіт з рослиною руки миють з милом.

Навіть спокушений любитель кімнатних рослин не застрахований від ситуації, коли в улюбленого фікусу Бенджаміна раптом опадають листя, а причин очевидних, здавалося б, немає. Панікувати не треба: у цих декоративників перша реакція на будь-який стрес – скидання листя. Згадавши, що змінилося за останні дні: стрибок температури, раптовий протяг, вода трохи холодніше, ніж зазвичай – можна розібратися в причинах листопада. Тільки спокійний аналіз ситуації дасть відповідь, чому один за одним опадають листя у фікуса Бенджаміна, і дозволить припинити процес облисіння куща.

Фікус Бенджаміна: опадають листя, причини

Вічнозелений фікус – не листопадне дерево. Тому скидання листя – це завжди знак протесту проти дискомфорту. По-іншому рослині важко показати господарю, що потрібна увага або навіть допомога. А оскільки листя у фікуса Бенджаміна починають опадати практично з будь-якої причини, послідовно виключають один за одним всі фактори ризику.

Освітлення

Питання інтенсивності та тривалості освітлення вирішують ще до покупки фікусу. Бенджамінам будь-яких сортів світла потрібно багато. Але не прямого, а розсіяного. Якщо в приміщенні є вибір, то горщику визначають місце:

  • навпроти південного вікна, щоб промені розсікалися легкою фіранкою;
  • на західному або східному підвіконні.

Біля північного вікна навіть однотонному фікусу темнувато, а варієгатні втратять контраст забарвлення, строкатість поблекне. А якщо це вікна нижніх поверхів у щільній міській забудові або за густими зеленими насадженнями, то у фікусу немає шансів на нормальний фотосинтез. Немає світла – немає листя. Єдиний варіант – штучне освітлення:

  • холодний спектр;
  • довгота світлового дня – 10 годин.

Особливо важливо пам’ятати про освітлення, коли за вікном зима. У торгових або офісних центрах з ранку до кінця робочого дня приміщення залиті світлом, тому фікуси радують відвідувачів яскравим листям, густою кроною. А вдома взимку, поки все на роботі, сутінки після 16 год, а до 18 – майже нічна темрява. Для фікусів це важке навантаження, і як результат – скидання частини листя.

Вихід є – світильник і таймер.

Порушення температурного режиму

Фікусам комфортно, коли на термометрі не нижче 18-20 і не вище 28 градусів. Але нижня межа для теплолюбних екзотів важливіша. Якщо короткочасно температура впала до 15-16, то навіть при ідеальному догляді за фікусом Бенджаміна опадає частина листя. А якщо не змінити умови, то рослина зовсім облисіє і може загинути від холоду.

Вологість повітря

Висока температура влітку легше переноситься, ніж жар від батареї взимку. Досвідчені квітникарі знають, що з початком опалювального періоду зелені вихованці з кімнатних оранжерей страждають від сухого повітря. А фікусам вологість важлива не менше, ніж світло і тепло.

Якщо кромка листя стає сухою і жовтою, а потім це поширюється вглиб пластини, яка сохне, скручується, то проблема – дефіцит вологості.

  • щодня 2-3 рази обприскувати рослину теплою водою;
  • поставити поруч ємності з водою;
  • накривати батарею мокрим рушником;
  • увімкнути в кімнаті зволожувач повітря.

До тих пір, поки потрібний фікусу рівень вологості не відновиться, деревце буде скидати листя кожен день. Справа в тому, що в транспірації (випаровуванні вологи через поверхню листа) бере участь вся крона. А якщо вологість низька, то надлишок незадіяних у процесі листя самознищується. Облисіння неминуче.

Зміна місця

Саме враховуючи норов бенджамінів, місце для горщика з фікусом наглядають заздалегідь. Якщо підбирати оптимальне розташування методом проб (тиждень тут постоїть, потім – там), то за перші ж місяці життя рослини в будинку можна отримати голий скелет куща.

Фікус не любить подорожувати. Переїзд з магазину в новий будинок – вже достатня підстава для невеликого листопада. Відразу визначити постійну прописку – позбавити від зайвого стресу.

Протяги

Провітрювання – не просто обов’язкова, це необхідна процедура в приміщенні. Приплив свіжого повітря необхідний людям і рослинам. Фікусам в тому числі. Але, якщо він опиниться на шляху повітряного потоку, тобто на протязі, то перша реакція – листопад.

Неправильний полив

Перезволоження ґрунту – причина, через яку бенджаміни скинуть майже всю крону за кілька днів. Вони не терплять сирості і бояться посухи. Перш ніж підійти до горщика з лейкою, кожен раз перевіряють навпаки, чи пора поливати:

  • у невеликих обсягах ґрунту у молодих рослин зволожують землю, коли на хоча б 1,5-2 см (фалангу пальця) вже сухо;
  • у великих горщиках (кадках) дорослих фікусів не можна поливати, якщо не просохло на 3-4 см (2 фаланги).

Важливо! Чим прохолодніше в кімнаті, тим довше сохне земля. Тому користуватися формулою «х раз на тиждень» не можна. Вода тільки відстійна і кімнатної температури.

Брак або надлишок добрив

Зовсім молодим рослинам змінюють ґрунт і горщик щорічно, тому поживність ґрунту оновлюється регулярно. Дорослі фікуси пересаджують набагато рідше, а величезні дерева вже не вийняти зі старого горщика. Рослини живуть роками в одному субстраті. І, якщо квітникар не подбає про харчування, то зголоднілі бенджаміни почнуть економити ресурси, скидаючи листя. Адже кожному листочку потрібні макро- і мікроелементи, а взяти їх нізвідки.

Підживлення рідкими комплексами для декоративно-листяних вирішують проблему. Але і тут потрібна система і акуратність: передозування так само небезпечні, як і голодування. Розводять препарати строго за рекомендаціями виробника. Вносять не частіше 2 разів на місяць, починаючи з березня-квітня і закінчуючи в жовтні.

Хвороби

Порушення будь-якої з перерахованих вище умов утримання небезпечне і тим, що послаблює імунітет рослини, провокує розвиток грибкових інфекцій. Частіше гнилісні процеси на корінні починаються, коли в приміщенні прохолодно, а грунту не дають часу на просихання до потрібної міри. У сирості і холоді грибкам комфортно, а фікус страждає тепер не тільки від зовнішніх факторів.

Виявляють, що листя у фікусу Бенджаміна опадають, а причина вже в хворобі, під час пильного огляду квітки. Ознаки інфекції:

  • чорні, білі точки, плями на листі;
  • наліт на лицьовому або зворотному боці аркуша – білий, чорний, рудий;
  • плями, наліт на стовбурі.

Зупинити інфекцію допоможуть наступний алгоритм:

  1. Вийняти фікус з горщика, очистити від грунту, оглянути.
  2. Уражені (чорні, із запахом гнили, склизькі) фрагменти зрізати.
  3. Промити коріння марганцівкою або фітоспорином, обробити улем.
  4. Вилучити хворі листки.
  5. Висадити квітку в новий субстрат і чистий горщик.
  6. Обробити за інструкцією фунгіцидом.
  7. Забезпечити правильні умови утримання.

При виявленні інфекції обробляють всі рослини в кімнаті, оскільки грибок дуже швидко поширюється. Через рекомендований виробником ліки проміжок часу обробку обов’язково повторюють.

Шкідники

Серед причин, чому опадають листя у фікусу Бенджаміна, особливо восени або взимку, називають колонії павутинних кліщів, яким сухе повітря відмінно підходить для розмноження. Атаки шкідників починаються, коли опалення вже запрацювало, а квітникар ще не згадав, що фікусу вологість пора регулювати. Крім кліщів, сухе повітря зимових квартир до вподоби трипсам.

При занадто частих поливах, особливо якщо накопичену вологу в піддоні не зливати вчасно, на фікус нападає щитівка. Не рідкісні на рослині тля і червеци.

З усіма цими шкідниками борються за такою схемою:

  1. Ватними дисками з мильною водою ретельно протирають кожен лист з обох сторін, стебель. Мета – зібрати комах, змити місця кладок, сліди життєдіяльності шкідників.
  2. Обприскують або народними засобами (настій або відвар часнику), або препаратами для знищення комах. Якщо виявлено кліщ, то звичайного інсектициду недостатньо – застосовують акарицид або інсектоакаріцид.
  3. Обробку ще двічі повторюють через 2-4 дні, але засіб змінюють, щоб не було звикання у паразитів.

А від сирості і холоду в ґрунті, який попередньо не оброблявся, активізуються нематоди, лікувати фікус від яких марно. Куст все одно загине – знищують рослину, утилізують землю, а горщик і те місце, де він стояв, дезінфікують.

Чому у фікуса Бенджаміна опадають листя взимку?

Узагальнюючи причини погіршення самопочуття фікусу Бенджаміна восени, повторимо, чому опадають листя:

  1. Зміна температурного режиму в квартирі: після похолодання за вікном до включення центрального опалення бувають кілька некомфортних для рослин днів.
  2. Різке зменшення вологості повітря від радіаторів опалення. Якщо не виправити ситуацію додатковими заходами, то фікус не тільки скине листя. Його здолають шкідники.
  3. Стрибки температури під час провітрювання взимку.
  4. Холодні протяги.
  5. Режим поливу слід скоротити, якщо температура значно нижча, ніж влітку. Інакше неминучий грибок.
  6. Підживлення припиняють до весни. Передозування – причина падіння листя.

Якщо при переході від літа до осені не відкоригувати зміст і догляд за фікусом Бенджаміна, взимку у нього починають опадати листя.

Як реанімувати фікус Бенджаміна, опале листя

Навіть коли у фікусу Бенджаміна опадають останні листя, квітникарі знають, що робити, щоб врятувати куст. Спроба реанімувати майже загиблу рослину складається з наступних кроків:

  1. Усунути виявлені причини листопада (шкідники, хвороби, порушення в утриманні).
  2. Обробити антидепресантом для рослин («Епін», «Циркон»).
  3. Поставити в найсприятливіше за умовами місце, дати більше світла.
  4. Накрити прозорим ковпаком (пакет, пластик), щоб захистити від протягів.
  5. Підтримувати вологість на потрібному рівні.

Навесні пересадити у свіжу землю – це простимулює зростання нового листя.

Профілактика

Для підтримки фікусу Бенджаміна з перших днів у будинку і довгі роки потім, корисно:

  • відразу після магазину, оскільки рослина пережила стрес від переїзду, обробити стимуляторами-антидепресантами;
  • двічі на рік, на початку весни і з настанням осені обробити «Фітовермом» всю кімнатну оранжерею з фікусом.

Дотримання умов утримання та догляду, своєчасні пересадки та підживлення – найкраща профілактика будь-яких проблем.

Що робити, коли листя фікусу Бенджаміна спочатку жовтіє, а потім опадає

Фікус Бенджаміна настільки давно оселився в наших оселях, що розглядається часто як невибаглива у відході рослина. Насправді це тільки видимість. Фікус входить до числа «консервативних» рослин і, якщо вже звик до господаря і умов, які йому надані, дійсно, буде жити довго і щасливо. Проблеми можуть виникнути на самому початку, коли деревце тільки намагаються «приручити» або пізніше, якщо змінюється середовище проживання або умови утримання.

Опадіння листів- це симптом, як захворювань, так і помилок у догляді, тому визначити, що потрібно робити, коли фікус Бенджаміна скидає листя, іноді тр

Про автора

admin administrator