Полотно для вулика своїми руками

Авторadmin

Полотно для вулика своїми руками

Зміст:

Виготовлення рамок для вуликів своїми руками

Бджолярі — це люди, які багато здатні зробити власноруч, адже мова йде про зручність бджолиної сім’ї. Якісне і правильне виготовлення рамок для вуликів своїми руками, відео про який ви зможете подивитися далі, дуже важливо для бджіл і медового виробництва. Пропонуємо вам дізнатися з нашої статті, які існують види рамок і як саме їх робити.

  • 1 Рамка Дадана-Блатта
    • 1.1 Розміри і особливості
    • 1.2 Інструменти та матеріали
    • 1.3 Покрокова інструкція по виготовленню

    Рамка Дадана-Блатта

    Ця конструкція вважається найпопулярнішою серед бджолярів, але це і не дивно, оскільки для бджолиної сім’ї вона одна з найзручніших. До того ж її елементарно зробити своїми руками, підібравши правильного розміру дерев’яні рейки. Вуликів бджолині каркаси і раніше, і в наш час в основному прийнято було робити з дерева, як із самого безпечного для бджіл та екологічного матеріалу.

    Розміри і особливості

    Розміри конструкції Дадан-Блатта фіксовані багаторічним досвідом бджільництва і поділяються на магазинні і гніздові. Магазинні (або полурамки) використовуються в нижніх ярусах вулика, тому їх розмір менше. Величина гніздовий форми становить 435х300. Величина магазинної форми становить 435х145.

    Складові частини кожної рамкової форми — це брусок верхній і нижній (по 1 шт.), а також дві бічні планки. Довжина верхнього бруска обов’язково повинна передбачати з кожної сторони по 1 см для установки каркаса у вулик (на цих «вушках» він і буде триматися).

    Схема і розмітка майбутньої конструкції

    Ширина бічних планок і верхнього бруска стандартно дорівнює 25 мм, розміри верхнього бруска висоту становлять 20 мм, розміри завширшки бічних планок — 10 мм. Нижній брусок по висоті повинен мати розмір 10 мм, по ширині — від 10 до 25 мм. Далі ми розповімо, які матеріали знадобляться для того, щоб зробити своїми руками цю конструкцію для бджіл.

    Інструменти і матеріали

    Матеріали для рамного каркасу: сухі дерев’яні рейки, зашкуренные і підготовлені до збивання, а також моток тонкого дроту (можна купити в магазині для бджолярів або на будівельному ринку). Інструменти для виготовлення: шило, молоток, плоскогубці або міцні кусачки, шевські цвяхи (тонкі і невеликі). Заготівля робиться на зручній поверхні — столі або верстаті, щоб усі елементи були на очах і під рукою. Також можна використовувати затискачі для волосіні, щоб фіксувати її з двох сторін при натягуванні.

    Покрокова інструкція по виготовленню

    Правильне виготовлення рамки для вуликів — це не тільки накопичення рейок, але і натягування дроту на її каркас.

    Точні розміри ви можете побачити на малюнку в початку статті, там же для більшої наочності наведено і точна розмітка кожної рамкової деталі. Отже, яку послідовність дій необхідно буде виконати, щоб правильно провести виготовлення рамкової каркаса для вулика?

    Таким же чином виконується підготовка магазинних бджолиних рамок, тільки там кількість дротяних рядів дорівнює двом. Далі пропонуємо вам подивитися відео, в якому бджоляр-любитель розповість про власний процесі виготовлення каркасів. Як бачимо, їх цілком реально зробити швидко і просто, без особливих фінансових витрат.

    Рамка Лангстрота-Рута

    Дерев’яна конструкція Лангстрота-Рута схожа на конструкцію Дадана-Блатта, вона також виймається через верх вулика, але розміри має трохи інші. Стандартні норми такий рамкової основи: бічні рейки — 232 мм у висоту, ширину — 35, верхня планка у висоту 9, у довжину — 470 (з урахуванням ширини вулика 450 плюс 10 мм на кожну сторону).

    Нижня планка у висоту — 8, в ширину — 19, в довжину — 450. По суті, конструкція дуже схожа з рамкової формою для бджіл Дадана, її можна легко зробити своїми руками за наведеною вище схемою (також з використанням дроту).

    Креслення рамки для бджіл Лангстрота-Рута

    Відео «Правильно натягуємо дріт на каркас»

    Корисні поради про те, як правильно натягувати дріт і фіксувати вощину на каркасі рамки для бджіл.

    Рамки для вуликів: розміри, креслення, правильне розташування в вулику, як зробити своїми руками

    Рамки – складова частина вулика. Вони спрощують роботу пасічника, упорядковують життя комах. Рамки для вулика можна зробити своїми руками або купити.

    Різновиди бджолиних рамок

    Розрізняють 2 види рам, що залежить від застосування і розташування в вулику:

    • магазинні – розташовуються на верхніх рівнях, встановлюються на період медозбору;
    • гніздові – поміщаються на нижніх рівнях для укомплектування розплоду, схожі на медові стільники.

    За призначенням, комплектації, способу установки рамки для вулика роблять різних різновидів.

    Кроющие

    Головна мета криють рам – створення і збереження тепла. У весняний сезон їх покривають сотами з меду і перги, а перед зимівлею застосовують медові соторамки.

    Свою назву ці елементи отримали через спосіб установки. Вони ставляться по різні боки вулика, накриваючи його і відмежовуючи від вільного простору. За рамками ставлять дошки, на які поміщаються подушки.

    годівниці

    Область застосування рамки-годівниці – подача комахою корми (солодкого сиропу). Поміщається в вулик за принципом стандартної рами – на фальци. З кожного боку годівниця обгорнута фанерою. Місткість однієї рамки – до 2 літрів сиропу.

    Інкубатори, розплідники

    Для приміщення розплоду або маточників використовують інкубатори. Вони являють собою стандартну раму, яку виставляють в ізолятор. Призначення – вирощування маточників.

    Рамки-розплідники по-іншому називають прищеплювальними рамками. Виглядають вони як звичайні соторамки, з боків яких знаходяться тонкі висувні рейки. Мета використання – постановка клітин з маточниками.

    заставні

    Розміри заставних рамок для вуликів підганяються в залежності від типу бджолиного будинку. Виконані вони з двох дощок, по краях яких поміщається ущільнювач з гуми для збереження тепла. По периметру розташовані бічні планки, а під дошками або фанерою – брусок.

    Додаткові 2 варіанти: шматок пінопласту, обшитий поліетиленом, або два листа фанери з поміщеним в усередину утеплювачем.

    Будівельні

    Будівельні соторамки виконані в стандартному виконанні. Між бічними планками натягується дріт. У верхній частині розміщують смугу вощини 3 сантиметри ширини.

    Область застосування – боротьба зі збільшеним чисельністю трутнів, хворобою бджіл, що викликається кліщем Варроа, а також для виробництва воску. Збір виконується 1 раз за тиждень, влітку бджоли регулярно обладнають нові стільники.

    Будівельні рами допомагають бджолам зорієнтуватися в напрямку побудови осередків. Це дозволяє отримувати стільниковий мед товарного якості. Осередки великі, однакової форми, розміру, бджолиний нектар світлих відтінків.

    Навесні головна мета застосування – висновок трутнів. Вони використовуються для запліднення ранніх бджоломаток. Місце установки – центр гнізда або після першої рамки.

    секційні

    Секційна різновид застосовується для виробництва стільникового меду. Складові комплекту: 4 секції з контейнерами. Спосіб установки – розміщення в стандартних напіврамки.

    Дерево або пластик

    Традиційно прийнято, що бджолині вулики з усіма деталями створюються з деревини. Зазвичай використовують кедр, осику, сосну, вербу або липу. Плюси дерев’яних елементів:

    1. Екологічність, відсутність негативного впливу (токсичного, алергічного, механічного) на комах.
    2. Хороша продувність, здатність зберігати тепло.
    3. Зручність в експлуатації.
    4. Зношену, поламали деталь легко замінити або полагодити самостійно.

    Істотні недоліки використання деревини:

    • розбухання при вологому кліматі;
    • пересихання при жарких погодних умовах;
    • тяжка вага;
    • сприятливе середовище для жучків, що харчуються деревиною, що прискорює зношування деталей.

    Однак зараз бджолярі починають користуватися сучасними матеріалами – пластиком. Основні вимоги до пластикових пристосуванням – гладкість поверхні, міцність стиків. плюси:

    1. Легкість, міцність конструкцій.
    2. Жорсткість, яка допомагає зберегти листи вощини в цілісності при транспортуванні.
    3. Тривалість експлуатації.
    4. Несприйнятливість до погодних умов, недопущення просочування медом.

    Мінуси застосування: крихкість; при поломці немає можливості відновити рамку, тому доведеться замінювати.

    Пластик і дерево виявляють і плюси, і мінуси в застосуванні. Тому вибір матеріалів для створення рамок залишається за пасічником. Однак помічено – на пластикових пристосування бджоли гірше працюють.

    Розміри рамок для бджолиних вуликів

    Перед визначенням розмірів рамок, що виготовляються для бджолиних вуликів, рекомендується вивчити вимоги до розміщення. Правильність установки прямим чином впливає на продуктивність бджолосім’ї, розширення пасіки. Головне – облік відстаней:

    1. Між осями найближчих соторамок – не менше 37 і не більше 40 мм. Це дозволить залишити комфортні проходи для комах.
    2. Від верхньої і нижньої планки до корпусу бджолиного будинку – 8-10 мм.
    3. Від останньої рамки (внизу) до дна вулика – не більше 30 і не менше 20 мм.
    4. Верхній брус – 25 мм.
    5. Від стін вулика до бічних сторін рамок – 6 мм.

    Стандартні розміри вироблених рамок встановлюються щодо конструкції вулика. Вони повинні надійно фіксуватися, легко вийматися.

    рамкаВисота (мм)Ширина (мм)
    Дадана (Блатта)300435
    Дадана (модифікована)285448
    Цандера220420
    Кунча (Гольця)250330
    німецький стандарт223370
    Лангстрота232448

    Точно певне співвідношення розмірів вулика і соторамок гарантує високу продуктивність всього господарства.

    Збірка рамки для вулика своїми руками поетапно

    Виготовити рами легше при покупці спеціальних наборів для складання. Вони містять інструкцію і готові деталі. Однак деякі бджолярі бажають створювати рамки для бджолиного вулика своїми руками.

    Принцип побудови конструкції

    Збір стандартної рамки для вулика (деталі) – 4 балки з деревини: верхня, 2 з боків і нижня. Довжина однакова, за винятком верхньої планки. Вона трохи довший, її кінці виступають за межі загального розміру конструкції. Це зроблено для швидкої установки.

    При виборі дерев’яних матеріалів по планок необхідно пройтися наждачним папером для додання гладкості поверхні. Якщо застосовуються породи хвойних дерев (сосна, кедр), то додатково виробляється покриття воском або оліфою.

    Планки з’єднуються між собою саморізами зі сталі після промазування стиків клеєм. Використання цвяхів не рекомендується, так як вони не дозволяють міцно схопитися конструкції.

    Для стабільності рамок виконується натягування струн: при поперечному розташуванні – 6 штук, при поздовжньому – 4 штуки. Напіврамки забезпечуються двома струнами. Якщо деревина міцна, то натяжки не роблять.

    Закріплення дроту проводиться в спеціальних поздовжніх пазах. Отвори робляться дрилем, шуруповертом або пропалює розпеченим металом. В отвори для дроту на бічних планках вставляються втулки, щоб металева струна не врізалась в деревину.

    Яке розташування дроту краще

    Натяжка в 6 струн при поперечної обмотці дозволяє знизити тиск на планки, що допоможе уникнути вигину. При меншій кількості струн тиск збільшується, що часто призводить до згинання.

    Однак велика кількість натяжок ускладнює конструкцію, призводить до витраті більшої кількості часу і сил, ускладнює припаивание вощини на дріт.

    Забивання в верхній брусок фіксують цвяхів створить можливість перетягування струн при їх ослабленні. Це означає, що кінці дроту не пов’язує з натягнутими струнами.

    Вибір дроту для рамок

    Оптимальний матеріал для дроту – сталь: звичайна чорна або нержавіюча. Другий варіант кращий, так як вона більш довговічна. Однак ціна нержавіючого дроту набагато вище. Звичайна чорна сталь дещо м’якше, не терпить впливу агресивних речовин.

    Матеріали – ніхром і вольфрам – підходять найкраще для натяжних струн. Вони не піддаються корозії, добре гнуться, швидко піддаються нагріванню. Єдиний недолік – висока ціна.

    Не рекомендується використовувати струни з кольорового металу, товстої волосіні. Ці матеріали м’які, що тягнуться. Тому поступово приходять в непридатність. Істотний мінус – ймовірність розриву при знятті сот ножем.

    Інструкція по натягування дроту

    Натягування дроту проводиться для установки проміжного листа вощини. Необхідний інвентар: дріт на котушці, дриль або шуруповерт, свердлильний кондуктор, молоток, кліщі, цвяхи, плоскогубці.

    Поетапна інструкція – як натягнути дріт:

    1. Зробити дірки в брусках, що знаходяться один навпроти одного, з урахуванням передбачуваного розташування струн. Використовувати кондуктор.
    2. Забити цвях для натяжки.
    3. Пропустити дріт крізь дірки змійкою.
    4. Перемотати залишився край навколо першої капелюшки цвяха.
    5. Підтягнути дріт, обмотати про капелюшок другого цвяха.

    Після проведення натягування необхідно провести пальцями по струнах. Якщо немає мелодійного звуку, то потрібно перетяжка.

    Виготовлення рамок для вуликів легко виконується своїми руками. Головне – правильно визначити розмір, вибрати матеріали, уважно вивчити інструкцію.

    Рамки для вуликів: види, розміри і креслення, як виготовити своїми руками, відео

    Для того щоб бджоли приносили мед, їм необхідно створити певні умови. З цією метою обладнується вулик, в якому передбачаються різні пристосування. Багато бджолярі воліють виробляти все облаштування своїми руками. В цьому випадку особливий інтерес викликають питання – купити рамки для вуликів або зробити своїми руками. Які види, розміри і креслення використовувати. Їх конструкція і технологія виготовлення досить прості, але необхідно враховувати певні нюанси, які роблять їх надійними і привабливими для бджолиного сімейства.

    Що являє собою стільниковий рамка для вулика

    Стільниковий рамка – це один з основних внутрішніх елементів вулика. Вона являє собою підставу для укладання бджолиних сот. Елемент необхідний для того, щоб бджоли формували свої стільники не безладно, а в конкретному місці. В результаті ті легко витягуються назовні, не травмуючи комах, де проводиться збір меду. Таким чином забезпечується ефективна відкачка меду і збереження бджолиної сім’ї.

    Стільникові рамки мають прямокутну, рідше квадратну форму, виконуються з рейок, між якими натягується дріт. Вони встановлюються в вулику рядами в вертикальному положенні. При виготовленні рамок необхідно виконання таких вимог:

    • міцність, необхідна для утримання воскових сот і комах, а також багаторазового використання;
    • безпеку для бджіл як в частині шкідливих виділень, так і в частині ризику травмування комах;
    • повну відповідність розмірам вулика і прийнятим нормам;
    • легка вага, особливо при установці в мобільних вуликах;
    • простота виготовлення і експлуатації.

    Важливо, щоб стільниковий рамка забезпечувала максимальний комфорт бджолам. В іншому випадку вони просто відмовляться відтягувати в ній стільники.

    Стандарти і розміри рамок для вуликів

    За функціональним призначенням рамки підрозділяються на гніздові і магазинні. Перший тип забезпечує весь цикл розвитку маткової бджоли і має збільшені розміри. Магазинна рамка призначена тільки для зберігання меду. Стандартні розміри обох типів представлені на кресленнях.

    Найбільш популярними серед бджолярів вважаються такі стільникові рамки стандартів:

    1. Дадана-Блатта розміром 435х300 мм.
    2. Лангстрота-Рута розміром 435х230 мм.
    3. Магазинна рама – 435х145 мм.
    4. Українська (зворотний) рамка – 300х435 мм.

    Креслення стандартної гніздовий рами наведено на малюнку. Однак при виготовленні будь-рамки можливі невеликі відхилення. При проектуванні слід враховувати індивідуальні особливості вуликів. У той же час необхідно орієнтуватися на такі пропорції внутрішнього розташування і конструкції:

    • товщина планок: нижніх – 20-25 мм, верхніх – 18-20 мм;
    • зазор між стінкою вулика і бічний рамкової планки – 7-8 мм;
    • відстань від найнижчої планки до днища вулика – 16-20 мм;
    • відстань між брусками (сотами) – 11-12 мм.

    Відео: вуликів рамки, розміри, стандарти

    • Оптимальна висота всієї магазинної рамки становить 145 мм. Для виведення розплоду використовуються рамки заввишки 230 або 300 мм.

    Правильно вибираємо матеріал

    Для всіх елементів вулика матеріали треба підбирати з особливою ретельністю. Вони повинні бути абсолютно безпечні для бджіл і не відлякувати їх запахом. Не слід економити на якості. Найкраще підходять натуральні матеріали, а й сучасні полімери здатні скласти гідну конкуренцію. При виборі враховуються міцності, параметри теплообміну і регуляції вологості, питома вага, технологічність і термін експлуатації.

    Планки і бруски

    Найбільш популярним матеріалом для планок і брусків рами вважається деревина. Вона володіє високою екологічністю, легко обробляється, досить міцна. Виріб з дерева можна легко полагодити своїми руками. Для стільникових конструкцій рекомендуються такі породи листяних дерев: береза, верба, верба, липа, осика, тополя. Серед хвойної деревини виділяються кедр і ялиця. На великих пасіках і для економії можна використовувати ялину або сосну. Перераховані породи ідеально підходять для бджолярів, але, в принципі, можна використовувати практично будь-яку деревину. Важливо забезпечити гарну просушку матеріалу, ідеально гладку поверхню і щільність стиків. Гладкість поверхні менше дратує бджіл, але зазвичай коштує дорожче. Головний недолік дерев’яних планок – гниття, ризик розмноження шкідливих мікроорганізмів, розтріскування, знижений термін служби. Останнім часом для виготовлення стільникових рам стали застосовуватися пластмаси. Сучасний пластик володіє достатньою екологічністю і нешкідливий для комах. У той же час він не вимагає просочення, водонепроникний, має підвищений термін служби. До використання рекомендуються поліпропілени, полістирол, полікарбонат і деякі інші харчові пластики.

    Вибір дроту і втулок

    При виготовленні стандартних стільникових рам можна використовувати звичайну сталеву (низкоуглеродистую) дріт діаметром 0,3-0,6 мм. Головний недолік звичайної сталі – схильність до корозії. Усуває цю проблему дріт з нержавіючої сталі, але вона має підвищену вартість. Як струн можна використовувати і інші чорні метали – ніхром і вольфрам. Вони мають відмінну корозійну стійкість і міцність. Обмежує застосування – висока ціна. Небажано застосування дроту з кольорових металів (мідь, алюміній). Вона занадто м’яка, а при очищенні рам з використанням ножа легко пошкоджується. Нерідко «народні умільці» роблять струни з капронової волосіні діаметром не менше 0,5 мм. При натягу дріт простягається через отвори в планках. У них, для виключення прорізання стінок в процесі експлуатації, вставляються втулки. Найчастіше використовуються латунні елементи з гладкою капелюшком. Можна використовувати і інші металеві втулки потрібного діаметру.

    Матеріал для скріплення соторамок

    З’єднання планок повинна бути міцною і щільним (без зазорів). Для скріплення дерев’яних деталей застосовуються цвяхи діаметром 1,2-1,8 мм довжиною 20-25 мм, дуже рідко використовуються маленькі шурупи. Для збільшення щільності стику деякі бджолярі використовують клей ПВА або інший столярний клей з маркуванням D-3 / D-4.

    Інструменти для виготовлення

    1. Столярні роботи – ножівка, циркулярна пила, фуганок, рубанок, стамеска, долото, наждачний шкурка або шліфувальна машина, фрезер для торцювання.
    2. Збірка – молоток, степлер, викрутка, шуруповерт. Бажано зібрати невелике пристосування – упор, що дозволяє робити кілька рамок одного розміру і фіксує планки строго перпендикулярно один одному.
    3. Натягування дроту – електродриль для отворів, шило, плоскогубці, шаблон, пристосування для установки котушки з дротом.
    4. Контроль виготовлення – рейсмус, штангенциркуль, металева лінійка, кутник.

    При виготовленні великої кількості деталей роботу значно полегшить циркулярна пила і рейсмусовий верстат.

    Технологічний процес виготовлення соторамки

    Виготовлення стільникових рамок слід проводити відповідно до креслень і такою покроковою інструкцією:

    1. Відповідно до креслення нарізаються заготовки для планок і брусків. Бічні планки виготовляються з дошки 40 мм. Рейсмусом вона доводиться до товщини 35-37 мм. Нарізається необхідну кількість планок довжиною 300 мм. За допомогою фрези на торці формується паз (25 мм з одного торця і 10 мм з іншого). При відсутності фрези можна використовувати шпунтубель. На «циркулярки» бруски розпускаються на планки товщиною 9-10 мм. На кожній планці шилом або дрилем робляться отвори для дроту (перший отвір відстоїть від краю на 7-8 см). Від позначки за кресленням, починаючи з заданої точки, знімається по 5 мм з кожного краю так, щоб в цьому місці ширина склала 25 мм. Найкраще використовувати фрезу. Широка частина планки ретельно шліфується.
    2. Верхні бруски виготовляються з дошки 25 мм. Рубанком забезпечується товщина 20 мм. Дошка розрізається на елементи довжиною 470 мм. Відступивши від торців по обидва боки, вирізають плечики і паз глибиною 10-11 мм. Далі елементи розпускаються на ширину 25 мм. У центрі брусів пропиливается невеликий паз.
    3. Для нижніх брусків рами підійде дошка 30 мм. Вона доводиться до товщини 25 мм і розпускається на відрізки довжиною 435 мм. Відступивши від краю бруса на 10 мм, на торцях формують паз глибиною 7,4-7,6 мм. Далі заготовки розпускаються на бруски розміром 25х10 мм. Деталі ретельно обробляються наждачним папером.
    4. 4-й крок – складання. З’єднання здійснюється в такій послідовності: скріплюються бічні планки з верхнім брусом (4 цвяха або шурупа), а потім нижній брус одним цвяхом (шурупом) з кожної бічної планки. Перед зчленуванням (за бажанням) місце з’єднання промащується клеєм.

    Відео: Саморобний верстат для заправки дроту в рамки для вуликів

    Яке розташування дроту краще

    • поперечний напрям з 5 струн для рамки вулика Дадана, 4 для вулика Рута і 2 для Магазину;
    • поздовжній напрямок з 4-6 дротів;
    • діагональне напрямок.

    Збільшення кількості струн знижує навантаження на майбутні стільники, а значить, підвищує її надійність. У той же час трудомісткість і вартість натяжки 6 струн значно вище, ніж 4 дротів. Через цю альтернативи методика вибирається з урахуванням використовуваних матеріалів і розмірів елемента. На практиці більш поширене поздовжнє розташування дротів.

    Інструкція по натягування дроту

    Дріт натягується на раму між брусками або планками в наступному порядку:

    1. В протилежних елементах свердлити (проколюються) отвори. Вони повинні розташовуватися строго навпроти один одного.
    2. В отвори вставляються втулки.
    3. Біля крайнього отвори вбивається цвях, який фіксує кінець дроту для натягу.
    4. Дріт пропускається через протилежні отвори змійкою. Починати можна як знизу, так і зверху.
    5. За допомогою плоскогубців натягується дріт. Так послідовно забезпечується натяг по всій площі.

    Відео: Рамки для бджіл. Натяжка дроту для рамок з латунними втулками

    зберігання рамок

    1. Живі організми – воскова міль, жучки, гризуни і різні шкідливі мікроорганізми.
    2. Кліматичні умови. Особливу небезпеку становить підвищена температура і вологість. Зокрема, при температурі вище 10-15 градусів досить активно розмножується головний шкідник – воскова міль.

    За умовами зберігання рамки поділяються на 2 категорії – суша (без кормів) і з сотами (з пергою і медом). Перший варіант досить просто підвісити під навісом і забезпечити обдув повітрям, або зберігати в старих або запасних вуликах. Не слід зберігати рамки близько один до одного. Стільники з кормами потрібно якомога швидше просушити і встановити в вулику. Старі запліснявілі корми слід перетопити і не залишати в рамці на тривалий термін. Якщо треба дбати про безпеку протягом зими, то використовуються запасні (порожні) вулики або закриті ящики. Температура в них не повинна перевищувати 12-15 градусів. Збереження підвищують пучки полину, лаванди або сучасні хімічні препарати, вміщені разом з сотами.

    Рамки для вуликів із пластику: особливості

    Пластикові рамки для вуликів – це сучасний підхід до бджільництва. Вони має малу вагу, не вимагають особливої ​​дезінфекції та просочення, мають ідеально гладку поверхню, не бояться вологості. Важливо враховувати, що для їх виготовлення можна використовувати тільки харчовий пластик. При очищенні необхідно дотримуватися обережності, т. К. Навіть скребок може залишити подряпини. В цілому готові пластикові конструкції останнім часом знаходять широке застосування. Вони чудово поєднуються з ППС і ППУ вуликами, які легко переносяться в будь-яке місце. Якщо вулики робляться своїми руками, то краще зупинитися на традиційній дерев’яній конструкції.

    Бджолярі знають, що без якісних і надійних стільникових рамок отримати мед вкрай складно. Вони мають стандартні конструкції, які лише трохи уточнюються за фактом. Дотримання всіх правил по вибору матеріалів і здійснення технологічного процесу дозволяє ефективно і якісно виготовити вуликів рамки своїми руками. Для цього будуть потрібні акуратність і невеликі столярні навички. При отсуствии обладнання і можливості, можна рамки для вуликів купити в нашому магазині за справедливою ціною з доставкою по України.

    Останні додані статті про бджіл і бджільництво:

    Рамки для вуликів: види, розміри і креслення

    Вулики, які зручно і правильно облаштовані, стануть гарантією успішного заходу з розведення бджіл. Успіх пов’язаний з правильністю виготовлення рамок. Крім того, всередині бджолиного будиночка всі деталі потрібно розташувати в потрібному порядку.

    Що це таке?

    Незважаючи на простоту завдання, в даній конструкції потрібно врахувати багато чинників. Рамки для вуликів повинні бути якісними, а на цей параметр впливають такі моменти:

    • основа;
    • габарити;
    • форма;
    • метод натягу дроту;
    • число рамок в будиночку.

    Конструкції рамок традиційні, в їх втіленні застосовується дерев’яна основа і сталевий дріт. Габарити пов’язані з обсягами вуликів, а також з видом споруди. Рамки для вуликів є в продажу і в готовому вигляді. Пластикові конструкції користуються успіхом, але купувати їх постійно дорогувато, особливо якщо порівнювати з саморобними варіантами. Рамки для вуликів призначені для обмеження будівництва сот. Комахи направляють свій потенціал в потрібне русло, яке бджоляр може регулювати на свій розсуд.

    Усередині бджолиного будиночка кілька планок зазвичай встановлюються паралельно один одному. Різні за товщиною бруски кріпляться зверху і знизу вулика. Для самостійного виготовлення рамок підходить висушена деревина без пошкоджень.

    Фахівці не радять робити заготовки з берези і сосни.

    М’яка модрина буде кращим варіантом для саморобки.

    Рамкові вулики – головні інструменти бджоляра. Це не означає, що всі вони виглядають і конструюються однаково. Найбільш відомі такі види рамок:

    • криють;
    • годівниці, інкубатори, розплідники;
    • заставні;
    • будівельні;
    • секційні.

    Ще є різновиди, застосування яких обумовлено особливостями життєдіяльності бджіл:

    • магазинні рамки встановлюються у верхній частині бджолиного будиночка і потрібні в період збору меду;
    • гніздові рамки потрібні в расплодной зоні, зазвичай розташовуються внизу вулика, в системі ці вироби грають роль медових сот.

    Заставна дошка характеризується стандартними типорозмірами. Зазвичай включає планки і бруски, зашивається фанерою. Деталь зберігає плюсові температури у вулику. Будівельна рамка виглядає звичайною соторамки з смужкою штучної вощини. Деталь служить орієнтиром для бджіл, які розуміють, в якому напрямку будувати стільники. Зазвичай деталь встановлюється в центрі вулика або другий за рахунком. З секційних рамок отримують мед.

    Стандартний покупної комплект включає чотири деталі і контейнери. Розміри покупних деталей – 43,5х 14,5 см. У пластикових деталях бджоли працюють неохоче.

    Розміри

    Геометричні параметри рамок є основними серед пропонованих вимог до дому для бджіл.

    Від даного показника буде залежати продуктивність бджіл, що вплине на розвиток пасіки в подальшому.

    Тому важливо не тільки правильне виготовлення, а й вірна установка рамок:

    • сусідні рамки виставляються на відстані близько 4 см – це стандартні вулички, необхідні для пересування бджіл;
    • верхні і нижні рамки ставлять на дистанцію близько сантиметра від корпусу вулика;
    • від нижніх рамок до дна вулика має залишатися 20-30 мм;
    • до бічних рейок – приблизно 5-7 мм;
    • верхній брусок повинен бути шириною близько 25 см.

    Виготовлені рамки слід надійно зафіксувати всередині будиночка, але при необхідності їх повинно бути легко і швидко вийняти.

    Рамки для бджолиних сот вимірюються по зовнішнім габаритам і мають наступні параметри:

    • Цандера – 22,0х42,0 см;
    • Дадана-Блатта – 30,0х43,5 см;
    • Дадана – 28,5х44,8 см;
    • вулик Гольця – 33,0х25,0 см;
    • вулик Лангстрота – 23,2х44,8 см;
    • еврорамкі – 22,3х37,0 см.

    Умови вулика повинні відповідати класичним розмірами.

    Вся конструкція в цілому пов’язана між собою, тому габарити важливо правильно зіставити. Неправильним поєднанням можна домогтися розвитку бджолосім’ї.

    З метою будівництва своїми руками можна застосовувати будь креслення, наприклад, альпійського вулика.

    креслення

    Професіонали гідно оцінили переваги змісту бджіл в альпійському вулику:

    • до 23 кг меду, замість звичайних 2-3;
    • компактність конструкції;
    • простий догляд;
    • зниження витрат на матеріали;
    • покращений мікроклімат;
    • довговічність;
    • кращі умови зимівлі бджіл;
    • відсутність режиму в зборі меду.

    Конструкція легко виконується своїми руками, так як креслення доступні і зрозумілі.

    Незважаючи на всі переваги, у альпійського бджільництва є недоліки:

    • нестандартний розмір рамок;
    • бджолопакети доведеться робити самостійно;
    • бджоли можуть не захотіти жити в альпійському будиночку.

    Крім альпійської конструкції, власноруч споруджуються елементи Дадана-Блатта, українського вулика, Рути. У рамок є свої особливості кріплення. Основні нюанси серед всіх варіацій:

    • збіг розмірів рамок з параметрами вуликів для бджіл;
    • товщина листів з боків конструкції збігається з товщиною сот;
    • у товщини бруска зверху немає прихильності до певних параметрів;
    • класична чисельність рамок – від 8 до 24.

    Як зробити?

    В ролі основних рамкових елементів виступають дерев’яні бруски. Інноваційний пластик поки не набув широкого поширення. Підготовлені за розміром бруски вирівнюють, а потім наклеюють шипи. На ділянки з шипами посилено натискають. Деталі повинні сісти досить міцно, тому допускається використання молотка. У центр соторамок вбивають великі цвяхи.

    Невеликі ж цвяхи потрібні, щоб зібрати всю конструкцію. Натяг дроту відбувається через шипи бічних планок. Для висоти рамки в 23 см досить чотирьох рядів, а для рамок в 30 см потрібно 5 рядів. Виготовлення рамок можливо і без використання шипів, але в цьому випадку буде потрібно ряд отворів.

    Згодом дріт може прорізати боки деревини, щоб цього уникнути, радять використовувати канцелярські кнопки.

    Дріт пропускають через них, а поверх можна закріпити вощину. В ході робіт катанка закручується в замок, а надлишок відкушуємо бокорезами.

    Замок з дроту ще називається «тогла», і виконується в один виток навколо циліндричного предмета або більш товстого дроту. Залежно від діаметра предмета, вийде розмір дротяного колечка. Шматочок дроту зверху потрібно відігнути плоскогубцями, а її залишки можна намотати на цей же шматочок.

    Такий замок можна заховати в паз, він не буде виступати над планками і зачіпати стінки вулика при установці рамки. Для виконання паза можна взяти низькооборотної дриль або шуруповерт. Кінець дроту слід обмотати навколо вбитого в рейку цвяха, а його зігнути за допомогою молотка.

    У традиційних дерев’яних конструкціях використовується сталевий дріт.

    Догляд і зберігання

    У виробництві меду пасічнику потрібно багато рамок, які відрізняються своїм призначенням. Забезпеченість цими деталями повинна в кілька разів перевищувати середню потреба бджолосім’ї. Резервні стільники повинні бути добре наповнені кормом, а зимові – медом, який необхідний для нормальної зимівлі сімей. Зберігати резервні стільники доводитися поза вуликом. Однак солодкий корм із задоволенням знищують гризуни, різні жуки, птахи, всілякі мікроорганізми і бактерії.

    Зберігання рамок з медом, сушею, пергою, вощиною неможливо у звичайній господарській споруді. Для цих цілей спеціально споруджують сотохраніліще. Усередині нього соторамки захищені від вологи і опадів, впливу гризунів і комах. Зберігання вощених рамок можливо на спеціальних рейках, які набиваються по всьому приміщенню. При цьому важливо не допускати різких температурних змін і перепадів вологості.

    Рамки з сушею не допускається зберігати на протязі. Старі рамки краще виключати зі сховища.

    Самі безпроблемні в зберіганні – воскові рамки, які допускається тримати при мінусових температурах. При зберіганні важливо проводити діагностування на предмет пошкодження міллю, гризунами, іншими шкідниками. Догляд полягає в обробці приміщення спеціальними шашками або самих рамок оцтовою кислотою.

    Найбільш складно зберігати рамки з медом. Солодкий продукт набирає вологу з навколишнього середовища, а при її надлишку бродить і може потекти. Найкраще зберігається запечатаний зрілий мед, але цю роботу виконують самі бджоли. Проте зберігати багато меду на тонких дерев’яних рамках просто не вийде. Мурахи, миші та інші шкідники проявляють чудеса кмітливості, щоб дістатися до ласощі. При цьому навіть в ідеальних умовах зберігання мед з роками кристалізується, а він уже не підійде навіть на корм бджолам.

    Такий мед добре збереже пергу. В інших умовах цінність цієї поживної речовини сильно падає. Наприклад, в нестачі вологості речовина кам’яніє, а при надлишку покривається пліснявою. Запасами для бджіл охоче користуються шкідники.

    З наступного відеоролика ви дізнаєтеся про те, як зробити рамки для вуликів самостійно.

    Як зробити рамку для вулика: покрокова інструкція

    Вулик тільки зовні виглядає просто. Але всередині він є різноманітні конструкції, кожна з яких виконує певну роль. Дах, піддашник, днище. Але найважливішими компонентами є рамки для бджіл, що забезпечують накопичення меду, спокійне витяг врожаю без шкоди для бджолиної сім’ї.

    Для чого

    Якість, кількість одержуваного меду та інших продуктів бджільництва залежить не від розмірів, форм вуликів, а від того наскільки якісні конструкції в ньому знаходяться. Ще в 19 столітті в вуликах не було рамок. Для того, щоб зібрати мед, пасічники обкурювали бджіл. Це жорстокий метод, який часто приводив до загибелі майже всієї бджолиної сім’ї. Сучасні аналоги дозволяють уникнути такого сумного негативу. Зібрати велику кількість меду, нормалізувати розвиток сім’ї, зберегти бджіл.

    Сучасні моделі купуються в магазині. Нескладно виготовити її своїми руками. Кількість залежить від розміру вулика. Але важливий параметр – це розмір бджолиної рамкі.Обеспечівается повноцінний процес роботи всієї родини під час медозбору, в період зимівлі, коли матка хробака і відбувається розведення молодняка.

    Різновиди бджолиних рамок

    Розміри і форми бджолиних рамок, а також їх розташування необхідно створити таким чином, щоб у вулику не було тісно. Інакше не вийде добитися великого хабара і хорошою кладки. Бджолині рамки бувають різних видів. Використовується всього 4 типи стандартних конструкцій, які були затверджені ще в 1918 році на з’їзді бджолярів:

    • Дадан;
    • Лангстрота-Рута;
    • напіврамки магазинна;
    • українська.

    Всі вони мають стандартні розміри. На підставі даних параметрів виробляються листи вощини на підприємствах. Це дає можливість встановлювати воскові листи прямо в рамки без необхідності підрізати їх. У вуликах знаходяться криють або крайні, гніздові і нижні планки.

    Кроющие

    Кожна деталь виконує певні функції в вулику. Криючі розташована по краях і служить для того, щоб відокремити гніздо від порожнього простору. Вона заповнюється тільки пергою і медом. Служить джерелом корму і додатковим матеріалом утеплювача елементом під час зимівлі. Матки зазвичай в таких НЕ черв’яків.

    годівниці

    Бджоли здатні самостійно забезпечити себе і потомство оптимальним запасом зимового корму. Але іноді вони потребують підгодівлі, тому пасічник зобов’язаний подбати про те, щоб у вулику перебували годівниці. Бувають декількох типів:

    Набувають годівниці в магазинах. Нескладно виготовити своїми руками. Головне, щоб підгодівля почалася вчасно і робити це вже в перші осінні дні.

    інкубатори розплідники

    Плодючість сім’ї безпосередньо залежить від мікроклімату у вулику. Якщо всередині вологість вище покладеної норми, це знижує кількість розплоду. Це безпосередньо залежить від того, скільки води знаходиться в вуликах і скільки вологи присутня в кормі. Тому вигідно підтримувати вологість за допомогою інкубатора. Бджоли можуть самостійно регулювати процес теплообміну і підтримки оптимальної вологості. Якщо в інкубаторі розпліднику мало робочих чол, встановити вентилятор, на зразок комп’ютерного кулера, щоб він розганяв зволожене повітря.

    заставні

    Заставні дошки використовуються як утеплювальний елемент. Виготовляють зазвичай з фанери і встановлюються впритул до стінок, щоб бджола не змогла проповзати в вузький простір. Заставна вставляється в вулик і не менш легко витягуватися з нього, щоб не турбувати сімейство. Найкраще, коли між стінками вулика і заставними планками прокладається утеплювач.

    Будівельні

    Будівельні бджолині рамки використовуються для розплоду трутнів. Між бджолярами постійно виникають суперечки з цього приводу. Більшість власників пасік вважають, що не обов’язково змушувати робочу бджолу витрачати енергію на подібний процес. Навіть якщо у вулику НЕ буде будівельної бджолиної рамки, бджоли почнуть переробляти звичайні стільники в трутневі. Тим більше, в цьому процесі є характерні плюси. При виробництві свіжих сот на будівельному є можливість отримати великий запас вощини, що дозволяє ще більше заощадити.

    секційні

    Сучасні пасічники відзначають, що на ринку зріс попит на мед, до якого не торкалася людська рука. Це мед, що знаходиться в сотах. Його розрізають на фрагменти, але окремими секціями купується краще. Таких секцій в одній рамці може бути кілька штук. Це вигідно, тому що економить час і піднімає вартість кінцевого продукту. Для цього досить виготовити секційну бджолину рамку своїми руками. Потім придбати окремі секції і встановити їх в рамки. Вони виготовляються за розмірами відповідно до типів виробів.

    Дерево або пластик

    Бджолярі віддають перевагу класиці і використовують рамки, виготовлені з дерева. Більш сучасні власники не гребують пластиком або обладнують свої вулики обома видами. І ті, і інші мають характерні переваги та негативні сторони.

    Дерев’яні бджолині рамки – це данина традиціям, збереження старих технологій. Багато пасічники впевнені, що кращий мед може бути тільки на дерев’яній бджолиної рамці. Це має ряд характерних переваг:

    • екологічна чистота;
    • невисока ціна;
    • простота самостійної збірки.

    Але є істотний недолік – складний догляд, недовгий термін служби. Не так давно на ринку стала з’являтися вигідна альтернатива у вигляді пластикових рамок. Вони легкі, практичні, легко миються, довго служать. Вощина наноситься просто. Відпадає необхідність щоразу натягувати дріт. Досить нанести шар вощини на нижню площину, все інше бджоли зроблять самі. Як недолік варто виділити вартість пластикових рамок.

    Відомі виробники Дадан і Рута вже кілька років постачають на ринок легкі, міцні, екологічно чисті пластикові бджолині рамки, на яких бджоли швидко відбудовують стільники.

    Розміри рамок для бджолиних вуликів

    Існує чотири види стандартних рамок з відповідними розмірами. Параметри враховують виробники при фабричному виготовленні. Ці ж дані важливо використовувати при створенні дерев’яних рамок своїми руками.

    стандарти розмірів

    Чотири види рамок визначає їх чотири стандартних розміру:

    • рута поставляє бджолині рамки 435х230мм;
    • рамки дадан – 435х300;
    • магазинні – 435х135;
    • українські -300х435.

    Всі ці рамки ідеально входять в медогонки, не уявляючи проблем.

    Кількість рамок в кожному вулику пасічник регулює самостійно. Зазвичай їх там від 8 до 12 штук.

    Верхня рейка

    Для створення своїми руками, знадобиться креслення. На прикладі представлений розрахунок розміру бджолиної рамки для стандартного вулика Дадан, внутрішня сторона якого дорівнює 450 мм Тому довжина верхньої – 470 мм і нижній – 435. Як це виглядає, подивитися на кресленні. Товщина верхньої рейки -20 мм.

    Все бджолині рамки складаються з нижніх, верхніх і бічних рейок.

    бічні рейки

    Процедура виготовлення може здатися простою, норами вимагають відповідності стандартам, які визначені ГОСТом. Тому їх товщина складає 25 мм. Більш детально видно розміри на представленому кресленні. У бічних планках є отвори, в яких пізніше все це кріпиться.

    Нижня рейка

    Довжина нижньої рейки відповідає просвіту. І ширина близько 25 мм. Перед тим, як приступати до виготовлення, необхідно уважно вивчити креслення і внутрішні параметри вуликів. Якщо вони не відповідають, розміри трохи змінити. Бажано, щоб вони не вешталися у вуликах, але входити і вийматися без докладання зусиль.

    Збірка рамки для бджіл своїми руками поетапно

    Вибір матеріалу для виготовлення бджолиної рамки необхідно робити уважно. Кращий варіант – це дерева таких порід:

    Багато пасічники використовують хвойні породи дерев. Ніяких протипоказань для цього немає. Рекомендують використовувати ялина, кедр або ялицю. Не варто застосовувати березу, сосну, модрину. Вулики з цих порід дерев погано переносять перепади температур. Швидко з’являться тріщини. Уважно простежити, щоб на деревині не було слідів грибка або цвілі.

    Підготувати шуруповерт, цвяхи і виконати дії, використовуючи покрокову інструкцію .

    1. Просвердлити в бічних планках отвори, куди пізніше буде кріпитися дріт. Їх роблять на однаковій відстані в нижній і верхній частинах.
    2. Нижні і верхні планки з’єднати, використовуючи шурупи.
    3. В отвір протягнути дріт, закріпити її краю, натягнути для зручного кріплення вощини.

    Принцип побудови конструкції

    Основні критерії для виготовлення виробів вже представлені. Це розмір, матеріал і якість збірки. Але це ще не все. Важливо витримати відстань. У бджолярів воно називається вуличками . Так ось відстань між вуличками не менше 8 міліметрів. Оптимальна відстань – 13 мм.

    Якщо простір буде невеликим, це несприятливо відбитися на трутня. Їх кількість різко скорочується. Підвищується ройливость сім’ї, що також не є сприятливим фактором. Зрештою, це відобразиться на плодючості маки і кількість хабар.

    Яке розташування дроту краще

    Не менш важливе питання, як і попередні. Важливо вибрати правильний матеріал і метод натягування. Якщо тягнути руками, є ризик залишитися без шкіри на пальцях. Як матеріал краще вибирати нержавійку. Чорний метал не протипоказаний, але прослужить він не так довго. Тягнути краще в напрямку паралельно підлозі.

    Вибір дроту для рамок

    Якщо з матеріалом вирішено, варто вибирати подібний матеріал в інтернет-магазинах або відправитися в будівельний. Вона продається у великих бухтах. Вага кожної такої котушки 250-500 гр. Цієї кількості вистачає на кілька рамок. Бажано, щоб такий матеріал був присутній в майстерні на пасіці, зайвим він не буде.

    Інструкція по натягування дроту

    Особливих рекомендацій, як тягнути дріт, немає. Кожен майстер має власні методи. Але зайвий досвід нікому ще не заважав.

    1. Готову рамку з отворами закріпити на рівній поверхні.
    2. Набити цвях в районі верхнього отвору таким чином, щоб він на кілька міліметрів виступав над поверхнею.
    3. По діагоналі, навпаки нижнього отвору, також вбити цвях.
    4. Попередньо на столі закріпити своєрідну рулетку, як це на малюнку. Повернути її таким чином, щоб бічна планка трохи прогнулася.
    5. Далі починати протягувати матеріал зверху, прямуючи вниз. Закріпити дріт на верхньому гвоздиці і втопити його молотком. Виконати такі ж дії в нижній частині, закріпивши і забивши цвях. При намотуванні витримувати оптимальне натяг.
    6. Після того, як боки звільняться, буде помітно ідеальний натяг дроту.

    Натягування не займає багато часу. Трохи набравшись досвіду, на це знадобиться всього кілька хвилин.

    Щоб дріт не псувала деревину, бажано підкладати металеві шайби.

    Це невеликий секрет, яким користуються не всі.

    З внутрішньої сторони закріпити планку, щоб полегшити наващивание.

    Підставка під рамки з медом

    Для обслуговування рамок необхідна підставка. Виготовити її нескладно самостійно. Зайнятися цим краще завчасно, ще при виготовленні рамок. Їх використовують, щоб утримувати рамки при наващивании або для роздрукування. Якщо виготовити таку складно, просто придбати готову.

    Кілька корисних порад допоможуть підготувати пасіку до нового сезону і по його закінченню зібрати хороший урожай меду.

    Як зробити вуликів рамки

    Рамками називають елемент сучасного вулика, призначений для обмеження будівництва сот медоносними бджолами. Тобто, це конструкція полегшує життя бджоляру і впорядковує роботу комах.

    Стільники на рамках легко виймаються з будиночка для огляду, перестановки, заміни та відкачування товарного меду.

    Як виглядає рамка

    Все соторамки зібрані з чотирьох елементів, скріплених між собою:

    • бічних, паралельних один одному, планок;
    • верхнього і нижнього бруска.

    Верхній брусок одночасно служить як кріплення для установки всередині вулика. Його виступаючі краї створюють так звані плічка – зручні виступи, які спираються всередині бджолиного будиночка на спеціальні міні-полички (фальци).

    Розрізняють такі конструкції:

    • нізкошірокіе (іноді пишуть нізкошірокіе);
    • узковисокіе (узковисокіе);
    • напіврамки для магазинних надставок;
    • стандартні соторамки.

    Відрізняються вони, як видно з назв, за розмірами і особливостям конструкції.

    Найпоширеніші різновиди розмірів:

    • 435 на 300 (43,5 на 30 см) – такі використовуються в дадановских, українських вуликах на стандартну рамку;
    • 435 на 230 (43,5 на 23 см) – застосовуються в багатокорпусних конструкціях, вуликах Рута;
    • 300 на 435 (30 на 43,5 см) – це так звані перевернуті на 90 градусів або узковисокіе рамки для українського вулика;
    • 435 на 145 (43,5 на 14,5 см) – використовуються в магазинних надставках і звуться полурамок.

    На замітку

    Крім гніздових рамок і полурамок в пчеловодческой практиці зустрічається ще два види – це:

    Рамки-інкубатори – звичайні рамки зі стандартними сотами, заповненими розплодом, або мають друковані маточники. Вони вилучаються з материнської сім’ї та поміщаються в окремі ящики-ізолятори, оснащені стінками з мелкоячеистой сітки. Зверху ізолятор закривають щільно підігнаній кришкою, а потім встановлюють його в гніздо сильної бджолосім’ї і використовують за призначенням (отримують одновікових бджіл, вирощують маточники, і так далі).

    Рамки-розплідники – гніздові рамки стандартного розміру з додатковими рейками на бічних дощечках. Рейки рухливі – між ними поміщають клітки для маток, коли одночасно зберігають в бджолосім’ї молодих «королев» та друковані маточники.

    Матеріали і інструменти

    Для виготовлення підходять м’які хвойні та листяні породи дерев. Заготовлені дошки повинні бути сухими (вологість не більш 15%), не мати дефектів, відколів і сучків.

    Не можна використовувати березу і сосну. Соснові дошки виділяють багато смоли, а береза ​​недостатньо міцна. Кращий вибір – липа або несмолистих ялина.

    Для роботи знадобиться:

    • рулетка;
    • крейда або простий олівець;
    • пила з дрібними зубцями;
    • дриль зі свердлом в 1-2 мм або міцне шило;
    • молоток;
    • шевські цвяхи;
    • клей, наприклад, ПВА (при складанні в шип) або будь-який клей для деревини з маркуванням на етикетці D-3 або D-4;
    • дріт для натягування.

    особливості збирання

    Боковини рамки – це дві дощечки, які помилково називають брусками, що мають просвердлені отвори для вільного натягування дроту. На встановлену дріт холодним методом або за допомогою підігріву електрикою кріпиться штучна вощина.

    Верхній брусок може бути клиноподібним або з пазом по внутрішньому (нижньому) зрізу. Наявність паза дозволяє щільніше встановити вощину.

    Нижній брусок також може оснащуватися желобком або бути рівним. Ця частина конструкції завжди трохи тонше верхньої сторони.

    Збирається все за допомогою невеликих цвяхів і клею. Клейовий склад при складанні в шип надає рамці додаткову міцність.

    Все більшого поширення в бджільництві отримують втулки з латуні. Ці невеликі деталі вводять в просвердлені по боковинам отвори для запобігання зносу м’якої деревини при багаторазовому натягуванні дроту.

    Використовуючи втулки, можна збільшити термін експлуатації заготовленого для пасіки комплекту соторамок в кілька разів.

    Але при цьому ніхто не забороняє відмовитися від їх застосування у своїй практиці. Як зауважила команда vseopaseke.ru, Не модернізовані за допомогою втулок рамки без проблем служать більше 10-15 років. Головне – правильно натягувати дріт!

    Під Дада і багатокорпусні вулики

    Рамки для вулика своїми руками збираються за кресленням:

    Розміри стандартних гніздових соторамок:

    • зовні по довжині 43,5 см (435);
    • зовні по висоті 30 см (300);
    • для багатокорпусних конструкцій висота становить 23 см (230 мм);
    • ширина верхніх брусків і боковушек – 2,5 см (25);
    • товщина боковушек – 0,8 см (8 мм);
    • товщина верхніх брусків – 2,2-2,5 см (22-25);
    • нижні бруски – 1 на 1 см (10 на 10);
    • або нижні планки шириною 1 см (10 мм).

    Для Рутовського вулика з висотою стандартних гніздових соторамок в 23 см (230) можна використовувати наступний креслення:

    А напіврамки легко збираються за таким кресленням:

    Ширина у них стандартна – 43,5 см (435), а висота зменшена для зручності розміщення в надставці.

    під лежаки

    Розмір рамки для вулика лежака може бути стандартним – тоді використовуються дадановские соторамки з зовнішніми габаритами 435 на 300. Такі бджолині будиночки досить популярні серед пасічників.

    Інший варіант – це так звана узковисокая рамка для українського лежака, що має ширину в 300, а висоту в 435 міліметрів.

    Ширина боковушек вгорі – 3,7 (37), знизу – 2,5 см (25 мм).

    Ще варіант креслення узковисокой соторамки:

    збірка

    Коротка схема збірки:

    • на боковини вгорі наноситься клей;
    • ці деталі встановлюються на верхній брусок за допомогою молотка, а потім притискаються для кращого зчеплення клею з поверхнею;
    • заготівля перевертається і за допомогою цвяхів встановлюється нижній брусок;
    • на завершальному етапі конструкція додатково фіксується цвяхами (як варіант, за допомогою пневматичного пістолета).

    Розташування та правила розміщення

    Розташування рамок у вулику залежить від його конструкції. Якщо корпус квадратний і вміщує 10 соторамок, їх можна встановити паралельно або перпендикулярно летку.

    Порядок розміщення називають занесенням:

    • поперек вулика, бічними дощечками до летковой щілини – холодний занос;
    • вздовж вулика, сотами до летковой щілини – теплий замет.

    Розташування рамок у вулику лежаку відповідає холодного заносу (поперек бджолиного будиночка).

    Щоб бджоли працювали ефективно, дотримується ряд правил по установці:

    1. Між соторамками залишається вуличка – вільний простір для переміщення комах, шириною 10-12 мм.
    2. Від дна нижній брусок відокремлює не менш 1,5-2 см. В ідеалі тут повинен знаходитися «підвал» – вільне місце для охолодження льотних і молодих бджіл в спекотне літо.
    3. Зазор між стінками бджолиного будиночка і боковинами соторамок становить 0,8 см. Відсутність зазору призводить до закриття цієї щілини прополісом! Після чого рамку дуже важко вийняти з гнізда.
    4. Над верхніми брусками також залишається вільний простір в 1 см, яка відділяє їх від стельових дощок.

Про автора

admin administrator