Рентабельність виробництва яєць курячих

Авторadmin

Рентабельність виробництва яєць курячих

Рентабельність виробництва яєць курячих

Новікова О. С., старший викладач кафедри економіки та підприємництва, Сумський національний аграрний університет, м. Суми, Україна

Ринки сільгосппродукції: стан та перспективи виробництва курячих яєць в Україні та світі

Анотація. Постійна кількість населення, що зростає та відносна дешевизна зумовлює зростання обсягів виробництва курячих яєць в Україні та світі. Водночас корми й налагодити стабільний збут із прив’язкою до курсу долара.
Не дивлячись на ряд викликів (необхідність імпортувати інкубаційне яйце чи молодняк, залежність від цін на корми), Україна змогла суттєво наростити обсяги власного виробництва та експорту, увійшовши до першої десятки світових експортерів яєць, лише трохи збільшивши власне споживання.
Щодо структури виробників, майже половина продукту досі виробляється господарствами населення. Що ж до співвідношення різних за розмірами виробників, то за кількістю 41 % виробників яєць в Україні становили мікропідприємства з обсягом реалізації до 1 млн грн, малі підприємства склали 22%, середні – 25%, а великі – 11 відсотків. При цьому, 89% всього обсягу реалізації припали саме на ці великі підприємства – а це понад 12 млрд грн.
Таким чином, майже повністю виробництво яєць сконцентровано на 19 найбільших підприємствах, а обсяги виробництва інших груп мізерні у порівнянні з ними. З’ясовано, що рентабельність виробництва яєць є досить нестабільною величиною й останніми роками демонструє зниження виробництва, впавши до катастрофічних 23,5% збитковості у 2019 році. Суттєвою проблемою є також нестабільність ціни з коливаннями навколо середнього значення від -36% до +53%, що суттєво відрізняється від коливання ціни на європейському ринку і змушує виробників орієнтуватись на експорт.

Ключові слова: виробництво яєць; ринки сільськогосподарської продукції; експорт яєць;, експорт яйцепродуктів; коливання цін.

Література:

  1. Дяченко О. В. Птахівництво яєчного напрямку – динаміка, проблеми та перспективи розвитку. Економіка. Фінанси. Право. 2017. № 5. С. 21-26
  2. Заболотний В. С., Гаврик О. Ю. Сучасні тенденції виробництва яєць в Україні. Економіка та управління АПК. № 1. С. 103-108.
  3. Полегенька М. А. Аналіз сучасного стану виробництва продукції птахівництва в Україні. Економіка та держава. № 3. С.137 – 143.
  4. Фуклєва І. Е., Аверчева Н. О. Економічна оцінка виробництва харчових яєць в Україні. Сучасний менеджмент : проблеми та перспективи розвитку: матеріали 4-ої Всеукраїнської наук.-практ. конф. 2019. Херсон : ДВНЗ «ХДАУ». 2019. С. 16-20.
  5. Державна служба статистики України : офіційний сайт . URL : http://ukrstat.gov.ua/ (дата звернення: 22.07.2021 р.).
  6. Звіти Європейської комісії : вебсайт. URL : https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/food-farming-fisheries/farming/documents/eggs-dashboard_en.pdf (дата звернення: 22.07.2021).
  7. Організація продовольства та сільського господарства ООН : вебсайт. URL: http://www.fao.org/ (дата звернення: 22.07.2021 р.).
  8. Papazyan T. T, Fisinin V. I. Eggs : quality, legislation and sales issues (part 2). Poultry and Chicken Products, 2018. 20(3). p. 61–65. doi:10.30975/2073-4999-2018-20-3-61-65.
  9. Stadelman, W. J. Chicken Eggs. The Cambridge World History of Food, 2000. p. 499–508. doi:10.1017/chol9780521402149.052.
  10. Zeidler, G. Processing and Packaging Shell Eggs. Commercial Chicken Meat and Egg Production, 2002. p. 1129–1161. doi:10.1007/978-1-4615-0811-3_58.
  11. Faostat : офіційний сайт. URL : http://www.fao.org/ (дата звернення : 22.07.2021 р.).
  12. United Nations Projections : офіційний сайт. URL : https://population.un.org/wpp/(дата звернення : 22.07.2021 р.).

Тенденція зменшення виробництва курячого яйця, експорту й кількості підприємств на ринку

Сьогодні для виробників курячого яйця несприятлива ситуація для розвитку. Окрім того, що відбулося суттєве зростання вартості основних складових культур для виробництва комбікормів — зернової і білкової групи, скоротився ринок збуту через обмеження експорту курячого яйця.

Як ціна на комбікорм для курей-несучок впливає на галузь

На початку маркетингового сезону ціна на зернові компоненти раціонів для несучки була на 30-40% менша, ніж сьогодні. А оскільки основна стаття витрат у птахівництві припадає на комбікорми, вартість яких у структурі собівартості курячого яйця сьогодні вже доходить до 75-80%, це призвело до зростання відпускної ціни на куряче яйце.

Виробники курячого яйця у зв’язку з несприятливою економічною ситуацією змушенні підвищувати відпускні ціни на свою продукцію. Паралельно з цим відбувається суттєве скорочення виробництва курячого яйця в Україні на всіх підприємствах:

– скорочують кількість птиці,

– приймають рішення піти з ринку.

Як довго триватиме така ситуація на ринку, невідомо, проте у наступному сезоні чекати, що будуть низькі ціни на корми не варто. У складному становищі опинилися всі підприємства яєчного напрямку виробництва (та й виробники м’яса птиці не виняток) незалежно від їх розміру.

Переваги малих підприємств

У нинішніх умовах невеликі підприємства навіть мають деякі переваги, бо вони мобільніші. Середні й дрібні господарства можуть собі дозволити сезонне виробництво. На літо, коли низька ціна на яйце, вони виробництво консервують, птицю вивозять, а на осінь, коли збільшується попит на куряче яйце і ціна на нього, знову роблять посадку птиці.

Великі виробники не можуть собі дозволити таку схему роботи, оскільки налагоджений технологічний цикл, у них є зобов’язання за контрактами тощо. Тому в господарстві мають постійно відбуватися посадки птиці згідно з технологічним циклом.

У цей час більшість підприємств яєчного напряму виробництва зазнають збитків, хтось працює в нуль. Цікавим є те, що нині не властиві ринку ті характерні сезонні коливання, до яких усі звикли та які раніше можна було передбачити: коли ціна на яйце влітку падала, а на зиму зростала. Сьогодні є купа чинників, які впливають на споживчий попит і цінову політику на ринку.

Куряче яйце на експорт – чи вигідно?

Не рятує ситуацію на ринку навіть експорт продукції. Сьогодні ціна на внутрішньому ринку на куряче яйце навіть вища, ніж на традиційних для експорту ринках — Ірак, Саудівська Аравія, ОАЕ, Ізраїль тощо. Тому цьогоріч експорт курячого яйця суттєво скоротився і є не значним.

До того ж масштабного експорту на цікавіші ринки українським птаховиробникам заважає те, що у нас періодично реєструють спалахи пташиного грипу. А згідно з ветеринарним законодавством багатьох країн, які імпортували наше куряче яйце, заборонено ввезення птахівничої продукції з країн, у яких офіційно зафіксовано спалахи пташиного грипу і цей чинник сьогодні працює не на руку нашим виробникам.

Тому для багатьох птахівників сьогодні перспектива розвитку не зрозуміла. Важко спрогнозувати, як довго триватиме криза на ринку курячого яйця, як і передбачити те, як багато компаній зможуть пройти складний період і втриматися на ринку.

За матеріалами журналу “Наше птахівництво”

АМКУ завершив дослідження ринку яєць курячих (2016-2020 рр.)

Метою дослідження було, зокрема, визначення стану конкурентного середовища на ринку, його оцінка та внесення пропозицій щодо здійснення заходів, спрямованих на розвиток конкуренції, забезпечення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції та виявлення таких ситуацій, що можуть вказувати на неефективне функціонування ринку.

Опис товару

Яйця курячі – однин з важливих продуктів харчування, є складовою «споживчого кошика» – набору продуктів харчування, який формується виходячи з нормативів фізіологічної потреби людини, з урахуванням рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я. У період дослідження норма споживання яєць дитиною становила 182,5, а працездатного населення – 220 яєць на рік.

Яйця курячі у сирому вигляді не використовуються як готовий харчовий продукт, оскільки даний товар вимагає від споживача відповідної обробки (наприклад, термічної), після якої воно стає безпечним для споживання. Яйця курячі використовуються як незамінний інгредієнт у приготуванні великої кількості страв.

Під час дослідження встановлено, що різні класи яєць курячих мають подібні фізичні характеристики (в тому числі істотно не відрізняються масою, розміром, терміном зберігання), призначення, споживчі властивості. Вони також можуть вживатися людиною в якості харчового продукту. Враховуючи наведене, можна вважати, що всі види яєць курячих, що придатні для споживання людиною, формують одну товарну групу.

Ринок яєць курячих у шкарлупі за специфікою виробництва товару умовно поділяється на дві групи:

· промислове виробництво яєць курячих у шкарлупі;

· виробництва яєць курячих у шкарлупі господарствами населення.

Виробництво переважної частини курячих яєць в Україні, здійснюють суб’єкти господарювання у різних організаційно-правових формах, з різним рівнем підпорядкованості та інтеграції.

Найбільші учасники ринку є вертикально-інтегрованими аграрними холдингами, які об’єднують в єдиний технологічний процес усі основні ланки виробництва й обороту яєць. Приватні господарства громадян, які вирощують птицю, виробляють яйця переважно для власного споживання і лише незначна їх частина реалізується на агропромисловому ринку, зазвичай розміщеному в межах одного населеного пункту.

Щомісячна динаміка середніх цін на яйця, що реалізувалися підприємствами за період 2016-2020 рр. (грн за тис. шт)

Як вбачається з графіка вище, у весняно-літній період середні ціни на яйця щороку мають низхідну тенденцію, у той час як в осінньо-зимовий період вартість яєць збільшується, що підтверджує наявність притаманного для ринку яєць фактора сезонності.

Щомісячна динаміка середніх цін на яйця, що реалізувалися господарствами населення за період 2016-2020 рр. (грн за тис. шт)

У весняно-літній період відбувається збільшення наповненості ринку яйцями, отриманих від домогосподарств населення. В умовах ринкової економіки при збільшенні пропозиції товару обернено пропорційно відбувається зниження вартості товару, в даному випадку таким товаром є яйця отримані від домогосподарств населення.

При цьому домогосподарства населення, хоча і є виробниками яєць курячих у шкарлупі, але через скорочений цикл реалізації товару не є учасниками всіх ланок обороту товару, що існують на цьому ринку.

Яєчні продукти

Під час формування групи взаємозамінних товарів, Комітетом було встановлено, що сучасні технології та виробниче обладнання дозволяють на основі яєць виробляти яєчні продукти, що не змінюють властивостей початкової сировини.

Яєчні продукти класифікують за такими видами:

  • рідкі яєчні продукти – охолоджені та заморожені меланж (суміш білків і жовтків), жовток, білок;
  • сухі яєчні продукти – меланж (порошок яєчний), жовток, білок, сухий омлет (суміш сухої яєчної маси з сухим пастеризованим молоком в рівних кількостях).

Яєчні продукти в основному використовуються підприємствами кондитерської, масложирової, м’ясопереробної промисловості та виробники заморожених напівфабрикатів для виробництва харчових продуктів.

Однак яйця у шкарлупі та яєчні продукти є різними, невзаємозамінними товарами з точки зору попиту споживача (населення) які придбаються з метою харчового споживання.

Яєчні продукти не є об’єктом цього дослідження. Разом з тим, зібрана у процесі дослідження інформація дала можливість зробити загальний огляд вказаних ринків, а саме: встановити перелік основних його учасників та можливі частки в загальних обсягах виробництва сухих та рідких яєчних продуктів.

Умови реалізації товару на ринку

Кожен з опитаних Комітетом під час дослідження виробників реалізовував яйця власного виробництва самостійно, через офіційних дистриб’юторів та/або оптових посередників, які забезпечували їх збут. Тобто для ринку характерними були змішані канали дистрибуції. При цьому реалізація великих партій яєць (переробним підприємствам та торговельним мережам корпоративного типу) здійснювалася переважно за прямими каналами збуту, у той час як реалізація до більш дрібних точок роздрібного продажу – із залученням посередників.

Отже основними учасниками ринку первинної реалізації курячих яєць, які формували попит на них у період дослідження були:

  • оптові посередники/дистриб’ютори;
  • підприємства харчової промисловості;
  • переробні підприємства (підприємства по виробництву яєчних продуктів, пов’язані відносинами контролю);
  • торговельні мережі корпоративного типу;
  • інші точки роздрібного продажу (традиційна торгівля) та індустрія гостинності (HoReCa).

Схема руху яєць курячих у шкарлупі до кінцевого споживача

Оскільки в ланцюгу постачання яєць курячих у шкарлупі до кінцевого споживача (населення) бере участь щонайменше три групи учасників товарних ринків, а саме:

кожен із таких учасників може мати безпосередній вплив на формування ціни на яйця курячі у шкарлупі.

У рамках вказаного дослідження пріоритетним визначено дослідження ринку первинної реалізації яєць курячих у шкарлупі, оскільки саме учасники цього ринку є визначальними у встановленні торговельно-збутової політики на національному ринку та у формуванні ціни на товар.

Територіальні (географічні) межі ринку

За даними ДССУ, потужності по виробництву яєць курячих розташовано в усіх областях України. Лідерами серед областей України по об’єму виробництва яєць курячих на підприємствах, зокрема, протягом 2018 року були:

Найменше яєць курячих вироблялося у Волинській, Одеській, Кіровоградській, Закарпатській та Луганській областях.

Під час дослідження встановлено, що:

  • рівень цін на яйця курячі у шкарлупі у межах України є однаковим або відрізняється несуттєво;
  • якість і споживчі властивості яєць курячих у шкарлупі при належному зберіганні та транспортуванні не змінюються протягом певного часу, а тому переміщення попиту на товарну групу між територіями, які входять до загальнодержавного ринку України, є можливим;
  • не існує бар’єрів для транспортування яєць курячих у шкарлупі в межах України;
  • імпорт яєць курячих у шкарлупі на територію України протягом періоду дослідження становив 0,01 % у загальному обсязі ринку, тому імпорт яєць курячих не відіграє суттєвої ролі при формуванні конкуренції на території України.

Отже, для цілей цього дослідження територіальними межами ринку яєць курячих у шкарлупі визначено територію держави, оскільки на цій території умови конкуренції є достатньо однорідними.

Загальні тенденції ринку

В ході проведення дослідження Комітетом встановлено, що потужності учасників ринку задовольняють потреби населення України. Протягом 2016 – 2019 років в Україні спостерігалось нарощування обсягів виробництва та реалізації яєць курячих у шкарлупі національними виробниками. У 2020 році відбулось незначне скорочення виробництва яєць курячих.

Зростання експорту яєць курячих у шкарлупі протягом 2017, 2018 та 2019 років по відношенню до 2016 року відбувалось наступним чином 73,94%, 109,01% та 165,54% (відповідно). У 2020 році експорт знизився нижче рівня 2018 року.

Імпорт яєць з України має значно менші обсяги в порівнянні з експортом, так як українські виробники забезпечують потреби внутрішнього ринку. В країну яйця імпортуються в основному птахівницькими господарствами з метою поповнення власного поголів’я (інкубаційні яйця).

Обсяги виробництва, експорту та імпорту яєць курячих у шкарлупі протягом 2016-2020 років

Структура ринку

Структура первинної реалізації яєць у період з 2016 року по 2019 рік була сталою. Так протягом 2016 та 2018 років ринок був не концентрованим (не монополізованим), з високим рівнем інтенсивної конкуренції, а у 2017, 2019 та 2020 роках – помірно- концентрованим. Також протягом 2016 – 2019 років жоден суб’єкт господарювання на цьому ринку не мав на ньому частку у 35%.

Водночас у 2020 році структура цього ринку змінилася, що підтверджується, зокрема, кількістю виробників товару та їх ринковими частками протягом зазначеного періоду часу. Наприклад, частка найбільшого учасника ринку збільшилася до 39,9 %.

Концентрації без отримання дозволу Комітету

Антимонопольним комітетом під час дослідження було виявлено ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції у діях учасників Групи компаній Авангард. Вони полягали у набутті права користування (оренди / суборенди) активами у вигляді єдиного майнового комплексу, що забезпечують / можуть забезпечити можливість здійснювати господарську діяльність з виробництва яєць курячих в шкарлупі без отримання відповідного дозволу органів Комітету, наявність якого необхідна. Загальна кількість виявлених порушень склала 18.

Оскільки всі справи мали однакову кваліфікацію порушень контролю над активами без отримання відповідних дозволів органів Антимонопольного комітету України, існувала пов’язаність відповідачів відносинами контролю та було зафіксовано однакові схеми набуття контролю, ці справи було об’єднано в одну.

Рішенням Комітету від 29.12.2021 року № 724-р усіх відповідачів, зазначених у справі було визнано порушниками законодавства про захист економічної конкуренції та оштрафовано на загальну суму 10 710 000 грн. Наразі штраф сплачено у повному розмірі.

Під час дослідження Комітетом не виявлено інших ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції на ринку в часових межах 2018-2020 років.

Важливе уточнення: Наприкінці 2022 року Комітет розпочав дослідження питання зростання цін на яйця курячі у шкаралупі у вересні – жовтні 2022 року. Оскільки вказані дії виходять за період даного дослідження, такі дії аналізуються на наявність ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції в рамках окремого дослідження.

Підготовано
Департаментом досліджень і розслідувань ринків виробничої сфери, фармацевтики та рітейлу

Графік проведення розв’язання ситуаційних завдань учасниками конкурсу на зайняття посад уповноважених з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель

Проєкт порядку денного засідання АМКУ 14.03.2023 р.

Про автора

admin administrator