Хвороби чорної смородини

Авторadmin

Хвороби чорної смородини

Чорна смородина хвороби і шкідники з фото

Чорна смородина цінується як джерело вітаміну C і як дуже смачна ягода. Вона корисна при радіоактивному опроміненні, так як виводить радіоізотопи з організму. Заварені плоди стимулюють роботу головного мозку, тому чай з листя смородини рекомендується пити школярам.

Хвороби чорної смородини

смородину багато садівників вирощують на своїй садовій ділянці, Потрібен докласти певних зусиль, щоб отримати хороший урожай. Чорна смородина схильна до різних захворювань, для боротьби з якими існує безліч способів.

Відео: обробка (ОБПРИСКУВАННЯ) СМОРОДИНИ І АҐРУСУ ВІД ШКІДНИКІВ І ХВОРОБ НАВЕСНІ

Антракноз смородини лікування

Антракноз – поширене захворювання смородини, перші ознаки якого стають видимими на листках. Маленькі бурі плями діаметром до 1 мм розростаються в коричневі плями, що охоплюють потім весь лист, який в подальшому скручується і обпадає.

Хвороба вражає плодоніжки, молоді пагони, черешки. Гриб зберігається в опалому листі до наступного сезону. На початку весни на них зароджуються суперечки, які переходять на нижнє листя куща. Спори знову утворюються на цих листах і заражають весь кущ до верху. Переноситься хвороба з водою, також переносниками можуть бути тля і павутинний кліщ.

Відео: Як захистити смородину від хвороб і шкідників

Боротьба з антракнозом починається в квітні. Обробляють кущі і землю бордоською рідиною (1% розчин) або 3% розчином препарату нітрафен. Повторна обробка проводиться через 10 днів. Наступне обприскування – в липні-серпні бордоською рідиною (1% розчин). Також необхідно зібрати всі опале заражені листя і зробити перекопування пристовбурного кола глибиною в 10 см восени або навесні.

Біла плямистість септоріоз смородини

Біла плямистість, або інакше септоріоз, – хвороба, виявити яку можна при огляді листя. На них з`являються невеликі коричневі плями. В подальшому плями змінюються на білі з бурою облямівкою. На них з`являються темні точки (конідії паразита). Хворі кущі швидко втрачають листя, повільно ростуть, врожайність різко знижується. Боротьба з септоріозом і антракнозом однакова.

Бокальчатая іржа смородини як боротися

Бокальчатая іржа – хвороба грибкового характеру, особливо поширена в місцевості, де росте осока. Спори гриба зимують на осоці, і з`являються в подальшому суперечки в вітряну погоду переміщаються на ягоди і зелену масу смородини. При великому зараженні іржею з кущів сильно опадає листя і ягоди.

Боротьба з бокальчатой іржею починається з знищення осоки. Також слід оглядати листя з нижньої сторони, як тільки починається передчасне їх опадання, так як саме там суперечки паразита визрівають. До середини літа суперечки розлітаються, і джерело хвороби зникає. Заражені листя слід збирати і знищувати. Обробляти 1% бордоською рідиною листя з обох сторін в період до цвітіння.

Відео: Чому у чорної смородини жовтіють листя?

Стовпчаста іржа на смородині заходи боротьби

Стовпчаста іржа – захворювання вірусного характеру. Небажаним сусідом при такому захворюванні є дерева хвойних порід. З`являються дрібні цятки на листках, а на час збору ягід зі зворотного боку аркуша утворюються бульбашки оранжевого кольору, на яких згодом виростають стовпчики суперечка.

З заражених кущів опадає листя, пагони гірше відростають, а урожай згодом зменшується. Боротьба починається з обприскування навесні, поки не з`явилися листя, 1% бордоською рідиною. Наступні обприскування проводяться таким же розчином в липні-серпні, коли урожай зібрано. Листя хворого рослини бажано обприскати Фітоспорін.

Смугаста мозаїка чорної смородини

Смугаста мозаїка – захворювання, при якому біля жилок листків з`являється візерунок сіро-жовтого кольору. Зараження відбувається при щепленні на кущ хворого живця, під час обрізання одним інструментом спочатку зараженого, а потім здорового рослини. Також відомі інші переносники захворювання – це бруньковий кліщ і тля. Захворювання не лікується, заражене рослина знищується щоб уникнути зараження інших рослин.

Борошниста роса на смородині заходи боротьби

Борошниста роса буває європейська, а також американська, яка більш поширена і відома як захворювання, що завдає рослинам великої шкоди. З`являється в червні і пошкоджує ягоди і пагони. На них спочатку видно наліт білого кольору, потім маса ущільнюється і колір змінюється до бурого. Грибок витягує з частин рослини вологу.

У хворих кущів погано ростуть пагони, верхівки листя. Ягоди розтріскуються і стають непридатними для їжі. Рослини пропадають протягом 2 років. Частіше страждають кущі в густих посадках з вологим ґрунтом. Боротьба із захворюванням починається з вирізки хворих гілок і пагонів, які треба знищити.

Далі слід обприскати кущ зверху до землі мідним купоросом з розрахунку 100 грам на відро води або 1% розчином нитрафена. Повторити обробку через 10 днів. За 14 днів до збору ягід обприскування препаратами припинити. Боротися із захворюванням допомагає сірка, фундазол, обробка якими проводиться в квітні, поки не почалося цвітіння, і в серпні. Обробка настоєм коров`яку дає хороший результат.

Махровість смородини і методи боротьби

Махровість смородини – діагноз, при якому кущ приречений. Змінюється обрис листя, і кількість лопатей замість 5 буває 3. Лист стає більш щільним і темним, цвітіння починається пізніше, суцвіття стають бузкового кольору, засихають, не даючи врожаю. Зникає характерний запах смородини.

Боротьба з махровістю полягає в якнайшвидшому знищенні хворого куща. Робиться це для збереження інших кущів в саду. Захворювання розноситься почковим кліщем, з яким треба починати боротьбу після танення снігу. Для запобігання хвороби слід обробити кущі колоїдної сіркою в серпні.

Обов`язково підгодовувати калійними і фосфорними добривами, щоб кущі смородини стали стійкими до махровості. Внесення азотних добрив слід сильно зменшити, так як їх надлишок може стати причиною захворювання.

Чорна смородина догляд навесні

Ранньою весною проводиться вирізання хворих і висохлих гілок, пошкоджених пагонів.

Обливання окропом є хорошим способом профілактики і боротьби проти хвороб і шкідників, які зимують на гілках і в нирках рослини. Гаряча вода пробуджує кущі від зимової сплячки, позитивно впливає на якість плодів. 10 літрів окропу з лійки досить для 3 кущів. Поливати потрібно до сходу снігу, поки нирки не прокинулися.

Для здорових кущів корисна обробка розчином залізного купоросу (50 грам на відро води) в той час, коли починають розпускатися бруньки і шкідники відкладають яйця. Залізо також необхідно кожній рослині як добриво. При його нестачі відмирають пагони, жовтіють листя. Обробка іншими препаратами проводиться в залежності від виявлених захворювань.

Відео: Захист смородини та агрусу від попелиці і смородинової вогнівки

Не варто забувати про азотні добрива, які вносять навесні не більше норми, і пам`ятати про полив при сухій погоді.

Збирання з подальшим знищенням сухого сміття та опалого листя, розпушування грунту не забувати проводити навесні

Регулярний огляд кущів необхідний з квітня по жовтень для виявлення захворювань і шкідників, на кожне з них обов`язково знайдеться свій метод боротьби. Головне – не забувати про сад, і здорові і доглянуті кущі смородини віддячать багатим урожаєм плодів.

Шкідники і хвороби смородини. Як з ними боротися?

Смородина – плодовий листопадний або вічнозелений чагарник. Існує більше 200 видів цієї рослини. Кущ досягає максимально в висоту 2,5 метрів. Його листя довгі і широкі, зубчасті по краях. Плоди смородини найчастіше дозрівають в липні. Незважаючи на різноманітність видів цієї рослини, садівники і любителі вирощують чорну, червону і білу смородину, рідше – жовту. Ягоди містять багато корисних елементів для організму людини, вони бувають круглими, овальними або видовженими; великими або маленькими, різних кольорів в залежності від сорту смородини. Ця рослина може рости в тіні, але все одно потребує освітлення і зволоження ґрунту. Смородина, як і будь-яка інша рослина, може захворіти чи пошкодитися комахами, тому садівникові важливо знати ознаки захворювань і вчасно починати лікування. З метою профілактики важлива правильна агротехніка при посадці і своєчасний регулярний догляд.

Шкідники смородини

Шкідників смородини існує чимало, вони можуть не тільки знизити врожайність, притупити зростання рослини, але і вбити її. До шкідників відносять кліщів, попелиць, галиці, щитівки, пильщика, стікляницю і інші менш популярні і небезпечні.

Бруньковий кліщ

Шкідник бруньковий кліщ вважається одним з найнебезпечніших, який може масштабно зіпсувати вашу рослину. При появі кліща ви помітите на кущику бруньки, які здаються роздутими. Під час весни вони не будуть розпускатися, а тільки зруйнуються, і ви побачите потворні молоді листочки. Згодом бруньки будуть відмирати і сохнути, після чого врожайність різко знизиться. Також ви помітите, що листя змінилися в кольорі і формі: стали темнішими і неправильної форми. Щоб позбутися брунькового кліща, потрібно вирізати пошкоджені пагони і знищувати їх. Ефективно також обробляти кущ «ІСО», колоїдною сіркою; після того, як рослина відцвіте, потрібно обробити препаратом «Тедіон» або «Ефірсульфонат».

Попелиця

Якщо смородину почала пошкоджувати тля , ви помітите, що листя стали зморщеними і деформувалися, а знизу листочків скупчилися комахи зеленого кольору. Попелиця дуже небезпечна для смородини, тому починати боротьбу з нею потрібно негайно. Для цього необхідно обробити кущ нітрофеном до того, як бруньки почнуть набухати; обприскати розчином з карбофосу і хлорофосу. Також для обробки можна використовувати анабазин-сульфат, змішуючи його з милом.

Листкова галиця

В кінці весни, якщо смородину пошкодила галиця, ви помітите, що листя зморщилися і стали потворними. Личинки цієї комахи живуть в листочках, висмоктуючи з них сік. Верхні листочки стають бурими і сохнуть. Щоб позбутися від галиці, необхідно негайно видаляти пошкоджені пагони і знищувати їх. Під час осені необхідно перекопувати ґрунт, а влітку – культивувати його. Як обприскувача рекомендують використовувати хлорофос, змішуючи його з карбофосом.

Павутинний кліщ

Павутинний кліщ може масштабно нашкодити смородині. Він пошкоджує листя, які з часом зміняться в кольорі (білястий або бурий), а знизу утворюється кліщ. Ознаки ушкодження стануть явними в кінці весни. Якщо комаха сильно зашкодить кущеві, він перестане рости, ягоди будуть довго дозрівати, а листя засохнуть і опадуть. Щоб знищити шкідника, потрібно регулярно збирати листя і спалювати його, копати ґрунт. Обробляти рослину потрібно розчином на основі карбофосу і води після того, як рослина відцвіте або тоді, як починають розпускатися бруньки.

Стікляниця

Шкідник стікляниця завдає шкоди гілкам. Комаха залишає свої яйця на пагонах поряд з бруньками або в тріщинах під час літа. Цей шкідник небезпечний тим, що він виїдає нутрощі гілок і пускає туди свої екскременти. Зимує комаха теж в гілках. Помітити пошкодження ви зможете тільки через два роки після її появи відразу, як рослина відцвіте. В процесі пагони почнуть сохнути і загинуть. Боротися з нею непросто, тому що помітити їх можна не відразу. З метою боротьби потрібно обрізати кущ і відразу знищувати пошкоджені гілки. Коли кущ цвіте, потрібно стежити, чи немає ознак ураження, а після цвітіння необхідно обробити смородину одним з препаратів: «Іскра» або «Актара».

Пагонова галиця

Пагонова галиця також вважається дуже небезпечною. При ураженні смородини галицею ви помітите, що пагони починають сохнути і обламуватися, а під корою побачите личинки рожевого або оранжевого кольору, через які і ламаються пагони. Там, де надломилася гілка, кора почне темніти, а краї рани стануть опухлими. Дитинчата галиці завдають шкоди гілкам і паросткам, щоб позбутися від шкідника, потрібно обробляти рослину карбофосом, а уражені частини рослини потрібно видалити і знищити.

Пильщик

Коли ягоди починають зав’язуватися, якщо є ушкодження пильщиком, ви помітите, що вони стали ребристими. При цьому вони мають більші розміри, ніж нормальні плоди, і набирають забарвлення раніше. Личинки комахи шкодять насінню, при цьому пошкоджуючи і м’якоть. Найсильніше кущ пошкоджується пильщиком в червні. Личинки зимують в плодоніжці. В результаті зараження ягоди смородини опадають. З метою боротьби в першу чергу потрібно перекопувати ґрунт, зривати пошкоджені ягоди і знищувати їх до того, як вийдуть личинки. Кущ потрібно обробляти хлорофосом.

Златка

В результаті появи шкідника златки пошкоджуються пагони рослини: вони починають засихати. Також помітними ознаками є зниження врожаю, маленькі розміри ягід. Зиму личинки проводять в пагонах, де і заляльковуються. Жуки пошкоджують листя, харчуючись ними; яйця залишають на пагонах, гілках, листках. Личинки жуків харчуються серцевиною пагонів. Щоб позбутися від златки, потрібно обробляти рослину карбофосом і вчасно вирізати і знищувати уражені пагони.

Вербова щитівка

Личинки вербової щитівки, коли цвіте рослина, нападають на гілки і харчуються їх соком. В результаті пошкоджень гілки стають слабкими і засихають. Щоб врятувати смородину від масштабних пошкоджень щитівкою, потрібно обприскувати її нітрафеном, розведеним водою, під час весни. Також необхідно очищати гілки вручну від комах, а сильно пошкоджені – видаляти і знищувати. Після того, як кущ відцвіте, потрібно обробити його карбофосом з водою.

Хвороби смородини

Хвороб смородини набагато менше, ніж шкідників, але вони для неї не менше небезпечні. До найнебезпечніших і популярних хвороб відносять махровість, антракноз, септоріоз і борошнисту росу.

Махровість

Ця хвороба дуже популярна, найчастіше пошкоджує чорну смородину. В результаті сильних пошкоджень кущики не приносять врожаї, квітки стають непривабливими. Ця хвороба інтенсивно розвивається, захоплюючи все більше частин рослини: гілки, пагони квітки і т.д. також при махровості ви помітите, що бруньки стали роздутими, де мешкає кліщ. Якщо смородина захворіє махровістю, вилікувати її практично неможливо, тому що згодом їй стає все гірше, а кущ в кінці кінців буде безплідний. Але ви можете врятувати рослини, що ростуть поруч. Для цього потрібно видалити з грядки хвору смородину і знищити її. З метою профілактики необхідно під час розмноження живцями використовувати тільки здорові живці. І важливо вчасно боротися з кліщем, тому що він в основному переносить хворобу.

Антракноз

Антракноз – грибкова хвороба, яка пошкоджує найчастіше листя, в процесі чого на них утворюються плями бурого кольору. Листя через антракноз стають сухими і обпадають. Крім листя хвороба завдає шкоди паросткам, черешкам, плодоніжці. Зиму гриб проводить в листі, яке опало. Спори гриба потрапляють до рослини через комах або з поливами. Несприятливими умовами для розвитку хвороби є суха і спекотна погода. Якщо хвороба встигне сильно нашкодити смородині, врожайність куща і його стійкість до морозів дуже знизиться. Щоб позбутися від антракнозу, потрібно обробити рослини нітрафеном після того, як опаде листя. Також ефективно використовувати «Купрозан» під час літа до того, як кущ почне цвісти і після цього. Можна для обробки також скористатися бордоською рідиною. Важливо прибирати і знищувати все опале листя, боротися з бур’янами і не загущувати посадку.

Борошниста роса

Борошниста роса , як і антракноз, – грибкове захворювання, яке пошкоджує всі частини рослини, в тому числі і плоди. Як тільки роса починає пошкоджувати смородину, ви помітите на уражених місцях наліт білого кольору, який є грибком. Згодом це місце стане бурого кольору. Через борошнисту росу пагони припинять своє зростання, листя деформуються і стануть менші; кущик стане дуже слабким і згодом загине, якщо не вживати ніяких заходів. Зиму гриб проводить в опалому листі і плодах. А з приходом весни знову починається процес пошкодження. Поразка борошнистою росою і її кількість залежать від сорту рослини і від того, як ви за нею доглядаєте. Рекомендують для лікування позбутися від хворого куща, щоб не заразилися кущі, що ростуть поруч. Також необхідно збирати і видаляти опале листя і пошкоджені плоди.

Септоріоз

Ця хвороба знайома більшості садівникам під ім’ям «біла плямистість» . Септоріоз завдає шкоди листю, на якому з часом утворюються коричневі плями, які пізніше стають білими, з обідком бурого кольору. На цих плямах з’являються точки чорного кольору, які є пікнідами. Якщо кущ дуже пошкоджується цією хворобою, його листя перестає рости, а врожайність помітно погіршується. Щоб позбутися септоріозу, потрібно обробити рослин нітрафеном після того, як опаде листя. Також ефективно використовувати «Купрозан» під час літа до того, як кущ почне цвісти і після цього. Можна для обробки також скористатися бордоською рідиною. Важливо прибирати і знищувати все опале листя, боротися з бур’янами і не загущувати посадку.

Бокальчата іржа

Бокальчата іржа – хвороба грибкова. Найбільш вважається небезпечною для смородини на ділянках, де поруч посаджена осока. Паразити, які жили на цьому дереві, утворюють спори, які переносить вітер на кущі смородини. Якщо кущу зашкодить іржа, ви помітите, що листя і плоди починають опадати передчасно. Щоб позбутися від цієї хвороби, потрібно обробити рослини нітрафеном після того, як опаде листя; «Купрозаном». Можна скористатися бордоською рідиною.

Про автора

admin administrator