Орхідея цимбідіум опис

Авторadmin

Орхідея цимбідіум опис

Орхідея цимбідіум: опис, особливості та догляд в домашніх умовах

Цимбідіум – це вічнозелений представник сімейства Орхідних. У дикій природі його можна знайти в субтропіках Північної Австралії та Азії. В культуру ці квіти потрапили вже досить давно. З того часу пройшло вже більше двох тисяч років. І сталося це в Китаї. Зараз в Японії і Китаї більше цінуються види з дрібними квіточками, оскільки вони більш ароматні. Усього ж у світі нараховується більш 100 різних видів. Далі в статті ми поговоримо про те, як виростити орхідею цимбідіум в домашніх умовах.

  1. Опис
  2. Як доглядати
  3. Полив
  4. Підгодівля
  5. Пересадка
  6. Грунт
  7. Технологія висадки
  8. Як змусити цвісти рослина
  9. Температура для цвітіння
  10. Розмноження
  11. Хвороби і шкідники
  12. Сохне і жовтіє
  13. Висновок

Опис

У цимбидиума є околоземная частина, яку фермери та селекціонери називають просто бульбою. Вона має яйцевидну форму і має здатність зберігати в собі вологу. Листя можуть мати різну форму: меча, кіля, іноді мають тупі або загострені кінчики. Дуже сильно виділяються квітконоси, які у висоту можуть досягати навіть півтора метрів.

Саме ж суцвіття – це звисаюча пухка кисть, на якій розташовуються квіточки, кількість яких варіюється. Залежно від сорту і виду орхідеї цимбідіуми можуть мати різні розміри, а також забарвлення. Відтінки не тільки однотонні, але зустрічаються і двоколірні і навіть триколірні види.

Всередині кожної квіточки є губа трилопатева, яка завжди забарвлена в більш яскравий відтінок, ніж інші пелюстки. Якщо забезпечити орхідеї цимбідіум догляд в домашніх умовах такий, якого потребують усі правила і стандарти, то вона може прожити від трьох до семи років. А здоровий і доглянутий квітка може радувати своїм цвітінням близько трьох місяців.

Як доглядати

Вирощувати таку рослину без спеціальних знань не вийде, оскільки ця орхідея вимагає до себе особливої уваги.

Квітка орхідея цимбідіум повинен розташовуватися на самому великому і сонячному вікні у вашому домі. Однак слід контролювати попадання на нього прямих сонячних променів. Особливо це стосується періоду цвітіння. Тому опівдні потрібно обов’язково притіняти її, використовуючи фіранку.

Але це не означає, що рослина має постійно знаходитися далеко від сонця, оскільки йому потрібно багато світла для нормального росту і цвітіння. Садівники відзначають, що період цвітіння у цієї орхідеї починається взимку і в зв’язку з тим, що світловий день в цей час дуже короткий, необхідно забезпечувати рослину додатковим світлом.

Якщо цимбідіуми люблять світло, то це не значить, що їм подобається спека і задуха. Тому повітря в приміщенні має бути прохолодним і свіжим. Особливо уважно стежте за цим в зимовий період, коли починають працювати нагрівальні прилади. Якщо розташувати квітка поруч з батареєю, то помилуватися її прекрасними квіточками навряд чи вдасться.

Крім усього цього, у приміщенні повинна бути висока вологість повітря. Влітку доведеться обприскувати рослину кожен день не менше трьох разів. Щоб трохи полегшити свою долю, помістіть горщик з рослиною на піддон, де буде знаходитися мокрий керамзит або галька.

Читайте також: Чищення зубів собаці ультразвукове і в домашніх умовах

Полив

Особливо має потребу в поливі цимбідіум в період активного росту. Води буде потрібно багато. Однак стежте за тим, щоб волога не застоювалася в коренях. Це може призвести до того, що коріння почнуть гнити, а листя покриються чорними плямами.

Погано позначиться на квітці і недолік вологи. Бульба відразу ж починає кривитися, а також страждають листя і квітки. Якщо посуха буде дуже тривалою, то вони можуть навіть просто впасти. У зимовий період поливи стають менш частими. Проробляти цю процедуру доведеться всього лише раз в два тижні. Але це тільки за умови, що вологість і температура повітря в кімнаті будуть відповідати нормі. Якщо ж в кімнаті буде дуже жарко, то поливи доведеться зробити частішим.

Підгодівля

Підживлення необхідно проводити з кожним третім поливом рослини. Але увага: вносити добрива можна не одночасно з водою, а тільки в той субстрат, який вже був зволожений. Рекомендується використовувати спеціальні добрива для орхідей, які продаються в будь-якому квітковому магазині.

Там є інструкція із застосування. Однак дозування необхідно ділити на два. В середині літа необхідно трохи змінити кількість добрив. Вам знадобиться більше калієвої складової і менше азотної. Повністю припиняють підгодовувати орхідеї, коли починається період цвітіння.

Пересадка

Пересадка орхідеї цимбідіум в домашніх умовах – це обов’язковий компонент правильного догляду за рослиною. Коріння поступово заповнюють старий горщик, і це означає, що рослині необхідна велика ємність.

Зазвичай пересадку проводять один раз на три роки. Але робити це можна тільки після того, як період її цвітіння закінчився, а молоді паростки, які були випущені, вже досягли висоти п’ять сантиметрів.

Грунт

Субстрат – це перше, чим необхідно зайнятися перед початком пересадки цимбидиума. Можна не витрачати час на самостійне приготування і просто придбати в магазині грунт, який призначений спеціально для висадки орхідей. Однак якщо ви не довіряєте виробникам, то складайте грунт самостійно.

Вам знадобиться соснова кора, яку змішують з подрібненим мохом сфагнумом, а також з корінням папороті. До всієї цієї суміші ще потрібно додати трохи деревного вугілля і деяку частина перепрілого кінського гною. Однак знайти усі ці компоненти, особливо в умовах міської квартири, не так просто, тому набагато простіше буде придбати вже готовий субстрат в магазині.

Технологія висадки

На дно горщика обов’язково поміщають дренажний шар. Для цього можна використовувати керамзит або ж глиняні черепки. Зверху висипають трисантиметровий шар приготованого або купленого субстрату і тільки після цього там розміщується цимбідіум.

Переносять рослина виключно з тим земляною грудкою, в якому воно перебувало до цього. Після цього в горщик потрібно буде додати ще трохи субстрату. Але будьте уважні, псевдобульби повинні обов’язково знаходитися над ним.

Зазвичай після пересадки рослини потребують поливі, це стосується і орхідеї. Однак поливати квітку можна тільки в тому випадку, якщо його коріння не були пошкоджені в момент пересадки.

Іноді трапляється так, що кореневу систему доводиться виправляти із-за наявності на ній підгнили. Якщо ви зіткнулися з такою проблемою, то після висадки цимбидиума потрібно кілька днів почекати і не поливати квітку. Пересадка орхідеї цимбідіум – це завжди стрес для рослини. Перший час після цієї процедури їй буде краще постояти в півтіні, щоб трохи «прийти в себе».

Як змусити цвісти рослина

Як вже говорилося, у світі є понад 100 видів орхідей цимбідіум і кожен з них цвіте в різний час і з різною тривалістю. Але є у них і дещо загальне. В першу чергу жоден з наявних у світі видів не буде випускати бутони, якщо температура повітря, де він розміщений, перевищує 22 градуси. З чим це пов’язано?

При виведенні кожного з цих видів селекціонери використовували матеріали тих диких рослин, які росли в горах. А там, як відомо, температура повітря не надто висока, та ще й існують сильні скачки між днем і вночі. Крім цього, в горах завжди є яскраве сонячне світло, чого і вимагає орхідея цимбідіум при догляді в домашніх умовах, пересадки і надалі вирощуванні.

Температура для цвітіння

Що ж робити, щоб кохана орхідея порадувала квітами? Якщо вам попався вигляд, який цвіте весною або влітку, то турбуватися про перепадах температури не варто, особливо якщо ви помістили горщик на балконі або веранді. У цей період скачки температури завжди є.

Цимбідіум цілком спокійно перенесе навіть пятиградусное тепло. В таких умовах рослина обов’язково цвіте вчасно, і квіти будуть досить великі і красиві. Але що ж робити тим, чия орхідея радує квітами взимку? Адже на балкон в цей час року її не винесеш, і опалювальна система в квартирі працює цілодобово. Якщо ваша лоджія або балкон утеплені, то спробуйте на ніч виставляти рослина туди або ж відкривати вікна в кімнаті, де воно знаходиться. Але стежте, щоб протяги не потрапляли на орхідею.

Не варто занадто перейматися тим, чия орхідея ще не досягла трьох років. Оскільки найбільш сильні і яскраві цвітіння них починаються саме в такому віці.

Розмноження

Насіння орхідеї цимбідіум ви навряд чи знайдете, оскільки розмножується вона виключно діленням куща. Це нескладна Процедура проводиться в той момент, коли рослина з маленького горщика пересаджують в більш великий.

Коли ви отримаєте квітка з ємності, то обов’язково побачите в його нижньої частин великий клубок з поплутаних коренів. У самому низу коріння сильно посірілі і навіть сухі. Цю частину необхідно видалити. Під час видалення можна користуватися тільки гострим і обов’язково стерильним ножем.

Після видалення цієї частини кома рослину можна сміливо ділити на фрагменти. У кожному з них повинна бути здорова псевдобульб та молоді живі корені. Кожну деленку поміщають в окремий горщик, який наповнений субстратом, рецепт приготування якого був описаний вище в статті.

Читайте також: Фісташкове дерево: опис, як посадити і виростити в домашніх умовах

Кожен зріз необхідно обробити вугіллям, щоб уникнути інфікування. Деленко, як і дорослі рослини, що вимагають хорошого догляду. Для них також важлива висока вологість в приміщенні. Тому слід забезпечити їм рясний полив, регулярні обприскування. Всі ці процедури обов’язкові в той час, поки на них не з’являться нові пагони та листя, які будуть сигналізувати про те, що саджанці вкоренилися і нормально прижилися на новому місці.

Хвороби і шкідники

Нерідко можна спостерігати за тим, як цимбідіум активно нарощує зелену масу, але явно не збирається цвісти. Що ж робити в такому випадку? Необхідно зробити для нього свого роду струс. Різко скоротите кількість вологи, яка надходить рослині під час поливів, а також влаштуйте скачки температури повітря. Щоб орхідея зацвіла, вона повинна перебувати в приміщенні, де показник термометра не перевищує позначку 13 градусів.

Сохне і жовтіє

Кінчики листя цимбидиума можуть трохи підсихати. Це може означати тільки одне – в кімнаті занадто сухе повітря. Як вже говорилося раніше, ця квітка потребує щоденних триразових обприскуваннях, але при виникненні подібної проблеми їх кількість слід збільшити. А також обов’язково поставити горщик з квіткою на піддон з мокрою галькою.

Але є й ще одна причина підсихання листків – перезволоження грунту. Так, орхідею потрібно добре поливати, однак грунт повинен встигати трохи провітрюватися в період між поливами.

Ще одна причина – пожовтіння листя. Якщо ви помітили подібний недуга, то негайно зніміть верхній шар субстрату і уважно розгляньте кореневу систему. Швидше за все, на коренях з’явилася гниль. Це може означати тільки одне – термінова пересадка. Під час пересадки підгнилі ділянки потрібно обов’язково видалити, якщо в цьому є сенс, і помістити рослину в новий грунт і горщик. Постарайтеся з’ясувати причину такої проблеми і займіться її усуненням. В іншому випадку проблема повернеться знову.

Висновок

Як бачите, виростити таку рослину, як орхідея цимбідіум, не так просто. Для цього необхідно володіти інформацією щодо правильного догляду, пересадки і змісту. Не кожен квітникар може дозволити собі таку розкіш. Але сучасні матеріали дозволяють творити чудеса, і якщо ви не хочете витрачати час і нерви на вирощування такої рослини, то можете легко створити штучний квітка, який не буде відрізнятися від справжнього.

Для створення орхідеї цимбідіум з фоамирана вам не потрібно буде шукати якісь особливі матеріали або витрачати на це багато часу. А отриманий результат приємно порадує. Ваш квітка не зможе відрізнити від справжнього навіть досвідчений квітникар, а радувати господаря своїм цвітінням він буде цілий рік.

Орхідея Цимбідіум

Цимбідіум (Cymbidium) це рід вічнозелених рослин родини орхідні. Характерною рисою всіх представників виду є симподіальний тип розвитку, при якому зростання пагону відбувається не за рахунок збільшення стовбура, а завдяки появі нових псевдобульб, з яких через якийсь час виростає квітконос.

Саме він, маючи прямостоячу або зігнуту спадаючу форму і посипаний безліччю ефектних квіток, надає рослині неповторного вигляду. Пелюстки квітів можуть бути різного забарвлення: жовтого, рожевого, червоного і жовто-зеленого, при цьому їх діаметр нерідко доходить до 13 см. Крім основних пелюсток, квітка має так звану «губу», яка виділяється яскравим і дуже яскравим неоднорідним забарвленням. Рослини мають високу стійкість до обрізки і здатні цвісти по кілька місяців.

Прекрасні орхідеї особливо мальовничі в ампельному вирощуванні: каскад довгих квітконосів, густо усипаних великими фарфоровими квітами, пишною ароматною хвилею спадає поверх краю квіткової ємності.

У природних умовах цимбідіум зростає у теплих вологих тропічних лісах Бірми, Північної Індії, Таїланду, островів поблизу Австралії, Індонезії. Практично всі види рослини мешкають на ґрунті або в товстих скупченнях гумусу між гілками дерев або на горизонтальних пагонах.

  1. Як доглядати за орхідеєю цимбідіум
  2. Освітлення
  3. Полив та вологість повітря
  4. Добрива та температура
  5. Пересадка орхідеї цимбідіум
  6. Як садити цимбідіум:
  7. Розмноження орхідеї цимбідіум
  8. Види орхідеї цимбідіум
  9. Проблеми у вирощуванні
  10. Хвороби
  11. Шкідники

Як доглядати за орхідеєю цимбідіум

Кімнатні орхідеї цимбідіуми є гібридами природних видів і так само, як і їхні прабатьки, не вимагають створення особливих умов. Однак для того, щоб рослина добре росла і правильно розвивалася, мінімально доглядати її все-таки потрібно.

Освітлення

Ці екзотичні рослини вважаються одними зі світлолюбивіших орхідей, тому в приміщеннях для них обирають досить освітлені місця. У зимовий час їм забезпечують додаткове підсвічування спеціальними світильниками. Недолік світла позначається на процесі утворення бутонів: якщо світла мало – вони обсипаються, а квітконоси сохнуть.

Під час цвітіння цимбідіум не можна переміщати – квіткові бруньки обсипаються.

Полив та вологість повітря

З травня по серпень включно квітку зволожують щотижня, у вересні та жовтні – один раз на 2 тижні. Із закінченням цвітіння у березні та квітні рослини не поливають – у цей час у них стан спокою.

У період цвітіння цимбідіуму в листопаді – лютому субстрат у його горщику не повинен просихати – у протилежному випадку квіти опадають.

Рослина дуже любить полив напоюванням. Під час цвітіння пелюстки випаровують багато вологи, і псевдобульби квітучої орхідеї виглядають зморщеними та підсохлими. Горщик із рослиною занурюють у теплу воду на 1–2 години так, щоб вода досягала верхнього рівня квіткової ємності. Псевдобульби за цей час поглинають достатньо води та стають знову пружними.

Рослину прихильно реагують на обприскування, бажано уникати попадання вологи на квіти, що розпустилися, і всередину розетки. Оптимальний показник вологості повітря в кімнаті, де міститься цимбідіум, 50-70%.

Добрива та температура

Рослини підгодовують лише у період нарощування вегетативної маси з травня до листопада двічі на місяць. З цією метою застосовують спеціальні добрива для орхідей або рідкі мінеральні добрива для декоративно-квітучих кімнатних рослин у половинній концентрації.

Оптимальні показники термометра в приміщенні, де росте орхідея цимбідіум, допускаються в межах 20-25 градусів влітку і 8-15 градусів вище за нуль взимку. З приходом тепла орхідеї переносять на терасу або напівзатінений балкон. Розміщення на свіжому повітрі за більш низьких нічних температур ініціює прискорення розвитку квітконосів з бутонами. Необхідно тільки, щоб в горщику не селилися мурахи або равлики. В останніх числах вересня орхідею заносять назад до будівлі.

Пересадка орхідеї цимбідіум

Для кожного початківця, який вирішив випробувати свої сили у вирощуванні прекрасних квітів, спочатку важливе питання: як пересадити орхідею цимбідіум? Адже у рослини, що з’явилась вдома, рано чи пізно доведеться міняти субстрат на свіжий. Для пересадки ключову роль відіграють наступні фактори:

  • молоді пагони буквально “вивалюються” через край горщика
  • нові паростки, що розвиваються з нових псевдобульб, виросли до величини 5-7 см і готові відокремитися від материнської рослини, щоб розвиватися самостійно

Цимбідіуми найкраще пересаджувати після весняного цвітіння, яке зазвичай завершується із початком квітня. Для пересадки потрібна нова квіткова ємність, діаметр якої більше на 5 см, ніж у попередньої. Враховуючи, що коріння у квітки довге і потужне, горщики для них підбирають спеціальні – високі та стійкі, формою схожі на вазу. Необхідно підготувати продезінфіковані ножиці, щоб обрізати омертвілі та підгнили коріння.

Можливі варіанти складових субстрату для орхідеї:

  • куплена в квітковому магазині землесуміш для наземних орхідей
  • магазинний субстрат для орхідей та ґрунт для розсади, з’єднані у пропорції 3:1

Самостійно складений субстрат включає такі компоненти:

  • дрібні фрагменти соснової кори, коріння осмунди, шматочки щебеню або кераміки, деревного вугілля та моху сфагнуму
  • кора сосни, що перепрів торф, сфагнум з домішкою порубаних коренів папороті та деревного вугілля
  • перегній, торф, мох сфагнум та пісок з додаванням кореневої системи папороті та деревного вугілля

Як садити цимбідіум:

  1. Потужне коріння цимбідіуму настільки щільно пристає до внутрішньої поверхні квіткової ємності, що витягнути їх надзвичайно важко. Бажано перед самою пересадкою завантажити горщик у воду хоча б на годину і зробити, таким чином, напоювання.
  2. Міцно притримуючи рослину за старі псевдобульби, витягують її з квіткової ємності. Звертають пильну увагу на молоді пагони, що нещодавно з’явилися – вони дуже тендітні і легко ламаються.
  3. Оглядають коріння, обтрушуючи їх і звільняючи від використаного субстрату. Якщо є пошкоджені, видаляють ножицями.
  4. Міцне і здорове біле коріння опускає в нову ємність і засипає свіжий субстрат в простір між кореневою системою і стінками судини. Слідкують, щоб підстави псевдобульб розташовувалися на одному рівні з поверхнею ґрунтосуміші.
  5. Першу добу пересаджені рослини не поливають – потрібен час, щоб дрібні пошкодження кореневої системи рослини встигли підсохнути та затягнутися.
  6. Протягом місяця після пересадки цимбідіум не удобрюють. Кінцеві ділянки молодого коріння в цей період занадто чутливі і можуть витримати підживлення тільки в половинній дозі.

Розмноження орхідеї цимбідіум

Найчастіше практикований і прийнятний у домашніх умовах спосіб розмноження цимбідіуму – розподіл кореневища кілька частин. Кожна з дільниць повинна містити не менше 3-4 псевдобульб і 1-2 молодих втечі.

Як поділити цимбідіум? Покрокові поради.

  1. Рослину після напоювання виймають із старого горщика і на третину обрізають нижні краї коренів. Пальцями витрушують використаний субстрат.
  2. Розсувають частини орхідеї в різні боки, щоб краще зрозуміти, де розсікти кореневище. Гострими садовими ножицями розрізають його у місцях поділу. Місця зрізу присипають порошком вугілля.
  3. Ділянки висаджують у нові горщики, використовуючи основні правила пересадки орхідеї.

Старі псевдобульби без листя також підходять для розмноження. Для цього їх поміщають у целофановий пакет із вологим мохом на кілька тижнів. Коли біля основи сплячих бруньок з’являться молоді пагони та кілька нових корінців, рослину звільняють від целофану. Пересадка в нормальний субстрат проводиться тільки після підростання нової втечі та збільшення кількості коренів.

Насіннєвий спосіб розмноження орхідеї цимбідіум здійснюється лише у теплицях у спеціальних лабораторних умовах.

Види орхідеї цимбідіум

Карликова орхідея – епіфіт з невеликими, близько 2-3 см завдовжки, яйцеподібними псевдобульбами. Листя тонке, лінійне і гостре. Квітконоси вертикальні із суцвіттями з великих квітів діаметром 10 см, різних відтінків.

Слонова кістка – ефектна орхідея з прямим квітконосом до 30 см у висоту і великими сніжно-білими квітами, що виділяють запах бузку.

Мечолистний – вид, що росте на грунті і скелях, з шкірястим листям від 30 до 90 см завдовжки і прямостоячими квітконосами, що несуть 3-9 протилежно розташованих зеленувато-жовтих квітів з ледь помітними пурпурово-червоними жилками, що поширюють приємний аромат.

Алоелиста – орхідея-малютка з листям, що не перевищує і 30 см у довжину. Квітконіс нахилений, довший за листя сантиметрів на 10, усіяний множинними жовтими квітками з акуратною ляпинкою в центрі.

Помітний – наземний вид з подовженими псевдобульбами, з яких ростуть вузькі (близько 1-1,5 см) листя довжиною більше 70 см. Квітки в пухкої кисті зібрані в кількості 10-15 штук. Пелюстки блідо-рожевого відтінку або чисто-білі, з пурпурно-червоними плямами по осі та в центрі. Передня лопать губи загострена і відстовбурчена донизу, по її середині – пурпурові штрих-плями.

Ланцетолистий – наземний різновид з веретеноподібними псевдобульбами і широким ланцетним листям близько півметра завдовжки. Невеликі світло-зелені ароматні квіти по 8-10 штук розташовуються вздовж прямостоячого квітконоса довжиною 30-40 см. Пелюстки квітів з поздовжньою пурпурною смужкою вздовж осі. Губа біла, з легким салатовим відтінком та плямистим пурпуровим візерунком.

Лоу – епіфіт з плескатими псевдобульбами і довгим лінійно-ланцетовидним листям, загостреним на верхівці. Квіти зелені, зібрані в пишні суцвіття по 15-35 штук. Губа біла або світло-лимонна з червоно-шоколадною плямою в нижній частині передньої лопаті.

Дея – рослина з поникаючим квітконосом, вкритим невеликими (коло до 5 см) 5-15 кольорами блідо-кремового кольору з бордовою смужкою вздовж центральної осі пелюсток. Губа бордова або біла з жовтою плямою по центру.

Трейсі – великий епіфіт з лінійно-ременевидним листям довжиною близько 60 см, з нижньої сторони виразна кілеподібна опуклість. Квітконіс вертикальний або граціозно вигнутий дугою, несе багатоквіткове запашне суцвіття. У жовтувато-салатових квітів вздовж жилок червона плямистість. Губа кремового відтінку із хвилястими краями.

Гігантська – епіфітна рослина з великими псевдобульбами близько 15 см завдовжки. Ланцетоподібні загострені на кінцях листя довжиною близько 60 см розташовуються дворядно. На міцному квітконосі розвивається суцвіття, що поникло, довжиною до 50-60 см, що складається з 15-17 ароматних жовто-зелених квіток. Губа у них кремово-молочного кольору з виразними бордовими візерунками у вигляді цяток і смужок.

Перелічені різновиди – далеко не повний перелік прекрасних квітів, які цілком підходять для поповнення домашньої.

Проблеми у вирощуванні

Блискучі почорнілі кінчики листя сигналять про надмірне добриво. Зайві корисні речовини орхідея накопичує саме на кінцях листових пластин, доки вони не починають чорніти та відмирати. Допомогти рослині в цьому випадку можна, зануривши субстрат у воду та промивши від зайвих солей. Пожовклі або коричневі кінці листя з’являються в умовах сухого повітря в приміщенні, де росте цимбідіум. Необхідно вживати заходів щодо збільшення вологості повітря у будинку.

На квітах нерідко з’являються липкі крапельки в’язкої цукрозміщувальної рідини. На перший погляд, явище нормальне і трапляється найчастіше у тих рослин, які перебувають в умовах значного (більше 5 градусів) перепаду денних та нічних температур. Однак солодкі крапельки приваблюють комах, які нерідко переносять вірусні захворювання. Ось чому крапельки рідини змивають теплою водою і переставляють цимбідіум у ту кімнату, де перепад температур менший.

Хвороби

Найчастіші захворювання цимбідіумів – кореневі гнилі , що поширюються пізніше на псевдобульби та листя. Коричнева гнилизна вражає молоде листя та стебла в умовах рясного поливу при низьких температурах повітря. Рідкі коричневі плями збільшуються дуже швидко, якщо поширюються на стебла, орхідею не завжди вдається врятувати. Уражені місця вирізують, а місця зрізів присипають порошком вугілля.

Сіра гнилизна спостерігається на квітах в холодних приміщеннях з високою вологістю повітря. Захворілі квітки зрізають, а у приміщенні підвищують температуру повітря.

Антракноз – грибкове захворювання, що мозаїчно забарвлює листя орхідеї бурими плямами. Серед особливо небезпечних захворювань – мозаїка, збудником якої є вірус чорної шорсткості цимбідіуму. Захворілі орхідеї ізолюють і піддають обробці протигрибковими препаратами. На період лікування полив зменшують.

Шкідники

Нижню поверхню листових пластин та бутони цимбідіуму нерідко в умовах сухого повітря заселяють павутинні кліщі. Ознаками їх ураження є дрібні білі крапочки з виворітної частини листа та поява павутинок. Лист втрачає колір, сіріє і незабаром стає бурим і неживим.

Появу на листі оранжерейної плоскотілки визначити неважко – листові пластини деформуються, набувають сріблясто-білого кольору, на їх поверхні ледве видно дрібні проколи. Під час цвітіння на бутонах квітки паразитує попелиця бурякова.

Нерідкі також і поразки цимбідіуму борошнистими черв’яками та щитівками. На листі, заселеному паразитами, утворюються мініатюрні світло-жовті цятки, які згодом стають втиснутими, бурими, малиново-фіолетовими. Ці комахи виділяють медяну росу, де з’являються сажисті гриби.

Зустрічаються на орхідеях також види трипсів – оранжерейний та тютюновий. Їх важко помітити, зрозуміти про ураження можливо лише за характерним сріблястим забарвленням ділянок аркуша з темними крапками екскрементів. Чималу шкоду завдають цимбідіуму, перенесеному в сад, слимаки та равлики.

Про автора

admin administrator