Найкращий підгортник

Авторadmin

Найкращий підгортник

Зміст:

Саморобні підгортачі картоплі

Види та інструкції саморобних окучників для картоплі

Одним з важливих моментів, що виникають при вирощуванні картоплі, є проблема підгортання картоплі. Якщо площа посадки невелика, це можна зробити вручну. Процес підгортання досить трудомісткий, тому найкраще користуватися мотокультиватором із спеціальним обладнанням. У наш час ви зможете знайти безліч різноманітних пристосувань, але найчастіше використовують дисковий підгортач для картоплі. Пристрій допоможе вам обробити всі грядки легко та комфортно.

Види окучників

Розглянемо основні види підгортачів для картоплі до мотоблоку. Найбільш простим у використанні є листерний або окучник з фіксованою шириною. Такий пристрій підходить до мотоблоків або культиваторів з потужністю не більше 3,5 л.с. для обробки вузьких міжрядь. На стійці закріплені фіксовані крила.

Найпоширенішим обладнанням є прилад для підгортання картоплі зі змінною шириною захвату, що підходить для потужніших мотоблоків. Використовувати підгортник можна на грядках різної ширини. Головним недоліком пристосування є споживання більшої кількості палива. Для прискорення обробки виготовляють дворядні прилади, що дозволяють проводити обробку вдвічі швидше.

Функціональність двох попередніх може замінити дисковий підгортач. Він коштує дорожче, але зручніший і легкий у користуванні. На ринку представлений середній варіант між дисковим та аналоговим – підгортальник голландського типу, що споживає значно менше енергії, а також коштує дешевше. Крила обладнання можуть обертатися вертикально та горизонтально. Є ще один варіант, але він використовується рідше – підгортальник пропелерного типу.

Переваги пристосування

Кожен вид окучників має свої плюси та мінуси. При використанні підгортання з фіксованим захопленням необхідно дотримуватися однакової ширини рядів посадки картоплі. В іншому випадку Ви тільки пошкодите рослини. Щоб уникнути подібних труднощів, використовуйте прилад для підгортання зі змінною шириною захвату, але він споживає більшу кількість енергії. Також такими пристроями важко користуватися на вологому ґрунті. Перевагами голландського підгортання для картоплі є прийнятна ціна, якісне виконання роботи, невеликі енерговитрати. Пропелерний прилад для підгортання якісно розпушує ґрунт і підсипає його до коріння рослини.

Чудо окучником картоплі вважається дисковий прилад, конструкція якого дозволяє найбільш продуктивно робити роботу. Обробка картоплі дисковим підгортачем утворює високі гребені, прилад дуже зручний у користуванні та дозволяє максимально точно розрахувати певний кут для роботи. Також його можна використовувати для підготовки борозен під посів насіння та посадку розсади. Але головною перевагою окучника дискового типу є те, що його легко виготовити своїми руками, заощадивши гроші.

Як користуватися

Перед початком використання на мотоблок необхідно встановити колеса, зчіпку та підгортку. Далі важливо правильно встановити параметри глибини та кута занурення. Мотоблок ставиться на рівну поверхню, підгортник опускають на землю, кріплять до зчіпки. При цьому немає потреби занурювати інструмент у землю. Важливо, щоб стійка була вертикальною, завдяки чому легко встановити необхідний кут.

Іноді на початку роботи прилад для підгортання сильно поглиблюється або, навпаки, виходить із землі. У такому разі потрібно стійку відхилити назад чи вперед залежно від проблеми. Як уже не раз згадувалося, підгортання картоплі дисковим підгортачем не складає труднощів. Головне правильно виставити відстань між нижніми точками дисків. Розмір відстані залежить від ширини міжрядь. Далі встановлюємо кут повороту або, як ще називають, кут атаки. Цей параметр забезпечує присипання картоплі землею. Величина кута щодо вертикальної осі стала і виставляється один раз. Для кращої роботи потрібно, щоб колеса мотоблока були діаметром близько 70 см, а шириною не більше ніж 14 см. Такі параметри попередять пошкодження рослин.

При використанні дворядного підгортання для обробки картоплі потрібно до зчіпки приєднати прилади на відстані, що дорівнює ширині рядів. Якщо Ви помилилися, можна зупинити машину та відрегулювати ширину.

Саморобний підгортальник

Лістерні та дискові підгортачі, завдяки їх простій конструкції, можна виготовити самостійно. В інтернеті чи спеціалізованій літературі можна знайти багато креслень для саморобного виготовлення інструменту.

Для виготовлення листерного окучника з металу необхідно вирізати половинки виробу завтовшки 2 мм згідно креслення. Далі потрібно вигнути ці половинки, щоб їх радіуси збіглися, зварити їх і обробити шви для отримання ідеально рівного зрізу металу. Якщо зробити дві такі конструкції, то вийде прилад для дворядної обробки картоплі.

Розглянемо модель виготовлення дискової моделі до мотоблоку. Насамперед необхідно підібрати тип крил. Диски – сталеві листи завтовшки 1,5-2 мм із відігнутими кромками. Важливо, щоб диски були симетричні. Якщо не врахувати цю умову, то конструкція йтиме убік, що значно ускладнить роботу. Диски зварюють разом чи з’єднують болтами. У комплект до дисків входить Т-подібний повідець, гвинтові талрепи, що регулюють вертикальну вісь повороту дисків та стійки. Кріпленням до мотоблоку служить балка з крилами. Дуже важливо дотримуватись співвідношень розмірів деталей. Залежно від Ваших можливостей та потреб можна виготовити прилад як із фіксованою, так і змінною шириною захвату.

Можна облаштувати підшипники ковзання для полегшення роботи, підвищення надійності виробу. Для того щоб надійно прикріпити інструмент до мотоблоку, користуються кронштейном зчіпки. До нього прикріплюють повідець за допомогою плоских шайб.

Після збирання конструкції можна провести тестування. Якщо колеса мотоблока почнуть буксирувати, їх потрібно спарити.

Таким чином, ми розглянули основні типи підгортачів для картоплі. Вибір надійного помічника для обробки городу за Вами. Не забувайте, що використання спеціалізованої техніки не тільки полегшить роботу, а й посприяє збільшенню врожаю. Використовувати пристрої можна і для посадки інших культур. Саморобні підгортачі зробити не так вже й складно, головне — правильно скласти креслення та дотримуватися всіх параметрів.

Відео «Дисковий підгортальник своїми руками»

У ролику показаний підгортник для мотоблоку домашнього виготовлення та розповідається, як і з чого він був виготовлений.

Ручний підгортач для картоплі та інше дачне обладнання

Всі городники знають, що вчасно проведене підгортання дуже позначається на врожаї картоплі. Завдяки тому, що кореневі відростки починають рости не лише вниз, а й убік, на них утворюється багато великих бульб. Для того щоб отримати великий урожай картоплі, підгортати його бажано після кожного сильного дощу або рясного поливу.

У наш час технічного прогресу винайдено безліч засобів, що дозволяють механізувати всі трудомісткі операції, пов’язані із земляними роботами. Підгортання картоплі не є в цьому плані винятком. У продажу є повністю автоматизовані інструменти, так і ручні, призначені саме для цієї мети. Ручний підгортач для картоплі може стати оптимальним варіантом як за ціною, так і за продуктивністю.

Існує безліч моделей цього обладнання, призначеного для використання однією людиною або двома людьми. За допомогою цього інструменту зазвичай проводиться не тільки, власне, підгортання, а й посадка картоплі (нарізання рядів). Ручний підгортач для картоплі являє собою досить простий пристрій, в конструкцію якого включений двовідвальний орган, з підрізаючим ножем і ручною тягою з ручками і нашійно-пахвовим доповненням з будь-якого гнучкого матеріалу. Іноді такі інструменти обладнані задньою тягою, призначеною для того, щоб людина, яка йде слідом, мала можливість штовхати їх.

Випускаються такі насадки і для мотоблоків. У плані механізації городніх робіт – це, звісно, ​​найзручніший варіант. Однак мотоблок є не в кожному господарстві, а його покупка може влетіти в копійчину. У цьому випадку найбільш правильним рішенням стане придбання такого інструменту, як ручний підгортник для картоплі. Особливо в тому випадку, якщо ділянка невелика – не більше 4-6 соток.

Якщо ж призначена для обробки площа значно перевищує цей показник, звичайно, найкраще повністю автоматизувати свою працю. При цьому непогано подуматиме про придбання такої техніки, як культиватор. За допомогою цього обладнання можна проводити різні земляні роботи, витрачаючи мінімум зусиль. Давайте розглянемо, як вибрати культиватор, найбільш зручний для кожної конкретної ділянки.

Ця техніка може мати різну потужність та вагу, а також працювати на бензині, електриці або на дизельному паливі. При виборі, як і першому випадку, орієнтуватися потрібно насамперед величину площі ділянки. Для невеликих городів чудово підійде електричний культиватор. Такі моделі відрізняються економічністю, практично не шумлять і не забруднюють навколишнє середовище.

Для великих ділянок відмінним рішенням стане бензиновий чи дизельний інструмент, такий, наприклад, як культиватор “Тарпан”. Це універсальне обладнання, яке при бажанні можна з’єднати з газонокосаркою, водяним насосом, подрібнювачем сміття і т.д. Двигун, що працює на бензині, має потужність 6 л/с, завдяки чому навіть важкий грунт на ділянці 6 соток можна обробити всього за годину.

Кожен власник городу вирішує сам, яке саме обладнання підійде йому найбільше – суперекономічне, таке, наприклад, як ручний підгортач для картоплі, або практично повністю виключає необхідність ручної праці, але більш витратне у фінансовому плані, таке як культиватор або мотоблок.

У будь-якому випадку при покупці будь-якого з цих видів сучасних інструментів можна значно полегшити дачну працю і, відповідно, отримати відмінний урожай, витративши набагато менше зусиль.

Окучник для картоплі – спосіб полегшити фізичну працю

Ось уже й з’являються сходи картоплі. Наступний етап у його вирощуванні – це підгортання. Воно розбиває картопляне поле на борозни, дозволяючи переміщатися ним, не пошкодивши посадки. Підгортання також дозволяє затримуватися волозі в міжряддях, позбавляє бур’янів, захищає від заморозків. Ця процедура сприяє підвищенню врожайності картоплі, оскільки покращує газообмін у пагорбі, де й наливаються бульби. Бажано проводити підгортання після кожного поливу або дощу, щоб розпушити ґрунт та затримати вологу.

Зазвичай для підгортання картоплі використовують сапку. Однак багато городників механізують цю працю, купуючи або створюючи самостійно підгортник для картоплі. У магазинах продаються спеціальні механізовані підгортачі для картоплі. Але навіщо купувати новий агрегат, якщо у господарстві вже є мотоблок. В цьому випадку достатньо придбати підгортник для мотоблока, спеціальний підвісний елемент. Якщо ж у Вас немає мотоблоку, то можна зробити саморобний підгортальник для картоплі, в Інтернеті повно ідей щодо його створення та відео з демонстрацією роботи такого підгортача.

Ідея полягає в тому, щоб два диски відповідного діаметра скріпити під таким кутом, щоб при крученні дисків утворювався горбок. Ну і, звичайно, приробити до пристосування ручку, щоб підгортати можна було, не нахиляючись. Пройдіться з таким підгортником по полю, і не знадобиться півдня махати сапкою. Щоб можна було підгортати рослини, що підросли, потрібно передбачити з’єднання дисків досить високою металевою вилкою.

Саморобний підгортальник: призначення, конструкція, етапи виготовлення своїми руками

Що таке підгортач, як онустроен?

Ручний підгортальник є нескладним інструментом, працювати з яким необхідно вдвох. Конструкція являє собою двовідвальний робочий орган з ножем, що підрізає, передню тягу, за яку одна людина тягне окучник вперед і задні рукояті управління для другої людини.

За допомогою підгортання можна значно полегшити багато рутинні роботи з догляду за ділянкою. Це і нарізання борозен для посадки картоплі, і подальші її підгортання. Також підгортником зручно нарізати гряди, розпушувати ґрунт.

Для виготовлення окучника вам знадобиться:

  • труба порожниста водопровідна для вертикальної стійки діаметром 1 дюйм та довжиною 900-1000 мм;
  • труба порожниста діаметром ¾ дюйма для передньої та задньої тяг;
  • сталь листова 1-2 мм для виготовлення відвалів;
  • талреп для з’єднання передньої тяги та вертикальної стійки для безступінчастого регулювання кута атаки або, якщо не вдалося знайти талреп, сталева пластина з отворами для ступінчастого регулювання кута атаки;
  • трубогиб або паяльна лампа (газовий пальник) для нагрівання металу в місцях згинів;
  • зварювальний апарат;
  • кутова шліфувальна машина (болгарка) для обробки стиків.

Як самостійно виготовити підгортник?

Окучник, який тут описаний, матиме кілька адаптивних регулювань:

  • Регулювання по висоті здійснюватиметься за допомогою телескопічного пристрою центральної стійки: в трубу центральної стійки вставлятиметься труба меншого діаметра, що переходить у задню тягу. Це дозволить людині підігнати висоту у відповідність до свого зростання і комфортного хвату тяги;
  • Регулювання кута атаки. Кут атаки регулюватиметься нахилом центральної стійки щодо горизонтальної площини землі. Цього ми досягнемо за допомогою зміни кута між передньою тягою та вертикальною стійкою. Передня тяга приєднана шарнірно до центральної стійки та регулювання здійснюється за допомогою талрепу, що дозволить плавно змінювати кут залежно від умов ґрунту та зростання передньої людини. Якщо у вас немає такого механізму, як талреп , можна регулювати кут, переміщуючи пластину з отворами на потрібну відстань та фіксувати шплінтами (болтами).

Виготовлення вертикальної стійки

Трубу довжиною 900-1000 мм і діаметром 1 дюйм слід вигнути з відривом приблизно 300-400 мм від кінця на кут 10-15 градусів. Вигин оптимально робити за допомогою трубогибу (спеціального пристосування). Якщо немає такого обладнання, отримати плавний вигин можна наступним чином: набиваємо трубу звичайним піском якомога щільніше, зробивши по торцях заглушки (дерев’яні клини).

Потім нагріваємо місце згину паяльною лампою до червоного кольору і поступово згинаємо трубу до потрібного кута. Пісок усередині труби не дозволить стінкам стиснутися всередину і труба зберігає круглий переріз . До вертикальної стійки приварюватимемо задню тягу і відвали і кріпитимемо шарнірно на болт передню тягу.

Виготовлення передньої і задньої тяг

Задня тяга є вилкою у вигляді букви «П» шириною 500 мм і довжиною рукоятей близько 200 мм. По центру вилки приварюється вертикальний відрізок труби завдовжки 300 мм. Цим кінцем вилка вставляється у вертикальну тягу. Трубу діаметром ¾ дюйма вигинаємо таким же способом, як і вертикальну стійку.

Для регулювання висоти стійки, потрібно просвердлити ряд отворів у верхньому кінці стійки і такий самий ряд отворів у вертикальній частині вилки. За допомогою зміни положення болта в отворах можна регулювати висоту стійки в залежності від зростання орача.

Передня тяга виготовляється у вигляді вилки такої самої ширини, як і задня тяга. Відмінність у розмірах. Довжина ручок передньої тяги повинна бути такою, щоб передня людина могла вільно стояти між ручками і їй було зручно вхопитися за них.

Також можна забезпечити передню тягу гнучким ременем, який одягатиметься на плечі і груди і дозволить розвантажити руки від надмірного зусилля. Довжина ручок може бути приблизно 600 мм. Вертикальну частину вилки робимо довжиною 600-700 мм і розплющуємо на кінці. У цьому місці нам потрібно просвердлити отвір, через який вилка буде кріпитися до вертикальної стійки.

Тепер необхідно зробити механізм регулювання кута атаки. Як говорилося, в ідеалі це має бути талреп, але давайте розглянемо, як зробити регулювання за допомогою пластини з отворами. Механізм є трикутною рухомою системою кріплень. Передня тяга кріпиться шарнірно до вертикальної стійки. Передбачається, що людина, що тягне окучник вперед, тримає тягу на незмінній висоті, тоді для того, щоб змінити кут атаки ріжучої частини окучника, необхідно нахилити вертикальну стійку і зафіксувати її в такому положенні. Для цього між стійкою і тягою поміщається пластина з рядом отворів. Зміна положення вертикальної стійки здійснюється зміною довжини пластини та фіксується болтом із гайкою.

На висоті 300 мм від низу до вертикальної стійки приварюємо куточок 25×25 і шириною 20-30 мм, до якого кріпиться передня тяга. Далі, на відстані 200-250 мм від отвору до вилки приварюємо аналогічний куточок 25×25. У куточку просвердлюємо отвір . Такий самий куточок приварюємо до вертикальної стійки над першим куточком.

Виготовлення двовідвального плуга

Для виготовлення відвалів потрібно підготувати дві однакові пластини товщиною 1-2 мм, вирізавши їх за шаблоном. Потрібно надати їм напівкруглий вигин , як на традиційних плугах. Тепер необхідно приварити обидві половинки плуга до вертикальної стійки. Часто можна бачити у продажу підгортник із змінним кутом між плугами, але чи варто це робити? Ви ж на одній ділянці працюватимете під опукою, ви знаєте свій ґрунт і, спираючись на свій досвід, зможете підібрати постійний кут. Отже, приварюємо половинки і в місці їхнього стику створюємо рівний зварний шов. Зашліфовуємо болгаркою, щоб вийшло рівно і досить гостро.

Підрізаючий ніж

Саме він бере на себе основне зусилля та опір ґрунту при заглибленні плуга. Для ножа потрібно взяти вуглецевішу, ніж на лопаті саморобного плуга, сталь. Вирізати у формі наконечника стріли та заточити під кутом 40-45 градусів. Такий кут дозволить ножу довше залишатися гострим. Залишається приварити до нижнього торця вертикальної стійки, зашліфувати і підгортник готовий до праці!

Звичайно, з першого проходу ви не зможете підібрати оптимальний кут нахилу плуга, не зможете підібрати зусилля, яке потрібно докласти при заглибленні плуга. Але на третій-четвертій борозні, підібравши висоту вертикальної стійки, кут нахилу та зусилля обох орачів, підгортальник сам «полетить», створюючи борозни правильної форми.

Для того щоб максимально спростити та полегшити технологію вирощування картоплі, бажано зробити підгортальник своїми руками. Він дуже необхідний у господарстві, оскільки картопля з давніх-давен є основою нашого харчового раціону. Це нехитре сільськогосподарське пристосування здатне надати велику допомогу садівникам-городникам.

Підгортальник необхідний для спрощення процедури вирощування картоплі.

Своєчасне та якісне підгортання є неодмінною умовою для отримання високого врожаю. Насіння картоплі після присипки товстим шаром землі може розвиватися в найбільш сприятливих умовах. Раніше підгортання на городах та дачах виконувалося виключно вручну під час прополювання. Зараз завдяки наявності мотоблоків цей процес значно спростився та займає набагато менше часу.

Крім свого прямого призначення підгортач можна застосовувати для боротьби з бур’янами, а листерна конструкція може успішно використовуватися при посадці картоплі та інших рядкових культур. Для роботи в польових умовах існують культиватори з великою шириною захвату, які агрегатуються з тракторами. На невеликих земельних ділянках отримали широке застосування підгортачі під мотоблоки або ручні варіанти сільськогосподарських машин.

Принцип роботи окучників

Підгортальник дозволяє прокопувати борозну потрібної глибини з відвалом чорнозему по обидва боки.

За ступенем своєї важливості при обробці картопляних плантацій окучник посідає друге місце після плуга. Конструкція його робочого корпусу дозволяє прокопувати борозну необхідної глибини з відвалом чорнозему з обох боків від неї. При посадці канавку необхідно робити більше, тому що картоплі потрібний товстий шар землі зверху. Потім рівномірно укладаються бульби і рядок засипається. Під час підгортання велике заглиблення забезпечуватиме необов’язково, що значно зменшує навантаження на двигун мотоблока.

Боротьба з бур’янами відбуватиметься як між рядками, так і по самій картоплі. Робочі органи окучника, зрізуючи землю в міжрядному просторі, одночасно виконають його прополку, а земля, яку крила-відвали подадуть на рядок, повністю засипе сільгоспкультуру та бур’яну рослинність. Якщо для картоплі це тільки на благо, то для небажаних рослин гарантоване знищення.

Різновиди окучників та їх особливості

Існуючі підгортачі за особливостями конструкції та технології застосування можна розділити на кілька категорій:

  1. Лістерний (наральниковий) підгортальник.
  2. Нарольниковий підгортальник з регульованою шириною захвату.
  3. Дисковий підгортач.
  4. Підгортальник з робочими органами пропелерного типу.

Дисковий підгортач своєї ефективності перевершує листерні і регульовані зразки.

Лістерний (наральниковий) підгортальник. Це найпростіший і найбюджетніший представник у своєму класі сільськогосподарської техніки. Його основною особливістю є стала ширина захоплення робочого органу. Окучник виготовляється у вигляді двох вигнутих крил, з’єднаних у передній частині та розведених у сторони ззаду. Відстань між краями відвалів задає постійну ширину захвату під час роботи. Простота конструкції дозволяє випускати порівняно легкі робочі органи, що мають при цьому достатню міцність. Відсутність механізму регулювання позитивно позначається вартості виробу і знижує ймовірність поломок при впливі робочих навантажень.

До основних недоліків можна віднести необхідність урахування ширини захвату агрегату при посадці. Картопля дуже вимоглива до безперешкодного доступу кисню. У польових умовах міжряддя йому приймається у вигляді 70 див. на дачних і городних ділянках від 50 до 60 див.

Стійки робочих корпусів виготовляються із тонкостінного металу. Таке інженерне рішення є одним із варіантів захисту мотоблока від навантаження. Навіть у тих випадках, коли його потужність не перевищує 3,5 л. с. а вага 30 кг при виникненні наднормативного навантаження стійка зігнеться і не допустить поломку.

Останнім часом широкого поширення набули окучники з обтічною формою робочої поверхні. Подібне нововведення значно знижує навантаження на двигун мотоблока і не провокує надмірне висушування ґрунту.

Нарольниковий підгортальник з регульованою шириною захвату. На даний момент є одним із найбільш затребуваних. Наявність механізму регулювання дозволяє змінювати відстань між закінченнями крил-відвалів. Таке технічне рішення дозволяє налаштувати агрегат на роботу під будь-яке міжряддя. Але при цьому необхідно враховувати низку істотних недоліків.

Основною особливістю листерного підгортання є постійна ширина захоплення робочого органу.

Під час руху в робочому положенні частина ґрунту обсипатиметься назад у борозну після проходження корпусу. Управління таким агрегатом вимагатиме великих фізичних зусиль і стане причиною швидкого втомлення. У разі збільшення відстані між відвалами значно зросте навантаження на мотоблок. Виходячи з цього, для використання подібної сільськогосподарської зброї знадобиться техніка потужністю не менше 4 л. с. та вагою понад 30 кг. Крім того, наявність механізму регулювання збільшує вагу конструкції та знижує її надійність.

Дисковий підгортач. За своєю ефективністю перевершує листерні та регульовані зразки, але при цьому має більш високу вартість. Ціна залежатиме від наступних факторів:

  • розмір диска та його товщина;
  • якість використаної сталі;
  • наявність механізму регулювання;
  • застосування підшипників чи втулок.

Такий підгортач найбільш вдало поєднується з мотоблоками, що мають не менше двох передач для руху вперед. Робота на зниженій швидкості забезпечує оптимальне використання потужності двигуна та незначні зусилля при керуванні агрегатом загалом.

Підгортальник можна застосовувати на всіх стадіях росту та розвитку картоплі.

При покупці слід віддавати перевагу моделям, виготовленим із високоміцної легованої сталі, з великими товстими дисками, встановленими на підшипники.

Підгортальник з робочими органами пропелерного типу. Такий агрегат має робочі органи, пристрій яких дозволяє подрібнити ґрунт та знищити при цьому бур’яни. Після цього розм’якшений ґрунт перекидається на рядок картоплі. Пропелерні підгортачі слід використовувати спільно з мотоблоками, що мають не менше двох передач для руху вперед. Робота на першій передачі дозволить виконати розпушування та прополювання. При включенні другої буде також здійснюватися підгортання.

Виготовлення окучника своїми руками

Схема дискового підгортача.

Конструкція підгортання будь-якого типу не відрізняється особливою складністю та хитромудрістю. Виготовлення такого пристрою в домашніх умовах є реальним завданням і дозволить значно заощадити кошти.

При виробництві листерного окучника першому етапі виготовляються шаблони для корпусу окучника. Після цього підбирається листовий метал завтовшки не менше 2 мм. За шаблонами вирізаються обидві половинки корпусу і згинаються до збігу кривизни площин. Заготівлі поєднуються і піддаються зварюванню не менше двох разів. Зварний шов слід зачищати болгаркою перед кожним проходом.

Потім переходять до виготовлення крил окучника. Для цього використовують метал такої ж товщини. Площини розмічають, вирізають та згинають за тією ж технологією. Кріплення до корпусу можна виконати у двох варіантах на вибір. Крила можна приварити чи встановити на болти. Другий варіант дозволить виконати заміну пошкодженої деталі без різання металу.

При спільній роботі з малопотужним легким мотоблоком стійка корпусу виготовляється із труби з невеликою товщиною стінки. Її згинають вперед у нижній частині і приварюють до корпусу підгортання. При необхідності у верхній частині стійки свердлять отвори під установку кріплення.

Повернутись до змісту

Особливості складання окучника з дисковими робочими органами

Розглянемо окучник із дисковими робочими органами. Для того щоб складання саморобного підгортання з дисковими робочими органами вдалося, необхідно заздалегідь підібрати два диски. В ідеальному варіанті вони повинні мати опуклу сферичну форму та товщину не менше ніж 2 мм. Не менш важливою умовою є їхній однаковий розмір. Різні діаметром диски призведуть до того, що мотоблок під час роботи вивертатиметься на бік. Найкраще використовувати запчастини зі старої сільгосптехніки. Їх можна зняти з дискової борони, лущильника або, на крайній край, з сошників зернової сівалки.

В останньому випадку можна розжитися підшипниками необхідного розміру. З товстостінної труби виготовляють дві стійки для встановлення робочих органів. На нижніх кінцях приварюють осі для кріплення підшипників, що працюють разом із дисками. Конструкція підгортальника повинна передбачати регулювання під різні міжряддя. З цією метою як раму необхідно використовувати міцний металевий швелер довжиною 1,2 – 1,4 м, горизонтально закріплений за мотоблоком.

Для встановлення стійок на раму знадобиться два кронштейни, які дозволять змінювати кут атаки дисків під час роботи. Їх кріплення до швелера роблять за допомогою пари скоб з різьбленням на кінцях. Наявність такого кріплення дозволить легко та швидко зміщувати стійки вздовж рами та встановлювати при цьому необхідну ширину захвату. Регулювання глибини ходу дисків здійснюється шляхом підняття чи опускання стійки щодо кронштейна. Установка швелера на підвіску мотоблока залежить від його марки та виконується індивідуально.

Як зробити ручний підгортач для картоплі своїми руками?

Сьогодні важко побачити присадибну ділянку, де б не вирощували картоплю. Від забезпечення цього овочу відповідного догляду безпосередньо залежатимуть показники врожайності грядок. Садівнику необхідно буде проводити регулярне підгортання, що можна виконати як вручну, так і за допомогою різних пристосувань та спеціального садового інвентарю. Розкажемо вам докладніше, як зробити підгортник для картоплі своїми руками, і для чого необхідний такий інструмент.

Ручний підгортач істотно спрощує обробіток ґрунту, за допомогою цього інструменту можна боронувати або підгортати картоплю та інші плодові культури. Такий садовий інструмент можна легко придбати в садових магазинах або виготовити його самостійно.

Характеристики

Будь-якому городнику, який має на своїй ділянці картопля, швидше за все, стане в нагоді підгортник. Цей інструмент характеризується універсальністю, допомагає ефективніше впоратися зі складною роботою. Найпоширеніший варіант – це ручний підгортач. Характерні особливості виробу дозволяють нарізати гребені землі по грядах, проводити досходову та післясходову обробку. Розміри стандартного інструменту підходять для одночасного боронування та підгортання міжрядь на полі з картоплею. Залежно від особливостей інструменту можлива обробка кількох рядів з посадками.

Крім розпушування землі в міжряддях, підгортання одночасно видаляє бур’янні рослини. Якісний інструмент, куплений у виробника, має спецпристрій, що сприяє самоочищенню від бруду, що налип. Окучники успішно справляються із завданням на будь-яких типах ґрунтів.

Вибір

Правильно здійснений вибір допоможе у максимальній механізації сільськогосподарської праці. Для менших витрат сил на посадку картоплі нарізати борозни буде простіше з крилами, що регулюються. Щоб підгорнути рослини, краще вибрати дисковий варіант. Щоб якнайшвидше впоратися з роботами, а не тягнути інструмент по кожному ряду, потрібно розглядати дворядну класифікацію окучників. За достатньої потужності мотоблока можна вибрати і чотирирядне обладнання.

Щоб правильно вибрати підгортник, потрібно зіставити ще й такі фактори, як:

  • тип ґрунту;
  • вид мотоблоку;
  • габарити ділянки;
  • можлива до витрати сума.

Наприклад, якщо планується обробляти важкі ґрунти, важливим параметром буде якість сталі. Проте культиватор із малою потужністю навряд чи потягне важкий інструмент. Якщо коштів для придбання якісного інструменту недостатньо, а обробляти потрібно важкі ґрунти, можна звернутися за допомогою до умільців або виготовити потрібні деталі самостійно. Для саморобки стануть у пригоді характеристики деяких популярних моделей.

Наприклад, дворядний підгортач має такі параметри:

  • розміри – 450х130х45 мм;
  • ширина захвату – 300 мм;
  • вага – 4,4 кг.

Окучник дисковий з регульованою шириною, висотою та глибиною має такі максимальні параметри:

  • ширина – 70 см;
  • висота – 62 см;
  • діаметр дисків – 37 см;
  • глибина обробки – 30 див.

Рис.1. Розмітка та складання робочого органу підгортання плужкового типу

Виготовлення задньої рукояті управління

Виготовлення задньої рукояті проводиться у три етапи:

  1. Загнути трубу д 32 довжиною 1000 мм із двох сторін у точках загину 150 мм від країв під кутом 90 градусів;
  2. Просвердлити п’ять наскрізних отворів д 12 кроком 50 мм трубі д 32 довжиною 700 мм;
  3. Зварити обидві заготовки згідно з малюнками 2,3.

Рис.2. Схема складання ручного окучника плужкового типу (вид збоку)

  1. Робочий орган двовідвальний;
  2. Підрізний ніж;
  3. Стійка;
  4. Задня рукоять управління;
  5. Передня рукоять керування;
  6. Механізм талпер;
  7. Кронштейн;
  8. Кронштейн;
  9. Рукоятка ліва;
  10. Рукоять права;
  11. Ремінь для нашійно-пахвової тяги;
  12. Спецболт.

Рис.3. Схема складання ручного підгортання плужкового типу (вид зверху)

Виготовлення передньої рукояті управління

Щоб виготовити передню рукоятку управління необхідно:

  1. Просвердлити наскрізний отвір д12 на відстані 10 мм від краю на трубі д21 довжиною 1000 мм;
  2. Приварити кронштейн для кріплення талпера з відривом 500 мм від краю, як показано малюнку 2;
  3. Загнути в трьох точках трубу д 21 довжиною 1700 мм у точках загину 850 і 500 мм з обох сторін;
  4. Приварити на згинах труби з обох боків на відстані 500 мм від країв два кронштейни для кріплення ременя;
  5. Зварити всі елементи згідно зі схемою на малюнках 2,3.

Складання ручного окучника

Для остаточного складання ручного плужкового підгортача потрібно з’єднати всі елементи підгортання болтами, як показано на рисунках 2,3.

Зробити саморобний підгортальник досить просто, краще витратити деяку кількість часу і сил на спорудження цього необхідного пристосування, ніж обробляти картопляну ділянку вручну за допомогою підручних засобів.

Важливо! Мати в господарстві такий інструмент не лише необхідно, а й вигідно.

В експлуатації такий підгортник зручний і простий, він може коригуватися під зростання і параметри свого господаря і стане просто незамінним помічником у нелегкій праці городника.

Як зробити саморобний підгортальник для картоплі своїми руками? Наочний посібник

Як вибрати підгортальник для картоплі — ручний, тракторний та на культиватор? Практичні поради.

Види вил для копання картоплі, їх плюси та мінуси. Чи можна зробити своїми руками?

Спростіть роботу на городі! Посадка картоплі мотоблоком за допомогою картоплесаджалки та інших пристроїв

Як здійснювати посадку картоплі в гребені вручну та мотоблоком, у чому плюси та мінуси методу?

Рис.2. Схема рукояті дискового підгортача

Виготовлення мостової балки

Для виготовлення бруківки нам знадобиться труба д 32 довжиною 590 мм. У ній потрібно просвердлити отвори з кроком 50 мм, як зображено малюнку 3.

Складання ручного дискового підгортача

Тепер, коли всі елементи для виготовлення дискового підгортання готові, можна приступити до збирання, яке потрібно робити в строгій послідовності:

  1. Прикріпити бруківку до рукояти стопорними болтами;
  2. Скріпити диски зі стійками за допомогою кронштейна та болтів;
  3. Прикріпити двома болтами диски зі стійками до бруківки.

Рис.3. Схема складання ручного підгортання плужкового типу (вид зверху)

  1. Паростки картоплі;
  2. Диски – 2 шт.;
  3. Ступиця з підшипником – 2 шт.;
  4. Кронштейн – 2 шт.;
  5. Стійка – 2 шт.;
  6. Металевий скребок – 2 шт.;
  7. Мостова балка – 1 шт.;
  8. Болт стопорний – 2 шт.;
  9. Рукоятка – 1 шт.

Важливо! Якщо ви хочете використовувати дисковий підгортач, прикріпивши його на мотоблок, то потрібно замінити рукоятку на фаркоп, який також можна зробити своїми руками.

Виготовлення фаркопа для кріплення до мотоблоку.

Щоб зробити фаркоп своїми руками, потрібно взяти втулку 45 довжиною 120 мм, просвердлити в ній два отвори і наварити дві гайки. Потім потрібно під кутом 90 градусів приварити до втулки профільну трубу 50х50 завдовжки 400 мм із кріпленням до мотоблоку.

Види окучників для мотоблоку

Підгортальник до мотоблоку – це обладнання, необхідне сільському господарстві. Його ставлять на третє місце за значимістю після таких конструкцій, як плуг, лебідка. Якщо їм навчитися добре керувати, він принесе чимало користі. Є кілька різновидів підгортальника і у кожного своє призначення, принцип роботи, пристрій.

Лістерний

Це одна з найпростіших конструкцій, що встановлюються на мотоблок. Має фіксовану ширину захвату. Обладнання складається з двох зафіксованих крил, що мають з’єднання між собою та трохи розсунутих у сторони. Оскільки елементи знаходяться в нерухомому стані, неможливо виконати регулювання ширини захоплення. Тому неможливо підлаштувати техніку під розмір міжрядь.

  1. У продаж продукція надходить із шириною захоплення 25-30 см. Це не найзручніший варіант для підгортання. Норма за технологією посадки та вирощування картоплі потребує параметра 50-60 см.
  2. По конфігурації відзначають наявність тонких стійок, що перешкоджають перевантаженню культиваторів, якщо занурювати пристосування в щільний шаруватий ґрунт.
  3. Багато моделей мають ергономічну, обтічну форму, що визнають за перевагу. Так лопаті менше вивертаються при роботі і не висушують ґрунт.

При покупці техніки вивчають відповідність заявленим технічним характеристикам та ГОСТ стандартам.

Дисковий

Навіть якщо подивитися фото можна побачити низку переваг. Інструмент поєднується із інструментом. Допустимо застосування на культиваторах на низькій швидкості. З її збільшенням підвищується і потужність, що видається. Це відбивається на ефективність орання, тривалості роботи на ділянці.

Висока зручність при експлуатації:

  1. Не потрібно докладати багато зусиль.
  2. Конструкція поступово просуватиметься вперед, без додаткового підштовхування ззаду.

Універсальність та широка сфера застосування. Інструмент підійде для того, щоб садити бульби, обробляти кущі картоплі та інші культури, що ростуть, під час активного зростання надземної частини.

На замітку! Популярністю користуються моделі, при виготовленні яких використана високолегована сталь, з наявністю додаткових підшипників кочення. Вони замінили втулки ковзання та мають великий діаметр.

Пропелерний

Тип підгортання підходить для облаштування мотокультиватора або мотоблоку. Він має дві передні передачі. Це сприяє підвищенню потужності до 180 оборотів за хвилину, за умови, що техніка їде на другій передачі. Інструмент призначений для:

  • розпушування;
  • перекидання ґрунту в грядку з області між рядами.

Агрегат дійсно корисний, але тільки при дотриманні інструкції з монтажу, подальшої експлуатації, обслуговування.

Ще один варіант підгортання – «Тяни-Толкай», який у народі називається ручним плужком. Він є нерегульованим. Конструкція інструменту дозволяє нарізати їм борозни, прополювати бур’яни, підгортати висаджену картоплю. Ширина виробу становить 45 см, а висота – 90 см (разом із ручкою). Агрегат має вагу 7 кг. Він полегшений за рахунок прогумованих ручок. Ціна інструменту – від 1500 гривень. Він виготовлений у Києві.

Популярний інструмент ручного типу – “Феном”. Конструкція передбачає можливість роботи як із двома, так і з одним оператором. Окучник є регульованим як по висоті ручок, так і по ширині гряди, що обробляється. Як додатковий інструмент до підгортача пропонується плоскоріз, який з’єднується ручкою звичайними болтами. Габарити виробу – 16х40х40 см, а вага – 10 кг.

Важливо! Різноманітність моделей типу «Дружба», «Тяни-Толкай» розширюється за рахунок роторного активного підгортання нового покоління, яке ще називають пропелерним. Вважається, що інструмент не тільки розпушує ґрунт, а й дозволяє боронувати розпушеною землею рослини, що дуже корисно для їхнього коріння.

Сучасні виробники пропонують плоскорізи. Цей інструмент є зігнутою пластиною з заточеними краями. За допомогою обладнання можна видаляти бур’яни та розпушувати ґрунт. Для прополювання одночасно кількох міжрядь кілька плоскорізів комбінуються на спеціальній зчіпці. У продажу вона називається широкорядним пропільником.

З ручних інструментів для розпушування популярність отримав культиватор «Торнадо». Він відрізняється простою конструкцією, яка є з’єднаними до ручки вигнутими зубцями. По відношенню до основи вони розгорнуті проти годинникової стрілки. Щоб працювати з інструментом, достатньо повертати навколо осі у вертикальному положенні.

У цей час диски проходять через ґрунт, підгортаючи рослини поблизу. Також регулюється відстань.

У випадку з автоматизованими пристроями все залежить від типу транспорту. Стандартно – потрібно лише керувати машиною.

Процес виготовлення

Саморобний підгортач для картоплі повинен одночасно виконувати кілька завдань, тому його доцільніше робити регульованим. Для цього беруть основну сталеву трубу і по центру роблять отвір. Від нього відміряють однакові відстані і свердлять ще отвори. Потім вставляють трубку-перехідник, а потім – трубку для задньої тяги.

Рухливу частину ручного дискового підгортача для картоплі, що виготовляється своїми руками, роблять так: трубку, що використовується для передньої тяги, приєднують до основної ручки за допомогою шарніра або зварювального агрегату. Їм же з’єднують задні стійки та диски до стійки. Щоб кути поворотів були регульованими, приєднують талреп.

Визначившись з кутом нахилу передньої тяги, талреп прикручують на болти відповідного діаметра та довжини. При такому складанні ручного дискового підгортання одержують цілком надійне пристосування для розпушування ґрунту та формування високих гряд. За потреби болти з гайками можна використовувати і в інших місцях.

Важливим моментом вважається виготовлення основної ручки, за яку тягнути підгортник. Протягом усього процесу рекомендується всі роботи виконувати акуратно та уважно, інакше велика ймовірність пошкодження матеріалу. Для точності рекомендується використовувати транспортир, оптимальний кут – 15 градусів. Трубку вертикальної станини починають гнути, відступивши від кінця 40 див.

Закінчивши з головною ручкою, переходять до приварювання ще однієї трубки – задньої тяги, яку встановлюють у тій самій точці, що й передню тягу. До трубки задньої тяги приварюють відвали. Виготовляють диски із металевих листів, краї обов’язково шліфують болгаркою. Якщо цього не зробити, через нерівності дисків пристрій буде часто застрягати в землі, тим самим затягуючи процес обробки присадибної ділянки. До того ж нахил диска має бути в обов’язковому порядку, щоб покращити якість оранки ґрунту.

Завершальним акордом стане монтування ручок. Як відповідний матеріал вибирають металеві трубки з мінімальним показником в діаметрі. Якщо є можливість та бажання, встановлюють ручки, придбані у спеціалізованому магазині. З кріплень застосовують шурупи, під які вже заздалегідь виконані отвори в основній трубці. Але краще скористатися зварювальним агрегатом, що буде надійніше.

При виготовленні ручного пристрою рекомендується відразу стежити за відстанню між ручками, щоб людина змогла вільно між ними поміщатися. Інакше експлуатувати такий підгортник буде важко. Як варіант, дві ручки замінюють на одну Т-подібну відповідну довжину. Така конструкція не вимагає дотримання конкретної відстані, працювати з нею набагато комфортніше.

Дотримуючись точних креслень, виготовити підгортник для картоплі своїми руками нескладно

Головне, всі етапи процесу виконувати якісно і за технологією, не забуваючи про запобіжні заходи.

  • Потім рекомендується крила окучника розгорнути максимально можливу ширину. Інструмент встановлюють у міжряддя і ведуть уздовж борозни, завалюючи насіннєву картоплю землею.
  • Перше боронування час проводити одночасно з появою сходів. Мотоблок встановлюють так, щоб оброблена борозна опинилася між дисками. Інструмент потрібно вести рівно, диски утворюватимуть гребінь, одночасно подрібнюючи грудки землі.

Дізнаєтеся більше про ручний підгортник ви можете з відео нижче.

Навіщо потрібен процес підгортання

Всім відомо, що коли картопля перебуває в стадії зростання, вона вимагає регулярної підгортання. Але не всім відомо, для якої мети це роблять. Картоплю необхідно підгортати з наступних причин:

  1. За рахунок розпушеного ґрунту, коріння картоплі одержує повітря, завдяки чому він швидше росте;
  2. За рахунок проникнення повітря швидкість утворення бульб збільшується.
  3. Завдяки процесу підгортання ви отримуєте врожай на 20-30 відсотків більше.

У тих регіонах країни, де прохолодно і досить волого, процес підгортання проводять з регулярною постійністю. Завдяки чому, з ґрунту йде непотрібна вода, починається процес нагрівання і картопля збагачується повітрям. На посушливих районах України підгортання може негативно зашкодити врожаї, оскільки видаляється волога з грунту.

Ось важливі моменти в процесі підгортання:

  • Підгортання необхідно здійснювати у конкретний час. Стандартно, картопля піддається розпушенню двічі за сезон. Спочатку підгортають при зростанні картоплі завдовжки на десять сантиметрів від землі. Повторно починають розпушувати землю, коли рослина досягла двадцяти сантиметрової довжини. Дуже важливим моментом є, щоб квіти не були розкриті.
  • Процес підгортання робіть у похмуру погоду, ранні або вечірні години. Ідеально, якщо цей процес зробити після дощу, поливу чи після роси.
  • Не проводьте підгортання у спеку. Оскільки частини рослини, які згодом опиняться на сонці, згорять.
  • Підгортання виконується за допомогою інструментарію, такого як сапка, граблі або мотика. Це дуже трудомісткий та тривалий процес. Ми рекомендуємо вам використовувати ручний підгортник, який, прочитавши нашу статтю, ви зможете зібрати самостійно.

Читати також: Модуль пружності

Види ручного окучника

Якщо ви бажаєте знати про те, як зробити ручний підгортник для картоплі, то ця стаття створена спеціально для вас. Адже тут ми поговоримо саме про це питання.

Існують два популярні види окучника ручного:

Коли ви подивитеся на підгортач дискової, він зроблений у вигляді рами на колесах, і на неї закріплені диски.

Такий підгортник зроблений з наступних складових частин:

  • повідець Т-подібної форми;
  • талрепи гвинтового типу, у кількості двох штук. Вони необхідні регулювання рухливості дискових відвалів.
  • стійки – 2 штуки;
  • дискові відвали – 2 шт.

На замітку: Такого типу підсапник підійде, коли потрібно зорати землю перед посадкою або після того, як ви зібрали врожай. Також ним можна скористатися при оранні землі між грядками. Ви можете змінити відстань повороту дисків, і відповідно у вас зміниться відстань між грядками (максимальна відстань 75 сантиметрів). Слідкуйте за тим, щоб кут повороту був однаковий з усіх боків, інакше окучник потягне. Діаметр колеса дорівнює 70 см, ширина коливається від 10 до 14 см. Такі розміри вважаються найбільш прийнятними для процесу орання.

Підгортальник у вигляді плуга – теж досить зручний винахід у застосуванні, і завдяки йому ви швидко підгорнете всю свою ділянку за короткий проміжок часу. Найчастіше його встановлюють на мотоблок, і під час пересування він утримується у борозні. Таке спільне застосування дозволить вам підгортати велику площу, навіть при сухій землі. Тут також ви зможете регулювати ширину оранки та глибину. Ідеальним співвідношенням розмірів орання є ширина 20 сантиметрів, а глибина до 15 сантиметрів.

На замітку: більшість дачників – городником воліють дисковий підгортач, так як він легший у застосуванні. А також за допомогою нього виходять красиві рівні рядки. Але ціна таких окучників висока, і ми пропонуємо виготовити його своїми руками. Але приготуйтеся, це не дуже легке заняття. Для початку уважно вивчіть креслення саморобного підгортання. Ну а потім виконайте низку таких дій.

Спочатку насамперед необхідно зробити диски для нашого саморобного підгортання картоплі. Отже, потрібно спочатку підготувати креслення всіх елементів та деталей. Розглянемо з вами чудове наочне креслення: при виготовленні дисків слід вибрати дуже міцний метал. Деякі майстри виготовляють диски з кришок від каструль.

Потім слід зробити диски кріплення. Для зручнішого керування слід зробити у ручного підгортання два відводи.

Схема саморобного окучника де:

Креслення: ручний підгортник своїми руками

  1. Грядки для обробки.
  2. Диски.
  3. Кулачковий механізм.
  4. Кріпильний кронштейн.
  5. Стійка.
  6. Сталеві скребки-2 штуки.
  7. Мостова балка.
  8. Стопорний болт.
  9. Рукоятка.

Що потрібно для саморобного підгортання:

Отже, приступимо до виготовлення ручного підгортача, необхідно приготувати такі деталі:

  • Диски увігнуті їх потрібно дві штуки. Як описано вище, підійдуть і кришки від каструль діаметром від 40 до 60 см;
  • Тарлепи гвинтові їх теж потрібні дві штуки;
  • 1-метрова порожня трубка, яка буде служити вертикальною стійкою в діаметрі, вона повинна бути 1 дюйм. Ще одна порожня трубка з перерізом ¾ дюйма, яка виконуватиме функцію передньої та задньої тяги;
  • Т-подібної форми повідець;
  • Газова лампа або трубогин;
  • Регульовані перехідники для з’єднання дисків;
  • Болти та зварювання для кріплення.

Виготовлення ручного підгортача своїми руками

Напевно ви вже зрозуміли те, що окучник для картоплі своїми руками виготовити, цілком можливо проте варто проявити свої навички і знати деякі моменти виготовлення цього винаходу. І саме про особливості виготовлення ми поговоримо нижче.

Етапи робіт такі:

  • Регулювання. Найкраще, щоб саморобний підгортальник був багатофункціонального призначення. З цієї причини варто поставитися з великою відповідальністю до функцій регулювання. Висота регулюється за допомогою спеціального телескопічного апарату, розташованого у центральній частині. У трубку з великим розміром вставляється трубка меншого діаметра, і вона перетворюється на задню тягу. Завдяки цьому ручний підгортник можна буде відрегулювати під розміри зростання людини.
  • Контроль атакуючого кута забезпечується нахилом стійки у центрі. Цей ефект можна отримати за рахунок зміни різниці кута між вертикальною станиною та передньою тягою.
  • Потім станина можна привести в рух. Передню тягу слід прикріпити шарніром до стійки у центральній частині. Тарлепою проводитиметься регулювання.
  • Скріплюємо задні стійки та диски до стійки за допомогою зварювального апарату.
  • Далі, кріпимо передню тягу. Для цього вам знадобиться шарнірний інструмент і довгий болт.
  • Завдяки цим діям у вас утворюється задня тяга у вигляді форми букви “П”, ширина якої максимум п’ятдесят сантиметрів. Мінімальна довжина ручки – двадцять сантиметрів.
  • По центру вилки прикріплюємо вертикальну трубу (тут знову використовуємо зварювальне обладнання). І завдяки кінці трубки, вся зроблена конструкція прикріплюється у вертикальну тягу.
  • Щоб ви змогли регулювати стійку, у її верхній частині робимо отвори. Такі ж прорізи свердлимо у вертикальній вилці.

На замітку: перш ніж приступити до встановлення дисків, проведіть процес зачистки дисків з усіх боків. Якщо замість дисків ви використовуєте кришки, то вам слід їх зігнути таким чином, щоб одна сторона була увігнута, а інша опукла.

На закінчення

Ось ми й закінчили процес збирання вручну. З цієї статті ви змогли дізнатися про те, як зробити ручний підгортник для картоплі самому. А якщо ви створили підгортач, то необхідно його протестувати. Це дуже зручний інструмент, він багато разів зробить вашу роботу легше. Звичайно, багатьом здасться, що його неможливо зібрати, але запевняємо вас, що ви зможете. Просто уважно вивчіть всі креслення та прикладіть трохи винахідливості. Далі, ви можете переглянути відеоінструкцію, як виготовити ручний підгортник у себе на дачній ділянці.

Відео виготовлення дисковий підгортальник для картоплі

Ручний підгортник для картоплі своїми руками креслення

Картопля без підгортання

Існує спосіб вирощування картоплі, при якому не обов’язково підгортати картоплю. Коли на присадибній ділянці ґрунт за своїми характеристиками не підходить для вирощування картоплі, то в такому разі має бути застосована посадка картоплі без перекопування землі та підгортання.

Для цього виконують поверхневу посадку картоплі з подальшим мульчуванням. Для цього на поверхні ґрунту роблять посадкові лунки глибиною не більше 5 см. У них розкладають пророщені бульби і зверху накривають шаром соломи чи трави.

Схема розташування бульб є стандартною і становить 26-30 х 45-50 см. При використанні такого способу вирощування у проведенні підгортання немає жодної необхідності.

Хороші результати дають сорти картоплі, що не потребують підгортання. Адже пагони картоплі просто починаються плестися шаром соломи.

Подальший догляд за картоплею зводиться до регулярного поливу та своєчасного підсипання соломи чи трави. Крім простоти вирощування такий спосіб забезпечує швидкий та легкий спосіб збирання врожаю. Для цього достатньо за допомогою вил згрести шар, що мульчує, і зібрати дозрілі бульби.

Інструмент для підгортання картоплі

Для швидкого та якісного проведення підгортання картоплі можна використовувати цілий спектр ручного інвентарю та іншого обладнання:

Мотика для підгортання картоплі

Являє собою ручний інвентар, який пристосований до розпушування поверхні ґрунту на глибину 5-7 см. Для ефективного темпу роботи необхідно підтримувати лезо даного знаряддя праці завжди в досить гострому стані.

Тяпка

За своєю конструкцією та способом застосування схожа з мотикою. Єдиною відмінністю є менша вага, більш тонке робоче лезо і як наслідок менша глибина обробітку ґрунту (2-3 см). Як правильно підгортати картоплю сапкою можна навчитися всього за кілька застосувань. Адже цей інструмент простий і надійний у використанні, а техніка проведення відрізняється лише застосовуваним для цього видом знаряддя праці.

Окучник

Якщо подумати, чим підгортати картоплю крім сапки, то слід відразу згадати таку надійну і продуктивну зброю як підгортник. Це знаряддя праці представляє металеву стійку, яку з двох сторін навішані металеві відвали. Відвали такої конструкції навішуються на мотоблоки чи міні трактори. Окрім цього, такі відвали можна начепити на ручний культиватор. Для ефективного використання цієї зброї необхідно забезпечити однакову ширину міжрядь та рівномірність самих рядів картоплі.

Сошка

Цей ґрунтообробний пристрій є точною копією підгортання. Єдиною відмінністю є те, що окучник виготовлений у заводських умовах, а сошка для підгортання картоплі своїми руками виготовляється.

Мотор чи самі?

Підгортання може проводитися в півряда (вгорі праворуч на рис. на початку), коли кожна грядка загортається землею в 2 проходи, і відразу в ряд (внизу зліва там же). Підгортання в 2 проходи по півряда корисне лише для окремих культур, що вирощуються на тонкому родючому шарі в умовах недостатнього зволоження: провал на гребені призми відвалу служить уловлювачем вологи. Ефективне підгортання картоплі ведеться тільки відразу в ряд.

Ручне підгортання одним працівником можливе тільки в півряда на легких, пухких, слабо зволожених ґрунтах, на ширину до 30-35 см. Вже для підгортання картоплі на звичайній городній землі без механічної тяги потрібні як мінімум двоє (поз. 1 на рис. нижче). ): передній створює власне тягу, а задній тримає борозну та глибину обробки.

Прекрасна вправа для феміністок, які бажають показати себе нічим не гірше за мерзенних самців-домагачів. Але ліберально-толерантні дамочки віддають перевагу громадським акціям, в інтернеті чи натурі. Можливо тому, що там не треба робити корисної роботи? А за марну можна виторгувати оплату якомога більше, т.к. 100% достовірні критерії оцінки непродуктивної праці неможливі у принципі. Але повернемося до теми.

Наявність у розпорядженні мотоблока потужністю від 0,5-1 кВт дасть можливість проводити підгортання картоплі в ряд, поз. 2 на рис. Мотоблок Нева тощо. потягне 2-корпусний підгортник на ширину обробки до 0,8 м, поз. 3, за схемою 0,5 ряду 1 ряд 0,5 ряду. На будь-який міні-трактор можна навішувати 3-корпусний підгортач того ж типу (поз.

4), на обробку 0,5 1 1 0,5, або 2-корпусний для обробки 1 1. Продуктивність праці при цьому зростає, у розрахунку на 1 прохід, у 2-3 рази в порівнянні з підгортанням у ряд, але витрати на придбання спецтехніки зростають у рази. Тому далі ми зосередимося на тому, як зробити підгортник для мотоблока своїми руками, з можливістю використання його ж «самотягом», і як виготовити ручний підгортник для малих площ, прим. до 20 соток.

Диск чи лемеш?

Окучники до мотоблоку своїми руками

Вертикальна стійка

Багатофункціональність – обов’язкова особливість будь-якого пристрою, у зв’язку з цим і потрібно приділяти увагу регулюванню пристрою. Регулювати за висотою можна за допомогою телескопічного апарату центральної частини

У трубу потрібно вставити в трубку, яка менше у перерізі, ніж інша, вона переходить у задню тягу. Якщо скористатися таким способом, то можна легко регулювати підгортання до рівня росту городника

Регулювати висотою можна за допомогою телескопічного апарату центральної частини. У трубу потрібно вставити в трубку, яка менше у перерізі, ніж інша, вона переходить у задню тягу. Якщо скористатися таким способом, то можна легко регулювати підгортання до рівня росту городника.

Регулювання

Регулювання кута нахилу виконується за допомогою талрепу

Станина інструменту має бути рухомою. Для виконання цієї умови передню тягу шарніром прикріплюють до основної стійки, регулювання виконується за допомогою талрепу, що дозволяє змінити кут нахилу. У разі, коли талреп відсутній, використовують металеву пластину, її фіксують у потрібному положенні та закріплюють болтами.

Зварювання

До стійки потрібно приварити задню тягу та відвали, потім прикріплюється передня тяга. Ширина задньої тяги – 0,5 метра. Рукоятки – 0,2 метра. До центру вилки приварюють трубу, довжиною 0,3 метра, цим кінцем конструкція вставляється в порожнину вертикальної тяги.

Для регулювання висоти стійки необхідно розсвердлити отвори, що знаходяться на її верхньому кінці. Такі самі маніпуляції необхідно зробити з вертикальною вилкою. У передній та задній тяг має бути ідентична ширина.

Виготовлення двовідвального плуга

Щоб зробити двовідвальний плуг, знадобляться пластини, кожна по два міліметри завтовшки. Їм потрібно надати напівкруглі вигини. Потім проводиться процес приварювання двох половинок до стійки.

Два важливі аспекти роботи: шов у місці, де стикуються деталі, повинен бути рівним, пластини повинні бути відшліфовані за допомогою болгарки.

Виготовлення ножа, що підрізає

Щоб виготовити нож, що підрізає, потрібно роздобути сталь з високою концентрацією вуглецю.

Потім слід вирізати ніж, який своєю формою має бути схожим на наконечник стріли, і ретельно його заточити (кут між поверхнею та ножем має бути 45 градусів)

Чому саме 45? Якщо шліфувати ножа під таким кутом, то він довгий час не втрачатиме своєї гостроти. Далі потрібно приварити нож, що підрізає, до нижньої частини стійки і зашліфувати.

Диски

Для початку необхідно вирізати 2 пластини зі сталевого листа, потім слід надати їм форму півкола. Обидва диски фіксуються на стійці. Зварний шов може бути рівним.

Попередньо всі частини, які підлягають зварюванню, потрібно зашліфувати болгаркою, а диски ретельно заточити. Підрізаюча частина перебирає майже весь опір грунту.

Не треба купувати магазинні диски, так як заточити метал, з якого вони виготовлені, болгарка не здатна.

Окучник — майже незамінний інструмент, який обов’язково має бути у кожного поважного свого часу та сили городника.

Як для садових інструментів, окучники — досить дороге задоволення, яке справді здатне допомогти у господарстві. У будь-якому випадку навіть це недешеве обладнання можна зробити власними руками, достатньо вміти користуватися інструментами та використовувати креслення.

Як зробити окучник для картоплі своїми руками вперше з’явилася Про ферму.

Самостійне виготовлення

Для самостійного виготовлення інструмент нескладний. Щоб виготовити підгортник самому, потрібні креслення та навички роботи з металом. Бажано мати такі інструменти:

  • зварювальний апарат;
  • газова горілка;
  • кутовий шліфувальник;
  • дриль;
  • точило.

Альтернативою послужать саморобні підгортачі, які можна використовувати з будь-якими мотоблоками та культиваторами. Для виготовлення деталі потрібен сталевий лист, з якого вариться основа. Труба гратиме роль кронштейна. Все навантаження на собі нестиме елемент, званий стійкою. Для крил потрібно два аркуші однакової величини. Якщо підгортник буде регульованим, то до основи крил кріпляться шарніри. Для найкращої жорсткості вироби згинаються під невеликим кутом. Дворядний підгортник відрізняється від простого збільшеними розмірами кронштейна. Він має бути достатнім для кріплення двох пар плугів (крил).

Саморобний окучник-культиватор із велосипеда

Ось-ось настане літо, і більшість нашого вільного часу буде зайнята городними турботами. Напевно, основні з них полягають у вирощуванні картоплі.

Адже саме ця культура стала чи не основною на наших городах та столах. А значить, ви знаєте, як нелегко підгортати ряди картоплі вручну. Існує чимало пристроїв, покликаних полегшити цю працю, і один із них — підгортальник.

Його можна зробити самостійно зі старого велосипеда.

Як використовується підгортник

Ті, хто підгортає картоплю руками, знають, якими болями в спині, плечах і руках озивається довге стояння у зігнутому положенні. Навіть якщо ви користуєтеся відносно зручним плоскорізом із довгою ручкою, це навряд чи врятує від дискомфорту.

Тому дуже важливо під час підгортання звести до мінімуму нахили з тривалим утриманням такої пози. Хоч би що говорили про необхідність фізичних навантажень, але гімнастичні вправи та робота на городі — це дуже різні речі

Саме підгортник завдяки своїй висоті допоможе вам провести роботи, не згинаючи спини. Є багато способів виготовити цей пристрій із підручних засобів (не кажучи вже про те, щоб купити готову заводську модель), але було б непогано звести витрати та трудовитрати до мінімуму.

Старий велосипед, вже не придатний до виконання прямих обов’язків, підходить для цього якнайкраще. У нього ідеальна висота, підходяща форма, кермо на потрібному рівні, і воно трохи важить.

Старий зламаний велосипед дуже легко переробити в корисний пристрій для городніх робіт

Давайте розглянемо, за яким принципом працює ручний підгортач.

Підгортання підвищує врожайність картоплі

Підгортання картоплі – це дуже важлива процедура зростання овочів. Ті, хто нехтує виконанням даного процесу, отримують низький та дрібний урожай. Підгортання технічним способом допомагає позбутися більшості бур’янів у міжрядді. Траву між лунками можна просмикнути вручну. Це не займе багато часу. Бур’яни, що залишилися від технічної обробки, між рядами картоплі легко видалити при застосуванні звичайної сапки.

Переваги обробки картоплі технічним способом, за допомогою ручного, тракторного плуга або підгортача для мотоблоку:

  • Врожайність у середньому може підвищитися до 30%.
  • При своєчасному розпушуванні ґрунту він активно насичується киснем. Це дозволяє бульбами забирати у собі більше корисних із землі.
  • Картопля при потрібному доступі повітря росте швидше.

Чи є недоліки при підгортанні за допомогою додаткової техніки?

Якщо овочі посаджені кривими рядами, то при технічній обробці можливі механічні пошкодження бульб, що вже виросли, провокують гниття і зниження якості і кількості картоплі в конкретній лунці.

Процес виготовлення плужного підгортача

Для найпростішого плужного окучника знадобляться матеріали:

  • листова сталь – бажано завтовшки не менше 2,5 мм;
  • куточок 20х20х3 із сталі;
  • трубка;
  • колесо;
  • 4 підшипники;
  • заготівля для стійки.

Збирають підгортник поетапно:

  • вирізають із листової сталі дві заготовки, вигинають їх широкі кінці та зварюють вузькі – відстань між широкими повинна дорівнювати необхідної ширини робочого кроку;
  • посилюють корпус приварюванням куточка;
  • виготовляють стійку для корпусу – у сталевій смузі роблять два отвори, однією стороною приварюють до корпусу;
  • один кінець круглої трубки загинають під кутом близько ста градусів;
  • кріплять вилку з колесом одного кінця трубки;
  • вище від колеса на трубі роблять довгий пропил;
  • приварюють дві сталеві смуги паралельно пропилу;
  • довгий пропил встановлюють корпус зі стійкою, закручують болтами з гайками;
  • до верху трубки приварюють велосипедне кермо.

Цілком реально виготовити плужний підгортач з підручних матеріалів, що є на будь-якій дачі. Підійде старий дитячий велосипед. З інструментів знадобляться ножиці по металу або болгарка, зварювальний апарат, лещата та дриль.

Як зробити самостійно?

Креслення

Перш ніж приступити до реалізації окучника, що описується власними силами, бажано проштудувати креслення даного пристосування. Вони дадуть змогу з максимальною точністю реалізувати це оснащення.

Способи виготовлення

Пристрій для підгортання можна виготовити 2 методами:

  1. зі статичною шириною захвату;
  2. з настроюваною чи змінюваною шириною захоплення.

Інструментарій

Для роботи знадобиться наступне зварювальне та слюсарне обладнання:

  • агрегат для зварювання (бажано, щоб це обладнання було призначене для електродугового зварювання);
  • кутошліфувальна машина з комплектом різноманітних насадок та дисків;
  • електродриль з набором якісних свердл;
  • електричний наждачний верстат;
  • газовий пальник, який потрібний для прогрівання заліза при загартуванні;
  • тиси чи спеціальний робочий стіл;
  • всілякі напилки та інший витратний матеріал (болти та інші кріпильні елементи).

Цей список відноситься безпосередньо до необхідного інвентарю. Крім цього, необхідний буде сам матеріал, з якого здійснюватиметься складання оснастки.

Процес створення

Для того щоб зробити такий пристрій знадобляться ще й підручні пристрої, серед яких головними є дві кришки від старих непотрібних каструль. Обсяг діаметра повинен бути в межах 50-60 сантиметрів.

Кришки по всій довжині кола необхідно заточити. Вони стануть робочою площиною. Потім за допомогою молотка вигинаємо наші майбутні диски: з одного боку кришка має стати опуклою, з другого – вдавленою. Це робиться для того, щоб пристосування могло піднімати грунт і прикопувати сусідні посадки. Можна також пустити в справу диски від старої машини для посіву насіння. Ще потрібні будуть 2 гвинтові стяжки, 2 вертикальні планки та повідець у формі літери Т.

Компоненти пристрою пов’язують між собою за допомогою болтів або використовують зварювання. Самі диски пов’язують перехідниками, що налаштовуються.

Гвинтові стяжки дозволять зробити налаштування кутів повороту диска у вертикальному положенні.

Змонтований виріб за допомогою повідця фіксують до тримача мототехніки, використовуючи болти з плоскими шайбами ​​та стопор.

Підіб’ємо підсумок: за наявності деяких здібностей і потрібних компонентів серед непотрібного б/у мотлоху пристрій для підгортання цілком можна спорудити самотужки і заощадити солідну суму.

Відео про те, як зробити дисковий підгортач своїми руками, дивіться нижче.

Як зробити інструмент своїми руками

Після того як було накреслено схему та підготовлено необхідні деталі, приступають до складання саморобного ручного підгортання.

Виготовлення вертикальної стійки

Насамперед приділяють увагу стійці. Її роблять із згином, кут якого становить 15 градусів

Відстань має становити 40 см від кінця труби. До готової стійки приварюються сталеві пластини, це буде наконечник окучника.

Опис та характеристика сорту картоплі Вектор, правила посадки та догляду

Робимо передню та задню тягу

Передня та задня тяга виготовляється із труб. Виделки кожної з них повинні мати однакову ширину. На передній тязі довжину ручок вилки роблять близько 55-60 см, це оптимальний розмір для середньостатистичного росту людини, яка оброблятиме грядки.

Деякі городники оснащують передню тягу ременем, який надягають одне плече, щоб розвантажити руки.

Дувухотвальний плуг

Для виготовлення двовідвального плуга знадобляться пластинки завтовшки 2 мм кожна. Цим пластинам надають форму півкола. Підготовлені пластини приварюють до стояка, роблячи шов максимально рівним. Пластини обов’язково відшліфовують за допомогою болгарки.

Підрізаючий ніж

Після приварювання пластин слід з листа вирізати ніж. Форма готового ножа має нагадувати наконечник стріли. Ніж добре заточують під кутом 45 градусів. Саме заточування під кутом 45 градусів гарантує тривалий термін служби.

Наступний етап – це приварювання наконечника на нижню частину стійки. Заключний етап це шліфування швів.

Про автора

admin administrator