Навіщо потрібен ПЗУ

Авторadmin

Навіщо потрібен ПЗУ

Підключення ПЗВ без заземлення: електрозахист, призначення, інструкція та поради

Почнемо з розбору понять. Під УЗО сьогодні прийнято здебільшого розуміти диференціальний автомат захисту. Цей прилад займається тим, що вимірює входить в прилад струм і вихідний, і при виникненні між ними різниці ланцюг обривається. Власне, диференціал і позначає знаходження витоку. При цьому передбачається, що на об’єкті є заземлення. Але часто так буває, що саме ця частина і відсутня. Як ведеться підключення ПЗВ без заземлення.

Ще раз коротко про поняття електрозахисту будинку

УЗО для будинку

В даний час прийнято виділяти наступне обладнання для захисту електричної мережі будинку від різних ексцесів:

Отже, висновок: підключення ПЗВ без заземлення можливо, але при цьому є шанс, що корпус під напругою буде висіти дуже довго, і за нього хто-небудь візьметься. А от якщо б все було зроблено за правилами, то відразу після пробою ізоляції виникла б диференціація струмів. Як наслідок, неприємного шоку можна було б уникнути. Тобто УЗО буде працювати, але результат контакту електрики і людини буде залежати тільки від фізичного стану останнього. Наприклад, пенсіонер зі слабким серцем від такої шокової терапії може померти. Життєвий випадок? Накопичувальний водонагрівач з пробитою ізоляцією Тена. Якщо труби пластикові, а клапани перекриті, то є всі шанси включити себе в контур заземлення, просто пустивши воду з-під крана.

Навіщо потрібен УЗО в квартирі без заземлення

Існує спеціальний стандарт на підключення побутової техніки в потенційно небезпечних місцях квартири. До таких відносять насамперед сантехнічний вузол. Обумовлені навіть зони для встановлення пральних машин і заходи безпеки в ланцюзі підсвічування джакузі (ГОСТ Р 50571.11-96 ). (Див. також: Підключення однофазного двигуна)

Так ось! У рядках цього розумного документа написано, що у небезпечних зонах (згідно термінології стандарту) допускається електрообладнання ставити тільки в трьох випадках:

  • Якщо підключення здійснюється через індивідуальний розділяючий трансформатор 3 по ГОСТ/ГОСТ Р 50571.3 згідно з пунктом 413.5.1. Суть тут в наступному. Розділяючий трансформатор не перетворює напругу. На виході його вторинної обмотки ті ж 220 В, а струм дорівнює вхідному за вирахуванням втрат (ККД < 1). Однак, якщо однією рукою взятися за оголений провід, а інший за кран водопроводу, то замкнутої ланцюга не утворюється і людини не вб’є. Зрозуміло, якщо хтось програє взятися відразу ж за обидва кінці вторинної котушки, то отримає своє, але на практиці це зробити дуже складно. А якщо проб’ється ізоляція сама по собі, то трансформатор перейде в режим короткого замикання, і згорять пробки (чи спрацьовують автоматичні вимикачі). Але! Не можна ні в якому разі кінець вторинної обмотки садити на землю. В цьому випадку весь сенс установки такого пристрою втрачається. І не забувайте про слово «індивідуальний»: не можна давати струм більше ніж на один пристрій з домашнього набору побутової техніки.
  • Безпечним є живлення від БСНН або ЗСНН. Що це за звірі, і як це пов’язано з підключенням УЗО без заземлення? Терпіння! Це так зване безпечне наднизька напруга. Наприклад, на цьому принципі працюють без винятку всі портативні електробритви і епілятори. Суть в тому, що напруга живлення не перевищує вважаються безпечними 50 Ст. В електробритви зазвичай 9 або 12 В (до 15). Прямо скажемо, що для пральних машин звичайно, це не варіант, так само як і для посудомийних. Тому ми знову повертаємося до наших УЗО без заземлення. Так-так! Третім пунктом йдуть саме вони. Читайте уважно.
  • Допускається захищати свою побутову техніку через УЗО, що реагує на диференціальний струм. Нагадуємо, що це різниця між вхідний і вихідний споживаної потужністю. У зв’язку з написаним раніше забороняється заземлювати корпус приладів через нульовий провід. У цьому випадку ПЗВ, що реагує на диференціальний струм, не зможе виконувати свої захисні функції. Тому! Корпус пральної машини може кусати приймають душ. Оскільки з вхідного фільтра напруги на масу зазвичай йде близько 60 У. Якщо не вірите, візьміть тестер і переконайтеся. Другий вимірювальний щуп садіть на кран подачі води. Але струм з корпусу зазвичай маленький, навіть нижче, ніж з кожуха системного блоку персонального комп’ютера. Крім того є й ще одна вимога. А саме – диференціальний струм реакції пристрою повинен бути не більше 30 мА.

УЗО для побутових приладів

А взагалі згідно стандарту ванна кімната ділиться на три зони:

Можна підключати УЗО без заземлення?

У стандарті чітко написано, що не допускається застосування систем місцевого зрівнювання потенціалів без заземлення. Щоб було зрозуміліше, скажімо, що корпус кожного прилад знаходиться під певним напруженням. І навіть якщо вони живляться від однієї мережі, різниця між пристроями може і не бути рівною нулю. У цьому випадку можна легко отримати удар струмом, взявшись відразу за обох представників побутової техніки.

Щоб уникнути такої оказії, проводиться електричне об’єднання всіх корпусів пристроїв єдиної провідної шиною (мідь, товста сталь). У свою чергу, до системи зрівнювання потенціалів згідно з техніки безпеки повинні бути підключені всі (!) пристрої, що знаходяться в зонах 0, 1, 2 і 3. А остання з них закінчується на відстані близько 2,4 метра від стінок ванни. Виходить, що навіть якщо і є УЗО, без заземлення ніяк не обійдешся. І це правильно.

Як буде працювати УЗО без заземлення, навіть якщо є чутливість до диференціального струму? При пробої ізоляції воно буде чекати витоку. Але заземлення немає, тому виникне тиша перед бурею, поки хто-небудь не вирішиться через своє тіло пропустити струм витоку, наприклад, в каналізаційний стік (через струмінь води з-під крана). Хочете бути в ролі лабораторної мишки? Але, напевно, є якийсь вихід? В принципі обмеження наших будинків, підключених по системі TN-C (без захисного заземлення можна обійти). Для цього потрібно корпус посадити на нульовий провід, але (!) взятий від входу в квартиру. Тобто ПЗВ повинен працювати сам по собі, а струм витоку пройде повз. Тоді все буде в порядку.

Схема підключення ПЗВ без заземлення

На всякий випадок докладаємо приблизну схему того, як підключити ПРИСТРІЙ без заземлення. Але врахуйте, що це все дрібні відступу від стандарту. За правилами потрібно всім під’їздом замовити проект реконструкції системи електричного постачання відповідно до вимог ПУЕ 7. На нашій схемі показані:

Така схема підключення ПЗВ потрібна лише для ванної та інших вологих місць. На цьому наша лекція закінчена. Ми вважаємо, що читачі тепер знають, як працює УЗО без заземлення. (Див. також: Підключення електродвигуна 380 на 220 Вольт з конденсатором)

Що це – ПЗУ? Схема, розділи та обсяг ПЗУ

Комп’ютери і будь-яка електроніка – складні пристрої, принципи роботи яких не завжди зрозумілі більшості обивателів. Що таке ПЗУ і навіщо пристрій необхідний? Більшість людей не зможуть дати відповідь на це питання. Спробуємо виправити це непорозуміння.

  • Що таке ПЗУ?
  • Жорсткі диски як основні запам’ятовувальні пристрої
  • Розширення та доповнення можливостей ПЗУ завдяки флеш-технологіям
  • З чого складається постійний пристрій запам’ятовування
  • Схематична будова ПЗУ
  • Обсяги пам’яті при використанні в різних одиницях техніки
  • Масочне ПЗУ
  • Постійні запам’ятовувальні пристрої
  • ПЗУ з ультрафіолетовим або електричним стиранням

Що таке ПЗУ?

Чим вони є і де використовуються? Постійні пристрої (ПЗУ) – це енергонезалежна пам’ять. Технологічно вони реалізовані як мікросхема. Одночасно ми дізналися, яка абревіатури ПЗУ розшифровка. Призначені пристрої для зберігання інформації, введеної користувачем, і встановлених програм. У постійному пристрої можна знайти документи, мелодії, картинки – тобто все, що повинно зберігатися протягом місяців або навіть років. Обсяги пам’яті, залежно від використовуваного пристрою, можуть змінюватися від декількох кілобайтів (на найпростіших пристроях, що мають один кристал кремнію, прикладом яких є мікроконтролери) до терабайтів. Чим більший обсяг ПЗУ – тим більше об’єктів може бути збережено. Обсяг прямо пропорційний кількості даних. Якщо ущільнити відповідь на питання, що таке ПЗУ, слід відповісти: це сховище даних, яке не залежить від постійної напруги.

Жорсткі диски як основні запам’ятовувальні пристрої

На питання, що таке ПЗУ, вже дано відповідь. Тепер слід поговорити про те, які вони бувають. Основним запам’ятовуючим пристроєм є жорсткі диски. Вони є в кожному сучасному комп’ютері. Використовуються вони завдяки своїм широким можливостям накопичення інформації. Але при цьому існує ряд ПЗУ, які використовують мультиплексори (це мікроконтролери, початкові завантажувачі та інші подібні електронні механізми). При детальному вивченні буде потрібно не тільки розуміти значення ПЗУ. Розшифровка інших термінів теж необхідна, для того, щоб вникнути в тему.

Розширення та доповнення можливостей ПЗУ завдяки флеш-технологіям

Якщо стандартного обсягу пам’яті користувачеві не вистачає, то можна скористатися додатковим розширенням можливостей наданого ПЗУ у сфері зберігання даних. Здійснюється це за допомогою сучасних технологій, реалізованих у картах пам’яті та USB-флеш-накопичувачах. В їх основі лежить принцип багаторазового використання. Іншими словами, дані на них можна прати і записувати десятки і сотні тисяч разів.

З чого складається постійний пристрій запам’ятовування

У складі ПЗУ є дві частини, які позначаються як ПЗУ-А (для зберігання програм) і ПЗУ-Е (для видачі програм). Постійний запам’ятовуючий пристрій типу А є діодно-трансформаторною матрицею, яка прошивається за допомогою адресних проводів. Цей розділ ПЗУ виконує головну функцію. Начинка залежить від матеріалу, з якого зроблені ПЗУ (можуть застосовуватися перфораційні та магнітні стрічки, перфокарти, магнітні диски, барабани, ферритові наконечники, діелектрики та їх властивість накопичення електростатичних зарядів).

Схематична будова ПЗУ

Цей об’єкт електроніки зображується у вигляді пристрою, який за зовнішнім виглядом нагадує з’єднання певного числа однорозрядних комірок. Мікросхема ПЗУ, незважаючи на потенційну складність і, здавалося б значні можливості, за розміром мала. При запам’ятовуванні певного біта проводиться запайка до корпусу (коли записується нуль) або до джерела живлення (коли записується одиниця). Для збільшення розрядності комірок пам’яті в постійних запам’ятовуючих пристроях мікросхеми можуть паралельно з’єднуватися. Так і роблять виробники, щоб отримати сучасний продукт, адже мікросхема ПЗУ з високими характеристиками дозволяє їм бути конкурентними на ринку.

Обсяги пам’яті при використанні в різних одиницях техніки

Обсяги пам’яті різняться залежно від типу і призначення ПЗУ. Так у простій побутовій техніці на зразок пральних машинок або холодильників можна вистачає встановлених мікроконтролерів (з їх запасів у кілька десятків кілобайт), і в рідкісних випадках встановлюється щось більш складне. Використовувати великий обсяг ПЗУ тут не має сенсу, адже кількість електроніки невелика, і від техніки не потрібно складних обчислень. Для сучасних телевізорів потрібно вже щось більш досконале. І вершиною складності є обчислювальна техніка на зразок комп’ютерів і серверів, ПЗУ для яких, як мінімум, вміщують від декількох гігабайт (для випущених років 15 тому) до десятків і сотень терабайт інформації.

Масочне ПЗУ

У випадках, коли запис ведеться за допомогою процесу металізації і використовується маска, такий постійний запам’ятовуючий пристрій називається масочним. Адреси комірок пам’яті в них подаються на 10 висновків, а конкретна мікросхема вибирається за допомогою спеціального сигналу CS. Програмування цього виду ПЗУ здійснюється на заводах, внаслідок цього виготовлення в дрібних і середніх обсягах невигідне і досить незручне. Але при великосерійному виробництві вони є найдешевшим серед усіх постійних запам’ятовуючих пристроїв, що і забезпечило їм популярність.

Схематично від загальної маси відрізняються тим, що в пам’ятній матриці з’єднання провідників замінені плавкими перемичками, виготовлені з полікристалічного кремнію. На стадії виробництва створюються всі перемички, і комп’ютер вважає, що скрізь записані логічні одиниці. Але під час підготовчого програмування подається підвищена напруга, за допомогою якої залишають логічні одиниці. При подачі низьких напружень перемички випаровуються, і комп’ютер вважає, що там логічний нуль. За таким принципом діють програмовані постійні запам’ятовувальні пристрої.

Постійні запам’ятовувальні пристрої

ППЗУ виявилися досить зручними в процесі технологічного виготовлення, щоб до них можна було вдаватися при середньо- і дрібносерійному виробництві. Але такі пристрої мають і свої обмеження – так, записати програму можна тільки раз (через те, що перемички випаровуються раз і назавжди). Через таку неможливість використовувати постійний пристрій повторно, при помилковому записуванні його доводиться викидати. В результаті підвищується вартість всієї виробленої апаратури. Через недосконалість виробничого циклу ця проблема досить сильно займала уми розробників пристроїв пам’яті. Виходом з цієї ситуації стала розробка ПЗУ, яке можна програмувати заново багаторазово.

ПЗУ з ультрафіолетовим або електричним стиранням

І отримали такі пристрої назву «постійний запам’ятовуючий пристрій з ультрафіолетовим або електричним стиранням». Створюються вони на основі матриці, в якій комірки пам’яті мають особливу структуру. Так, кожен осередок є МОТ-транзистором, в якому затвор зроблений з полікристалічного кремнію. Схоже на попередній варіант, вірно? Але особливість цих ПЗУ в тому, що кремній додатково оточений діелектриком, що володіє чудовими ізолюючими властивостями, – діоксидом кремнію. Принцип дії тут базується на утриманні індукційного заряду, який може зберігатися десятки років. Тут є особливості по стирання. Так, для ультрафіолетового ПЗУ-пристрою необхідне попадання ультрафіолетових променів, що йдуть ззовні (ультрафіолетової лампи тощо). Очевидно, що з точки зору простоти експлуатація постійних запам’ятовуючих пристроїв з електричним стиранням є оптимальною, так як для їх активації необхідно просто подати напругу. Принцип електричного стирання був з успіхом реалізований в таких ПЗУ, як флеш-накопичувачі, які можна побачити у багатьох.

Але така ПЗУ-схема, за винятком побудови комірки, структурно не відрізняється від звичайного масочного постійного запам’ятовуючого пристрою. Іноді такі пристрої називають ще репрограмованими. Але при всіх перевагах є і певні межі швидкості стирання інформації: для цієї дії зазвичай необхідно близько 10-30 хвилин.

Незважаючи на можливість перезапису, репрограмовані пристрої мають обмеження щодо використання. Так, електроніка з ультрафіолетовим стиранням може пережити від 10 до 100 циклів перезапису. Потім руйнуючий вплив випромінювання стає настільки відчутним, що вони перестають функціонувати. Побачити використання таких елементів можна як сховища для програм BIOS, у відео- і звукових картах, для додаткових портів. Але оптимальним щодо перезапису є принцип електричного стирання. Наприклад, число перезаписів у рядових пристроях становить від 100 000 до 500 000! Існують окремі ПЗУ-пристрої, які можуть працювати і більше, але більшості користувачів вони ні до чого.

Оплата договоров ЧАО СК «ПЗУ Украина»

Для оплаты договора страхования без комиссии Вы можете воспользоваться услугами банков партнеров PZU. Выберете ближайшее отделение:

Сеть терминалов самообслуживания City24 насчитывает более 10 000 единиц по всей Украине. Оплата страховых услуг через терминалы City24 – без комиссии для клиентов PZU.

Сеть терминалов самообслуживания ПриватБанк насчитывает более 10 000 единиц по всей Украине.

Найти ближайший терминал

Воспользуйтесь удобными для Вас способами оплаты договоров страхования:

POS-terminal

Офисы PZU в Киеве, Одессе, Харькове и Запорожье оборудованы кассовыми аппаратами и платежными терминалами для оплаты договоров страхования наличными или платежной картой. Адреса этих офисов Вы можете найти здесь.

Онлайн оплата через платежную систему Рortmone

Воспользуйтесь услугами сервиса Portmone.com чтобы оплатить договора страхования через Интернет. Обратите внимание, что оплата через данный сервис предусматривает комиссию.

Оплата с мобильного

Абоненты Киевстар могут оплатить договора страхования со своего мобильного – подробную информацию об этом виде оплаты Вы найдете здесь. Оплатить страховку по мобильному можна на этой странице.

Про автора

admin administrator