Коли цвіте виноградна лоза

Авторadmin

Коли цвіте виноградна лоза

Зміст:

Виноградна лоза: період вегетації, коренева система рослини і будова куща

Вирощування винограду відомо людям з найдавніших часів. Це складний технологічний процес, що відрізняється від інших напрямків садівництва. Деякі вважають виноградарство справжнім мистецтвом. Для отримання рясного і стабільного врожаю щороку важливо не тільки дотримуватися агротехніки вирощування і правильний догляд, а й враховувати будову куща. Особливо це стосується процедури щорічної обрізки, від правильності якої безпосередньо залежить кількість ягід. У статті ми розглянемо, як влаштована виноградна лоза і ключові моменти роботи з нею.

Будова лози винограду

Виноград – ліановим рослина, якому для нормального росту і розвитку потрібна опора, але деякі сорти можуть плодоносити і в Сланкі стані. У кущі умовно виділяють підземні органи – штамб і кореневу систему, і надземні частини – штамб з багаторічними і однорічними пагонами (лозами). У дикорослому стані рослина швидко росте і сильно галузиться, тому всі поживні елементи догляду на лиственную частина, а не ягід. Саме тому культурний виноград необхідно регулярно обрізати для форміровкі зручною для роботи форми і отримання стабільного високого врожаю. Про теплиці для винограду дізнайтеся з цієї статті .

Будова лози винограду в розрізі.

коренева система

Підземна або коренева частина винограду складається з двох основних елементів – первородний (основний) корінь, що розвивається безпосередньо з насіння, і додаткові, які утворюються в процесі вегетативного розмноження. Особливості будови і розвитку:

  • Основний корінь має стрижневий характер, у деяких сортів їх може бути два і більше. У сприятливих умовах активно розвиває і вже після першого року життя досягає довжини від 1 метра. У міру зростання куща на основному корені утворюються корінці 2 і 3 порядку, які активно пронизують грунт;
  • Додаткові корені формуються на однорічних і вже задерев’янілих пагонах. Вони позбавлені коркового шару, тому дуже тендітні і швидко висихають. Залежно від порядку зростання виділяють коріння третього і четвертого порядку – вони обростають протягом сезону тонкими корінцями довжиною до 2 см. Саме вони беруть участь в активному харчуванні рослини.

Залежно від умов вирощування та сорту коріння винограду досягають довжини від 2 до 6 метрів, займаючи до 5 метрів площі. Як правило, саджанець висаджують на глибину до 1 метра, щоб створити оптимальні умови для утворення додаткових коренів.

Коренева система дорослого куща винограду в умовах промислового вирощування приймає мочковатую форму, завдяки чому збільшується поглинальна здатність.

Вусики і пагони

Надземна частина куща винограду представлена системою пагонів і вусиків. Без регулярного обрізання лоза здатна досягати довжини до декількох метрів. Культурний виноград має невеликий стовбур з невеликим потовщенням у верхній частині (голова куща), а від нього відходять численні рукава або плечі. Зазвичай плечі обрізають до 35 см, в народі ця частина куща називається «ріжки». На їх кінцях знаходяться плодові лози, з розташованими біля основи сучками заміщення. Саме з них формуються плодоносні пагони на наступний рік, є основною частиною куща при будь-якому способі формування.

Частини стовбура, старше 2 років називають багаторічної деревиною, а молода частина куща в нормі повинна складатися з однорічних пагонів, на яких розташовані вусики і листя. Вусики виростають біля основи суцвіть і необхідні для утримання вертикального положення лози.

В пазусі листа утворюються зимуючі і Пасинкова нирки, з яких згодом формуються пагони. Вони розвиваються вкрай нерівномірно, тому формування куща завжди залежить від клімату, під час обрізки залишають тільки самі здорові і міцні зовні лози. У разі замерзання або пошкодження верхньої частини винограду для відновлення рослини використовують сплячі бруньки.

Період вегетації і його фази

У річному циклі розвитку виноградного куща виділяють два основних періоди – вегетація і спокій. Вегетативний період завжди закінчується формуванням ягід і насіння, складається з наступних фаз:

  1. «Плач лози» або сокодвижение.
  2. Ріст пагонів і суцвіть.
  3. Цвітіння.
  4. Ріст та формування ягід.
  5. Дозрівання ягід.
  6. Листопад.

Тривалість і календарні терміни проходження вегетаційних фаз навіть у одного сорту можуть відрізнятися в різні сезони, але послідовність зберігається у всіх різновидів та в будь-якому кліматі.

Деякі автори пропонують власну класифікацію вегетативних фаз винограду. Наприклад, вітчизняний дослідник К. Стоєв виділяє тільки 3 періоди – зростання, плодоношення і визрівання лози.

Коли різати і як

Обрізка лози – важливий процес, необхідний для формування куща і збільшення врожайності винограду. Конкретний термін процедури безпосередньо залежить від регіону вирощування. Осіння обрізка виноградників з укривним способом вирощування, річна або зелена обрізка проводиться тільки з санітарними цілями – поліпшення вентиляції куща і насичення плодів сонячним світлом. Навесні виноград обрізають до початку сокоруху, цей метод часто застосовується в північних областях. Більшість виноградарів використовують комбінований тип обрізки – коли протягом року лози підрізають в міру необхідності і в залежності від їх стану.

Залежно від способу розрізняють наступні види обрізки виноградної лози:

  • Коротка. У народі цей метод отримав назву «на сучок», втечу обрізають дуже коротко – на 2-3 очка;
  • Середня. Найпоширеніший вид обрізки винограду, на лозі залишають 5-10 очок;
  • Довга. Використовується рідко, зазвичай для азіатських і деяких американських сортів. На пагоні залишають більше 12 очок.

Часто практикується змішаний або комбінований тип, який полягає в грамотному використанні короткої і середньої обрізки на одному кущі. Процедуру починають проводити з голови куща, видаляючи спочатку все однорічні та слабкі пагони. Деякі виноградарі обрізають і вусики, але в такому випадку необхідно підв’язувати кущ до шпалери штучним чином.

Як проростити лозу

Існує два основних способи розмноження винограду – вирощування живцями , Відводками і насінням. Живцювання – більш швидкий процес, завжди приводить до вкорінення і розвитку куща. Такий метод є найдавнішим і застосовується практично повсюдно. Насіннєвий спосіб розмноження зазвичай використовують для декоративних сортів і виведення гібридних форм.

з насінини

Процес вирощування лози з насіння вимагає певних навичок і терпіння. Це оптимальний метод для теплих регіонів і сортів дівочого винограду. Як виростити виноград з кісточки розповість цей матеріал .

  1. Насіння можна придбати або підготувати самостійно. Після цього їх потрібно відібрати і перевірити на життєздатність.
  2. Найміцніші і цілі кісточки потрібно промити і замочити в 200 мл дистильованої води на добу.
  3. Кожну насіння потрібно висаджувати в індивідуальний горщик з попередньо підготовленим субстратом. Перші паростки з’являються протягом 2-8 тижнів з моменту посадки.
  4. Пікіровку виробляють, коли сіянці досягають висоти до 8 см. Бажано тримати саджанці в горщику до тих пір, поки вони не виростуть до 30 см, чи не з’явиться 5-6 здорових і міцних листа. Після цього можна молоду лозу можна пересаджувати в відритий грунт.

Кісточки винограду потрібно стратифікована (розшарувати). Для цього їх прибирають в темне і холодне місце на 1-2 місяці.

Насіння винограду можуть перебувати в стані стратифікації до декількох років без втрати якості схожості.

з держака

процес посадки живців – технологічно складний процес, але при дотриманні всіх етапів відсоток вкорінення вкрай високий.

Алгоритм живцювання лози:

  1. Нарізка цибухів. Бажано проводити процедуру тільки при плюсовій температурі, коли з куща опадає все листя. Найкраще вибирати гілки, на яких сформувалося більше кистей. Держак повинен бути максимально рівним.
  2. Зберігання живців до весни здійснюють в темному і холодному місці, наприклад, підвалі, холодильнику або погребі. Про заготівлю і зберігання живців винограду восени розповість ця посилання .
  3. Підготовка до посадки. Перед висаджуванням саджанців у відкритий грунт їх потрібно уважно оглянути на наявність гнилі і ушкоджень, зробити діагностичний зріз. В ідеалі, місце зрізу має бути зеленим і злегка вологим. Після сортування чубуки занурюють в ємність з водою на 2 дня, а потім в розчин стимулятора росту.
  4. Пророщування проводять у воді, але рекомендується залишати живці в ємності, наповненою легким і повітропроникним субстратом.
  5. Посадку здійснюють зазвичай навесні після досягнення стабільних теплих температур. Висаджувати живці потрібно в попередньо підготовлені індивідуальні лунки, дотримуючись відстань між кущами.

Висадку у відкритий грунт можна проводити, коли держак укорінився і з’явилося кілька зелених листків.

Стимулятори росту й підгодівлі

Щоб підвищити врожайність і імунітет куща винограду вкрай важливо проводити регулярні підгодівлі. Для цієї мети використовують різні виноградні стимулятори, що складаються з біологічно активних речовин в високих концентраціях. Вони не тільки покращують кількість, але і якість ягід на кисті. Найчастіше застосовують такі склади – Гіберелін, Корневин, Елін, Циркон і Ріверм.

Схеми позакореневого підживлення і фертигації винограду.

Внесення мінеральних і органічних добрив є однією зі складових догляду за виноградною лозою. Як правило, застосовують комплексні покупні препарати. Протягом вегетативного періоду виноград потребує різних речовинах. Азот потрібний на етапі зростання листя і куща, фосфор на момент плодоношення, а калій потрібно для посилення імунітету і підготовки рослини до зими. Як укрити виноград на зиму читайте тут .

Підживлення проводять три рази за сезон, при цьому важливо дотримуватися норм і пропорції внесення. Наприклад, при зловживанні азотними складами кущ активно набирає зелену частину, плоди майже не формуються.

будова куща

Виноградний кущ складається з надземної і підземної частини. При формуванні працюють тільки з вірніше частиною рослини. Виділяють наступні види куща в залежності від способу його формування:

  • Віяловий. Кожне плодове ланка знаходиться на своєму рукаві, застосовується найчастіше;
  • Кордонний. Відрізняється від віяла тільки кількість плечей і рукавів, а також розташуванням плодового ланки;
  • Арочна. Застосовується як для вирощування культурних сортів, так і декорування ділянки. Використовується частіше для неукривних сортів;
  • Безопорному штамбові. Кущ представлений високим стовбуром, на якому симетрично розташовуються багаторічні рукави. установка шпалер і опор не вимагається.

Розташування кущів в одному ряду багато в чому залежить від сорту. Відстань між рослинами варіюється в діапазоні від 1,25 до 2,5 метрів в залежності від сили росту листяної частини і обсягу крони. Про висадку та догляд за виноградом в відкритому грунті читайте тут .

як цвіте

Ще восени починають формуватися суцвіття і квітка винограду, починаючи з третього вузла лози. Після закінчення заморозків навесні, вони паралельно з ростом втечі починають активно набирати форму і розмір. Висуваючись, вони утворюють кілька розгалужень, а на кінці утворюються жовто-зелені бутони. Важливо, що суцвіття завжди трохи ширше біля основи, а на його ніжці може перебувати вусик або додаткова гроно. На одному суцвітті може розташовуватися від 50 до 1000 бутонів, що визначається величиною грона сорти.

Квітка винограду зазвичай дуже невеликий, пелюстки зростаються з товкачем, утворюється своєрідний ковпачок. Залежно від сорту квіти можуть бути раздельнополимі, але частіше вони двостатеві і здатні до самозапилення.

Освіта грона, ягід і насіння – основні стадії перетворення квітки після запилення, а також кінцевий результат розвитку виноградного рослини.

Коли починає плодоносити і скільки

Більшість промислових сортів починають плодоносити тільки на 3-4 рік після висадки, за винятком американської групи і амурського сорти – вони здатні давати стабільний врожай, починаючи з 2 року. Такий тривалий період потрібно на формування куща з мінімальною кількістю неплодоносних пагонів. Термін отримання врожаю залежить від конкретного сорту, в залежності цього фактора виділяють 8 груп з тривалістю вегетаційного періоду від 105 до 165 днів і більше.

На промислових виноградниках перший урожай збирають через чотири роки.

Виноград – справжній довгожитель. Кущ, розмножений черешкам і зростаючий в оптимальних умовах плодоносить в середньому 60-80 років, у деяких сортів продуктивний вік сягає 150 років.

Яким хвороб схильна лоза

Як і інші садові культури, виноград схильний цілої низки захворювань і шкідників. Виділяють такі характерні хвороби лози:

  1. мілдью або ложномучністой роса;
  2. оидиум (борошниста роса).
  3. альтернаріоз;
  4. біла і сіра гниль ;
  5. армілляріоз.
  6. хлороз .

Виноградний кущ більш схильний до грибкових захворювань, які найчастіше з’являються в регіонах з несприятливим кліматом і при недотриманні агротехнік і догляду. Сьогодні виведено безліч сортів і гібридів, що мають високий опір до тих чи інших захворювань.

профілактика

Дотримання планових профілактичних заходів – найнадійніший спосіб попередження зараження інфекціями. В першу чергу, профілактика починається з правильного обрізання і своєчасного видалення зайвих листя. Об’ємна крона є сильним провокуючим фактором для розвитку грибкових інфекцій.
Найефективніший спосіб профілактики – регулярна обробка контактними або системними фунгіцидами . Бажано використовувати тільки хімічні препарати, що демонструють велику результативність. Обробку проводять три рази за сезон, починаючи з весняної обрізки куща в період «плачу лози». Також читайте про сорт винограду Гамбурзький мускат .

Відео

У цьому відео вам розкажуть як заготовлювати виноградну лозу (живці) на зиму. Як правильно обрізати обидва краї держака винограду що б навесні випадково не переплутати де верх а де низ.

висновки

  1. Виноград – рослина у формі ліани, що має тенденцію до швидкого зростання, що потрібно контролювати регулярної обрізанням.
  2. Кущ складається з надземної частини, представленої пагонами і основним стволом, а також підземного органу – потужну кореневу систему.
  3. Обрізку виноградної лози проводять навесні, влітку або восени. Процедура необхідно для збільшення врожайності та формування куща .
  4. Розмноження винограду здійснюють насіннєвим методом і живцюванням. Укорінення саджанців – найбільш оптимальний варіант вирощування лози.
  5. Цвітіння і період плодоношення залежать від сорту винограду, а також особливостей клімату і грунту в регіоні.

Догляд за виноградом у період цвітіння

Цвітіння винограду – особливий період, що визначає кількість та якість майбутнього врожаю. Від того, наскільки правильним був відхід на стадії формування та розкриття бутонів, залежить, скільки зав’язей дасть виноградна лоза.

Догляд за виноградом у період цвітіння

Тривалість цвітіння

Календарні терміни, коли зацвіте виноградник, і тривалість періоду розкриття суцвіть залежать від погодних умов. Початок стадії бутонізації у виноградної лози зазвичай посідає останні числа травня–перші числа червня. Садова культура цвіте від 8 до 14 діб. При цьому температурний режим 25-30 ° С збільшує стадію бутонізації, а зниження градуса до 15 ° С і нижче за одночасної зайвої вологості уповільнює процес запилення та формування зав’язей.

На процесі цвітіння також позначається недолік надходження живлення та вологи при пересиханні ґрунту та низька родючість у метрі товщини верхнього шару.

Першим цвіте виноград винних сортових різновидів.

Сам процес бере початок з основи виноградної квітки, а через 2 дні суцвіття розквітає повністю. У цей період у саду під виноградними кущами виявляють ковпачки, що опали. Рослина починає скидати їх при температурі не менше 10°С.

Виноградні суцвіття в більшості випадків зацвітають одночасно, проте частина бутонів може затриматися у розкритті, що цілком допустимо.

Виноградні суцвіття розкриваються вранці з 6.00-11.00 годин. Після розкриття сприйнятливість до запилення триває протягом 4-6 діб, після яких формується зав’язь.

Підготовчі заходи

Виноградну лозу готують для періоду формування та розкриття бутонів.

Формування куща

У рослини обрізають зайві зелені частини і підв’язують молоді пагони, які вирощувати потрібно при створенні каркасної підтримки.

Полив

Регулярний полив дозволяє уникнути розтріскування ягід, якщо погода на стадії плодоношення видасться дощовою. Норма поливу – 50 л на 1 м шпалери, що рівноцінно 10 відрам під кожен виногранний кущ. Для більшої ефективності виноградну лозу поливають мінерально-органічними комплексами з бором. Полив припиняють за 14 діб до календарних термінів початку стадії бутонізації.

Захист від шкідників та хвороб

Для захисту виноградної лози від шкідників рослину обприскують за 3-5 діб до розкриття бутонів. Проти мілдью виноградну лозу обробляють за 7 діб на початок бутонізації.

Бризати виноград під час цвітіння хімічними препаратами проти хвороб та шкідників заборонено.

Добрива

На стадії активного набухання бруньок вносять мінеральні комплекси з калієм, азотом, фосфором. Безпосередньо перед стадією розпускання бутонів застосовують склади, багаті на марганець, молібден і бор.

Догляд у процесі цвітіння

За рослиною потрібно добре доглядати

Коли виноград цвіте, рослині важливо забезпечити належний догляд.

Прищипка пагонів

Стадія бутонізації виноградної лози збігається з періодом активного зростання зелених пагонів. При виявленні скинутих рослиною ковпачків плодоносні пагони необхідно прищипнути одним із можливих способів:

  • Шляхом твердої прищипки. Якщо у виноградних кущів великий приріст, сортовий різновид схильний до обсипання квіток і горошку або рослина має жіночий тип суцвіття, видаляють частину втечі, залишаючи не більше 5-8 великих листків над суцвіттям.
  • Методом м’якої прищипки, коли видаляють лише коронку з 2 листочками.

Прищипка виноградних пагонів на стадії формування та розкриття суцвіть загальмовує рослину в зростанні на 2 тижні, що забезпечує культуру кращим харчуванням та сприяє формуванню більшої кількості ягід, збільшуючи загальну вагу грона на 20%.

Запилення

Під час бутонізації виноградної лози потрібна оптимальна температура від 17 ° С та помірна посуха. За таких кліматичних умов запилення та утворення зав’язей відбувається успішно. При недостатній вологості та пересиханні, так само як і за дощової та холодної погоди, цвіте виноград і запилюється менш ефективно, нерідко скидає суцвіття та зав’язі, призводячи до горошення.

За несприятливих кліматичних умов проводять додаткове штучне запилення:

  • з фанери роблять 2 лопатки, на які приклеюють хутро, зазвичай кролячих,
  • дотиками хутра з обох боків 10-20 квіток одночасно набирають пилок з суцвіть сортів-запилювачів і переносять на квітки, що запліднюються, періодично позбавляючись від стерильного пилку, оббиваючи лопатки один об одного.

Квітучий виноград запилюють сухими суцвіттями після спаду ранкової роси в часовий інтервал між 07.00 і 09.00 або після висихання дощових крапель. За несприятливих кліматичних умов процедуру повторюють не менше 2-3 разів. Це дає змогу підвищити врожай ягід на 15-30%.

Штучне запилення під час цвітіння винограду на обох статевих сортових різновидах при сприятливих кліматичних умовах можливо провести шляхом простого струшування каркасів (дроту), на яких тримається лоза. Частота процедури – 2-3 рази за коротку фазу розкриття бутонів. Механічне струшування пилку можна замінити дією на неї слабкого повітряного потоку, спрямованого з запилювача на відстань не менше 0,5-0,8 м від рослини.

Якість запилення перевіряють наприкінці стадії цвітіння за допомогою лупи, виявляючи у виноградних суцвіттях бурі приймочки.

Формування суцвіть

У сортових різновидів, що плодоносять великими гронами, вручну видаляють зайві грона, залишаючи тільки найперспективнішу, що позбавляє рослину від надмірного навантаження.

Добриво

У період цвітіння винограду якість грон підвищують шляхом внесення комплексів, що удобрюють. Це роблять після 4-6 діб після появи перших суцвіть, що розпустилися. Серед відповідних добрив – склади, що містять калій, азот та бор.

Ряд стимулюючих бутонізації препаратів підвищує розкриття бутонів. Обприскування стимуляторами проводять у фазі рясного розкриття суцвіть. Як стимулятори часто використовують дисперсну сірку. Нею в ранковий час запилюють суцвіття на відстані 1 м від шпалери.

Як здійснювати літній догляд за виноградом, щоб отримати добрий урожай?

Влітку виноград цвіте, закладаються та визрівають грона, а також пагони та сплячі бруньки, на яких буде отримано врожай наступного року. Висока температура і велика кількість сонячного світла обумовлює швидке зростання і розвиток лози, відповідно, і роботи з контролю та коригування кущів багато.

Цвітіння винограду

Виноград – вітрозапильна культура. Комахи невеликою мірою також допомагають перенесення пилку, але не їхня роль провідна. Цвіте виноград у червні приблизно 2 тижні. По різних зонах зростання, роках, сортах бувають відхилення. Зазвичай, процес протікає без участі людини, але іноді потрібна допомога.

Якщо під час цвітіння стоїть дощова та холодна погода, то зав’язуваність ягід низька. Причина: у дощову погоду змивається клейкий секрет, до якого прилипає пилок. А щодо низька температура суттєво збільшує час її проростання. Все це веде до горошення винограду, коли на гроні одночасно з великими ягодами є дрібні, безнасінні.

Від горошення суттєво страждає зовнішній вигляд пензля, що важливо для столових сортів: нетоварний вигляд. Хоча для будь-яких сортів недостатнє запилення знижує врожай! А сорти з функціонально жіночими квітками, у яких власний пилок стерильний, без додаткового запилення та без перенесення пилку з інших сортів ягід майже не дадуть.

І тут проводимо штучне запилення. Робимо дві лопатки з дерева або фанери, на які степлером або дрібними цвяхами прикріплюємо кролячу шкірку. Можна взяти два кролячі хвостики і прибити до палиць.

Тепер поперемінно легкими дотиками набираємо пилок з суцвіття сорту-запилювача і переносимо на грона, що запилюються. Періодично лопатки оббиваємо один про одного, позбавляючись від набраного стерильного пилку. Дію проводимо по сухих суцвіттях, після спаду роси чи висихання дощових крапель.

Полив винограду влітку

Залежить від погоди, стану насаджень, ґрунту. Поливають дощуванням, крапельно в зону коріння, в ямки біля кущів або канавками. Підбираємо відповідний спосіб поливу виходячи з місцевих умов. На дачі при невеликій площі виноградника буває зручно вкопати при посадці відрізок труби або пластикову пляшку. Таким чином, поливаємо саме виноград, а не бур’яни поряд, причому невеликими дозами: вода надходить у потрібне місце, непродуктивне випаровування мінімальне.

Кількість поливів – залежно від потреб рослин та погоди. Якщо починає жовтіти нижнє листя – терміново поливаємо. На легких ґрунтах волога швидше проникає у глибину, але поливати треба частіше, оскільки гірше утримується. На важких ґрунтах у дощовий сезон буває надлишок вологи. У такому випадку потрібно провести дренаж, розпушити ґрунт для доступу повітря, щоб уникнути загибелі коренів.

Зручно поєднувати полив та дачу підживлення, використовуючи розчин органічних та мінеральних добрив замість води.

Полив дощуванням має суттєвий мінус, оскільки, правильно поливаючи влітку, маємо відбиті бризки від грунту. А саме там зберігаються збудники оїдіуму, які з краплями потраплять на листя.

Добриво

Культура виносить із ґрунту багато поживних речовин, їх потрібно відшкодувати добривом. Органічні добрива вносимо восени, влітку – хіба що при поливі, коли у воду додаємо розведену сечу, коров’як або інше. При підживленні винограду в липні і пізніше мінеральний азот не вносимо: збільшиться вегетаційний період, відсунеться дозрівання ягід, рослина пожене масу і не встигне увійти до стадії спокою. Зимостійкість буде як у банана. Може, трохи вище, але все одно замало.

Винос калію великий, вносимо переважно безхлорні форми його добрив – хлор шкодить винограду.

Фосфору потрібно багато, враховуємо його доступність у ґрунті. Справа в тому, що великий вміст у ґрунті міді, марганцю, вапна знижує доступність фосфору для рослин, коріння не може «витягнути» його з ґрунту. Частину добре дати у вигляді позакореневого підживлення, тобто оббризкати листя розчином фосфорних солей.

Взагалі, спосіб позакореневого підживлення має ряд переваг: економніше використовуються елементи живлення, тому що вони не зв’язуються ґрунтом і потрапляють прямо на рослину. Зручно підживлювати рослину залізом розчином залізного купоросу: його недолік порушує фотосинтез, веде до хлорозу. Особливо гарне позакореневе підживлення розчином мікроелементів, які рослині потрібні в невеликій кількості, але без яких обійтися не можна. Підживлення таким розчином перед цвітінням збільшує кількість ягід, що зав’язалися. При цьому розчин повинен бути розведеним, а його кислотність близька до нейтральної, щоб уникнути опіку листя.

Захист винограду від шкідників та хвороб

Висока температура, на жаль, сприяє розвитку як винограду. Описуючи, як доглядати виноград влітку, обов’язково варто звернути увагу на захист від хвороб та шкідників. Це велика розгалужена тема, тому ми розмістили статті, присвячені саме цій тематиці на нашому сайті. А в цьому тексті просто мимохіть згадаємо, що є велика кількість хвороб та шкідників винограду, які можуть знизити або знищити весь урожай. Обприскування лікувальними препаратами. поєднане з обприскуванням розчинами стимулюючих та поживних речовин заощаджує витрати.

Зелені роботи

Безпомилкове формування куща має величезне значення: так ми досягаємо правильного співвідношення кореневої частини, листової поверхні, нирок та пагонів, суцвіть. Будь-яке відхилення від оптимуму веде до зниження врожаю та ослаблення куща. Причому не лише цього року, а й у кілька наступних!

Основне обрізання зазвичай проводять навесні, але й улітку вистачає роботи. Для прискорення дозрівання проводиться карбування винограду: укорочуємо пагони, залишаючи 10-12 листків над гроном. Крім карбування, для прискорення дозрівання ягід застосовують інші прийоми:

  • Кільцювання. У червні під нижнім пензлем видаляємо кільцем кору та камбій, 3-5 мм.
  • Довга втеча згортаємо кільцем, похилим або горизонтальним.
  • Перекрут лози. Вище останнього грона скручуємо (не осікаємо, просто скручуємо) лозу. Додатково до прискорення дозрівання гроно вийде солодше.

Варто зауважити, що якщо нам потрібно прискорити дозрівання, може ми просто помилилися при виборі сорту для посадки?

Проводимо пасинкування винограду, видаляючи, частково або повністю, дрібні пагони, що швидко ростуть, з нирок на погонах цього року. Вони загущають кущ, знижуючи освітленість, що знижує цукристість та врожай, веде до ураження хворобами. Пасинки сильніше ростуть при незавантаженості виноградного куща, коли є «зайві», які не використовуються на налив ягід та закладку нирок, зростання пагонів речовини.

Формування проводиться весь час, це не тільки відповідальний, а складний в описі комплекс прийомів.

Правильному догляду за виноградом у липні допоможе відео, з демонстрованими прийомами обрізки. Зрозуміти, чи достатньо завантажений кущ допоможе спостереження короною втечі. У нормі вона залишається загнутою десь до середини серпня. Вигин зумовлений нерівномірним наростанням деревини. Вирівнювання корони – ознака перевантаження куща, терміново потрібно видалити зайві пагони, інакше порушиться закладка нирок і постраждає врожай цього року, так і найближчих 2-3 років.

Літній догляд за виноградом.

Догляд винограду

Виноград складний та простий одночасно. Для тих, хто вирішив пізнати його самостійно, він може стати справжньою загадкою. Для того, щоб вона була розв’язана, необхідно розуміти від чого правильно відштовхнутися на самому початку. Головна складність – це багатоплановий догляд за виноградом, в процесі якого ті самі проблеми можуть вирішуватися різними методами в залежності від умов зростання. Але ключ до розуміння всіх важких моментів – це виноград, а точніше – його цикл життя.

Розглядаючи всі біоритми виноградної культури посезонно, садівник пізнає всі необхідні потреби цієї рослини з моменту пробудження до фази зимового спокою. Спираючись на отримані знання, він може самостійно визначити схему за якою доглядатиме за своїм майбутнім виноградником.

Догляд за виноградом навесні

Перші роботи після відкриття

Після відкриття винограду навесні, даючи лозі просохнути, необхідно провести першу хімічну обробку. Така обробка може бути викорінювальною і проводиться раз на 3 роки нітрафеном або дноком і щорічною здійснюється розчином мідного або залізного купоросу.

Також у цей час необхідно провести внесення азотних та фосфорних добрив, наприклад, сечовина (карбаміт) та суперфосфат. Для підвищення рівня засвоюваності мінеральні добрива застосовують у поєднанні з органікою. У міжряддях, на відстані 40-50 см. від кущів викопуються траншеї завглибшки 30-40 см. Така глибина дозволяє розмістити поживні речовини в зоні основного розташування коренів. У утворені траншеї рівномірно засипається перегній та мінеральні добрива (20г. сечовини та 10г. суперфосфату на 1 кв. м.). Як необхідні поглиблення можна використовувати ті, в яких були приховані виноградні кущі.

Такий процес добрива є основним. Частота його залежить від типу грунту на винограднику. Якщо розглядати чорноземи, то для них достатньо одного разу на три роки. Для супіщаних та піщаних ґрунтів удобрювати ділянку потрібно раз на два роки або навіть щороку. Рекомендовані терміни – весна та осінь, причому осінній період кращий. Крім основного внесення добрив, для відновлення балансу поживних речовин у ґрунті існують також підживлення, що проводяться кілька разів за сезон щорічно.

У ті роки, коли основне добриво не є необхідним, у весняний період замість нього можна провести перше підживлення мінеральними добривами: до 50 г. азотних та по 30 г. фосфорних та калійних. Можна використовувати препарати, подібні до «Розчину» або «Майстра».

На завершення підготовчих робіт перед основним сезоном вся поверхня виноградника вирівнюється та очищається буквально під мітлу від усіх торішніх рослинних решток. Потім після такої зачистки виконується процедура сухої підв’язки, яку бажано встигнути до набрякання нирок.

Якщо загалом, то така підв’язка полягає в максимально ефективному розташуванні рукавів на площині шпалер таким чином, щоб їх плодові стрілки, слідуючи один за одним строго в горизонтальному положенні, займали всю робочу довжину площини без утворення вільних проміжків.

В обов’язковому порядку необхідно оцінити ступінь вологості ґрунту, якщо він сухий, то до пробудження нирок рекомендується виконати вологозарядний полив.

Нормування пагонів та нирок

Коли нирки виноградної лози активізуються і набухають, необхідно здійснити перше підготовче нормування. Якщо на конкретному кущі не потрібно вирощувати пагони для утворення нових рукавів, то всі нирки, розташовані на багаторічній деревині (дзиги), виламуються без залишку. У протилежному випадку залишають найбільші.

При досягненні молодими паростками величини приблизно 5 см починається перше нормування пагонів. Знову при необхідності нормуються або виламуються дзиги і поростеві пагони, що ростуть з підземних бруньок. Також починається видалення зайвих паростків на плодових стрілках.

В першу чергу проріжають двійники і трійники, які являють собою відповідно дві або три пагони лози, що ростуть з одного вічка. Цінність є найсильнішим паростком, тому після проведення візуальної оцінки, паростки конкуренти нещадно видаляються. Також, якщо плодова стрілка має короткі міжвузля (відстань між очками) або до дроту підв’язана посилена плодова ланка, що складається з двох лоз, нормування проводять таким чином, щоб відстань між втечами була не менше 10 см. Наступний етап нормування настає при досягненні втечами величини 10 -15 см.

Торкаючись теми відстані між пагонами, слід сказати, що незважаючи на загальноприйнятий допустимий мінімум 10 см. практика показує необхідність його збільшення хоча б до 12-13 см. Ідеальним варіантом вважається 15 см. Результатом нормування буде рівномірний розподіл пагонів уздовж площини шпалери, при якому забезпечуватиметься якісне провітрювання виноградних кущів та можливість проведення ефективних хімічних обробок. Також треба враховувати, що ресурси, які потрібні були б для зростання виламаних пагонів, будуть засвоєні такими, що залишилися, і відповідно позитивно вплинуть на хід їх розвитку.

Фронт робіт перед цвітінням

Коли молоді паростки вже налічуватимуть 5-6 листків, починають проводитися перші хімічні обробки. Від мілдью можна застосувати контактні препарати, що містять мідь: «Хлорокись міді», «Купроксат», «Бордоська суміш». З новинок добре себе показали «Гарт» та «Госайд». Відмінний ефект дає «Рідоміл Голд» – препарат, що не відноситься до класу мідісодержащих.

Для придушення розвитку виноградного кліща і як профілактика оідіуму застосовують колоїдну сірку або «Тіовіт джет», який має кращу розчинність і дає більш високий результат. Для посилення боротьби з кліщем застосовують препарати аккарицидної групи: «Неорон», «Санмайт», «Енвідор» та ін.

Приблизно за півтора тижні до початку цвітіння проводиться підживлення виноградних кущів. Під кожний з них у розчиненому вигляді вносяться всі три основні компоненти: азотні добрива – 50 г, фосфорні – 50 г та калійні – 40 г.

Як корисний вміст для підживлення можна застосувати гноїву жижу або курячий послід. Для цього перераховані добрива розбавляють водою у пропорції 1:2 і зброджують до двох тижнів. Потім отриманий розчин розбавляють у 5 разів і удобрюють виноградні кущі по два відра на кожен. Кожне відро з поживним вмістом додають по 20 г фосфорних і калійних добрив. Підживлення здійснюється в підготовлені поглиблення приблизно по 30 см., розташовані навколо кожного куща.

Також до цвітіння проводять полив і при необхідності підв’язують пагони до дротів шпалери. На додаток до всіх описаних процедур вплинути на якість запилення винограду можна також за допомогою позакореневого підживлення мікроелементами. Ринок може запропонувати досить широкий спектр відповідних препаратів. Наприклад, непогані результати демонструють «Реаком Міком» та «Плантафол». Перед самим цвітінням обов’язково потрібно знову подбати про захист виноградника від хвороб. У цей період доцільним буде застосування системних фунгіцидів від мілдью та оідіуму. Під час цвітіння усі роботи на винограднику припиняються.

Догляд за виноградом влітку

Захист, поливи, підв’язка

Насамперед після цвітіння винограду потрібно провести операції підв’язування, пасинкування та нормування майбутніх грон. Пагони підв’язуються у вертикальному положенні паралельно один до одного. При цьому підв’язувальні матеріали не повинні перетискати молоду лозу. З огляду на майбутнє розширення лози у процесі зростання завжди потрібно залишати запас вільного простору. Підв’язка винограду займає основну частину теплого сезону та завершується після фіксації стебел на останньому дроті шпалери.

Пасинки не можна виламувати цілком. Для забезпечення правильного харчування грон залишають один або два листи. При утворенні пасинків другого, третього та подальшого порядку залишають один аркуш. Усі вуса на пагонах віддаляються. Навантаження гронами на втечу визначається рівнем родючості ґрунту та сортовими особливостями виноградних кущів. Найчастіше рекомендують залишати по одному грону на втечу. Однак деякі класичні сорти, перевірені часом, демонструють дуже високі показники щодо цієї характеристики. Дані сорти серед виноградарів називають тоннажними чи валовими. Наприклад, такі як Лівія, Аркадія, Довгоочікуваний, Надія Азос на родючих ґрунтах здатні витримати навантаження у кількості двох-трьох грон на одну втечу.

Після всіх описаних операцій потрібно потурбуватися про захист виноградника від хвороб. Тимчасовий інтервал між хімічними обробками визначається інформацією з інструкцій фунгіцидів, що застосовуються. Для посилення ефекту можна використовувати суспензії, змішуючи по два фунгіциди разом, тільки попередньо потрібно переконатись у їх сумісності. Також при обробках рекомендується чергувати препарати контактної та системної дії.

Влітку виноград потребує постійних поливів. Якщо застосовується мульча, то кількість поливів можна скоротити, головне, щоб грунт був постійно вологим. Рясні поливи протипоказані лише у фазі дозрівання врожаю, оскільки ягода може полопатися.

У багатьох літературних виданнях з середини серпня рекомендується проведення процедури видалення верхівок виноградної лози, яка називається карбуванням. Насправді її можна здійснювати і раніше, залежно від рівня розвитку пагонів. Оскільки на сильнорослих сортах вже в першій половині серпня верхи можуть значно переростати крайній дріт, що ускладнює виконання хімічних обробок і призводить до додаткової розтрати поживних ресурсів на зростання, а не на дозрівання врожаю.

Літні підгодівлі

У той час, коли виноградна ягода досягне розміру горошини, корисно буде провести чергове підживлення. Необхідні компоненти для її проведення ті ж, що й при підживленні перед цвітінням. Єдина відмінність – це обов’язкове зменшення сумарної дози мінеральних добрив до 25-30 г на одне відро.

У фазі початкового дозрівання ягід прийнято проводити останній етап літнього підживлення. У цей період необхідність вносити азотні добрива відсутня, тому використовують лише калійні та фосфорні – по 50 г на кожний кущ винограду. На додаток до кореневих підживлень здійснюють також відповідно до інструкції вже згадані позакореневі.

Після зняття врожаю для поліпшення визрівання лози виноград можна пробризкати по верхньому ярусу фосфорно-калійними добривами. Найчастіше з цією метою використовується монофосфат калію.

Догляд за виноградом восени

Восени, в середині вересня, можна повторити позакореневе підживлення винограду фосфорно-калійними добривами. У міру розвантаження виноградника від урожаю, кущі, що звільнилися, обробляють фунгіцидами від оідіуму.

У другій половині жовтня вже існує ймовірність перших осінніх заморозків. У цей час багато виноградарів починає обривати листя, готуючи виноградник до укриття. Хоча вважається, що найкраще дочекатися природного листопада. У будь-якому випадку потрібно розуміти, що затягувати з підготовкою не варто, оскільки землею, що промерзла, вкривати виноград буде складніше, звичайно ж, якщо не застосовуються інші покривні матеріали.

Коли після сезону, що минає, земля не має достатньої кількості вологи, потрібно в обов’язковому порядку провести вологозарядний полив, що посприяє кращій зимівлі винограду і знизить ймовірність його вимерзання. Також, якщо навесні не вносилися основні добрива, а в цьому є необхідність, можна виконати цю процедуру в цей період.

Після того, як лоза буде очищена від останнього листя, можна приступати до обрізки. Далі на винограднику виконується ґрунтовне прибирання та починається укриття кущів на зиму.

Догляд за виноградом з весни до осені – корисні поради початківцям

Додавання статті до нової збірки

Як доглядати виноград і зібрати гідний урожай, незважаючи на примхливий клімат, неідеальний грунт і агресивні хвороби?

Завдання непросте, але реальне. Адже на вашому боці – досвід виноградарів, які пройшли цей шлях до вас. Підживлення, підв’язка, обробка від хвороб та шкідників, обрізка, пасинкування, живцювання. Ми підготували для вас календар основних робіт у винограднику.

Догляд за виноградом навесні

На початку місяця, якщо погода дозволяє, приступіть до обрізання сортів винограду. Важливо закінчити її до початку набухання нирок на кущах. Якщо затриматися, то почнеться активний рух соку. Тоді обрізка може призвести до “плачу лози” та усихання куща.

Обрізування, обламування та прищипування пагонів, а також пасинкування – обов’язкові процедури для формування виноградного куща

Якщо вам не пощастило, і рослина “заплакала”, можна змастити зріз олійною фарбою на натуральній оліфі з додаванням борної кислоти або використовувати готові препарати, наприклад, “Штучну кору”.

Також у березні можна зайнятися оновленням шпалер, т.к. у наступні місяці клопоту у виноградарів зазвичай значно більше.

Квітень

Саме час звернути увагу на термометр і прогноз погоди. Якщо заморозків до -10 ° С не очікується, значить, час звільняти виноград від зимового укриття і перевіряти, як рослини перенесли зиму. Якщо ви виявили плісняву, не варто відразу бігти за дезінфікуючими та лікувальними препаратами. Швидше за все, вона зникне відразу ж, як тільки кущ підсохне і провітриться.

Але профілактичне весняне обприскування винограду спеціальними препаратами – обов’язкова умова отримання хорошого врожаю. Обробці піддаються як самі рослини, і грунт навколо кущів.

Як тільки температура повітря підніметься до 4-6°С, проводять перше профілактичне обприскування кущів 3% розчином мідного купоросу. Це допоможе захистити лози від хвороб та гризунів.

У другій половині квітня, після того, як набрякнуть бруньки, потрібно підв’язати рукави винограду під нахилом, а плодові стрілки горизонтально. Щоб виноград розвивався правильно, йому потрібна надійна опора, якою найчастіше служать шпалери. Крім своєї основної функції вони забезпечують доступ світла та повітря до листя рослини, а також можуть стати окрасою вашої ділянки, замаскувавши непривабливі елементи ландшафту та архітектури. Шпалери нескладно зробити своїми руками.

Відразу після набухання нирок можна щепити живці, заготовлені з осені. Це дозволить отримати з одного куща грона різних сортів, заощадить місце у саду, а також підвищить зимостійкість рослин.

У південних регіонах з кінця квітня можна починати висаджувати укорінені живці винограду. При виборі ділянки важливо врахувати, що це не тільки теплолюбна, а й світлолюбна рослина. Кущі повинні отримувати максимальну кількість сонячного світла з ранку до трьох годин дня. Тому просто чудово, якщо у вас є можливість посадити виноград на південному чи південно-західному захищеному від вітру схилі.

Виноград має потужну кореневу систему, тому буде не радий сусідам. Краще поселити його не ближче 4 м від інших дерев та чагарників

Коли молоді пагони винограду переростуть на перший ярус дроту, необхідно зробити чергову підв’язку. При цьому потрібно не забувати видаляти пасинки та зайві верхні суцвіття, а також проводити обламування пагонів винограду, видаляючи всі слабкі та порослеві пагони (коли вони досягнуть 10-15 см). Для цього натискають пальцем на підстави непотрібних гілочок, легко позбавляючись їх.

Ці пагони можна використовувати для нарізки зелених живців, з яких до осені виростуть міцні саджанці.

В останній місяць весни на виноградному листі іноді з’являються характерні червоні плями. Зазвичай причиною є неінфекційна чи інфекційна краснуха. У першому випадку рослина просто сигналізує вам про дефіцит калію у ґрунті. Плямами покривається весь кущ, а прожилки листя стають товстішими. Згодом лоза цілком може загинути. Тому за перших ознак неінфекційної краснухи необхідно змінити агротехніку. Можна розпочати обприскування рослин калієвою селітрою (20-25 г сухого добрива розчинити у 10 л води та витрачати не більше 1 л складу на кв.м).

Щоб побороти неінфекційну краснуху, зазвичай потрібно провести не більше п’яти обробок виноградника кожні вісім днів.

Збудник інфекційної краснухи – сумчастий грибок. Він штурмує лозу поетапно, тому червоні осередки поступово з’являються то тут, то там. Листя хворої рослини потрібно обробити 1%-ною бордоською рідиною або 0,3%-ним розчином хлорокису міді. При цьому важливо, щоб фунгіцид потрапляв на обидві сторони аркуша.

Навесні виноградні лози досить уразливі перед грибковими хворобами, тому важливо заздалегідь – до появи квіток – провести обробку кущів фунгіцидами. Найчастіше виноград вражає оідіум (борошняна роса) та мілдью (хибна борошниста роса). У першому випадку боротися із захворюванням допоможе колоїдна сірка або комплексний препарат Квадріс. З несправжньою борошнистою росою можна впоратися, застосовуючи Азофос.

Догляд за виноградом влітку

У цей час кущ нарощує зелену масу і стає важчим. Необхідно регулярно підв’язувати його до шпалери, пасинкувати та видаляти зайві грона, щоб не допускати обламування пагонів.

Зазвичай на пагонах видаляють верхні грона, т.к. вони гірше розвиваються, і ягоди на них зазвичай дрібніші, ніж на інших.

Коли ягоди досягнуть розміру невеликої горошини, можна обробити рослини препаратами Рідоміл Голд або Топаз (відповідно до інструкції).

Влітку також можна проводити позакореневе підживлення (по листю). Для кращого формування зав’язі можна використовувати фосфорно-калійні добрива, препарат Зав’язь або інші аналогічні засоби.

Не слід занадто захоплюватися поливом, виноград цього не любить. На більшості ділянок достатньо зволожувати ґрунт один-два рази на місяць, але рясно, щоб вода напевно досягала коріння рослини.

Не бажано поливати виноград під час цвітіння та незадовго до його початку.

Цього місяця необхідно обробити виноград протигрибковими препаратами (наприклад, Флінт Стар або Квадріс), а потім підгодувати добривами, що містять NPK-комплекс (підійдуть Акварін, Новоферт, Плантафол та ін.).

Якщо на вашій ділянці росте виноград ранніх сортів (термінів дозрівання), то наприкінці липня вже очікується першого врожаю.

Серпень

З цього місяця починається масове дозрівання винограду. Але про догляд за лозами забувати ще зарано. В останній місяць літа кущі слід підгодувати фосфорно-калійними добривами. Так само можна вчинити, якщо в спеку рослинам не вистачає вологи (5-10 г добрива потрібно розчинити в 10 л води). При цьому бажано не використовувати добрива, що містять азот, інакше замість почати готуватися до зими, рослини продовжать нарощувати зелену масу.

Серпень – час карбування лоз (видалення верхівок усіх пагонів з 6-8 верхнім листям), ця процедура допомагає рослинам підготуватися до зими.

В останній літній місяць також можуть активізуватись деякі захворювання. Якщо ви помітили бурі плями та сірий наліт на листі, а також знебарвлені плями на лозі, ймовірно, ваші рослини стали жертвами сірої гнилі. Для боротьби з нею можна обприскати кущі розчином калію перманганату (5-7 г на 10 л води). Якщо на листі та гронах з’явився світлий наліт, велика ймовірність, що лози вражені оідіумом. У цьому випадку кущі, на яких ще є грона, обробляють колоїдною сіркою, а на решті застосовують комплексні препарати (Флінт Стар або Стробі – згідно з інструкцією). З народних засобів досить ефективним та безпечним методом вважається обробка винограду зольним настоєм (1 кг золи на 10 л води, наполягати 2-3 дні, періодично помішуючи).

Догляд за виноградом восени

Вересень

Найнагальніше питання цього місяця – збирання врожаю.

Якщо ви бачите, що не всі грона встигають визріти до заморозків, видаліть найслабші з них, це допоможе дозріти іншим

На початку осені все ще актуальні підживлення фосфорно-калійними добривами. А ось використання азотних добрив краще відкласти на весну.

Жовтень

Початок місяця – саме час для осінньої посадки саджанців винограду. Посадка винограду восени: коли і як проводити.

Кінець жовтня – початок листопада – відмінний час для осінньої обрізки винограду, що вже росте, і нарізки живців для зимового вкорінення.

Старим лозам необхідно допомогти підготуватися до зими. Через пару тижнів після того, як опаде листя, слід зрізати всі частини пагонів, що не визріли, і перекопати грунт під кущами, щоб не допустити поширення інфекційних захворювань.

Можна обробити рослини 3%-ним розчином залізного купоросу. Це допоможе захистити виноград від грибкових хвороб. Деякі досвідчені виноградарі стверджують, що окрім іншого, оброблені залізним купоросом кущі менш привабливі для гризунів.

Листопад

Зрілі лози необхідно пригнути до землі і присипати їх торфом або тирсою або вкрити лапником або спанбондом. Але це важливо полити рослини, т.к. зневоднений виноград гірше переносить зиму. Пагони неукривних сортів також бажано пригнути до землі, а ґрунт під кущами замульчувати.

У грудні, нарешті, можна відпочити та насолодитися плодами своєї праці. Єдине, що потрібно сплячому винограднику в зимовий сезон – це захист від морозу. Тому якщо ви не впевнені, що лози надійно вкриті, можна накидати на них свіжий пухнастий сніг. Але якщо в якийсь момент вам стане нудно без традиційного клопоту та турботи за зеленими вихованцями, ви завжди можете організувати невеликий домашній городик. А в лютому – знову згадати про виноград і зайнятися укоріненням заготовлених з осені живців у домашніх умовах.

Догляд за виноградом у період цвітіння та після

Вважається, що виноград досить посадити, а потім час від часу поливати. Насправді йому необхідний ретельний догляд протягом усього року. Інакше лоза швидко здичає, і врожай стане гіршим і кількісним, і якіснішим. Спеціальних заходів вживаються ще до виживання пагонів у ґрунт, проте тут йтиметься про те, як доглядати лозу під час цвітіння.

Догляд за лозою під час цвітіння

Вже на початку цвітіння не можна залишати виноград без уваги: ​​перш за все, треба виконати так звану прищипку. Під час неї верхівка лози обрізається. Якщо сорт схильний до осипання або горошку (мускати, Кодрянка, Чауш і т.д.), то відщипується більша частина втечі, щоб залишилося близько десятка великих листків. Якщо ж сорт інший, достатньо буде зрізати 5-6 верхніх молодих листочків. Ця процедура забезпечить лозі приплив корисних речовин, а отже, ягоди в грона будуть більшими.

Крім прищипки, над квітучим кущем необхідно провести низку маніпуляцій, що забезпечують необхідний догляд.

  • Підживлення. Приблизно за тиждень до початку цвітіння лозі необхідно, щоб було проведено позакореневе підживлення. Для цього використовується розчин калію, азоту та фосфору, до якого можна додати додатково комплекс мікроелементів.
  • Обробка кольорів дисперсною сіркою. Обприскувати треба дуже обережно, зазвичай рано вранці. Важливо не переборщити, інакше такий захист може призвести до втрати врожаю.
  • Штучне запилення. Тут все залежить від того, який виноград належить запилювати. Якщо йдеться про обох статевих сортах, то все дуже просто: досить раз на 8-10 днів гарненько струсити дроту шпалери. Робити це найкраще в ранкові години, коли роса тільки-но висохла. Якщо ж йдеться про «жіночий» сорт, то тут догляд буде трохи складнішим: за допомогою спеціального пухування пилок з «чоловічих сортів» переноситься на жіночі. Так лози треба обробити 2-3 рази.

Варто ще згадати про те, що як до, так і після цвітіння лозу потрібно рясно поливати.

Як доглядати виноград після цвітіння

Після того, як кущі відцвітуть, починається новий етап – літній догляд. Насамперед лозі потрібен рясний полив, позакореневе підживлення і провести профілактику захворювань. Про те, що таке позакореневе підживлення, вже згадувалося у попередньому розділі. Решта буде описано нижче.

  • Захист від хвороб. Відразу після закінчення цвітіння винограду слід обробити кущі фунгіцидами, які захистять лозу від грибків. Коли ж ягоди досягнуть розміру горошин, треба обробити виноград хлорокисом міді та колоїдною сіркою. Категорично не можна обприскувати хімікатами кущ, коли він цвіте чи обсипається – така обробка призведе до загибелі врожаю. Часто новачки-садівники дивуються, чому виноград не зав’язався після обробки хімікатами. Справа тут у тому, що квітуча лоза дуже чутлива.
  • Нормування грон. Коли місці суцвіть сформується ягоди, треба провести нормування грон, тобто відірвати все зайві грона. Робиться це у тому, щоб соків рослини вистачило повноцінного дозрівання ягід. Як правило, залишають 1-2 грона на втечу, вибираючи при цьому найбільші. До того ж важливо саме не зрізати, а обривати зайве. Це вкрай важливий етап, що забезпечує догляд за лозою, адже навіть якщо вироблялося якісне підживлення, поживних речовин на всі грона не вистачить.
  • Пасинкування та карбування. Ці два пункти означають підрізання з метою якнайшвидшого дозрівання ягід та отримання більш рясного врожаю. Пасинкування означає видалення вторинних пагонів, карбування – підрізання верхівки на 20-30 см. Карбування виконується приблизно наприкінці серпня, пасинкування – у міру появи «пасинків».

До кінця літа полив лози різко скорочують – це сприяє кращому визріванню ягід.

Загалом тут описані всі заходи, що забезпечують повноцінний догляд за виноградом від початку цвітіння до зняття врожаю: підрізування, підживлення, обробка хімікатами (тобто захист від можливих хвороб). Потім можна переходити до осінніх процедур та підготовки винограду до зими.

Як доглядати виноград, щоб отримати хороший урожай

Виноград є досить невибагливою рослиною. Воно спокійно росте і плодоносить у своєму природному середовищі без будь-якого втручання, однак, у цьому випадку говорити про багатий урожай не доводиться. Тільки грамотна турбота дозволить здобути багатий урожай плодів найвищої якості.

Всі процедури догляду за пагонами винограду проводяться виключно згідно з календарем залежно від природних умов і фази росту самої рослини. Особливе значення для подальшого зростання має первинний догляд після посадки.

Заходи, що проводяться в перший рік посадки винограду

У перший рік після посадки догляд за виноградом має бути особливо дбайливим. Різні операції з обрізання пагонів не проводяться, проте грунт вимагає ретельного розпушування і поливу. Після посадки всю ущільнену навколо пагонів землю слід розпушити, не забуваючи і простору між рядами. Після появи перших листочків навколо рослини слід сформувати лунку. Така процедура виконується для гартування майбутнього стовбура винограду. З кількох гілочок, що виростають у червні, залишається одна. Надалі саме з цієї гілки до осені вийде добре розвинена довга лоза.

Коренева система закладається глибоко в ґрунті, проте, для цього слід видаляти всі поверхневі коріння, які утворюються на стовбурі під землею. Це коріння промерзає і гине взимку, а ось влітку через нестачу кореневої системи, рослина відчуває нестачу вологи. Їх можна видалити за допомогою секатора, попередньо вириваючи біля втечі невелику ямку не більше 20 см завглибшки.

Молодий виноград поливається нечасто, трохи більше одного разу на тиждень. Під час догляду за виноградом у перший рік посадки особливу увагу слід приділяти розпушенню та ретельному прополюванню.

Процедури щорічного догляду: обрізання та інші зелені операції

Відмінний урожай винограду виходить виключно внаслідок проведення «зелених операцій». Вони являють собою комплекс заходів, які включають обрізку пагонів, прищипування, формування пасинків і обрізання листя. Досвідчені виноградарі підкажуть, як доглядати виноград навесні. У березні слід розпочати обрізання неукривних сортів. Зробити це необхідно до моменту набухання перших нирок, інакше через інтенсивний рух соку лоза після обрізки може засохнути. Наступного місяця після встановлення досить теплої погоди без заморозків пагони звільняються від зимового покриття.

Весняний догляд за виноградом також включає підв’язку під нахилом і встановлення надійної опори. Ці процедури проводяться після набухання нирок для забезпечення вільного доступу світла та свіжого повітря. Тоді ж проводиться щеплення живців, заготовлених з осені. Така процедура підвищує зимостійкість та забезпечує отримання врожаю винограду одразу кількох сортів з одного куща, що значно економить місце. Наприкінці весни робиться ще одна підв’язка.

Догляд за виноградом влітку та восени

До початку літа виноградний кущ стає важчим внаслідок розростання листя та появи перших грон. У цей час виноград слід регулярно підв’язувати, пасинкувати, а зайві верхні грона видаляти. Коли ягоди стають розміром із горошину, виникає питання, як підгодувати виноград влітку правильно. Для більш активного формування зав’язей проводять позакореневі підживлення з використанням фосфорно-калійних добрив. Ці ж добрива вносяться і в кінці літа, особливо в спекотну суху погоду, коли рослини відчувають нестачу вологи. Догляд влітку не має на увазі використання азотовмісних добрив, вони сприяють зростанню зеленої маси, що небажано перед зимовим періодом.

Полив влітку має бути помірним, не більше пари разів на місяць, але досить рясним. Перед цвітінням і під час поливу слід обмежити, а після цвітіння відновити в повному обсязі. Обробка від хвороб улітку проводиться протигрибковими препаратами.

Догляд за виноградом восени не має на увазі будь-яких особливих маніпуляцій. Після закінчення літа відбувається збирання врожаю та висадка саджанців. У середині сезону проводиться обрізка кущів, що ростуть, і нарізка живців для подальшого вкорінення. Перед зимою невизрілі пагони зрізаються, а ґрунт перекопується. Виноград притискається до землі, засипається торфом чи тирсою – у такому стані пагони зимують. Полив обов’язковий, тому зима переноситься краще.

Часті помилки недосвідчених виноградарів

Перед висадкою винограду необхідно потурбуватись вибором відповідного місця та підготовкою ґрунту. Сонячна сторона без сильних протягів забезпечить кущі теплом та затишком. Обов’язково слід убезпечити пагони від морозів, з цією метою живці варто заглибити в землю на відстань не менше півметра.

Не всі виноградарі займаються видаленням поверхневих коренів. Такі процедури необхідно проводити в процесі догляду за молодим виноградом, адже другорядне коріння перешкоджає появі головних сильних коренів і формуванню надійної кореневої системи. Особливості догляду за виноградом у різні періоди року також має на увазі використання підгодівель для нормального зростання. Особлива увага повинна приділятися обробці від шкідників та хвороб, здатних завдати непоправної шкоди пагонам.

Однією з найпоширеніших помилок вважається частий полив. Зайва волога сприяє появі зеленої маси, яка перешкоджає активному формуванню грон, що негативно позначається на врожаї. Крім того, частий полив знижує опірність хвороб і уповільнює термін дозрівання. Догляд за виноградом під час цвітіння і до його початку має на увазі відсутність поливу.

Як впоратися з хворобами та шкідниками

Наприкінці весни на листі можуть з’являтися плями червоного відтінку, що говорить про нестачу калію. За перших ознак таких плям рослини слід обприскати розчином калієвої селітри, а листя обробити бордоською рідиною.

Бурий чи сірий наліт свідчать про появу сірої гнилі, з якою слід боротися розчином марганцівки. Світлий наліт говорить про поразку оідіумом, проти якого використовується колоїдна сірка. Як народний засіб можливе використання зольного настою (приблизно кілограм золи розчиняється в 10 л води).

Правила підв’язки винограду

Підв’язка є процедурою першої необхідності, з якої починається турбота про виноград вже на другий рік його зростання. Пагони, що відкрилися після зими, підв’язуються до шпалер, тим самим, визначаючи напрямок подальшого зростання. У теплих регіонах підв’язка проводиться наприкінці другого місяця навесні до появи свіжих пагонів. При холодніших кліматичних умовах, наприклад, при вирощуванні винограду на Далекому Сході, процедура підв’язування здійснюється на початку літа при повній відсутності заморозків.

Підживлення винограду

Весна – час перших підживлень. Цього сезону вносяться азотні та фосфорні добрива для нарощування зеленої маси та зростання нових пагонів. Калій додається у ґрунт наприкінці літа, він прискорює дозрівання плодів. Підживлення міддю забезпечує винограднику захист від низьких температур. З цією метою добриво вноситься восени чи після зимових холодів.

Формування куща винограду

Відповідний кущ винограду формується шляхом правильної обрізки. У перший сезон залишають одну сильну лозу, з неї виростають три інші лози з відстанню не менше 80 см. Кущ потрібно активно починати формувати з третього року, для цих цілей видаляються всі нирки на основній лозі, на інших пагонах залишаються тільки найсильніші нирки. Подальше формування куща передбачає у разі потреби часткове видалення нових пагонів.

Обприскування винограду навесні

Весняне обприскування є практично обов’язковою процедурою для отримання відмінного врожаю. Обробка від хвороб та шкідників проводиться не тільки для самого куща, але й для ґрунту. Ефективність цих процедур залежить від своєчасної підв’язки рослин. Розвиток небезпечного для куща грибка починається після перших опадів, внаслідок яких грибок може перейти з ґрунту на втечу. Навесні для обробки використовуються такі препарати:

  • бордоська суміш (3% концентрації);
  • розчин Ридомілу (в 1% концентрації);
  • залізний купорос (3% концентрації);
  • розчин Цінеба (концентрація 0,5%).

Укриття винограду на зиму та захист від ранніх заморозків навесні

Різні сорти винограду по-різному переносять морози. Існують види, які витримують низькі температури, однак це не стосується молодих пагонів. Саджанці потрібно обов’язково вкривати приблизно в середині осені до того моменту, коли деревина втратить еластичність. Пагони необхідно укласти в канавку та присипати ґрунтом. Зверху можна утеплити плівкою або покривним матеріалом. Для захисту від весняних заморозків проводяться такі заходи:

  • укриття пагонів ганчіркою або соломою;
  • димлення з підвітряного боку за допомогою сухого листя, або тирси;
  • полив ґрунту між рядами.

Щорічний догляд за виноградом не становить особливих складнощів, хоча складається з досить великої кількості операцій. Правильне та, головне, своєчасне виконання всіх необхідних робіт забезпечить рясний та смачний урожай у саду.

Догляд за виноградом під час цвітіння та після

Процес збирання врожаю та подальший догляд за кущами для виноградаря справжня містерія. Великі повноважні грона знімаються з пагонів, укладаються в кошики. Ягоди з восковим нальотом лопаються при необережному здавленні пальцями. Це своєрідна поезія. Кожен, хто хоч раз брав участь у цьому процесі, підтвердить ці слова. Але таке можливе лише в тому випадку, якщо скрупульозно дотримано правил догляду за лозами винограду та вчасно проводиться підживлення кущів у період цвітіння. Інакше врожай буде невеликим, а то й зовсім, хвороба і негода, що завадила цвітінню, залишать господаря без ягід.

Правила догляду за лозами винограду

Виноград – культура, яка потребує особливого догляду та особливого підживлення. Ця рослина щедро відгукується на дбайливе ставлення, але недбайливих господарів карає відсутністю врожаю. Такий складний характер є причиною того, що тільки досвідчені та старанні виноградарі здатні похвалитися плодоношенням. І закладка майбутнього врожаю починається вже під час цвітіння виноградних лоз, у цей період підживлення та обробка основа всього комплексу для догляду за кущами.

Цвітіння винограду. Особливості догляду за кущами

Перші бутони виноградних суцвіть розкриваються у травні – на початку липня. У цей час небажано проводити обприскування лоз хімічними препаратами, така обробка лише нашкодить суцвіттям. Інакше суцвіття обсипається. Обробити кущі потрібно до цвітіння і після нього. Взагалі під час цвітіння винограду небажано проведення будь-яких робіт на винограднику. Чому? Так радять старі досвідчені виноградарі. Однак є комплекс процедур, без яких не обійтися в цей час:

  • підв’язка та захист (вітер може обламувати вільні пагони);
  • обламування паразитних пагонів зі сплячих бруньок (особливого захисту рослини від виснаження);
  • пасинкування;
  • поливи;
  • своєчасне підживлення кущів (можна використовувати як натуральні, так і штучні добрива);
  • обробка засобами від шкідників (кущі рекомендується обприскувати вручну);
  • штучне запилення (у разі несприятливої ​​погоди).

Щодо пасинкування винограду, існує безліч різних схем проведення цієї процедури. Прищипування пасинків другого та третього порядків, видалення пасинків першого порядку. Кожна з цих схем має своїх противників і прихильників. Видалення пасинків першого порядку простіший спосіб і в промисловому вирощуванні винограду найбільш прийнятний.

Найпростіший спосіб пасинкування – видалення пасинків першого порядку

У штучному запиленні виноград потребує відразу після появи перших квітів, якщо погода не сприяє природному процесу запилення. Ця процедура потребує акуратності, оскільки необережними рухами легко пошкодити суцвіття. Штучне запилення проводять, проводячи по квітках винограду хутром або ватою. Таким чином, пилок з чоловічих квіток потрапляє на жіночі квіти, і відбувається самозапилення.

Догляд за врожаєм

У ягоди зав’язується лише 20-40 % суцвіть. Це нормальне явище навіть якщо є особливо ретельний догляд за кущами і проводиться повномірне підживлення рослини. Однак навіть такий невисокий відсоток зав’язаних грон здатний суттєво перевантажити кущ. Тому після того, як цвітіння закінчилося, і ягоди зав’язалися, необхідно без жалю видалити зайві грона. Урожай від цього лише виграє. Ягоди, що залишилися, отримають більше поживних речовин і будуть більше, смакова якість плодів вища. Видаляти грона необхідно так, щоб плодові стрілки зазнавали рівномірного навантаження. Окрім регулювання навантаження на кущ проводять цілий комплекс процедур, спрямованих на покращення якості врожаю:

  • розташування грон на шпалері;
  • проріджування ягід у грона (для вільного розвитку ягід у гроні);
  • проріджування листя (при надмірному затіненні грона зеленою масою);
  • підживлення рослини в період зав’язування грона та дозрівання врожаю;
  • боротьба з птахами та іншими шкідниками врожаю (захист від навали шкідливих комах).

Правильне розташування грон винограду на шпалері в яскравий, сонячний день допомагає ягодам більше освітлюватися сонцем. Це сприяє кращому дозріванню плодів та більшому накопиченню цукру в ягодах.

Правильне розташування грона винограду на шпалері

Догляд за виноградом після збирання врожаю

Якщо всі умови дотримані і процедури регулярно виконувались, можна розраховувати на рясний урожай і високу смакову якість ягід, а саме це і є метою виноградаря. Але лоза віддала ягодам багато сил і тепер потребує догляду та відновлення. Для цього необхідно поливати, обприскувати та інтенсивно підгодовувати кущі, щоб виноград мав ресурси для зимівлі. Підживлення дуже важливе, обробка корисними розчинами це сила та здоров’я рослини. З цією метою виноградник удобрюють органічними добривами, такими як прілий гній або компост (але добривам потрібна спеціальна обробка).

Наука вирощування винограду складна, але тому, хто старанний у догляді кущів, виноград віддасть сторицею. Нормальний розвиток куща та дозрівання врожаю радуватимуть господаря щороку.

Як цвіте виноград – ознаки запилення, період цвітіння, фото та відео.

Цвітіння винограду – особливий період, що визначає кількість та якість майбутнього врожаю. Від того, наскільки правильним був відхід на стадії формування та розкриття бутонів, залежить, скільки зав’язей надасть виноградна лоза.

Догляд за виноградом у період цвітіння

Характеристики та опис цвітіння

Найчастіше виноград починає цвісти в кінці весни при температурі від 25-30 градусів. Однак, певні сорти цвітуть і при нижчій температурі, це залежить від регіону. Європейські сорти винограду, які звикли до м’якого клімату, просто не запліднюються за низької температури.

Важливою особливістю є те, що погода має бути сухою. Також не можна поливати виноград під час цвітіння та за кілька днів перед ним. Дощ у цей час дуже шкідливий для рослини, тому що він змиває пилок із суцвіть і може не бути врожаю. У разі дощу слід провести штучне запилення (якщо виноградник невеликий за розмірами).

Процес цвітіння триває лише кілька годин вранці, тому що в цей час найбільш сприятливі для цього умови. Решту часу бутони закриті. Хоча деякі квіточки можуть розпускатися із запізненням. Весь період запліднення триває від одного до двох тижнів.

На кількість зав’язей сильно впливають погода та ґрунт. Якщо ґрунт бідний на поживні речовини та мінеральні компоненти, то й грона будуть маленькими і в невеликій кількості.

Вітер, як і дощ, може зашкодити процесу цвітіння, тому що він здмухує пилок і може зірвати квіти. Саме тому виноград потрібно оберігати і допомагати йому в цей період, потрібно зробити все, що залежить від людини, для вдалого запилення.

Шкода та протипоказання

При частому вживанні винограду, а також продуктів виноградарства, необхідно враховувати, що ягоди винограду не рекомендується їсти при:

  • ожирінні;
  • цукровий діабет;
  • виразковій хворобі (особливо у період загострення);
  • хронічних нагноюючих процесах у легенях;
  • серцевої недостатності, що супроводжується вираженою гіпертонією та набряками;
  • посилення процесів бродіння в кишечнику та коліті, що супроводжується проносом.

Досить часто відбувається сильний розлад шлунка, якщо поєднувати виноград з:

  • свіжими чи солоними огірками;
  • молоком;
  • динів;
  • будь-якою жирною їжею;
  • рибою;
  • мінеральними водами;
  • пивом.

Коли виноград потрапляє на каріозні зуби, він лише посилює їх руйнування. Для збереження зубів від псування фахівці рекомендують після кожного прийому ягід винограду, у тому числі родзинок, ретельно прополоскати ротову порожнину великою кількістю розчину з води та харчової соди.

Ціссус: чи можна тримати в будинку – корисні властивості та прикмети

Завдяки високій бактеріальній та фітонцидній активності кімнатної квітки очищається атмосфера в житлі. Мікрокомпоненти, що виділяються цисусом, вбивають бактерії, що провокують алергічні захворювання та розлади ШКТ.

Декоративна ліана чудово зволожує повітря у приміщенні, поглинає надлишки пилу.

Сприяє рятуванню від формальдегідів – випарів з будівельних матеріалів, які нерідко є причинами головних болів, провокують нудоту, дратують органи дихальної системи.

Декілька горщиків з рослинами в кімнаті підвищує життєвий тонус і знижує стомлюваність.

Народні прикмети та забобони асоціюють квітку цисус, як і більшість ліанових, з квіткою-мужегоном, тобто квітка здатна вижити чоловіка з дому. Тримати вдома чи ні ампельні рослини, вирішує кожен собі, більшість квітникарів не звертає уваги ці міфи.

Підготовка рослини

Щоб кущ винограду благополучно пережив період цвітіння та запилення, необхідно виконувати певні рекомендації щодо підготовки.

  • Провесною потрібно сформувати кущі. Для цього треба підв’язати пагони на каркас, обрізати непотрібні. Поправити гілки так, щоб майбутні грона мали доступ до сонця, але не варто переборщувати.
  • Перед цвітінням регулярно рясно поливати виноград, закінчити проведення всіх водних процедур приблизно за тиждень.
  • Удобрювати рослину теж слід за кілька днів до початку запилення. Мікроелементом, що позитивно впливає на виноград, є бор. Отже, можна використовувати препарати та добрива, у складі яких є даний компонент.
  • Обприскувати виноград проти хвороб та шкідників можна за 4-5 днів до початку запилення. Готовий склад потрібно розвести у воді згідно з інструкцією та повністю окропити кущ.
  • У кущів, що сильно ростуть, потрібно зрізати зайві суцвіття, щоб зняти з пагонів зайве навантаження і щоб у грона, що залишилися, надходило більше поживних речовин. Також обрізати суцвіття потрібно на кущах, які плодоносять уперше.

Агротехнічні прийоми

Виноград – рослина, що вимагає регулярного догляду і постійного контролю над процесами, що проходять в період вегетації. Важливу роль грає своєчасне обрізання. Негативно як запилення кущів позначається надмірність зеленої маси. Краще прорідити листя, доки цвітіння не почалося. Бажано прибрати зайве листя поблизу суцвіття.

Листя винограду (Фото використовується за стандартною ліцензією azbukaogorodnika.ru)

Обрізка верхівок плодових пагонів допомагає рослині спрямувати більше живлення до суцвіття. Подібна операція помітно покращує якість запилення (отже, і врожаю) навіть на винограді сортів, схильних до обпадання зав’язей та горошення.

Якщо на лозі утворюються занадто великі суцвіття, доведеться провести їх часткове обрізання. Їхні верхівки, скорочені на ¼, дозволять сформуватися більш щільним кистям. Щоб досягти якісного запилення, грона обрізають незадовго до цвітіння. Допускається їх обрізання і на самому його початку.

Особливі вимоги пред’являються інтенсивності поливу рослини в цей період. Надлишок вологи діє на квітучий виноград негативно. Його кущі можуть скинути більшу частину зав’язей. Їх збереженню та формуванню сприяють позакореневі підживлення – обприскування листя та квітів. Під час цвітіння і його можна використовувати азотні добрива: вони нарощують зелену масу, але пригнічують розвиток зав’язей.

Вирощування винограду (Фото використовується за стандартною ліцензією azbukaogorodnika.ru)

Корисні та безпечні обробки гуматами, що містять калій. Можна провести 2-разове обприскування рослини розчином борної кислоти. Процедуру проводять у період бутонізації та під час цвітіння. Передозування при застосуванні лісу неприпустиме. Один з рецептів поживної суміші пропонує розвести в 10 л води 10 г борного порошку та 10 г сірчанокислого цинку.

Продовжити період цвітіння можна розчином, до складу якого включають:

  • 10 г лимонної кислоти;
  • 20 г борної кислоти;
  • 10 г залізного купоросу;
  • 30 г сечовини;
  • 10 л води.

Після розчинення у воді кислоти додають решту компонентів комплексного добрива. Серед промислових стимуляторів запилення слід зазначити такі препарати:

Обприскування слід проводити в ясну безвітряну погоду в ранковий або вечірній годинник.

Бджоли та інші запилювачі охоче злітаються на приманку, приготовлену з меду та води. Її застосовують для обприскування.

Цвітіння винограду

Період цвітіння винограду в різних регіонах починається з перших чисел травня і триває до кінця червня. Квіти в суцвіттях відкриваються поступово один за одним протягом 1-3 тижнів. Виноградні грона цвітуть кілька годин на добу. Більшість квіточок розпускається з 6:00 до 11:00. Після повного розкриття бутона рильця зберігають сприйнятливість до запліднення від 4 до 6 днів. Запліднення триває протягом однієї доби, а потім настає стадія утворення зав’язі.

Можна чекати на хороший урожай, якщо квітучі виноградники не заливало дощами і не обпалило сонцем. Найкомфортніша температура для запилення та утворення зав’язей 25-30°С.

У регіонах з холодним кліматом, де температура повітря не піднімається вище за 16°С, цвітіння виноградників відбувається мляво. У таких умовах квіти теплолюбної рослини погано розкриваються, а їхнє запилення утруднене. Холодний клімат негативно позначається на формуванні зав’язей у суцвіттях.

Велика кількість пилку та квітів утворюється на лозах, які отримують достатню кількість поживних речовин. Виноградники, що виростають на збіднених ґрунтах, плодоносять погано.

Важливо! Причиною поганого врожаю можуть стати холодні рвучкі вітри. Тому для виноградників виділяють ділянки, захищені з усіх боків від протягів.

Як доглядати

Продовжувати догляд за виноградом після запилення та цвітіння необхідно для того, щоб у майбутньому зібрати добрий урожай. Тому потрібно виконувати певні дії, які сприятимуть цьому.

  • Можна провести штучне запилення у разі поганої погоди чи інших факторів. Для цього треба різко струсити каркас, до якого підв’язаний виноград, щоб пилок обсипався на інші квіти. Такі дії слід виконувати пару-трійку разів за весь період цвітіння вранці, коли зійде роса.
  • Приблизно за тиждень після початку цвітіння можна удобрювати виноград. Для цього використовувати органіку (суміш курячого посліду та води), а можна купити добриво з калієм і азотом, до складу якого також входить бір. Борна кислота позитивно впливає на розвиток виноградного куща.
  • Для покращення запилення можна обприскувати листя водним розчином меду для залучення бджіл.
  • Уламку молодих виноградних пагонів роблять також для того, щоб розвантажити кущ і направити більше поживних речовин у гроно. Обламувати можна ті гілки, які не надто товсті і завдовжки близько 15 см. Використовуючи такий спосіб не можна помилитися, тому що уламку роблять руками, а якщо втеча вже зміцніла, вона не відламається з легкістю.
  • З такої ж причини проводять і прищипування виноградних пагонів. Для цього потрібно видалити верхівку куща, приблизно такого розміру, щоб над верхньою гроном залишалося близько 10 аркушів. Таким чином, харчування куща буде перенаправлено з верхівки, і ягоди захищені від активних сонячних променів.

Дуже важливо правильно підібрати час для прищипування. Пагони слід прищипувати після того, як з суцвіть спадуть ковпачки, перед початком цвітіння.

Існують також дії, яких слід уникати:

  • поливати виноград під час запилення та цвітіння;
  • розпушувати і копати землю навколо куща;
  • використовувати хімічні добрива;
  • використовувати у добриві винограду деревну стружку та тирсу.

Кожен виноградар хоч раз ставив питання, чому не цвіте 3-річний виноград або кущі іншого віку. Причинами нецвітіння можуть бути різні аспекти.

  • Надмірне удобрення куща органічними речовинами. Від надлишку такого елемента як азот у винограду спостерігається активне зростання листя і пагонів. Вони перетягують він потік поживних речовин, і через це кущ не плодоносить. На додачу знижується стійкість до низьких температур та хвороб.
  • Неправильна зимівля. Буває, що рослина підмерзає і гілки вже недієздатні. У такому випадку допоможе весняне обрізування. Необхідно видалити пагони, які постраждали, і на їхньому місці виростуть нові та здорові.
  • Невідповідне місце. Виноград любить тепло, тому йому може не підійти місце посадки, і рослина не запилюватиметься.
  • Захворювання та шкідники. Виноград може не плодоносити через хвороби. Тоді потрібно оглянути рослину та виявити характер захворювання. У боротьбі проти комах можна придбати спеціальні препарати та використовувати їх згідно з інструкцією.
  • Неправильне обрізання. Якщо напровесні обрізати кущ занадто сильно, то просто не буде місця для утворення суцвіть.

Як змусити цвісти виноград. Чому не плодоносить виноград

Як і коли пересаджувати виноград: секрети успішної пересадки

Може це виноград? Виноград на другий рік вже має невеликі кисті, тому є правило, три роки всі пензлики, що зав’язалися, прибирають, щоб зміцнився сам кущ. Урожай починають збирати на 4-й рік. Щоправда, ми з дружиною свого часу пожадували і на третій рік трохи залишили — ну пару трійку на кущ — подивитись які будуть до смаку. Я б радив прибрати все, за правилами вирити ями і наповнити шарами добрива, купити або попросити у друзів восени відведення – у них ви можете восени і спробувати і вибрати ті, що сподобаються і посадити з упевненістю. П’ять років ви вже втратили, посадіть і через три роки все буде тип топ. Друзі думаю не відмовлять – все одно по осені все обрізається і утилізується, просто люди тупо йдуть на ринок і купують невідомо який з невідомими смаковими якостями – а так і спробував і для себе вибрав до смаку.

Тривалість цвітіння

Календарні терміни, коли зацвіте виноградник, і тривалість періоду розкриття суцвіть залежать від погодних умов. Початок стадії бутонізації у виноградної лози зазвичай посідає останні числа травня–перші числа червня. Садова культура цвіте від 8 до 14 діб. При цьому температурний режим 25-30 ° С збільшує стадію бутонізації, а зниження градуса до 15 ° С і нижче за одночасної зайвої вологості уповільнює процес запилення і формування зав’язей.

На процесі цвітіння також позначається недолік надходження живлення та вологи при пересиханні ґрунту та низька родючість у метрі товщини верхнього шару.

Першим цвіте виноград винних сортових різновидів.

Сам процес бере початок з основи виноградної квітки, а через 2 дні суцвіття розквітає повністю. У цей період у саду під виноградними кущами виявляють опалі ковпачки. Рослина починає скидати їх при температурі не менше 10°С.

Виноградні суцвіття здебільшого зацвітають одночасно, проте частина бутонів може затриматися у розкритті, що цілком допустимо.

Виноградні суцвіття розкриваються вранці з 6.00-11.00 годин. Після розкриття сприйнятливість до запилення триває протягом 4-6 діб, після яких формується зав’язь.

Роботи виноградаря

За відсутності зимової вологозарядки та сухої весни цвітінню має передувати рясна полива виноградників. У нормі це становить близько 50 л на метр шпалери, або на кожен кущ треба дати не менше 10 цебер. Ефект посилиться під час здійснення одночасно з поливом підживлення органікою.

Якщо навесні виноградники не удобрювалися, то обов’язково слід виконати позакореневе підживлення у поєднанні з обробкою проти мілдью.

Коли мінеральні добрива вносилися під час набухання нирок, досить перед цвітінням внести лише мікрокомпоненти (молібден, бор).

Зайві роботи з виноградником у календарну пору його цвітіння краще не проводити. Адже виноградна квітка дуже легко пораниться, що погано позначиться на врожайності та смакових якостях ягоди.

Період, який визначає якість подальшого врожаю, це цвітіння винограду.

Дуже важливо не допускати ускладнень на цій фазі розвитку культури. І якщо вплинути на погодні умови можливості немає, то тим, що залежить від рук виноградаря, потрібно обов’язково зайнятися.

Тривалість та фази

Терміни цвітіння винограду приблизно однакові у всіх сортів. Виноград розквітає наприкінці весни – на початку літа. Цікаво, що квітки розкриваються рано-вранці, а вдень – тільки ті, що запізнилися. Сам період цвітіння триває від одного до двох тижнів.

У Ростовській області широко вирощують різноманітні сорти винограду, бо тут м’який клімат для цієї рослини. Кетяги виростають досить великими. Їхня вага досягає від 500 грамів до півтора кілограма (!). Ягоди дозрівають за 4-5 місяців і мають приємний смак. Виноград у цій місцевості відрізняється високою морозостійкістю (до -25 градусів).

Краснодарський край схожий на Ростовську область кліматом, оскільки вони межують друг з одним. Кетяги винограду дозрівають протягом 3-3,5 місяців, їх вага – від 400 до 700 грамів. Сорти у цьому краї також морозостійкі.

Виноградники у Криму мають свою історію та популярність. Особливий клімат півострова дозволяє вирощувати найрізноманітніші сорти винограду. Тут вирощують і винні сорти, і просто для їжі, які переважно дозрівають наприкінці літа за 3-4 місяці. Ягоди мають різні смаки: від солодкого до трохи кислого.

Особливості вирощування

Квітковий відрізняється низькорослими кущами та сильнощільними гронами. Садівники дають опис, що ягоди винограду при хорошому освітленні набирають бурштинове забарвлення та насичений мускат.

Сорт відноситься до середньострокових за періодом дозрівання, до настання зрілості, за середньої сезонної температури +270С, потрібно приблизно 146-155 днів, хоча перші зрілі плоди вже можна спробувати і через 134 дні.

Урожай, придатний для виготовлення столових вин, визріває до середини вересня, збори стабільно високі – від 9 до 12 т/га.

Приріст лози одного року цього винограду цілком задовільний, кількість плодоносних гілок на рівні 66,4%.

Нормування квіткових кистей однією молодий втечу – трохи більше 0,9, але в дорослий плодоносний – 1,4. Розмір черешка пензля – короткий, плодова ніжка середнього розміру – 8-12 мм.

Він непогано стійкий до захворювання на мілдю, але слабо протистоїть оідіуму і сірій гнилі.

Квітковий холодостійкий, переносить зимові температури до – 250С, хоча молоденька лоза може іноді страждати. Суворі зими він переносить навіть гірше, ніж Степняк, Фіолетовий ранній та Сапераві північний. Садівниками відзначається навіть можливе вимерзання кущів до самого кореня, але рослина добре відновлюється і дає пагони з усіх додаткових нирок.

Сорт зацвітає рано, вже до 1 червня, ягоди швидко дозрівають і до 15 серпня досить непогано набирають цукристість. Серед недоліків можна назвати схильність до горошення, товстуватість шкірки плодів та можливе розтріскування ягід після випадання рясних опадів. Виноград характеризується підв’ялення ягід у посушливі роки.

Терміни цвітіння у різних сортів винограду

У різних регіонах виноград зацвітає у різні терміни. На півдні країни в сусідніх Краснодарському краї і Ростовській області цвітіння культур настає з різницею в 1-2 тижні. Виноградники, що ростуть у Криму та приморській частині Краснодарського краю, зацвітають на початку — середині травня. У Ростовській області у районах розвиненого виноградарства поруч із Цимлянським водосховищем цвітіння цієї культури починається на 2 тижні пізніше. Тобто для винних сортів термін цвітіння, залежно від погодних умов, може настати в середині-кінці травня, а в та середній смузі виноградник почне цвісти не раніше як у середині червня.

Слід розуміти, що рослина може розквітати щороку у різні терміни. Невелика різниця залежить від часу підвищення температури повітря до необхідного рівня. Якщо весна почалася рано, то і сади починають цвісти раніше, ніж звичайно.

Першими відцвітають винні сорти;

  • Ізабелла,
  • Піно нуар,
  • Сапераві,
  • Каберне-Совіньйон,
  • Каберне-Фран,
  • Мерло,
  • Санджовезе,
  • Сира,
  • Карменер,
  • Мурведр,
  • Гренаш.

Через 14 днів після них цвітуть:

Ціссус: види та сорти

Рід налічує понад 350 різновидів. До найбільш популярних кімнатних рослин цисус належать такі представники:

  1. Цисус ромболістний (або цисус ромбічний). Багаторічна ліана з тонкими та гнучкими втечами.
    Листя ромбоподібних форм розташовуються почергово на невеликих черешках. Кистевидні суцвіття формуються із маленьких квіточок зеленого забарвлення. Після запилення у сезон дозрівання з’являються їстівні ягідки червоного кольору.
  2. Цісус антарктичний (або цисус арктичний). Вічнозелена ліана з довгими пагонами. Листя має яйцеподібні або овальні форми, відрізняються характерними зубцями по краях.
    Колір – темно-зелений – з лицьового боку, трохи світліший з легкою опушеністю вздовж жилок – зі зворотним. Міжвузля містить лист і навпаки розташовані вусики. Суцвіття формується із дрібних квіток жовто-зеленого кольору.
  3. Цісус чотирикутний. Представник лікарської рослинності. Пагони відрізняються оригінальною чотиригранною формою до 1-1,5 см у діаметрі.
    Дрібне листя, розділене на три частки, швидко опадає. Рослина за будь-яких умов розвивається досить повільно.
  4. Ціссус Елен Даніка. Популярний декоративний сорт ромболістного цисусу.
    Має яскраве різьблене листя.
  5. Цісус різнокольоровий. Популярна через оригінальне забарвлення листя.
    На лицьовій стороні темно-зеленого кольору є сріблясті та бордово-бурі мітки, тильна поверхня – темно-рожева. Напередодні зими рослина скидає більшу частину крони, з настанням теплої пори року декоративне листя відновлюється.
  6. Цісус круглолистий. Ліани з стеблами, що чіпляють. Листям зеленого кольору характерні восковий наліт і округлі форми з дрібними зубами по краях.
  7. Цісус стріату (смугастий). Відрізняється найменшим у роді тридольчастим або п’ятидольчастим листям. Стебла рослини можуть розростатися на 10 м. Втечам характерний червонуватий відтінок. Квітки світло-зеленого забарвлення, після їх запилення дозрівають чорні плоди.

Інші декоративні види дівочого винограду

Крім основного виду – дівочого винограду п’ятилисточкового (Parthenocissus quinquefolia) та його популярних сортів – в озелененні міст та присадибних ділянок можна зустріти й низку інших, не менш цікавих різновидів партеноцисусу.

Дівочий виноград прикріплений

Дівочий виноград прикріплений (Parthenocissus inserta), на перший погляд, не так просто відрізнити від винограду п’ятилисточкового. Лопатеві листя цього винограду також складаються з п’яти сегментів і мають глянсову поверхню рівномірного зеленого забарвлення. Але якщо придивитися уважніше, то можна помітити, що пильчастий край його листових пластинок має більші зазубрини, завдяки чому здалеку ліана здається більш різьбленою.

Осіннє забарвлення партеноцисусу прикріпленого також включає переважно червоні і багряні тони. Ця ліана відрізняється від основного виду навіть розміром. У десятирічному віці її висота не перевищує 3-5-ти метрів.

Як і більшість різновидів декоративного винограду, ця рослина досить зимостійка, маловимоглива до умов зростання і не вимагає особливого догляду. Подібно до всіх своїх родичів, дівочий виноград прикріплений здатний легко прикривати та декорувати значні вертикальні площі: стіни будинків, господарські будівлі, високі огорожі та стовбури дерев.

Дівочий виноград Енгельмана

Дівочий виноград Енгельмана (Parthenocissus Еngelmannii) – це не стільки самостійний вигляд, скільки варіація партеноцисусу п’ятилисточкового з підвищеною тіневитривалістю та деякими зовнішніми відмінностями. Зокрема, його листя має більш мініатюрний розмір, а зазубрини по краю листа виразніші і злегка закруглені. Поверхня листя не глянсова, як у винограду п’ятилисточкового, а більш матова і має невелике опушення.

До речі, вищеописаний сорт Star Showers виведений на основі партеноцисусу Енгельмана. Цей вид декоративного винограду менш агресивний (по зростанню), більш витончений і відрізняється помірним зростанням – максимальна висота його у десятирічному віці наближається до 9 метрів. Річний приріст відносно невеликий –1,5 метри.

Щодо декоративності найбільш істотна відмінність дівочого винограду Енгельмана полягає в осінньому забарвленні. З настанням осені листя цієї ліани набуває незвичайного двоколірного забарвлення, що поєднує в собі жовті і червоно-жовтогарячі кольори.

Особливо оригінально подібне забарвлення виглядає порівняно зі звичними однотонно забарвленими видами та сортами. Використання дівочого винограду Енгельмана в дизайні аналогічно більшості подібних до нього ліан: декоративні грати, обеліски, огорожі, стіни будівель і так далі.

Дівочий виноград Генрі

Дівочий виноград Генрі (Parthenocissus Henryana), що походить з Центрального Китаю – це по-справжньому рідкісна рослина, що не набула широкого поширення через низьку зимостійкість. При цьому зовнішність у цього жителя півдня дійсно екзотична. Темно-бурі пагони ліани прикрашають невеликі щільні п’ятилопатеві темно-зелені листки, центральні жилки яких виділяються сріблястим кольором, а зворотний бік листя при цьому має пурпурові відтінки.

Завдяки такому багатобарвному поєднанню при поривах вітру ліана наче постійно змінює забарвлення. На жаль, у середній смузі цей вид можна вирощувати лише забезпечивши рослині ґрунтовне зимове укриття. Тому через підвищену теплолюбність застосовується дівочий виноград Генрі, головним чином, в озелененні міст у Криму та на Чорноморському узбережжі Кавказу.

Дівочий виноград прикріплений (Parthenocissus inserta). Людмила Світлицька

Дівочий виноград Енгельмана (Parthenocissus Еngelmannii). Людмила Світлицька

Дівочий виноград п’ятилисточковий (Parthenocissus quinquefolia). Людмила Світлицька

Запилення суцвіть

Навесні під час цвітіння виноградники дуже вимогливі до зовнішніх умов та гарного догляду. Погода сприяє утворенню зав’язі за нормальної температури від 15 до 30 ⁰С. Тільки за таких умов запилення обох статей проходить успішно.

При слабкому надходженні вологи та сильному пересиханні виноградники цвітуть і запилюються малоефективно. Погані кліматичні умови навесні (дощі, бурі, град, туман) також шкідливі. Коли період цвітіння супроводжується масовим скиданням квіток і зав’язей, це, що процес запилення пройшов невдало.

Іноді утворюються безнасінні ягоди. Це залежить від таких причин:

  • Навколоплодник квітки утворюється без запилення, і ягоди виростають невеликими, що не мають насіння. Їх характерне «горошення».
  • Розвиток оплодня відбувається після періоду запліднення. Насіння дрібне та порожнє. Ягоди утворюються добрих розмірів, що формою нагадують овал. До них відносяться сорти: Кішміш чорний, білий, рожевий та ряд інших.

При посадці дозволяється розміщення поряд різних сортів. Від цієї шкоди не буде, і перезапилення, якого так бояться виноградарі-початківці, не відбудеться. Деякі виноградники мають обох статей, і відбувається їх самозапилення. Якщо ж посаджений сорт із жіночим типом квітки, то йому якраз і потрібне перехресне запилення.

Якщо оплодня квітки утворюється без запилення, ягоди винограду будуть схильні до горошку.

Безнасінні ягоди

Ягоди винограду бувають безнасінні у двох випадках. По-перше, коли оплодня квітки розвивається без запліднення, тобто пилок не потрапляє на рильце пестика. Тоді виростають дрібні круглі ягоди без насіння, відбувається рошення ягід. Це буває у багатьох сортів, коли з якихось причин не сталося запилення.

По-друге, коли навколоплідник розвивається лише після запліднення. У цьому випадку насіння в ягоді буває дуже дрібне, порожнє, при їжі не відчувається, а ягода виростає до нормальних розмірів, частіше овальної форми. Це кишмишні сорти.

Насіння в ягоді винограду дрібне, грушоподібної форми і складається з міцної шкірки, ендосперму, утвореного з клітин, багатих на поживні речовини (жиру і білку), і зародка.

Прищипування винограду

У третій декаді червня, для того щоб основні поживні речовини максимально надходили до грона, лозу, що плодоносить, укорочують, прищипуючи її. Для цього від другого грона відраховують 5-6 листочків і після вусика прищипують верхівку гілки.

Щоб догляд за виноградом влітку був правильним, необхідно прищіпку винограду проводити щороку. Це з тим, що середньостатистична довжина лози становить від 4 до 6 метрів, і його необхідно забезпечувати харчуванням. Щоб на кущі повноцінно розвивався грон, а не втеча такої довжини, його вкорочують, внаслідок чого поживні речовини рівномірно розподіляються по всій системі рослини, ягоди стають солодшими, а врожай дозріває раніше.

Підв’язування

Виконання цієї процедури покликане надати кущу таку форму, щоб догляд за ним не був пов’язаний із значними складнощами. Якщо виноградар не проводитиме підв’язування, ліана чіплятиметься вусиками за перші опори, що трапилися, її зростання перетвориться на некерований процес, в результаті збирати врожай буде значно важче.

Підв’язка виноградів передбачає проходження двох великих етапів.

Суха підв’язка

Виконується з приходом весни після того, як з кущів буде видалено укриття, але до періоду розпускання нирок. Послідовність дій така:

  • всі гілки акуратно пригинаються до напрямної, розташованої в самому низу шпалери та спрямованої горизонтально;
  • до неї, власне, проводиться підв’язка. Проводити цю процедуру треба так, щоб у ліани були відсутні вигини з гострими кутами. Інакше виникає ризик виведення її провідної системи з ладу, через що поживні речовини перестануть надходити до очок.

Зелена підв’язка

Виробляється, коли зелені молоді пагони досягнуть у зростанні близько 40 див.

  • Підв’язка здійснюється під кутом. Виконання цієї вимоги сприяє рівномірному освітленню сонячними променями грона та листя. Крім того, мінімізується можливість поломки стебел.
  • У міру зростання пагони кріпляться до чергової розташованої горизонтально напрямної. Таким чином, частота проведення цієї процедури протягом вегетаційного періоду досягає трьох-чотирьох разів.

Матеріалом для підв’язки є:

  • спеціальний канатик, що представляє собою обгорнутий у папір дріт;
  • мочало, піддане вимочування у воді.

Щоб перешкоджати стирання стебла об дріт, що грає роль напрямної, кріплення потрібно проводити за технологією т.зв. “вісімки”. Вона передбачає, що канатик або волокно мочала пропускаються між металом та ліаною.

Догляд у процесі цвітіння

За рослиною потрібно добре доглядати

Коли виноград цвіте, рослині важливо забезпечити належний догляд.

Прищипка пагонів

Стадія бутонізації виноградної лози збігається з періодом активного зростання зелених пагонів. При виявленні скинутих рослиною ковпачків плодоносні пагони необхідно прищипнути одним із можливих способів:

  • Шляхом твердої прищипки. Якщо у виноградних кущів великий приріст, сортовий різновид схильний до обсипання квіток і горошку або рослина має жіночий тип суцвіття, видаляють частину втечі, залишаючи не більше 5-8 великих листків над суцвіттям.
  • Методом м’якої прищипки, коли видаляють коронку з 2 листочками.

Прищипка виноградних пагонів на стадії формування та розкриття суцвіть загальмовує рослину в зростанні на 2 тижні, що забезпечує культуру кращим харчуванням та сприяє формуванню більшої кількості ягід, збільшуючи загальну вагу грона на 20%.

Запилення

Під час бутонізації виноградної лози потрібна оптимальна температура від 17 ° С та помірна посуха. За таких кліматичних умов запилення та утворення зав’язей відбувається успішно. При недостатній вологості та пересиханні, так само як і за дощової та холодної погоди, цвіте виноград і запилюється менш ефективно, нерідко скидає суцвіття та зав’язі, призводячи до горошення.

За несприятливих кліматичних умов проводять додаткове штучне запилення:

  • з фанери роблять 2 лопатки, на які приклеюють хутро, зазвичай кролячих,
  • дотиками хутра з обох боків 10-20 квіток одночасно набирають пилок з суцвіть сортів-запилювачів і переносять на квітки, що запліднюються, періодично позбавляючись від стерильного пилку, оббиваючи лопатки один об одного.

Квітучий виноград запилюють сухими суцвіттями після спаду ранкової роси в часовий інтервал між 07.00 і 09.00 або після висихання дощових крапель. За несприятливих кліматичних умов процедуру повторюють не менше 2-3 разів. Це дає змогу підвищити врожай ягід на 15-30%.

Штучне запилення під час цвітіння винограду на обох статевих сортових різновидах за сприятливих кліматичних умов можливо провести шляхом простого струшування каркасів (дроту), на яких тримається лоза. Частота процедури – 2-3 рази за коротку фазу розкриття бутонів. Механічне струшування пилку можна замінити дією на неї слабкого повітряного потоку, спрямованого з запилювача на відстань не менше 0,5-0,8 м від рослини.

Якість запилення перевіряють наприкінці стадії цвітіння за допомогою лупи, виявляючи у виноградних суцвіттях бурі приймочки.

Формування суцвіть

У сортових різновидів, що плодоносять великими гронами, вручну видаляють зайві грона, залишаючи тільки найперспективнішу, що позбавляє рослину від надмірного навантаження.

Добриво

У період цвітіння винограду якість грон підвищують шляхом внесення комплексів, що удобрюють. Це роблять після 4-6 діб після появи перших суцвіть, що розпустилися. Серед відповідних добрив – склади, що містять калій, азот та бір.

Ряд стимулюючих бутонізацію препаратів підвищує розкриття бутонів. Обприскування стимуляторами проводять у фазі рясного розкриття суцвіть. Як стимулятори часто використовують дисперсну сірку. Нею в ранковий час запилюють суцвіття на відстані 1 м від шпалери.

Цвітіння винограду, чому виноград не можна поливати під час цвітіння винограду. Початок цвітіння. Виноград 2013. Цвітіння та запилення винограду. (ЮДніпро, Тимур, к-ш Променистий)

Обмеження

У процесі догляду за виноградною лозою на стадії бутонізації дотримуються низки обмежень:

  • рослина не поливають, т.к. надмірна вологість несприятливо позначається на якості запилення,
  • ґрунтовий ґрунт, де посаджена садова культура, не перекопують і не прополюють,
  • хімпрепаратами не користуються.

Підготовчі заходи

Виноградну лозу готують для періоду формування та розкриття бутонів.

Формування куща

У рослини обрізають зайві зелені частини та підв’язують молоді пагони, вирощувати які потрібно під час створення каркасної підтримки.

Полив

Регулярне полив дозволяє уникнути розтріскування ягід, якщо погода на стадії плодоношення видасться дощовою. Норма поливу – 50 л на 1 м шпалери, що рівноцінно 10 відрам під кожен виногранний кущ. Для більшої ефективності виноградну лозу поливають мінерально-органічними комплексами з бором. Полив припиняють за 14 діб до календарних термінів початку стадії бутонізації.

Захист від шкідників та хвороб

Для захисту виноградної лози від шкідників рослину обприскують за 3-5 діб до розкриття бутонів. Проти мілдью виноградну лозу обробляють за 7 діб на початок бутонізації.

Бризати виноград під час цвітіння хімічними препаратами проти хвороб та шкідників заборонено.

Добрива

На стадії активного набухання нирок вносять мінеральні комплекси з калієм, азотом, фосфором. Безпосередньо перед стадією розпускання бутонів застосовують склади, багаті на марганець, молібден і бор.

Догляд за лозою під час цвітіння

Вже на початку цвітіння не можна залишати виноград без уваги: ​​перш за все, треба виконати так звану прищипку. Під час неї верхівка лози обрізається. Якщо сорт схильний до осипання або горошку (мускати, Кодрянка, Чауш і т.д.), то відщипується більша частина втечі, щоб залишилося близько десятка великих листків. Якщо сорт інший, досить буде зрізати 5-6 верхніх молодих листочків. Ця процедура забезпечить лозі приплив корисних речовин, а значить, ягоди в грона будуть більшими.

Треба виконати прищіпку

Крім прищипки, над квітучим кущем необхідно провести ряд маніпуляцій, що забезпечують необхідний догляд.

  • Підживлення. Приблизно за тиждень до початку цвітіння лозі необхідно, щоб було проведено позакореневе підживлення. Для цього використовується розчин калію, азоту та фосфору, в який можна додати додатково комплекс мікроелементів.
  • Обробка кольорів дисперсною сіркою. Обприскувати треба дуже обережно, зазвичай рано вранці. Важливо не переборщити, інакше такий захист може призвести до втрати врожаю.
  • Штучне запилення. Тут все залежить від того, який виноград належить запилювати. Якщо йдеться про обох статей, то все гранично просто: досить раз на 8-10 днів гарненько струсити дроти шпалери. Робити це найкраще в ранковий час, коли роса тільки-но висохла. Якщо ж йдеться про «жіночий» сорт, то тут догляд буде трохи складнішим: за допомогою спеціальної пухівки пилок із «чоловічих сортів» переноситься на жіночі. Так лози треба обробити 2-3 рази.

Варто ще згадати про те, що як до, так і після цвітіння лозу потрібно рясно поливати.

Як знизити кількість кольору, що скидається, і зав’язей

Відцвітаючи, виноград скидає до 60% кольору. Це природне скидання і вплинути на цей процес важко. При зниженні температури повітря і після затяжних дощів кількість зав’язей, що обсипаються, різко збільшується.

Як цвіте магнолія

Коли виноград зацвітає, що потрібно робити, щоб забезпечити хороший відсоток освіти зав’язей? До цього періоду та під час нього потрібно забезпечити наступний догляд:

  • своєчасно проводити обрізання куща, не допускаючи утворення зайвих пагонів та листя;
  • під час формування крони між плодовими стрілками залишають від 15 до 30 см;
  • зменшити кількість поливів;
  • землю біля стебел розпушити;
  • за 10-14 днів до початку цвітіння провести прищіпку стрілок.

Важливо! Поливати виноград, як і раніше, доведеться, якщо весна вдалася занадто спекотна і посушлива.

Кущі потрібно підгодувати навесні до початку цвітіння та після його закінчення влітку. Для цього добре підійдуть розчини мікроелементів, призначені для розпилення на листя винограду. Для такого позакореневого підживлення можна взяти:

  • розчин зеленки та йоду на молоці;
  • настій часнику та цибулі;
  • розчин борної кислоти;
  • цеовит зав’язь плюс.

Підживлення можна поєднувати з профілактичними обробками кущів від інфекційних хвороб.

Для проведення низки профілактичних робіт потрібно хоча б приблизно розуміти, коли настане цвітіння. Як можна визначити, коли зацвіте виноград? Розрахувати час цвітіння дуже просто. Після того, як на лозах з’явилися суцвіття з бутонами, до початку їх розкриття пройде 20-25 днів.

Важливо! Якщо в період цвітіння йдуть дощі, виноград потрібно обприскати розчином меду (для залучення комах) і дозапилити штучно.

Полив та підживлення винограду

Догляд за виноградом влітку обов’язково включає полив і підживлення насаджень, проте підходити до цього процесу слід індивідуально, залежно від сорту винограду, грунту, а також кліматичних особливостей регіону, в якому він виростає.

Основними літніми періодами, коли полив винограду є обов’язковим, є:

– За 2 тижні до цвітіння (друга половина травня);

– період після цвітіння рослини, коли ягода починає зав’язуватись (перша половина червня);

– фаза зростання грона та наливу ягоди (друга половина липня).

Не рекомендовано полив кущів під час їх цвітіння, оскільки це призведе до обсипання квіток та поганої зав’язі. Також не поливають виноград під час дозрівання і безпосередньо перед збиранням урожаю, тому що період остаточного дозрівання врожаю затягується, а ягода лопається від надмірної вологи.

Щоб догляд за виноградом влітку був ефективним, рослина необхідно періодично підгодовувати, а роблять це двома способами – кореневою та позакореневою.

Кореневе підживлення здійснюють разом з поливом і вносять такі добрива:

– на початок цвітіння: водний розчин на полив 1 куща, що складається з 10 л води, 10 г аміачної селітри, 20 г суперфосфату та 5 г калійної солі;

– за 2 тижні до наливу ягоди: той самий розчин, але без аміачної селітри;

– після збирання винограду: калійні добрива для підвищення стійкості рослин під час зимівлі.

Позакореневе підживлення включає обприскування листа і проводиться незалежно від добрива кореневої системи. Фази обприскування збігаються з періодами кореневої підживлення. Для добрива використовують розчини, що містять мікроелементи, а також мікро- і макродобрива, асортимент яких у продажу досить великий.

Щоб розчин з мікроелементів краще вбирався в лист, можна додати в підживлення 3 ст. цукру на 1 відро.

Розмноження

Після придбання дачі можна одразу розпочати декор із винограду.

Розберемо, як розмножити дівочий виноград, існує кілька методів:

Розмноження відведеннями

Навесні вибирають гілку (1-2 р. віку), де є нирки, і поміщають у землю на 5 см. Краще зафіксувати батіг дротом, кінець гілки залишити вільним.

Обов’язково забезпечити рясний полив. Розділити батоги краще наступного року.

Розмноження живцями

Для такого виду розмноження дівочого винограду потрібно зрізати гілки з живцями, де 2-3 листочки. Його легко проростити у звичайній воді, з доступом свіжого повітря та частим обприскуванням.

Вибирати краще гілки завтовшки з олівцем. При постійному контролі та рясному поливі, буде 100% виживання.

Розмноження кореневими нащадками

При дотику ліани з ґрунтом, вона відразу дасть коріння. Ці нащадки необхідно відокремити від дорослої рослини і пересадити. Це найлегший метод посадки дівочого винограду, що дає чудові результати.

Розмноження насінням

Це найскладніший спосіб пересадки, тому не застосовується.

Дівочий виноград: грамотна посадка та догляд у відкритому грунті.

Можливі заходи

Садівник може додатково запилити рослини. Для цього потрібно протягом цвітіння кілька разів пройтися вздовж лози і потрясти дріт, що є каркасом для шпалери. Оптимальний час для цього – ранній ранок, після сходу роси. Цей прийом дозволяє збільшити обсяг врожаю на 30%.

Число і якість суцвіть можна збільшити, внісши в ґрунт підживлення. Удобрювати можна через тиждень після появи перших бутонів. Використовувати доречно калійно-азотне підживлення з високим вмістом бору «Вуксал Комбі Б».

Обов’язково виконати прищіпку верхівки лози. Дана маніпуляція сприяє збільшенню припливу корисних речовин, а отже розмір ягід буде більшим.

Незайвою буде обробка суцвіть дисперсною сіркою. Подібні роботи вимагають граничної обережності та акуратності. Ідеальний годинник для проведення – ранок. Головне, не перестаратися, інакше можна втратити грона.

  • Обробка винограду – правила та рекомендації експертів коли і чим обприскувати та удобрювати виноград (155 фото + відео)
  • Формування винограду: прості схеми формування для початківців та поради експертів щодо вибору способу (відео інструкція + 140 фото)
  • Посадка винограду: фото та відео поради як правильно і коли найкраще саджати виноград

Пасинкування винограду

У середині червня на кущі винограду відзначається інтенсивне зростання пагонів другого порядку – пасинків. Для їх зростання потрібна велика кількість поживних речовин, і часто додаткові пагони обганяють у зростанні основну лозу, що плодоносить. В результаті виникає дефіцит харчування для грона, а ягоди виходять дрібними та несолодкими.

Забезпечують правильний літній догляд за виноградом шляхом видалення пасинків у період з кінця червня до кінця серпня. При регулярному догляді за кущем пасинки вищипують ще на стадії, що зароджується. Але якщо додаткова втеча вже розпочала активне зростання, то її обрізають після першого листка, з єдиною умовою, що кущі посаджені рідко. В іншому випадку, щоб уникнути загущеності винограду, пасинки виламують повністю.

Цікаві факти

  • Виноград – це багаторічні деревні лози.
  • Садіть на прямому сонці, щоб отримати тепло, необхідне дозрівання плодів.
  • Кожній лозі потрібно близько 2 метрів простору.
  • Квіти та плоди розвиваються на нових втечах, які називаються очеретами.
  • Плоди можна отримати за рік після посадки.
  • Квітки запилюються вітром та комахами.
  • Лози можна привчити до багатьох декоративних форм.
  • Щорічне обрізування дуже важливе для підтримки здорового зростання.
  • Обрізайте навесні до появи листя.

Будова виноградної квітки та її запилення

Квіти винограду мають невеликий розмір і ростуть на коротеньких гілочках, зібраних у гроно ( волоть). Волотки швидко витягуються в довжину за рахунок зростання центральної гілочки, на яку вони зібрані. Бічні розгалуження часто покриті бутонами квітів. Основна вісь задає розмір і форму майбутнього виноградного грона.

Скільки днів цвіте виноград? Розвиток від бутону до квітки відбувається приблизно за 3 тижні. Протягом цього терміну формуються всі органи квітів. Саме цвітіння однієї квітки триває від 4 до 8 днів залежно від погоди та сорту рослини.

На самому початку у рослини утворюються чашолистки. Усередині них починають позначатися зачатки органів квітки: тичинки та пелюстки. Поступово з цих горбків розвиваються повноцінні:

Товкач складається зі стовпця, рильця та зав’язі.

Важливо! Для різних сортів винограду характерна своя форма та розмір квіткового грона. Залежно від форми та розміру суцвіття визначається кінцеві параметри виноградного пензля на етапі визрівання врожаю. Для всіх сортів винограду природним є світло зелене з жовтим відтінком забарвлення квіточок.

Цвітіння у винограду відбувається не так, як у решти садових культур. Пелюстки утворюють на квітці своєрідний ковпачок (віночок), який рослина скидає перед початком запилення.

У цієї культури існують сорти, що мають:

  • два типи кольорів, що розрізняються за чоловічим і жіночим типом;
  • лише жіночі квіти;
  • квіти зі стерильним пилком (не здатні до запліднення).

Деякі види дикого винограду мають квіти лише чоловічого типу. У сортових представників цієї культури таких відхилень немає.

Для нормального перехресного запилення виноградники організують на кшталт спільних грядок для кількох сортів. На одній ділянці можна поєднувати винний та столовий виноград. Маючи в своєму розпорядженні виноградні кущі у винограднику, потрібно враховувати терміни цвітіння. В іншому випадку рано відцвітають винні сорти не зможуть обпилитися за рахунок їдалень, які зацвітають на 2 тижні пізніше.

За характером використання

Це загальний поділ сортів, залежно від цілей використання ягід винограду. У країнах, де вирощування цієї культури є ключовою галуззю господарства, ведеться зонування за основними напрямами використання. Така технологія посадки збільшує врожайність та покращує процес обробки продукції.

Технічні чи винні

Їх використовують для приготування вина та похідних алкогольних продуктів, наприклад, коньяку. Плоди соковиті та дрібні, мають збалансований смак (співвідношення кислоти та цукру). Найбільш поширені винні сорти для вирощування у середніх широтах:

  • Альфа. Високоврожайний сорт винного типу. Ягоди середнього розміру мають червоно-фіолетовий відтінок з восковим нальотом. М’якуш м’ясистий з великою кількістю насіння. Вміст цукру – 15%;
  • Кристал. Надранній та морозостійкий сорт. Ягоди овального розміру, мають жовто-зелене забарвлення та незначний восковий наліт. Підходить для приготування сухих вин. Цукровість – 17%;
  • Платовський. Високоврожайний виноград, який використовують для приготування столових та десертних вин. Кетяги середнього розміру. Ягоди круглі, мають зелено-рожевий відтінок та мускусний смак. Цукровість – 20,2%.

У України представлено близько 125 зон, де вирощують технічні сорти. Усі винні сорти оцінюються залежно від смаку. За цим показником виділяють виноград зі звичайним, мускатним, пасльоновим та ізабельним смаком.

Їдальні

Використовуються для вживання у свіжому вигляді або виготовлення консервацій. Для вирощування столових сортів винограду потрібні найкомфортніші умови. Популярні столові сорти винограду:

  • Захоплення. Середньоранній сорт має високу врожайність. Ягоди овальної форми, зелено-золотистого забарвлення. М’якуш плодів м’ясистий і солодкий;
  • Красуня. Ранньостиглий гібрид, популярний за рахунок своєї невибагливості. Ягоди видовжені, мають темно-рожевий відтінок. Урожай довго зберігає товарний вигляд;
  • Молдова. Високоврожайний сорт, стійкий до грибкових захворювань коріння. Ягоди великі, мають овальну форму та темно-фіолетове забарвлення.

Універсальні

Застосовуються як вживання у свіжому вигляді, так виготовлення алкогольних напоїв і соків. Універсальні сорти винограду представлені найбільшим асортиментом. Часто використовуються:

  • Делавар. Це природний гібрид винограду американського типу. Має високу стійкість до хвороб. Плоди середнього розміру червоного кольору. Часто використовується приготування білого вина;
  • Башкирський. Ранній високоврожайний сорт, має високу зимостійкість. Ягоди круглого розміру з темно-синьою шкірочкою. Вирощується в Україні з 1999 року;
  • Росинка. Ранній сорт винограду має специфічну тонку лозу. Ягоди округлі, мають гармонійний смак та біло-зелене забарвлення.

Кишмішно-родзинні

Велика група безнасінних або м’яко-насіннєвих сортів, з яких виготовляється традиційний східний продукт – родзинки. Більшість сортів кишмишу були виведені в Середній Азії, тому їх складно виростити в умовах північних широт. Відомі сорти:

  • Кішміш молдавський. Утворює сильнорослий кущ, схильний до зараження хворобами і шкідниками. Ягоди середнього розміру мають овальну форму і світло-фіолетове забарвлення з сильним восковим нальотом. Урожай лежкий, довго зберігається.
  • Балет. Надранній сорт виведений вітчизняними селекціонерами. Має велике гроно, на якому розташовані жовто-зелені ягоди. Урожайність становить до 6 кг із куща;
  • Червоне полум’я. Середньоранній сорт винограду. Утворює велике і сильне гроно, масою до 800 г. Ягоди овальні або круглі з червоно-фіолетовим забарвленням шкірки. Кущ нестійкий до грибкових захворювань.

Як доглядати

Особливою популярністю серед квітникарів користуються ромбоподібні та антарктичні цисуси, що відрізняються невибагливістю, швидкістю росту, декоративністю.

Безумовно, ліана приживеться практично в будь-якому приміщенні, але щоб рослина завжди тішила око, повноцінно розвивалося і раптово не загинуло, важливо дотримуватися критеріїв правильного догляду.

Грунт

Домашній виноград невибагливий до ґрунту, який можна придбати в будь-якому спеціалізованому магазині. Завжди є можливість приготувати ґрунт самостійно, змішавши листовий перегній з дерновою та садовою землею, торфом та великогранульованим піском у співвідношенні 2/1/1/1/0,5.

Температура та освітлення

Популярні різновиди цісусу пристосовані до досить широкого температурного діапазону – 10-25°C. Особливо витривалі сорти здатні протистояти зниженню температури до 5°C, але недовгий час.

Різнокольоровий цисус – більш вибагливий у цьому аспекті, сприятливий температурний діапазон – 18-25°C.

Помилково вважати, що ліана не переносить протягів. Це неправильна думка.

Ціссус боїться лише різких поривів холодного вітру, після чого квітка може скинути крону. Якщо ж погода на вулиці дозволяє, горщики з рослинами можна на якийсь час розмістити, наприклад, на балконі або веранді.

Найкраще кімнатну квітку цісус розміщувати біля західних або східних вікон. Прямі промені сонця є згубними для ліани і можуть спровокувати опік на листі.

Якщо ж квітка повністю захистити від сонця, важливо подбати про штучні джерела світла – фітолампи високої потужності, які повинні перебувати в робочому режимі не менше 16 годин на добу.

Полив та підживлення

Ціссус розвивається стрімко, при цьому швидко збіднюючи ґрунт. Тому з квітня і до кінця літа бажано удобрювати ліану двічі на місяць, в інших випадках достатньо щомісячного підживлення. Для цього можна взяти будь-який склад для кімнатних квітів.

Враховуючи факт, що ліана активно виділяє вологу, вона потребує рясного поливу і влітку, і взимку.

Інтенсивність поливів збільшується з настанням весни, скорочується восени.

Коригування поливів рекомендується проводити індивідуально, тому що рослина погано реагує і на надлишок, і на нестачу води.

Перший випадок найчастіше супроводжується кореневою гниллю, у другому випадку спостерігається висихання стебла.

Обрізка

Ліана потребує періодичного обрізання для підтримки своєї декоративності. Підрізці піддаються довгі та старі пагони, на яких помітно зменшився листяний покрив.

Гілка зрізається десь на половину або трохи більше, щоб дати можливість формуванню бічних розгалужень.

Пересадка

Вікові ліани зазвичай пересаджують раз на 2-3 роки, молоді – один раз на рік.

Сприятливий період – березень.

Пересадка проводиться у кілька етапів:

  • цисус виймають зі старої ємності, залишаючи грунт на корінні;
  • у новий горщик засипають свіжий ґрунт у необхідній кількості і туди ж поміщають рослину;
  • у разі розвитку кореневої гнилі через надлишок вологи ґрунт змінюють повністю.

Посадка

Висадження здерев’янілих саджанців здійснюється з останніх чисел березня до 2-ї декади травня, а тих, що перебувають у стані вегетації, – з тієї ж 2-ї декади травня до останніх чисел червня. До вибору місця посадки потрібно підходити із серйозністю. Так, якщо вирощування винограду – це прикрасити заміський котедж, розміщувати саджанці потрібно з боку будівлі, що виходить на південь, південний захід або на захід. Без світла та тепла лоза погано розвиватиметься.

Як виростити виноград, коли йдеться про горбисту місцевість. Тож краще висаджувати виноградник не знизу схилу, а ближче до його середньої частини. Так буде мінімізовано можливість його пошкодження заморозками.

Виноградна лоза на малюнку:

Посадка навесні

Спочатку готується посадкова яма з такими параметрами:

  • при висадженні в піщаному грунті, глибина та діаметр ями повинні бути не менше 1 м.
  • коли вирощуватиметься виноградник на ділянці з глиняним ґрунтом або чорноземом, достатньо, щоб глибина та діаметр ями були приблизно 80 см.
  • копати яму треба ще попередньої осені. Тоді ґрунт встигне встоятись.

Послідовність дій має такий вигляд:

  1. Дно ями покривається шаром середньофракційного щебеню, товщина якого має бути сантиметрів 10-15.
  2. На відстані від стінки посадкової ями не більше 10 см у її дно необхідно встромити пластмасову трубку діаметром 5 см. При цьому виступати над поверхнею землі вона має десь на 10-15 см.
  3. У яму висипається: чорнозем. Товщина його шару приблизно 15 см; поверх нього – каліймістить добрива (калій сірчанокислий або безхлорна калімагнезія) – 150 г; порошкоподібний або гранульований суперфосфат – 200 г.
  4. Всі ці речовини підлягають рівномірному розподілу на дні.
  5. Пункти 3-4 виконуються ще раз.
  6. На сформовану листкову подушку висипається родючий ґрунт.
  7. Після цього: ґрунт утрамбовується; поливається водою (не менше 5-6 відер); все залишається до весни.
  8. З приходом весни, як посадити саджанець виноградної лози, в яму необхідно висипати родючий грунт.
  9. Коріння саджанця поміщається в бовтанку, що включає: гумат – чайна ложка, розчинена в 10 л води; глину. Додається в такій кількості, що підсумкова суміш розчину була такою ж, як у сметани, купленої в магазині.
  10. На сформовану гірку (п.8) встановлюється саджанець так, щоб: нирки були з північного боку; коренева п’ята була спрямована на південь.
  11. Все це присипається живильним ґрунтом шаром приблизно 10 см.
  12. Підготовляється ґрунтозміш, що включає по одній частині піску (бажано річкового) та чорнозему.
  13. Яма заповнюється нею аж до верху.
  14. Земля навколо саджанця акуратно ущільнюється.
  15. Поверхня ями покривається чорною матовою вініловою плівкою. У ній потрібно прорізати місце як для саджанця, так і для трубки (див. п.2).
  16. На саджанець одягається пластикова сулія об’ємом 5-6 л. Перш ніж зробити це у цієї ємності потрібно обрізати шийку.
  17. Полив здійснюється через укопану пластмасову трубку.

Порядок посадки саджанця, довжина якого перевищує 25 см такий самий, тільки встановлюється він з ухилом.

Посадка восени

Рекомендовані терміни осінньої посадки виноградника – початок жовтня, але пізніше часу, коли земля почне промерзати. При цьому схема і принцип практично повністю збігаються з весняним висадженням. Єдина відмінність у наступному: перед приходом зими:

  • молоденька рослина піддають високому підгортанню грунтом;
  • в прутовий коло насипається чорний торф або тирсу;
  • все це вкривають лапником.

У щойно викопану яму висаджувати особину будь-якого виду винограду не можна, ґрунт повинен устоятися тижня хоча б 2-3. Інакше, коли ґрунт почне осідати, він:

  • за собою потягне вглиб ями саджанець;
  • порве незміцнілі коріння молодої рослини.

Про автора

admin administrator