Кролики чим їх годувати

Авторadmin

Кролики чим їх годувати

Зміст:

Чим і як правильно годувати кроликів?

Кролики-це не лише красиве хутро, але і 3-4 кг дієтичного, корисного м’яса. Але для того, щоб отримати те і інше їх треба правильно годувати. Особливо для початкуючих кролівників, важливо знати, чим годувати кроликів в домашніх умовах влітку і зимою, які корми давати, коли і яка норма годування.

У цій статті давайте розбиратися з питаннями кролівництва.

Види кроликових кормів

Розпочнемо з того, що їдять кролики. Для того, щоб кролики були рухливими і здоровими їм потрібний різноманітний корм.

Зелений корм

До цього виду відносяться свіжоскошені трави і городня зелень. Ними годують з ранньої весни до пізньої осені. Цей корм усе літо має бути удосталь. Він допомагає здешевити виробництво кролятины, але і також вони отримують повний раціон вітамінів і мікроелементів необхідних для активного росту і розмноження. Свіжу траву перед згодовуванням слід злегка підв’ялити на сонці.

Якщо у вас невелике поголів’я, то конвеєром зеленого корму можна забезпечити з дачної ділянки. Для цього виділите декілька невеликих місць для посіву люцерни, гороху, эспарцета, суміш вики з горохом, вівса, іржі або пшениці. Овес і горох висаджують вже в середині березня і тим самим отримують ранню зелень. Кролики охоче поїдають кукурудзу.

Також з городу корисно давати бадилля від коренеплодів, окрім картопляної і помідорної. Відмінно поедается кріп, селера, хрін і ревінь. При цьому кульбабу і кріп корисно давати кролихам при вигодовуванні кроленят молоком . Корисно для городу і кроликів згодовування бур’янів : кульбаба, пирій (спільно з коренями), суріпиця, осот, кропива.

Треба врахувати, що петрушка затримує виділення молока, тому її давайте у момент відсадження кроленят, що підросли, або їх загибелі.

Городня зелень перед годуванням має бути промита від землі. Не слід давати підгнилу і занадто мокру зелень,-це приведе до захворювання і загибелі тварин.

Кролики, що поїдають зелений корм..

У тому разі якщо господарство з великим поголів’ям, то звичайно потрібне скошування лугових трав.

З них корисними будуть ароматні і гіркі трави:

Вони покращують травлення тварин. Їх не слід давати годуючим самицям, молоко гірчитиме і кроленята можуть відмовитися від нього, що приведе до загибелі.

Список, чим не можна годувати кроликів:

  • жовтцем;
  • болиголовом;
  • конвалією;
  • чемерицею;
  • блекотою;
  • чистотілом.

Ці трави категорично не можна давати звірам. Вони отруйні у свіжому вигляді. При висушуванні токсичність цих трав втрачається цілком або частково.

Перехід на літню, зелену відгодівлю тварин повинен проходити поступово. Давати слід спочатку малими порціями і у міру звикання збільшувати порції.

Капусту, турнепс, брукву, буряк треба давати в ограченных кількостях або відмовитися зовсім від вигодовування. Від них у кроликів відбувається здуття кишковика, що призводить до загибелі тварини..

Грубий корм

Яку траву можна давати кроликам? Висушені корисні трави, тобто сіно, солома, гілки дерев і кущів.

Сіно-важливе джерело клетчаки . Його потрібно для поліпшення травлення кроликів. Саме краще сіно вважається-лугове, степове. На лугах росте велика кількість корисних, лікарських трав. Конюшина, люцерна, ромашка, деревій, мишачий горошок, медунка і багато інших.

Воно має велику поживну цінність для відгодівлі кролів. Дається в період з пізньої осені і до ранньої весни. Правильно висушена трава має ароматний запах і зелений колір. Норма заготівлі :

  • на дорослого-40 кг;
  • на молодняк до 5 мес віку-10-15 кг

Для заготівлі сена, трава скошується вручну, мотоблоком або мінітрактором з причіпною сінокосаркою. Після того, як вона полежить на сонечку і підсохне, її слід зібрати і скласти в копи, які згодом слід розташувати під навісом.

Заготовлений грубий корм для кроликів.

Якщо такого немає, то їх складають на спеціально відведеному місці біля кролятника, просто неба і на верхівку натягують шапочку з поліетиленової плівки. Її надійно закріплюють, щоб не понесло вітром. Плівка захищає сіно від попадання вологи і плісняви.

Оскільки кроликам треба постійно сточувати різці, їм дають гілки деяких порід дерев. Для цього підходять:

  • березові;
  • липові;
  • осикові;
  • кленові;
  • тополині;
  • грабові;
  • вербові;
  • дернові;
  • ясеневі;
  • в’язові;
  • вербні;
  • грушеві;
  • яблуневі;
  • акацієві.

Чим годувати кроликів щоб вони набирали вагу? Корисно згодовувати соснову, ялинову і ялівцеву хвою. Її зістригають з гілок і висушують. Це відмінне джерело таких вітамінів, як: З, Е і вітамінів групи В, а також каротину. Дається з розрахунку 150-300 гр на 1 кг живої ваги. Як і до будь-якого корму, кроликів треба привчати до хвої поступово. Розпочинати з невеликих доз і поступово збільшувати до норми.

Не рекомендується згодовувати кроликам гілки : бузинові, жостір, ракитниковые, черемхові, багульник, а так само гілки вовчої ягоди. Багато кісточкових порід дерев містять шкідливі речовини для тварин. До них відносяться:

  • вишневі;
  • абрикосові;
  • персикові;
  • черешневі;
  • сливові.

По поживній цінності гілковий корм прирівнюється до лугового сену. Тонкі, висушені гілки з листям багаті амінокислотами, проте іншому, каротином. У них великий вміст жирів і мінеральних речовин.

Пристосування для годування і змісту кроликів

Такий корм згодовується круглий рік. Особливо він корисний в зимовий час і під час переходу із зимового корму на літній. Якщо не заготовили досить сена, то їм можна замінити наполовину раціон харчування.

Добова норма на одного кролика:

  • у зимовий період-150-200 гр;
  • у літній період-200-300 гр.

За допомогою гілкового корму можна зменшити симптоми розладу шлунково-кишкового тракту.

В цьому випадку їм треба згодовувати гілки дуба і вільхи. А ось годуванням великої кількості березових гілок захоплюватися не варто. Може привести до запалення нирок.

Щоб правильно заготовити гілки, їх треба зрізувати завтовшки не більше 1 см Заготівлю роблять в червні липні місяці, коли в них найбільша поживна цінність. Зрізані гілки слід зібрати в пучок і перев’язати шнуром. Розвісити в тіні на просушування.

Соковитий корм

У структурі соковитих кормів міститься багато структурованої води (70-80%). Через це вони легко засвоюються і переваривариваются організмом. Так само вони є джерелом таких корисних речовин , як: клітковина, вітаміни, вуглеводи, протеїни, мінеральні речовини і рослинні жири. Кроликів годують:

  • буряком кормовим і цукровим;
  • картоплею (бажано відвареним і у вигляді мешанки з комбікормом);
  • гарбузом;
  • морквою;
  • кабачками;
  • топінамбуром;
  • гарбузом;
  • кавуном кормовим;
  • капустою кормовою (у обмежених кількостях);
  • силосом.

Це далеко не увесь перелік соковитих кормів, що поїдаються тваринами. Чим же корисний для кроликів кожен з продуктів цього переліку і що вони більше люблять?

Соковитий корм для поїдання в загородці

Картопля

У картоплі мало вітамінів, але він багатий крохмалем, який легко засвоюється і перетравлюється. Тим більше це найпоширеніший городній овоч.

Перед тим, як нагодувати тварин, його треба промити і зварити. Із захололої вареної картоплі роблять мешанки, які відмінно поедаются звірятками. Сирі бульби дають в малих кількостях і у більшості випадків у вигляді очистков..

Морква

Морква багата вітамінами, ефірними оліями, мінеральними речовинами і жирними кислотами. При її згодовуванні у тварин спостерігається підвищення апетиту. Роздають звіряткам сирим в цілому або нарізаному виді.

Кабачок

Чи можна давати кроликам кабачки? Кабачок в першу чергу поживний овоч. У нім багато структурованої води, що корисно для тварин. Врахуйте при цьому те, що при годуванні цим овощем питну воду в напувалках слід обмежити. Кабачок придатний для виготовлення силосу, яким годують тварин в зимовий час. Овоч згодовують влітку і осінню. До весни він погано зберігається.

Гарбуз

Чи можна кроликам давати гарбуз? За своїми властивостями схожа з кабачками. У ній багато вітамінів. Каротину. Тому вигодовування цього овоча приносить користь для організму звіряток. Давати можна з осені і до весни, оскільки вона відмінно зберігається в зимовий час. Перед годуванням ріжеться на шматочки.

Капуста

Капуста поедается кроликами із задоволенням, але треба давати в обмежених кількостях. Тому що після неї у тварин відбувається здуття живота. Тому до цього виду корму їх треба привчати поступово. У капусті багато вітамінів, води, клітковина і мікроелементів необхідних для активного росту і розмноження.

Топінамбур

У цього овоча йде на корм бульби, а так само зелена маса. Зеленню можна годувати тварин до самих заморозків, тому що вона росте довго. Згодовування бульб є відмінним профілактичним засобом від кишкових захворювань. Для поліпшення травлення.

Особливість овоча в тому, що його не треба викопувати. Він відмінно переносить морози і його можна розкопати навесні і згодувати тваринам. При цьому він не втрачає своїх корисних властивостей.

Буряк

На корм йде тільки цукрова або кормова. Вона покращує склад крові. У складі такі корисні для тваринних речовини: цукор, білки, жири і мікроелементи. Бадилля буряка закладається в силос, а бульби згодовуються по 50 гр в добу на одного дорослого кролика.

Кролики, що поїдають яблукаи

Овочеві і кавунові кірки

Тваринам можна згодовувати багато відходів із столу, але чи можна їм давати кавунові кірки, особливо декоративним? Вони поїдають дрібну картоплю і очищення, листя від капусти, динні і кавунові кірки. Після приготування зимових салатів залишається багато відходів, які теж можна згодувати звіряткам. Ними відмінно поедаются засушені скоринки хліба, але ось солодке борошняне давати кроликам не слід.

Корм має бути очищений від забруднень. Не слід давати запліснявілі або такі, що загнили залишки. Згодовувати їх треба на додаток до комбікормів і сену. у.

Чи можна кроликам давати яблука, фрукти і ягоди?

У виборі фруктів для корму тварин краще віддати перевагу твердим фруктам. Це яблука, груші. Але враховуючи, що у них слабке травлення, схильне до здуття кишковика, фрукти і ягоди краще не давати. Зупиніть свій вибір на овочах.

Правильні концентровані корми

До концентрованих кормів відносяться зернові (овес, пшениця, ячмінь, кукурудза), комбікорми і відходи. Вони мають високу калорійність, багаті протеїном і мінеральними елементами, але в них мало вітамінів.

Перед годуванням їх змізерніють і зволожують, окрім цілісного зерна. Із зернових кращим вважається для годування овес. Він нормалізує у кроликів кишкову діяльність. Овес дається кролам виробникам, маленьким кролятам до 3 мес віку і самицям. При відгодівлі пшеницею і ячменем вони жиріють. Тому ці зернові дають в невеликих кількостях молодняку на відгодівлі.

Овес

  • 8.5% протеїн;
  • 70% крохмаль;
  • 4-8% жир;
  • 10.5% клітковина.

Його згодовують цілісним, плющеним або роздробленим.

Кукурудза

Кукурудза питательнее вівса, але жорстка для різців кроликів, тому її замочують, дроблять. Іноді годують кукурудзяною кашею. Частіше її змішують з іншими кормами. Вона не повинна перевищувати половини норми суміші.

Ячмінь

Застосовується для відгодівлі, оскільки вона дуже поживна. Цей корм не лише можна, але і треба їсти молодим кролям. Його дають в роздробленим або розплющеним.

Пшениця

У них міститься фосфор. А так само:

  • 13% протеїн;
  • 5% жир;
  • 60% безазотиста екстрактна речовина;
  • 7% клітковина.

Згодовується в суміші із зеленою травою, грубим і соковитим кормом.

Комбікорм

Популярний корм у використанні. Він буває неполнорационный (розсипний) і повнораціонний (гранульований). Гранульовані корми-це збалансоване харчування для тварин. У ці корми додають вітаміни, мікроелементи, а так само можуть бути з антибіотиками і лікарськими препаратами.

Підготовлений і пресований комбікорм для кроликів

При годуванні граниками відбувається швидкий середньодобовий приріст . Він складає:

Для годування кроликів виготовляється гранульований корм двох видів :

  • ПК 90-1-призначений для годування від 1 меси до 6 мес;
  • ПК 93-1-для кроленятам до 3 мес, а так само використовується у відгодівлі до забою.

Він понад усе підходить для відгодівлі молодняка перед забоєм. Дорослим кроликам його дають в суміші з соковитими і зеленими кормами. Слід врахувати, що при годуванні таким кормом, потрібно постійну наявність свіжої води в напувалках..

Макуха і шрот
Застосовується в запареному виді і використовується в суміші з картоплею або комбікормом. Багаті залізом і фосфором. У вживання йде макуха з сої, льону, соняшнику і конопель. Не вживається макуха з бавовни. У нім є присутнім госипола, ця речовина отруйна для кроликів.

Шроты містять меншу кількість жирів в порівнянні з макухою, але так само багатий протеїном. У корм вживається шрот з льону, соняшнику, сої.

Для годування кроликів у тому числі використовуються сухі кормові дріжджі і гідролізні, жом з буряка. Їх дають в суміші з іншими кормами.

Із сказаного вище зрозуміло, що кроликам для активного росту і розмноження потрібно різноманітний корм. Він має бути збалансованим і повноцінним. Тим більше що це під силу будь-якому кролівникові. Норма і склад корму відрізняється від сезонності року. У літній час кроликам дають більше зелених і соковитих кормів, а в зимовий час-соковиті, концентровані і грубі корми.

Кролики, що поїдають овес

Корм розкладають в спеціальні годівниці. Вони виготовляються і встановлюються так, щоб кролики не мали можливості затоптати. Коренеплоди мають бути очищені від забруднень. Не треба давати тваринам цвілий або такий, що загнив корм.

При здутті і розладах кишковика, а так само як профілактика, кроликам слід давати дубові, осикові віники і траву деревію. ка.

Як годувати тварин влітку: трави, овочі, кавуни

Літнє годування кроликів в корені відрізняється від зимового. У цей сезон їм дають більше зеленого і соковитого корму, який складається із скошеної трави, гілкового корму, коренеплодів і свіжих овочів. Невелика доля від раціону складають концентровані корми. Отже, чим годувати кроликів влітку в селі або особистому господарстві :

Кролики на відгодівлі:

Самці і самиці на відпочинку:

Самці на злучці:

Сукрольные кролихи:

Молоді сукрольные кролихи:

Годуючі кролихи-перша половина:

Годуючі кролихи-друга половина + на малюка:

Молодняк від 1 меси до 2:

  • трави-300 грам;
  • конц. кормів-20 грам;
  • солі-0.5 грам.

Молодняк від 3 мес до 4:

Молодняк від 5 мес до 7:

Якщо вживаються в корм гілки і соковитий корм, то дачу трави скорочують наполовину. Трава має бути підв’яленою. Сіль краще давати в клітини кроликам у вигляді лизунца, так вони зможуть самі контролювати свою норму потреби в ній.

Літнє годування кроликів на лужку

Який корм давати взимку щоб вони могли набирати вагу?

У зимовий період кролики для обігріву повинні живитися кращими кормами. Тому в цей час норма концентрованих і грубих кормів збільшується. На додаток їм дають коренеплоди, силос. Норми споживання різних груп.

Відгодівельні кролики:

  • грубий корм (сіно)-150 грам;
  • коренеплоди-500 грам;
  • концентратів-80 грам.

Самці і самиці на відпочинку:

  • грубий корм-150 грам;
  • коренеплоди-150 грам;
  • концентратів-40 грам.

Самці в злучці:

  • грубий корм-150 грам;
  • коренеплоди-200 грам;
  • концентратів-55 грам.

Сукролые самиці :

  • грубий корм-180 грам;
  • коренеплоди-200 грам;
  • концентратів-60 грам.

Молоді сукролые самиці:

  • грубий корм-250 грам;
  • коренеплоди-300 грам;
  • концентратів-70 грам.

Годуючі самиці в першій половині:

  • -грубий корм-200 грам;
  • -коренеплоди-400 грам;
  • -концентратів-90 грам.

Годуючі самиці в другій половині + на малюка:

  • грубий корм-12 грам;
  • коренеплоди-5 грам;
  • концентратів-7 грам.

Молодняк від 1 меси до 2:

  • грубий корм-50 грам;
  • коренеплоди-150 грам;
  • концентратів-35 грам.

Молодняк від 3 мес до 4:

  • грубий корм-100 грам;
  • коренеплоди-300 грам;
  • концентратів-55 грам.

Молодняк від 5 мес до 7:

  • грубий корм-150 грам;
  • коренеплоди-350 грам;
  • концентратів-75 грам.

Зимове годування кроликів в загороді

Раціон харчування кролів в селі або на особистій фермі

Для того, щоб скласти раціон харчування кроликів треба врахувати пору року, якої маси і віку тварина. А так само його фізіологічний стан. Норму годування виводять з вмісту поживних речовин в кормі:

  • кормова одиниця;
  • протеїн;
  • мікроелементи;
  • вітаміни.

У денному раціоні мають бути присутніми усі поживні речовини по нормі годування. Тварини знаходяться під час фізіологічного спокою потребують поживного корму менш сукролых і годуючих самиць, а так само відсадженого від матері молодняка.

Кролівникам при складанні раціону слід врахувати, що для тварин вирощуваних на м’ясо число протеїнів збільшується, а період відгодівлі зменшується. Ті хто хоче отримати якісну шкуру раціон повинні вираховувати навпаки. Здоров’ю не шкодять згодовування трави і сена. Їх можна давати без обмеження, а ось інші корми треба давати по нормі і по режиму.

Режим годування в домашніх умовах

Режиму годування для кроликів дотримуватися необхідно , тому що при своєчасній роздачі корму у них починає вироблятися шлунковий сік, який як відомо допомагає краще засвоїти і переробити їжу. Вони краще ростуть і розвиваються. До годівниць вони підходять не менше 80 разів, їдять вони часто, але помалу.

Припустимо самицю під час лактації і малюків до 2.5 мес треба годувати 4 рази в добу. Відсадженому молодняку і дорослим досить 2 х-3 х разів. Детальніше про зимовий і літній режим харчування звіряток.

Годування кролика на природі. Необхідність дотримання режиму.

Зима: триразове харчування:

У 8 ранку-даємо половину норми концентратів і сіно;

У 12 дня-дати коренеплоди;

У 17 вечора-друга половина концентратів і півнорми сена і гілок.

Зима: 4 х разове живлення:

У 6 ранку-⅓ концентратів і ¼ сіно;

У 11 дня-½ коренеплоди, ⅓ концентратів;

У 16 вечора-½ коренеплоди, ½ сіно;

У 19 вечора-¼ сена, ⅓ концентратів.

На ніч тваринним ложат в годівницю гілковий корм.

Літо: 3 х разове годування:

У 6 ранку-півнорми концентратів і третьої частини від норми трава;

У 15 дня-третя частина від норми зеленого корму;

У 19 вечора-півнорми концентратів, третьої частини зеленого корму, а так само гілковий корм.

Літо: 4 х разове годування:

У 6 ранку-третя частина концентрати, шоста частина трава;

У 11 ранку-третя частина концентрату, шоста частина зеленого корму;

У 16 вечора-півнорми трава;

У 19 вечора-третя частина концентратів, шоста частина від норми зеленого корму і гілок.

Не забувайте поїти ушастиков водою. Вона має бути постійно. Напувалки треба часто мити, а воду наливати свіжу, чисту.

Вітамінні і мінеральні добавки для швидкого росту

У літній період кроликам вітамінів вистачає в зеленій траві і овочах, але ближче до весни їх запаси в організмі вичерпуються і їх треба поповнювати.

Щоб поповнити вітамін А і Д, кроликам вводять в корм риб’ячий жир або масляний концентрат в ампулах.

  • кроленятам-0.5 грам;
  • дорослим-1 грам;
  • сукрольным і годуючим самицям-3 грами.

Недолік вітаміну Е можна заповнити:

  • зеленим сеном;
  • пекарними дріжджами;
  • пророщеним зерном;
  • аптечними препаратами.

У раціон вводять кісткове борошно:

Кісткову золу:

Мів: кальцій 40 відсотків.

Вітаміни і мінеральні добавки для кроликів.

Також для кроликів важлива сіль. Норма споживання для молодняка складає від 0.5 до 1 грама в день. Для дорослих від 1 до 1.5 грамів. Для відгодівельних кроликів норму збільшують до 3 грамів. Оскільки такі дози складно розподілити, то сіль зручніше давати у вигляді лизунца. Розкласти соляні камінчики в місця не доступні для затоптування. Таким чином кролики самі контролюють норму споживання солі.

Що не можна їсти кроликам?

Отже, чим можна годувати кроликів ми розібрали. Переходимо до питання, що не можна давати кролям ні за яких умов. Ці звірятка мають слабкий шлунок із слабкою мускулатурою. У нім постійно має бути їжа і вода. Травний процес у них влаштований так, що їжа проштовхується їжею і тому, щоб уникнути проблем з травленням не слід тримати їх голодом.

Також не рекомендується давати кислую, солону або солодку їжу. Від свіжоскошеної трави у них спостерігається здуття кишковика. Перед годуванням її треба пов’ялити на сонечку. При скошуванні звернете увагу на наявність токсичних трав. Коренеплоди не можна давати із забрудненнями. Помийте їх перш, ніж дати.

Не усі рослини корисні для годування тварин. Від зайвої кількості капусти може виникнути розлад кишковика. Жовтець, що потрапив в траві, призводить до проносу, отруєння і здуття . Небезпечна така квітка, як простріл. Призводить до паралічу тварини.

У це сімейство входить аконіт. У тварини з’являється сильна слинотеча, судорожний стан і сповільнюється пульс . Отруєння цією рослиною призводить до загибелі ушастика. Від калюжниці болотяною у них відбувається порушення в роботі бруньок. Не можна кроликів годувати токсичними рослинами:

  • цикутою;
  • гірчицею;
  • суріпицею;
  • наперстянкою;
  • дурманом;
  • молочаєм;
  • пізньоцвітом і ще багатьма іншими.

Не варто заготовлювати сіно в придорожніх зонах, біля підприємств.

Фермерам вирощування кроликів на фермі приносить непоганий доход. Якщо годування організоване правильно, то відсутні захворювання травної системи.

Збалансоване харчування сприяє активному розвитку і розмноженню кроликів.
І наостанок невелике відео на тему, чим годувати кроликів взимку:

Як, коли і чим годувати кролів?

Щоб отримати якісне дієтичне кроляче м`ясо і красивий густий хутро, вухатих треба правильно годувати. Збалансоване харчування, в якому життєво важливі речовини знаходяться в оптимальному співвідношенні, підвищує також імунітет тваринного і знижує ризик розвитку епідемій. Про особливості годування кроликів – далі.

  • Види і особливості корму
    • соковитий корм
    • грубий корм
    • зелений корм
    • концентрати
    • Вітаміни та мінерали
    • Особливості годівлі влітку
    • Особливості годівлі взимку
    • Чим годувати кролицю?
    • годування кроленят
    • Годування на забій (відгодівля)
    • Харчування м`ясних та хутрових кролів
    • Раціон декоративних кроликів

    Види і особливості корму

    Корми, які дають кроликам, підрозділяють на кілька видів.

    соковитий корм

    Під цим поняттям мають на увазі різну рослинність, яка складається на 70-90% з води. Це силос і різноманітні овочі:

    • Картопля. Бульби картоплі бідні на вітаміни, але вони багаті крохмалем, який швидко засвоюється і перетравлюється. Бульби згодовують у відварному вигляді, їх додають в мішанки. Свіжий картопля дозволено давати в невеликій кількості у вигляді очисток. Сирий картопля не згодовують вагітним самкам.
    • морква. Вона багата каротинами. Її дають самцям-виробникам, Сукрольним і годуючим самкам, підростаючим крольчатам. Дорослим особинам згодовують до 500 г в день, молодняку ​​починаючи з 20-25-денного віку по 20-30 г (попередньо її подрібнюють), потім поступово збільшують порцію до 100-200 г.
    • гарбуз. Гарбуз теж багата каротином. До того ж вона відрізняється хорошою лежкості, тому може бути в раціоні з осені по весну. Кроликам дають її, розрізавши на невеликі шматочки.
    • Кормова і цукровий буряк. Добре поїдають кролики і кормові буряки, але якщо її дають у великій кількості, обов`язково в раціон додають бобове сіно гарної якості і невелика кількість комбікорму. Цукрові буряки дають в сирому або вареному вигляді. Вона підвищує імунітет, поліпшує показники крові. Столову червоний буряк тваринам не дають. Щоденна порція буряка на одного кролика – 50 г.
    • кормова капуста. Для кращого росту підшерстя дають капусту – відварну, квашену або свіжу. Порція для дорослих особин становить 400 г, для лактуючих самок – 600 г, молодняку ​​- 30 г, починають її вводити з 1-місячного віку. Обмеження поширюється тільки на сиру капусту, так як вона викликає здуття живота.
    • топінамбур. У корм йде як зелена маса, так і бульби. Зелень дають до самих заморозків, оскільки рослина має тривалий вегетаційний період. Бульби добре зберігаються в землі. Цей овоч є відмінним профілактичним засобом від кишкових захворювань.
    • силос. Роблять з люцерни, бобових, конюшини та інших лугових трав, а також бадилля коренеплодів. Свіжі трави подрібнюють, заквашують і ущільнюють. Зберігають його в бочках або спеціально викопаних траншеях, засипавши зверху тирсою і обмазавши глиною. У якісному силосі відсутня гниль і цвіль, він має нормальну кислотність. До силосу привчають живність поступово з 3-місячного віку. Перша порція становить 50 г. Для дорослих особин (вагою 4 кг) – 300 г в день, для вагітних кролиць – 200 г, лактирующих самок – 300-400 г.
    • Фрукти та ягоди. Перевагу віддають твердим фруктам – яблукам і груш. Однак, у кроликів слабке травлення – часто виникає здуття живота, тому фахівці рекомендують все ж їх годувати овочами.

    Найбільш поживними соковитими кормами є червона морква і кормова капуста.

    грубий корм

    Він є теж рослинним, але вже сухим, велика частка припадає на клітковину. Це поживний корм, що забезпечує достатній обсяг раціону. При його поїданні у тварин сточуються різці, а при перетравленні виділяється необхідна кількість теплоти, що допомагає організму підтримувати нормальну температуру тіла.

    • Сіно. Бобове сіно в кілька разів більше містить білків, ніж злакова. Траву скошують до цвітіння або в самому його початку, і висушують в тіні. Правильно заготовлене сіно має зелений колір і приємний аромат.
      Сушка ж під прямими сонячними променями, попадання трави під дощ, скошування її після цвітіння зменшує поживність корму. Він стає більш грубим і погано засвоюється організмом. А також використовують сіно з дикорослих трав – степове, лугове, лісове.
      Основним мінусом при годуванні кроликів сіном є його велика втрата. Більш цінні частини рослини – листочки, молоді стебла частіше виявляються на підлозі, і тварині залишається задовольнятися стеблами.
    • сінаж. На промислових підприємствах вихід знайшли, вони зберігають сіно в пресованих брикетах. Для великих приватних господарств ефективний інший метод зберігання трав – сінаж. Це тонкостебельних трав`янисті рослини, прибрані в ранні терміни вегетації, т. Е. Вони містять максимальну кількість поживних речовин, і висушені до вологості 50-55%. Згодовують сінаж в зимовий період. Це допомагає урізноманітнити меню кроликів.
    • солома. Ще один вид грубого корму, але чомусь вважається, що вона придатна тільки для підстилки і кролики її не їдять. Однак тварини, особливо кролиці, з цим категорично не згодні і охоче її поїдають.
      Солома, що йде в їжу, повинна бути чистою і мати характерний блиск. Кролики люблять ячмінну, горохову, соєву та вівсяну. Але слід пам`ятати, що вівсяна солома має послаблюючу дію, а ячмінна, навпаки, закріплює.
      Солому зазвичай згодовують, якщо в раціоні не вистачає клітковини, замінюючи їй 20-25% сіна. Дають її в подрібненому або запареному вигляді, додавши патоку або 1% -й сольовий розчин.
    • гілковий корм. Він необхідний для сточування різців кроликів. Саме для цього в раціоні повинні завжди бути присутнім гілки листяних і хвойних порід дерев. Їх заготовляють в червні-липні, коли найбільше на них листя, а значить, вони містять максимальну кількість корисних речовин.
      Вибирають гілки діаметром 0,5-1 см, пов`язують їх віниками і висушують в тіні. Гілками замінюють до 50% грубого корму. Кролики їдять практично все гілки і нирки дерев листяних порід.
      При розладі травлення і виникнення проносу їм дають пагони дуба і вільху, т. К. Вони містять в`яжучі речовини. Хвоя ялівцю, сосни і ялини багаті макро- і мікроелементами. Вони покращують апетит, надають блиск шерсті, а м`яса ніжність і аромат. В її складі є фітонциди, які мають протимікробних, антисептичну та антігельмінтним дією. Молоді хвойні гілочки дають через день або використовують хвойну муку, додаючи її в мішанку з розрахунку 150-300 г на 1 кг живої ваги.

    У представленому відео заводчик розповідає, чим годує своїх кроликів:

    Самим поживним і цінних за складом вважається сіно з бобових представників і злакових.

    Далі в таблиці представлена ​​максимальна добова доза грубих кормів (г):

    вид кормуДорослі особини в період спокою, гСукрольні самки, гЛактирующие самки, гмолодняк
    Сіно200175300Вводять з 1-го місяця – 20 г, поступово збільшуючи порцію до 200 г до 6 місяців.
    солома10075
    гілковий корм100100150Вводять з 1-го місяця – 20 г, поступово збільшуючи порцію до 200 г до 6 місяців.

    зелений корм

    Це обов`язковий компонент харчування в весняно-літній сезон – з ранньої весни до пізньої осені. У їжу йде різна городня бадилля, зелень і трава. Вони багаті вітамінами і мінералами.

    Свіжу траву, перед тим як давати тваринам, подвяливают. При нечисленному поголів`я досить засадити 2-3 грядки горохом, люцерною, еспарцетом, житом, пшеницею або вівсом. З городу також беруть бадилля коренеплодів, кріп, ревінь, селера.

    Лактуючим кролиця для збільшення обсягу молока дають листя кульбаби і кріп. Петрушка, навпаки, уповільнює його виділення.

    З дикорослих трав для них корисна кропива, осот, кульбаба, пирій. А також полин, деревій і цикорій. Але останні не згодовують лактуючим кролиця, так як молоко стає гірким, і кроленята відмовляються від нього.

    концентрати

    Концентровані корми відрізняються високою калорійністю, вони багаті білками і мінеральними речовинами, але бідні вітамінами, амінокислотами, деякими мікроелементами.

    До них відносяться:

    • Зерна злакових і бобових культур – овес, ячмінь, пшениця, кукурудза. Овес згодовують в цілісному, роздробленому або сплющеному вигляді. Він благотворно впливає на репродуктивну функцію і не сприяє ожіренію.В пшениці міститься фосфор. Але якщо годувати тільки їй, у кроликів виникає здуття кишечника, а при тривалому вживанні у тварин порушується мінеральний обмін речовин.
      Кукурудза за показником поживності вище перерахованих злаків, але дуже жорстка для різців. Зерна кукурудзи дають тільки в замоченому або роздробленому вигляді, або варять з них кашу. Частка кукурудзи в зернової суміші не повинна перевищувати половину, так як вона викликає ожиріння.
      Ячмінь корисний для молодняка і годуючих кролиць. Він поживний і покращує травлення. Однак зерна покриті трудноперевариваемое плівками, тому їх попередньо треба зруйнувати на млині, тобто змолоти.
    • Комбікорми. Вони бувають розсипними і гранульованими. Останній вид – це готове збалансоване харчування для тварин. У ньому містяться вже всі вітаміни, мінерали, а також є комбікорм, в складі яких є антибіотики та інші лікарські засоби.
    • зерно злаків і бобових культур в размолотом або подрібненому вигляді;
    • корм тваринного походження;
    • трав`яне борошно;
    • відходи молочної, борошномельної, маслоекстракційний промисловості;
    • вітамінно-мінеральні комплекси.

    Для годування кроликів можна придбати будь-який комбікорм, винятком є ​​лише комбікорм, призначений для живлення птахів, оскільки в ньому є черепашки.

    • бобові. Бобові корми – це джерело протеїнів. Кролики охоче поїдають насіння еспарцету, але їх необхідно змішувати зі злаками, т. К. Білковий перегодовування викликає у другій частині сукрольності аборти у кролиці або її загибель через параліч на тлі інтоксикації організму.
    • Висівки. Продукт багатий на вітаміни групи B і клітковиною, стимулює утворення молока.
    • Макуха, шроти. Вони багаті залізом і фосфором. У чистому вигляді їх не використовують. Попередньо їх заварюють окропом і додають в комбікорм або варені овочі. Використовують макуха з льону, сої, соняшнику, конопель.
      Не можна додавати в їжу бавовняний макуха, т. К. В ньому містяться отруйні речовини. Шроти менш багаті жирами, але вони обходять макуха за змістом протеїнів, в їжу використовують шроти з соняшнику, сої та льону.
    • Борошно тваринного походження. Рибну і м`ясо-кісткове борошно в натуральному вигляді зазвичай не використовують, так як вона може викликати отруєння. Їх додають зазвичай в гранульований корм як джерело протеїнів.

    Частка концентратів в раціоні залежить від сезону і може становити до 60%.

    Вітаміни та мінерали

    При годуванні кроликів змішаними кормами, необхідність у вітамінних і мінеральних комплексах відпадає. Як вітамінних добавок рекомендують:

    • дріжджі. Вони багаті білками і вітамінами групами B (за винятком B12), D і іншими біологічними активними речовинами, що допомагають краще засвоювати білково-вуглеводну їжу. Найбільш поживними вважаються сухі пивні дріжджі, трохи поступаються за вмістом вітамінів – пекарські та кормові.
    • трав`яне борошно. Вітамінний склад багатий протеїнами, макро- і мікроелементами, каротином. Позитивно позначається на зростанні і життєздатності тварин, їх плодючості і стійкості до хвороб.
    • хвойну муку. Вона містить хлорофіл, вітаміни, макро- і мікроелементи, фітогормони, фітонциди, бактеріостатичні і антигельмінтні речовини.

    Для поповнення запасів мінеральних речовин в раціон вводять:

    • Мел. Він містить 37-40% кальцію, у вигляді порошку або грудок різної величини. Будівельний крейда для годування не підходить, в ньому є різні отруйні домішки.
    • кісткове борошно. Вона містить кальцій до 265 г і до 145 г фосфору.
    • кухонну сіль – джерело натрію. Її вводять для того, щоб збалансувати співвідношення натрію і калію в раціоні. Останнім елементом багаті рослинні корми. В 1 кг солі міститься до 40 мг натрію.

    Всі перераховані вище добавки вводять в кількості 0,5-1% (по масі).

    Як годувати кроликів в різні пори року?

    Залежно від пори року, раціон кроликів збагачують тими чи іншими видами корму.

    Приблизне меню для дорослих кролів в період спокою представлено в таблиці:

    Вид корму / СезонЛіто (в 1 день)Зима (в 1 день)
    Концентрований корм (г)100200
    Зелений корм (г)600
    Соковитий корм (г)300
    Сіно (г)200300
    Гілки (г)100100

    Особливості годівлі влітку

    У теплу пору року, коли багато соковитого і зеленого корму, їх частка переважає в меню дорослих кроликів, і тільки невелика частина припадає на концентрати. Якщо основу харчування складають гілки і овочі, то порцію зелені скорочують наполовину. Оскільки саме рослинні корми містять велику кількість калію, вводять сіль.

    • ранок – 1/2 від норми концентрованих кормів і 1/3 частина трави;
    • день – 1/2 від норми зеленого корму;
    • вечір – 1/2 норми концентратів, 1/3 зеленого корму і гілки.

    Особливості годівлі взимку

    При настанні холодів вухатим необхідна високопоживні їжа. У раціоні збільшують частку концентрованих і грубих кормів, а також додають силос і коренеплоди.

    • ранок – 1/2 концентрованого корму і сіна;
    • день – соковитий корм;
    • вечір – 1/2 частина концентратів і сіна, гілковий корм.

    Склад і норми харчування в залежності від різних факторів

    Залежно від статі, віку і призначення кроликів, раціон теж буде різним.

    Чим годувати кролицю?

    Раціон годуючої кролиці по максимуму збагачують вітамінами і мінералами, так як кроленята вигодовуються виключно молоком матері.

    Корми / Періодипри вагітностіпри лактації
    Концентрати (г)взимку – 120

    годування кроленят

    Перші 2 тижні після народження, кроленята повинні харчуватися материнським молоком, тому в цей час слід приділити більше уваги харчуванню годуючої кролиці. Трапляється, що малюки починають відставати у вазі, тоді не чекаючи 20 днів, вводять сухі корми і сіно.

    1. У віці 3 тижнів у молодих кроликів починається зміна зубів. Вони здатні пережовувати вже більш грубу їжу. Два рази на тиждень їх підгодовують підсушеної травою, але соковитий корм поки заборонений.
    2. У віці 1 місяця в раціон вводять мішанки, свіже сіно і траву. Однак малюки продовжують харчуватися молоком матері, але тепер частка його в раціоні становить всього 20% від загального споживаного корму.
    3. У 3 місяці кроленят відкидають від матері, їжа стає різноманітною до сухого корму і сіна додають висівки, траву і невелика кількість свіжих овочів.

    Норми харчування кроленят залежно від віку представлені в таблиці:

    Вид корму / ВікВід 1 до 2 місяцівВід 3 до 4 місяцівВід 5 до 7 місяців
    Концентрати (г)355575
    Сіно (г)50100150
    Коренеплоди (г)300350

    Годування на забій (відгодівля)

    Раціон кроликів, яких відгодовують на забій, відрізняється від раціону звичайних кроликів. Орієнтовна схема харчування кроликів представлена ​​нижче в таблиці:

    Вид корму / СезонЗима (за 1 день)Літо (за 1 день)
    Концентрати (г)8070
    Зелений корм (г)700
    Грубий корм (г)150
    Коренеплоди (г)500

    Харчування м`ясних та хутрових кролів

    Кролика вирощують заради дієтичного м`яса (м`ясні породи) Або теплого густого пуху (хутрові породи). Харчування цих двох видів відрізняються один від одного. Норму раціону для пухових представників збільшують на 20-25%. Їм потрібно більше енергії і сірковмісних амінокислот, які входять до складу пуху. Тому протягом усього сезону щодня їм дають по 3 г кісткового борошна і 11,5 г куховарської солі. При зборі пуху в їжу додають 1 раз в тиждень по 115 мг хлористого кобальту на 1 кролика.

    У таблиці представлена ​​річна потреба в кормах хутрових порід:

    кормКількість (кг)
    зелений420
    концентрований341
    Грубий (сіно)109
    Соковитий (коренеплоди)91

    У раціоні м`ясних порід обов`язково повинен бути присутнім як тваринний, так і рослинний білок. Головними джерелами протеїнів є зелена маса, макухи і кісткове борошно. При цьому на білкову їжу повинно припадати не менше 20%. Решта 80% – це вуглеводи. Вони у великій кількості містяться в бобових, злакових і коренеплодах. Рекордсмени по їх змісту з овочів – морква, люцерна і турнепс.

    Гранульований комбікорм – обов`язковий компонент харчування м`ясних порід.

    Раціон декоративних кроликів

    Декоративні кролики потребують сточування зубів, тому вони будуть в квартирі все гризти, якщо не утримувати їх в клітці. Це варто мати на увазі при виборі домашнього вихованця. Основу харчування кроликів будинку становить сіно і трава.

    Для гарного травлення краще запасти їм листя кульбаби, лопуха, пижмо, осот і білий конюшина. Соковиті корми їм дають у свіжому або відварному вигляді – це червона морква, зелена квасоля, буряк, капуста, а також яблука і груші. Капусту і буряк згодовують в обмеженій кількості.

    Обов`язково включають в раціон зернові – жито, овес, ячмінь. Для сточування зубів кроликам дають гілковий корм або спеціальні палички, зроблені з зерна і збагачені мікроелементами.

    У магазинах можна придбати готові збалансовані корми, але не менше 20% від загального споживання їжі повинні складати соковиті і зелені різновиди. У декоративного кролика завжди повинна бути в доступі чиста вода і сіно.

    Чим заборонено годувати кроликів?

    У кожному виді корму є винятки. Для кроликів це рослини, які містять отруйні речовини.

    Із зелених кормів заборонено давати:

    • болиголов;
    • жовтець;
    • чистотіл;
    • конвалія;
    • блекоту.

    З гілкового корму (грубого) не використовують пагони верболозу, вовчого лика, крушини, черемхи, багна і бузини, все з тієї ж причини – в їх складі є отруйні речовини. Це саме можна сказати і до втеч садових кісточкових культур – абрикосових, вишневих, сливових, черешневих і персикових, що містять синильну кислоту.

    З хвойних порід не використовують лапи кедра і ялиці, так як в них міститься велика кількість ефірних масел.

    При згодовуванні соковитих кормів, обмеження поширюється на турнепс, капусту, брукву і буряк. Ці овочі дають в невеликій кількості або виключають з меню. Вони провокують здуття кишечника, від якого звірята можуть загинути.

    Кролики – це травоїдні тварини. Залишки зі столу давати їм заборонено, в тому числі хліб, кондитерські вироби і т. Д.

    Коли, як і скільки давати води?

    У тварин дуже швидкий обмін речовин, тому вони п`ють часто і багато. У літній період частина води надходить в організм тварини зі свіжою зеленню, тому йому досить випивати 1 л свіжої чистої води. Самці, яка годує дитинчат, води треба в 2 рази більше – близько 2 л на добу.

    Взимку, з введенням в раціон великої кількості концентрованих і сухих кормів, споживання води збільшується. Поїлки повинні бути постійно заповнені. Щодня воду міняють. Хлоровану воду з-під крана кролики можуть відмовитися пити, оскільки вони дуже чутливі до цього елементу. Її краще попередньо відфільтрувати або відстояти. Більш якісною водою вважається тала, отримана з чистого льоду або снігу.

    Харчування кроликів залежить від цілого ряду чинників. Нерідко починаючі кролівники зазнають збитків через неправильно складеного раціону, забуваючи враховувати численні нюанси. До того ж, з огляду на слабку травну систему вухатих, помилки в харчуванні можуть призводити до плачевних наслідків, аж до загибелі тварин.

    Чим годувати кроликів в домашніх умовах: поради для початківців

    Початківці фермери часто задають питання, як годувати кроликів. Раціон тварин обов’язково повинен бути збалансований. Корми різних типів дають в певних пропорціях: зимовий і літній меню відрізняються між собою, свої особливості воно має і в різні періоди життя вихованця.

    Чим найкраще годувати кроликів

    Чим годувати кроликів

    Кролики — вегетаріанці, їх раціон складається з рослинної їжі. У дикій природі звірок є вільним у виборі корму і інтуїтивно вибирає ті рослини, які корисні й необхідні організму в даний момент.

    У неволі турбота про повноцінність раціону лягає на плечі господаря поголів’я. Фермери застосовують для своїх вихованців готові комбікорми, які включають необхідні тварині елементи. У домашніх умовах не всі початківці кролівники можуть собі дозволити годувати кроликів готовими сумішами. Комбікорм можна замінити травою, сіном, зерном і овочами.

    зелені корми

    Трава, листя, молоді пагони дерев — відмінна їжа для звірка в теплу пору року. У домашньому господарстві влітку кроликів годують скошеною травою, віддаючи перевагу таким культурам:

    • бобові — конюшину, еспарцет, люцерна;
    • лугові — багаття, їжака, лисохвіст, ромашка, пижмо, деревій, тимофіївка, подорожник, кульбаба;
    • бадилля деяких городніх рослин (квасолі, гороху, топінамбура, кукурудзи, моркви, кормових буряків, часнику).

    Із задоволенням їдять звірята листя полуниці, дуба, горобини, яблуні, зелень петрушки, м’яту і кріп.

    Всі трави перед згодовуванням вихованцям злегка підсушують в тіні. Давати гризунам соковиту і мокру від роси зелень небезпечно — може почати турбуватися травлення.

    Можна годувати кроликів ніжними пагонами дерев і чагарників — яблуні, груші, смородини, дуба, горобини, верби, ліщини.

    соковиті корми

    До соковитих кормів відносяться овочі та фрукти. Годувати кролика в домашніх умовах можна такими продуктами: морква, гарбуз, кабачки, кормовий буряк. Буряк дають потроху, так як вона має послаблюючу дію. Коренеплід корисний як молокогонним їжі для лактуючих самок.

    Тваринам, призначеним на м’ясо, в період відгодівлі дають відварну картоплю.

    Овочі можна давати в сирому вигляді — цілком або нарізаними. Слід очищати їх від бруду, зрізати пошкоджені і підгнилі частини.

    Люблять кролики яблука, груші, шкірку динь і кавунів . Яблука — доступний і дешевий продукт, їх можна не тільки давати в свіжому вигляді, але і сушити на зиму, щоб забезпечити звірків вітамінами.

    грубі корми

    Сіно і солома використовуються для живлення поголів’я великої рогатої взимку. Сіно заготовляють з тих трав, які влітку йдуть в їжу звірам. Живильним вважається сіно бобове і злакова (багаття, молодий овес, суданська трава). Лісові рослини не такі ситні, зате багатшими за змістом корисних трав і смачніше для тварини.

    Їдять кролики в домашніх умовах і солому, віддаючи перевагу вівсяній і ячмінної. Поживність соломи низька. Досвідчені фермери підвищують її енергетичну цінність, подрібнюючи продукт і запарівая окропом. Розм’якшену солом’яну різання посипають висівками і згодовують тваринам.

    концентровані корми

    Концентратами називають зерно, висівки, макухи — продукти, що містять великий відсоток протеїну, білка і жиру. Їх частка в меню кролика досягає 40%.

    На фермах поголів’я годують спеціальними сумішами — комбікормом . Рецептура розробляється окремо для кожної групи тварин: молодняку, вагітних і годуючих кролиць, дорослих самців.

    У домашніх умовах кролики харчуються зерновими сумішами, які склав кролівник. Для харчування звірків використовують незбиране або подрібнене зерно вівса, ячменю, кукурудзи, гороху (дають тільки меленим!), Пшениці, тритикале. Близько 15% в складі суміші становлять пшеничні висівки, багаті вітамінами групи В.

    Макуха або шрот соняшнику — жирний і корисний корм для кролика. Макуха згодовують по 10-30 г на добу на одну особину.

    Складання раціону і режим годування

    Розведення курей в домашніх умовах для початківців

    При складанні раціону важливо враховувати вік, породу і стан здоров’я тварини. Норму годівлі кроликів зручно розраховувати в кормових одиницях, наприклад, одну одиницю приймаючи за 1 г вівса. Отже, список норм в кількості одиниць для кроликів середніх розмірів:

    • тварини, не призначені для розмноження — 110-170;
    • при підготовці до спаровування — 170-210;
    • вагітна самка — 200-240;
    • годує самка в перші 2 тижні після окролу — 260-320;
    • годує самка з місячними кроленятами — 430-500;
    • годує самка після місяця після окролу — 550-700;
    • кроленята до 3 місяців — 100-150.

    В середньому кількість грубого корму повинна становити 50-60% від всього кролячого харчування, на соковиті і зелені корми виділяється 40%. При цьому важливо розуміти, що для кроликів декоративних порід (голландських, брабандскіх) буде досить меншої кількості корму, ніж для їх більших побратимів.

    Якщо кролики містяться для отримання м’яса, то їм слід давати більше калорійних продуктів, таких як овес, пшениця, комбікорм, і виключити з їхнього раціону сіно і свіжу траву. Для тварин з надмірною вагою можна замінити частину комбікорму на сіно або соковитий корм, але ні в якому разі не просто зменшити його кількість. Довгошерстим породам кроликів потрібно іноді додавати в корм насіння льону, так як воно сприятливо впливає на якість вовни.

    Крім корму в клітці обов’язково має бути свіжа вода. Потрібно стежити, щоб в поїлку не попадав послід, сіно або залишки корму і вчасно міняти воду. Якщо є можливість, то поїлку для кроликів краще зробити в краплинному вигляді. По-перше, це запобігатиме потраплянню корми і псування води, по-друге, тварини не зможуть її перевернути.

    Зверніть увагу! Воду краще використовувати кип’ячену або дистильовану, ні в якому разі не з-під крана. Така вода часто містить в собі велику кількість різних домішок, в тому числі і хлор, які чинять негативний вплив на зуби кроликів. Якщо в клітці є хворі або ослаблені тварини, то поруч з ними потрібно розмістити додаткове джерело води.

    Використання вітамінних і мінеральних добавок при годуванні

    Якщо меню складається з простих і натуральних продуктів (зерна, трави, овочів), без додаткової дачі вітамінів і мінералів не обійтися. В якості мінеральної підгодівлі для міцності кісток і зубів можна давати кроликам крейда , додаючи його прямо в зернову суміш. Замість нього використовують шматки вапняку, які просто кладуть в клітку. Як джерело мінералів тварині також пропонують:

    • шматки деревного вугілля;
    • глину або керамзит;
    • дерен, вирізаний в поле.

    Обов’язкова складова щоденного меню — кухонна сіль. Добова норма — 3-5 г на одну тварину. Надлишок солі може привести до отруєння вихованця.

    У зимовий період корисно давати тваринкам комплексні вітаміни . Застосовують водорозчинні склади ( Чіктонік, Тетрагідровіт), які додають в питну воду. Курс пропоює вітамінами — 3-6 днів, щомісяця.

    Загальна інформація про харчування

    Маленькі домашні кролики хоча і відносяться до сімейства зайцеобразних, але в якійсь мірі ведуть спосіб життя гризунів.

    Таким тваринкам треба регулярно сточувати зубки, тому що вухаті вихованці часто намагаються розгризти будь-які тверді предмети в будинку: меблі, плінтуси, взуття, шнури телевізора і комп’ютера.

    Життєво важливий раціон пухнастиків — це рослинна їжа, яка не є калорійною і поживною, тому їсти вони можуть цілий день і значними порціями, що дуже шкідливо для здоров’я.

    Оптимальний варіант годування — 2-3 рази на день. При цьому потрібно стежити за тим, щоб у улюбленця в клітці завжди перебувала чиста питна вода.

    чим підгодовувати

    Сприяють нормальному травленню декоративного кролика пивні дріжджі, йодована сіль, мінеральні камені і крейда. Дані вітамінно-мінеральні добавки можна придбати в зоомагазинах.

    Як правильно годувати кроликів

    Поголів’я годують 1-2 рази на добу, при використанні бункерних годівниць можна задати порцію їжі на 2-3 дня. Концентрати рекомендується давати сухими, а не у вигляді каші. Так кролики не бруднять мордочки, і їжа не псується у спеку. Допускається збризкувати дробленку водою, щоб вона не курило.

    Раціон кроликів повинен включати всі групи кормів: грубі, соковиті, концентровані, вітаміни і мінерали . Допускається зменшувати кількість концентратів, овочів і фруктів для тварин в стані спокою.

    Для домашнього кролика підбирають меню з мінімальною часткою зерна, щоб уникнути ожиріння.

    Раціон харчування влітку

    У літній період раціонально по максимуму використовувати дешевий корм — траву і гілки. Щоб годувати кроликів правильно, потрібно попередньо підготувати зелень. Її подвяливают, це дозволяє уникнути здуття живота. Дорослій кролику в день дають до 1 кг зелені.

    Приклад річного меню звірків:

    • дорослі тварини в період спокою — 500-800 г трави, 40-60 г зерносмеси;
    • самки вагітні — 800 г трави, 80 г концентратів;
    • самки годують — 1200 г трави, 100-150 г зерна;
    • молодняк після відлучення — 300 г трави, 30-50 г зерна.

    Тваринкам необхідно давати крейда і сіль, по 3-5 г кожної особини.

    Годування кроликів взимку

    Харчування тварин взимку має бути різноманітним і більш калорійним, в меню включають овочі. Приклад добового раціону:

    • для звірків в стані спокою — 200-300 г сіна, 70-80 г концентратів, 150 г соковитих кормів;
    • для сукрольних і лактуючих кролиць передбачено збільшення норми овочів і фруктів (сухофруктів) до 500 г, а зерносмеси — до 200 г;
    • молодняку дають близько 100 г сіна, 80-100 г зерна, овочами кроленят можна годувати в кількості 50-80 м

    Всім кроликам потрібні вітаміни: капають рідкі розчини в питну воду або додають сухий премікс (Вухань) в зерносмесь.

    Чому для кроликів так важливий правильний раціон

    Збалансований раціон дозволяє домогтися швидкої надбавки живої маси при найменших витратах кормів і коштів.

    Дебела і здорова кролиця за рік виносить і вигодує більше 30 кроленят. При оптимальному харчуванні забійна вага молодняка в 3,5-4,5 кг досягається за 120-150 днів.

    Правильне харчування дозволить покривати самок через 3-5 днів після народження кроленят.

    Як годувати декоративних кроликів

    Карликові і декоративні породи потребують приблизно в такому ж харчуванні, що і фермерські тварини. Багато власників кроликів воліють годувати вихованців готовими сумішами , що включають необхідний мінімум корисних речовин. Популярні марки: Vitаkrаft Меnu Vitеl, Веnеlux Funny, Fiоry Kаrаоtе. Не варто обмежуватися магазинними кормосумішами: звірята із задоволенням будуть їсти соковиті корми і підв’ялені траву . Їх частка в раціоні повинна становити не менше 20%.

    Не можна забувати, що, крім їжі, кроликам потрібно сточувати зуби. Для цього їм дають гілочки, спеціальні зернові палички. Не можна перегодовувати вихованців зерном. Декоративні кролики схильні до ожиріння, якщо харчуються продуктами з високим вмістом вуглеводів.

    Соковиті корми.

    Дорослий самець їсть кріп.

    Якби «кролик» вмів розмовляти, то сказав, що з трави воліє на обід. Соковиті корми — улюблені ласощі кожного пухнастого звірка. Тому варто годувати звірка соковитими кормами.

    Трава здатна запобігти деякі хвороби і вилікувати кролика. Домашні тваринки часто вже не розрізняють, яка корисна.

    За століття життя з людиною кролик втратив здатність вибору потрібного йому соковитого корму і тому здатний наїстися глоду, кропиви. Ці трави викликають кишкові розлади, аж до початку кровотечі.

    Корисні для маленького гризуна кульбаба, подорожник, листя мати-й-мачухи, кропива і ще саме різне різнотрав’я.

    Правила та особливості на відео:

    Головні правила збору трави :

    • Чи не рвати, а зрізати або косити. При такому методі збережеться сік рослини, не потрапить в їжу шкідлива коренева система.
    • Не варто косити вздовж пожвавлених автомобільних доріг. Вихлопні гази, які осідають на землі і траві, не принесуть користі вихованцеві.
    • Не займайтеся збором після дощу або роси. Вона швидко зіпсується.
    • Там, де вигулюють собак, які не вибирайте місце для збору. Зрозуміти, що більше з соковитих трав надає перевагу кожен окрема особина можна тільки досвідченим шляхом.

    комбікорм

    Так виглядає гранульований корм

    Простий варіант забезпечувати дорослих особин повноцінною їжею — використання гранульованих комбікормів. Останні робляться на заводах, орієнтовані на окремих кроликів, тому купити просто який-небудь комбікорм, значить годувати їх їжею, для свиней.

    Гранульований комбікорм для дорослих особин містить:

    1. Чи не менше 30 відсотків трав’яного борошна від загального складу. Робиться з будь-якої рослинності, де додані вітаміни. Трав’яне борошно виходить при використанні основи з люцерни і конюшини;
    2. Вівса або пшениці 20%. Цілком виправдано використання фуражних сортів зернових. Зерно не повинно піддаватися обробки отрутохімікатами від гризунів;
    3. Кукурудзи або ячменю 20%. На заводах додають рівними частинами.
    4. 15% пшеничних висівок, або будь-яких інших. Виробники вважають головним, щоб висівки були сухими, інакше готовий продукт швидко зіпсується.
    5. Макуха соняшника в кількості 13%. Важлива складова, яка відповідає за шерсть кролика, знижує ймовірність попадання її в шлунок;
    6. Рибна або м’ясна борошно, кісткове, дріжджі і куховарська сіль. На ці компоненти відводиться 4 відсотки.

    Приготування їжі — норми: Молодняк на відгодівлі повинен споживати інший корм за складом. Так трав’яного борошна 40%, ячменю — 30, а ось соняшникового шроту 10.

    Використання комбікормів в щоденному раціоні призводить до набору ваги. В середньому грамів по 30 — 35 в добу.

    Заміна природної їжі комбікормами призводить до того, що тварина буде забезпечено необхідним набором вітамінів і мікроелементів.

    Вітамінно-мінеральні добавки взимку і влітку

    Вітаміни продаються в коробках — приблизна вартість від 50 гривень за 60г.

    Давати окремо вітаміни не варто, тоді коли є безперебійна подача свіжої трави або в раціоні присутній комбікорм. Вітамінний перебір небезпечний для зростання.

    В кінці зими, початку весни, коли якість сіна з природних причин погіршується, а комбікорми не використовуються в харчуванні, потрібно звичну їжу збагачувати спеціальними мінеральними добавками.

    Якщо узагальнювати, то здорова особина зобов’язана щодня отримувати вітаміни:

    • А. Відповідає за ріст, стан нервової системи, а також репродуктивні функції;
    • D. Його відсутність призводить до рахіту і високого ступеня ламкості кісток;
    • Е необхідний для нормального розмноження і еластичності м’язів;
    • В12 відповідає, як мінімум, за нормальне функціонування печінки кролика;
    • Фолієву кислоту і біотин. Вони надзвичайно важливі для здоров’я шкірного покриву і фортеці вовни.

    Таблиця: «Як правильно годувати». Використання даної таблиці виключить питання — чим годувати декоративну і карликову особина

    Вживати вітаміни, капая їх розчини «на око» не можна. Дозу визначає ветеринар. Досвідчений ветеринар підкаже, які виробники готують вітамінно-мінеральні добавки.

    Мінеральні добавки важливі для забезпечення життєздатності, головна — крейда. Додавайте в приготований до вживання корм (виняток — гранульовані комбікорми). Відсоткова частка товченої крейди — мінімум — 0,5%, максимум — 1% від загальної кількості кожного корму.

    Порада від професіонала

    Додавайте в їжу кухонну сіль і кісткову муку. У частинах від 0,5 до 1 (у випадку з сіллю — 2) відсотків. Декоративна порода з’їдає: печиво, кукурудзяні пластівці, іншу людську їжу. Але категорично не можна годувати його цими продуктами. Ожиріння і цироз печінки йому будуть забезпечені.

    Середньостатистична тривалість життя декоративного виду — 8 років. Наявність вітамінів в щоденному раціоні, збільшує тривалість їх життя до 10 років.

    Кролик не болітиме, буде відтворювати здорове потомство, не доставляючи власнику додатковий клопіт.

    Що необхідно для швидкого зростання і набору ваги

    Для швидкого росту м’язової маси потрібна енергія, протеїн і вітаміни. Найбільше цих речовин міститься в таких рослинних продуктах:

    • бобове сіно;
    • зерно кукурудзи, ячменю, гороху, пшениці;
    • макуха соняшнику.

    Для засвоєння поживних речовин потрібні вітаміни. Рекордсмен за вмістом корисних кролику нутрієнтів — морква.

    На невеликих домашніх фермах успішно використовують варену картоплю в суміші з пшеничними висівками для фінальної стадії відгодівлі кроликів на м’ясо.

    Швидке зростання тварин

    Активне зростання молодняка забезпечує вітамінізований корм. У раціон харчування кроленят включають бобове сіно, скошене в фазу бутонізації та цвітіння, морква, яблука, зерносмесь з ячменю, кукурудзи і пшениці. Корисним злаком, зміцнює організм, вважається гречка. Її дають в сухому вигляді в складі зернових сумішей.

    Швидкий набір ваги

    Крольчатам на відгодівлі слід давати до 40% концентратів від добового раціону. Замість дробленого зерна можна годувати тварин крупами — вони повніше засвоюються. Живильні крупи: кукурудзяна, перловка, горохова, ячка, пшеничка.

    Овочі можна виключити, замінивши їх картоплею, жолудями, макухою.

    Відмінність фабричних кормів від натуральних

    Кожен тваринник повинен знати, чим можна годувати декоративного кролика. У магазинах споживачеві пропонують великий вибір різноманітних кормів. Вони багаті вітамінами, мікроелементами, кислотами. Але якщо годувати тварин виключно покупними кормом, то вони почнуть швидко набирати вагу. Тому часто давати такий вид корму заборонено. При щоденному вживанні сухого корму улюбленець почне відмовлятися від натуральних кормів. А такий тип харчування повинен обов’язково бути присутнім у раціоні. Тому покупні корми слід давати в обмеженій кількості. Досвідчені тваринники рекомендують давати їх тваринам в якості заохочення або ласощі. Слід врахувати, що ушастики є травоїдними. Суміші з сухих фруктів, зерен, горіхів для них небажані. Правильно підібрані якісні корми містять 20% неочищених волокон, 1% кальцію і жиру, 15% протеїну.

    Чим не можна годувати кроликів

    Список продуктів, заборонених до згодовування кроликам, великий. Тварини мають ніжний шлунком і схильністю до газоутворення. Здуття живота і пронос часто призводять до смерті, особливо у молодняка.

    Отруйні рослини і трави

    Серед трав, які не можна давати тваринкам такі: чистотіл, жовтець, простріл (і все первоцвіти), чемериця, болиголов, наперстянка, борець, цикута, гірчиця дика, дурман, буркун, звіробій. Сюди можна віднести гілки вишні, тополі, берези.

    Кролівникові необхідно знати, як виглядають отруйні рослини, і вибирати їх з скошеної трави. Якщо одна гілочка все ж потрапить в сіні в годівницю, сите тварина не їстиме небезпечний продукт.

    качани капусти

    Всупереч поширеній думці, кроликів капустою не годують. Вона викликає активне газоутворення і пронос. В качан міститься підвищена кількість нітратів.

    Кроликам можна згодовувати зелені криють листи капусти — по 1 штучці в день.

    Картопля

    Тваринам згодовують тільки відварну картоплю. Пророслі і зелені бульби давати не можна, в них скупчився отрута — соланін.

    Насіння соняшника

    Цілісні або подрібнені насіння звірками не дають через трудноперевариваемой шкаралупи. Шкірка від насіння ранить ніжні слизові оболонки шлунку і кишечника, викликаючи кровотечі.

    Насіння замінюють соняшниковою макухою — корисним і ситним кормом.

    шоколад

    Кроликів можна годувати будь-якими кондитерськими виробами: цукерками, пирогами, хлібом, шоколадом. Ці продукти викличуть розлад травлення.

    горіхи

    Наукових підтверджень того, що звірків можна годувати горіхами, немає. Але згодовування їх не практикується, через економічну недоцільність.

    молоко

    Кролики — вегани, їм не потрібно тваринна їжа. Молоко іноді додають в питну воду кролиця, які годують потомство, для збільшення молоковіддачі. Не можна давати кроликам кисле молоко, сир, сир.

    М’ясо та інші продукти

    М’ясо, гриби і рибу тваринам не дають. Шлунок звірків не здатний засвоїти таку важку їжу.

    Бадилля томатів і картоплі

    У бадиллі пасльонових культур, до яких, крім томатів та картоплі, відносяться баклажани, пекучий і болгарський перець, містяться отруйні речовини. Кролики дуже чутливі до соланіну і можуть загинути від такого харчування.

    Умовно дозволені види кормів

    Деякі продукти можна давати вухатим вихованцям обмежено, пропонуючи альтернативу у вигляді перевіреного корми.

    Овочі

    З обережністю згодовують тваринам:

    • огірки і червоний буряк через їх послабляющего ефекту;
    • ріпу, редис;
    • плоди солодкого перцю.

    фрукти

    Соковиті фрукти і ягоди дають вихованцям в невеликих кількостях, щоб не викликати пронос. Можна давати кавун, диню, суницю, малину, смородину, банани (м’якоть).

    Зернові культури

    З обережністю дають кроликам жито. Рис сприяє підвищенню кислотності, викликає утворення газів. Частка жита в складі кормосуміші не повинна перевищувати 5%.

    бобові

    Горох, сочевиця, квасоля — поживні та легкозасвоювані продукти. Але для ніжного травлення звірків це зерно дають обережно:

    • горох дають тільки в подрібненому або попередньо замоченому вигляді;
    • червону квасолю відварюють, відвар зливають;
    • українські боби через великого розміру і твердості кролики їдять неохоче.

    Комбікорми

    При відсутності спеціалізованого кролячого комбінованого корму допускається використовувати свинячий комбікорм для відгодівлі твар х. Суміші для птахів тваринам не дають через підвищеного вмісту гравію і черепашнику в продукті. У коров’ячому комбікормі багато солі, тому він теж не підходить для харчування кроликів.

    ягоди

    Кісточкові культури (вишня, черешня, слива, абрикос) дають тваринкам з обережністю, видаляючи кісточку. У полісом містяться отруйні речовини, смертельно небезпечні для тварин.

    Як поїти кроликів

    Чистий свіжа вода повинна знаходитися в поїлки постійно. Зручно використовувати вакуумні автопоїлки, так як вони не забруднюються.

    В середньому за добу кролик випиває близько 1 л води. При годуванні сухими кормами (сіном, комбікормом) потреба тварин у воді збільшується, а при дачі соковитих кормів — зменшується.

    Збалансоване харчування позитивно впливає на здоров’я поголів’я. Важливо враховувати сезонність їжі, своєчасно робити запаси на зиму, щоб тварини отримували потрібні речовини і в холодну пору року. Фермери коригують раціон кроликів в залежності від їх віку і стану.

    Як заготовити корм на зиму?

    • Взимку тварини також потребують вітамінах та мікроелементах. Тому краще всього почати заготовляти корм заздалегідь;
    • Необхідно вибирати саму соковиту і молоду траву;
    • Не можна збирати зелений корм поруч дорогами і залізничними шляхами;
    • Сушити такий корм найкраще на сонячних ділянках — верандах, дахах, високих настилах;
    • Пі зберіганні вдома корм пересипають кухонною сіллю;
    • Взимку не можна допускати появи цвілі;
    • Хоча б один раз в день тваринам дають суху траву, змішану з соковитим і грубим кормом.

    Leave a Comment Отменить ответ

    Для отправки комментария вам необходимо авторизоваться.

Про автора

admin administrator