Курка закочує очі

Авторadmin

Курка закочує очі

Чим лікувати очі курям: течуть, опухають, гнояться, червоніють

Як і всі свійські тварини, кури часто піддаються різним захворюванням, а так як живуть вони згуртовано, то хвороба однієї курки може спровокувати зараження і всіх інших птахів. Природно, що в такому випадку господар зазнає величезних збитків, тому вам варто уважно спостерігати за своїми домашніми несучками, щоб вчасно виявити хворобу у курей та розпочати їх лікування.

Хвороби очей — поширена проблема

Захворювання очей у домашніх курей займають особливе місце, адже птах не може самостійно собі допомогти подолати це. Будь-який власник домашніх птахів повинен знати, що робити, якщо він виявив симптоми хвороби очей у курки, і як це лікувати. Далі ми розповімо вам про те, які хвороби, пов’язані з оком, найбільш часто відвідують цих домашніх птахів, і чим лікувати очі курям.

  1. Пухлини
  2. Кон’юнктивіт
  3. Інфекційні захворювання
  4. Ксерофтальмія
  5. Травмування або випадання століття
  6. Сальмонельоз
  7. Хвороба Марека
  8. Мікоплазмоз
  9. Ларинготрахеїт

Пухлини

Досить часто у курей на очах виникають новоутворення круглої форми. Поки що з’ясували тільки одну причину їх виникнення: після прийняття в їжу птахами черв’яків, хоча сама зв’язок цього з появою захворювання поки що не встановлена. Часто буває, що у курки опух або набряк очей, внаслідок чого може виникнути пухлина. Симптоми цілком впізнавані:

  • червоні очі;
  • опух/набряк очей;
  • новоутворення на нижньому столітті;
  • очі течуть.

З-за цього у птиці істотно знижується зір, нижню повіку збільшується в розмірах, шкірний покрив на оці стає тоншим, або можна помітити, як очі течуть прозорим слизом.

Що робити, якщо ви виявили ці симптоми? Краще не проводити їх лікування самостійно, оскільки при виникненні новоутворень, і якщо око опух, то буде потрібно хірургічне втручання.

Вирізаються стінки цисти, а їх місця обробляються спеціальним розчином (найчастіше це нітрат срібла). По закінченню операції господар повинен наглядати за оперованої птахом, доглядати за очима (протягом п’яти днів обробляти борною кислотою). Зазвичай лікування цієї хвороби на ранніх стадіях досить просто: в раціон харчування додають вітамін D і вітамін А.

Можливо, видаляти пухлину доведеться хірургічним шляхом

Кон’юнктивіт

Кон’юнктивою називають слизову оболонку на оці, розташовану на задній поверхні століття і передньої частини органа зору. Причин виникнення цього захворювання багато:

  • якщо попередня травма була вилікувана не до кінця;
  • вплив пилу, диму або просто забрудненого повітря;
  • невідповідні умови в курнику (відсутність вентиляції і так далі);
  • неправильне харчування (авітаміноз, вітамін А в дефіциті);
  • попадання інфекції і так далі.

Симптоми кон’юнктивіту трохи схожі з ознаками інших хвороб, але при уважному огляді їх можна виділити. Якщо запалена кон’юнктива, то:

  • повіки у курки червоні;
  • набряк очей;
  • свербіж;
  • очі гнояться (саме тому і опух очей);
  • виділяється слиз, і курці важко підняти повіки.

Якщо у птиці кон’юнктивіт, то у неї може пропасти апетит, з’являється млявість, знизиться зір. У випадку якщо ви вчасно не почали лікування хвороби, може почати розвиватися таке захворювання, як панофтальміт (згодом очей може бути повністю зруйнований цією хворобою).

Лікування кон’юнктивіту проходить різними методами. Краще, перед тим, як лікувати захворювання, проконсультуватися з фахівцем, і лише потім застосовувати ліки.

Якщо ви помітили симптоми кон’юнктивіту ще на першій стадії його розвитку, то можна обійтися елементарними засобами – промываниями чаєм або звичайними очними краплями, відновленням імунітету у птиці за допомогою вітамінів і так далі.

При більш важких формах хвороби (якщо очі у курки опухли, почервоніли і сльозоточать) варто відокремити хвору птицю від інших, щоб інфекція не поширювалася.

Кон’юнктивіт у курки

Лікування хвороби можна здійснювати за допомогою борної кислоти (промивати нею очей курці) або самостійно зробити розчин з вітаміном А (на 100 мл води додають 0,5 мл рідкого вітаміну А). Хорошим засобом від захворювання є тетрациклінова мазь для очей. Її застосовують у тому випадку, якщо очі у кури опухли. Потрібно закласти трохи мазі на оттянутое нижню повіку ока курки (біля зовнішнього краю). Користуються популярністю і звичайні народні методи: примочки на пухлини очей з настою ромашки.

У будь-якому випадку, при виникненні такого захворювання слід звернути увагу на умови проживання курей та їх харчування. Якщо ви не впевнені у застосуванні тих чи інших ліків для того, щоб усунути симптоми, краще звернутися до ветеринара. Для лікування кон’юнктивіту він призначить антибіотики.

Інфекційні захворювання

Причиною того, що очі у курей опухли або гниють, може бути інфекційна хвороба. Зазвичай загальні симптоми такі:

  • новоутворення на нижньому столітті (не пробуйте видалити його самостійно, це повинно проводитися лише фахівцем за допомогою хірургічного втручання);
  • сльозоточивість і набряк;
  • око опух, важко відкривається.

У такій ситуації без допомоги ветеринара вам не обійтися, як тільки ви виявляєте симптоми хвороби у курей, зверніться до лікаря.

Існує не одна хвороба, яка може нашкодити очам ваших птахів. Розглянемо захворювання курей, що зустрічаються найбільш часто.

При виявленні симптомів хвороби, зверніться до лікаря

Ксерофтальмія

Ксерофтальмией називається захворювання, викликане нестачею в організмі курей вітаміну А. Зазвичай хвороба виникає внаслідок поганого харчування або корму. При такої хвороби виникають такі симптоми:

  • сухість рогівки очей або повна її злущування;
  • порушується робота слізних залоз;
  • око опух.

Лікування цієї хвороби елементарне: додавання в раціон харчування продуктів, що містять вітамін А, або лікувати птицю медикаментозним методом.

Травмування або випадання століття

Досить часто кури травмують собі очі, це краще, ніж захворювання, але і в цьому випадку може знадобитися лікування. Курка могла пошкодити собі око в результаті бійки, тому уважний господар повинен щоденно оглядати своїх птахів, щоб при потребі виявити їх травми або поранення у курки.

Самоповреждение може не нести в собі ніякої небезпеки до тих пір, поки в нього не потрапить інфекція, а за нею не піде розвиток запального процесу, в такій ситуації вже минути лікування не вийде.

Причини виникнення таких травм цілком зрозумілі: зіткнення в курнику, невдале приземлення з сідала, випадкове пошкодження органу зору про якийсь предмет і так далі.

Симптоми травми легко помітити:

  • око відразу ж опух;
  • сльозоточивість;
  • подразнення повік, їх почервоніння.

Якщо ви вчасно не помітите травму і не почнете лікування, то, можливо, з’явиться запалення, а згодом ще й кон’юнктивіт.

В око курчаті може потрапити шматочок сіна

Бувають ситуації, коли в око курці потрапляє чужорідний предмет (тирса, шматочок сіна). Це може призвести до того, що око опух або почервонів, а третє повіку і зовсім може випасти. Сторонні предмети зазвичай видаляються з очей курки пінцетом (найчастіше ветеринаром і під наркозом), тому ця процедура може проводитись і вдома. Після витягування занози, очей потрібно промити борною кислотою, хлоргексидином або звичайними очними краплями, якщо в їх складі є вітамін А.

Для запобігання механічних пошкоджень очей у ваших домашніх птахів потрібно зробити сідала не надто високими (до 90 см, щоб, стрибаючи, кури не травмувалися). Їх курник повинен бути чистим, без гострих предметів, які могли б зашкодити око.

Сальмонельоз

Це захворювання найчастіше підхоплює молоде покоління курей, симптоми його дуже схожі з кон’юнктивітом (сльозоточивість, утруднене дихання тощо). Якщо око опух і почервонів, то це цілком може бути просто запалення кон’юнктиви, але якщо це супроводжується хрипотою і кульгавістю, то це явні ознаки сальмонельозу.

Основну небезпеку хвороба несе саме своєю здатністью заражати, бактерії сальмонели передаються і яйця курей, а через них зараза може перейти і на людину.

Лікувати сальмонельоз слід антибіотиками (сульфаніламідами, стрептоміцином, хлортетрациклина). Лікування триває курсом до десяти днів, але рекомендується перед застосуванням лікарських препаратів проконсультуватися з ветеринаром.

Сальмонельоз — найнебезпечніша хвороба

Хвороба Марека

Хвороба Марека цілком часто зустрічається серед захворювань у домашніх птахів. Викликається вона вірусом, тому заражена птах в терміновому порядку повинна бути ізольована від інших. Крім очей, в такому разі уражається ще й нервова система, з-за чого курка може осліпнути повністю. Характерним симптомом цієї хвороби є сильно звужений зіницю.

Лікувати цю хворобу на даному етапі розвитку медицини нереально, єдиним виходом є умертвіння зараженої курки. Варто заздалегідь подумати про захист для своїх домашніх птахів, і у добовому віці зробити їм щеплення, оскільки на дорослих птахів прищеплення ефекту не надає.

Мікоплазмоз

Мікоплазмоз виникає в результаті продовження звичайної застуди, і з’явитися він може, як у молодого покоління, так і у старих курей. Це захворювання досить поширене, запалюється і червоніє слизова очі, з’являється нежить, дихання з труднощами.

Мікоплазмоз лікується антибіотиками

Лікування від цієї хвороби проводиться антибіотиками, але знову-таки без поставленого ветеринаром діагнозу застосовувати лікарські препарати не можна. Буває, що кури занадто слабшають від цього захворювання, тоді ветлікар може порадити вам, убити птаха.

Ларинготрахеїт

Ще один різновид інфекційних захворювань очей, що характеризується гострою формою протікання. Цією хворобою може бути викликане запалення кон’юнктиви та інших слизових по всьому організму. При цій хворобі обов’язкова ізоляція, так як захворювання поширюється по повітрю.

Ларинготрахеїт лікується тромексином, але тільки в тому випадку, якщо захворювання виявили одразу ж після його виникнення, в наступних стадіях птицю можна лише вбити. Профілактикою від ларинготрахеїту є вакцинація відразу ж після народження.

Так що, якщо опух і почервонів очей – це цілком може свідчити про зараження очі інфекцією, головним залишається своєчасне реагування на симптоми, і тоді не будуть страшні ніякі хвороби. Більшість хвороб схожі з симптомами, в основному вони діють на слизові оболонки, внаслідок чого з’являється почервоніння, набряки і так далі. Не забувайте, саме із-за схожості ознак можна ставити діагноз курці самостійно, потрібно покликати фахівця, який допоможе вам визначити хворобу, її причини, і призначить лікування у відповідності з захворюванням. Це можуть бути як звичайні краплі з розчином вітаміну А, так і антибіотики. У будь-якому разі, тільки ветлікар може точно порадити вам, як лікувати домашніх птахів.

Хвороби курей – симптоми, профілактика, лікування

За один дачний сезон можна виростити два-три покоління курчат бройлерів або покоління курей несучок з пташенят. Але як буває прикро, коли курчата або вже дорослі птиці хворіють. При цьому деякі віруси можуть знищити не одну птицю, а все поголів’я. Щоб зрозуміти, як допомогти своїм пернатим вихованцям, важливо знати симптоми тієї чи іншої хвороби. Тоді можна буде визначити, чим їх лікувати. А щоб не допускати падежу серед курей, потрібно проводити профілактичні заходи. Як захистити курей і півнів від хвороб і як з ними боротися, якщо вони все-таки трапилися, розповім у статті.

  • Профілактика хвороб у курчат
  • Чим хворіють курчата?
  • Хвороби курей і молодняка
  • Інфекційні хвороби курей
  • Колібактеріоз
  • Пуллороз-тиф
  • Сальмонельоз
  • Пастерельоз
  • Куряча віспа
  • Хвороба Ньюкасла
  • Незаразні хвороби курей
  • Паразити і кури

Профілактика хвороб у курчат

У ранньому віці курчата дуже слабкі, вони більше схильні до хвороб. Важливо спочатку придбати здорових курчат, так як іноді вже на цій стадії трапляються ослаблені якою-небудь хворобою пташенята. Якщо циплівка за розмірами відстає від своїх однолітків, не проявляє активності, закочує очі, таку птицю купувати не потрібно. Вибирайте міцних пташенят, у яких тіло не забруднене екскрементами, і які мають здоровий зовнішній вигляд.

Краще купити курчат у надійного виробника, навіть якщо вони коштують дорожче. Попередньо почитайте відгуки. З’ясуйте, як довго продавець розводить курей, що кажуть люди, які вже мали справу з даним заводчиком.

Якщо курчата купуються в холодну пору року, потрібно подбати про те, щоб не застудити їх у дорозі. Для цього пташенят садять у картонні коробки, на дно яких постелено сіно або папір. У коробках проробляють отвори. Після привезення малюків додому їм потрібно надати все необхідне, поселивши їх у тепле приміщення, де температура + 32. + 35 ° С. З часом її поступово знижують.

Якщо ви будете утримувати курчат відразу в курнику, то попередньо його потрібно добре продезінфікувати, щоб виключити зараження нових вихованців.

Щоб курчата не захворіли, для профілактики на восьмий день кожному дають по одній краплі тривітаміну.

Чим хворіють курчата?

Але навіть якщо ви купили візуально абсолютно здорових курчат, через деякий час можете помітити, що з ними щось не так. Найчастіше, хвороби у курчат виникають через неправильний догляд і годування. Важливо відразу їх визначити і зайнятися лікуванням.

Бронхопневмонія може трапитися через переохолодження курчат. Часто у курчат виникає артрит. Якщо ви помітили, що кінцівки молодняку неправильної форми, є втовщення, значить, в суглобах почався запальний процес. Він буває через порушення правил і норм годування.

Авітаміноз викликаний недостатньою кількістю мінералів і вітамінів в кормі молодняку. Щоб цього не було, необхідно вводити в раціон птахів зелень, свіжі овочі, молочні продукти, вітаміни і мінерали.

Кон’юнктивіт у пташенят призводить до запалення слизових оболонок очей і «говорить» про те, що в їх оселі погана вентиляція, високий вміст аміаку.

Запалення клоаки, або гастроентерит найчастіше виникає через антисанітарію в пташнику або незбалансоване корм пташенят.

Ще курчатам можуть досаджувати паразити. Якщо ви помітили глисти, тоді потрібно дати пташенятам спеціальні засоби проти цих паразитів. Але ні в якому разі при цьому не використовують антигельмінтні препарати, призначені для людей. У ветеринарних магазинах є спеціальні препарати для тварин.

Також малюкам можуть досаджувати блохи. Для профілактики цієї напасті важливо утримувати птахів в чистому приміщенні, окремо від курей і півнів, які можуть бути рознощиками бліх. Ще поставте в приміщення для курчат ванночки з сухим піском з додаванням деревної золи, де пташенята зможуть приймати сухі ванни, а заодно позбавлятися від паразитів. Але потрібно часто змінювати вміст таких ванночок.

Хвороби курей і молодняка

Для профілактики захворювання зрілих і молодих курей важливо:

  • утримувати курник у чистоті, вчасно чистити його;
  • годувати птахів збалансованою їжею;
  • щоб у курей не було нестачі вітаміну D, в теплу погоду забезпечте їм вигул. При безвигульному змісті потрібно досвічувати пташник, або хоча б передбачити в ньому вікно.
  • якщо якийсь птах захворів, слід в короткі терміни ізолювати його від інших і негайно почати лікування.

Всі хвороби курей можна розділити на:

Далі розгляньмо кожну групу хвороб курей детальніше.

Інфекційні хвороби курей

Колібактеріоз

Збудник колібактеріозу – кишкова паличка. Варто захвилюватися, якщо птах:

  • слабка;
  • присідає на лапи;
  • відчуває спрагу;
  • погано їсть;
  • має сильний розлад шлунка.

Лікують це захворювання деякими антибіотиками, наприклад, біоміцином. Але пам’ятайте, що краще завжди при підозрі на будь-яку хворобу курей запросити ветеринара, щоб той призначив необхідні препарати. Лікувати цю хворобу потрібно якомога раніше, оскільки людина також може заразитися від тварин цією недугою.

Пуллороз-тиф

Це захворювання курей також небезпечне не тільки для птахів, а й для людей. Найчастіше заражається ним молоде поголів’я.

Ось як виявляється ця хвороба. Молодняк:

  • млявий, пасивний, з опущеними крилами;
  • має підвищену температуру;
  • скаргово пищить;
  • збивається в стадо;
  • має пеністські жовтуваті спорожнення.

Якщо у молодої курки або півника такі симптоми виявлені, їх потрібно швидко ізолювати, щоб не заразилися інші птахи. Потім їхнє місце проживання ретельно чиститься, дезінфікується. Для лікування цієї хвороби застосовують біоміцин, фуразолідон.

Сальмонельоз

Сальмонельоз – ще одна небезпечна недуга птаха, яка може загрожувати і людині. Можна заразитися сальмонельозом при контакті з інфікованими курами, півнями, через яйця, вміє. Як визначити, чи хвора курка сальмонельозом? Відповідь на це питання буде позитивною, якщо у птиці:

  • сильна жага;
  • спостерігається пухання лап і суглобів;
  • пеністі спорожнення;
  • запалена черевиця;
  • гнійні виділення з очей.

Під час огляду таких тварин ветеринар може призначити лікування з використанням фуразолідону протягом 20 днів. А протягом 10 днів птаху дається стрептоміцин. За наявності ознак сальмонельозу потрібно ретельно продезінфікувати пташник, іншим курам для профілактики тиждень давати левоміцетин. Щоб уникнути зараження курей сальмонельозом, їм роблять уколи із застосуванням імунної сироватки.

Пастерельоз

На пастерельоз частіше хворіють молоді кури віком до трьох місяців. Таким недугом їх можуть заразити інші птахи, гризуни. Щоб не допустити цього, потрібно вчасно проводити профілактику введенням протихолерної сироватки. Якщо у молодняка були помічені перші ознаки пастерельозу, то їх лікують антибіотиками.

Ось які ознаки говорять про наявність такої хвороби у птахів:

  • знижується апетит;
  • проявляється сильна жага;
  • у носі накопичуються виділення;
  • можуть опухати різні частини голови.

Куряча віспа

Куряча віспа розноситься паразитами, хворими тваринами, комахами. Ознаки захворювання бувають такі:

  • віспини спочатку жовтого кольору з’являються на частинах голови, поступово вони буріють;
  • птахи слабшають;
  • на шкірі з’являються плями червоного кольору.

Якщо відразу почати терапію, тоді птаху можна буде допомогти. Для цього береться розчин фурациліну або борної кислоти. За допомогою ватного диска руками в рукавичках потрібно протирати уражені ділянки тіла курки будь-яким з цих засобів.

Також тварину можна вилікувати антибіотиками, використовуючи тижневий курс. Застосовують також відвар ромашки. Його проціжують і в невеликій кількості обережно за допомогою шприца без голки вводять в рот птиці, щоб відваром продезінфікувати горлянку.

Хвороба Ньюкасла

Хвороба Ньюкасла за короткий час здатна винищити все поголів’я. Вірус передається від одного птаха до іншого. Клінічна картина однакова і у курей, і у півнів:

  • знижується апетит;
  • порушується координація рухів;
  • з’являється млявість;
  • птах видає звуки, схожі на вороняче каркання.

Зазвичай при появі такої хвороби винищують все поголів’я. При цьому тушки птахів засипають звісткою або спалюють.

Незаразні хвороби курей

Найчастіше незаразні хвороби курей виникають через неправильне харчування або через погані умови утримання. Так, атонія зобу з’являється через незбалансоване харчування. При цьому зоб птиці стає збільшеним і твердим. Можна трохи помасувати це місце, потім в рот закопати трохи рослинного масла. Потім знову роблять легкий масаж, птаха перевертають вниз головою, щоб із зобу вийшов його вміст. Потім заливають у рот курці слабкий блідо-рожевий розчин марганцівки.

Якщо у курки підвищена температура, лапи конвульсивно засмучуються, відсутній апетит, твердий живіт, фекалії рідкі, в них є непереварені залишки корму, це може бути диспепсія. Вона виникає через введення в раціон молодняку грубих кормів. Якщо птах захворів диспепсією, потрібно додавати у воду трохи соди або слабкого розчину марганцівки, такими розчинами поїти хворих птахів. Крім того, хворим птахам дають тільки легкоусвояемые корми.

При гастроентериті схожі симптоми, але спорожнення пеністи, мають різкий запах, а гребінок курей синьє. Для лікування також вводять легкоусвояемое харчування, садять тварину на напівголодну дієту, дають вітаміни з мінералами і мікроелементами, лікують слабкими і антибіотиками.

Якщо кури або півні застудилися, у них може виникнути бронхопневмонія. При цьому з горлянки і носа виділяється слиз, дихання стає хрипким, птахи виглядають пригнобленими. Хворих тварин лікують за допомогою тераміцину, пеніциліну, курник добре дезінфікують.

Іноді кури несуть яйця без шкаралупи. Це може бути не тільки через нестачу кальцію, а й через запалення яйцеводу. Така хвороба називається сальпінгітом. Її лікуванню допоможе введення в раціон птиці необхідних вітамінів, правильне годування.

Паразити і кури

Бувають глисти і біля курей. При цьому їх легко можна помітити в спорожненнях птахів. Кури стають млявими, менше їдять. Для боротьби з глистами на 1 кілограм корму додають 3 г флубенвета. Терапію проводять протягом тижня.

Домашніх птахів також можуть атакувати пухоїди, кліщі, блохи. Ці комахи небезпечні і тим, що можуть бути переносниками різних хвороб. Через пухоїди деякі кури і півні позбавляються значної частини свого оперення.

При виявленні цих комах потрібно провести антисептичну обробку курника. Заражену птицю обприскують спеціальними препаратами-спреями. Важливо прикрити очі і дзьоби тварин, щоб інсектициди не потрапили всередину.

Від курячих бліх також допоможуть спеціальні хімічні препарати. Але потрібно їх використовувати, строго дотримуючись інструкції. Є і народні кошти. Це, наприклад, зола. Потрібно насипати її в лотки або просто на землю, подалі від курника. Птахи будуть приймати тут сухі ванни, позбавляючись від бліх.

Існують народні засоби, які дозволять дезінфікувати пташники. Полин або піжму заливають окропом у пропорції 1:3, наполягають 12 годин, потім цим розчином обробляють весь курник.

Про автора

admin administrator