Плоди фенхелю користь та шкода

Авторadmin

Плоди фенхелю користь та шкода

Фенхелю плоди

Фенхель є багаторічною або однорічною рослиною, яка культивується для фармацевтичних і кулінарних цілей. Плоди рослини входять до складу зборів, біологічно активних добавок та чаїв, які допомагають боротися з проблемами шлунково-кишкового тракту. Також вони використовуються в якості ароматизаторів для лікарських і косметичних засобів.

Склад

Плоди фенхеля містять ефірні олії – до 6%, близько 20% жирної олії, білкові речовини, альфа-пінен, макро- і мікроелементи. В ефірній олії відзначається високий вміст анетолу, а також пинену і камфену. Це обумовлює сильний пряний запах рослини.

Фармакологічна дія

Плоди фенхеля мають вітрогінну і протимікробну дію. Рослинна сировина відрізняється здатністю знімати спазми і запалення. Фенхелю властивості включають також незначний сечогінний ефект. Прийом лікарських засобів із даної сировини стимулює секреторне вироблення в шлунково-кишковому тракті.

Зміст

Загальна інформація

Фенхель є трав’янистою рослиною, яка поширена в Україні повсюдно. Стебло рослини пряме, висотою близько 150-200 см, розгалужене вгорі. Квітки фенхеля дрібні, двостатеві, з жовтуватим забарвленням, складаються в складні парасольки. Фенхель покритий черговим перисторозсіченим листям, більш грубим, ніж у звичайного кропу. Плід являє собою двосім’янку.

Заготівля сировини

В якості цінної лікарської сировини розглядають плоди фенхелю, які заготовляють на момент дозрівання парасольок. При цьому варто враховувати особливість збору матеріалу – парасольки дозрівають нерівномірно, тому зрізати весь урожай одночасно не можна. Плоди збирають у декілька заходів, зрізуючи спілі центральні парасольки. Заготівля сировини починається з моменту, коли суцвіття забарвлюються в жовтий колір. Після цього необхідно дочекатися, коли плоди дозріють на більшості інших парасольок, щоб зрізати рослини цілком. Підготовлені пучки рослин пов’язують і залишають сушитися в провітрюваному приміщенні. Потім після просушування сировину обмолочують. Зберігають плоди у скляних банках, які щільно закриваються кришкою. Такий спосіб заготівлі сировини є більш трудомістким, однак забезпечує високу якість сировини, тому є кращим.

Лікувальні властивості та застосування

Фенхелю лікувальні властивості дозволяють усувати спазми гладкої мускулатури шлунка і кишечника. Також вони мають протиблювотний ефект. Завдяки стимуляції вироблення секреції в шлунково-кишковому тракті насіння фенхелю має жовчогінну дію. Його застосовують у лікуванні метеоризму, оскільки плоди кропу покращують роботу кишечника. При цьому може відзначатися слабкий діуретичний ефект. У жінок фенхель здатний стимулювати вироблення молока при лактації. Відомо, що ліки на базі плодів фенхеля можуть успішно застосовуватися для лікування затримки менструального циклу як допоміжний засіб. Разом з цим вони можуть допомогти при болісних менструаціях. Рекомендують засоби з плодів рослини при запаленні молочних залоз. Фенхелю лікувальні властивості не обмежуються тільки такими можливостями – рослинна сировина усуває запалення при лікуванні захворювань дихальних шляхів, в тому числі складних. До них відносяться коклюш, астма, бронхіт, пневмонія.

Зовнішнє застосування плодів фенхеля обумовлено його антимікробними властивостями. Мазі, порошки, компреси, ванни з даної рослинної сировини можуть полегшити загоєння ушкоджень на шкірі людям, які страждають на дерматити, псоріаз, екзему, фурункульоз. Фенхель часто застосовують у лікуванні зовнішніх проявів нейродерміту та гнійничкових уражень шкіри. При цьому користь приносить м’який седативний ефект від застосування плодів рослини. Також використовують ліки з плодів фенхеля при очних захворюваннях, оскільки сировина відрізняється антибактеріальним ефектом і перешкоджає утворенню гнійних виділень.

Фенхель і його користь

Настій з насіння фенхелю позитивно впливає на апетит. Його можна використовувати в якості вітрогонного засобу при проблемах із кишечником. За рахунок седативного ефекту водні витяги фенхеля звичайного допомагають боротися з переїданням під час стресів, оскільки пригнічують апетит. При цьому фітопрепарат може нормалізувати обмін речовин, що обумовлює користь фенхеля у боротьбі з зайвою вагою.

Плоди фенхеля мають протипаразитарну дію. Ліки з них допомагають позбутися не тільки гельмінтів, які вражають травну систему, а й паразитів, що знаходяться в інших органах і тканинах. Разом з цим плоди фенхелю сприяють своєчасному виведенню з організму продуктів їхньої життєдіяльності. Це захищає від накопичення токсинів і порушень роботи внутрішніх органів. У комплексі з іншими лікарськими засобами насіння фенхелю має загальнозміцнювальний ефект.

Плоди фенхеля для дітей

Трав’яний чай з плодів фенхеля корисний для лікування травних розладів у немовлят. Зокрема, препарат допомагає усунути симптоми кишкової коліки у дітей, а також боротися з метеоризмом. З цією метою готують кропову водичку, яку дають малюкові протягом дня кілька разів по чайній ложці. Перевагою такого засобу є те, що він практично не викликає алергічних реакцій. Поява висипу можлива тільки в разі індивідуальної непереносимості одного з компонентів.

Фенхель – протипоказання до застосування

Перелік протипоказань до прийому фенхеля включає вагітність, лактацію, епілепсію, похилий вік. Не можна використовувати лікарські засоби на його основі людям, у яких відзначається індивідуальна непереносимість компонентів рослини.

Плоди фенхель корисні властивості та протипоказання

Фенхель – це пряно-ароматична рослина, вид роду Фенхель, сімейство – парасолькові. Інша народна назва – кріп аптечний та волоський. Його популярність була великою в Стародавній Греції та у римлян, які припускали, що запах фенхелю робить людину сильною, може відганяти злих духів та знищувати бліх, а також освіжати повітря.

Плоди фенхелю мають солодкуватий присмак та приємний запах. Насіння маленьке, овальне, колір зеленувато-коричневий. Пурітани часто жували їх під час зустрічей, називаючи фенхель «сіма зустрічей».

Фенхель є багаторічною трав’янистою рослиною. Висота – від 90 до 200 см. На вигляд нагадує кріп, а за смаком і ароматом він схожий на аніс, тільки більш солодкуватий.

Стебло фенхеля пряме, гіллясте з блакитним нальотом. Листя перисте з ниткоподібними часточками. Квіти розміщуються на верхівці, схожі на складні плоскі парасольки. Час цвітіння рослини посідає липень-серпень. Плодоносити воно починає з кінця літа.

Синонім – аптечний кріп. У плоді знаходиться велика кількість ефірної олії (3-6%), в якій до 60% анетолу та білки. Жирна олія складається з петрозелінової (60%), олеїнової (22%) та інших кислот.

Трава фенхелю багата на глікозиди, у ній є аскорбінова кислота, каротин, мінерали та вітаміни групи В.

Завдяки таким елементам, як магній, калій, кальцій, залізо та інші, рослина має різноманітні корисні властивості. Воно може діяти як сечогінний засіб. Трава, плоди фенхелю здатні здійснювати дезінфікуючу та спазмолітичну функцію. Ці властивості під час лікування проявляють себе настільки м’яко, що препарати з аптечного кропу прописують навіть немовлятам при метеоризмі. Доза для найменших дітей має бути призначена лікарем.

Плоди фенхелю – гарний відхаркувальний засіб. Вони мають властивість благотворно діяти на нервову систему, заспокоюючи її під час сильної перенапруги та агресивної поведінки. Відгуки про цей подарунок природи від народних цілителів, медиків та простих людей лише позитивні, але за умови правильного застосування рослини.

Офіційна медицина часто користується засобами, до складу яких належить фенхель. Сюди можна віднести настоянки та лікувальні чаї, які зарекомендували себе з хорошого боку у таких випадках:

  • при лікуванні хвороб дихальних шляхів;
  • для приведення до норми травлення;
  • для лікування серця та судинних хвороб;
  • для покращення смаку інших ліків.

Трава, плоди фенхелю є антибактеріальним засобом. «Кріпна вода» давно відома жінкам, вони давали її немовлятам при спастичних колітах та метеоризмі. Така вода здатна підвищувати секрецію залоз та регулювати моторну функцію кишечника.

Офіційна медицина включає в протиастматичні збори плоди фенхелю, корисні властивості яких дуже відчутні. З насіння фенхелю одержують лікарський препарат «Анетин», де використано всю суму корисних речовин рослини. Препарат широко застосовується у терапії при лікуванні серцевої недостатності, спастичних колітів.

Ще Гіппократ та Авіценна визнавали цілющі властивості кропу аптечного. Плоди фенхелю, застосування яким знайшли в гомеопатії та частково в офіційній медицині, нині також високо цінуються народною медициною. Сила цієї рослини затребувана у різних випадках.

Фенхель хороший при здутті шлунка, під час менструальних болів, при запальних процесах очей, для лікування захворювань печінки та жовчовивідних шляхів, як спазмолітичний засіб при лікуванні астматичних нападів та кашлюку, від головного болю на ґрунті поганого травлення.

Перемогти неврастенію можна, якщо паритися віником з фенхелю або використовувати цю рослину у вигляді настою.

Найчастіше у практиці народної медицини для приготування лікувальних препаратів беруться плоди фенхелю, застосування яких дуже поширене. Найпростіше в домашніх умовах зробити настій. Це 2 чайні ложки подрібненої сировини, залиті склянкою окропу та настояні 10 хвилин. Проціджений лікувальний засіб приймають у теплому вигляді по 50-100 мл тричі на день перед їдою. Воно є дуже гарним вторгнень засобом. Аналогічно приготований настій, лише з половини літра води та столової ложки фенхелю, добре себе зарекомендував при лікуванні хвороб дихальних шляхів.

Ось ще деякі рецепти народної медицини. Для лікування від нетравлення готується суміш цілющих рослин: плоди фенхелю і кмину – по 10 г, м’ята перцева, квітки пупавки та листя меліси – по 20 г, коріння дягиля – 15 г, трава полину звичайного – 5 г. Всі інгредієнти потім одну чайну ложку суміші заварити чашкою окропу. Випивати по три-чотири чашки за день. Приймати потрібно до повного одужання.

Рецепт для поліпшення лактації у жінок, що годують. Подрібнити:

  • плоди фенхелю;
  • насіння ячменю, що наклюнулося;
  • всю надземну частину вівса;
  • хміль (гулі);
  • галегу (квітки);
  • пажитник сінної (насіння);
  • кріп;
  • аніс;
  • кмин.

Все береться на рівних частинах. Дві столові ложки суміші заварити 0,5 л окропу. Для ефективного впливу необхідно випивати протягом дня близько 1,5 л настою.

Рецепт засобу полегшення спазмів. Чайну ложку лікувальної суміші, що складається з насіння фенхелю, анісу, квіток липи та маку, взятих у рівних частинах, залити склянкою окропу. Процідити через 10 хвилин і випити протягом дня, додавши мед.

Його використовують для схуднення ще з часів Гіппократу. Особливо цінними є плоди фенхелю. У цієї рослини багато якостей, завдяки яким воно вважається незамінним під час схуднення. Фенхель допомагає заспокоїти голод, знижує пристрасть до солодкого, прискорює обмін речовин. Щоб подолати підвищений апетит, варто просто пожувати насіння рослини – і бажання відступити від дієти відразу пропаде.

Для позбавлення зайвих кілограмів дуже корисний чай, до складу якого входить фенхель (плоди). Інструкція з приготування та застосування наступна. Дві чайні ложки кропиви та одну чайну ложку плодів фенхелю залити 750 мл окропу, потримати на невеликому вогні 15 хвилин і ще 15 хвилин настояти під кришкою. Одну склянку такого відвару випивати протягом дня за чотири прийоми, пити до їжі.

Наступний рецепт. Плоди фенхелю, листя м’яти, квітки липи та ромашки подрібнити, змішати. Чайну ложку лікувальної суміші залити склянкою (200 мл) окропу та настояти 20 хвилин. Випивати настій за один раз. Так треба робити протягом тижня. Цей засіб допоможе краще почуватися під час дієти, заспокоїти нерви і знизити апетит.

Від прийому самого фенхелю схуднути не вдасться, він тільки зможе бути помічником під час дієт, позбавить надмірного апетиту і розбудить заснув обмін речовин.

Фенхель цінний не тільки як лікарський засіб, але і як прянощі, здатні надавати стравам неповторний, особливий смак і специфічний аромат. Фенхель цінується у кулінарії всього світу. Аптечний кріп додають у суп, салати, закуски, готують із нього самостійні страви. Під час заготівлі насіння фенхелю сушать, подрібнюють, потім вживають як приправу до риби та для м’яса. З них виходить смачний чай.

Придатні для вживання також зелені плоди фенхелю. Їх додають у страви з телятини, баранини та риби.

Головним протипоказанням є непереносимість фенхелю та гіперчутливість, коли у людини тільки від запаху рослини можуть бути запаморочення та нудота.

Фенхель звичайний (ще називають “кропом аптечним”) – трав’яниста лікарська рослина сімейства зонтичних. Пряно-ароматичний багаторічник можна зустріти дикорослим, але його висаджують на городі. У насіння фенхелю тонкий аромат, що сприяє пробудженню апетиту та покращенню травних процесів.

З цієї статті ви дізнаєтесь

Зовні він дуже схожий на кріп (див. фото). Об’єднують ці дві рослини одне сімейство, простота культивування на грядках, обидві застосовуються в кулінарії як приправа, додаються в консервацію, є лікарськими.

Тепер розберемося, як відрізнити кріп від фенхелю. Подивившись, як виглядає пряність, можна відзначити головну відмінність від кропу – вища кущистість і насіння набагато більше. Ці рослини можуть відрізнятися за ароматом, у складі різні ефірні олії. Вплив на організм людини цих двох прянощів різний: фенхель діє як спазмолітик і засіб для відхаркування, кріп – сечогінний.

Зелень фенхелю пахне, як аніс. Відомо 2 види окультуреного фенхелю:

  • аптечний – використовується насіння, листя;
  • овочевий – використовується м’ясисте стебло, качанчик.

Максимальна висота довгастого ребристого прямого стебла з сизим нальотом та численними гілочками – 2 метри. Цвітіння починається з липня, продовжується до кінця серпня. Жовті квіти є парасольками. Плід – гола двосім’янка, що має зеленувато-коричневий відтінок – з’являється на початку осені.

Сьогодні вирощуванням фенхелю займаються у багатьох країнах світу. Найбільші імпортери – Аргентина, Італія, Японія. У кулінарії застосовуються листя з насінням.

Заготовляють плоди (насіння) фенхелю у вересні. Зрізані серпом парасольки формують пучками та підвішують у темному місці для просушування. Як тільки парасольки висохнуть, насіння обмолочують, трохи досушують, після чого провітрюють. У такому вигляді плоди аптечного кропу можна зберігати до двох років за умови, що вони будуть поміщені в щільно закривається ємність, тому як аромат може швидко випаруватися. Якщо зберігати у холодильнику, то не більше 5 днів.

Насіння фенхелю зазвичай дозріває поступово, тому для отримання якісного лікарського матеріалу збирати врожай потрібно поетапно. Першими зріють центральні парасольки. Як тільки вони пожовтіли, одразу ж їх зрізають. Другий етап – прибирання всього суцвіття, що залишилося. У нашій статті ми докладно писали про те, як заготовляти фенхель >>

Можна відзначити корисні властивості фенхелю, оскільки в його складі є такі компоненти:

  • жирне масло (приблизно 18%);
  • ефірна олія (десь 6%);
  • білки;
  • мікро- та макроелементи.

Якщо говорити про харчову цінність фенхелю, то в 100 г плодів міститься 1,05 г золи і 90,21 г води. Рослина багата на вітамін А, вітаміни групи В і С.

Серед мінеральних речовин найбільше калію, фосфору, кальцію, натрію, магнію, заліза, селену та цинку.

Незважаючи на величезну користь, є ймовірність заподіяння шкоди, коли є індивідуальна непереносимість від застосування засобів, що містять насіння, зелень або корінь прянощі. Також необхідно знати, скільки використовувати трави чи насіння. Приймати препарати потрібно обережно, особливо приділяти увагу дозуванням тоді, коли пацієнтом виявляється вагітна або жінка, що годує.

Для вагітних аптечний кріп вимагає обмеження, тому що це умовно-дозволений продукт. При нормально протікає вагітності фенхелевим чаєм можна погасити або притупити болісний токсикоз першого триместру, але при проблемній вагітності прийом аптечного кропу може призвести до викидня. Більш безпечні цибулини , ніж насіння.

Чудо-пряність може бути шкідлива епілептикам, людям похилого віку. Його не рекомендують застосовувати тим, хто схильний до частих розладів кишечника.

Ще давні лікарі знали про корисні властивості фенхелю та вміли його готувати за старовинними рецептами. У Стародавній Греції з його допомогою лікували кашель, шлункові недуги, головний біль. Стародавні римляни вважали, що рослина здатна дати силу та витримку організму людини. Сік прянощі бореться з проблемами зору, знімає втому з очей та роздратування.

Фенхель – антиоксидант, оскільки містить атенол. Завдяки цьому має властивість запобігати онкологічним хворобам. Коріння аптечного кропу використовується як проносне, а насіння – стимулятор і седативний засіб.

Діє аптечний кріп як вторгнень, відхаркувальний, спазмолітичний засіб. Препарати з плодами цієї рослини сприяють покращенню моторики кишечника, є діуретиками, жовчогінними засобами, цінні при схудненні. Пряна рослина може допомогти збільшити обсяг молока у молодих мам під час лактації.

Бажаючі схуднути також можуть вводити у свій раціон насіння фенхелю, оскільки вони позбавляють надлишку рідини та газів, працюють на стимулювання обміну речовин.

Славиться рослина своєю антигрибковою властивістю, тому ефірні олії на її основі застосовують для санації приміщень. У давніх книгах є опис обкурювання будинків фенхелевими травами, щоб скоротити кількість грибків.

Для лікування гнійників, екзем, хвороб очей показання застосовувати зовнішньо .

Особливо корисне насіння фенхелю для маленьких дітей. У цьому випадку рослина діє як заспокійлива. З насіння виготовляють кропову воду, яка безпечно і дуже ефективно бореться з кольками. Причому застосовувати цей чудо-засіб можна з народження дитини.

Попередньо порадившись із лікарем, можна давати новонародженим по 1-2 чайні ложечки на день з метою профілактики кишкових кольк. Препарати з фенхелю швидко відводять гази і майже завжди добре переносяться. Хоча, іноді зустрічається алергічна реакція, що супроводжується висипом, кропив’янкою, задишкою, болями у животі.

У рослині багато ефірної олії, що використовується як протицелюлітний засіб. У домашніх умовах можна робити так: 1-3 краплі ефірної олії додати крем, тонік або ванну. Вживають олії також у їжу. Якщо змішати 1 краплю ефірної олії з медом, запитати соком або чаєм, то вийде добрий засіб від зайвих калорій. Приймати такий засіб тричі на добу. Мед при цьому спокійно замінюється горіхами, сухофруктами чи варенням. З фенхелевою олією роблять масажі, приймають ванни. Воно діє як заспокійливе.

Препарати на основі фенхелю дуже корисні, адже вони:

  • Зменшують спазми гладких м’язів;
  • Полегшують приплив крові, сприяють розширенню судини;
  • Зменшують тиск на стінки кишківника;
  • Мають сечогінний ефект;
  • Виводять шлаки;
  • Знімають на шкірі та всередині організму запальні процеси;
  • Стабілізують роботу серця;
  • Очищають дихальні шляхи;
  • Сприяють виведенню мокротиння;
  • Сприяють покращенню виділення жовчі;
  • Підвищують апетит;
  • Запобігають здуттю, газоутворенню, запори;
  • Мають антибактеріальну властивість;
  • Гальмують процеси метеоризму;
  • Поліпшують роботу нирок;
  • Благотворні для нервової системи;
  • Допомагають у боротьбі з гельмінтами, очищають організм від глистів, виробляють корисну мікрофлору.

Чаї, салати та олії на основі фенхелю – це чудові засоби профілактики таких захворювань, як запори, подагра, панкреатит, набряки, пронос.

Ще з давніх часів відомі лікувальні властивості фенхелю рівноцінні чудесам. Існувала думка, що ця рослина здатна допомогти «від усіх гарячок». Ще Гіппократ зазначав, що аптечний кріп – чудовий сечогінний, відхаркувальний і жовчогінний засіб.

Щоб захиститися від пристріту та чаклунства, а також від впливу чорних людей, сушені пучки фенхелю, як і чебрець, розвішували при вході до будинку.

За допомогою аптечного кропу знахарі середньовіччя відновлювали зір. У 1563 році придворний лікар Фердинанда І видав трактат «Сила та дію фенхелю», де розповів про користь прянощі.

Акцент лікаря був зроблений за допомогою насіння при нетравленні шлунка, поганому апетиті, затримці газів в організмі, хворобах печінки, хворобливих критичних днях, нестачі молока для годування немовлят, депресії, наривах і запальних процесах у молочних залозах.

У XVIII столітті лікувальним фенхелем розчиняли каміння жовчного міхура та нирок. Фізіотерапевт із Німеччини Себастьян Кнайпп радив заварювати та пити фенхелевий чай тим, хто мучився кашлем, мав проблеми з легенями.

Десятиліттями перевірено засіб від кольк для дітей – чай з фенхелем для новонароджених або кропова вода. Фактично, це 0,1% розчин фенхельного масла. Сучасний аналог кропової води – препарат Плантекс. Його виготовляють з екстракту насіння фенхелю та продають у порошкоподібному вигляді. Кріпну воду можна приготувати самостійно вдома. Ось два простих рецепти.

За допомогою кавомолки або блендера подрібнюємо 1 чайну ложку насіння. Пересипаємо в склянку ємністю 250 мл і заливаємо окропом. Наполягати потрібно 40-45 хвилин, після чого процідити. Одну ложку отриманої води додаємо в зціджене молоко або дитячу суміш і даємо випити малюкові. Якщо дитина зовсім маленька (від 2-х тижнів до місяця) капають на язичок по 15 крапель. Настоянная кропова вода може зберігатися не більше 24 годин.

В 1 літрі прокип’яченої та охолодженої води розчиняємо 0,05 г олії. Такий розчин можна зберігати в холодильнику до двох тижнів. Під час використання необхідно нагрівати до кімнатної температури.

Спосіб прийому кропової води малюком залежить від того, на якому вигодовуванні немовлят знаходиться. Якщо він на грудному вигодовуванні, то кропову воду краще давати з ложечки, при штучному годуванні – наливають у пляшечку.

Багато педіатрів вважають, що найкращий спосіб прийняття ліків для дитини, незалежно від способу годування (гв або штучне) – ложка, адже за її допомогою зручно дотримуватися дозування. Давати кропову воду потрібно перед їдою дитини.

При відмові від прийняття ліків засіб змішують з невеликою дозою грудного молока, зцідженого мамою. Спочатку дають 1 чайну ложку тричі на день і стежать за тим, як немовля реагує. Якщо немає негативних симптомів, тоді беруть по 1 ч. л. шість разів на добу. Як тільки травлення нормалізується, можна припинити приймати кропову воду.

Можна відзначити користь кропової води для мам, що годують грудьми, оскільки даний засіб не тільки збільшує лактацію, але також приводить в норму травлення, діє як заспокійливе. Мама, що годує, повинна випивати ½ склянки цієї води за 30 хвилин до годування малюка. В результаті склад молока покращиться, вироблення збільшиться, після годування дитині, швидше за все, не потрібно буде окремо давати засіб від кольк.

Не лише немовлятам допомагає цілющий фенхелевий настій. Дорослі також можуть за його допомогою нормалізувати процеси метаболізму в організмі. Ось найпопулярніший рецепт чаю для профілактики.

Дві чайні ложки насіння аптечного кропу заливають склянкою кип’яченої води та кип’ятять суміш протягом 3-4 хвилин на маленькому вогні. Далі наполягають 15 хвилин і п’ють як звичайний чай. Тільки не всі чаювання повинні бути з цього відвару. Доза на добу – 1 склянка. За бажання його можна розділити на два прийоми.

Відома також сечогінна властивість цієї рослини. Оскільки його лікувальна дія на організм дуже делікатна, рослину використовують при сечокам’яній хворобі та її профілактиці.

1 ст. л. насіння аптечного кропу та 2 ч. л. кропиви заливається окропом, накривається кришкою і загортається рушником, настоюється 40 хвилин. Охолоджений настій п’ють по третій частині склянки 5 разів на день. Цей чай годиться тим, хто бажає скинути зайві кілограми.

Аптечний кріп знімає запалення в дихальних шляхах та носоглотці. Він спазмолітик, здатний допомогти при ангіні та глибокому кашлі.

Літром води чи молока заливають 1 столову ложку насіння фенхелю, після чого кип’ятять суміш. При заварюванні повинна випаруватися половина. Після остуження процідити і пити невеликими ковточками, ніби омиваючи горло.

Насіння диво-рослини містить природний гормон, схожий на естроген, що зберігає здоровими яєчниками у жінок. Вживання зелені фенхелю дозволяють позбавитися хворобливих менструацій, комфортніше переносити клімакс, швидко відновлюватися після пологів.

У соковижималці віджимають свіжий буряк, моркву та зелень фенхелю. У пропорції 1:1:1 сік цих трьох компонентів змішують і п’ють по ½ склянки двічі на день.

Якщо здолав цистит, цей рецепт також допоможе впоратися з недугою.

Придатні в їжу не тільки підсушене насіння пряної рослини, але також листя та корінь. На думку гурманів, кулінарний фенхель особливо підходить як приправа до білої риби. Також із пряністю запікають і м’ясо з додаванням імбиру.

Варто знати, як є фенхелеві качанчики. Їх гасять або запікають, після чого подають до страв з м’яса як незвичайний гарнір. Качанчики можна і засмажити, але більше корисних речовин залишиться при запіканні.

При покупці фенхелевих качанчиків важливо звернути увагу на зовнішній вигляд прянощі (щільні та світло-зелені), а також анісовий аромат, оскільки рослина має властивість втрачати запах. Якщо приготування зроблено правильно, смак буде чудовий.

  • 2 цибулини фенхелю;
  • чорний мелений перець (щіпка);
  • морська сіль (за смаком);
  • оливкова олія (1 столова ложка);
  • 1/3 склянки сиру Пармезан.

У головок фенхелю відрізають стебла, також залишки кореня. Бульба розрізається на 4 частини. Духовку розігрівають до 200 градусів, тим часом четвертинки бланшують протягом 5 хвилин. Далі бульби обсушують, остуджують і перекладають в жароміцну форму. Збризкують маслом і посипають приправами.

Запікання триває в духовці 30 хвилин. Бульби повинні при цьому розм’якнути. Потім їх посипають потертим на великій тертці сиром і ще 2 хвилини запікають. Перед подачею страву можна прикрасити зеленню.

Низька калорійність прянощі робить її привабливою для тих, хто надумав худнути. Пропонуємо найпопулярніший рецепт салату.

  • 2 голівки очищеного фенхелю;
  • ½ склянки смажених волоських горіхів;
  • 1 цукіні середнього розміру;
  • 6 склянок руколи;
  • 2/3 склянки подрібненого кропу;
  • 1/3 склянки сиру Фета;
  • 5 ложок свіжого соку лимона;
  • 1 ч. л. меду;
  • ¼ склянки оливкової олії;
  • Сіль за смаком).

Цукіні з фенхелем нарізати тонкими смужками. Перекласти в миску для салатів, додати кріп. Окремо змішати мед, сік лимона, олію, сіль. Цю заправку збити віночком до однорідної маси та додати до овочів. Перемішати, дати промаринуватися 30 хвилин. Потім додати горіхи із сиром.

У кулінарії аптечний кріп має і такі поєднання: запікають з маслинами та помідорами, маринують для м’ясних страв, додають у салати з капустою та родзинками, з яблуком, червоною цибулею. Кулінари використовують переважно бульби рослини.

Насіння рослини їдять цілими або перемелюють. Плоди фенхелю часто кидають у соління та консервації огірків та інших овочів, використовуючи особливий анісово-кріповий аромат.

Так як пряність містить багато жирних масел, її можна використовувати як замінник масла какао. При випіканні хлібобулочних виробів, насінням посипають солодкі булочки та печиво.

Листя та черешки фенхелю застосовують у китайській, індійській, румунській та угорській кухні. Тут люблять зварювати овочеві супи та рибні страви. Небагато зелені фенхелю додасть пікантності салату чи м’ясній страві.

Тим, кому до душі аромат пряної рослини, використовують його листя як заварку для чаю, додаючи ще й імбир. Гарячий напій із фенхелю та імбиру – потужний захист від будь-якої застуди.

Як бачимо, що описується у статті рослина – унікальна, адже її застосовують при лікуванні багатьох хвороб, а також її широко використовують у кулінарії. Придатні усі частини рослини: листя, насіння, коріння. Побічні ефекти можливі лише за індивідуальної непереносимості.

ВАЖЛИВО ! *при копіюванні матеріалів статті обов’язково вказуйте активне посилання на першоджерело: https://nausade.ru/ogorod/fenhel-poleznye-svojstva-protivopokazaniya.html

Якщо вам сподобалася стаття – поставте лайк та залиште свій коментар нижче. Нам важлива ваша думка !

Фенхель – рослина, яку вже досить тривалий час використовують у кулінарії. Кухарі всього світу додають цю спецію до різних страв, і це не дивно. Адже фенхель має приємний пряний аромат, який віддалено нагадує лікер з анісу. До того ж його аромат сприяє підвищенню апетиту та покращує процес травлення.

Фенхель використовується і в народній медицині завдяки великій кількості корисних речовин, які він містить. Для раціонального та безпечного використання фенхелю як лікарський засіб варто не тільки ознайомитися з його корисними властивостями, але й врахувати обмеження та протипоказання, щоб уникнути можливих негативних реакцій.

Фенхель – унікальна рослина, кожна частина якої має безліч корисних речовин і мікроелементів. Саме за рахунок їх утримання трава сприятливо впливає на організм людини.

Лікувальні властивості плодів фенхелю засновані на їхньому хімічному складі. Трава багата калієм, кальцієм, магнієм, цинком, хромом, міддю, кобальтом, інуліном, залізом та алюмінієм. Також у плодах містяться ефірні та жирні олії, атенол, глікозиди, білкові речовини та вітаміни групи В, А та С.

Харчова цінність товару

Завдяки такій кількості корисних мікро- та макроелементів трава активно застосовується в лікарських цілях. На її основі випускають різні препарати, а прихильники народної медицини використовують траву для виготовлення цілющого порошку, настоянок та відварів.

Завдяки наявності ефірних олій у плодах, вони широко використовуються у виробництві освіжувачів дихання та зубних паст. Крім цього, траву використовують у кулінарії, додають її в страви з риби та м’яса, а також кладуть у маринади та супи для надання їм особливого пряного аромату. Насіння використовують у приготуванні десертів, особливо різних пудингів та пирогів.

Плоди трави використовують у лікарських цілях ще з часів давніх цивілізацій, але й зараз вони не втратили своєї популярності. Медикаменти на основі фенхелю використовують для лікування грибкових захворювань, а також призначають при патологіях сечостатевої системи та органів ШКТ.

Насіння аптечного кропу надають спазмолітичне, вітрогонне, антиоксидантне, відхаркувальне, протимікробне і деяке сечогінну, а також проносну дію на організм людини.

Фенхель має такі властивості:

    Трава покращує перистальтику кишечника та процеси травлення, за рахунок чого використовується при розладі шлунка, метеоризмі та диспепсії. Завдяки м’якій дії насіння, їх використовують у вигляді «кропової води» для усунення кольк у немовлят.

Корисні властивості фенхелю

  • Порошок із насіння також використовується у виробництві лікарських засобів від кашлю через його відхаркувальну дію.
  • Регулярне вживання трави захищає очі від дегенеративних та запальних процесів. Така лікувальна властивість рослини пояснюється вмістом натуральних антиоксидантів та стимуляторів.
  • Препарати з лікарського кропу також сприяють загоєнню ран, підвищенню імунітету, зміцненню судин та нормалізації метаболічних процесів.
  • Ефірні олії, що містяться в насінні, мають сечогінну дію, за рахунок чого їх використовують при набряках, ревматизмі, а також для виведення токсичних речовин з організму.
  • Залізо та гістидин, що містяться в рослині, відновлюють необхідну кількість гемоглобіну в організмі та, як наслідок, допомагають боротися з анемією. «Кріп» також використовується для зменшення больових відчуттів під час менструації та нормалізації гормонального фону, як жінок, так і чоловіків. Симптоми нестачі заліза в організмі
  • Плоди благотворно впливають на стан шкіри та волосся, тому їх використовують для омолодження та зміцнення волосся. Чай, заварений на насінні, має заспокійливу дію і позитивно впливає на стан нервової системи.

Незважаючи на велику кількість корисних властивостей, якими володіє рослина, її можна приймати не всім. Фенхель, як і будь-яка рослина з лікувальними властивостями, має свої протипоказання, основне з яких – алергія на траву та речовини, що входять до її складу. У разі появи нудоти та запаморочення після вживання трави від неї необхідно відмовитись.

Від рослини також варто відмовитись під час вагітності, оскільки вона може спровокувати скорочення м’язів матки. Незважаючи на те, що вживання трави сприяє збільшенню молока, приймати її під час лактації не рекомендується. Прийом трави під час грудного вигодовування можливий лише у випадку, якщо користь для матері значно перевищує можливу шкоду для дитини.

З обережністю слід приймати траву пацієнтам з епілепсією та захворюваннями ССС, які супроводжуються порушенням серцевого ритму. Через високий вміст калію трава може бути небезпечна людям з тяжкими захворюваннями нирок.

Пацієнтам із хронічною діареєю рекомендовано приймати траву у мінімальних кількостях. Речовини, що містяться в плодах, вступають у взаємодію з Ципрофлоксацином та Фторхінолоном і перешкоджають їх метаболізму. Тому в період терапії даними лікарськими засобами рекомендовано відмовитися від вживання рослини навіть у свіжому вигляді.

Вживання будь-якої рослини з фармакологічними властивостями має бути раціональним, і фенхель не виняток. Препарати лікарського кропу необхідно приймати в дозуванні, призначеному лікарем, щоб уникнути виникнення небажаних побічних реакцій. Оскільки зловживання рослиною навіть здоровою людиною може призвести до появи:

  • алергічних реакцій (нудота, запаморочення, утруднене ковтання та набряклість);
  • розладу шлунка;
  • кровотеч.

Частий прийом високих доз препаратів, що містять лікувальний кріп, провокує появу проблем із диханням, серцевим ритмом та нервовою системою. Часте вживання чаю з насіння збільшує чутливість шкіри до УФ-променів, що необхідно враховувати в літню пору року, щоб уникнути появи сонячних опіків.

У складі рослини присутні фітоестрогени, які відносяться до гормонів рослинного походження, тому його необхідно вживати з особливою обережністю пацієнтам з ендокринними захворюваннями.

Лікарський кріп – популярна рослина серед прихильників народної медицини. Його використовують для лікування метеоризму, безсоння, імпотенції і навіть як засіб від лупи. З його плодів виготовляють настої, добувають ефірну олію, також насіння подрібнюють до стану порошку і заварюють із них чай. Вибір того чи іншого засобу з рослини залежить від причини його застосування.

Фітоестрогени, які присутні у складі рослини, допомагають впоратися з гормональним дисбалансом жінок та запобігти збоям у менструальному циклі. Також під впливом трави полегшуються неприємні симптоми менструації та клімаксу.

При збоях менструального циклу рекомендовано приймати сік із фенхелю, моркви та буряків. Отриманий сік із рослин необхідно змішати у співвідношенні 1:1:1 та приймати по 100 мл 2 рази на добу. Трава покращує жіноче здоров’я, навіть при її вживанні у свіжому вигляді як продукт харчування.

Лактогенний ефект має чай з насіння рослини. Для його приготування достатньо 1 ч. ложку насіння залити окропом та настояти протягом 10-15 хвилин. Перед вживанням чай рекомендується процідити. Для покращення смакових якостей напою можна додати мелісу, перцеву м’яту та ромашку. Приймати такий чай можна не частіше ніж 2 рази на день по півсклянки за раз.

Для лікування лупи використовують ефірну олію з фенхелю, яка має відмінний антиоксидантний ефект.

Позбутися лупи можна за допомогою додавання аптечного масла в шампунь. Рекомендовано використовувати 7-9 крапель олії для одного миття голови.

Для боротьби з безсонням можна використовувати заспокійливий чай із фенхелю. Для приготування напою крім плодів трави необхідно взяти в рівних пропорціях сушену мелісу, ромашку і корінь валеріани.

Для приготування 1 порції чаю достатньо взяти 1 ст. ложку суміші трав та залити її склянкою окропу. Отриманий напій потрібно накрити кришкою та настояти протягом 15 хвилин. Перед вживанням проціджується чай.

Чай рекомендовано приймати перед сном протягом 1-2 тижнів.

При проблемах зі сном можна вживати олію фенхелю перорально. Для такого застосування достатньо одну краплю олії додати у вино, сік чи чай.

Також при боротьбі з безсонням допомагають аромаванни з додаванням 4-6 крапель олії. Приємний аромат олії заспокоїть нервову систему, знизить тривожність та покращить якість нічного сну.

Олія насіння позитивно впливає на стан шкіри, розгладжуючи та зволожуючи її. Також рослина перешкоджає старінню шкіри завдяки наявності антиоксидантів, які зменшують кількість вільних радикалів в організмі. Наявність вітаміну С у траві також благотворно впливає на шкіру, адже даний вітамін бере участь у виробленні колагену – речовини, яка робить шкіру обличчя бархатистою та м’якою, а також зменшує виразність зморшок.

У косметологічних цілях рекомендовано додавати аптечну олію фенхелю в крем для обличчя. Достатньо додати 7-9 крапель олії в 1 дозу крему.

У складі рослини є масло – фенхона, яке відмінно справляється з підвищеним газоутворенням. Для зменшення здуття живота рекомендовано розжовувати кілька грамів насіння після їди.

Також для лікування метеоризму використовують чай, настояний на насінні. Для цього половину чайної ложки насіння засипаються в склянку окропу і кип’ятять протягом 5 хвилин. Чай також можна приймати після кожного прийому їжі, або з появою дискомфорту у вигляді здуття.

Аромат плодів посилює сексуальний потяг чоловіків, тому рослина вважається афродизіаком ще з часів Стародавнього Риму. Фахівці рекомендують вживати лікувальний кріп для чоловіків при порушеннях статевої функції.

При проблемах з потенцією рекомендовано використовувати настоянку з фенхелю та селери. Для приготування настойки знадобиться:

  • насіння фенхелю – 100 г;
  • зелень селери – 100 г;
  • листя смородини, суниці та малини – по 50 г;
  • плоди кизилу – 50 г;
  • спирт, горілка чи вино – 2 л.

Рослини заливаються алкоголем, а отриманий продукт ставиться у темне приміщення для наполягання на 4 тижні. Ємність із рідиною потрібно періодично струшувати. Приймати настойку потрібно після їди, 3 десь у день 50 мл. Однак перед застосуванням напій слід профільтрувати.

Думка лікарів про траву є досить неоднозначною. Фахівці не заперечують корисних властивостей рослини, але й не вважають її панацеєю від усіх бід. Але більшість лікарів рекомендують утриматися від вживання чаю з насіння рослини під час годування груддю, незважаючи на його можливу лактогенну властивість. А ось пацієнти високо оцінюють лікарські властивості рослини.

Думки пацієнтів про рослину позитивні, багато хто вважає, що солодкий кріп необґрунтовано забули, замінивши його синтетичними препаратами:

Фенхель – рослина, яка за своїми харчовими цінностями та лікарськими властивостями перевершує інші лікарські трави. Завдяки унікальному складу та приємному аромату, рослина широко застосовується як у кулінарії, так і в медицині та косметології.

Дивовижна за своїми властивостями рослина фенхель у нашій країні відома далеко не всім. Справа в тому, що фенхель масово росте в південних країнах, тоді як у нас найбільш поширений його найближчий родич – кріп.

Тим не менш, з медичної точки зору фенхель куди цінніший, недарма ж про дивовижні властивості цієї чудової трави з солодкуватим анісовим запахом, писали у своїх працях Гіппократ та Авіценна. У Стародавню Грецію вважалося, що фенхель відганяє злих духів, тому цю траву тримали у кожному будинку. Нею лікували хвороби шлунка, приймали як загальнозміцнюючий засіб і використовували для боротьби з кашлем. Не випадково ж фенхель і сьогодні широко застосовують в ароматерапії, косметології та нетрадиційній медицині, називаючи не інакше, як аптечний кріп.

У цій статті ближче познайомимося з цією дивовижною рослиною, дізнаємося про корисні та лікувальні властивості фенхелю, а також наведемо кілька цінних рецептів із цією лікарською травою.

Це здасться дивним, але склад фенхелю анітрохи не поступається популярним овочам та фруктам, які ми із задоволенням та користю для здоров’я вживаємо щодня. Це справжня комора вітамінів A, PP, B1, B2, B6 та B9. Особливо багатий фенхель аскорбіновою кислотою (вітаміном С) та потужним антиоксидантом – токоферолом (вітаміном Е). Цікавий і мінеральний склад цієї рослини, який може похвалитися наявністю калію та магнію, фосфору та кальцію, натрію та марганцю, міді та заліза.

При цьому потрібно врахувати високу харчову цінність аптечного кропу, адже насіння фенхелю містить у своєму складі жири, білки та вуглеводи (0,2–1,24–7,29 – відповідно), жирні олії, які представлені петрозеліновою, олеїновою, лінолевою, пальмітиновою. кислотами, а також ефірні олії, флавоноїди та глікозиди. Все це дозволяє використовувати фенхель не тільки в кулінарії та косметології, а й у нетрадиційній медицині. Більше того, насіння цієї рослини використовують для випуску багатьох лікарських препаратів.

1. Насамперед, цінність аналізованої зелені полягає у протигрибкових та антисептичних властивостях. Вживання насіння цієї рослини допомагає знищити шкідливі мікроби, які завдають шкоди організму та стають причиною низки інфекційних захворювань. А для дезінфекції приміщень ефірну олію фенхелю потрібно заправити в аромалампу з розрахунку 4 краплі на 10 кв. приміщення.

2. Фенхель – прекрасний спазмолітик, який швидко та ефективно усуває шлункові кольки та спазми. Кошти на його основі ідеально підходять для вирішення проблем із травленням, зокрема, для усунення метеоризму та позбавлення здуття живота. Особливо популярним є відвар цієї рослини в педіатрії, де його називають «кроповою водою». Такий засіб швидко заспокоює малюків, позбавляючи їх від газиків та шлункових кольк.

3. Розглянута рослина приходить на допомогу і в тих випадках, коли необхідно очистити організм від шкідливих продуктів обміну і токсичних речовин, що накопичилися. У цьому плані народні цілителі нерідко використовують відвари та настої для очищення печінки, як у разі хвороби органу, так і після серйозних застіль з алкоголем та жирною їжею. Фенхель у народній медицині застосовується і як глистогінний засіб.

4. За допомогою аптечного кропу добре усуваються застудні захворювання. Ця рослина ефективно при всіх видах кашлю, включаючи сухий кашель з мокротою, що погано відходить. До того ж фенхелевий відвар допомагає понизити температуру і швидше позбутися лихоманки.

5. Настій фенхелю використовується як відмінний сечогінний та протизапальний засіб, який допомагає при циститі та інших інфекційних захворюваннях у сечостатевій системі.

6. Присутні у фенхелі органічні кислоти чудово очищають судини та зберігають їх еластичність, завдяки чому нормалізується тиск та попереджається розвиток атеросклерозу.

7. У насінні аптечного кропу є природні аналоги гормону естрогену, завдяки чому відвар на його основі є справжнім порятунком для жінок у період клімаксу. Більш того, відзначається його користь при недостатній лактації у мам, що годують.

8. Насіння фенхелю має заспокійливий вплив на нервову систему, завдяки чому засоби на основі даної рослини допомагають швидше впоратися зі стресом, позбутися тривожних станів і запобігти депресії. А ще чай із фенхелем можна використовувати для боротьби з безсонням.

9. Аптечний кріп має сприятливий вплив на статеву сферу чоловіків і жінок, підвищуючи сексуальне бажання та позбавляючи проблем з потенцією.

10. Нарешті, наявність у фенхелі унікальної речовини анетолу дозволяє назвати цю рослину натуральним засобом проти раку. На даний момент ведуться дослідження, які доводять ефективність фенхелю у боротьбі з раком шлунка, раком грудей та колоректальним раком. Але вже сьогодні є всі підстави говорити, що вживання фенхелю є відмінною профілактикою онкології.

Крім того, додаючи у своє харчування насіння фенхелю можна отримати заряд бадьорості на весь день і до самого вечора не згадувати про втому.

Якщо у вашому харчуванні постійно з’являтимуться багаті клітковиною цибулини фенхелю, згодом ви обов’язково почнете худнути. Фенхель ефективно допомагає нормалізувати обмін речовин в організмі людини, пригнічує почуття голоду, стимулює роботу шлунково-кишкового тракту. В результаті відбувається процес спалювання жирів, виводяться токсини та шлаки.

Процесу схуднення сприяє і низька калорійність цієї рослини: у плодах фенхелю присутні лише 49 кілокалорій на 100 г продукту, а в стеблах лише 30 кілокалорій.

Для позбавлення від зайвих кілограмів застосовувати фенхель можна різними способами:

  • для зниження апетиту рекомендується пожувати насіння фенхелю, яке додатково надає м’яку сечогінну дію. Насіння цієї рослини делікатно очищає організм, надає йому життєву силу та енергію.
  • можна приготувати чай на основі рослини, що покращує травні процеси і позбавляє метеоризму.
  • рослину можна використовувати для приготування овочевих страв – салатів, супів або для приготування овочевого рагу. Це дозволить урізноманітнити раціон, харчуватися повноцінно і при цьому худнути.
  • під час дієти можливе погіршення настрою через почуття голоду, зростає навантаження на нервову систему, організм переживає стрес. Ароматерапія на основі ефірної олії рослини допоможе заспокоїтись, налаштуватися на позитивний лад.
  • олію фенхелю застосовують для масажу шкіри та проблемних зон в області живота, сідниць, стегон. Такий масаж прискорює циркуляцію крові, допомагаючи позбутися підшкірного жиру.
  • чудовим доповненням до масажу буде додавання олії фенхелю у ванни з морською сіллю. Після цих процедур ви відчуєте себе спокійною, розслабленою, врівноваженою та здоровою людиною.

А тепер розповімо про найбільш популярні рецепти з аптечним кропом, які допомагають при різних захворюваннях не гірше покупних ліків.

1. «Кріпна водичка»

Щоб позбавити своїх малюків від нестримних газиків та болючих спазмів шлунка, необхідно приготувати наступний засіб. Залийте 5 г насіння фенхелю 200 мл окропу і дайте такому засобу настоятися півгодини під кришкою. Готовий засіб об’ємом 90 мл слід розділити на рівні частини та давати малюкові у 6 прийомів протягом дня. При цьому напувати немовля слід виключно теплим настоєм (36-37 ° C). А крім позбавлення від проблем зі шлунком такий напій буде корисним для кісткової системи малюка.

Доповнення. Фенхель входить до складу препарату для новонароджених Плантекс та засоби Вітаон (бальзам Караваєва).

2. Фенхелевий відвар

У разі кашлю, що супроводжує застудні захворювання, візьміть жменю сухого насіння рослини і перетворите їх на борошно за допомогою кавомолки. Дві чайні ложки такого борошна залийте 400 мл гарячої води. Поставивши засіб на вогонь, доведіть до кипіння і тримайте на маленькому вогні 40 хвилин. Відвару, що вийшов, слід дати охолонути, після чого залишиться лише процідити його і можна приймати по 50 мл тричі на день до повного одужання.

Доповнення. При пародонтозі та стоматиті таким засобом корисно полоскати ротову порожнину кілька разів на день, а у разі появи гнійників на шкірі, відваром потрібно протирати уражену шкіру. Повторювати процедуру слід 4-5 разів на день до зникнення проблеми.

3. Чай із фенхелю

Щоб зміцнити захисні сили організму, фенхель слід заварювати як чай. Для цього сушене листя рослини потрібно заливати окропом з розрахунку 1 ст.л. фенхелю на 150 мл гарячої кип’яченої води. Приймайте такий чайок щодня протягом місяця, і ви обов’язково помітите позитивні зміни у своєму організмі. За бажання через місяць лікування можна повторити.

Доповнення. Такий чай чудово допоможе заспокоїти нервову систему та налагодити сон. Тільки приймати його з цією метою слід за тридцять хвилин до сну.

Однак це далеко не всі властивості чаю, що розглядається. Він буде корисний мамам, що годують, у яких є проблеми з виробленням грудного молока. Більш того, таким чаєм можна протирати очі у разі кон’юнктивіту, а також просто вмивати їм обличчя щоранку, проводячи своєрідну терапію шкіри обличчя, що омолоджує. Якщо ж мити фенхелевим чаєм голову і обполіскувати волосся, коріння волосся помітно зміцниться і припинить масово випадати, а саме волосся набуде природний блиск і здоровіше сяйво.

4. Настоянка фенхелю

Для очищення судин необхідно приготувати настоянку з фенхелю. Для цієї мети беруться подрібнене насіння рослини в кількості 3 ст.л., по 1 ст.л. подрібнених квіток звіробою, листя селери, плодів європейського борщовика, ягід кизилу та ягідного листя (смородини, суниці або малини). Всі інгредієнти змішуються та завантажуються у скляну сулію, а зверху заливаються 2 л білого натурального вина. Закупоривши таку суміш, її залишають настоюватися на місяць, у темному сухому місці. Готовий засіб проціджують та приймають по 2 ст.л. на день протягом 1-2 місяців.

5. Ефірна олія фенхелю

Якщо ви хочете продезінфікувати приміщення або бажаєте провести сеанс ароматерапії, просто придбайте в аптеці ефірну олію фенхелю. Додавши кілька крапель в аромалампу, ви зможете насолоджуватися парами цієї чудової олії, отримуючи бажане заспокоєння. Проводити такі процедури краще перед сном.

Крім того, олію фенхелю можна приймати внутрішньо. Додавши 3-4 краплі олії на склянку води і підсолодивши такий засіб ложкою меду, ви отримаєте відмінні ліки від проблем із травленням. Якщо ж додати 10-15 крапель олії на склянку води, у вас вийде засіб для інгаляцій чи компресів. Змішайте фенхелеву олію з оливковою або мигдальною олією та можете використовувати таку суміш для масажу. Але це ще не все. Якщо додати кілька крапель такого засобу в креми для шкіри, можна отримати потужний омолоджуючий засіб, який запобігатиме появі ранніх зморшок.

Ця дивовижна рослина може допомогти зберегти природну красу, головне знати, як правильно використовувати її. Наведемо кілька корисних рецептів.

1. Одеколон від вугрів

Візьміть чистий спирт (50 мл), додайте до нього по 10 крапель ефірної олії лаванди та олії чайного дерева, а також 5 крапель олії фенхелю. Ретельно перемішайте засіб та дайте йому настоятися 2-3 доби. Змочивши в ньому ватяний диск, просто протирайте їм обличчя 2 рази на день, і вже за два тижні від вугрів не залишиться і сліду.

2. Засіб від целюліту

Для приготування такої суміші з’єднайте по 10 крапель масла герані, фенхелю та ялівцю. Додайте в маслянисту рідину 10 крапель олії лимона і розбавте всі 100 мл олії жожоба. Отриманої суміші дайте настоятися пару діб, після чого можна наносити її на шкіру і масажуючи проблемні зони, втирати в них готовий засіб 2 р/день по 15 хвилин.

3. Маска для рук і обличчя

Подрібніть одну велику айву, а до маси, що вийшла, додайте 1 ч.л. жирного сиру, курячий жовток та 4 краплі олії фенхелю. Перемішайте інгредієнти до одержання маслянистої маси і відразу ж наносите її на шкіру обличчя та рук, буквально на 10 хвилин, після чого змивайте теплою водою. Проводьте процедури 1-2 рази на тиждень.

Фенхель вважається відомим інгредієнтом багатьох страв у різних країнах світу. Особливо цінують цю ароматну зелень у Середземноморській кухні, де відварені стебла фенхелю подаються як самостійний гарнір. В основному ж фенхель зустрічається на кухні у вигляді пікантної приправи для супів, салатів, рагу, маринадів та багатьох інших страв. Насінням сушеного фенхелю приправляють овочі при консервації, додають у соуси та кондитерські вироби. А в Індії насіння фенхелю смажать і вживають в їжу як ласощі, які, крім іншого, чудово освіжають дихання. А ще цю корисну зелень заморожують на зиму, щоб навіть у холод можна було налагодитися смачною та ароматною стравою з приправою з фенхелю.

Дивно, при всій користі, яку дарує організму ця чудова рослина, у нього практично немає протипоказань та обмежень у використанні. Якщо до фенхелю є індивідуальна непереносимість (про це скаже нудота та запаморочення), не слід вживати його та використовувати в косметичних цілях. Передозування фенхелем також може призвести до нудоти та блювоти, а заразом викличе серйозний розлад шлунка.

До того ж слід пам’ятати, що ця рослина підвищує тонус матки, а отже, вагітним жінкам від неї краще відмовитись. Більш того, фенхель підвищує вироблення грудного молока у мам, що годують, а значить вживати цей засіб новоспеченим матусям потрібно лише в крайніх випадках.
Бережіть себе!

Багаторічна трав’яниста рослина, що нагадує на вигляд кріп. Фенхель культивується як лікарська сировина. В основному він затребуваний у гастроентерології. Застосовується як засіб, що усуває кишкові кольки та метеоризм. Рекомендується новонародженим дітям і мамам, що годують.

Фенхель звичайний. Ботанічна ілюстрація з книги О. В. Томе “Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz”, 1885 рік.

Лікувальною рослиною фенхель було визнано ще за часів Гіппократа. І сьогодні рослина є сировиною для приготування деяких медикаментозних засобів. Народні цілителі також не втрачають його з виду, використовуючи його для лікування різних недуг. Але перш ніж вдаватися до терапії, необхідно вивчити корисні властивості та протипоказання фенхелю, щоб захистити свій організм від неприємних наслідків.

Фенхель, як брат-близнюк, схожий на городній кріп. Але тільки на вигляд. Його смакові якості та аромат значно відрізняються від побратима. Для фенхелю характерний запах анісу і трохи солодкуватий смак, що дуже освіжає. Саме завдяки цьому смаку та аромату рослина швидко завоювала любов гурманів. Ботанічні особливості рослини такі.

  • Стебло. Він здатний досягати 90-200 см. Округле пряме стебло має безліч гілок. Характерна особливість фенхелю – світло-блакитний наліт.
  • Корінь. М’ясиста зморшкувата цибулина, має веретеноподібну форму.
  • Листя. Перисторозсічене, трикутно-яйцевидне листя. Нижні – черешкові та великі. А решта листя — сидяче.
  • Квітки. П’ятипелюсткові, дрібні квітки, жовтого кольору, зібрані у складні парасольки.
  • Плід. Довго-яйцевидної форми. Відрізняється зеленувато-бурим відтінком. На смак солодкий.

Корисні властивості фенхелю звичайного продиктовані унікальним хімічним складом культури. Насіння рослини багате на ефірну олію. Виявляють у них жирне масло, що збагачує продукт олеїнової, ліноленової, петроселінової, стеаринової та пальмітинової кислотами. Крім олій, фенхель є рекордсменом за вмістом вітамінів, мінералів, що й таблиці.

Таблиця – Мінерали та вітаміни, що входять до складу фенхелю

РечовинаЗміст у 100 г
Залізо0,73 мг
Селен0,7 мг
Марганець191 мкг
Цинк0,2 мг
Мідь66 мкг
Калій414 мг
Фосфор50 мг
Натрій52 мг
Кальцій49 мг
Магній17 мг
Вітамін А8 мкг
Вітамін В10,01 мг
Вітамін В20,03 мг
Вітамін В30,64 мг
Вітамін В50,23 мг
Вітамін В60,05 мг
Вітамін В927 мкг
Вітамін С12 мг

І лише час і сучасні дослідження вчених дозволили зрозуміти, що всі стародавні лікарі мали рацію. Як свідчать відгуки хворих та лікарів, показання до застосування фенхелю досить великі.

  • Захворювання шлунка та кишечника. Волоський кріп здатний швидко усунути шлункові, кишкові коліки. Його рекомендують за метеоризму.
  • Патології дихальної системи. Народна медицина рекомендує рослину для лікування недуг, що супроводжуються кашлем. Ефірна олія, що міститься в плодах фенхелю, забезпечує ефективне розрідження мокротиння та її швидке виведення. Тому траву радять для лікування застуд, бронхіту, пневмонії, кашлюку.
  • Недуги сечостатевої системи. Фенхель допомагає відновити стан жінки під час клімаксу при аменореї. Його рекомендують при простатиті, зниженні потенції у чоловіків. Допомагає рослина при захворюваннях нирок, сприяє виведенню дрібних конкрементів та піску. Забезпечує очищення від інфекції та усунення запалень у сечовивідних органах.
  • Офтальмологічні хвороби. Трава здатна допомогти при патологіях, які супроводжуються надмірною сухістю очей або запальними процесами. Але вилікувати сліпоту, як вважали давні лікарі, фенхель нездатний.

Користь рослини не закінчується сечогінним ефектом та лікуванням кишкової, очної та легеневої патології. Під час недавніх досліджень було підтверджено естрогенний ефект фенхелю. Це означає, що компоненти рослини, потрапляючи в організм, працюють як жіночі гормони. Завдяки такій властивості фенхель заслужив на визнання гінекологів. Його рекомендують для терапії жінкам, які мають такі стани:

  • порушений цикл;
  • клімактеричний період;
  • запальні процеси у репродуктивних органах.

У складі рослини не виявлено шкідливих компонентів, тому його можна використовувати навіть для малюків. І хоча чай з лікарської сировини не впливає на лактацію, як вважалося раніше, і особливої ​​користі фенхелю для мам, що годують, немає, але молоко п’ють такий чай мам дуже корисно для немовлят, так як воно:

  • нормалізує травлення крихти;
  • усуває гази;
  • налагоджує роботу кишківника.

Корисна рослина практично нездатна заподіяти шкоду організму, звичайно, якщо дотримується міра. Вживання продукту у кулінарних стравах рекомендовано всім категоріям людей. Але якщо йдеться про терапію волоським кропом, то необхідно врахувати деякі обмеження. Фенхель має такі протипоказання:

  • схильність до діареї;
  • порушений ритм серця;
  • алергічні реакції.

Іноді застосування лікарських засобів із фенхелю може спровокувати розвиток неприємних побічних ефектів. Найчастіше скарги виникають на появу алергії, кишкові розлади чи нудоту.

У продажу можна зустріти ефірну олію фенхелю. Цей продукт виготовляють із насіння. Тому він практично ні в чому не поступається лікувальним впливам плодам волоського кропу, але вимагає великої обережності, оскільки є дуже концентрованим засобом.

Домашні засоби на основі фенхелю можуть стати гарною підтримкою лікування багатьох патологій. Але застосовувати їх без консультації з лікарем або заміщати медикаментозні призначення категорично заборонено. Так, у домашніх умовах можна приготувати такі лікарські препарати.

Особливості . Насіння фенхелю допоможе відновити менструальний цикл. Для посилення терапевтичного ефекту при аменореї рекомендується вживати трав’яний настій. П’ють його по 100 мл двічі на день протягом кількох місяців. Курс обговорюється індивідуально із гінекологом.

  • звіробій – столова ложка;
  • рута – їдальня ложка;
  • ялівцеві плоди – столова ложка;
  • гусяча перстач – столова ложка;
  • насіння волоського кропу – дві столові ложки;
  • полин гіркий – дві столові ложки;
  • шипшина – дві столові ложки;
  • корінь петрушки – дві столові ложки;
  • вода – 400 мл.
  1. Інгредієнти подрібнюють та перемішують.
  2. Дві столові ложки сировини заливають окропом.
  3. Ємність укутують. Настоюють ліки 20 хвилин.
  4. Фільтрують.

Особливості . Настій плодів усуне кишкові кольки. Ліки рекомендують для позбавлення від болю та спазмів у травному тракті. Вживають напій по половині склянки двічі-тричі на день, перед їдою, до усунення дискомфорту. Цей настій підходить лише для дорослих пацієнтів.

  • плоди – чайна ложка;
  • вода – одна склянка.
  1. Плоди подрібнюють.
  2. Фенхель заливають окропом.
  3. Витримують напій у закритому вигляді десять хвилин, після чого проціджують.

Особливості . Якщо необхідно усунути запори, рекомендується вдатися до допомоги ефірної олії. Ліки, приготовлені за наведеним нижче рецептом, вживають по чайній ложці тричі на день.

  • олія фенхелю – десять крапель;
  • вода – 1 л.
  1. Воду необхідно закип’ятити та охолодити.
  2. До неї додають масло.

Особливості . Щоб приготувати вітрогінний препарат, рекомендується як сировину взяти квітки та насіння фенхелю. Приймають препарат для позбавлення метеоризму до їжі по 50 мл. Повторюють прийом двічі на день протягом одного-двох днів.

  • квітки з плодами (подрібнена сировина) – дві чайні ложки;
  • вода – 200 мл.
  1. Фенхель заливають окропом.
  2. Напій наполягають десять хвилин у теплі.
  3. Обов’язково проціджують.

Особливості . Для очищення організму від глистів рекомендовано відвар фенхелю. Щоб усунути паразитів і налагодити функціонування травного тракту, ліки вживають тричі на день перед їдою по півсклянки. Тривалість лікування – три-чотири дні.

  • стебло фенхелю (можна замінити насінням) – дві столові ложки;
  • вода – одна склянка.
  1. Стебла подрібнюють.
  2. Їх опускають у воду.
  3. Десять хвилин суміш варять на дрібному вогні та одну годину її наполягають.
  4. Відвар фільтрують.

Особливості . Настій на молоці допоможе позбавитися кашлю. Цей засіб зміцнює імунітет, допомагає при застудах, бронхітах та пневмонії. Настій здатний усунути, як свідчать відгуки, навіть хронічний кашель. Вживають по склянці двічі-тричі на день.

  • молоко – одна склянка;
  • ефірна олія – десять крапель.
  1. Молоко попередньо підігрівають.
  2. У теплий продукт додають олію фенхелю.

Особливості . Настоянка фенхелю на спирту допомагає підвищити потенцію, забезпечує лікування запальних захворювань сечостатевої системи у чоловіків. Для приготування ліків можна застосовувати спирт, самогон чи горілку. Але значно приємніше на смак настойка, витримана на білому вині. Застосовують по 150 мл напою після їди, один-два рази на день. Тривалість лікування обговорюється із лікарем.

  • плоди фенхелю – 100 г;
  • лист селери – 100 г;
  • біле вино – 1 л.
  1. Селеру подрібнюють.
  2. Насіння та зелену суміш заливають вином.
  3. У темному місці напій витримують протягом місяця, не забуваючи періодично збовтувати ємність.
  4. Настоянку фільтрують.

Особливості . Допомогти організму при подагрі, знизити кількість та вираженість загострень недуги дозволяє настій, що містить траву фенхелю. Вживають напій протягом двох тижнів по половині склянки двічі-тричі на добу.

  • корінь кульбаби – їдальня ложка;
  • петрушка – їдальня ложка;
  • трава фенхелю – їдальня ложка;
  • кора жостеру – столова ложка;
  • м’ята – столова ложка;
  • вода – 0,5 л.
  1. Інгредієнти подрібнюють та перемішують.
  2. Столову ложку суміші заливають окропом.
  3. Шість годин засіб наполягають.
  4. Потім ємність ставлять на маленький вогонь. Настій доводять до закипання і одразу вимикають вогонь.
  5. Напій проціджують.

Особливості . Усунути зайві кілограми дозволить чай із фенхелю. Для посилення жиросжигающего ефекту рекомендується доповнювати волоський кріп м’ятою у співвідношенні 1:1. П’ють чай тричі на день по одній чашці. Не менш корисним є вживання цибулини рослини. Як використовувати корінь фенхелю для схуднення? Дієтологи радять вживати його у свіжому вигляді. Наприклад, корисний наступний салат.

  • фенхель – одна цибулина;
  • авокадо – половина плода;
  • лимонний сік – одна чайна ложка;
  • оливкова олія – столова ложка.
  1. Цибулину подрібнюють.
  2. М’якуш авокадо нарізають невеликими кубиками.
  3. Інгредієнти з’єднують.
  4. Салат збризкують вичавленим з лимона соком і поливають оливковою олією.
  5. Спеції додають до смаку.

Особливості . Для лікування гнійників, фурункулів застосовують ефірну олію. Препарат затребуваний у косметології як ефективний засіб від вугрів.

  • вода – склянка;
  • олія фенхелю – десять крапель.
  1. Воду кип’ятять та охолоджують.
  2. До неї додають ефірну олію.

Фенхель використовують у кулінарії для надання страв вишуканого смаку. Продукт додають у супи. Їм доповнюють другі страви. Особливо гармонійно поєднання волоського кропу з рибою та овочами. Трохи незвичним, але дуже смачним стає варення, до якого доданий фенхель.

  • яблука (або айва, алича, сливи) – 1 кг;
  • фенхель (цибулини) – дві склянки;
  • вода – 3 л;
  • цукор – 1 кг.
  1. Фенхель подрібнюють.
  2. Яблука або інший вибраний фрукт нарізають часточками.
  3. Тепер варять сироп із води та цукру.
  4. Коли сироп закипить, у нього всипають фенхель і проварюють 5-10 хвилин.
  5. Потім киплячу суміш вводять яблука.
  6. Варення варять до готовності.

Якщо не хочеться готувати лікарські зілля, то допустиме застосування насіння фенхелю у сирому вигляді. Жування насіння дозволяє знизити почуття голоду, забезпечує сечогінний ефект, покращує психоемоційний стан. Але не слід зловживати продуктом! Добова доза становить 5-7 г сирого насіння.

Фенхель дуже хороша річ. Краще за всякі там кропи. Ми п’ємо препарат на основі фенхелю, животом взагалі не мучимося, хоча змішано харчуємось. Про заварювання точно сказати не можу, але за смаком і кольором повинна вийти світло-коричнева вода, солодкувата на смак.

Вийшла зараз із ванни з фенхелем у численних болючих яскраво-червоних опіках. Взагалі не знала, що фенхель може спричинити опіки. Про цитрусові чула, про фенхель – ні. Це індивідуальна алергічна реакція? Олія якісна, все робила за правилами: 6-7 кап. на ванну, емульгатор-сіль. У ванній кімнаті провела близько 5 хвилин.
Спочатку було невелике поколювання, яке я прийняла за обіцяний антицелюлітний ефект, а за кілька хвилин мені здалося, що я на електричному стільці.

Фенхель мені порадили як добавку до чаю для смаку. Особливого смаку я не відчула, проте виявила побічні корисні ефекти. Найприємнішим було нормалізація роботи кишечника: про тяжкість, здуття я забула. Різні джерела рекомендують заварювати дві чайні ложки на півсклянки окропу. Але я роблю по-іншому: я просто заварюю чай і додаю одну-дві щіпки фенхелю. Результат від цього гірший не стає. Ефект не гірший, ніж від хімічних препаратів, але немає жодної шкоди. Але необхідно знати про те, що фенхель має сечогінний ефект і, краще не вживати його перед сном.

Не скажу, що кишкові коліки мучили нас щодня, але кілька разів на тиждень маля давала прикурити, не допомагали ні вмовляння, ні викладання на животик, від еспумізану теж толку не було. Стала подумувати про дитячий чай, для найменших усі вони на основі фенхелю, то чому б не приготувати самій? Я засипаю чайну ложку насіння на склянку води, томлю на маленькому вогні 15 хвилин, потім залишаю години на 2 настоятися. Відвар розводжу до 200 мл і даю дитині 100мл чаю протягом дня. П’є, до речі, з великим задоволенням, навіть вимагає іноді. Дитина стала набагато спокійнішою, добре спить, але головне вже два тижні у нас не болить животик! До речі фенхель має і м’який проносний ефект, частота у нас не змінилася, але стілець став м’якшим.

Фенхель: користь та шкода

Фенхель – це відносно висока міцна рослина з листочками, які схожі на кріп і жовтими квіточками. Після цвітіння утворюються насіннєві грона, які слід збирати, коли вони затвердіють. Зовні насіння фенхелю маленькі, зеленувато-коричневого кольору і овальної форми.

Харчова цінність фенхелю

100 г насіння фенхелю містить:

  • 90 г води.
  • 0,1 г жирів.
  • 1,1 г білків.
  • 4 г вуглеводів.

Енергетична цінність фенхеля всього 30 кКал на 100 г продукту. Це ідеальна дієтична їжа, корисні властивості якої дозволяють не тільки зберегти фігуру в формі, але і позбавить організм від багатьох недуг.

Фенхель містить в собі цілий ряд необхідних організму вітамінів, мікро- і макроелементів. Це вітаміни групи В (В1 – В3, В5, В6, В9), А і С; кальцій, натрій, селен, натрій, залізо та ін.

Корисні властивості фенхеля

У фенхелі міститься безліч корисних елементів, таких як калій, кальцій, залізо, магній та інші. Завдяки цим речовинам трава діє як слабкий сечогінний, характеризується дезінфікуючими властивостями, має спазмолітичну дію. При цьому він є настільки м’яким засобом, що для лікування метеоризму його прописують навіть немовлятам у зв’язку з їх схильністю до спазмів кишечника в перші 4-6 місяців життя. Однак слід дуже акуратно використовувати фенхель для новонароджених, дозування не повинна перевищувати зазначену лікарем.

Ефірна олія на основі фенхеля добре виводить токсини і шлаки, тому рекомендовано до використання після щедрих застіль з вживанням жирної їжі. Настій плодів застосовується зовнішньо при обмивання для лікування грибкових захворювань. А порошок входить до складу ліків від кашлю, так як є відмінним відхаркувальним засібом.

Фенхель здатний відновити апетит після хвороби, а також сприяє загальному поліпшенню травлення. Тому лікарі нерідко його прописують при порушеннях роботи шлунково-кишкового тракту.

Відомий також заспокійливий ефект фенхеля. Якщо помістити кілька крапель ефірного масла цієї рослини в аромалампу, приємний запах знизить перезбудження нервової системи, прожене почуття тривожності і знизить агресію в поведінці. А чай на основі фенхеля діє як м’який заспокійливий засіб, тому показаний дітям з чотиримісячного віку при розладах нервової системи.

Застосування фенхеля

Цю рослину можна назвати універсальною, так як всі її частини можуть бути використані. Зелені пагони додають в овочеві супи-пюре і рибні страви. Насіння фенхелю використовують для приготування маринаду.

Фенхель добре поєднується з цитрусовими, тому щіпка його насіння стане відмінним доповненням лимонного кексу. Бульби фенхеля найчастіше використовують для приготування м’яса, особливо свинини, або білої риби.

Протипоказання до застосування фенхеля

Фенхель можна вживати при індивідуальній непереносимості цієї рослини, а також при епілепсії. У невеликих кількостях його можна використовувати вагітним і годуючим жінкам. Плоди фенхеля містять багато корисних елементів і хімічних речовин, що дозволяє використовувати дану рослину для лікування найрізноманітніших захворювань. Крім того, фенхель є важливим інгредієнтом багатьох косметичних і парфумерних засобів.

Related Posts:

Про автора

admin administrator