Груша не дає плодів що робити

Авторadmin

Груша не дає плодів що робити

Груша не плодоносить: 6 причин відсутності цвітіння та чому немає плодів

Дерева груші є невід’ємною частиною українського плодового саду. Саджанці груші одні з найпопулярніших, разом із яблунями, вишнями та сливами. Незважаючи на те, що сортова груша – дерево досить просте в агротехніці, нашим консультантам постійно ставлять питання про те, чому груша не цвіте, чи не плодоносить? Як змусити грушу давати урожай? У цій статті ми відповімо на основні питання, розповімо про причини проблем із плодоношенням у груші. І покроково проінструктуємо, що потрібно робити, щоби отримувати стабільний урожай плодів щороку.

Крок 1. Правильний вибір сортів та надійна якість саджанців – для стабільного плодоношення

Перед тим як купити саджанці, зверніться до професійного розплідника та інтернет-магазину. Чому? Тому що базові сорти груші, особливо старі-добрі, мають одну особливість – пізній початок плодоношення, на 5-7 і навіть на 10 рік. Щоб плодоношення було більш раннім, на 3-5 рік, залежно від сорту – сортову грушу в розпліднику прищеплюють на спеціальну підщепу. Додаткова перевага груші на підщепі – доросле дерево має більш компактну та зручну, для догляду та збирання врожаю, крону.

  • На який рік плодоносить груша після посадки? Більшість сортів нашого каталогу починає давати врожай на 3-4 рік після посадки, але у кожного сорту свої особливості, читайте описи в каталозі.
  • Скільки років плодоносить груша? При хорошому догляді дерево буде довговічним і плодоносить 30-40 років та більше.
  • Обережно – дичка! Якщо ви наважитеся купити саджанець на стихійному ринку у випадкового продавця, то ризикуєте придбати взагалі не сортову рослину, так звану – дичку, яку просто викопали в лісі. Такий саджанець не має місця щеплення. Недосвідчені садівники спочатку радіють, що дешево купили такий сильний саджанець, який так швидко пішов у ріст в саду. Плодів від такого «подарунку» ви чекатимете багато років, а в результаті отримаєте величезне дерево, яке засипатиме ваш сад дрібними і гіркими плодами. Уникайте випадкових покупок саджанців груші, інакше плодоношення не дочекаєтесь.
  • Подбайте про запилювачі. Груша дає квіт, але не дає плодів – проблема може бути в нестачі запилювачів поруч. Скільки потрібно садити груш, щоб вони плодоносили? Ідеально, якщо ви посадите поруч хоча б два різні сорти, які цвітуть одночасно. Наприклад, два ранні сорти, або два середньоранні, або два пізні. Так ви будете впевнені у взаємному запиленні та високій зав’язуваності плодів. І не залежатимете від цвітіння сусідських дерев.

Крок 2. Правильний вибір місця для груші

Всі сорти нашого каталогу – зимостійкі. Але, щоб квіткові бруньки не страждали від сильних північних вітрів навіть у найхолоднішу зиму, ідеально буде посадити саджанці груші так, щоб їх захищала стіна будівлі, огорожа.

На відміну від яблунь, груша вибагливіша до освітленості. Для хорошого плодоношення їй треба більше сонця. Тому місце посадки має бути не ближче, ніж на 3,5-4 м від великих дерев та інших об’єктів, які можуть затінювати дерево. При дефіциті освітленості нормального плодоношення не буде. Місце має добре провітрюватися, щоб повітря в ньому – не застоювалося, не було надмірно вологим.

Категорично не підходять місця із застоєм води та ділянки з високими ґрунтовими водами. Груша не виносить перезволоження і не тільки не плодоноситиме, а й взагалі загине.

Крок 3. Правильна посадка

Про те, як доглядати грушу і як посадити саджанці – докладно читайте поради наших експертів. Основні помилки, що призводять до втрати плодоношення:

  • Неправильне розміщення кореневої шийки. При посадці вона має бути на рівні землі. Початківці садівники, увага. Коренева шийка – це місце, де закінчується стовбур і починається коренева система. Місце щеплення – знаходиться вище за кореневу шийку. Отже, якщо занадто заглибити саджанець, то він буде дуже повільно розвиватися і може взагалі не давати плодів або у незначній кількості. Якщо занадто підняти кореневу шийку, то коріння підмерзатиме, і тоді вся сила дерева йтиме не на плодоношення, а на відновлення кореневої системи. Тому будьте уважні під час посадки.
  • Як допомогти плодоносити дорослому дереву з неправильною посадкою? Якщо вам дісталося доросле дерево із заглибленою шийкою – відгрібайте землю від ствола до країв пристовбурного кола так, щоб відкрити кореневу шийку, це покращить стан дерева. Якщо ж у дерева, навпаки, коренева шийка виявилася відкритою – підсипте землю по всьому стовбуровому колу так, щоб прикрити її.

Крок 4. Правильні підживлення – як нестача елементів живлення впливає на періодичність плодоношення

На відміну від яблунь, дорослі дерева груші можуть плодоносити не через рік, а кожен сезон. Чому тоді груша не плодоносить щороку? Через нестачу елементів живлення у ґрунт. Що робити, щоб плодоносила груша? Деревам груші для щорічного гарного врожаю потрібні активніші підживлення, ніж яблуням. Сезон починайте з внесення якісних повних комбінованих добрив і продовжуйте підживлення до середини серпня. Потім використовуйте лише калійно-фосфорні мікси. Щоб змусити грушу цвісти і плодоносити, потрібно обов’язково використовувати безазотні добрива для того, щоб кора на пагонах і квіткові бруньки – визріли і добре перезимували. Часто відповідь на запитання «чому не цвіте дерево груші?» в тому, що саме плодові бруньки вимерзають через неправильне осіннє підживлення. Чому не розвиваються плоди груші? Причина теж може бути в недостатньому підживленні.

Крок 5. Захист груші від шкідників

Докладно про захист дерев груші від шкідників – у нашому блогу. Яблуневий квіткоїд один із головних ворогів плодоношення. Саме він разом із плодожеркою масово знищує врожай. Потрібно виконувати рекомендовані обробки фунгіцидами та інсектицидами за схемою.

Крок 6. Правильний догляд та обрізка

Грушу не варто активно обрізати. Видаляйте ті гілки, які ростуть всередину крони, загущують її. Занадто сильна обрізка може негативно впливати на плодоношення.

Як бачите, змусити грушу плодоносити не так і складно. Головне придбати якісні саджанці та правильно посадити і врожай не змусить себе чекати.

Чому груша не цвіте і не плодоносить і що робити?

Чому груша не цвіте і не плодоносить? Є різні причини, по яких груша не дає плодів. Розглянемо їх по порядку.

У ботаніці груша визначається як клас дводольні, відділ квіткові, сімейство рожеві, рід груша (лат. Pyrus). Висота ствола до 20-25 м, діаметр крони-до 5 м. Налічується близько п’яти тисяч сортів груш . Окремі дерева можуть жити до двохсот років. Середня врожайність збору плодів близько п’яти тонн з гектара, максимальний збір з одного дерева-до однієї тонни. Налічується 33 види груш . По збереженню і часу прибирання види груш підрозділяються на літні, осінні і зимові.

Головні причини, чому не цвіте і не плодоносить

Груша досить невибаглива рослина і не вимагає якихось особливих умов для свого зростання.

Але, звичайно, хороший грунт, достатнє освітлення і разрыхленность грунту сприятливо позначаються на ній. Так що несприятливі умови, можуть відбитися на її цвітінні і плодоносінні.

Відомо, що майже усі сорти груш самобесплодны. Тобто для груш потрібне перехресне запилення , оскільки їх власний пилок зав’язі не утворює. Тому необхідно, щоб в саду було декілька сортів груш.

Важливо врахувати, щоб терміни їх дозрівання співпадали. Цю ж проблему може розв’язати і щеплення на грушу одного сорту гілки іншого сорту.

Щоб груша цвіла і давала плоди, необхідно мати на ділянці не одне дерево, а декілька

Мороз-друга причина , що впливає на цвітіння і плодоносіння груші. При цьому необхідно передбачити вплив холоду на різні частини рослини :

  • ранньої весни квіти, бутони і зав’язі не переносять заморозків, тому при виборі саджанців не бажане придбання південні сорти (якщо, звичайно, ви живете в середній або північній смузі). Теплолюбні ж сорти в цих умовах вимагають додаткової турботи по їх захисту, наприклад, поліетиленовими плівками;
  • на початку зими снігу, як природного утеплювача, ще мало. А температура вже досить знизилася, щоб підморожувати корені рослини і згубити або ослабити його. У цих випадках треба потурбуватися про утеплення коренів, укривши їх по периметру яким-небудь утеплювачем (листям, гілками, хвоєю);
  • також від морозу взимку у дерева може лопнути кора. У такому разі допоможе замазування ушкоджень глиною, садовим варом з подальшим обмотуванням тканиною;
  • холодний північний вітер також несприятливий для груші. Тому при посадці слід врахувати це і знайти досить захищене місце для саджанця (наприклад, огорожа, стінка і ін.).

При цьому треба врахувати, що і недостатня освітленість також може несприятливо позначитися на врожайності груш. Тому, захищаючи дерево від вітру, треба при цьому потурбуватися і про його достатню освітленість.

Причиною поганого плодоносіння може стати також невміла посадка дерева. Коренева шийка груші після посадки повинна доводиться приблизно на рівні поверхні грунту.

Інакше, якщо шийка високо над поверхнею землі, то дерево слід підгортати. А якщо, навпаки, низько, то зайву землю треба відгребти і відкинути.

Груша не любить пересадку . Особливо це відноситься до великих саджанців. По можливості слід цього уникати. А якщо все ж цього не вдається, то треба додатково потурбуватися про молодий саджанець, досить поливаючи його.

Але іноді навіть і за сприятливих умов груша може не давати плодів. Причина цьому може бути проста – сорт груші .

Деякі сорти груші починають плодоносити після посадки на 10-й рік і навіть пізніше

Є такі сорти груші, які уперше зацвітають і починають плодоносити тільки на 10-й або навіть на 15-й рік життя. Тут вже нічого не поробиш, хіба тільки зробити йому щеплення іншого сорту.

Ще одним несчастием для груш являються шкідники , наприклад, медяниця. Ще ранньої весни вона здатна пошкодити бруньки, навіть не давши їм розпуститися.

Є у груші і інші вороги , наприклад, яблучний цветоед, плодожерка. Крім того, ці шкідники здатні заносити з собою на дерево грибки, що утворюють згодом на листі темний наліт.

Тому грушеві дерева слід обприскувати відповідними препаратами, як до цвітіння, так і під час його (наприклад, хлорофос або карбофос).

Вас можуть зацікавити наступні статті:

  • Як правильно посадити і пересадити грушу восени.
  • Повний опис сорту груші Талгарская красуня.
  • Посадка і відхід за колоновидными грушами.

Грунт, збіднений поживними речовинами , також може стати причиною відсутності плодоносіння. Недолік азоту може заповнити гній. Також бажано придбати і збагатити грунт фосфорно-калійними добривами.

Як і при захисті дерева від вітру, і тут також треба не перестаратися. Якщо грунт перенасичений гноєм і добривами, це може привести не до росту плодів, а до підвищеного приросту гілок і листя.

Такий приріст створює сильну загущеність крони груші. Ця непродуктивна витрата сил дерева несприятливо відбивається і на урожаї. Плоди від цього стають дрібніше і зменшується їх кількість. Тому крона дерева вимагає регулярного обрізання .

Грушу необхідно грамотно удорять і регулярно обрізувати

При цьому слідує переважно видаляти молоді пагони, що ростуть всередину крони . А гілки, що ростуть вгору під великим кутом слід відгинати вниз і зафіксувати горизонтально.

Але і тут також потрібний розумний і сумірний підхід. Занадто старанне обрізання може ще більше виснажити слабке дерево. Тому доки саджанці ще не почали плодоносити, обрізку слід постаратися зробити мінімальною.

Груша не любить підвищеної кислотності грунту , а також перезволоження її. Тому при поливі треба це враховувати.

До цього ж може привести і занадто високі грунтові води , при яких корені у дерева починають гнити. Цієї неприємності бажано уникнути ще при посадці саджанця на ділянці.

На який рік після посадки дерево починає плодоносити: сортові особливості

У груші немає певного віку початку плодоносіння. Цей вік у різних сортів груш дуже сильно варіюється-від 10-15 років, до надшвидких сортів одного року.

Нижче приведемо вік початку плодоносіння деяких популярних сортів груш в алфавітному порядку:

  • Аннушка – на 1-2-й рік після посадки;
  • Бергамот – на 7-8 рік;
  • Бере Боск – на 6-7 рік;
  • Бессемянка – на 8-9;
  • Велеса – на 5-7 рік;
  • Вікторія – на 6-7 рік;
  • Вільямс – на 5-6 рік;
  • Дитяча – на 4-5 рік;
  • Дюшес – на 5-6 рік;
  • Лісова красуня – на 6-7 рік;
  • Лимонка – на 7-8 рік;
  • Медова – на 3 рік;
  • Молдавська рання – на 3-4 рік;
  • Ника – на 5-6 рік;
  • Листопадова – на 3-4 рік;
  • Пам’яті Яковлєва – на 3-4 рік;
  • Петрівська – на 3-4 рік;
  • Пушкінська – на 4-5 рік;
  • Рогнеда – на 3-4 рік;
  • Россошанская пізня – на 5-6 рік;
  • Сибірячка – на 4-5 рік;
  • Казкова – на 5-7 рік;
  • Скоростигла – на 5 рік;
  • Скарб – на 5-7 рік;
  • Талгарская красуня – на 4-5 рік;
  • Фаворитка – на 7-8 рік;
  • Чижовская – на 3-4 рік.

Скільки років в середньому дає плоди?

Неможливо відповісти на це питання однозначно. Сорти груш за цим показником дуже різноманітні. Цей період може тривати і 10 і 50 років. Після ж загасання плодоносіння дерево дуже швидко гине.

Статистично граничним віком плодоносіння дерев груші вважається 60-70 років . Але статистика, зрозуміло, містить і виключення. Зафіксовані випадки, коли груші досягали віку ста і навіть 150 років.

Зараз ще можна зустріти у нас 100-річний сорт Лимонної груші . Своїм довголіттям, на тлі інших сортів, відрізняється також Груша звичайна . Тривалість її життя до 120 років, а за сприятливих умов вона плодоносить і до двохсот років.

Груша плодоносить в середньому від 10 до 50 років, є сорти, які дають плоди до 100 років

Чи плодоноситиме груша, якщо вона одна?

На це питання частково вже була дана відповідь вище. Але скажемо про це ще декілька слів.

Груша по перевазі перехресні запилювані рослини. Тому самозапилення не призводить до утворення зав’язі. І тому вірогідність зародження плодів у однієї груші в саду невелика.

Добре у такому разі, якщо груші ростуть у сусідів на ділянці. Але можна розв’язати цю проблему і самому , посадивши разом (на відстані 3-4 метрів) декілька різних сортів груш.

А якщо недолік місця не дозволяє цього зробити, то можна на сорт однієї груші прищепити 1-2 гілки іншого сорту .

Проте, існують сорти груш, здатні і до самозапилення . Явище це досить рідкісне, а тому дуже цінне. Тому приведемо тут деякі з них.

До них відносяться : Банкетна, Бере зимова Мічуріна, Пам’яті Яковлєва, Чижовская, Ювілейна Корнєєва.

Як змусити плодоносити, що робити

Вище, в розділі розбору причин неплодоносіння груш, вже багато в чому було освітлено це питання. Зараз же залишається додати, що постійному плодоносінню груш посприяють наступні рекомендації:

  1. Для доступу до кореневої системи більшої кількості кисню слід періодично розпушувати грунт під деревом. Груша це любить і відгукнеться підвищенням родючості.
  2. У посушливе літо не завадить і додатковий полив груші, хоча вона і посухостійка рослина.
  3. Також потрібна підгодівля гноєм, компостом і мінеральними добривами. Зручно це поєднувати з перекопуванням розпушувача. Для дерева досить п’яти кілограмів гною один раз в 2 роки, а суперфосфату 50 грам.

Щоб груша цвіла і плодоносила, їй потрібний полив, розпушування і добриво грунту Інші заходи по підвищенню плодоносіння (оберігання від морозу, підгортання і обкопування, боротьба з грушевими шкідниками, розумне обрізання загущеності крони, щеплення урожайних сортів) були нами вже розглянуті вище.

Груша-цінне і улюблене багатьма фруктове дерево , що приносить ароматні і дивовижно тонкого смаку плоди.

Варення, джеми, компоти, повидло та і просто сушені груші дозволяють згадати про минуле літо і вдячно оцінити це невибагливе дерево.

Коштує тільки трохи додатково потурбуватися про нього, і воно з вдячністю відгукнеться на вашу турботу щедрим урожаєм.

Про автора

admin administrator