На листі смородини коричневі плями

Авторadmin

На листі смородини коричневі плями

У смородини скручуються листя: чим обробити і як боротися

Скорочення листя смородини колись були в моєму саду звичайною справою. Вирішивши розібратися з причиною і усунути її, я покращила здоров`я кущів і значно підвищила врожайність.

Скручування листя на кущах смородини – симптом ураження різними захворюваннями або шкідниками рослин. Помітивши його, потрібно шукати додаткові симптоми, які точно вкажуть на джерело неприємності.

Перші ознаки появи шкідника – дрібні темні точки на листі, пізніше пластини скручуються і сохнуть.

Кліщі живуть колоніями. Навесні, коли температура не перевищує 12-15 градусів, яйця паразита дозрівають за два тижні.

У літню спеку цю стадію вони проходять за лічені дні. На рослини кліщі потрапляють, залишаючи місця зимівлі – опале листя. Якщо не боротися з непроханими гостями, рослина слабшає, частіше уражається хворобами, важко переносить зиму.

смородина стеклянница

Шкідник – метелик, що зовні нагадує осу. У неї невеликі, прозорі крильця, а тільце в поперечних темних і світлих смужках. Через один-два тижні після завершення цвітіння смородини, стеклянница готова відкладати яйця. Кладки комаха влаштовує на висоті близько 45 см від землі, маючи в своєму розпорядженні 40-60 яєць в тріщинах кори.

З`явилися з яєць гусениці проникають до серцевини стовбурів і поїдають її. У перший рік появи паразитів кущ виглядає зовні здоровим. Перезимувавши всередині стовбурів, подорослішали гусениці знову беруться за поглинання серцевини.

На уражених стеблах спочатку скручуються листя, потім стовбур засихає і відмирає. На зрізі видно чорні ходи паразитів.

Смородина листкова галиця

Галлици – дрібні мухи, що завдають шкоди рослинам. Є кілька їх видів. Відклавши яйця у верхній частині пагонів куща, галлица заражає рослину. Личинки живляться соком молодих листочків, чому верхівки пагонів кучерявий і засихають.

Смородина побеговая галлица

Цей вид галлиц влаштовує кладки в нижній частині пагонів. Проникаючи в тріщини, харчуючись соком рослини, шкідники сприяють усихання і загибелі пагонів. Їх колонії можна зустріти в затінених і вологих частинах саду.

Листова галова попелиця

Від цього паразита страждають червона і біла смородина. Відкладаючи яйця навколо нирок, тля дає личинкам можливість харчуватися соком ледь розпустилися молодих листочків. Страждаючи від дії личинок попелиці, листя покриваються коричнево-червоними плямами, скручуються, всихають.

Як боротися зі шкідниками

Щоб паразити не завдавали шкоди кущах смородини, послаблюючи їх, сприяючи зниженню врожайності, хвороб і загибелі, рослини потрібно:

  • регулярно оглядати, обрізати сухі і слабкі стволи- обрізані частини кущів, опале листя потрібно спалювати або прибирати з ділянки-грунт навколо кущів треба перекопувати.
  • якщо на листках з`являється павутинний кліщ, обробляти рослини треба акарицидами – неорон, Сонмайтом;
  • проти попелиці та галиці допомагає обробка інсектицидами до цвітіння. Наприклад, Іскра, Кемофос.

хвороби смородини

Крім паразитуючих комах, всі види смородини можуть вражати хвороби.

  • Сферотека (американська борошниста роса) – вже в кінці весни на листках з`являється білуватий наліт, пагони набувають коричневого кольору, ягоди стають дрібними і несолодкими. Якщо рослина не лікувати, воно може загинути. Щоб врятувати кущ, уражені пагони потрібно зрізати, і провести обробку фунгіцидом. Приклади препаратів – Топаз, Фундазол. В якості профілактичного заходу підходить проріджування кущів, припудривание деревною золою.
  • Септоріоз (біла плямистість) – грибкове захворювання, що розвивається в умовах високої вологості і поганої вентиляції. У загущених, затінених посадках смородини на листках з`являються коричневі плями, бурі по краях. Поступово лист стає світло-коричневим і скручується. Лікування: видалення уражених хворобою стовбурів, обприскування бордоською рідиною. Профілактика – регулярна обрізка кущів з проріджуванням для вентиляції і доступу сонячних променів.
  • Антракноз – грибкове захворювання, його ознаки проявляються в перші літні тижні. Ознаки – поява на листках невеликих червонуватих плям. Згодом вони збільшуються, а листова пластина в цих місцях розширюється і здувається. Лікування – обприскування розчином препарату Алірін Б. Профілактика – видалення з ділянки опалого листя, весняне обприскування бордоською рідиною.
  • Іржа – захворювання, при якому на листках утворюються коричневі плями, спочатку дрібні, потім вони ростуть і зливаються, лист всихає, скручується і обпадає. Щоб уберегти рослину від іржі, в період розпускання бруньок необхідно обробити кущі розчином бордоської рідини 1%, підійде і інший препарат з розряду фунгіцидів. Повторне обприскування необхідно провести, коли формуються бутони.
  • Сіра гниль – на листках з`являється коричневий наліт. Особливо часто страждає від сірої гнилі біла смородина. Лікують рослина триходермин.

Щоб садівники раділи високих врожаїв і не витрачали багато часу на обробку рослин, селекціонери виводять сорти, стійкі до хвороб і шкідників. Якщо щороку кущі хворіють і знижується їх врожайність, можна замінити їх на сучасні стійкі сорти.

Хвороби смородини і агрусу – описи з фотографіями і способи лікування

У улюблених нами ягідних кущів чимало ворогів. На всіх стадіях вегетації рослини може здолати небезпечну недугу. Ми розповімо, як не залишитися без врожаю і чим обробити смородину і агрус від хвороб.

Протягом усього дачного сезону необхідно оглядати рослини в саду, щоб вчасно виявити тривожні ознаки. Чорна смородина (а також червона, біла, рожева) схильна до тим же спокусах, що і агрус, тому боротьба з шкідниками і хворобами для обох культур аналогічна.

Чим хворіє смородина і агрус?

Рослина здатна “сигналізувати” про те, що йому необхідна ваша допомога, тому про більшість захворювань можна здогадатися по зміні зовнішнього вигляду куща.

Сферотека (американська борошниста роса)

Збудник – гриби роду сферотеки (Sphaerotheca). Перші ознаки зараження смородини і агрусу сферотекою помітні вже в травні: листя, стебла куща, а згодом і плоди покриваються білим нальотом (пізніше забарвлення стає коричневою). Потім ягоди дрібніють і втрачають солодкість, хворі кущі не встигають вирости і гинуть. Розвитку захворювання сприяють висока вологість повітря, суха, перенасичена азотом грунт.

заходи боротьби

Уражені частини рослини потрібно негайно вирізати і спалити, а самі кущі обробити фунгіцидом (Фундазол, Топаз та ін.). Для профілактики сферотеки восени необхідно прибирати опале листя, проріджувати кущі. Також ефективно опудривание деревною золою і застосування сучасного біофунгіциду Ампеломіціна. Обприскування проводять 0,5% -ною суспензією 3-5 разів за сезон з інтервалом 7-10 днів.

Септоріоз (біла плямистість)

Збудник – гриби роду Септор (Septoria). Як і для інших грибкових захворювань, найбільш підходящі умови для розвитку білої плямистості – висока вологість, недостатня освітленість, загущені посадки. На листі смородини і агрусу з’являються коричневі плями (2-3 мм в діаметрі), які до середини літа світлішають в центрі, а по краях стають бурими.

заходи боротьби

Заражені листя і пагони необхідно видалити, потім провести обробку 1% -ною бордоською рідиною. Для профілактики потрібно проводити щорічну обрізку кущів, перекопувати міжряддя, восени прибирати з ділянки опале листя. При виявленні ознак хвороби необхідно обприскати кущі розчином Алірін-Б (2 таблетки на 1 л води) з додаванням рідкого мила (1 мл на 1 л води). Обробки проводять 3-5 разів через кожні 7-10 днів.

антракноз

Ще одна поширена грибкове захворювання, знайоме багатьом садівникам. Перші ознаки – невеликі червонуваті цятки (діаметр 1 мм) на листках, які пізніше починають темніти, здуватися і розширюватися. Хвороба проявляється через 1,5-2 місяці після початку вегетації.

Агрус хворіє антракнозом набагато рідше, ніж смородина.

заходи боротьби

Ранньою весною допоможе обробка 1% -ною бордоською рідиною (повторюють після збору врожаю). Оскільки грибок зимує в опалому листі, восени її потрібно ретельно вигрібати з-під кущів і спалювати. Також з антракнозом непогано справляється розчин Алірін-Б (2 таблетки на 1 л води) з додаванням рідкого мила (1 мл на 1 л води). Обробки проводять 3-5 разів з інтервалом 7-10 днів.

іржа

Смородину й аґрус атакують 2 види цього захворювання: бокальчатая (на нижньому боці аркуша утворюються жовто-помаранчеві “бородавки”) і столбчатая (характерні рудуваті дрібні плями на листі) іржі. Через деякий час ягоди і листя хворого куща опадають.

заходи боротьби

Коли листя тільки починають розпускатися, кущі обробляють 1% -ним розчином бордоської рідини (або іншими фунгіцидами), потім повторюють обробку під час формування бутонів. Завершальне обприскування проводять після цвітіння. Також можна використовувати Алірін-Б (2 таблетки на 1 л води) з додаванням рідкого мила (1 мл на 1 л води).

Реверсія (махровість)

Вірусне захворювання, від якого неможливо вилікувати рослину. В основному їм більш чорна смородина. Ознаки махровості смородини: змінюється зовнішній вигляд листя – вони подовжуються і стають загостреними, пізніше виростають безплідні квітки неправильної форми. Хворобу переносять сисні шкідники – кліщі і тля.

заходи боротьби

Хворі кущі доведеться видалити з ділянки, часткова обрізка сильно уражених пагонів навряд чи допоможе. Щоб запобігти появі цього вірусу, уважно поставтеся до вибору посадкового матеріалу. Оскільки вірус махровості переносять комахи, своєчасно проводите обробку саду пестицидами. Для профілактики реверсії 2-3 рази в сезон обприскуйте кущі Пентафагом (200 мл на 10 л води).

смугаста мозаїка

Якщо у смородини завчасно почали жовтіти листя, швидше за все в саду з’явився вірус, що викликає смугасту, або Прожілковая, мозаїку. Характерна ознака – жовтизна – поширюється уздовж прожилок листа, утворюючи мозаїчний візерунок.

заходи боротьби

Вилікувати смородину, уражену смугастої мозаїкою, на жаль, неможливо, тому хворі кущі необхідно викопати і спалити, а ділянку, на якому вірус поширився, потрібно продезінфікувати 1% -ним розчином марганцівки.

сіра гниль

На кущах смородини листя покриваються коричневим нальотом (бура плямистість листя) і засихають, іноді може постраждати деревина, особливо у білої смородини. На ній з’являються грудочки цвілі. У агрусу сіра гниль зазвичай вражає нижню частину пагонів.

заходи боротьби

Проти сірої гнилі застосовують Тріходермін (10 г на 5 л води) або Ампеломіцін (0,5%). Обробки проводять 3-5 разів за сезон з інтервалом 7-10 днів.

Схема обробки смородини і агрусу від хвороб

  • видалення опалого листя, розпушування грунту в міжряддях і навколо кущів
  • обприскування 3% -ним розчином мідного купоросу , 5% -ним розчином залізного купоросу , Настоєм попелу (100 г на 1 л води настояти 3 доби, процідити, долити 3 л води)
  • санітарна обрізка кущів, ретельна вирізка пеньків, спалювання сухих гілок і листя
  • обприскування 3% -ною бордоською рідиною
  • обприскування 1% -ною бордоською рідиною
  • обприскування 1% -ним розчином бордоської рідини
  • прибирання та спалювання листя
  • розпушування грунту навколо кущів

Смородина, стійка до хвороб

Щоб “підстрахуватися” і захистити рослини від більшості захворювань, придбайте сорти чорної смородини, стійкі до хвороб і шкідників: Зоя, Мінська, КВП, Бинар, Катюша, Приморський чемпіон, Голіаф, Клуссоновская, Купалінка, Пам’ять Вавилова, Титания, Церера, Спокуса і ін.

Сорти агрусу, стійкі до хвороб

Агрус найчастіше страждає від борошнистої роси, тому для садівників особливий інтерес представляють сорти, стійкі саме до цього захворювання. Такими є Малахіт, Неслуховський, Хаутон, Родник, Негус, Африканець, Ізабелла, Черниш, Влад, Сенатор, Консул, Командор, Колобок, Краснославянскій, Салют.

Захист смородини та агрусу від хвороб – справа не дуже складне і під силу кожному садівникові. Головне – дотримуватися основних агротехнічні правила і забезпечити рослинам своєчасний догляд.

  • Не правильная пароизоляция под полом
  • Дизайн ванной комнаты с черным полом
  • Ремонт сливного бачка унитаза – обзор популярных поломок и их устранение
  • Не правильная пароизоляция под полом
  • Мыши под полом: обзор способов избавления от ненавистных грызунов
  • Не правильная пароизоляция под полом
  • Вот так делают стяжку над теплым полом
  • Не правильная пароизоляция под полом
  • Вот так делают стяжку над теплым полом
  • Одна из причин почему плитка отходит от теплого пола

В 2011 году был проведен редизайн сайта нашей компании и его запуск в сеть Интернет. Услуги редизайна сайта и его продвижения оказала нам дизайн-студия Web Skill.

Про автора

admin administrator