Газон заріс мохом що робити

Авторadmin

Газон заріс мохом що робити

Зміст:

Мох на газоні: причини виникнення і методи боротьби

Мох на газоні не просто псує зовнішній вигляд галявини біля будинку, але і пригнічує траву, відбираючи в неї поживні речовини. Як же з цим боротися? З проблемою зростання моху на газоні стикаються багато дачників. Щоб справитися з цією прикрою неприємністю і знищити мох, пробують різні методи боротьби. Але це справа трудомістка. І не завжди результативна. Які ж способи допоможуть досягти позитивного ефекту видалення моху з газону, розбираємося, інформує Ukr.Media.

Причин цього неприємного явища може бути кілька: це і надто високий рівень кислотності ґрунту, і надлишковий полив, і нестача поживних речовин. Навіть розташування ділянки в затіненому місці, дерева з густими кронами, які затінюють траву від сонячних променів, можуть вплинути на надлишковий ріст моху.

Після того як ви визначили та усунули причину появи моху, необхідно позбутися від того, який вже розрісся на вашій ділянці.

Етапи боротьби

Першим ділом мох необхідно видалити механічно. Для цього на зовсім маленьких ділянках можна використовувати звичайні граблі. Найкращий ефект при менших витратах фізичних сил дають механічні пристосування, такі як вертикуттери, мультисистема та мотокультиватори, які вичісують газон.

Бензиновий вертикутер проріджує газон і одночасно видаляє мох (електричні вертикуттери володіють меншою потужністю). Мультисистема, оснащена пристроєм для видалення моху, комплектується спеціальними щитками.

Після того, як основна маса моху вилучена, його залишки “добивають” хімічним способом. Для цього слід провести обробку газону 5%-вим розчином залізного купоросу. Витрата робочої рідини — 5 л на 100 кв. м. Обробляти газон необхідно в суху безвітряну погоду, на траві не повинно бути роси, а за прогнозом погоди — дощу. Перед обробкою траву необхідно постригти. Через п’ять днів мох на газоні почорніє і почне відмирати.

Результати

Такий метод боротьби з газонним мохом може викликати несподіваний побічний ефект: коли загине не лише мох, але і небажані бур’янисті рослини. В описаному вище випадку разом з мохом була знищена частина кульбаб (близько 20% від загальної кількості бур’янів на газоні). Погодьтеся, непогана “побічна дія”.

Практика показує, що за один раз винищити весь мох неможливо. Тому через 15 днів після першої слід провести другу обробку — залізним купоросом.

Коли з мохом буде покінчено, у прогалини, які утворилися, необхідно підсіяти насіння газонної трави.

Надалі газон регулярно косити, підгодовувати і поливати. Тільки уважне відношення до газонної трави і своєчасна її обробка при будь-якому “несанкціонованому” розростанні непотрібних рослин додадуть вашій галявині здоровий і доглянутий вигляд.

Як видалити мох з газону: поетапна інструкція

Поява моху на газоні є досить поширеним явищем. Дана проблема досить серйозна та якщо вчасно не звернути уваги, не усунути її, згодом мох може «окупувати» весь газон. І зробить він це досить швидко. Тому усунення моху з газону є важливим заходом, який потрібно виконувати оперативно та правильно. Як видалити мох з газону, щоб проблема зникла раз та назавжди? Щоб це зрозуміти, потрібно правильно визначити, чому мох з’явився на ділянці.

Причини появи моху

Відомо, що мохи ростуть у затінених та вологих місцевостях. Тому найчастіше причиною появи та стрімкого поширення моху на газоні є саме підвищена вологість на ділянці. Першими зазвичай уражаються затінені ділянки, куди практично не потрапляє сонячне проміння. Такі умови є ідеальними для розвитку мохів.

Якщо є нерівності на ділянках, то це може спровокувати появу моху. У западинах може застоюватися вода, а таке середовище є досить сприятливим для мохових рослин. Тому при плануванні газону дуже важливо ідеально вирівняти ділянку. Крім надмірно вологого ґрунту причиною появи мохів може бути його підвищена кислотність. Це обумовлено тим, що саме на кислих ґрунтах ростуть мохи у природному середовищі.

Відсутність повноцінного дренажного шару при облаштуванні газону може стати причиною застою води, що при затяжних дощах є згубним для газонної трави та чудовою середовищем для розвитку мохів. Тому дренаж є життєво важливим для якісного газону. Особливо це актуально для затінених ділянок.

Занадто низько скошена трава може стати причиною швидкого освоєння мохами нових територій. Це обумовлено тим, що всі сили газонної трави у цей період спрямовані на відновлення зеленої маси. У цей час для моху з’являється чудова можливість «пустити коріння» на відкритих місцях. При виявленні моху на газоні дуже важливо правильно визначити причину його появи, тому що без її усунення повністю позбутися від проблеми не вийде.

Чи є мох на ділянці?

Мох є досить специфічною рослиною, яка, незважаючи на свої незначні розміри, розмножується дуже стрімко. Якщо мох вчасно не виявити та не вжити заходів щодо його усунення, за короткий проміжок часу він може «освоїти» пристойні території.

Але саме через мініатюрність його можна не помічати тривалий час. Тому дуже важливо регулярно проводити огляди газону, особливу увагу приділяючи при цьому затіненим місцям. Допомогти виявити мох може використання такого інструменту, як граблі. Якщо прочесати газон граблями з дрібними зубами, вони обов’язково вигребуть мох, якщо він є на ділянці. Ідеальним варіантом буде використання «віялових» граблів.

Як прибрати мох з газону?

При виявленні на газоні моху потрібно негайно його видалити, інакше за досить короткий час його поширення може досягти критичних масштабів. Існує кілька варіантів позбавлення від даної проблеми на ділянці. Один з них більш щадний та трудомісткий — механічний, а другий передбачає видалення моху хімічним шляхом. Кожен із способів має як свої переваги, так і недоліки.

Хімічний спосіб видалення мохів з газону

Передбачає використання спеціальних препаратів -гербіцидів. Перевагою даного варіанту є простота використання гербіциду. Але вся складність полягає у тому, що мох сам по собі є досить дрібним, тому при його обробці обов’язково постраждає і газонна трава, що росте поряд з ним. Найбільш дієвими є препарати, які містять у своєму складі сульфат заліза або гліфосат.

Крім того, мох є досить дрібною рослиною, і розглянути його буває досить проблематично. При цьому зростає він швидкими темпами. Навіть найдрібніша його частка через короткий проміжок часу перетвориться в острівець моху. Якщо причиною появи моху є підвищена кислотність ґрунту, то застосовують спеціальні хімічні препарати, дія яких спрямована на усунення даної проблеми.

Механічний спосіб видалення моху з газону

Передбачає його прополку. Правда, у ситуації з мохом дана процедура є досить специфічною, оскільки звичні інструменти для цього застосувати навряд чи вийде. Найчастіше це доводиться робити руками. Одночасно з мохом слід обов’язково прибрати абсолютно всю отмершую газонну траву (як суху, так і ту, яка тільки почала жовтіти). Робити це потрібно не поспішаючи та дуже уважно, щоб не залишити жодної частинки моху.

Боротьба з мохом повинна бути комплексною. Тому обов’язково після видалення вогнищ поширення небажаної рослини потрібно подбати також і про усунення причин, які сприяють розмноженню моху. На надмірно затінених ділянках бажано прорідити гілки на деревах та постригти кущі. Це буде сприяти проникненню сонячних променів на ділянку.

Максимальний ефект дають комплексні заходи, тобто механічне видалення моху разом із застосуванням гербіцидів. Крім гербіцидів, хороший ефект дає внесення на ділянку, що засіяна газонною травою, добрив, тобто нормалізація якісного складу ґрунту. Адже саме на збіднених ґрунтах і з’являються мохи у першу чергу.

Особливо добре «працюють» добрива, дія яких спрямована не тільки на збагачення ґрунту різними мікроелементами, а й сприяють усуненню надмірного закислення ґрунту. Зазвичай ці препарати містять у значній кількості такі речовини, як азот та сульфат заліза.

Не менш важливим заходом при боротьбі з мохом на газонної траві є досягнення на ділянці оптимального рівня вологості. Особливо якщо ґрунт щільний, суглинний або глинистий. У цьому допоможе облаштування якісного дренажу, своєчасне прибирання скошеної трави, а також поліпшення структури ґрунту шляхом додавання у нього піску.

Етапи видалення моху з газону

Перш, ніж приступати безпосередньо до боротьби з мохом, потрібно провести підготовчі заходи, які полягають у видаленні сміття з поверхні газону. Це можна зробити за допомогою повітродувки або інших зручних пристосувань.

Далі при необхідності слід скосити газонну траву. Це спростить доступ до мохів та їх буде легше розглянути. Наступним етапом є механічне видалення моху з ділянки. Для цього добре використовувати скарифікатор, він дозволить істотно спростити та прискорити процес. Якщо його немає, цілком можна обійтися, просто доведеться приділити процесу видалення моху трохи більше часу.

Після очищення газону від моху на ньому можуть утворитися лисини, які потрібно буде заново засіяти травою. Добре також у цей період внести добрива, щоб поліпшити загальний стан газону. Чим щільніше зростає газонна трава, тим менше ймовірність появи моху.

Важливі моменти

При боротьбі з мохом на газоні дуже важливий системний підхід. За один раз подолати цю проблему навряд чи вдасться. Навіть незначні частки моху, які залишилися на ділянці, якщо їх не помітити, можуть стати причиною утворення нових його вогнищ.

Дуже важливо регулярно стригти газон та прибирати з нього сміття. Вибираючи гербіциди для видалення моху потрібно вибирати тільки якісні препарати, склад яких розроблений спеціально для газонів. При використанні гербіцидів універсального призначення існує значний ризик пошкодження і газонної трави.

Дуже корисною для газону є процедура аерації, тобто розпушення ґрунту механічним шляхом. Процедура спрямована на поліпшення притоку води та корисних речовин до коріння газонної трави. Аерація сприяє прискоренню зростання якісного газону на бідних глинистих ґрунтах. Для розпушення ідеальним інструментом є лезо газонокосарки або граблі з часто розташованими зубами.

Питання, як видалити мох з газону має чимало відповідей та всі вони правильні. Головним та визначальним чинником у боротьбі з цією проблемою є грамотне визначення причини її виникнення. Ну і заходи, спрямовані на видалення моху, не повинні бути одноразовими. У цій справі дуже важлива системність. Але ідеальним варіантом є попередження проблеми. Тобто потрібно регулярно стежити за кислотністю та вологістю ґрунту, своєчасно вносити добрива. Тоді газон буде радувати не один сезон.

Як назавжди позбутися моху на газоні. Що потрібно робити

Мох або рослини-бріофіти, різновид зеленої культури, який може бути як декоративним елементом саду, так і бур’яном. Якщо на газоні з’явився мох і він є небажаним, позбавитися моху потрібно відразу. Він розмножується спорами, немає кореневої системи, вимагає виняткових умов вирощування, але згубно впливає всі культури, які ростуть поруч.

Чому з’являється мох на газоні на дачній ділянці

Мох або, по-науковому, бріофіти – це рослина-многолетник, що не має кореневої системи, і ніколи не квітне. Росте мох на ніжці зі стопою, а розмножується споровим способом. Як ви бачите, звичайною рослиною його через перераховані особливості не можна назвати. Позбавлятися моху потрібно обов’язково – звичайно, якщо ви не хочете, щоб їм покрилися всі стовбури дерев у саду, а потім і будинок разом з дахом і всіма господарськими спорудами. Крім естетичного мінусу, мох ще й погано впливає на плодові та овочеві культура, забираючи у них поживні речовини, не даючи розвиватися на повну силу.

Для того, щоб мох оселився на ділянці і поширився по ньому, йому потрібні особливі умови: підвищена вологість, кислий ґрунт та інші. Далі розповімо про це детальніше

А ось як використовується ґрунт для герані, і на що слід звернути свою увагу, вказано тут

Причини виникнення

Існують основні ознаки, якими можна визначити причину появи моху. Розглянемо кожну окремо, перш ніж почати боротися з мохом:

    Висока вологість Коли ділянка підтоплює, погано влаштована дренажна або поливна система, на ньому з’являється мох.

Затінення ділянки У ділянках, де є недолік сонячного світла – мох, що стеляться. Тут краще садити тіньовитривалі травосуміші (читайте нижче). Профілактикою може бути механічне прибирання моху, обробка залізним купоросом (про це нижче) та удобрення ґрунту.

Низьке скошування трави є однією з головних причин появи подушкового моху. Пам’ятайте, кожен вид газону має свою рекомендовану висоту скошування.

Висока кислотність ґрунту На ділянці з кислим ґрунтом може з’явитися мох, що прямо росте.

Недолік поживних речовин Сухий і нездобрений ґрунт люблять пряморослі мохи. Слідкуйте за частотою добрива ґрунту. Щосезону грунт необхідно удобрювати 3-4 рази.

  • Недолік кисню Один раз на рік необхідно проводити аерацію ґрунту.

Майте на увазі, що причиною моху на газоні може бути як і одна, так і ціла низка причин.

Мох на ділянці – добре це чи погано?

У природі мохи беруть участь у створенні біоценозів, особливо там, де своїм покривом повністю покривають всю поверхню, наприклад, в тундрі. Покрив з моху здатний накопичувати та утримувати радіоактивні речовини. А також регулюють водний баланс, вбираючи в себе та утримувати велику кількість води. Вважається, що мох – відмінний стерилізатор ґрунту від грибкових утворень.

Якщо мох росте як декор, це безсумнівно дуже красиво. Тому деякі дачники спеціально «старіють» деякі деталі ландшафтного дизайну. Але коли він починає рости на грядках або газоні, це вже завдає певних проблем, і з ними доводиться боротися досить тривалий час і часом безуспішно.

Крім того, що псується зовнішній вигляд, застилаючи своїм поростком тротуарні плитки, лисиці на газоні, розростаючись на грядках. Він залишає місця у розвиток цінних овочевих культур. Крім того, шкода від нього може виражатися в наступному.

Мох споживає дуже багато вологи, забираючи її в овочевих культур, що ростуть поруч на грядці. Тим самим вони набагато гірше розвиваються та плодоносять.

Ці рослини здатні вбирати в себе до 10 разів більше вологи, ніж їх власна вага.

  • У дощову погоду ця рослина вбирає з себе велику кількість вологи, порушує водний баланс у ґрунті та згодом ділянка заболочується.
  • Під порослю моху з’являється щільна кірка, яка перешкоджає нормальному повітрообміну та надходженню кисню до коріння рослин.
  • Мох забирає на себе значну частину поживних речовин, не залишаючи їх іншими рослинами для зростання та розвитку, що надалі може призвести до їхньої загибелі.
  • Згодом він закисляє ґрунт, більшість культурних рослин не можуть нормально рости на кислих ґрунтах.

Як бачите, наявність моху на ділянці приносить більше бід, ніж естетичної насолоди. Позбутися його буває досить складно, але можна. І часом на це піде не один рік.

Профілактичні заходи

Щоб запобігти появі моху на газоні необхідно своєчасно проводити профілактику та регулярно доглядати галявину. Перед посівом насіння площу вирівнюють, ями та височини прибирають.

Мох не любить тонконіг, кострицю і польницю. Саме цими рослинами бажано заповнювати лисини на газоні.

Заходи профілактики:

  1. Формування крони чагарників і дерев, розташованих поруч із газоном, дозволить усунути затінювання, що сприяє розвитку моху.
  2. Якщо газон створений як частинка ландшафтного дизайну і грає у ньому декоративну роль, не можна використовувати галявину для вигулу тварин, активних ігор дітей.
  3. При стрижці газону висота трави має бути нижче 5 див.
  4. Після скошування трави рекомендується одразу ж її прибрати.

Дотримання агротехнічних прийомів вирощування та догляду за газоном допоможе запобігти розвитку моху та бур’янів на газоні. Навіть якщо мох з’явився на красивому і доглянутому лужку, є безліч способів, які допоможуть впоратися з проблемою. Щоб позбавитися замшілих місць, можна використовувати м’які народні засоби або спеціальні гербіциди.

Ще кілька прийомів

Мох підходить для декорування бруківок. Він красиво виглядає не тільки в проміжках між плитками, а й у обрамленні бічних частин стежок. Якщо мох стійко приживеться в цих місцях, він позбавить господарів саду від клопоту зі збирання бур’янів.

У ландшафтному дизайні садової ділянки дуже природно виглядають замшелі поверхні кам’яних стін і гірок, садових перегородок, бетонних огорож, бордюрів і сходів, а також великі валуни, покриті мохом. Вміле переселення моху на нові бетонні та кам’яні поверхні надає саду природності та певної таємничої занедбаності.

Іноді природа диктує свої умови, коли деякі рослини не хочуть залишати ті чи інші місця дачної ділянки. Ви можете роками боротися з мохом, а він щоразу повертається на колишнє місце. Проте бувають випадки, коли мохи чудово вписуються у дизайнерські рішення ландшафту та прикрашають сад.

Як природно вписати мох у садовий дизайн?

Способи видалення моху: згрібання граблями та за допомогою газонокосарки зі спеціальним лезом.

Ще один спосіб застосування моху, що розрісся, – вписати його в ландшафтний дизайн водойми. Проміжки між камінням на березі ставка замість грунтовокровних рослин, що стелиться, можна оформити бархатистим мохом. Якщо засадити мохом прибережну частину водоймища, з’являється вид болота. Для цього використовують багаторічний сфагнум. Цей мох має види різного забарвлення (від блідо-сірого до пурпурового). Мох – гарне дизайнерське рішення при декоративному оздобленні штучних сухих струмків, водоспадів та басейнів.

За допомогою моху можна штучно зістарити малі архітектурні форми та великі скульптури. Абсолютно нові конструкції миттєво вписуються в сад у ретростилі. Мох – невід’ємна частина японського чи східного саду каміння. Східний мінімалізм підтримають плоскі вазони з мохом. Вони стануть ніжними острівцями серед гравійних доріжок та кам’яних структур.

Мохи ефектно виглядають при облаштуванні садових територій та галявин. Він утримує вологу та створює бархатисту, м’яку поверхню, що приховує нерівності ландшафту.

Як його позбутися

Осінь – пора року, коли через постійні опади рівень вологи в ґрунті значно збільшується, а газонна трава знижує свою активність, переходячи в стадію зимового сну. У цей час зазвичай спостерігається посилене зростання різноманітних мохів. Перед настанням зимового сезону, необхідно ретельно оглянути всю територію газону на наявність ділянок, що заросли мохом і відзначити зони, де бур’ян виявляє підвищену активність. З приходом весни цих ділянках потрібно зробити посилену обробку грунту з метою запобігання розвитку спор моху. Деякі маніпуляції зі знищення моху можна здійснювати безпосередньо після виявлення.

Восени необхідно зробити такі процедури:

  • зробити піскування інфікованих ділянок;
  • зробити підживлення ґрунту;
  • здійснити аерацію ґрунту.

Застосування купоросу

Перед використанням 5% розчину сірчанокислого заліза (купоросу) підстригають газон. Обробку проводять у теплий, сухий та безвітряний ранок. Рідина готують із розрахунку 5 л\сотку. Загибель моху настає на 5 добу, обробку повторюють через 14 днів.

При великому зараженні бриофитами купорос використовують кілька разів, і поєднують обробку з механічним видаленням моху. На порожнечах, де газонна трава пропала, потрібно підсіяти нове насіння трави.

Дефекти газону.

Випуклості та улоговинки на газоні виглядають як оголені або поріділі ділянки через посилене витоптування та дію газонокосарки. Невеликі опуклості видаляють аератором.

Операцію потрібно повторювати через проміжки часу, достатні для заповнення грунтом порожнеч, доки рівень не вирівняється. Великі опуклості підрізають садовим ножем з одного боку. Закочуючи дернину, знімають надлишок верхнього шару ґрунту і укладають пласт дерну на колишнє місце. Покладений шар та місця зрізів вирівнюють присипкою ґрунту.

Ложбинки засипають невеликими шарами ґрунту, не більше 1,2 см. У разі глибоких западин пласт дерну підрізають, як описано вище, загортають, досипають ґрунт і укладають на місце. Якщо на газоні багато опуклостей та западин, висоту зрізу у газонокосарки збільшують і таке скошування проводять доти, доки повністю не усунуть ці дефекти.

Використання дренажної системи

Що робити , якщо садова ділянка опинилась у заболоченому місці, земля не легкий суглинок чи піщана, а важка, глиниста? Потрібно осушити газон, створивши штучно систему відведення води та зменшення зволоженості ґрунту.

Дренаж буває:

  1. Відкритим. По периметру лужка роблять мережу канавок, шириною до 0,5 м і глибиною до метра. Все залежить від ступеня залягання ґрунтових вод та рівня вологості на газоні.
  2. Закритим. Під землю прокладають дренажні труби, засипають канави гравієм, битою цеглою.

У першому випадку проводиться захист для відведення поверхневої води, що утворюється при таненні снігу, за сильних, дощів. Можна зробити мережу канавок самостійно, викопати їх з відривом 4-5 м і засипавши дно гравієм на 1\3.

Закрита система має будуватися за всіма правилами меліорації та осушення заболочених територій.

Профілактика появи моху

Позбувшись моху один раз, необхідно зробити все, щоб він більше не розростався. Для цього існує чимало способів:

Вирівнювання газону. Після того, як мох виведений, слід подбати про усунення причин, що спровокували його появу. Спочатку газон необхідно вирівняти за допомогою землевання або мульчування, щоб не допустити накопичення води.

Додавання нової трави. Її треба сіяти на порожні ділянки, що залишилися після знищення моху. Посіяти можна тонконіг, мітлицю або вівсяницю.

Підживлення. Вона потрібна, якщо газонна трава ослаблена. Добрива обов’язково мають утримувати азот. Процедуру краще проводити у зимовий період, коли на траві ще лежить сніг. Існують також спеціальні добрива для газонної трави, що містять сульфат заліза та азот. Вони створені не тільки для підживлення, а й для боротьби з мохом.

Збільшення кількості сонячних променів. Це теж один із методів боротьби з темніми ділянками. Тому потрібно постаратися розчистити територію присадибної ділянки. Інші рослини та кущі не повинні бути посаджені занадто густо, дрова або цегла слід перемістити в інше місце, а нові будівлі краще не зводити поряд із газоном.

Аерація. Якщо газону не доглядати як слід, згодом трава розростеться настільки щільно, що перекриє доступ повітря і вологи. На такій ділянці гарантовано з’явиться мох. Щоб цього не допустити, потрібно проводити аерацію. Її можна робити за допомогою спеціальної машини, яка викопує дрібні ділянки землі. Це можна робити вручну, наприклад, за допомогою вил або граблів. Аерація допомагає збити кірку на землі та забезпечити ґрунт необхідними поживними речовинами. Здійснювати процедуру слід до або після вегетаційного періоду.

Контроль поливу трави. Надмірна волога веде до появи та швидкого поширення моху. Досвідчені садівники не рекомендують поливати газон вночі, а також ранньою весною та восени. У цей час мох росте особливо швидко. Якщо ж ґрунт сам по собі надто вологий, необхідно сушити його за допомогою аерації або спеціальної дренажної системи. Але поливати траву необхідно, інакше вона ослабне та загине.

Запобігання пошкодженню газонної трави. Будь-яка надмірна дія на газон швидко призведе до послаблення трави. Тому не варто допускати пошкоджень газону через ігри, їзди на велосипеді тощо

Також важливо стежити, щоб їй не нашкодили комахи. Найчастіше трава страждає від нашестя комарів-довгоніжок

З ними треба боротися, інакше гарний газон створити не вдасться.

Боротьба з мохом потребує постійної уваги та певних зусиль. Якщо причина зараження газону мохом була виявлена ​​правильно, використовуючи ці методи можна досягти повного знищення рослини-паразита. На це йде приблизно кілька тижнів. Як тільки він почорніє і висохне, його слід акуратно згрібти, а на цих ділянках посіяти нову траву. Після цього залишиться тільки застосовувати профілактичні заходи, і тоді мох на ньому не заведеться.

Боротьба із синьо-зеленими водоростями

Нерідко газони є сусідами зі штучною водоймою. При неналежному догляді його у воді активно розмножуються ціанобактерії – синьо-зелені водорості. Подібно до мохів, вони люблять тінь і вологу. Газонна трава на прилеглій до водойми ділянці покривається неприємним на вигляд темно-сірим нальотом.

Щоб видалити ціанобактерії з рослин, можна:

  1. влаштувати між ставком та водою піщано-гравійну садову доріжку. Вона буде лінією розмежування між водою та сушею;
  2. регулярно чистити водойму препаратами, до складу яких входить глутаровий альдегід;
  3. видалити чагарники та дерева, що затінюють лінію дотику газону та водойми: синьо-зелені водорості гинуть під сонячним промінням.

Боротися із синьо-зеленими водоростями можна за допомогою біопрепарату «Біомаг». Він містить кілька штамів аеробних бактерій.

Ці мікроорганізми вносять у ставку навесні при температурі води +50С. Вони ефективно працюють аж до льодоставу. Перезимувавши, вони активізуються навесні та продовжать свою діяльність.

Способи рятування

Існує кілька методів боротьби з мохом, і всі вони мають на увазі фізичний або хімічний вплив на рослину. Це природно, адже його потрібно знищити повністю, інакше газонна трава загине. Фізичне видалення моху полягає у видаленні моху за допомогою скарифікації. Для цього найкраще використовувати граблі.

На невеликому газоні згрібати мох можна вручну, ретельно видаляючи мох та інші органічні матеріали. На великому газоні прибирання моху вручну може забрати багато часу. Тому краще використовувати для цього спеціальне лезо для газонокосарки. При цьому зуби леза повинні лише злегка торкатися ґрунту, інакше можна пошкодити траву. Обов’язково потрібно обробляти газон таким чином, перш ніж застосовувати для знищення моху хімічні засоби.

Усі хімічні препарати видалення моху випускаються як розчинів і вигляді гранул чи порошку. Рідкими гербіцидами газон обробляється за допомогою лійки або обприскувача. Їх використовують для знищення рослин на невеликих ділянках. Для застосування гербіцидів у порошку або гранулах їх змішують з будь-яким добривом і посипають траву. Потім через 1-2 дні газон поливають. Стрич траву протягом декількох днів не рекомендується. Також не можна застосовувати цей метод для трави, яка росте менше 2-х років.

Одним із ефективних засобів для знищення рослини-паразита є гербіцид на основі гліфосату. Ця речовина поглинається рослинами і переноситься у ґрунт. Гліфосат добре впливає на мох, але використовувати його необхідно, якщо крім моху та трави на газоні більше нічого не росте

Перед застосуванням важливо прочитати інструкцію

Можна використовувати для цього гербіцид на основі сульфату. Вони не такі популярні, проте ефективно знищують мох. Найкраще застосовувати засоби на основі сульфату заліза, міді чи амонію. Склад розлучається у пропорції 90 мл гербіциду на 20 л води. Цієї кількості буде достатньо для обробки газону площею 300 кв. м.

Часто як універсальний засіб у боротьбі з мохом на газоні використовують мило. Цей хімічний розчин застосовується нечасто, оскільки це не дає тривалого ефекту. Тим не менш, за його допомогою можна знищити невеликі площі рослини. Найкраще застосовувати таке мило під час посухи.

За високої кислотності ґрунту необхідно провести так зване вапнування. При цьому вапно краще брати одразу на основі кальцію, щоб досягти швидкого результату. Застосовувати цей засіб необхідно, якщо водневий показник ґрунту не досягає цифри 6. Коли цей показник вище 7, це лужне середовище, а не кислотне. Загалом, норма для газонного ґрунту від 6 до 7.

Процедура проводиться в такий спосіб. Вапно потрібно ретельно змішати з піском та розсипати зверху на уражені ділянки. Робиться це все виключно в суху погоду, восени чи взимку. Але й часто використовувати цей спосіб не потрібно, тому що надлишок вапна може завдати траві непоправної шкоди.

як позбутися хрону на городі

Механічна прибирання

З маленьких галявин мох можна видалити граблями. На великих газонах краще використовувати механізовані пристрої – вертикуттери. Їхня друга назва — скарифікатори. Механізми оснащені ножами, за допомогою яких прорізається та видаляється шар газонної повсті, що складається з моху, лишайника, відмерлих коренів та зрізаних трав’яних стебел. Паралельно зі збиранням непотрібного сміття вертикуттер розпушує ґрунт і надрізає живе коріння газонного килима.

Ці дії стимулюють бурхливе зростання живих рослин. Купи руйнуються, трав’яний покрив стає густішим. Газон піддають вертикуляції двічі на рік – на початку садового сезону та у другій половині літа. Останню обробку можна перенести початку осені.

Глибокі прорізи одразу робити не рекомендується: спочатку ножі виставляють на невелику глибину. Її збільшують, якщо перша обробка дала незадовільний результат.

Як боротися з мохом на газоні

Розібравшись із причинами, можна розпочати боротьбу з мохом на газоні. Кожна причина має рішення з виведенням моху з трави.

Висока вологість

Для початку необхідно переконатися, що дренажна та поливна система знаходиться в робочому стані та правильно налаштована. Якщо на галявині є поглиблення та ямки, де накопичується вода, можна підсипати пісок або глину. Не всі садівники рекомендують це робити, але в іншому випадку доводиться перекопувати, планувати та вирівнювати весь лужок повністю. Не всі собі можуть цього дозволити.

Для боротьби з мохом і високою вологістю грунту також використовується сіно або тирса, які невеликими жменями рівномірно розкидають по всій частині газону.

Затіненість ділянки

Як уже говорилося вище, якщо газон розташований на тіньовому боці ділянки, то з цим нічого не вдієш. В цьому випадку доведеться постійно стежити за травою та проводити профілактику.

Інший варіант, це вибір тіньовитривалих сортів трав, наприклад, тонконіг луговий або костриця червона.

Висока кислотність ґрунту

Вимірювання кислотності ґрунту можна провести двома способами: самостійно (використавши pH метр) або відвести в лабораторію зразок ґрунту. Показник вище 6.1 pH означає, що з вашим ґрунтом все добре і вапнування не потрібне. В іншому випадку необхідно вапнувати ґрунт з розрахунку 0,4-0,7 кг на 1 м² залежно від показника pH.

Вапнування зазвичай проводять 2 рази на рік. У будь-якому випадку необхідно ретельно вивчити склад пошти та вивести точні дози вапнування.

Але є і народний спосіб визначення високої кислотності ґрунту. Якщо грунт надто кислий, то у моху будуть довгі відростки зеленого кольору, які закручуються вгору, а ближче до коріння вони мають іржавий колір.

Проти високої кислотності ґрунту застосовується деревна зола. У кращому разі це дрібні вугілля хвойних дерев, які до кінця прогоріли. Невеликими жменями розкидається по всій ділянці з газоном.

Нестача поживних речовин

Постійне збирання сухої трави та часта стрижка може негативно позначатися не тільки на зростанні газону, але й збіднювати ґрунт. Таким чином, створюючи умови для появи моху.

Спробуйте протягом двох тижнів не збирати суху траву з газону. Це може здатися не зовсім естетично, але корисно. Слідкуйте за частотою добрива ґрунту протягом усього сезону.

Рідкі добрива, на зразок Бона Форте

Мінеральні добрива, наприклад, нітроамофоску

Пам’ятайте, що газон не удобрюють під час дощу та під час посухи. Грунт повинен бути в міру вологим, а трава сухою. Таке правило вбереже ваш газон від опіків, які можуть завдати підживлення.

Це класична схема добрива ґрунту на весь сезон. Слідкуйте за дозами на упаковках. Для швидкого засвоєння добрив, розкидайте їх у кілька підходів, щоразу змінюючи напрямок

Низьке скошування трави

Необхідно пам’ятати, що кожен газон вимагає особливий підхід до стрижки і має оптимальну висоту стрижки.

Наприклад, партерний газон (Англійська) – 1-2 см, але за наших кліматичних умов рекомендується – 3-4 см.

Парковий газон (Звичайний) – 4-7 см.

Нестача кисню

Кожній рослині потрібен кисень. Зазвичай аерацію ґрунту газону проводять 1-2 рази на сезон. Якщо ділянка невелика, можна впоратися садовими граблями, якими грунт рядами протикається на 8-10 см. Якщо ділянка велика, або ж у вас є аератор, це спрощує процес.

Мох має дуже маленьке коріння, і тому при розпушенні ґрунту можна його забрати.

Вапнування

Цей спосіб допоможе витіснити мох з газонного лужка шляхом створення непридатних для нього умов. Кислотність грунту можна виміряти рН-метром або спеціальними тест-індикаторами. Досить точні результати дає лакмусовий папірець.

Необхідно виконати такі дії:

  1. у ємність насипати дві-три жмені землі;
  2. залити туди дистильовану воду і все перемішати;
  3. через чверть години провести повторне перемішування і дати масі відстоятися;
  4. через 5 хвилин ґрунт осяде, а нагору виступить рідина. Їй і змочують лакмусовий папірець.

За кольором зразка визначають рівень кислотності:

  • червоний відповідає рН 5,0;
  • помаранчевий – 5,1-5,5;
  • жовтий – 5,6-6,0.

Якщо лакмус став яскраво-зеленим, то земля під газоном лужна (рН 7,1-8,5). І тут доведеться шукати інші причини появи моху. І боротися із ним іншими способами. Вапнування не поєднують із внесенням інших добрив.

Внаслідок хімічних реакцій у землі можуть утворитися сполуки, шкідливі для трав. Між цими процедурами має пройти кілька днів. Важливо дотримуватися черговості: спочатку ґрунт вапнують, а потім удобрюють іншими речовинами.

Зменшити кислотність грунту можна крейдою (карбонатом кальцію) або доломітом, подрібненим на борошно. У складі першого оксид кальцію припадає до 50%, другого – близько 30%. Отже, витрата крейди буде меншою.

Для видалення моху випускаються спеціальні склади, що містять поряд із кальцієм – магній. Отримують їх шляхом подрібнення гірських порід.

Кальцієві добрива (у перерахунку на СаО) вносять у кількості на 100 м2:

  • 5-8 кг – для піщаних ґрунтів. Вказана кількість оксиду кальцію міститься в 17-27 кг доломітного борошна та в 10-16 кг крейди;
  • 8-12 кг – для важких (27-40 кг доломіту).

Витрата кальцієво-магнієвої суміші – 14-60 кг на сотку.

Чи потрібно боротися з мохом

Багато садівників вважають, що мох завдає лише естетичної шкоди, але насправді він може за короткий час знищити посадки на ділянці чи теплиці. Він відноситься до рослин-паразитів, яке розмножується дуже швидко, а в процесі зростання активно споживає вуглекислоту, рідину та поживні речовини. Мох порушує газообмін, підвищує кислотність ґрунту та сприяє перезволоженню ділянки, внаслідок чого страждають корисні культури, знижується кількість та якість урожаю.

Разом з тим, іноді мохнастий покрив може приносити користь. Деякі городні та садові рослини вимагають підвищеної кислотності, і щоб досягти необхідних показників, власники ділянок із слабокислими або нейтральними ґрунтами цілеспрямовано висаджують мох. Рослина має бактерицидний ефект, знищує патогенні мікроорганізми та суперечки грибків, тому може використовуватися як захисний засіб. І все ж у більшості випадків мох вважається паразитом, що згубно впливає на культури, які вирощуються у відкритому грунті або теплиці.

Оцет та сода

Перевірити рівень кислотності ґрунту можна, використовуючи оцет та харчову соду. Для цього покладіть кілька ложок землі у дві різні тари. В одну з них додайте оцет, якщо комусь зашипів, це означатиме, що він лужний. Кислотність визначається після додавання соди в тару з розведеною у воді землею. Якщо вона почне шипіти, це означатиме, що у вас кислотна земля. Якщо в жодній тарі грунт не починає шипіти, це означає, що, швидше за все, рівень pH на ділянці нейтральний.

Заходи, що усувають мох на ділянці

Моховидні, або з наукового бріофіти, – це багаторічна рослина без коренів і квіток, що росте на ніжці зі стопою. Багато садівників вважають цей вид звичайними бур’янами, але боротися з ними потрібно зовсім інакше. Поширюється мох за допомогою спор, що знаходяться в коробочці нагорі, і для дозрівання такого насіння необхідна тільки висока вологість і підвищена кислотність ґрунту.

Боротьба з мохом на газоні починається з усунення причин виникнення вогнищ зараження

Важливо зрозуміти, що призвело до такої серйозної проблеми на озелененій ділянці. Як правило, мох поселяється в ослаблій газоні, де була зроблена занадто коротка стрижка трави

Загиблі паростки зеленого насадження звільняють місце для спор моху і створюють сприятливі умови для його розростання.

Як правило, мох поселяється в ослаблим газоні, де була зроблена дуже коротка стрижка трави. Загиблі паростки зеленого насадження звільняють місце для спор моху і створюють сприятливі умови для його розростання.

Причини поширення моху

Щоб зрозуміти, чому росте мох на газоні, необхідно уважно розглянути вид рослини та її розмальовку. Якщо у газону надто сухий ґрунт або підвищена кислотність, то мох зверху буде яскраво зелений, а низ його набуде однорідно коричневого кольору. У випадку, якщо газонна трава отримує надто мало сонячних променів, то мох стелиться по поверхні і стоятиме на вигнутих ніжках, притиснутих до землі.

Коротко пострижений зелений килим дозволить розростатися цілим поселенням зеленого моху, розчищаючи великі ділянки голої поверхні. Визначивши причини, чому з’явився мох на газоні, як боротися з цією недугою, необхідно розпочинати дії.

Як прибрати мох із газону, відновивши його первісний вигляд:

Варто відзначити, що всі роботи з відновлення красивого зеленого килима необхідно проводити вже восени, коли рослини приготувалися до зими і перебувають у стані сну.

Що робити, якщо мох уже подолав газон?

При огляді, виявивши нерівну поверхню газону, необхідно вирівняти землю і виключити заболоченість місцевості. Для цього в ямки досипається спеціально підготовлена ​​суміш із піском і відновлюється ідеально підготовлена ​​структура землі.

Важливо знати, як видалити мох на газоні без пошкодження трав’яного покриву. Для цього проводять аерацію ґрунту, проколюючи верхній шар землі, покращуючи цим провітрювання дренажної системи, а також здійснюючи додатковий вологообмін.

Якщо у ґрунті виявлено високий показник кислотності, то проводиться вапнування. Вапно поєднується з піском і цим розчином посипаються ділянки на газоні, заражені мохом. Важливо відзначити, що ця процедура проводиться в суху погоду, щоб лікувальна суміш не пішла безповоротно в глибину земельної ділянки. У деяких випадках можна використати навіть гербіциди, надовго протруюючи весь газон серйозними хімікатами.

Якщо на початку боротьби з таким серйозним бур’яном були правильно визначені причини, то вже з весни всі проблеми будуть вирішені, і ви повернете своєму газону розкішну шевелюру. Але у важких випадках, рекомендовано звернутися до досвідчених фахівців, які знають, як вивести мох із газону, можуть ліквідувати осередок розростання моху та відновити красивий зелений газон на ділянці.

Рівномірна стрижка протягом сезону

Нерідко власники заміських ділянок зауважують, що мох розростається після стрижки газону, причина цього явища у неправильному розрахунку висоти трави.

  1. надто високі рослини перешкоджають своєчасному випару вологи з поверхні ґрунту. Під нею вільготно почувається мох;
  2. надто низька стрижка призводить до пошкодження дерну. У зеленому килимі утворюються лисиці, які охоче займають бріофіти.

Якщо ділянка, відведена під газон, погано вирівняна, однакової висоти трав’яного покриття добитися важко, десь вона буде надмірно високою, а подекуди газонокосарка може скрести по землі. Щоб унеможливити подібні неприємності, треба засипати всі западини, а потім підсіяти там газонну траву.

Земля на ділянці та в теплиці покривається яскравим зеленим мохом. Підкажіть, що робити?

зірковий дощ

Дуже просто – вапнувати! Ні вапна — посипаємо золою до повного зникнення моху. Дуже добрий спосіб. https://www.cofe.ru/garden/ubb/noncgi/Forum4/HTML/000695.html Грядки зеленіють від того, що на поверхні ґрунту поселяються мохи, причому вони можуть бути різних видів. Мохи дуже невибагливі до умов зростання, їх не ушкоджують комахи, бактерії та грибки. Вони можуть спокійно перенести і тривале протягом місяця пересихання. При цьому втрачають видимі ознаки життя, виглядають загиблими, але варто лише потрапити на них кільком краплям води, як вони легко оживають і знову розмножуються, причому не лише спорами, а й вегетативно. Грядки на ділянці покриваються мохом з двох причин: ґрунт кислий або надмірно зволожений. Якщо з кислотністю ґрунту на ділянці все нормально, значить, негаразд із водно-повітряним режимом. Мабуть, ґрунт запливає, в нього погано проникає повітря і в ньому довго тримається надмірна волога. Найчастіше це спостерігається на темнокольорових ґрунтах – перегнійних. Позбутися моху дуже нелегко. Насамперед потрібно визначити, чому на грядках надлишок вологи, чому вона застоюється, чому земля не дихає? Позбутися проблеми можна, відвівши воду з ділянки або покращивши фізичні властивості ґрунту. Для цього в глинисті та торф’яні ґрунти додають пісок. Після того, як грунт покращений, потрібно застосувати звичайні методи боротьби з бур’янами — прополювання, перекопування, розпушування і таким чином поступово позбутися моху. При прополюванні виполоті рослини потрібно прибрати з грядок, щоб суперечки моху не потрапляли на них знову. https://1k.com.ua/225/details/11/5 Рецепт «газонного піску» — засоби проти моху на газоні (по Доусону) 20 частин сухого дрібного пукраїнцівого піску, 3 частини сірчанокислого амонію та 1 частина безводного сульфату заліза. Безводний сульфат заліза можна пошукати в магазині хімреактивів або зробити самому, висушивши залізний купорос на слабкому вогні до світло-сірого кольору, після чого розтерти до порошкоподібного стану. Усі компоненти слід добре перемішати. Зберігати готовий «газонний пісок» обов’язково у сухому місці. Розсипати по росі в кількості 150 г/м2 3-4 рази за сезон. https://www.greeninfo.ru/landscape/lawn_care.html/Article/_/aID/3103

Олена Акентьева

Це свідчить про високу вологість, щільність і кислотність грунту. Внесіть який-небудь розпушуючий матеріал (компост, гній, листя, тирса з селітрою, курячий послід з підстилкою). При посадці додайте в лунки золу, а восени проведіть. Частіше розпушуйте. Мені чоловік зробив дуже зручну розпушування саме для розбивки ґрунту: кінці зубів вил приблизно 5 см завдовжки зігнув під кутом 90 град. Тепер після зими легко розпушувати землю.

Тетяна Моїсеєва (Іванова)

Мох росте на кислих і сирих ґрунтах теплицю добре провітріть і обробити золою або доломітовим борошном і грядки робити трохи вище, якщо у вас сира ділянка

Галина

Цей мох треба зібрати з грядки та спалити. Потім проінформувати ґрунт, додавши керамзит або великий річковий пісок.

  • Обладнання для газонів
  • Що росте на газоні
  • Газони на дачі
  • Що посадити для газону
  • Кущ для газону
  • Підготувати ґрунт під газон
  • Яку траву для газони вибрати
  • Від моху на газоні
  • Газон на глинистому грунті
  • Підготовка ґрунту під рулонний газон
  • Як вибирати газон
  • Як вирівняти ділянку під газон
  • Газон із крокусами
  • Як вирівняти землю під газон
  • Як утрамбувати землю під газон
  • Підживлення газону

Гербіцид

Гербіцид загальної дії — ефективний хімічний засіб від моху на газоні, що містить у собі сульфат заліза, як активну речовину. Тому, при його використанні, уважно слідкуйте за дозуванням, щоб не обпалити траву газону, тому що гербіцид загальної дії впливає лише на листя і не торкається коріння.

У магазинах можна знайти гербіцид від мохів. Це спеціальний засіб, який містить дихлорофен.

Кожен виробник гербіцидів вказує свою інструкцію застосування, але зазвичай це просте розпилення розчину на мох або рівномірне розкидання разом з добривами (якщо гербіцид гранульований).

Застосовувати необхідно в сонячну погоду з вологим ґрунтом, але сухою травою. Після застосування не можна стригти і ходити газоном. Через 2 дні необхідно полити газон, якщо за цей час не було дощу. Через 2-3 тижні зібрати граблями відмерлий мох. Через 4-6 тижнів підсіяти ті місця, де утворилися лисиці.

Найкращим часом застосування гербіциду загальної дії – це кінець квітня та до початку липня. Восени рекомендується застосовувати гербіцид від мохів.

Якщо попередні способи усунення моху не дали результатів та боротьба з мохом на газоні затягнулася, гербіцид вирішить вашу проблему.

Варіанти використання моху з користю

Може, перш ніж боротися з мохом, варто звернути увагу на те, як він росте. Мох дуже часто є ефектним елементом ландшафтного дизайну

Існує багато способів його використання при декоруванні тих чи інших конструкцій.

Мох хоч і не є агресивним бур’яном, але гальмує зростання культурних рослин, знижуючи цим їх урожайність. Він також сприяє заболочуванню ділянки. Тому, якщо мох поступово відвойовує собі дедалі більше місця на ділянці, його треба позбавлятися. Перш ніж боротися з цією напастю, слід розібратися, що спричиняє інтенсивний розвиток цієї рослини-бур’ян. З’ясувавши причину появи моху, буде набагато простіше позбутися його. Про стан ґрунту можна судити за зовнішнім виглядом моху. Якщо він має прямостоячі пагони, основа яких забарвлена ​​в коричневий колір, а верхівки – в зелений, це говорить про те, що грунт на ділянці кислий і сухий. Рослини зі стеблом, що стелиться, зустрічаються на затінених ділянках з поганим дренуванням грунту. Недостатність поживних речовин – одна з вагомих причин появи зеленого килима. Любить селитися мох і на нерівностях поверхні, у заглибленнях та щілинах, де застоюється вода. Погано дренований і щільний ґрунт – ідеальні умови для розростання рослини. Ефективні методи боротьби з мохом: 1. При застої води. Якщо причиною розростання рослини є перезволоженість грунту, що виникає внаслідок застою води, слід створити умови для дренування. Для цього необхідно вирівняти поверхню, додавши у верхні шари ґрунту пісок, а потім провести аерацію (перекопування вилами). Завдяки такій обробці не тільки забезпечиться провітрювання кореневої системи, а й покращиться дренаж ґрунту. У локальних місцях розвитку моху можна зробити невеликі заглиблення 10-15 см, які заповнити шаром річкового піску. Якщо є можливість, то бажано обладнати водовідведення або хоча б зробити ряд канавок по ділянці. 2. Закислений і збіднений ґрунт. Підвищити родючість ґрунту найпростіше шляхом підсипки свіжого добривного ґрунту у весняний період. Розкислити грунт можна за допомогою доломітового борошна, яке розсипають по поверхні землі восени та навесні. Добре допомагає також вапнування ґрунту, при якому 1 десертну ложку крейди розчиняють у відрі води, і цим розчином потім поливають ним ґрунт. 3. Затінені ділянки. Мох воліє рости на затінених і добре зволожених ділянках. Тому бажано знизити затінення у цих місцях, по можливості вирізавши нижні гілки дерев. Самі ж затінені ділянки в саду потрібно поливати значно рідше, ніж сонячні. Якщо ж розглядати радикальніші способи боротьби з рослиною, то позбутися напасті допоможуть гербіциди загальної дії — препарати, що випалюють рослини разом з коренем. Цей метод ефективний, якщо рослина оселилася на брукованих садових доріжках між викладеними плитками або спилами дерев. Відмінний результат дає обробка поверхні розчином дихлорофену. Як тільки мох почорніє і загине, його залишається лише зібрати граблями, а місце, що звільнилося, через пару тижнів засіяти травою.

Типи мохів

Ефективним засобом проти моху є встановлення його причини появи. При правильному підході та виборі способи боротьби з мохом, ви не тільки гарантованого позбудетеся від нього, але й практично усунете ймовірність подальшої його появи на вашій галявині.

Існує три основні типи мохів:

    Пряморослий мох Має зелену верхню частину і коричневу ближче до коріння. Причина: сухий і кислий грунт.

Зелені та жовтуваті пагони, що стелиться щільним килимом на газоні. Причина: висока вологість та нестача сонячного світла.

  • Подушковий мох На вигляд нагадує подушку із густих зелених пагонів. Причина: низьке скошування трави.

Застосування моху у ландшафтному дизайні

Мохи є найбільш невибагливими, зовсім не алергенними, практично не потребують добрив декоративними рослинами, які абсолютно невразливі для більшості рослинних паразитів і патогенної мікрофлори. Така декоративна культура чудово витримує навіть значні температурні перепади, тому широко використовується у створенні присадибного озеленення.

Дуже ефектно виглядають мохи у ландшафтному дизайні при оформленні різних кам’яних будівель та малих архітектурних форм. Природні та штучні водоймища на дачі знаходять дуже привабливий зовнішній вигляд, якщо навколо них розміщуються мшисті ділянки ґрунту або каміння. Композиції з каменів, що фактично виглядають, чудово поєднуються з високодекоративними садовими відсипками.

Заходи боротьби

Боротьбу з мохами та лишайниками треба розпочинати відразу ж після їх появи. Позеленілу землю потрібно акуратно зняти лопатою і помістити в компостну яму. Саму ділянку потрібно перекопати або обробити культиватором. Розпушування ґрунту на грядках потрібно проводити регулярно після кожного поливу та дощів. Мохи та лишайники не переносять мідного та залізного купоросу, тому уражені ділянки землі потрібно полити розчином купоросу. Дерева та чагарники слід обприскати слабким розчином мідного купоросу з додаванням вапна. Сильно уражені лишайником гілки дерев і кущів потрібно обов’язково обрізати та спалити.

Мохи та лишайники бояться сонця та люблять підвищену вологість, тому не треба перевантажувати площу саду деревами, щоб забезпечити доступ сонячних променів до всіх куточків саду. А для відведення з ділянки надлишкової води необхідно обладнати дренажну систему.

Про автора

admin administrator