Як зимують гортензії

Авторadmin

Як зимують гортензії

Як і коли укривати гортензії на зиму: практичні поради

Гортензія не боїться випрівання, тому на зиму її можна вкрити практично будь-чим та не переживати, що вона задихнеться чи вимокне. Проте вкривання потребують не всі її види. Які саме гортензії варто вкривати на зиму, як саме та коли, а також коли укриття потрібно зняти, розповідає «Зелена садиба».

Які гортензії і коли варто вкрити

З поширених в Україні видів гортензій серйозно вкривати на зиму потрібно тільки гортензію широколисту, або Гортензію садову (Hydrangea macrophylla), і гортензію Саржента (Hydrangea sargentiana), а також всі молоді саджанці.

Вкривати потрібно тоді, коли відбудуться перші осінні приморозки. Як правило, в усіх регіонах України, крім півдня і Закарпаття, вони приходять в жовтні. Якщо пару ночей температура повітря опускалася нижче нуля, гортензії пора вкривати.

Гортензії можна утеплювати на зиму не покроково (кількома етапами), а за один раз. Проте до стабільних морозів все ж краще залишити в поліетилені кілька отворів для дихання рослин або спочатку захистити гортензії від приморозків сухим листям і агроволокном, а вже з приходом морозів зверху покласти поліетилен чи інший більш «теплий» матеріал.

Як захистити молоді саджанці та гортензію Сарджента

Молоді саджанці бажано трохи захистити на зиму: досить буде підгортання та мульчування. Приблизно так само, як і молоді саджанці, на зиму треба утеплити гортензію Саржента. Тільки, крім підгортання, її крону треба зібрати до купи, зв’язати і або обернути будь-яким утеплювачем (агроволокно, поліетилен тощо), або накрити картонним ящиком чи полотняним мішком.

Як утеплити на зиму гортензію широколисту або садову

Мета утеплення всіх гортензій на зиму – захист квіткових бруньок. У гортензії садової вони утворюються на верхівках пагонів в одному році, а цвітуть – у наступному. Тому, якщо ваша широколиста гортензія не цвіте, скоріше за все, її квіткові бруньки постраждали під час зимових морозів або весняних приморозків, бо ви неправильно її вкрили.

Найпростіше захистити бруньки, пригнувши всі пагони куща до землі. Гортензії достатньо пластичні, тому це зазвичай не важко зробити. Кущ треба зібрати до купи і обережно пригнути до землі, зафіксувавши дротом. Перед цим деякі садівники радять обірвати все листя з гортензії, але це не обов’язково.

Далі засипаємо кущ повністю землею, сухим опалим листям, мульчою. Зверху накриваємо поліетиленом, фіксуємо його надійно біля землі, залишаючи кілька отворів до сильних морозів. Можна вкрити гортензію на зиму кількома шарами агроволокна, а зверху після встановлення стабільних мінусових температур покласти або плівку, або шар з соснових гілок, а ще краще – присипати снігом.

Можна захистити гортензію й іншими способами. Наприклад, зв’язати пагони і не пригинати до землі, а обернути навколо куща рубероїд. Захисний матеріал при цьому має огортати рослину не тісно (приблизно 10 см від стінок до пагонів) і високо (півметра над кущем). Усередину насипають сухе опале листя, а коли прийдуть морози – зверху накривають поліетиленом або агроволокном. Також можна зробити навколо куща каркас з міцних стовпчиків, натягнути на нього в кілька шарів агроволокна і засипати середину сухим листям, а зверху зав’язати вузол.

Коли знімати укриття

Розкривати гортензії треба поступово, шар за шаром. Починають це робити з приходом першого тепла – знімають верхній шар укриття. При цьому треба бути готовим повернути його назад, якщо навіть незначні морози повернуться на кілька діб.

Коли на рослині прокинуться бруньки, можна забирати листя і землю з куща, якими він вкривався на зиму, і розв’язувати рослину. При цьому пам’ятайте, що краще її перетримати під укриттям, ніж зняти його зарано. Як показує практика багатьох садівників, найбільше гортензії страждають якраз від того, що укриття було знято зарано, а не від того, що воно погано захистило їх взимку.

Більше корисних порад – у рубриці «Сад»

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

  • Новини Чернівців
  • Новини Івано-Франківська
  • Новини Волині
  • Новини Рівного
  • Новини Закарпаття
  • Новини Тернополя
  • Сад
  • Квіти
  • Дім

Гортензія: підготовка до зими, обрізування і укриття

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 22 листопада 2023 Опубліковано: 18 лютого 2019 Перша редакція: 18 грудня 2014 🕒 6 хвилин 👀 56942 рази 💬 0 коментарів

Коли дні стануть помітно коротше, а в повітрі запахне заморозками, значить, настав час готувати садові чагарники до зими. Відповідальність цього заходу важко переоцінити: від того, як ви відріже і вкриєте свої декоративні чагарники, залежить не тільки їх цвітіння в наступному сезоні, але й здоров’я в цілому.

В умовах нашого клімату зазвичай культивують три види гортензії: волотисту, деревоподібну і великолисту. І до кожної з них потрібен особливий підхід. З нашої статті ви дізнаєтеся:

  • як обрізувати кожну з різновидів гортензії восени;
  • як готувати їх до зими;
  • яким способом захистити їх від зимових морозів.

Прослухати статтю

Гортензія (лат. Hydrangea) – квіткові рослини родини Гортензієві, яких у природі за різними відомостями налічується від 30 до 80 видів. Серед них є чагарники і невеликі дерева, які ростуть здебільшого у Східній та Південній Азії, Китаї, Японії, на Далекому Сході, а також в обох Америках. Названо рослину на честь принцеси Гортензії, про яку вже давно ніхто не пам’ятає. Пізніше, коли ботаніки займалися систематизацією рослин, гортензія отримала грецьку назву Hydrangea, що перекладається як «посудина з водою» – форма насіннєвих коробочок рослини нагадує глечик, а сама рослина дуже любить воду.

Японці називають гортензію «адзісай», що означає «квітка – фіолетове сонце». Саме з Японії гортензія і була привезена до Європи в 1820 році, але вирощувалася спочатку через низьку зимостійкість тільки як кімнатна рослина. Проте селекціонери так захопилися культивуванням гортензії, що до середини XX століття було створено понад 100 садових сортів. У наших широтах гортензія садова представлена досить широко – дванадцятьма популярними видами.

Квітка гортензії – опис

Велика частина видів гортензії являє собою чагарники висотою від 1 до 3 м, є серед гортензій і дерева, і ліани, що лазять по стовбурах дерев на висоту до 30 м. Серед представників роду є вічнозелені види, а є листопадні, але в наших широтах вирощують саме останні, квітучі з весни до глибокої осені.

Два типи квіток зібрані в кулясті суцвіття на кінцях стебел – безплідні по краях і плодючі в середині суцвіття. Квітки найчастіше білі, але такий вид, як гортензія великолиста, представлений сортами з рожевими, синіми, бузковими і червоними квітками – колір екземпляра залежить від кислотності ґрунту. Наприклад, у кислому ґрунті ростуть гортензії з синіми квітками, в лужному – з бузковими і рожевими, а в нейтральному – з ніжно-бежевими. Плід гортензії – багатороздільна коробочка з насінням.

Крім великолистої, добре росте в нашому кліматі гортензія деревоподібна, відома своєю зимостійкістю і вмінням добре відновлюватися після суворих морозів. Так само прекрасно зимує і гортензія волотиста, відома своєю довговічністю – вона може рости на одному місці до 60 років.

Крім цих трьох найпопулярніших видів, відомі в квітникарстві гортензія пильчаста, гортензія пильчастолиста, гортензія кучерява, гортензія промениста, гортензія Сарджента, гортензія черешкова, гортензія дуболиста та інші.

Обрізка гортензії після цвітіння

Догляд за гортензією передбачає серед іншого і її обрізання. Деякі квітникарі-аматори стверджують, що гортензія як бузок – що більше обрізаєш, то пишніше вона наступного року цвіте. Це не зовсім так, оскільки для волотистої і деревоподібної гортензії це твердження справедливе, а кольорову (великолисту) гортензію обрізати не можна. Великолиста гортензія цвіте на тогорічних пагонах, тому молоді гілки, що виросли цього літа, повинні перезимувати, і тільки в наступному році вони можуть зацвісти.

Що стосується видів з білими квітками, а саме гортензій волотистої і деревоподібної, то вони цвітуть на однорічних стеблах, тому після обрізки, як і стверджується, в них з’явиться багато молодих пагонів, які дадуть більше квітів. Обрізати гортензії рекомендують навесні, але робити це потрібно обережно, оскільки в рослинах бродить сік, і вони при обрізанні «плачуть». Але багато квіткарів вважають, що краще піддавати гортензію обрізці восени.

Ґрунтуючись на цих відмінностях між видами, гортензії за якістю обрізки розділили на дві групи. До першої групи входять види, що цвітуть на торішніх пагонах, такі, як уже згадана гортензія великолиста, а також гортензія пильчаста, колюча, Саржента, дуболиста і ліаноподібна черешкова. Обрізання цих гортензій може бути лише косметичним – з видаленням торішніх суцвіть до першої пари сильних бруньок і слабких, старих пагонів повністю. До другої групи належать види, в яких бруньки утворюються на пагонах поточного року: гортензія волотиста і гортензія деревоподібна. Основну обрізку цих видів гортензії зазвичай роблять навесні, перед початком вегетації. Деревоподібну гортензію піддають процедурі тільки в тому випадку, якщо їй уже виповнилося чотири роки, інакше вона може загинути, стікаючи соком. Однак якщо проводити обрізку восени, ця неприємність не відбудеться. Дорослу, а тим більше стару рослину, яку потрібно омолодити, обрізають «на пень», тобто залишають всього по 10 см від кожного пагона. Якщо кущ занадто великий і старий, не потрібно обрізати його за один раз, інакше короткі пагони не зможуть прогодувати велику кореневу масу. Проведіть омолодження куща частинами за три роки.

Волотисту гортензію обрізають помірно, як дерево, не чіпаючи скелетних гілок: з декількох пагонів, які ростуть з однієї точки, залишають лише ті, що ростуть назовні.

Обрізання гортензії восени абсолютно безпечне і забезпечить вашій рослині розкішне цвітіння наступного року. У видів гортензії другої групи обрізають суцвіття, щоб під вагою снігу, який узимку на них налипає, не зламалися тендітні гілки рослин – це в тому разі, якщо ви не маєте наміру вкривати гортензію на зиму. Крім того, у гортензії деревоподібної видаляють старі товсті стебла, а у гортензії волотистої – слабкі тонкі пагони, а річні прирости вкорочують на 2-5 бруньок.

Підготовка гортензії до зими

Догляд за гортензією волотистою восени (та й за іншими видами також), напередодні настання холодів, передбачає укривання гортензії на зиму. На жаль, жоден вид гортензії не може зимувати в наших краях без утеплення, тому підготовка садових гортензій до зими повинна бути ґрунтовною. Найбільш зимостійкою є гортензія деревоподібна, але і вона потребує укривання на зиму, інакше в неї можуть підмерзнути кінці молодих пагонів.

З середини вересня починайте підготовку: приберіть все листя, залишивши тільки на самому вершечку, аби прискорити процес одеревіння пагонів, і підгодуйте рослини фосфорно-калійними добривами (гортензія восени азоту не потребує). Тепер можна гортензію вкривати.

Як укрити гортензію на зиму

Способів укривання існує декілька, але все залежить від того, які зими у вашій місцевості. У південних районах буває достатньо просто високо підгорнути кущ гортензії деревоподібної або волотистої. Якщо у вас зими непередбачувані, то краще перестрахуватися і все-таки вкрити ваші гортензії. Невеликі рослини можна повністю засипати торфом і вкрити зверху плівкою – не бійтеся того, що рослина може зіпріти, цього напевно не станеться.

Добре зарекомендував себе спосіб, що дозволяє укрити невелику молоду рослину і при цьому не завдати їй шкоди: обв’яжіть мотузкою кущ і притягніть його не поспішаючи, без ривків до укладених на землі дощок із вбитими цвяхами, до яких і прив’яжіть рослину. Потім закидайте його ялиновим гіллям або тирсою, а зверху накрийте листом старого заліза, лутрасилом марки 30 або спанбондом.

Ще один спосіб: пристовбурні кола вкривають ялиновим гіллям, пагони гортензії пригинають до землі радіально, в сторони від центру куща, основи покладених пагонів закріплюють скобами з дерева або металу і засипають центр куща торфом, зверху на лежачі пагони укладають ялинове гілля, яке накривають лутрасилом. Лутрасил потрібно притиснути дошками і цеглинами, щоб його не знесло вітром. Таке укриття гортензії витримує температуру -40 ºС.

Старі потужні кущі пригнути до землі буде важко, тому для них передбачено наступний спосіб укривання на зиму: кущ загортають у лутрасил, який фіксують мотузкою або скотчем, потім над кущем встановлюють каркас із металевої сітки, який повинен бути вищим за вкриту рослину на 12-15 см. Досередини каркаса поміщають у великій кількості сухе листя, а зверху спорудження накривають руберойдом або поліетиленовою плівкою.

Із кожним роком зимостійкість гортензії підвищується, і з часом можна відмовитися від укриття дорослих кущів, але молоді рослини в перші роки життя вкривати слід у будь-якому разі, навіть якщо зима виявиться теплою.

Вкоротіть усі сильні пагони: правила осінньої обрізки гортензії та її підготовка до зими

Гортензії , як і багато інших квітів, потребують правильного та якісного догляду. Лише за дотримання цієї умови вдасться отримати пишне цвітіння та здорові рослини, які будуть радувати око. Раніше ми вже розповідали, які квіти треба обов’язково вкривати на зиму , а цього разу поділимося загальними правилами осінньої обрізки гортензій різних сортів.

Обрізка деревоподібної гортензії

Слід пам’ятати, що є так звана санітарна і формуюча обрізка квітів. Під час першої видаляємо всі слабкі, пошкоджені та тонкі стебла, оскільки вони не потрібні. Друга формуюча обрізка потрібна для того, щоб цвітіння було пишним і шапки рослин були великими. Вкорочуємо усі сильні пагони до 2-4 пар розвинених бруньок – це близько половини пагона. Після того, як прибрали довжину, проріджуємо крону і залишаємо лише 15-20 здорових сильних пагонів для того, щоб у наступному році отримати великі суцвіття.

Обрізка крупнолистної гортензії

Такий вид квітів цвіте на пагонах минулого року, тому на етапі обрізання варто зберегти бруньки. Прибираємо лише верхівку і залишаємо бруньку. Обдивляємося пагін, шукаємо розвинуту бруньку та обрізаємо за кілька сантиметрів над нею. Таку дію повторюємо з усіма суцвіттями. Коли листя на кущі опаде, рослину необхідно укрити на зиму.

Обрізка мітлоподібної гортензії

У догляді вона схожа до деревоподібної: проводимо санітарну і формуючу обрізку, прибираючи довжину. Відмінність полягає лише у тому, що санітарну обробку проводимо лише на верхній частині квітів. Тут опираємося на те, яку висоту куща хочемо залишити, а не на те, де розташовані бруньки на стеблах. Також після обрізки не забудьте підгодувати кущ та укрити, щоб мати змогу насолодитися пишним цвітінням у наступному сезоні.

  • Також ми розповідали, я к правильно обрізати ягідні кущі на зиму, які пагони обов’язково треба видалити.

Цікаві новини для вас:

Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime і дізнавайтеся про них швидше.

Про автора

admin administrator