Коли вирізують малину

Авторadmin

Коли вирізують малину

Коли обрізати малину весною: як це зробити, щоб збирати врожай усе літо

Розповідаємо, як правильно обрізати малину і чим відрізняється обрізка звичайної малини від ремонтантної.

Коли обрізати малину і як це робити / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com, pixabay.com

Садівники-любителі іноді цікавляться, коли краще обрізати малину – восени чи навесні? І восени, і навесні, і влітку. Якщо це робити регулярно, то кущі будуть краще рости і давати багатий урожай. Але в цій справі є свої тонкощі та хитрощі. Розповідаємо, як обрізати малину звичайну і малину ремонтантну та коли це потрібно зробити.

Коли обрізати малину навесні

Оптимальним часом, коли потрібно обрізати малину, вважається березень – початок квітня. Але вказати точні терміни важко, оскільки обрізка залежить від клімату та погодних умов. Головний орієнтир – необхідно, щоб сніг уже повністю розтанув, але земля ще не встигла прогрітися. Саме в цей час і потрібно зробити санітарну обрізку малини, і ремонтантної теж.

Як правильно обрізати малину навесні

У весняній обрізці малини немає нічого складного:

  • потрібно вирізати всі пошкоджені, сухі, підмерзлі й ослаблені пагони;
  • вкоротити здорові гілки до першого здорового вічка – це стимулюватиме пробудження бруньок, і з них потім утвориться 3-6 плодоносних пагонів;
  • прорідити посадку – залишити на 1 погонному метрі не більш як 15-20 найсильніших пагонів, всі інші зрізайте без жалю, щоб кущі не загущувалися і не слабшали через брак поживних речовин.

Це класична схема обрізки. Але якщо хочете, щоб малина дозрівала не вся одночасно, а розтягнути цей процес на все літо, то тоді потрібно обрізати різні кущі на різну висоту. Зробіть так:

  • третину кущів обріжте на 10-15 см;
  • другу третину – на половину висоти рослин;
  • частину, що залишилася, обріжте так, щоб на кущиках залишилися пагони довжиною 15-20 см.

Окремо потрібно сказати, як обрізати ремонтантну малину весною . Якщо плануєте збирати один урожай за сезон – вирізайте всі гілки, не залишаючи пеньків. Якщо ж хочете два (але вони будуть менш багаті), то потрібно вирізати всі пагони, які відплодоносили (коричневого забарвлення), і молоду поросль при коренях, а однорічні пагони потрібно вкоротити на 15-25 см.

Раніше ми розповідали, що дає обрізка смородини навесні, коли її робити і як правильно.

Вас також можуть зацікавити новини:

Своєчасний весняний догляд за малиною принесе багатий урожай

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 22 листопада 2023 Перша редакція: 03 травня 2019 🕒 4 хвилини 👀 17554 рази 💬 0 коментарів

  • Догляд за малиною навесні
    • Список весняних заходів по догляду за малинником
    • Обрізування та прибирання в малиннику
    • Підв’язування пагонів
    • Полив малини
    • Внесення мінеральних добрив
    • Обробка ґрунту органікою
    • Боротьба з паразитами та хворобами
    • Коментарі

    Малина – невибаглива ягода, багато уваги вона до себе не вимагає. Але щоб отримати багатий урожай соковитих, смачних і запашних ягід, потрібно дотримуватися агротехніки її вирощування, знищувати шкідників, боротися з захворюваннями й обов’язково проводити весняні, літні й осінні профілактичні заходи.

    Догляд за малиною навесні

    Список весняних заходів по догляду за малинником

    Ось які роботи потрібно виконати садівникові в малиннику навесні:

    • обрізування й підв’язуванняпагонів;
    • прибираннясміття й рослинних залишків;
    • зволоження ґрунту в малиннику;
    • внесення мінеральнихпідживлень;
    • мульчуванняґрунту органікою;
    • боротьба зхворобами та шкідниками.

    Обрізування та прибирання в малиннику

    До прибирання в малиннику можна братися, коли зійде весь сніг і достатньо прогріється повітря. Огляньте кущі, і якщо виявите підморожені й відмерлі пагони, видаліть їх: мертві пагони вирізують під самий корінь, а підморожені ділянки обрізають до здорової тканини. Під час санітарного обрізування видаляють також пошкоджені, слабкі, хворі, уражені шкідниками та загущуючі кущ пагони, які не дозволяють сонячним променям проникати вглиб крони.

    Потім слід зібрати обрізки, вигребти з ділянки все торішнє листя й обов’язково його спалити, оскільки в ньому можуть бути збудники бактеріальних і грибкових хвороб або личинки шкідливих комах.

    Підв’язування пагонів

    Підв’язування пагонів – важливий етап у догляді за малинником. Здебільшого підв’язують ті рослини, які в період плодоношення сильно прогинаються під вагою ягід і ті, які не отримують достатньої кількості сонячних променів. Щоб підв’язати малину правильно, потрібно вбити стовпчики на початку, в кінці і в середині кожного ряду та протягнути від стовпчика до стовпчика три ряди дроту – нижній, середній і верхній. Кожний пагін потрібно зафіксувати на дротах у вертикальному положенні.

    Полив малини

    Навесні частота поливань малини залежить від погоди. Якщо зима була сніжною, ґрунт буде просякнутий вологою до середини травня, а потім зазвичай починаються дощі та грози зі зливами, тому часто поливати малину не доведеться. Регулярного зволоження малина вимагає тільки під час цвітіння та формування зав’язі. Після поливання в малиннику можна замульчувати ґрунт якоюсь органікою, щоб волога швидко не випаровувалася.

    Внесення мінеральних добрив

    Напровесні, щойно зійде сніг, потрібно обов’язково внести в ґрунт малинника мінеральне підживлення. Азотні добрива сприяють інтенсивному нарощуванню листя і нових пагонів. Для удобрення малини в цю пору року зазвичай застосовують карбамід (сечовину), аміачну селітру чи Нітроамофоску, в складі якої містяться відразу три елементи в рівних пропорціях – фосфор, калій і азот. Добрива вносять у вигляді гранул або розчину. Гранули розсипають рівномірно навколо кущів малини та шляхом розпушування закладають їх у ґрунт.

    Норма мінеральних добрив на 1 м² малинника:

    • карбамід (сечовина) – 15-20 г;
    • аміачна селітра 10-15 г;
    • Нітроамофоска 25-30 г.

    Краще все-таки вносити добрива в рідкому вигляді: потрібну кількість гранул розчиняють у 10 л води та підливають під кущі, витрачаючи на 1 м² ділянки відро розчину. Після внесення добрив бажано полити землю водою, щоби добрива швидше дісталися коренів малини.

    Про те, як правильно поливати та підживлювати малину, ви дізнаєтеся з наступного відео:

    Обробка ґрунту органікою

    Спочатку ґрунт потрібно добре розпушити, полити та тільки потім розподілити по його поверхні мульчу. Завдяки мульчуванню, волога під кущами утримується набагато довше, а коріння малини отримує поживні речовини.

    Боротьба з паразитами та хворобами

    Із настанням перших теплих днів рекомендується обприскати малинник від шкідників і хвороб тривідсотковим розчином бордоської рідини. Зробити це потрібно до початку розпускання бруньок. Пізніше, під час росту листя і формування бутонів, малину можуть атакувати такі шкідники:

    • малинний жук – він знищує листя та плоди. Ефективний препарат у боротьбі з жуком – Нітрафен, 200 г якого потрібно розчинити в 10 л води. Цим розчином обробляють кущі та землю під ними;
    • стеблова муха становить небезпеку для молодих пагонів малини: вона відкладає в них личинки та заражає їх інфекцією. Для знищення мух можна використовувати такі препарати, як Фітоверм, Актеллік або Агравертін. Обробку малинника цими препаратами найкраще проводити перед цвітінням.
    • малинова галиця відкладає личинки всередині пагонів, через що на них утворюються нарости. Уражені пагони знищують, ґрунт у малиннику перекопують, кущі та поверхню ґрунту обробляють розчином 15-20 мл Фуфанона в 10 л води.

    Найнебезпечніші хвороби для малини – це антракноз і сіра гниль. Від сірої гнилі використовують тривідсотковий розчин бордоської рідини, а від антракнозу малину обприскують двовідсотковим розчином Нітрафену.

    Ці шкідники та хвороби можуть знищити більшу частину врожаю малини, та проблем можна уникнути, якщо своєчасно в профілактичних цілях обробляти кущі та ґрунт спеціальними препаратами.

    Коли та як обрізати малину, щоб отримати чудовий урожай

    Правильне обрізання та підгодівля малини восени стимулюють інтенсивне зростання і врожайність наступного року.

    Коли потрібно обрізати малину

    Осінь — найкраща пора для обрізання малини. Якщо звичайну малину краще обрізати на початку осені або в середині до приходу стійкого холоду, то обрізання ремонтантних сортів малини (це сорти, що приносять урожай двічі за сезон, плоди дозрівають до настання морозів) потрібно проводити максимально пізно восени, в листопаді, або, залежно від погодних умов, навіть у грудні з приходом стійких морозів.

    Якщо ремонтантну малину обрізати занадто рано, то всі поживні речовини не встигнуть надійти зі стебел до коренів, і наступного року можна не чекати на вдалий врожай.

    Як правильно обрізати малину

    Для хорошого врожаю малину потрібно проріджувати кожні 2-3 роки, періодично пересаджувати зайві пагінці на інше місце.

    Якщо малина буде загущена, вона почне хворіти та погано родити.

    Що саме потрібно обрізати:

    • Гілки, які обсохли, зрізаємо, вони в будь-якому разі вже не даватимуть плоди.
    • Обрізати потрібно дворічні стебла, знайти їх легко — вони відрізняються за зовнішнім виглядом від молодих, зелених гілочок.
    • Пагінці, на яких багато зеленого листя, обрізаємо в половину довжини.
    • Можна обрізати стебла під самий корінь, щоб не проникали та не розмножувалися шкідники й комахи.
    • Рекомендують у​​​​​​ кожному кущі залишити по 5 здорових стебел.

    Як обрізати ремонтантну малину

    Малину ремонтантних сортів рекомендують обрізати одним зі способів:

    Низьке обрізання — коли його проводять низько, під корінь. В такому разі обрізається вся надземна частина, завдяки цьому всі можливі фітопатогени та шкідники видаляються з ділянки. У цьому разі для здорового урожаю не потрібно жодного додаткового оброблення хімічними речовинами.

    Можна застосовувати високе обрізання ремонтантної малини. Воно підійде для тих, у кого немає літніх сортів малини. В такому разі обрізаємо стебла малини лише наполовину, залишаючи їх приблизно 1 м заввишки. За такого обрізання можна буде зібрати невеликий урожай влітку та повноцінний урожай восени.

    Читайте також:

Про автора

admin administrator