Коли восени садити лохину садову

Авторadmin

Коли восени садити лохину садову

Як виростити садову лохину? Поради щодо посадки та вирощування

Садова лохина чудово росте в помірному та теплому кліматі, тому підходить для вирощування по всій Україні. Чагарник виростає до двох метрів і дає до 10 кг. ягід за сезон, тому його часто вирощують на садових ділянках. Рослину не можна назвати невибагливою, потрібно відповідально підходити до питання, як садити лохину, тим більше що рослина здатна рости і плодоносити більше десяти років.

Посадка лохини на садовій ділянці

Вирощують садову лохину з саджанців. Час посадки не прив’язаний до певного сезону, рослину можна висаджувати, починаючи з пізньої весни і до осені. Важливо тільки дотримуватися певних правил посадки лохини.

Вибір місця

Найкраще місце для вирощування лохини – невелика височина, добре освітлена і захищена від холодного північного вітру. Не висаджуйте кущ на тінистих ділянках, у низині, де рослина погано зростатиме і мало плодоноситиме.

Підготовка до посадки

Лохина найкраще росте в торф’яних та піщаних грунтах. Якщо земля на ділянці не така, то потрібно заповнити посадкові ями сумішшю з торфу, хвойної тирси та піску в пропорції 5:2:1. Перед висадкою обов’язково вимірювайте кислотність грунту, тому що лохина не росте в нейтральному та лужному середовищі. Схема посадки лохини наступна: розмір посадкових ям і те, на якій відстані їх слід викопати, залежить від типу грунту. На легкому, повітропроникному грунті викопують ями розмірами 50 на 40 см. Важкі грунти вимагають обов’язкового дренажу шаром у 5–10 см., розмір посадкових ям — 65 на 30 см.

Процес посадки

  1. Потримайте коріння саджанців у чистій теплій воді 10–15 хвилин.
  2. Підготуйте посадкові ями, заповнивши їх грунтозмішенням і додавши при необхідності лимонну кислоту і сірку, щоб підвищити кислотність.
  3. При посадці розправте коріння та поглибіть рослину на 5 сантиметрів.
  4. Засипте грунтом і полийте саджанці.
  5. Замульчуйте лунки листям, хвоєю або тирсою шаром 5-10 сантиметрів.

Терміни посадки

При посадці та догляді за садовою лохиною у відкритому грунті варто враховувати час укорінення рослин на новому місці. Важливо, щоб рослини встигли прижитися до стійких холодів, інакше вони можуть загинути. Тому ідеальний час для посадки лохини на дачній ділянці починається пізно навесні і триває до середини літа.

Вирощування лохини в домашніх умовах

Полив

Головна особливість вирощування лохини полягає в тому, що вона дуже вимоглива до поливу. Рослина відчуває незручності і за нестачі, і за надлишку вологи. Перші кілька тижнів після посадки лохини треба стежити, щоб земля під чагарником завжди залишалася вологою. Далі слід орієнтуватися за погодою. У жаркий сухий час поливати лохину раз на 3-4 дні. Об’єм поливу — 10 літрів води на дорослу рослину.

Наприкінці літа лохина не тільки активно плодоносить, а й закладає нирки для врожаю наступного року, тому полив у цей час особливо важливий, якщо в новому сезоні ви хочете отримати великі та соковиті ягоди.

Підкислення грунту

Оскільки лохина добре росте в кислому грунті, потрібно періодично вимірювати pH грунту та 1–2 рази на місяць проводити процедури підкислення. Для цього використовують розчин лимонної кислоти (2 ч. л. на 3 літри води) або 9% оцту (150-200 мл. на 10 літрів води).

Підживлення

Як вирощувати лохину здоровою? Чагарник годують комплексами мінеральних добрив, починаючи з другого року життя. Зрозуміти, що рослина відчуває нестачу мінеральних речовин, можна за такими ознаками:

  • слабке зростання і жовте листя говорять про нестачу азоту;
  • при нестачі калію листя деформується;
  • при дефіциті кальцію листя відмирає, на них з’являються темні плями;
  • якщо край листя почервоніло, це свідчить про нестачу магнію;
  • якщо мало фосфору, листя росте близько до гілки і стає пурпурового кольору;
  • залізом рослину підгодовують при виявленні жовтого листя з зеленими прожилками;
  • низька кислотність грунту призводить до біло-жовтого забарвлення листя.

Мульчування

Коренева система лохини пролягає у верхньому шарі грунту, на глибині 15–20 см. Цей шар беззахисний перед зовнішнім впливом. Для збереження кореневої системи застосовують популярний прийом агротехніки – мульчування, яке вирівнює температурний режим і не дає швидко випаровуватись волозі.

Для мульчування лохини використовують такі матеріали, як сіно, торф, тирсу, листя і кору. Найкраще захищають ніжні чагарники тирса. Вона максимально зберігає вологу, не дає пробиватися бур’янам і найповільніше розкладається.

Обрізка

Обрізають рослини віком 2-5 років з метою створення міцного скелета. При обрізанні видаляють слабкі довгі гілки, хворі та пошкоджені, а також усі пагони, що ростуть біля землі і не одержують сонячного світла. Зверніть увагу, що на молодих пагонах до п’яти років дозрівають найбільші ягоди, а на старих пагонах старше 7 років ягід стає зовсім мало.

Догляд восени

Після збору врожаю потрібно витратити час на догляд за лохиною, щоб підготувати її до зими:

  • прибрати зламані гілки та опале листя;
  • оглянути кущ і видалити всі хворі гілки;
  • рясно полити рослину (якщо осінь суха);
  • удобрити лохину;
  • замульчувати пристовбурне коло.

Догляд взимку

У регіонах з дуже холодними зимами, лохину додатково захищають від морозів. Для цього використовують мішковину, лапник, шматки поролону. Це необхідно, щоб уникнути промерзання верхнього шару грунту, де знаходиться коріння.

Пам’ятайте, під шаром утеплювача зимують гризуни, які можуть погризти рослину. Не забудьте захистити чагарник і від них.

Розмноження лохини

Розмножують лохину декількома способами:

  1. Кореневі живці. Відокремте пагони завдовжки 15–20 сантиметрів від куща, укореніть їх у піску та зберігайте у холодному місці. Перший врожай живець принесе через рік після пересадки у грунт.
  2. Відведеннями. Влітку пригніть гілку дорослої рослини до землі і засипте грунтом. Вона має дати коріння та перезимувати. Весною новий кущик відокремлюють і садять окремо.
  3. Насіння. Найдовший і трудомісткий метод. Насіння дістають з зрілих ягід, сушать і висівають у грядку. Врожай такі чагарники дадуть не скоро.

Хвороби та шкідники лохини

Шкідники

Нашкодити лохині можуть комахи, що поїдають листя та нирки: гусениці, щитівки та попелиці. Проти таких шкідників застосовують інсектициди, а гусениць збирають вручну.

Птахи завдають набагато більше шкоди, харчуючись ягодами, що дозрівають. Для боротьби з ними кущі накривають сіткою і кріплять блискучі стрічки, що шарудять.

Хвороби

Вирощування лохини на дачі пов’язане з ризиком випадково заразити чагарник. Найчастіші захворювання лохини – рак стебла і усихання гілок, а також сіра гнилизна. Проти грибкових захворювань використовують топсин, обприскуючи їм рослини до та після цвітіння. Усі пошкоджені та хворі гілки зрізають, щоб не допустити поширення хвороби.

Уникнути захворювань можна за допомогою регулярного якісного догляду: прополювання, мульчування, правильного поливу і внесення підгодівлі. За відгуками досвідчених садівників варто знайти фото найпопулярніших захворювань куща, якщо ви до цього не мали з ними справи. З дотриманням усіх заходів профілактики та захисту рослина буде розвиватися повноцінно та порадує вас рясним врожаєм.

Як садити лохину восени: правила та рекомендації

Кущ лохини виглядає досить декоративно протягом усього сезону – навесні під час цвітіння, влітку під час плодоношення, і особливо восени, коли листя набуває червоного кольору. Проте головна її цінність – ягоди, які містять безліч вітамінів та мінералів. У 100 грамах ягід міститься 0,81 г калію, 0,14 г вітаміну С, 0,01 г заліза.

Лохина досить довголітня, у хороших умовах плодоносить до 30 років, і її можна вирощувати вдома. Розповідаємо, коли та як саме потрібно її садити.

Коли садити

Висаджувати на постійне місце садову лохину можна і восени під час падолисту, і навесні до набубнявілих бруньок. Більшість садівників обирають весняну висадку, аби зменшити ризик підмерзання молодих саджанців взимку. Інші садівники схиляються до осінньої висадки, оскільки навесні можна легко пропустити правильний момент.

Які саджанці обрати

Перед тим, як посадити лохину, необхідно вирішити, який саме вид або сорт ростиме на вашій ділянці найкраще. У районах із прохолодним кліматом краще вирощувати низькорослу канадську лохину, а у більш теплих районах, де літо спекотне і довге, можна культивувати сорти садової лохини.

Саджанець повинен бути здоровий і міцний. Віддавайте перевагу екземплярам із закритою і добре розвиненою кореневою системою. Найвищий відсоток приживлюваності мають рослини дворічного та трирічного віку. У однорічних саджанців одразу після посадки видаляють слабкі гілки, решту вкорочують наполовину. Дволітки та старші рослини можна не обрізати.

Де садити

Лохина дуже сонцелюбна рослина і не любить холодних вітрів, тому садити її найкраще на сонячному і захищеному від вітру місці. Якщо її садити в тіні, ягоди будуть кислими і їх буде мало. Ґрунтові води повинні залягати на глибині 40-70 см від поверхні землі.

Який має бути ґрунт

Лохина дуже вимоглива до ґрунту. Головна помилка садівників – посадка лохини у звичайну землю, адже в природі вона росте під хвойними деревами на легкому кислому ґрунті. Лохину добре садити в торф’яно-піщані або торф’яно-суглинні, добре дреновані ґрунти (рН 3,5-4,5). Бажано вибрати таке місце висаджування, щоб раніше на цій ділянці не росли культурні рослини. Справа в тому, що на корінні лохини є мікориза (симбіоз коріння рослини з грибами), яка погано переносить розроблену землю.

Як підготувати ділянку до посадки

Перед висаджуванням лохини потрібно перекопати ділянку. Для підкислення можна додати торф, до нього підмішати тирсу, кору, опале листя, хвою. Щоб досягти потрібної кислотності, можна додати сірку (50-100 г/м 2 ) або можна полити підкисленою водою (10 л води на м 2 ). Для підкислювача підійдуть щавлева або лимонна кислота (3 ч. л. на 10 л.), яблучна кислота (100 мл на 10 л). Під час перекопування також вноситься мінеральне комплексне добриво (60-100 г на 1 м 2 ).

Ями для висаджування бажано підготувати заздалегідь, тижні за 2-3 до посадки саджанців, щоб ґрунт за цей час осів. Розміри посадкових ям залежать від ґрунту і розміру куща лохини. Високорослу лохину краще садити у важкі суглинки. Ширина ями має бути 100 см, глибина – 20 см.

Відстань між низькими кущами має бути 0,3-0,5 м, між кущами середнього розміру – 0,7-1м, для високорослих потрібна відстань 1,2-1,5 м. Якщо ви садите рядами, то ширина між ними залежатиме від висоти та ширини куща у дорослому віці (від 1 до 3 м).

Як садити

Ні в якому разі не можна при висаджуванні просто перевалити саджанець з контейнера в яму, адже тоді ніжне коріння лохини не зможе нормально розвинутися, і рослина швидше за все через кілька років загине. Щоб цього не сталося, перед посадкою контейнер із саджанцем потрібно занурити у відро з водою на півгодини, потім вийняти рослину з контейнера і постаратися дуже акуратно розім’яти цей земляний ком, а якщо коріння щільно обплело землю – обережно розправити його руками.

На дно посадкової ями потрібно насипати кору сосни, голки, шишки товстим шаром (10 см) для дренажу. Борти ями можна зміцнити шифером, плівкою чи дошками, щоб не допустити розростання кореневої системи за межі спеціально підготовленого кислого ґрунту.

Потім потрібно заповнити яму субстратом, зробити в ньому заглиблення і помістити саджанець. Садити його потрібно глибше на 5-6 см, ніж він ріс в контейнері. Ретельно розправляємо коріння, присипаємо ґрунтом і рясно поливаємо. Наостанок потрібно замульчувати землю навколо саджанця сосновими голками для збереження вологи та боротьби з бур’янами.

Більше корисних порад – у рубриці «Сад»

Про автора

admin administrator