Мигдальне дерево декоративне

Авторadmin

Мигдальне дерево декоративне

Вирощування декоративного мигдалевого дерева

–>Декоративний мигдаль (Prunus glandulosa) — рослина, що вирощується з-за приголомшливого раннього весняного цвітіння. Квітучий мигдаль являє собою багатостовбурні карликові чагарники висотою 120-150 см або дерева, що досягають висоти близько 3 м.

  • Посадка в грунт
    • Вибір місця
    • Підготовка ґрунту
    • Посадкова яма
    • Полив
    • Вибір удобрення та підживлення
    • Мульчування
    • Підготовка до зими

    Посадка в грунт

    Декоративний мигдаль не складно вирощувати і доглядати за ним. Період посадки може бути різним: навесні, до того, як почнеться період сокоруху, або в осінній час, після опадання листя.

    Знаєте ви? Спочатку мигдаль вирощували в Китаї, згодом був привезений в Англію, а в XX ст. з’явився на території СРСР. Оскільки у культури східне походження, мигдальне дерево часто називають китайською махрової сливою або сакурою з-за рожевих квітів.

    Вибір місця

    Ділянку для посадки повинен бути повністю на сонці або в напівтіні. Щоб отримати більше квіток на рослині, краще посадити його в такому місці, де більше сонячного світла. В тіні високих будівель і дерев культура буде рости погано. Мигдальні рослини дають цвітіння навесні, до того, як вони починають з’являтися листя. Газонна трава повинна зростати від рослини на відстані 150 див.

    Для вдалого вирощування слід підібрати таке місце, де можна було б посадити ще 2-3 куща мигдалю, так як культура потребує перехресному запиленні. Запилювачами для рослини здебільшого є бджоли, тому якщо поблизу ділянки розташована пасіка, це буде величезним плюсом.

    Знаєте ви? Мигдаль не є справжнім горіхом з ботанічної точки зору. Це косточковый фрукт, пов’язаний з вишнею, сливою, персиками та абрикосами.

    Підготовка ґрунту

    Декоративний мигдаль не вимоглива до ґрунтових умов. Він добре росте в суглинному добре дренується ґрунті. Бажано висаджувати квітучий мигдаль у грунт зі злегка кислим або нейтральним рівнем pH.

    За годину до посадки саджанці слід опустити в глиняну бовтанку, щоб коренева система була в неї повністю занурена. Ділянку для посадки готують заздалегідь. Тут найголовніше — видалити бур’яни. Оскільки в природному середовищі мигдаль воліє рости на кам’янистих схилах, то каміння з ділянки можна не видаляти.

    Посадкова яма

    Посадкову яму готують перед посадкою:

    1. Треба викопати ямку глибиною 30-40 см для карликових сортів або 50 см для традиційних.
    2. На дно лунки укласти 10-сантиметровий шар дренажу — колотий цегла, гальку, пісок, дрібні камінці.
    3. Покрити дренажний шар піском.
    4. В центр ями вбити дерев’яний кілочок для опори. Від поверхні грунту він повинен підноситися на 150-160 див.

    Алгоритм посадки:

    1. Встановити саджанець так, щоб коренева шийка виступала на 1-2 см над поверхнею. Розправити коріння.
    2. Засипати лунку ґрунтом з додаванням 1 частини листової землі, 1 частини перегною і 1 частини піску.
    3. В кислий грунт додають жменю вапна або доломітового борошна.
    4. Утрамбувати грунт.
    5. Полити 1 відром води. Після вбирання води і усадки грунту слід підв’язати молоде деревце до опори.
    6. Провести мульчування пристовбурового кола. Для цього використовують торф.

    Тонкощі догляду і терміни дозрівання

    Якість і кількість вирощеного в саду мигдалю залежить від застосування правильних методів догляду, а також збору, обробки та зберігання горіхів. Плоди мигдалю — це кістянка, схожа на вишню.

    Кістянки виростають з запліднених кольорів дерева і дозрівають восени. Кістянка вважається дозрілої, коли зовнішня лушпиння висохне, розколеться і почне падати з дерева. Зазвичай це відбувається в серпні або вересні.

    Полив

    Квітучий мигдаль воліє зберігати кореневу систему злегка вологою, але не мокрою. В дуже посушливу погоду, якщо грунт навколо рослини стає сухою, то полив здійснюють повільно і глибоко, але не часто.

    Знаєте ви? Виробники шоколаду використовують близько 40% від загальної кількості мигдалю в світі для виробництва цукерок.

    Вибір удобрення та підживлення

    Удобрюють рослина на початку вегетації, додаючи органічні речовини (добре прогнилий компост), а також використовують засоби з високим вмістом фосфору.

    [img hint=Розчин для обробки мигдалю desc=Для підгодівлі мигдалю застосовують водорозчинні добрива, обов’язково дотримуючись вказівок на етикетці, щоб правильно змішати і вчасно вносити їх. ]id:113788[/img]

    Гранульоване добриво розкладають по напрямку від стебла до зовнішнього краю гілок. Також кількість добрива використовують згідно із зазначеними нормами на упаковці.

    Після розкладання гранульованої підживлення, рослина добре поливають, щоб добриво добре вбралося в грунт.

    Внесення підгодівлі пристовбурне коло 2-річного саджанця буде сприятливо впливати на зростання мигдалевого дерева.

    На початку травня рослину підживлюють з розрахунку: на 1 чагарник — 20 г аміачної селітри або сечовини розводять в 5 л води.

    Суміш осінньої підгодівлі для 1 куща може складатися з:

    • 1 кг гною;
    • 20 г сірчистого калію;
    • 40 г суперфосфату.

    Мульчування

    Органічну мульчу розкладають навколо саджанця так, щоб вона не стосувалася підстави чагарнику. Це потрібно для збереження вологи в кореневій системі прохолодним літом. Органічна мульча служить живильним добавкою для грунту, оскільки має властивість розкладатися.

    Важливо! Перед обрізанням мигдалю секатори потрібно обробляти денатурованим спиртом, щоб не поширювати хворобу.

    Підготовка до зими

    Молоді дерева повинні бути захищені від морозу. Крону загортають у лутрасил. Дорослий мигдаль можна не вкривати: підмерзлі пагони швидко відновлюються навесні.

    Щоб рослина благополучно перезимувало, потрібно ще влітку прищипувати верхівки пагонів — такі дії наближають період їх одревесненія. Мигдальний чагарник після посадки і перші 4-5 років вимагає зимового укриття.

    Для цього використовують:

    • солому;
    • сіно;
    • торф;
    • сухі гілки та листя;
    • лутрасил.

    Шар повинен бути 15-сантиметровий. Обов’язково потрібно стежити за тим, щоб під ним не выпрела коренева шийка.

    Як формувати мигдаль декоративний

    Декоративний мигдаль можна піддавати обрізанні відразу після цвітіння — тоді не зменшиться кількість красивих квітів наступної весни. Квітки утворюються на зростанні попереднього року, тому зрізати пагони потрібно до декількох бутонів старого чагарнику. Нижні гілки підрізають для додання квітучому мигдальному чагарнику гарної форми.

    Важливо! Якщо підрізати пагони взимку, цвітіння в наступному році буде мізерним.

    Щорічно потрібно вирізати «мертву» або хвору деревину. Також видаляють зайві, перетинаються або труться один об одного пагони. Занадто довгі гілки обрізають на третину. Зріз роблять трохи вище бічної гілки або нирки. Така обрізка зберігає компактність дерева і сприяє формуванню нових нирок.

    Шкідники і хвороби

    Квітучий мигдаль можуть вражати різні комахи-шкідники та хвороби.

    До них належать:

    • попелиця — проводять обробку «Биотлином» або «Антитлином»;
    • лускаті комахи;
    • павутинні кліщі — проводять обробку «Агравертином» або «Фитовермом»;
    • гусениці.

    Для боротьби з шкідниками можна також застосовувати садове масло або інсектицидну мило. В крайньому випадку використовують інсектициди. При купівлі спеціальних засобів обирають препарати, на яких зазначено, що вони підійдуть для використання в боротьбі з конкретним шкідливим організмом і не завдадуть шкоди чагарнику.

    Борошниста роса — нерідкий ворог рослини. Уражена хворобою листя мигдалю виглядає так, як ніби вона посипана дитячою присипкою. Методи боротьби передбачають видалення заражених ділянок та обробку фунгіцидом, призначеним для використання проти цієї хвороби.

    [img hint=Декоративний мигдаль desc= Потрібно стежити за тим, щоб навколо квітучої рослини не було бур’янів. Правильне запліднення, хороша вентиляція, достатня кількість сонячного світла, регулярний полив — кращі способи захистити мигдаль від шкідників і хвороб.]id:113793[/img]

    Збір і зберігання плодів

    Деякі сорти мигдалевого чагарнику дають плоди. Їх можна побачити на дорослій рослині після 7-10 років зростання. Спочатку мигдальні горіхи дозрівають на вершині дерева, потім — на нижніх гілках. Збір починається, коли 95% кістянок на дереві розкололося. Перший крок у зборі мигдалевих горіхів — зібрати костянку, яка вже розкололася і впала.

    Після цього розстилають брезент під деревом і починають збирати мигдальні горіхи з гілок, до яких можна дістати. Збирають мигдальні горіхи, використовуючи ножиці, щоб підрізати стебла прямо над кісточками. Довгу жердину застосовують, щоб збити костянку з верхніх гілок на брезент.

    Садівники відзначають, що виростити плодоносний мигдаль в Підмосков’ї можливо, однак горіхів буде мало, так як для цього рослини ідеальними умовами вважаються сухі субтропіки південного берега Криму, райони Чорного моря Краснодарського краю.

    Плодоносити мигдаль може в районі південного передгір’я Ставропілля. Однак декоративний сорт (наприклад, Луизеания) буде чудово рости в Підмосков’ї. Рослина з махровими квітками від темно-рожевого до малинового відтінку додадуть особливу декоративність саду.

    Важливо! В Підмосков’ї та інших районах з холодними зимами декоративний квітучий мигдаль потребує укриття.

    Процес збирання, очищення, лущення, сортування і сушіння мигдалевих горіхів досить трудомісткий, зате користь від них велика. Плоди зберігають у добре вентильованих ящиках досить довго — до 2 років. Такий тривалий термін зберігання обумовлений тим, що ці горіхи багаті вітаміном Е.

    Декоративний чагарник мигдалю нескладно виростити. Оскільки він цвіте дуже рясно, кожен буде радий насолоджуватися чудовим ароматом прекрасних білих або рожевих квітів.

    Відгуки користувачів мережі

    Суворі зими середньої смуги Росії переносять деякі декоративні види. До них відносяться мигдаль низький, мигдаль грузинський і мигдаль Петунникова. Чудово ростуть ці чагарники аж до Карелії і Вологди. Мигдаль низький, він же бобовник, степовий, Ледебура, російська.

    Мигдальне дерево: опис, посадка та догляд

    Мигдаль цінується за їстівне ядро ​​кісточки, в якому сконцентрована маса мікроелементів та поживних речовин. Жителям півдня України не складно забезпечити сприятливі для мигдалю умови вирощування. Однак цю теплолюбну рослину можна висаджувати і в центральній Україні. У регіонах із теплими зимами дерево плодоносить через 5 років після посадки. Середня врожайність з 1 дерева — близько 10 кг. очищених ядер. Отримувати солодкі горіхи можна протягом 50 років, якщо вибрати відповідний сорт і дотримуватись правил агротехніки. У цій статті ми розповімо, як виростити мигдаль і правильно доглядати за ним.

    Опис рослини

    Мигдальне дерево – не горіх, як багато кто думає, а кісточкова рослина з роду слив. Мигдаль звичайний є рослиною з сірими пагонами і гладкою корою. У висоту досягає 6-10 м. Листя загострене, темно-зелене. Дерево сильно гілкується, навесні покривається великими одиночними квітками з сильним ароматом.

    Як цвіте мигдальне дерево?

    Цвітіння мигдальних дерев припадає на період з січня до березня, але це тільки в тих регіонах, де зима особливо тепла. Якщо ж брати Україну, то в південних регіонах бутони з’являються у квітні, а ось у середній смузі, де холодніша і довша зима, цвітіння рослин можна очікувати тільки в травні. Починає цвісти мигдаль після посадки лише на 4-5 рік. Цвітіння мигдалю – видовище незабутнє, і фото, представлені у статті, тому підтвердження. Саме тому багато садівників задаються питанням, як виростити мигдальне дерево на своїй ділянці. Під час цвітіння гілки просто усипані білими чи ніжно-рожевими квітами. Квітки можуть бути прості або махрові, діаметром від 2 до 6 см. Період цвітіння продовжується протягом трьох тижнів.

    Мигдальне дерево: врожайність, сорти

    1. “Форос”;
    2. “Никитинський 62”;
    3. “Десертний”;
    4. “Словенія”.

    Популярні види та сорти

    Якщо ви хочете виростити мигдаль на дачі, в першу чергу потрібно вибрати відповідний сорт серед більш ніж 40 різновидів чагарників і дерев. При виборі слід враховувати харчові властивості та стійкість рослини до місцевих погодних умов.

    1. Форос. Доросле дерево з розлогою кроною досягає у висоту 4 м. Цвітіння настає у травні, квіти ніжно-рожеві. Плоди великі, шкаралупа кісточок м’яка.
    2. Десертний. Виростає до 5 м. Дозрівання плодів відбувається у вересні. Плоди приємні на смак, великі.
    3. Нікітський 62. Ідеальний варіант для вирощування у південних регіонах. Дерево цього сорту боїться заморозків. Плоди солодкі. Висота дорослого дерева – до 5 м.
    4. Словенія. Найвищий сорт — до 6 м. З віком крона набуває форми кулі. Урожай дає лише за 6 років. Дозрівання плодів відбувається у вересні. Плоди великі.

    Якщо дерево висаджується з метою прикраси ділянки, а не для отримання мигдалю, потрібний сорт – Розенмунд. Рослина досягає всього 3 м. заввишки, а навесні покривається красивими махровими бутонами яскраво-рожевого кольору.

    Нюанси вирощування мигдалю з кісточки

    Багатьох цікавить, як виростити мигдаль з кісточки? Досвідчені садівники рекомендують до того, як займатися безпосередньо вирощуванням мигдалю з кісточки в домашніх умовах, виконати таку послідовність дій:

    1. Вибрати сорт з урахуванням кліматичних особливостей конкретної місцевості. Справа в тому, що при сильних весняних заморозках зав’язі опадають, тому в регіонах з суворою зимою та затяжною весною садять сорти, що підходять тільки для декоративних цілей.
    2. Визначитись з місцем посадки. Дерева не вимогливі до якості грунту, але погано переносять кислий грунт та вологі ділянки з високим рівнем грунтових вод.
    3. Не забути про «компанію» для мигдалю. Щоб дерево давало урожай, його треба запилювати. Є сорти з перехресним запиленням та комахозапильні. У першому випадку потрібно посадити поряд родинні саджанці, у другому — встановити вулики неподалік.

    Алгоритм посадки

    Виростити саджанець мигдалю з кісточки можна в кімнатних умовах, але коли рослина набере сили, настане час пересаджувати дерево в грунт. Оптимальний сезон для посадки мигдалю на ділянці – осінь. Алгоритм дій наступний:

    1. Викопати яму габаритами 60х60 см.
    2. На дно посадкової ями укласти шар дренажу (жвір, щебінь).
    3. До половини наповнити яму сумішшю грунту, піску та дерну у співвідношенні 1:2:3, підмішуючи 5 кг. перегною та 500 г. суперфосфату.
    4. Встановити в яму опору для подальшої підв’язки саджанця.
    5. Коріння молодого деревця обмазати глиняною бовтанкою, опустити в яму та акуратно розправити.
    6. Засипати посадкову яму землею.
    7. Рясно полити грунт навколо ствола 12 літрами води.
    8. Замульчувати ствол коло торфом.

    Особливості догляду

    При вирощуванні мигдалю в саду догляд у перші роки після посадки полягає у видаленні бур’янів, розпушуванні грунту та своєчасному поливі. Важливо знати, коли та чим підгодувати декоративний мигдаль, вчасно обрізати крону. Якщо ви посадили плодоносячий сорт, то вже через 5 років можна отримати врожай корисних смачних горішків.

    Правила поливу

    Один з секретів, як виростити мигдальне дерево красивим та здоровим, полягає у правильному поливі. Посаджене навесні деревце потребує постійного зволоження. Коли саджанець піде на зріст, поливи скорочують. У разі осінньої посадки мигдаль менш вимогливий до поливу. Надлишок вологи шкідливіший, ніж дефіцит: від нестачі час цвітіння скорочується, а при надлишку коренева система загниє, і кущ слабшає.

    Варіанти підживлення

    Навесні мигдалю потрібний азот. Цей елемент стимулює зростання пагонів та закладку бутонів. Добриво вносять на початку травня. На 1 деревце потрібно 25 г. аміачної селітри. Можна додати мідь. Рекомендується поряд з деревом посадити сидерати (наприклад, горох або люцерну) для залучення комах-запилювачів.

    У процесі вирощування та догляду мигдаль удобрюють 3 рази за сезон:

    • навесні на початку цвітіння — азотом;
    • у травні – комплексними туками;
    • після цвітіння наприкінці серпня – на початку вересня – калієм і фосфором.

    Дозування підбирають з урахуванням складу грунту та віку рослини.

    Обрізка

    Урожайність рослини залежить від того, чи достатньо дереву сонячного світла. Тому важливо регулярно проріджувати та формувати крону, прибираючи зайві гілки. Правила обрізки такі:

    1. Обрізку проводять 2 рази на рік, на початку та наприкінці вегетаційного періоду.
    2. Молоді деревця обрізають до висоти 1,2 м. Пагони обрізають у кільце.
    3. У дорослих дерев видаляють пошкоджені, криві пагони.

    Як захистити мигдальне дерево від хвороб та шкідників?

    Якщо ви хочете, щоб дерево тішило вас своєю красою і давало плоди, важливо вживати заходів профілактики захисту рослин від хвороб і шкідників. Найбільш часто зустрічаються хвороби: парша, іржа, сіра гнилизна і моноліальний опік. Основні шкідники: сливова плодожерка, попелиця, листовійка, короїд-заболонник та мигдальний сім’яїд.

    Для профілактики рекомендують щороку проріджувати крону дерев, обрізати хворі гілки, видаляти з пріствольного кола рослинні рештки. Бажано також розпушувати грунт, боротися з мурашниками та не допускати надлишку вологи в грунті.

    Способи розмноження мигдалю

    Дикий мигдаль розмножується насінням, а окультурені сорти – живцюванням і кореневою порослю. Розмножувати насінням ризиковано – невідомо, що виросте з кісточки і яким буде вміст амігдаліну в горіхах. Через останнє плоди рослини не рекомендується вживати без термічної обробки.

    Незважаючи на те, що мигдаль у природних умовах розмножується насінням, садівники найчастіше використовують вегетативні методи розмноження, оскільки вони дозволяють швидше отримати квітучу рослину.

    Живцюванням

    Підходящий час для черенкування – кінець червня та липень. На живці зрізають міцні гілочки з двома міжвузлями, довжиною не менше 15 см. Живці для посадки потрібно вибирати не повністю одревеснілі і ще гнучкі.

    Місце для укорінення живців має бути помірно освітлене. Перед посадкою ділянку потрібно підготувати: внести легку компостну землю, торф та пісок у рівних пропорціях, перекопати.

    Живці замочити в будь-якому стимуляторі коренеутворення на 12 годин, після чого висадити на підготовлене місце. Зверху краще зробити невеликий парничок для збереження необхідної вологості. Коріння утворюється приблизно через 2-3 тижні.

    Щепленням

    Щеплювати мигдаль можна на сливу, аличу та терен. Процедуру щеплення краще проводити навесні при встановленні стабільно теплої погоди. Для цього зрізають міцний держак, з нього акуратно зрізають бруньку з корою та невеликою смугою деревини. На підщепі роблять чистим інструментом надріз кори у вигляді букви «Т», куди і вставляють щеплення, залишивши нирку відкритою. Потім щеплення щільно фіксують до підщепи садовою стрічкою і смужкою тканини.

    Відведеннями

    Мигдаль легко можна розмножити відведеннями. Для цього молоді гілки, які ще не втратили гнучкість, потрібно пригнути до землі, закріпити і прикопати шаром грунту завтовшки 16–20 см. Приблизно через рік утворюється сильна коренева система і молоду рослину можна буде пересадити на нове місце у відкритий грунт.

    За молодою рослиною слід доглядати, як і інші кісточкові культури: видаляти бур’яну рослинність, розпушувати і поливати. У міру зростання знадобиться щорічне формування крони. Добриво для мигдалю так само потрібне, як і іншим культурам. Навесні будуть потрібні азотні добрива, а влітку можна підгодувати органікою.

    Мигдаль в саду прикрасить будь-яку ділянку, а вирощування і догляд за цією чудовою рослиною буде під силу навіть садівнику-початківцю.

    Підготовка до зимівлі

    Рослина здатна переносити короткочасні зимові заморозки. Навіть якщо верхівки пагонів замерзнуть, після обрізки рослина швидко відновиться. Небезпечніші весняні заморозки, здатні порушити процес бутонізації. Щоб рослина легше пережила холод, восени його удобрюють калієм і фосфором, а влітку прищипують молоді пагони. Екстрена міра захисту від весняних заморозків – використовувати покривний матеріал або димові шашки.

Про автора

admin administrator