Ріпа кормова

Авторadmin

Ріпа кормова

Зміст:

Кормова ріпа: поради по вирощуванню і догляду

У сучасній кухні картопля вважається другим хлібом. У допетровські часи, коли про цей овоч нічого не знали, роль головного продукту відводилася кормової ріпі.

Кормова ріпа: що це за овоч?

Представник сімейства хрестоцвітних. своїми властивостями нагадує морква або кормові буряки. Потовщений, м`ясистий коренеплід утворюється на першому році життя. Його зовнішній вигляд (колір, форма) – відмінна риса різних сортів. Зустрічаються круглі, овальні, циліндричні плоди. Палітра – від нейтрального до фіолетового.

Відео: Всі секрети вирощування акваріумних рослин, трансляція вебінару АПіК студія

Коренева ріпа – дворічна рослина з сімейства хрестоцвітних, яке в минулому було популярним блюдом у більшості населення.

На наступний сезон з висаджених маточників отримують насіння. Коли турнепс проростає з насіння, його широкі, короткі сім`ядолі показуються з землі і набувають зеленуватого відтінку. Оскільки велика частина коренеплоду визирає з грунту, його легко вирвати.

Розсаду ріпи легко відрізнити від розсади моркви і буряка за зовнішніми ознаками. Надземна частина рослини – розетка з великих, розмішені спірально листя з черешками. На листкової з розширеним кінчиком платівці видно пушок. На гіллястих цветоносах по черзі розміщені листи трикутної форми. Суцвіття – волоть. Плід – стручок. Всередині його дозріває близько 20 кулястих, бурих насіння. Маса 1000 штук – від 2500 до 3500 мг.

Особливості вирощування турнепсу

Овоч дуже вигідно культивувати. Його перевага – швидке дозрівання плодів. За їх збір приймаються вже через 60-70 днів після того, як з`явилися перші сходи. Саме тому при гарній погоді є можливість отримати 2 врожаї за сезон з однієї ділянки.

Культурі сподобається легкий родючий грунт, нейтральний або слабокислий.

Заборонено використовувати в як добриво свіжий гній. Додавання вапна або золи знизить значення кислотності. Підійде земля, кілька років тому підгодована органікою.

Вирощуючи овоч в два етапи, можна ласувати їм постійно. Влітку вживають коренеплоди весняної посадки. Оскільки рослина не боїться морозів (до -20 С), посадковий матеріал висівають на початку травня. Рання посадка дозволить спробувати хрустку м`якоть якомога раніше.

Для зберігання підходять овочі, зібрані восени. Щоб використовувати ріпу взимку, її садять в середині літа. Культура буде непогано рости на ділянці, де перед нею були посаджені огірки, цибуля, помідори або картопля.

Посів кормової ріпи:

  • Навесні, перед початком роботи, не шкодуючи води полити обрану ділянку.
  • Розрівняти грунт.
  • Сапою прокреслити борозенки (глибина не більше 1,5 см), витримуючи дистанцію близько 20 см.
  • Попередньо замочені насіння (півгодини в теплій воді) викласти купками по 3-4 штуки через кожні 0,1 м.
  • Акуратно присипати землею. Дрібний посадковий матеріал можна сильно заглиблювати.
  • Борозенки прикрити нетканим матеріалом.

Коли у паростків з`являться 3 справжніх листа, ділянку поливають гноївкою і виривають зайві рослини. Щоб готувати страви з ріпи не тільки влітку, а й взимку, потрібно вирощувати її в 2 етапи.

Як доглядати за ріпою на грядці?

Урожай буде рясним при належній увазі до культури. Основні заходи по догляду:

  • Достатній полив. Якщо вологи мало, плоди ростуть повільно, їх смакові якості знижуються. З`являється гіркоту, різкий аромат. Спекотного, сухим влітку потрібно 20-30 л води на 1 м2. Особливо важливий полив після появи паростків і під час формування плодів.
  • Розпушування грунту. Забезпечує приплив кисню. Працюють після того, як напоять рослини. Діють дбайливо, щоб не травмувати ріпу.
  • Густі сходи проріджують.
  • Захист від хрестоцвіті (земляний) блішки. Цей шкідник представляє особливу небезпеку для ранніх і пізніх сходів. Профілактика полягає в запиленні грунту гірчицею, перцем, золою або тютюновим пилом безпосередньо перед посівом.
  • Підживлення необов`язкова. Якщо з`явилося бажання удобрити турнепс, застосовують комплексні мінеральні підгодівлі. Вони стимулюють активне зростання, додатково захищають рослину від паразитів, грибків і вірусів.
  • Зимовий урожай збираю до приходу морозів. Овочі пролежать довго, якщо зрізати бадилля біля коренеплоду, не пошкодивши при цьому м`якоть. Ріпу укладають в ящики або мішки з паперу, зберігають при температурі 2-30С. Між шарами турнепсу насипають 2-4 см піску.

При вирощуванні кормової ріпи особлива увага приділяється своєчасному, рясного поливу і розпушування грунту.

Турнепс – продукт, яким останнім часом нехтують абсолютно несправедливо. З нього готують різноманітні страви, вживають сирим, вареним, тушкованим і навіть солоним.

Більше інформації про властивості ріпи можна дізнатися з відео.

Турнепс – що це таке, склад та види рослини, догляд та вирощування, рецепти приготування страв

Овощ турнепс (лат. Brassica rapa subsp. rapifera), або кормова ріпа – дворічник із сімейства Хрестоцвіті, або Капустяні, різновид брюкви, поширений виключно в культурі. Найбільші площі засіваються турнепсом у Данії, Німеччині, Канаді, США та Австралії. У промислових масштабах рослину турнепс вирощують для вирощування худоби. Коренеплід турнепс ще з бронзового століття використовувався скандинавськими племенами як продукт харчування, цінність якого прирівнювалася до цінності хліба, і тільки з появою картоплі цей вид ріпи став переважно кормовою культурою, ніж харчовою. Вирощувалась репа-турнепс або брюква-турнепс у Стародавньому світі – Єгипті, Римі та Греції, а також на території сучасного Афганістану та Південної Європи.

Посадка та догляд за турнепсом

  • Посадка: турнепс для їжі влітку сіють наприкінці квітня, а для зберігання – у першій декаді липня. На розсаду насіння турнепсу сіють на початку квітня, а у відкритий грунт сіянці висаджують з середини по кінець травня.
  • Яскраве сонячне світло .
  • Грунт: дерново-підзолисті торфовища або суглинки з pH 5,0-6,5.
  • Полив: рясний, із розрахунку 5-6 л води на 1 м², 1-2 рази на тиждень.
  • Підживлення: на мізерних ґрунтах – 2 рази за сезон розчином пташиного посліду (1:20) або коров’яку (1:10). У червні або липні розчин додають суперфосфат, який підвищує цукристість коренеплодів.
  • Розмноження: насіннєве.
  • Шкідники: весняні капустяні та паросткові мухи, хвилясті та хрестоцвіті блішки, капустяні вогнівки, попелиця, ріпакові клопи та квіткоїди.
  • Хвороби: кіла, білизна, мозаїка, чорна ніжка та судинний бактеріоз.

Детально про вирощування турнепсу читайте нижче

Турнепс – сорти

Нині вирощують близько 30 сортів цієї культури. Усі вони поділяються за кольором м’якоті. Описуючи, що таке турнепс, слід згадати, які сорти можна зустріти на території нашої країни:

Смачним виходить салат із турнепсу, де свіже листя – складова страви. Коренеплоди не поступаються листям. У натертий овоч додають моркву, заправляють майонезом чи олією, солять, перчать. Можлива заміна моркви порубаним кропом та цибулею або вареним яйцем, заправка сметаною. Прості рецепти приготування страв з турнепсу доступні для кулінарів-початківців.

Вирощування турнепсу із насіння

Посів насіння турнепсу

Посадка турнепсу та догляд за ним прості та необтяжливі. Весняний посів турнепсу в ґрунт здійснюють наприкінці квітня або на початку травня, а літній – у першій декаді липня. Вирощування турнепсу через розсаду починають на початку квітня. Дрібне насіння змішують з крупнозернистим піском у співвідношенні 1:10 і сіють у торфоперегнійні горщики, після чого присипають шаром піску товщиною 1-1,5 см, обережно обприскують з дрібнодисперсного розпилювача і, накривши посіви склом або плівкою, поміщають.

Вирощування розсади турнепсу

Після появи сходів у горщику залишають найсильніший сіянець, інші відщипують, щоб висмикуванням не зашкодити корінь розвиненого сіянця. Догляд за розсадою турнепсу здійснюється за тим самим принципом, що й догляд за розсадою ріпи, брюкви або редьки.

Пікірування турнепсу

Як і всі хрестоцвіті коренеплоди, турнепс дуже погано переносить пересадку, тому й сіють його не в ящики чи контейнери, а в окремі горщики, щоб не доводилося проводити пікірування.

Опис

З наукового погляду турнепс відомий як Brassica rapa – ріпа, коренеплід із сімейства Brassicaceae, який став популярним у всьому світі як для споживання людиною, так і як корм для худоби. Рідний у Північній Європі він був основним продуктом харчування давніх греків та римлян.

Овощ турнепс вирощують у районах з помірним кліматом по всій земній кулі заради його поживної цінності та смаку кореня. Деякі поширені імена турнепсу: кормовий, білий, стерневий, італійський турнепс.

Його також вживають у деяких частинах світу, як хрестоцвітий овоч, але є дещо інший профіль поживних речовин між листям та коренем. Листя часто гірке, як гірчиця.

Є 30 одомашнених різновидів турнепсу, які можна знайти у всьому світі. Популярні сорти: Фіолетовий турнепс, Манчестерський ринок, Токіо, Золотий м’яч, Сніговий м’яч, Зелений м’яч, Японський, Білий, Апельсинове желе, Бурштиновий м’яч.

Посадка турнепсу у відкритий ґрунт

Коли садити турнепс у ґрунт

Пересадка сіянців у відкритий ґрунт проводиться тоді, коли пройдуть весняні заморозки – з середини по кінець травня. На запитання «Коли садити турнепс у Скандинавії?» відповідаємо: коли настане тепла погода. Оскільки турнепс дуже потребує вологи, для нього обирають сонячне або трохи затінене місце на низинній ділянці. Найкращими попередниками для турнепсу є буряк, суниця, зернові озимі та ярі культури та однорічні трави, а після хрестоцвітих культур вирощувати на ділянці турнепс можна не раніше, ніж через 4 роки.

Грунт для турнепсу

Найбільше підходять рослині суглинки та дерново-підзолисті торфовища з водневим показником 5,0-6,5 pH. Грунт на грядці потрібно підготувати ще з осені: під перекопування на глибину 20-25 см внести гній, що перепрів, у кількості одного відра на 3 м² і одну склянку деревної золи або півтори склянки Нітрофоскі на 1 м². Не використовуйте для добрива свіжий гній – від нього м’якоть коренеплоду може потемніти і втратити смак, а шкірка розтріскається.

Як посадити турнепс у відкритий ґрунт

Викопайте лунки з відривом 20-30 див, дотримуючись міжряддя шириною 40-60 див. Розсаду, вирощену в торфоперегнійних горщиках, можна не виймати, а поміщати в лунку прямо з посудом. Коли вода вбереться, замульчуйте грядку шаром торфу.

Посадка турнепсу під зиму

Під зиму розсаду турнепсу не садять, хоча підзимовий посів насіння турнепсу в ґрунт стає дедалі популярнішим.

Як його є: найкращі рецепти з турнепсом

Якісний продукт хрумтить, відрізняється соковитістю, солодкуватим смаком і відсутністю гіркоти. З таких продуктів виходять чудові закуски, гарніри, холодні супи, а також тушковані, фаршировані та печені страви.

Відомо безліч варіантів приготування цього овочу, всі вони досить прості і під силу навіть недосвідченим кулінарам.

Запіканка з цибулею та сиром

Компоненти:

  • 4 коренеплоди;
  • 4 головки цибулі;
  • 100 мл курячого бульйону;
  • 2 ст. натертого сиру;
  • 4 ст. л. олії вершкового;
  • 100 мл вершків;
  • зелень, гострий перець та сіль – за смаком.

Приготування:

  1. Турнепс вимити, очистити від шкірки та тонко порізати.
  2. Сир подрібнити на великій тертці.
  3. Цибулину нарізати у вигляді напівкілець.
  4. Масло розтопити на сковороді і викласти в нього шари із пластин коренеплоду, цибулі та сиру.
  5. Змішати бульйон із вершками і вилити на сковороду.
  6. Страву посолити та поперчити.
  7. Подібним чином чергувати шари, доки не закінчаться компоненти.
  8. Розігріти духовку до 180 С і поставити в неї запіканку приблизно на 20 хвилин.

Перед подачею на стіл посипати блюдо свіжою зеленню.

Вегетаріанський суп

Інгредієнти:

  • ½ кг картоплі;
  • 2 моркви;
  • ½ кг коренеплодів;
  • 2 цибулі порею;
  • 150 г перлової крупи;
  • 1 головка цибулі ріпчастої;
  • по кілька горошин чорного та запашного перцю;
  • петрушка, лавровий лист та сіль – за смаком.

Приготування:

  1. Турнепс і картопля нарізати невеликими кубиками і помістити разом із перловою крупою в киплячу воду.
  2. Цибулю-порей подрібнити слайсами, цибулю ріпчасту і моркву – маленькими кубиками.
  3. Пасерувати на олії овочі, з’єднати з іншими інгредієнтами і варити до готовності.
  4. За 5 хвилин до закінчення приготування засипати в каструлю нарізану петрушку, лавровий лист та горошини перцю.

Салат з пекінською капустою

Компоненти:

  • 300 г турнепсу;
  • свіжа зелень: петрушка, цибуля та кріп;
  • 1 пекінська капуста;
  • 2 яйця;
  • 3 ст. л. сметани;
  • 1 ст. л. соняшникової олії (рафінованої);
  • мелений чорний перець та сіль – за смаком;
  • ½ лимона.

Приготування:

  1. Вичавити сік із лимона.
  2. Зварити круто яйця.
  3. Вимитий і очищений турнепс нарізати тонкою соломкою, посолити, поперчити і на якийсь час відставити, щоб овоч пустив сік.
  4. Нашаткувати капусту і зелень.
  5. Подрібнити яйця.
  6. Підготувати соус, змішавши лимонний сік зі сметаною та олією.
  7. Викласти компоненти в салатник у такій послідовності: змішаний із зеленню турнепс, яйця, соус.

Подавати страву на стіл рекомендується приблизно через 1-2 години після приготування, щоб вона встигла просочитися.

Турнепс тушкований

Інгредієнти:

  • 1 кг коренеплоду;
  • 1 ст. л. цукру;
  • 100 г вершкового масла;
  • 200 г бульйону;
  • чорний перець, сіль – до смаку.

Приготування:

  1. Нарізати турнепс невеликими скибочками.
  2. Розтопити олію та цукор до отримання коричневого відтінку.
  3. Всипати в каструлю з|із| маслом|мастилом| коренеплід, залити невеликою кількістю води і гасити до повної готовності.
  4. На кілька хвилин до закінчення процесу додати сметану, перець та сіль.

Страву подають окремо або як гарнір до відвареної картоплі та м’яса.

Догляд за турнепсом

Як виростити турнепс

Посадка та догляд за турнепсом у відкритому ґрунті здійснюються за тими ж правилами, що й вирощування ріпи чи брукви – вам доведеться поливати грядку, розпушувати на ній ґрунт, вчасно видаляти бур’яни та вносити підживлення. Розпушування на глибину 8 см і прополювання проводять після поливу або дощу. Перед першим розпушуванням бажано посипати грядку золою чи гірчицею, щоб відлякати хрестоцвітих блішок. Якщо ви сіяли насіння турнепсу прямо в ґрунт, то, як тільки у сходів з’явиться 2-3 листочки, необхідно проредити їх.

Полив турнепсу

Вирощування турнепсу та догляд за ним передбачають, насамперед, своєчасний полив рослини, оскільки від нестачі вологи коренеплоди набувають гіркоти. У той же час надмірне зволоження робить їх рідкими. Полив турнепсу необхідний, але вода не повинна розмивати грунт з верхньої частини коренеплоду, тому що від цього він зеленіє і втрачає поживну цінність. Витрата води на початковому етапі зростання 5-6 л на м² грядки, а з формування плодів норму слід зменшити до 3-4 л на одиницю площі. Частота поливів 1-2 рази на тиждень, хоч погода може внести в розклад корективи.

Підживлення турнепсу

На мізерних ґрунтах турнепс двічі за сезон підгодовують органікою – розчином курячого посліду (1:20) або гноївкою (1:10), додаючи в червні чи липні в органічний розчин суперфосфат для підвищення цукристості коренеплодів. Турнепс добре реагує на додаткові підживлення марганцем, міддю та бором. Вносять добрива у вологий ґрунт, а після того, як розчин убереться, ґрунт на грядці слід розпушити. Якщо ви вирощуєте турнепс у родючому та добре удобреному грунті, то підживлення можна не вносити.

Користь турнепсу

Напевно, багато хто з нас навіть і не знає, що таке турнепс, і взагалі для чого він потрібен. Однак якщо вас зацікавив цей поживний овоч, ви все ж таки про нього чули. Отже, турнепс це один із незамінних для нашого організму рослинних продуктів, які допомагають нам підтримувати своє здоров’я і навіть упоратися з деякими захворюваннями.

Турнепс завдяки великій кількості вітаміну С у своєму складі допомагає зміцнювати стінки судин. Що стосується смаку овочів, то завдяки відсутності гірких олій коренеплід не гірчить і добре вписується в овочеві страви.

Турнепс підходить для дієтичного харчування і використовується людьми, які страждають зайвою вагою, як моно продукт, адже 100 гр. м’якоті турнепс містить всього 32 калорії.

Вплив турнепсу на імунну систему організму, як і будь-якого іншого овочів, неоціненний. Завдяки клітковині, вітамінам та мінералам турнепсу бореться із захворюваннями ШКТ.

Турнепс здатний при тривалому застосуванні нормалізувати тиск, впливати на розрідження крові, запобігаючи утворенню бляшок холестерину, перешкоджаючи тромбофілії та інсультам.

Крім перерахованого вище турнепс зміцнює судини, знижує ризик розвитку інфекційних захворювань, шляхом підвищення імунітету.

Знімає набряк та запалення місцево, при поверхневих опіках та забитих місцях.

Щоденне вживання турнепсу знижує психологічну перенапругу, покращує пам’ять та допомагає відновити концентрацію уваги.

Шкідники та хвороби турнепсу

Як і всі інші хрестоцвіті культури, турнепс може постраждати від таких хвороб, як кіла, білизна, мозаїка, чорна ніжка та судинний бактеріоз. Зі шкідників найбільш небезпечними для турнепсу можна вважати мух – весняну капустяну та паросткову, а також хвилясту та хрестоцвіту блішку, капустяну вогнівку, попелицю та клопа, рапсові клопи та квіткоїди. Детальну інформацію про ці хвороби та шкідників ви можете знайти у статтях, присвячених вирощуванню ріпи, дайкону, брукви та інших рослин сімейства Капустяні, які вже розміщені на нашому сайті.

Обробка турнепсу

З грибковими захворюваннями турнепсу можна впоратися за допомогою обробки ділянки фунгіцидами – Фундазолом, Кварисом, Фітоспорином та іншими препаратами подібної дії. Від таких хвороб, як мозаїка, коштів немає, тому хворі екземпляри слід негайно видалити і спалити.

Що стосується боротьби зі шкідниками, то проти блішок ефективним є пудрування рослин деревною золою, а інших комах потрібно знищувати інсектицидами – Актеліком, Актарою та подібними препаратами. Але найбільш надійний захист турнепсу від хвороб та шкідників – суворе дотримання сівозміни, агротехніки культури та своєчасний догляд.

Користь та шкода

Люди, які регулярно їдять цей овоч, ефективніше протистоять ГРВІ та грипу. Фахівці рекомендують включати продукт до раціону при хворобах кровоносної системи. Коренеплід розріджує кров, що перешкоджає розвитку тромбоцитозу, нормалізує артеріальний тиск. Ріпа зміцнює артерії, вени та капіляри, зменшує їх проникність. Корисна при анемії, оскільки підвищує гемоглобін. Під час застуди, грипу, бронхіту овоч сприяє відходженню мокротиння, посилює потовиділення, виведення рідини з організму, знімає запалення.

Фітонциди, що входять до складу, і гірчична олія пригнічують діяльність бактерій і вірусів. Сік заспокоює нервову систему, покращує увагу, пам’ять, мислення. Ріпа корисна для кишечника: груба клітковина позбавляє запорів, виводить шлаки, покращує секрецію травних соків, стимулює перистальтику. Коренеплід знижує рівень цукру в крові, допомагає скинути надмірну вагу, налагоджує апетит. Брюкву варто вживати людям з остеохондрозом, подагрою, поліневритом. Відвари та настої на овочі позбавляють глистів.

Здорові люди можуть відчути дискомфорт, якщо переїдуть турнепс. Продукт викликає здуття живота, рефлюкс, запаморочення та головний біль. Заборонено вживати культуру при таких захворюваннях:

  • гастрит із підвищеною кислотністю, виразка шлунка, кишечника;
  • варикоз;
  • нефрит;
  • гіпотиреоз;
  • гіпертонічний криз.

Прибирання та зберігання турнепсу

У середньому для дозрівання турнепсу необхідно 24 тижні з посіву. При досягненні технічної стиглості нижнє листя турнепсу жовтіє, в’яне і сохне. Турнепс, посіяний навесні, прибирають з кінця червня у міру дозрівання. Ці коренеплоди довго не зберігаються. А коренеплоди для зимового зберігання залежно від сорту прибирають у вересні чи жовтні. Не допускайте промерзання коренеплодів – при температурі -6 ºC вони стають в’ялими та втрачають свою лежкість.

При збиранні коренеплоди висмикують або підкопують, витягають, очищають від землі, обрізають на них бадилля, залишаючи лише близько 2 см, і укладаю під навіс для просушки. Для зберігання годяться лише цілі, здорові та сухі коренеплоди без ознак механічних пошкоджень, ураження хворобою або шкідниками. Тримають турнепс у сховищі при температурі від 0 до 2 ºC та вологості повітря в межах 85-90 %, виклавши коренеплоди на настил із дощок.

Можна вирити в саду в напрямку з півдня на північ траншею глибиною до 1 м, скласти в неї коренеплоди турнепсу, присипати сухою землею або торфом і накрити зверху вологонепроникним матеріалом.

Смак турнепсу

Смак овочів соковитий, солодкий, з характерною гостротою, що нагадує редис. У турнепсі їстівні як коренеплоди, так і бадилля, які вживають у свіжому вигляді, а також після різної кулінарної обробки. Листя має гірчичний смак. Дрібні коренеплоди смачніші, ніж велика кормова ріпа

Порада! Свіжий турнепс особливо підходить як гарнір до жирного м’яса.

Зайву гіркоту з коренеплоду видаляють, опускаючи в окріп. У різних країнах турнепс вживають у салатах, запікають, готують супи. Маринують на Близькому Сході та Італії. Ферментують у Кореї для приготування гострої страви кімчі. У Японії обсмажують із сіллю, а також використовують як інгредієнт для приготування місосиру.

Види та сорти турнепсу

Сорти турнепсу поділяють на жовтом’ясні та білом’ясні. Різниця в тому, що в коренеплодах з жовтою м’якоттю міститься більше сухих речовин, ніж у коренеплодах з білою м’якоттю, та й зберігаються вони краще, але білом’ясні сорти відрізняються вищою продуктивністю.

Найкращими сортами турнепсу з жовтою м’якоттю вважаються:

  • Довгий бортфельдський – сорт зі слаборозвиненою бадиллям. Листя яскраво-зелене, піднесене. Подовжений коренеплід жовтого кольору занурений у ґрунт на половину довжини і висмикується насилу, оскільки має розгалужене коріння. М’якуш жовтий, середньої соковитості та відмінного смаку;
  • Фінськ-бортфельдський – сорт з сильним зеленим бадиллям і піднятим черешковим листям. Коренеплід темного кольору, на половину занурений у ґрунт, має безліч корінців і погано витягується із землі. М’якуш у цього сорту жовтий, соковитий і смачний;
  • Грейстон – сорт із середньою кількістю бадилля і піднятим зеленим і жовтим листям на жовтих черешках. Округлий і плескатий зверху коренеплід заглиблений на чверть, у частині, що виступає з-під землі, він зеленуватий, лускатий, а в нижній частині жовтий. Корінців у нього мало, тому витягується з ґрунту він легко. М’якуш жовтий, слабосоковий і малосмачний – типовий турнепс кормовий;
  • Жовтий фіолетоволовий – сорт з малорозвиненою бадиллям і піднятим яскраво-зеленим листям на фіолетових черешках. Округло-плескатий коренеплід, темно-фіолетовий зверху і жовтий у нижній частині, висмикується без значних зусиль. М’якуш жовтий, смачний, але слабосоковитий;
  • Еллоу Танкард – сорт з сильнорозвиненим бадиллям і напівпіднятим зеленим листям на зелених черешках. Коренеплід подовженої форми, у верхній частині зелений, у нижній – жовтий, оброслий корінцями, у землю занурений на половину довжини, тому витягується насилу. М’якуш соковитий, темний, гарного смаку.

Найкращі сорти турнепсу з білою м’якоттю:

  • турнепс Остерзундомський (Естерзундомський) – сорт зі слаборозвиненим бадиллям і напівпіднятим зеленим листям на фіолетових черешках. Коренеплід подовженої форми зверху фіолетовий, у нижній частині білий, поглиблений на половину довжини і обросший корінцями, тому витягується із зусиллям. М’якуш білий, середнього смаку з гіркуватістю;
  • турнепс Шеститижневий – сорт зі слаборозвиненим бадиллям і піднятим яскраво-зеленим листям зі світло-зеленими черешками. Зелений у верхній частині і білий у нижній округлий, злегка плескатий коренеплід заглиблений у землю на чверть об’єму, має невелику кількість корінців, тому витягується легко. М’якуш білого кольору, соковитий і відмінний смак;
  • Норфолк білий круглий – сорт з сильнорозвиненим бадиллям і зеленим напівпіднятим листям на фіолетових черешках. Коренеплід – округлий, плескатий і зверху, і знизу, фіолетовий, причому інтенсивність забарвлення сильніша в підземній частині. Коренеплід занурений у землю лише на п’яту частину довжини, тому легко висмикується. М’якуш білого кольору, соковитий, гарного смаку;
  • Круглий червоноголовий – турнепс з розвиненим бадиллям і піднятим листям на фіолетових черешках. Округло-плескатий коренеплід, у верхній частині темно-фіолетовий, а в нижній білий, занурений у ґрунт на третину довжини, тому легко витягується. М’якуш середньої соковитості та гарного смаку;
  • Біла куля – сорт із нових, з округлим коренеплодом, що сидить у землі до середини довжини. Наземна частина коренеплоду фіолетового кольору, підземна – білого. М’якуш білий і соковитий.

Що за рослина турнепс

Турнепс (кормова ріпа) – це дворічна рослина, що належить сімейству хрестоцвітих (капустяних). Спочатку овоч вирощували на корм худобі, пізніше селекціонери вивели коренеплоди з відмінним смаком, придатні для вживання людиною. Існує близько 10 сортів із соковитою м’якоттю та різними гастрономічними нотками.

Як виглядає

Іноді турнепс плутають із бруквою – його близькою родичкою. Однак ці 2 овочі мають відмінності: у брукви темніша м’якоть, вона більше в розмірі і абсолютно не гірчить, відрізняючись солодким смаком.

Особливості кормової ріпи такі:

  • довжина кореня досягає 150 см, ширина – 50 см;
  • коренеплоду властива конусоподібна чи овальна форма;
  • овальне, злегка подовжене листя пофарбоване у світло-зелений колір, а бадилля – у зелений, іноді присутня фіолетовий відтінок;
  • коренеплід може бути білим, зеленим, жовтим, фіолетовим або помаранчевим, а його м’якуш – жовтим або білим.

На фото видно, що характерна відмінність турнепсу від решти хрестоцвітих – опушення листя, однак у деяких сортів поверхня гладка.

Смак та аромат

Смак овоча обумовлений його сортом: кормовою своєю гостротою нагадує редьку, столові коренеплоди набагато солодші, соковитіші і є чимось середнім між картоплею і морквою. Столовому варіанту властивий пікантний аромат.

Крім коренеплодів, їстівна і бадилля: листя, що має гірчичний смак, придатне до вживання як після кулінарної обробки, так і у свіжому вигляді.

Де росте

Через невибагливість та незвичайний смак турнепс став популярним у багатьох країнах світу. Особливо активно його вирощують в Австралії, Німеччині, Великій Британії, Канаді, Данії, США і т. д. Великі площі вирощування зустрічаються в місцях з достатньою кількістю вологи та сонячного світла, де показник температури влітку не опускається нижче +6°С.

Властивості турнепсу – шкода та користь

Корисні властивості турнепсу

Основними компонентами турнепсу, що позитивно впливають на здоров’я людини, є ефірні олії, органічні кислоти та флавоноїди. Відносячись до дієтичних продуктів харчування, турнепс сприяє звільненню від запорів, очищаючи кишечник від шлаків, регулює обмін речовин, зміцнює імунітет та покращує апетит. Як бактерицидний засіб, турнепс позитивно впливає на мікрофлору кишечника, покращує процес травлення, очищає організм від паразитів.

Протизапальна дія продукту проявляється при лікуванні верхніх дихальних шляхів, захворювань горла та ротової порожнини – наприклад, ефект, що відхаркує турнепс, дозволяє швидше очистити легені від слизу при бронхіті.

Ефірні олії, що містяться в турнепсі, покращують діяльність кровоносної системи і очищають кров від холестерину, а мідь і залізо, що входять до його складу, сприяють поповненню крові гемоглобіном, не допускаючи розвитку анемії.

Ще однією особливістю турнепсу є його здатність знижувати рівень цукру в крові, запобігаючи зношуваності та втраті еластичності кровоносних судин і сприяючи звільненню від зайвої ваги. А сполуки калію, що входять до складу рослин, виводять з організму зайву рідину і солі натрію, що позитивно позначається на стані сечостатевої системи, кісток і серця.

Фітокомпоненти, що містяться в турнепсі, здатні служити профілактичним засобом від раку, активуючи антиоксидантний захисний механізм організму.

Турнепс – протипоказання

Не рекомендується вживання турнепсу людям із загостренням захворювань шлунково-кишкового тракту, оскільки груба клітковина цієї рослини може викликати сильне подразнення запаленої слизової оболонки внутрішніх органів.

Харчова цінність склад та калорійність турнепсу

Багато поживних речовин у хімічному складі турнепсу. Низькокалорійний продукт містить:

  • вітаміни: тіамін, холін, піридоксин, рибофлавін, фолати, холін, філлохінон, аскорбінка, альфа токоферол;
  • мікроелементи: мідь, цинк, селен, залізо;
  • фітостероли;
  • макроелементи: кальцій, натрій, калій, фосфор;
  • замінні та незамінні амінокислоти;
  • жирні кислоти: мононенасичені, насичені, поліненасичені.

Гірчичні олії відповідають за унікальний смак. Калорійність 100 г сирого турнепсу дорівнює 28 ккал. Малокалорійна ріпа підходить для людей, які дотримуються раціонального харчування та стежать за здоров’ям.

Що таке турнепс і чим корисний для здоров’я?

Турнепс, або кормова ріпа (лат. Brassica rapa) є коренеплодом та членом сімейства хрестоцвітих, поряд з іншими овочами, такими як бок-чій, брюссельська капуста та капуста городня.

Він є однією з найважливіших овочевих культур у світі, тому що використовуються для харчування людей та великої рогатої худоби (1).

Найбільш поширеними видами турнепсу є фіолетові, червоні або зелені зовні, і білого кольору на кінці (часто наполовину коренеплоду) (2).

Їхнє коріння та листя, також відомі як зелень турнепсу, безпечні для вживання, і, як і більшість овочів сімейства хрестоцвітих, вони корисні для здоров’я людини.

У цій статті розглядається турнепс, у тому числі його склад, харчова цінність та калорійність, та користь для здоров’я.

Турнепс – цікаві факти

Для того, щоб познайомитися з культурою ближче, потрібно знати оригінальну інформацію про неї. Серед усіх можна виділити такі цікаві факти:

  1. Коренеплід турнепс – природна негеральдична постать на гербі австрійської громади Койчах-ам-Зе.
  2. Японці люблять споживати квашений плід.
  3. Коренеплід використовують у народній медицині та косметології.
  4. У Південній Кореї за його допомогою лікують жовтяницю.
  5. В Ірані варене коріння із сіллю використовують від кашлю та застуди.
  6. Найважчий турнепс важив 17,7 кг. Його виростив фермер у США у 2004 році.
  7. Сік турнепсу прибирає запах поту.
  8. Нарізані коріння, заварені в окропі, вбивають попелицю, павутинного кліща та мух.

Leave a Comment Отменить ответ

Для отправки комментария вам необходимо авторизоваться.

Турнепс: що це таке, як виглядає, де зростає – вирощування і застосування кормової ріпи

Турнепс, або ріпа, володіє унікальним складом, завдяки якому не тільки насичує, але і лікує організм. Картоплі, яка замінила цей коренеплод на столі слов’янських і скандинавських народів, далеко до нього за цілющими властивостями. Деякі кормові різновиди турнепсу відрізняються гіркуватим присмаком. Неправильне вирощування також погано відображається на смаку описаних коренеплодів.

  • Турнепс – що це за рослина
  • Як виглядає і де росте кормова ріпа
  • Користь турнепса для організму людини
  • Особливості вирощування турнепсу
  • Як доглядати за ріпою
  • Області застосування кормової ріпи
  • Щоб приготувати салат з турнепсу, будуть потрібні такі продукти:
  • Приготування:

Турнепс – що це за рослина

Турнепс відноситься до сімейства Хрестоцвітні або Капустні. Це близький родич ріпи. Зазвичай його вирощують на корм худобі, але крім кормових сортів, існують і смачні їстівні різновиди. Сьогодні про те, що таке турнепс, знають переважно сільські жителі, які тримають домашню скотину.

У давнину турнепс був одним з основних харчових продуктів. Його вирощували скандинавські племена починаючи з Бронзового століття. Коренеплод був популярний в Єгипті, Греції, Римі, де за харчовою цінністю він прирівнювався до хліба.

Тільки з появою картоплі інтерес до турнепсу став поступово пропадати, і поживний коренеплод стали використовувати переважно на корм домашній худобі.

Як виглядає і де росте кормова ріпа

Турнепс є рослиною дворічною. У 1-й рік ростуть округлі або продовгуваті коренеплоди різноманітного забарвлення – лілового, жовтуватого, майже білого. Розмір – від дрібного, як редиска, до величезного – з десятилітрове відро. Насіння турнепсу дозріває в подовжених стручках, квіти жовті. Листя кормових сортів бувають опушені, а у салатних вони гладкі.

Цей овоч ще називають кормовою ріпою.

Найбільше полів з цією культурою сьогодні налічується в Німеччині. Вирощують коренеплод і в нашій країні, де найпопулярнішими сортами стали турнепс Остерзундомський і Набо.

Користь турнепса для організму людини

Турнепс корисний для здоров’я завдяки вмісту ефірних олій, органічних кислот і флавоноїдів. Цей соковитий коренеплод на 90% складається з води, а тому він малокалорійний – в 100 г продукту близько 20 ккал. У ньому також багато вітаміну С, кальцію та вітаміну А.

  • Вживання турнепсу в їжу покращує склад крові – знижується рівень цукру і «шкідливого» холестерину, підвищується гемоглобін.
  • Калія, що входить до складу рослини, нормалізують водно-сольовий баланс в організмі, сприяють виведенню зайвої рідини, зміцненню стінок судин.
  • Коренеплод благотворно впливає на стан серця, кісток, сечостатевої системи.

Watch this video on YouTube

Особливості вирощування турнепсу

Вирощувати турнепс кормової просто, як редьку і редис.

  • Він добре росте на дерново-підзолистому супесчаному і суглиністому ґрунті.
  • Його краще висаджувати на ділянку, де раніше не росли рослини з сімейства Капустні.
  • Кормова ріпа потребує пухкого ґрунту з хорошим дренажем, що містить основні поживні речовини.
  • Не любить турнепс сильного пересихання ґрунту, в піщаній землі, яка не тримає вологу, коренеплоди виростають жорсткими, непридатними в їжу.

Перед посадкою насіння можна опустити на 20 хвилин у гарячу воду (з температурою до 50 ° C), а потім на 3 хвилини в холодну воду. Потім їх потрібно просушити і змішати з піском або золою.

Не можна вносити перед посадкою гній – коренеплоди виростуть розгалуженими, потворної форми.

Перший раз кормову ріпу сіють навесні – наприкінці квітня – на початку травня. Ще раз її можна посіяти наприкінці червня – на початку липня для отримання насіння і зимового зберігання. Літній посів роблять за 80 днів до настання стійких заморозків.

  • Насіння закладають на глибину близько 2 см.
  • Після посіву ділянку прикочують і мульчують торфом.
  • Поливають спочатку часто, потім скорочують полив до 1-2 разів на тиждень.
  • Через 10 – 15 днів після появи сходів ріпу проріджують і вносять першу підгодівлю. Вдруге удобрюють приблизно через місяць.
  • Урожай дозріває приблизно через 2 місяці після посіву насіння.

Як доглядати за ріпою

Культура невибаглива у вирощуванні, але без догляду отримати хороший урожай складно. Важливо вчасно проріджувати посіви, щоб не виросли дрібні коренеплоди. Запізнілі проріджування знизять якість і кількість врожаю, тому що рослини будуть гнітити один одного.

  1. Підгодовують кормову ріпу фосфорно-калійними мінеральними добривами. Гарною підгодівлею є деревна зола. Відмінний смак коренеплодам надають натрієві добрива. Азотними підживленнями зловживати не можна, ріпа виростає несолодкою і погано зберігається взимку.
  2. Щоб коренеплоди не розтріскалися і виросли смачними, їх потрібно регулярно поливати. Рослини після поливу і внесення рідких добрив занурюють, щоб запобігти їх перегрівам. Ґрунт у міжправдях рихлять, щоб ріпа рано не зацвіла.
  3. Для боротьби зі шкідниками рослини запилюють відлякуючими речовинами – золою, тютюновою пилом, гірчицею, перцем. Для боротьби з хрестоколірними блошками турнепс обприскують настоєм часнику, тютюну або чистотілу. Такі засоби кращі від хімічних препаратів, оскільки коренеплоди не будуть накопичувати шкідливі речовини.

Це цікаво:що таке брюква

Області застосування кормової ріпи

Урожай турнепсу добре зберігається всю зиму в суміші піску і золи при температурі + 5 ° C. Смачні сорти використовують для приготування салатів, гасять, запікають. Найкориснішими вважаються страви з сирого турнепсу, в них міститься добова доза вітамінів А і С, а також необхідні організму мікроелементи.

Щоб приготувати салат з турнепсу, будуть потрібні такі продукти:

  • турнепс – 1 шт.;
  • морква – 1 шт.;
  • масло і сіль до смаку.

Приготування:

  1. Подрібнити на терці моркву і турнепс.
  2. Заправити сіллю і маслом.

Замість моркви, можна додавати інші овочі, твердий сир, варене яйце з зеленню кропу і заправляти все майонезом.

Для отримання зимової зелені на салат коренеплоди турнепсу висаджують щільно в ящики із землею або торфом і ставлять у тепле темне приміщення. Через час виростають майже білі втечі, ніжні та поживні, придатні в їжу.

Близька родичка ріпи брюква, в якій міститься багато кальцію, застосовується не тільки в харчових цілях, але і для лікування хворих, які страждають на розм’якшення кісткових тканин. З турнепсу теж готують лікувальні снадоби, їх рецепти з давніх пір використовує народна медицина. За допомогою коренеплоду лікують цингу, застуду, безсоння і малокрову. Використовують його і як засіб для лікування ран.

Про автора

admin administrator