Рододендрон взимку догляд

Авторadmin

Рододендрон взимку догляд

Рододендрон — правила вирощування в саду

Чарівні та трохи екзотичні для нас, королі східного саду рододендрони потроху стають більш доступними і поширеними в українських садах. Непрості вимоги до грунту та освітлення, особлива роль в ландшафтному дизайні, чималенька вартість саджанців вимагають особливої ретельності та планування. А подекуди і сміливості. Рододендрони не дуже просто вирощувати, та якщо в перші роки все зробити правильно і не забувати про полив, вони стануть головною гордістю та окрасою саду. Багато в чому успіх визначається доглядом. Квітучі рододендрони, з якими не зрівняється жоден декоративний кущ — особливі у всьому рослини.

Рододендрон — правила вирощування в саду

Як обрати правильні саджанці рододендронів?

Вибір сорту рододендрону (Rhododendron) — питання смаку й стилю. Адже сьогодні саджанці, адаптовані до нашого клімату, вже не рідкість. І обрати можна і серед листопадних, і серед вічнозелених культиварів з різними відтінками біло-рожево-червоно-пурпурової палітри будь-якої висоти й форми квіток. Та окрім суто естетичних рис, найголовніше, на що варто звернути увагу при виборі рододендрону — його зимостійкість, вимогливість та стан самого саджанця.

По-перше, купувати для власного саду варто лише рододендрони у контейнерах. Саджанці з відкритими коренями, може, й дешевші, та шансів на успіх з такими кущами, які іноді можна зустріти на ринках та виставках, практично нульові. Фактично, відмовитися краще навіть від саджанців. які продають у компактному пакуванні з поліетилену. У рододендронів поверхнева, компактна коренева система, вони не люблять травм і не виживають після пересихання коренів. Якщо й витрачати чималенькі кошти на рододендрони, то на дійсно якісний посадковий матеріал.

По-друге, купувати саджанці треба у тих постачальників, яким ви довіряєте. Інтернет-магазини перевіряйте по відгуках та на інших рослинах, переконавшись, що є гарантія повернення коштів. Місцеві розплідники й ботанічні сади, колекціонери, садові центри — найкращі варіанти. Пристосовані до схожих на ваші умов, рослини куди ймовірніше не лише виживуть, але й не будуть хворіти. Та й розпитати про «звички» рослини, оглянути колекцію, отримати рекомендації — не зайве.

Огляду рослинок варто приділяти особливу увагу. Вологий, але не сирий і тим більше не пересушенний грунт без слідів плісняви свідчить про гарний догляд. Як і відсутність слідів обрізки, усихання, загнивання, достатня стійкість рослини при спробі витягти її з контейнера (саджанці, що без зусиль «вискакують» з субстрату з голими коренями, варто відразу відкинути).

Вибір сорту рододендрону (Rhododendron) — питання смаку й стилю

Вимоги рододендронів до місця в саду

Рододендрони — королі напівзатінку й затишних прохолодних куточків. Вони бояться прямого сонця вдень і вигорають на відкритих ділянках. Відкинувши всі «сонячні» варіанти, в першу чергу потрібно шукати місце, захищене від вітру й протягів, особливо взимку. Рододендрони в природі звикли рости під кронами листопадних та хвойних дерев чи на схилах, де переважну частину дня вони притінені. За тим же принципом варто шукати й місце на своїй ділянці.

Великі кущі, зелені й кам’яні високі огорожі, дерева, особливо великі хвойні (наприклад, ялинки та сосни), що дають розсіяну, не надто густу тінь, східні та північні сторони біля будівель, найпрохолодніші місця рокарію чи альпінарію — ідеальні варіанти для рододендрона в садку.

Підбираючи місце, не в останню чергу варто пам’ятати про те, що рододендрон — рослина розкішна. І має бути головною зіркою. Якщо є можливість розмістити його біля дому, неподалік від доріжки, павільйону, зони відпочинку, на квітнику чи навіть в міксбордері — саме так і варто вчинити. І вже точно доречні рододендрони на газонах та в палісадниках.

Грунт — ключ для успіху з рододендронами. І справа не лише в тому, що це одна з небагатьох садових рослин, що любить кислу землю. Найкраще для вирощування рододендронів підходять грунти з рН від 4,5 до 5,0, на вапняках зможе прижитися лише рододендрон жорстковолосистий.

Рододендрони не терплять ні щільного, ні важкого, ні глинистого, ні сирого ґрунту. Всі варіанти з будь-яким ризиком затримки води й заболочування (весною чи внаслідок неглибокого розташування грунтових вод) для них не підходять. Як і піщані, сухі, малородючі ґрунти. Груба за текстурою за рахунок великої кількості органіки, надродюча, кам’яниста, торф’яна, повітрепроникна, стабільно свіжа, волога земля — ідеал, до якого треба прагнути при вирощуванні рододендронів.

Рододендрон — рослина для напівзатінку й затишних прохолодних куточків

Посадка й пересадка рододендронів

Одиночні рододендрони теж красиві. Та все ж варто надавати перевагу групам, адже для однієї рослини значно важче створити ідеальні умови. Між кущами низькорослих культиварів варто залишати 70-100 см, для високих сортів — 150-200 см дистанції. Біля дерев та кущів рододендрон розміщують не менше ніж в 1,5 м від їх стовбуру — по периметру крони.

Висаджувати рододендрони можна в спільні траншеї чи індивідуальні ямки не менше півметра в глину і 70 см в ширину. Якщо місце надто відрізняється від ідеалу, доцільно викопувати ями до 1 м глибиною. На дно потрібно закласти дренаж з матеріалів, що не будуть залужувати землю, наприклад, гравію чи битої цегли (висота — приблизно з долоню для звичайних умов і до 40 см для сирих місць).

Вийняту з посадкових ям землю потрібно замінити на суміш якісного компосту (листової землі) з торфом та легкою дерновою землею у пропорції 1,5:1:0,5. Хвойний опад — обов’язкова добавка, його ж краще використовувати і в якості мульчі. Якщо є можливість, у землесуміш хвою краще додавати в кількості 1\2 від маси торфу, та краще орієнтуватися на текстуру і коригувати домішки індивідуально. Для рододендронів достатньо додати 1,5 порції мінеральних добрив з рівним співвідношенням мікроелементів — від 60 до 70 г комплексних сумішей.

Саджанці обережно виймають з контейнерів. При висадці потрібно слідкувати за заглибленням: для того, щоб коренева шийка після усадки опинилася на рівні грунту, варто утримувати саджанець на декілька сантиметрів вище.

Для зручності доцільно відразу зробити поливну лунку. Після рясного поливу землю треба замульчувати, використовуючи хвою або хоча б торф (від 5 до 8 см).

В перший рік після посадки не можна дозволяти рододендрону цвісти і виламувати всі пуп’янки.

Одиночні рододендрони теж красиві, та все ж варто надавати перевагу групам, бо для однієї рослини значно важче створити ідеальні умови

Рододендрон — догляд

Підтримка мульчі — одне з головних завдань при догляді за рододендронами. Вона не лише позбавить від необхідності виполювати бур’яни й розрихлювати землю після кожного поливу та дощу, але і захистить неглибоке коріння від перегріву, травм, заморозків.

Боротьба з бур’янами повинна вестися і за межами посадкового кола. Рихлити грунт можна лише по периметру посадкового кола (не під кущами) і дуже поверхнево.

Обрізають рододендрони ранньою весною, до старту росту, видаляючи пошкодженні, сухі гілки, за бажання формуючи крону. Суцвіття зрізають після висихання.

Поливання проводять рясно, пр 1-2 відра води на кущ, під час посухи не рідше 1 разу в тиждень (в ідеалі – кожні 2-3 дні). Не варто давати землі повністю просихати. Про недостатній полив рододендрон сигналізує зів’ялим, жовтіючим листям з коричневими плямами. Влітку рододендрон не відмовиться і від вечірнього обприскування (душування). Вода має бути або дощовою, або відстояною та підкисленою.

Для цього чагарника, не дивлячись на статус елітної рослини, достатньо всього двух підживлень на сезон:

  • органічними (зрілими) добривами та комплексним добривом ранньою весною;
  • сумішшю фосфорних та калійних добрив відразу після завершення цвітіння для кращої підготовки до зими.

Органіку вносять в кількості 1 відра на рослину, обережно заробляючи добрива на невелику глибину, а ось мінеральні добрива — по 35-40 г на кущ, в сухій чи рідкій формі. Для молодих кущів підживлення розділяють на декілька разів у меншій концентрації.

Додаткові порції мікродобрив і підкислюючих добрив вносять двічі-тричі на рік. Їх часто додають бонусом до самого саджанця, вказуючи, як саме їх використовувати. Та їх можна і придбати самому. Головне — точно слідувати вказівкам в інструкції.

Рододендрони вражаються рододендронними клопами, павутинними кліщами, іржею, різними видами п’ятнистості. Варто застосувати системні інсектициди і фунгіциди якомога ширшого спектру дії відразу, як з’являться ознаки ураження.

Цвітіння рододендрону – феєричне видовище

Зимівля рододендронів

Цьому чагарнику потрібен якісний вологозарядний полив незадовго до початку промерзання землі (декілька відер води). Рододендрони в Україні обов’язково вкривають перші 2-3 роки, далі — за рекомендаціями для сорту.

До укриття можна приступати, коли почнуться стабільні приморозки. Вічнозелені рододендрони не зв’язують, у листопадних — стягують гілочки та обережно пригинають кущі до землі. Будь-які кущі захищають повітряно-сухим методом:

  • окучують торфом чи компостом, засипають дубовим листям та прикривають лапником, якщо кущики низькі чи пригнуті — повністю, якщо високі — якомога вище;
  • огортають агроволокном чи його аналогом по каркасу з декількох кілочків (невеликі кущі зручно прикривати ящиком).

Краще розтягнути створення укриття на декілька етапів з невеликими інтервалами. Протягом зими за можливості можна підсипати сніг до чагарників, а при відлигах — провітрювати укриття.

Захист з рододендронів потрібно вчасно зняти. Як тільки вдень температури стануть стабільно плюсовими, відгрібають сніг, з інтервалом в 3-7 днів знімаючи шар за шаром все укриття. Вічнозелені рододендрони весною варто захистити від сонячних опіків.

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Поради, як правильно виростити рододендрон: посадка та догляд

Багато хто захоплюється красою і величчю рододендронів, але не всі наважуються посадити цю рослину у своєму палісаднику, думаючи, що вирощування цього красеня для них непосильне. Головним завданням під час вирощування рододендронів є створення для них комфортних умов: вибору місця і сусідства, ґрунту, освітлення та догляду. З огляду на це, у читачів завжди виникає багато запитань. Спробуймо дати вичерпні відповіді на них.

Експерт «СонцеСаду» Анастасія Голубенко, кандидат біологічних наук, науковий співробітник Навчально-наукового центру «Інститут біології та медицини» Київського національного університету імені Тараса Шевченка у всіх подробицях розповість, як посадити рододендрон і як доглядати за рослиною.

Біологічні особливості рододендрону

Рододендрони — напівлистопадні, листопадні та вічнозелені чагарники чи невисокі дерева з родини Вересових. Існує близько тисячі видів і близько трьох тисяч сортів та різновидів рододендронів, які походять із Японії, Південного Китаю, Гімалаїв, Південно-Східної Азії та Північної Америки і мешкають у затінках рідколісь, на північних схилах гір та у прибережних зонах водойм. Деякі рододендрони сягають 3 м заввишки, а деякі види є низькорослими сланкими чагарниками.
Назва «рододендрон» виникла, очевидно, завдяки їхнім чудовим квітам і походить від поєднання двох латинських слів: «rhodon» — «троянда», «dendron» — дерево, тобто «трояндове дерево». Інша відома назва деяких видів цих рослин, яку застосовують переважно для так званих «кімнатних» незимостійких та деяких красивоквітучих видів японських рододендронів, — азалії.

Які рододендрони найкращі

Рослини рододендронів відрізняються за формою та розміром кущів, мають різне за формою та кольором листя (особливо восени), але головною їхньою окрасою і перевагою є тривале і рясне квітування сортів із різними термінами цвітіння впродовж усієї весни (від кінця березня до початку червня). Найлегше вирощувати зимостійкі листопадні рододендрони, тому на них варто звернути особливу увагу. Однак сьогодні існує чимало напівлистопадних та вічнозелених сортів, які здатні витримувати наші зими.

Фото: Вибирайте для посадки в Україні зимостійкі сорти рододендронів

Коли висаджувати рододендрон

Найкращими періодами для висаджування рододендронів у саду є середина весни (від квітня до середини травня) та середина осені (вересень-жовтень). Якщо рослини вирощували в контейнерній культурі й вони «прожили» у горщику більше ніж півроку, то висадити їх можна і в інший період вегетаційного сезону, окрім періоду цвітіння, та протягом одного-двох тижнів після його закінчення.

Фото: Купивши рослину в контейнері, можна висаджувати будь-коли

Де висаджувати рододендрон

Найкраще місце для рододендрона — у затінку, на ділянці, захищеній від протягів, домінуючих вітрів та прямих сонячних променів. При оптимальному освітленні листя вічнозелених рододендронів велике, темно-зелене і влітку, і взимку, а якщо світла забагато, то листя і пелюстки квіток бліднуть. Також рододендронам не підходять місця біля північних стін будинку чи інших споруд.

З чим поруч садити рододендрон у саду

Найкраще рододендрони почуваються на лісистих ділянках поруч із деревами, коренева система яких розвивається в глибину — соснами, модринами, не надто густими ялинами і навіть дубами. Непогано їм і в сусідстві з плодовими деревами — яблунями та грушами. А ось дерева з поверхневою кореневою системою (в’яз, вільха, липа, клен, верба, каштан, тополя) — небажані сусіди для азалій, оскільки надмірно пересушують ґрунт і поглинають поживні речовини на тій же глибині, що й рододендрони. Якщо такого сусідства уникнути неможливо, то коріння рододендронів треба відгородити руберойдом, поліетиленом, пластиковою стрічкою-бордюром чи шифером, які укопують у ґрунт навколо куща.

Як підготувати грядку

Ризик пересушування ґрунту так само шкідливий для рододендронів, як і застій вологи, тому, якщо ґрунтові води залягають на глибині менше метра, для висаджування рододендрона готують підняту грядку.

Як підготувати рослину

Перед висаджуванням рододендрона треба ретельно намочити його кореневу систему. Для цього опустіть коріння у воду і тримайте там доти, доки не перестануть виділятися бульбашки повітря. Доки грудка з корінням насичується водою, готують посадкову яму, розмір якої має бути приблизно удвічі більшим за контейнер зі кореневою системою, а розташування — не ближче ніж на метр до інших рослин. Поруч із рослиною ґрунт не має містити речовин, які залужують субстрат (золи, вапна, доломіту тощо).

Як підготувати посадкову яму

На дно ями насипають шар дренажу, поверх якого — суміш верхового торфу і суглинку в пропорції приблизно 8:3,5 та комплексним мінеральним добривом (або іншу ґрунтосуміш для рослин, які потребують пухкого, добре дренованого, багатого на гумус кислого субстрату). Якщо, замість суглинку, брати глину, її кількість слід зменшити удвічі. Суміш треба добре утрамбувати і зробити в ній лунку відповідно до розміру кореневої грудки рослини.

Як правильно висаджувати рододендрон

Коріння саджанця розміщують у лунці (рослину розміщують вертикально), засипають рештою ґрунтової суміші, ретельно утрамбовуючи, щоб навколо коріння не утворилося жодних порожнин, а коренева шийка була на рівні ґрунту або на 1-1,5 см вище. Після висаджування рододендрон слід рясно полити, щоб ґрунт у посадковій ямі повністю просочився водою, а пристовбурове коло — присипати шаром мульчі завтовшки 5-7 см (торфом, сосновою хвоєю, трісками або корою).

Відео: Як посадити АЗАЛІЮ, РОДОДЕНДРОН

Розповідає Микола Шумик, заступник директора з наукової роботи Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка, кандидат біологічних наук

Як доглядати посаджену рослину

• Мульчувати
Так, це дуже важливий захід під час вирощування рододендронів, оскільки він захищає коріння від пересихання, зимового промерзання та заростання бур’янами, особливо якщо врахувати поверхневу кореневу систему цих рослин — будь-які прополювання чи розпушування ґрунту можуть її пошкодити.
• Зробити опору
Якщо ділянка вітряна, рослину варто підв’язати до опори, яку нахиляють у напрямку, протилежному панівним вітрам. Коли рослина добре приживеться на новому місці, опору можна забрати.
• Скільки поливати
У природних умовах чагарники рододендрона зростають у лісовій або гірській місцевості, тому при їх культивуванні важливо забезпечити оптимальне співвідношення між температурою і рівнем вологості. Досягти цього можна, притінюючи рослини у спекотні дні (якщо вони не ростуть у природному затінку дерев), розприскуючи вологу навколо них у повітрі та підібравши для них збалансований режим поливання. У жодному разі не можна допускати застою води у ґрунті, де ростуть рододендрони, — при перезволоженні рослини згортають і опускають листя.
• Як часто поливати
Літня температура, необхідна для доброго росту рододендронів, варіює від +18 до +25ºC. У спекотну пору року їх слід поливати два-три рази на тиждень, не забуваючи обприскувати листя. Води під час поливання має бути стільки, щоб промочити ґрунт на глибину 20-30 см.
Однак під час цвітіння рододендрони обприскувати не варто, щоб квіти не втратили декоративності. Достатня кількість вологи в ґрунті та повітрі позитивно впливає не лише на розвиток листя і квіток, а й на закладання квіткових бруньок майбутнього року.
• Яку воду використовувати для поливу
Поливають рододендрони м’якою, краще підкисленою, водою — відстояною або дощовою. Щоб пом’якшити і підкислити воду для рододендрона, можна додати до неї кілька жмень верхового торфу або розчинити неповну столову ложку щавлевої чи лимонної кислоти у 12-15 л води за добу до поливання. Якщо листя втрачає блиск і в’яне, це означає, що рослина відчуває спрагу. Якщо в спекотну пору сумніваєтеся щодо того, чи досить вологи в ґрунті, чи, навпаки, її забагато, обприскуйте рослини, це допоможе втримати оптимальний баланс зволоження.

Фото: Мульчування кущів рослини позбавляє багатьох клопотів

Як обрізати кущі

Кущі рододендронів практично не потребують формування. Обрізування полягає у видаленні сухих гілочок та суцвіть, які відцвіли. Однак іноді треба постригти зависокі кущі, видалити підмерзлі пагони або омолодити старий рододендрон.
Обрізування проводять рано навесні, до початку сокоруху. У місцях, де товщина гілок більша 2 см, зрізи обробляють садовим варом. Сильно обмерзлі або дуже старі рослини обрізують на висоті 30-40 см від землі: у перший рік — одну половину куща, наступного року — другу. Після обрізування на пагонах пробуджуються сплячі бруньки, починається процес омолодження, який триває протягом року. Для рівномірного щорічного цвітіння слід одразу після цвітіння видаляти зів’ялі суцвіття, щоб рододендрон використовував сили і живлення на утворення квіткових бруньок для майбутнього року.

Як підживлювати рододендрон

Підживлювати рододендрони мінеральними та органічними добривами треба напередодні цвітіння, одразу після нього та наприкінці літа. Останнє підживлення у вегетаційному сезоні роблять у липні — на початку серпня, оскільки пізніше можна спровокувати ріст молодих пагонів, які не встигнуть зміцніти й можуть повимерзати взимку. Напередодні рослину поливають.

Для підживлення можна використовувати слабкий розчин гною, а також дуже розведені (1-1,5 г/л) розчини кислих амонійних, азотних, фосфорних, сірчаних солей калію, кальцію чи магнію. Ефективні також спеціальні розчинні добрива для рододендронів (20-30 г на літр води для однієї рослини), до яких можна додати 5-10 г будь-якого азотного добрива. Навіть у перший рік пересаджені рослини вже потребують добрив, які вносять дуже розведеними й маленькими порціями. Рослина сама нагадає про необхідність внесення добрив: зупиниться в рості, почне скидати листя або воно змінить колір, припиниться утворення квіткових бутонів.

Фото: Підживлення рослини обов’язкове у різні періоди вегетації

Корисні для рослин і позакореневі підживлення мікроелементами: добрива вносять під час обприскування зеленої маси куща. Рано навесні рослини підживлюють удвічі концентрованішим розчином добрив, пізніше — слабшим.

Як доглядати рододендрон восени

Якщо осінь посушлива, рододендрон рясно поливають. Щоб уникнути небажаного пізнього росту пагонів, які не встигають визріти і гинуть узимку, у суху погоду слід обприскати рододендрони однопроцентним розчином сульфату або монофосфату калію з дрібнодисперсного розпилювача: цей засіб призупиняє ріст, стимулює здерев’яніння пагонів і закладання квіткових бруньок на майбутній рік. Однак після обприскування слід припинити поливання рододендрона, навіть якщо погода буде сухою.

Як підготувати кущі до зими

Так, і це треба зробити до листопада. Кожен кущ утеплюють у зоні коріння, укладаючи по пристовбуровому колі шар торфу. Для захисту від морозів влаштуйте їм укриття, поставивши навколо куща каркас із металевої сітки, оберненої зверху спанбондом, закріпивши укривний матеріал мотузком, або ж перед початком морозів загорнувши кущі мішковиною. Знімати це укриття можна тільки тоді, коли мине ризик нічних заморозків. Навесні слід берегти рослини від активного сонця (не менше ніж від заморозків), тому розкривайте їх лише у хмарний чи похмурий день.

Фото: Укриття рододендрону на зиму

Яких шкідників чекати

Рододендронам можуть докучати чимало різних шкідників: борошнисті червці, щитівки, павутинні кліщі, блощиці, довгоносики, рододендронові мухи, а також равлики і слимаки.
Черевоногих молюсків збирають руками, а для профілактики обробляють рододендрони розчином фунгіциду. Павутинних кліщів, рододендронових блощиць, а також довгоносиків знищують акарицидними та інсектицидними препаратами, причому в разі ураження рододендрона довгоносиком доведеться обробити інсектицидом ще й верхній шар ґрунту. Решту комах винищують карбофосом відповідно до інструкції до препарату.

Чим хворіють рододендрони

Вони чутливі до грибкових захворювань (плямистість листя, рак, хлороз, іржа), які зазвичай виникають через недостатню аерацію коріння.
Плямистості та іржа знищують препаратами з мідного купоросу, зокрема бордоською рідиною. Хлороз, внаслідок якого рододендрон жовтіє, «лікують» додаванням хелату заліза у воду для поливання. Якщо рослина захворіла на рак, видаліть уражені хворобою пагони або обріжте до здорової тканини. Крім того, треба проводити профілактичні обробки рододендрона бордоською рідиною рано навесні й наприкінці осені. Завдяки дотриманню правильної агротехніки рододендрони чудово ростимуть і розвиватимуться. Однак допущені порушення технології вирощування (перезволоження або пересушування, залуження ґрунту, сонячні опіки листя) можуть спровокувати сплеск захворювань.

Фото: Хвороби рослини лікують спеціальними засобами

✔ Увага!

Рододендрони — отруйні рослини, які потребують обачного ставлення і можуть бути небезпечними для тварин і дітей, якщо їх вживати чи довго перебувати серед них.

Про автора

admin administrator