Кращі культури для вирощування

Авторadmin

Кращі культури для вирощування

Яку культуру посіяти в наступному сезоні? Попередні роздуми

У зв’язку з обставинами воєнного часу багато аграріїв цьогоріч вимушені були відкоригувати сівозміну, підлаштовуючись таким чином під нові реалії збуту, логістики, післязбиральної доробки культури, яка влітає вже навіть не в копієчку, а в долар, та, зокрема, ціни на добрива та подекуди відсутність окремих позицій на українському ринку.

На заміну високомаржинальній кукурудзі, яка потребує багато добрив і дороговартісного сушіння зерна, вибирали соняшник, сою, ярий ячмінь, гречку, просо і навіть жито, згадки про яке, здавалось би, можна взагалі було почути тільки в народних піснях. Керувалися правилом: сіяти те, тонна чого коштує дорожче за меншого обсягу врожаю для спрощення логістики .

Олег Фурманець: «Відстрочених» проблем чимало, в масштабах України вони виллються пізніше великими складнощами

Яким буде сезон 2023 — передбачити вкрай важко, адже навіть перспективи цього сезону залишаються достеменно незрозумілими, особливо враховуючи постійні коливання цін на ринку зерна внаслідок неможливості розблокування портів. Ймовірно кукурудза ще не повернеться на українські поля у довоєнних обсягах, вірогідно зменшать посівні площі й під озимою пшеницею. І поки ми схрещуємо пальчики і молимося за ЗСУ і розблокування портів, вирощування гречки та інших культур внутрішнього споживання виглядає не так вже й безперспективно.

З огляду на це, СуперАгроном вирішив зробити невеличкий дайджест з технологіями вирощування різних культур, у тому числі і нішевих, на які варто було б звернути увагу на випадок, якщо ви надумаєте віддати якійсь з них свій вибір у наступному сезоні.

Тримай руку на пульсі важливих агрономічних новин та подій

Технологія вирощування соняшника

Минулого року посівна площа соняшнику в Україні сягнула 6,5 млн га за середньої урожайності 2,31 т/га. Цьогоріч соняшником засіяли 75% від минулорічних площ — 4,6 млн га, що теж не мало.

Соняшник на відміну від кукурудзи це культура, продукцію якої замістити на світовому ринку вкрай важко. І, враховуючи те, що Україна є одним з найбільших експортерів соняшникової олії, попит на соняшник ймовірно залишиться.

Як відомо, правильний підбір гібриду соняшника — 35% урожайності, решту забезпечують агротехнологічні заходи та ґрунтово-кліматичні чинники. Більшість аграріїв стверджує, перевагу слід віддавати посухостійким гібридам, адаптованим до континентального клімату. Зважати потрібно й на стійкість до вилягання і осипання. Детальніше про технологію вирощування соняшнику дізнавайтеся за посиланням .

  • Факти про 10 найбільш поширених хвороб соняшника
  • Вірусні і бактеріальні хвороби соняшника: важливі факти
  • Філодії на кошиках соняшника

Технологія вирощування сої

Ще одна культура, яка не втратить свою маржу, на думку аграріїв, — соя. Як і соняшник, соя підходить під принцип сезону 2022: менша врожайність — легша логістика — більше грошей за тонну . І що важливо, вона як ніщо інше актуальна на європейському ринку, який здавалось би, можна було наситити продукцією з США і Канади. Але проблема в тому, що ці країни переважно вирощують ГМ-сою, а в ЄС такою не цікавляться.

Відомо, що соя є більш вимогливою до технології вирощування порівняно до кукурудзи і соняшника. Ба більше, за дотримання технології культура віддячить врожайністю на рівні 3,5-4,0 т/га.

Перевагами вирощування сої є її посухостійкість на початку росту на відміну від зернових. Більш вимогливою до вологи ґрунту соя стає у генеративних фазах розвитку і потребує її на рівні не менше 70–80%. Що ще потрібно для отримання бажаних 3,5-4,0 т/га — читайте у матеріалі . А ще дізнавайтеся про:

  • Що потрібно зробити до сівби сої: поради від Володимира Мірненка
  • Ширина міжряддя і густота висіву для сої — критерії вибору
  • Правда і міфи про азотне живлення та інокуляцію сої від Володимира Мірненка
  • Фокус на бобові культури. Топ порад щодо сої та гороху

До речі, що ви знаєте про американську сівозміну? Таку практикують у Лохвицькому кластері агрохолдингу A.G.R. Group Місака Хідіряна : 2 роки соя — 2 роки кукурудза. Детальніше про технологію та результати врожайності розповів головний агроном .

Технологія вирощування гречки

Через свою біологічну природу, яка поєднує високий потенціал продуктивності з порівняно невисокою і, здавалось би, невідповідною такому потенціалу врожайності гречка отримала статус загадкової культури. Але той, хто зрозуміє біологічну причину такої її поведінки і водночас оцінить внутрішній попит на культуру і те, що гречці не потрібні: сушіння зерна, експорт і, відповідно, шалені витрати на логістику, швидко отримає прибуток! Захист посівів? Теж не треба. І це плюс, зважаючи на ціни ЗЗР.

Культура внутрішнього споживання, що зазвичай вважається недоліком, нині оцінюється як перевага. Адже для споживання українцям потрібно близько 140 тис. тонн гречаної крупи, а як ви пам’ятаєте, в останні роки 50% внутрішнього попиту задовольнялося за рахунок білоруського і російського імпорту, який навряд чи відновиться в найближчі роки . Тож є попит — має бути й пропозиція. А про деталі технології вирощування і причини загадковості гречки читайте у матеріалі .

Технологія вирощування проса

Інша нішева культура внутрішнього попиту — просо. Чим воно хороше?

  • раз — посухостійкість. Проросте і в піску.
  • два — жаровитривалість.
  • три — пізньосійність. Можна сіяти пізно і як страхову / післяжнивну культуру.
  • чотири — внутрішній попит на нього є.

Пізня сівба дає змогу рослинам проса продуктивно використовувати літні опади. Власне це і є перевагою проса, на яку спираються аграрії, пересіваючи ним озимі.

Єдиний мінус проса — порівняно до інших зернових сестричок і братиків воно не настільки конкурентне. Та все ж, переваг більше. І є внутрішній попит. Деталі про технологію вирощування тут .

Технологія вирощування вівса

Цікавою культурою, на яку теж можна звернути увагу є овес. Попри те, що цінує овес більше структурні ґрунти як чорнозем, вирощувати його можна на супіщаних ґрунтах та на дерново-підзолистих. Додатковим плюсом є і те, що овес не потребує глибокого відвального обробітку ґрунту через свою мичкувату кореневу систему. І це також плюс для аграрія, який не використовує плуг. Які переваги ще?

Читайте у матеріалі про реальний досвід вирощування вівса в господарстві Григорія Опанасенка . Тут же йдеться й про просо!

Технологія вирощування ячменю

Ячмінь є однією з найпоширеніших зернових культур у світі. Та попри це, має репутацію «Легко посіяти, важко зібрати, ніколи не забути» .

Агрономи називають ячмінь складною культурою для обмолоту через жорсткість зерна та, відповідно, важкий процес відділення його від соломи. Та все ж є і плюси! А це:

  • скоростиглість;
  • висока врожайність;
  • менша вибагливість до обробок серед злакових.

До того ж, адаптоване насіння можна легко придбати в Україні. А щодо урожайності, то тут ще додатковий плюс у здатності ячменю забезпечувати більшу врожайність порівняно до пшениці у посушливих умовах.

На що потрібно звернути увагу у вирощуванні? На обробіток ґрунту. Він має бути ідеальним. Особливо після кукурудзи! Про все інше щодо ячменю дізнавайтеся у матеріалі . Про досвід вирощування ячменю читайте тут:

Технологія вирощування пивоварного ячменю: особливості та нюанси

Окремим блочком виділимо технологію вирощування пивоварного ячменю. Хто знає, можливо просто зараз ви розмірковуєте запросити його до своєї сівозміні в сезоні 2023. А технологія вирощування такого ячменю дещо відрізняється від зернового. Наприклад, є особливості в азотному живленні та виборі сортів. Про все це одного разу Суперагроном дізнався від головний агроном Бориспільського підрозділу групи компанії «Агро-Регіон» Василя Мельника.

Дізнавайтеся й ви про всі нюанси вирощування пивоварного ячменю , особливості підживлення та сівби, а також про головні помилки під час вирощування цієї культури.

Технологія вирощування ярого ріпака

Площі під ярим ріпаком в Україні порівняно до озимого менші, через його короткий вегетаційний період — 95-110 діб та, відповідно, меншу врожайність. Проте все ж він вартий уваги.

Полюбляє він вегетувати на дерново-підзолистих, супіщаних і суглинкових ґрунтах, що плюс для тих господарств, які мають лише такі. Які відмінності у технології вирощування ярого ріпаку від озимого читайте тут . А додатково дізнавайтеся про:

А якщо серед цього списку немає культури, яка вас цікавить, залиште нам повідомлення у коментарях. Ми обов’язково відреагуємо і зробимо зручну підбірку саме для вас.

© Меланія Несмачна, SuperAgronom.com

Підтримайте наші агромедіа

Будь-яка сума допоможе працювати на інформаційному аграрному фронті для вас

Думка редакції SuperAgronom.com може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації і виконує роль виключно носія.

Амарант: Як вирощувати, чим збирати та скільки коштує технологія?

Не останнім чинником у підвищенні цікавості до амаранту є споживчий попит на весь комплекс продукції на внутрішньому ринку, який щороку зростає щонайменше на 50%. Стабільність світового попиту теж сприяє, адже в світі амарант офіційно віднесено до категорії суперфудів, які забезпечують високоякісний протеїн без глютену .

Про стан культури в Україні, перспективи і технологію вирощування з нами поділився Олександр Дуда , голова ГО «Асоціація виробників амаранту та амарантової продукції» .

Перспективи вирощування амаранту в світі та Україні

В останні три роки ми впритул наблизилися до позначки 4 тис. га за обсягами вирощування амаранту. Перетнути цю позначку плануємо цьогоріч.

Олександр Дуда, голова ГО «Асоціація виробників амаранту та амарантової продукції»

Найбільш придатними для вирощування культури є південні та центральні області України, враховуючи високу посухостійкість культури. Зокрема, за останні два роки найвищі показники урожайності амаранту (2,6 та 2,2 т/га) були отримані на Кіровоградщині. Є позитивний досвід вирощування амаранту на пісках Херсонщини, де ведення рослинницької діяльності фермери вважали недоцільним.

Загалом же вирощувати амарант можна в усіх регіонах України. Як в південних і центральних областях, так і східних, де кліматичні умови дають змогу забезпечити якісне насіння. В більш вологих регіонах, крім насіння, можна отримати кращі врожаї зеленої маси.

Амарант потребує у 2-3 рази менше води для формування одиниці органічної речовини, ніж озима пшениця та кукурудза, що робить культуру адаптованою для різних кліматичних умов України.

Здатність формувати високий урожай та відносна невибагливість культури зацікавила навіть поліських фермерів . До того ж, вирощування амаранту перспективне на слабо засолених ґрунтах, адже він є природним меліорантом.

Сьогодні в Україні районовано 19 сортів амаранту. Ентузіасти вирощують близько 5-6, а в промисловому виробництві домінують три — Харківський-1 , Лєра , Ультра .

До того ж, амарант відомий як сидерат для відновлення родючості ґрунтів. Ефект ми спостерігаємо самі, а також маємо відгуки сільгоспвиробників, які підтверджують, що культура є гарним попередником не тільки для ярих, а й для озимини пізньої сівби.

Амарант як проміжна культура

Використання культури цілком можливе у проміжних посівах. Сучасне сортове різноманіття дозволяє це. Наприклад, сіяти амарант сорту Ультра можна до 20 липня в центральних та південних регіонах, до 15 липня — на півночі України. Спосіб сівби — суцільний/вузькорядний.

Для прикладу, 2021 р. в органічній компанії «УкрБіоЛенд» , що на Дніпропетровщині, зібрали до 1,0 т/га амаранту післяжнивно (після озимого ячменю). За такого розміщення культури наступна операція після сівби, яка відбулася 1 липня, — пряме комбайнування (14 жовтня). Іншим прикладом є господарство з Черкащини, де в технології післяукісної сівби зібрали 1,2 т/га амаранту після озимого жита.

За мінімальних витрат та поточної ціни 60 тис. грн/т органічного амаранту ми бачимо дуже привабливу економіку. А це вже може стати метою для вдосконалення технології пожнивних посівів.

Обсяги внутрішнього споживання

Найбільші виробники насіння амаранту — Індія та Перу, а найбільші споживачі овочевого амаранту (рослини до 30 см) — Індія, Китай, Малайзія, Японія та африканські країни. Розвинену культуру споживання амаранту мають також в Мексиці.

Орієнтиром внутрішнього споживання амаранту є щорічне споживання українцями гречки на рівні 100 тис. т. Враховуючи різноманіття продукції, яку можна отримати з культури (амарантової каші, макаронних, хлібопекарських і кондитерських виробів з амарантом, пластівців, медового амаранту, попамаранту, олії тощо), думаю, що абсолютно реально споживати 20-30 тис. т. Амарант має достатньо глибоку переробку в Україні.

На сьогодні гуртова ціна на амарант для вітчизняних переробних підприємств складає 30 тис. грн/т. Закупівельна ціна у фермерів — 25 тис. грн/т. Чинниками ціноутворення є витрати на очищення та сушіння збіжжя амаранту, його пакування та зберігання, які сягають близько 5 тис. грн/т.

Особливості технології вирощування амаранту

Навіть попри відсутність хвороб на культурі, все ж існують певні правила сівозміни. Найкращими попередниками для амаранту є бобові культури. Будь-які стерньові або соняшник також прийнятні. На мій погляд, найгірший попередник для амаранта — кукурудза через залишки пожнивних решток. Сам же амарант при цьому є чудовим попередником для багатьох культур.

Щодо агротехнічних заходів, то на прикладі травневих та ранніх червневих посівів середньопізніх сортів амаранту, її можна скоригувати таким чином. Орати під амарант не обов’язково, хоча він любить розпушений ґрунт. У цьому випадку потрібно зважати на наявність плужної підошви.

Серед інших заходів для передпосівної підготовки ґрунту навесні — боронування та культивації з метою вирівнювання поля та видалення бур’янів.

Як відомо, амарант не боїться посухи, та попри це, ми чекаємо на опади. Зазвичай сіємо амарант після передпосівної культивації. За необхідності коткуємо.

Сівба і догляд за посівом амаранту

Із власного досвіду, найкращий термін сівби амаранта для всіх областей України — початок червня. Для отримання дружніх сходів температура ґрунту має бути в діапазоні 14-18°С. Найпізніше сівбу можна проводити до 20 червня для середньопізніх сортів та до 20 липня для ранньостиглого сорту Ультра.

Позитивним моментом у разі, якщо ви вирішили займатися вирощуванням амаранту, є те, що технологія не потребує придбання спеціальної техніки. Для здійснення всіх операцій буде достатньо наявного комплекту сільгоспмашин в господарстві.

Для сівби звичайним способом кращим варіантом будуть пневматичні посівні комплекси як, наприклад, Horsch Pronto та його аналоги. У власній практиці нам подобається просапна сівалка Клен для широкорядних посівів. Практикували ми сівбу і зерно-трав’яною машиною СЗ-3,6 , і овочевими машинами. Загалом можна використовувати різні пневматичні сівалки з отворами в дисках 0,6 мм.

Сорти твердої пшениці, озимої спельти і олійного гарбуза для традиційного та органічного землеробства

Для боротьби з бур’янами в травневих посівах найкраще застосовувати механічний догляд — просапні культиватори або ротаційні борони. У фазі 6 справжніх листочків можна проводити суцільне боронування ротаційними або пружинними боронами.

У вирощуванні амаранту є ризик засміченості посіву його диким родичем — щирицею . У разі, якщо в господарстві є такі передумови, сівбу культури потрібно дещо відтермінувати, щоб підвищити її конкурентність з щирицею. Насправді ж більш небезпечним конкурентом є мишій . Щодо гербіцидів, ми намагаємося уникати їх застосування. Але якщо виникає така потреба, то препарати, що захищають цукровий буряк, здебільшого прийнятні і для амаранту.

Від шкідників амарант можна захистити біопрепаратами .

Оптимальна система захисту для амаранту зазвичай передбачає 2-3 (найчастіше дві) обробки проти бурякового довгоносика та попелиці . У власній практиці ми застосовуємо препарати бітоксибацилін і гаупсин .

Система удобрення амаранту: на що звертати увагу?

Агрофон, звичайно, має значення і за наявності в ґрунті азоту амарант розвивається значно інтенсивніше. Але я б замінив будь-яке внесення мінеральних добрив у ґрунт рихленням і підживленням по листу. Результат буде кращим.

Слід врахувати, що амарант не любить кислі ґрунти. Вирощувати культуру на родючих ґрунтах можна без застосування добрив, оскільки вона має досить глибоку кореневу систему. Співвідношення споживання N:P:K з ґрунту у рослин амаранту дорівнює 1 : 0,8 : 3.

Тримай руку на пульсі важливих агрономічних новин та подій

Чим збирати амарант?

Амарант практикують збирати зерновими та соняшниковими жатками. Підійдуть і ріпакові столи. Для середньопізніх сортів ми наразі в пошуках оптимального варіанту через те, що мотовило часто чіпляє рослини амаранту і викидає їх поза жатку. Але збирати низькорослі сорти, як Ультра, значно простіше, використовуючи зернову жатку.

Загалом витрати на вирощування амаранту в травневих посівах не перевищують 10 тис. грн/га, у післяжнивних — 4 тис. грн/га. Враховуючи ціну на насіння від 25 тис. грн/т за урожайності 2 т/га, а також відносну невибагливість культури до умов вирощування та її користь як попередника, економіка її вирощування є досить привабливою.

Олександр Дуда, голова ГО «Асоціація виробників амаранту та амарантової продукції»

Думка редакції SuperAgronom.com може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації і виконує роль виключно носія.

Про автора

admin administrator