Коли пересаджувати папороть домашню

Авторadmin

Коли пересаджувати папороть домашню

Кімнатна папороть: догляд у домашніх умовах

17 лютого 2019, 15:26 | Сад та город Папороті мають потребу в гарному освітленні, регулярному поливі і щоденному обприскуванні листя.

  • Теплолюбні папороті – температура повітря взимку не повинна опускатися нижче +18 градусів. До таких видів відносяться адіантум, нефролепіс, платіцеріум і аспленіум.
  • Папороті, стійкі до низьких температур – температура повітря взимку в приміщенні може опускатися до +12 градусів. До цієї категорії папоротей відносяться пеллея і поліподіум пухирчастий.

Всі види домашніх папоротей не переносять протягів і холодного повітря, однак, для них важливе регулярне провітрювання приміщення. Влітку вазон можна виносити на балкон, але захищати листя від прямих сонячних променів.

Добриво і підгодівля

Як правило, домашня папороть досить швидко і добре росте без додаткового живлення. Якщо ви помітили, що листя рослини стали блідими і дрібними, це може вказувати на нестачу поживних речовин у ґрунті. В якості добрив краще використовувати комплексні мінеральні добрива рідкої консистенції. Розводити добриво слід у відповідності з інструкцією.

Використовувати органічні добрива можна, але така підгодівля при необережному поводженні може заподіяти шкоду папороті, викликавши опік.

Грунт для домашньої папороті

Для того щоб зрозуміти яка земля необхідна рослині, треба згадати який ґрунт переважає в лісі. Рихлий, з великим вмістом перепрілого листя, невеликою кількістю торфу і хвої. Саме така земляна суміш необхідна домашній папороті для успішного і здорового росту.

Рівень кислотності грунту повинен бути трохи підвищеним. Грунт обов’язково повинен добре пропускати вологу і повітря. В іншому випадку у вазоні буде застоюватися вода, що призведе до загнивання кореневої системи.

Основний симптом перезволоження ґрунту – жовті та коричневі плями на листі папороті. У результаті листя повністю засихають.

Пересадка домашнього папороті

Найкращим періодом для пересадки домашнього папороті є весна. Головною причиною пересадки квітникарі називають маленький розмір вазона. Якщо рослина молода, то її необхідно пересаджувати щорічно, складність полягає в тому, що рослина болісно переносить процедуру і може відновлюватися після неї протягом декількох місяців.

Щоб найменшим чином пошкодити рослину, використовують не класичний спосіб, а метод перевалки. Кущ з усією землею перевалюють у вазон більшого діаметра.

Очищати землю з коренів папороті не потрібно. Дуже ніжні і тендітні корінці неможливо акуратно очистити і при цьому не пошкодити їх. Єдине виключення – пересадка в разі хвороби рослини, коли необхідно виявити пошкоджені коріння і обрізати їх.

Для вирощування папороті використовують неглибокі і широкі вазони. Що стосується земляної суміші, можна вибрати готовий субстрат в магазині, головне – врахувати кислотність грунту. Папороть воліє кислуватий грунт (рівень кислотності від 5,0 до 6,6 рН).

Якщо ви віддаєте перевагу складати земляну суміш самостійно, скористайтеся таким рецептом:

  • Листова земля – одна частина;
  • Перегній – одна частина;
  • Торф – одна частина;
  • Кісткове борошно – одна п’ята частина.

Розмноження домашнього папороті

Існує два способи розмноження папороті:

Перший спосіб – за допомогою спор – дуже кропіткий і складний. Навіть досвідчені квітникарі не використовують його в домашніх умовах, оскільки метод малоефективний.

Більш популярним і доступним є метод ділення куща. Незважаючи на те, що альтернативи цей спосіб, по суті, не має, серед квітникарів можна почути досить суперечливі відгуки.

Для ділення краще використовувати тільки молоді прикореневі розетки. В цьому випадку можна розраховувати на позитивний результат. З особливою обережністю необхідно відокремлювати розетку, щоб доросла рослина не постраждала в результаті процедури. За можливості слід зберігати максимальну кількість землі.

Молодій рослині важливо забезпечити достатню вологість повітря (приблизно 70%). В період укорінення та адаптації папороті пересушування грунту і повітря може стати згубним.

Хвороби та шкідники папороті

Якщо регулярно не дотримуватися умови вирощування домашньої папороті, рослина піддається серйозній небезпеці.

  1. Полив холодною водою з великою кількістю хлору призводить до появи такої комахи, як нематода. У результаті листя жовтіють, засихають і пропадають. Єдиним порятунком рослини є її пересадка, проте, і ця міра може не допомогти папороті. При пересадці необхідно обробити кущ інсектицидом.
  2. Сухе повітря є причиною появи щитівки, трипсів та попелиці. Тільки часте обприскування папороті допоможе уникнути неприємностей. Якщо комахи з’явилися, кущ обробляють інсектицидом.

Кімнатна папороть – давня і дивно приваблива рослина. Особливу декоративність представляють її ажурні листя – ваї. Папороті мають потребу в гарному освітленні, регулярному поливі і щоденному обприскуванні листя. До того ж папоротям необхідне свіже повітря, але протипоказані протяги. Пересаджують рослини тільки методом перевалки. Тільки при правильному догляді можна виростити пишну і здорову рослину.

Папороть

Папоротеподібні (Polypodiophyta) – група судинних рослин, здебільшого багаторічні (рідше однорічні) трави, іноді дерева. Папороті ростуть у різному кліматі, на луках, болотах, у лісах, але найбільше їх у тропіках. Саме тропічні види придатні для вирощування у будинку.

Всі різновиди рослин утворені корінням та ажурним, перистим, вигнутим дугою листям, яке називають вайями. Багато видів папороті мають перисто-розсічені листи, але є і види з цілісним листом, яке може бути різної форми і розмірів. Розмноження рослин відбувається спорами, як у грибів, мохів та водоростей.

По рослинам можна визначити чистоту повітря: якщо вони перебувають у забрудненій атмосфері, то листя в’яне. Папороть відмінно підходить для озеленення квартири та будинку при нестачі освітлення. Ця рослина вважається тіньовитривалою, тому її можна розмістити на північних вікнах, у ванних кімнатах, кухнях, передпокоях. Також вона комфортно почувається при високій температурі і вологості.

  1. Догляд кімнатної папороті
  2. Полив та вологість
  3. Освітлення та температура
  4. Підбір ґрунту для папороті
  5. Внесення підживлень
  6. Пересадка папороті
  7. Вибір ємності
  8. Розмноження папороті
  9. Види кімнатної папороті з фото
  10. Адіантум
  11. Аспленіум
  12. Нефролепіс
  13. Блехнум
  14. Давалія
  15. Платіцеріум
  16. Пеллея
  17. Хвороби та шкідники

Догляд кімнатної папороті

Рослини потрібні регулярні поливи та підтримання комфортної вологості. Майже всі види не переносять посуху. Важлива оптимальна температура та освітлення. Якщо рослина знаходиться біля інших домашніх квітів, слід перевірити, щоб її ажурне листя не стискалося, воно відрізняються крихкістю і потребує вільного простору. Пошкоджене та сухе листя слід своєчасно видаляти, забезпечуючи вільний розвиток молодих пагонів.

Полив та вологість

Рослина любить воду, тривала посуха її губить. Надлишок вологи теж негативно впливає на кореневу систему і здатний призвести до загибелі рослини. При сильному зволоженні на листі з’являються жовті та коричневі плями, корінь гнитиме, і рослина засихає. Поливати слід кілька разів на тиждень відстояною водою кімнатної температури.

Полив слід виконувати після підсихання верхньої частини ґрунту.

Влітку процедура зрошення повинна проводитись у два рази частіше, ніж у холодні місяці. Якщо не скоротити полив узимку, то папороть продовжить рости і в результаті виявиться занадто довгою, але з маленькими листочками.

Окрім поливу, кімнатній папороті обов’язково потрібні регулярні обприскування листя, що сприяють підтримці необхідної вологості повітря. Особливо важлива процедура стає в зимовий час, коли підключається опалення, а провітрювання стають менш частими. Можна також придбати зволожувач повітря чи регулярно вивішувати на радіатор мокрий рушник. Воду для обприскування рекомендується використовувати або дощову, або дистильовану.

Освітлення та температура

Рослина любить світло, в тіні вона здатна загинути. Бажано помістити папороть на південно-західній стороні. Якщо яскравого розсіяного світла достатньо, листя стає великим, здоровим, зеленим.

Необхідно забезпечити також оптимальну температуру утримання папороті, яка складає 15-22 градуси. Але конкретний режим підбирається з урахуванням виду рослини.

  1. Теплолюбні. До них відносять нефролепіс, аспленіум, платіцеріум. Взимку має бути температура не менше 18 градусів.
  2. Стійкі до знижених температур. Це поліподіум, пухирчастий, пелея. Рослини можуть жити при зниженні температури до 12 градусів.

Будь-якому виду папороті не потрібні протяги, але вони добре розвиваються на свіжому повітрі. Приміщення, де знаходиться квітка, слід регулярно провітрювати.

Підбір ґрунту для папороті

Грунт для кімнатної папороті повинен бути пухким, що пропускає повітря, воду. Застояла волога стає причиною загнивання коріння. Подбайте про хороший дренаж. Бажано, щоб у ґрунті було багато перепрілого листя, трохи менше хвої та торфу.

Для папороті потрібен субстрат із дещо підвищеною кислотністю (pH 5,0-6,6). Параметр легко встановлюється за допомогою лакмусового папірця. Грунт (2 г) слід змішати з дистильованою водою (10 мл). Суміш збовтується, і нехай вона трохи постоїть. Потім у рідині над осадом потрібно опустити лакмусовий папірець. При pH=5 він буде жовтим, а при 6 – зеленувато-жовтим.

Внесення підживлень

Підживлення для папороті необов’язкове, оскільки вона нормально почувається і без нього. Якщо листя стає блідими та дрібними, то це свідчить про нестачу поживних компонентів у ґрунті.

Рослині потрібні підживлення в період активного зростання – пізньої весни та влітку. Добрива бажано виконувати за допомогою рідких комплексних мінеральних складів, наприклад, розчином, 1 літр якого включає:

  • калійну сіль – 1 г
  • суперфосфат – 1,5 г
  • аміачну селітру – 1,5 г

Обережно слід застосовувати органіку, оскільки вона здатна викликати опік. Деякі квіткарі періодично додають у горщик чайну заварку або здійснюють полив слабким напоєм.

Пересадка папороті

Ця рослина швидко росте, тому в молодому віці її потрібно пересаджувати щорічно. А дорослі види – кожні 2-3 роки. Процедуру виконують навесні. Пересадку кімнатної папороті виконують методом перевалки. При цій процедурі не варто заглиблювати в землю основу листової розетки.

Землю з коріння квітки очищати не варто, щоб унеможливити пошкодження крихких корінців. Винятком є ​​хвороба кімнатної квітки, при якій потрібно виявити пошкоджене коріння.

Для пересадки слід купувати ґрунтовий субстрат з кислим середовищем або готувати ґрунт своїми руками. Для цього потрібно:

  • землі – 1 частина
  • перегною-1
  • торфу – 1
  • кісткового борошна – ½ частина

Вибір ємності

Потрібні широкі неглибокі горщики для квітів. Для молодої рослини підійдуть середні, але важливо, щоб вони підходили за розміром кореневої системи. У занадто великій ємності рослина часто хворіє, а в маленькій зупиняється у розвитку.

По мірі зростання знадобиться пересадка в більш просторі ємності. Важливо, щоб вона була круглою, без загнутих країв, оскільки під час пересадки простіше буде перевалити бульбу землі.

Для вирощування квітів експерти рекомендують використовувати глиняні горщики, що дозволяють корінню «дихати» і не виділяють токсичні для людини компоненти. Глиняні горщики масивні та стійкі, тому здатні втримати квітку. Їхній мінус у тому, що з повітрям у кореневу систему здатні потрапити мікроби та хвороботворні грибки.

Розмноження папороті

Розмноження рослини виконується за допомогою:

Другий варіант складний та трудомісткий. Тому ним рідко користуються навіть професійні квітникарі. Коричневі крапки на нижній частині листа є спорами, якими відбувається розмноження рослини.

Вдома папороті розмножують поділом куща. Для цього потрібно вибрати молоді прикореневі розетки. Відокремлювати їх слід обережно, щоб не нашкодити рослині. Поділ бажано виконувати холодного, похмурого дня.

Після висадки в новий горщик бов’язково потрібно забезпечити відповідну вологість повітря (близько 70%) та рясний полив протягом 2 місяців. Сухе повітря і земля в горщику здатні пошкодити папороть.

Види кімнатної папороті з фото

Є кілька видів кімнатних папоротей, які добре приживаються в домашніх умовах.

Адіантум

У цієї рослини тонкі, міцні стебла, витончене листя. Вона любить тепло, тінь та вологу. Папороть адіантум вважається найбільш популярною декоративною культурою, причому вирощується вона або в квартирних умовах або в оранжереях. Багаторічник має слабке повзуче кореневище, відростки якого покриті матовими лусочками, пофарбованими в коричневий або чорний відтінок. Листки зеленого або сизого відтінку найчастіше розташовуються по черзі на темних лускатих черешках. Довжина пластин складає близько 25 сантиметрів. Круглі або лінійні спорангії зафіксовані з виворітної сторони пластин.

Аспленіум

Цей вид кімнатної папороті любить перебувати в тіні та при вологому повітрі. У домашніх умовах розводять кілька видів, які не схожі один на одного. Це Гніздовий і Цибулинний, Живородний. Аспленіум може бути наземною або епіфітною рослиною. Широко поширена культура часто вибирається для домашнього розведення. Рослина характеризується наявністю великих листових пластин, пофарбованих у світло-зелений відтінок, що формують розетку. Короткі повзучі коріння покриті лусочками. Треба додати, що і листя аспленіуму можуть мати різну форму, в тому числі і трикутну, або хвилясті краї. Спори кріпляться до нижньої поверхні пластини.

Нефролепіс

Рослини потрібен простір. Листочки розсічені завдяки чому забезпечується оригінальний ажурний ефект. Зазвичай вирощують нефролепіс піднесений, догляд за яким дуже простий.

У домашніх умовах він найчастіше використовується з декоративною метою, вирощуючись або просто в горщику, або ампельным способом. Трав’яниста культура має короткі корінці, а також зелені листові розетки. Кожен листок досягає в довжину 70 сантиметрів і складається з маленьких сегментів, довжина яких не перевищує 50 міліметрів. Листові пластини з часом змінюють зелене забарвлення на жовте, після чого висушуються та відмирають.

Блехнум

Зазвичай вирощують Блехнум Горбатий і Бразильський. Папороть блехнум має дуже довгі шкірясті листи, що витягуються практично до одного метра. Листові пластини пофарбовані в бляклий зелений відтінок і збираються в розетку на вершині стебла. У зрілих рослин блехнума стовбур виростає практично до 50 сантиметрів, роблячи папороть схожою на невелику пальму.

Давалія

У рослини товсті кореневища. Тому його називають заячими або біличними лапками. Папороть давалію характеризується наявністю ажурних листків, складених із зубчастих фрагментів. Молоді платівки мають яскраво-зелений відтінок, зате старі вже пофарбовані в жовто-зелений тон. Нові відростки формуються практично до кінця осені, після чого рослина впадає у сплячку. Товсте коріння папороті покривається срібними пушинками. Вони розвиваються у напрямку вгору, а тому через певний час «вилазять» із горщика. Довжина коріння досягає близько 90 сантиметрів.

Платіцеріум

Папороть платіцеріум виглядає дуже незвичайно. Листові пластини нагадують своїм зовнішнім виглядом ріг оленя, внаслідок чого в народі рослина називається «оленячий ріг». Вайї можуть бути як стерильними, так і спороносними. Стерильні – розташовуються в нижній частині папороті та залишаються зеленими навіть у холодну пору року, а спороносні згодом жовтіють та засихають. Поверхня спороносних відростків покрита білими нитками, які забезпечують захист від сонячних променів та збереження вологи.

Пеллея

Рослина віддає перевагу сухим місцям проживання. Затребувані пеллея Круглолистна та Зелена. Пеллея відрізняється від інших різновидів здатністю без особливих проблем переносити періоди посухи. Якщо залишити рослину на довгий час без зволоження, її листові пластинки засохнуть і облетять, але як тільки волога повернеться, папороть швидко відновиться.

У висоту домашня папороть досягає близько 25 см. Довжина однієї листової пластини може становити 30 сантиметрів, а її ширина дорівнюватиме всього лише півтора сантиметри. Незважаючи на те, що вегетативний період пеллеї триває весь рік, найактивніше культура розвивається у весняні та літні місяці.

Хвороби та шкідники

При неправильному догляді папороть хворітиме.

  1. Нематода. З’являється при поливі холодною водою із хлором. Листя буде жовтим, сухим. Єдиним способом порятунку буде пересадка у новий горщик, який заздалегідь обробляють інсектицидами. Але не завжди лікування успішне, іноді папороть гине.
  2. Щитівка, трипси, попелиці. Зазвичай вони заводяться на папороті, яка знаходиться в приміщенні, де занадто сухе повітря. Не допустити ураження квітки дозволяє регулярне обприскування, теплий душ. Якщо шкідники однаково з’явилися, рослину потрібно обробити інсектицидами.

Захворювання та шкідники не всі проблеми, з якими стикаються квітникарі. Рослини чуйно реагують на невідповідні умови утримання, через що стають пожовклими, сухими. Папороть висихає за:

  • низької або високої температури (понад 25 градусів)
  • використання холодної води
  • поливу рідиною, у якій багато хлору
  • сухості повітря; наявності опалювальних приладів біля квітки
  • дії прямих променів сонця
  • вирощування в тісному горщику або нестачі поживних компонентів у ґрунті

Про автора

admin administrator