Розводити курей чи курей

Авторadmin

Розводити курей чи курей

Розведення курей – поради новачкам

Як розводити і виростити курей у домашніх умовах, якщо ви початківець? Насамперед слід визначитися з періодом утримання: тільки на літній період або на цілий рік. Виходячи з зазначеного терміну, слід облаштовувати курник. Для літнього утримання досить легкого укриття та обладнаного майданчика для вигулу. Взимку курям необхідний утеплений сарай з гарною системою вентиляції.

Оптимальне приміщення для розведення – невеликий сарай на присадибній території та двір біля нього. Усередині пташник повинен мати жердини для ночівлі, а також годівниці та напувалки. Селяни потрібно робити з гладких жердин із розрахунку чверть метра на 1 голову.

Якщо ви заводите птахів для одержання яєць – обов’язково облаштування гнізд (переважніше з природних матеріалів – соломи). Розташовувати гнізда потрібно в затемнених кутах.

Розведення курей

Плануючи вирощування курей, потрібно враховувати, що птахів потрібно постійно доглядати: видавати корми, воду, чистити пташник і годівниці. Насамперед для них потрібно побудувати пташник, усередині якого обладнають гнізда та сідала. Поруч із пташником раціонально розмістити огороджений вигул для самостійного пошуку підніжного корму.

Годівниці та напувалки можна розмістити як усередині пташника, так і зовні. Сам пташник утеплюють (якщо планується зимове розведення), обладнають вентиляцію та проводять дезінфекцію стін, підлоги та стелі гашеним вапном або іншим аналогічним розчином.

Несушки в домашніх умовах

Основною метою вирощування несучок є отримання яєць. Для цього потрібно правильно вибрати породу, віддаючи перевагу птахам виключно яєчної продуктивності. Однак якщо планується отримання не лише яєць, а й м’яса, краще вибирати м’ясо-яєчні напрямки. Вони відрізняються досить високою несучістю, а маса тіла дорослого птаха дозволяє розводити їх і для отримання м’яса.

Розведення несучок – один із найпростіших напрямів сільського господарства, впоратися з яким зможе навіть новачок. Для утримання обладнають пташник, причому бажано розділити його на кілька відсіків для роздільного вмісту несучок і курчат різного віку.

Умови утримання несучок включають кілька важливих моментів (рис. 1):

  • Вентиляція в приміщенні забезпечується кватирками або спеціальними припливно-витяжними системами. При цьому не можна допускати, щоб усередині були протяги, оскільки це може спричинити захворювання.
  • Майданчик для вигулу також є одним із ключових моментів. Для високої продуктивності птахам необхідний вітамін Д, який можуть отримати лише під час прогулянок. Вигул бажано огородити, а на його території облаштувати укриття та розставити кілька годівниць та напувалок.
  • Внутрішнє облаштування пташника включає годівниці, напувалки, сідала і гнізда. Годівниці та напувалки роблять із міцних матеріалів, які легко дезінфікуються (дерево або метал). Гнізда розставляють у затінених кутах пташника, які кількість має відповідати кількості особин у господарстві.
  • Висвітлення та температурний режим відіграють важливу роль у яєчній продуктивності. Взимку пташник бажано опалювати, а якщо такої можливості немає, приміщення утеплюють. У холодну пору року необхідно встановлювати штучне освітлення для продовження світлового дня.

Мал. 1. Облаштування пташника для утримання несучок
Додатково на вигулі або всередині курника встановлюють зольні ванни (ящики, наповнені піском). Вони допоможуть птахам самостійно позбутися паразитів. Перед поміщенням птахів у курник проводять дезінфекцію. Надалі дезінфікуючі заходи проводять кілька разів на рік, а також при купівлі та заселенні нового поголів’я.

Вирощування курей як бізнес – вигідно чи ні

Бізнес з розведення несучок вважається одним із найприбутковіших. Враховуючи витрати на купівлю курчат та кормів (без вартості будівництва пташника), рентабельність бізнесу становить 200%. Однак таких показників можна досягти лише в тому випадку, якщо буде налагоджено безперебійний збут домашніх яєць.

Примітка: Крім самих яєць, можна продавати і послід, який вважається цінним добривом для рослин.

Витрати на купівлю та утримання 50 особин включають купівлю курчат (приблизно 5 тисяч гривень) та кормів (близько 20 тисяч гривень). За правильного змісту за рік від такого поголів’я можна отримати понад 1200 десятків яєць. Середньоринкова вартість десятка становить 60-100 гривень. Відповідно, річний прибуток складе приблизно 75-125 тисяч гривень, а при відрахуванні витрат він дорівнюватиме 50-105 тисячам.

Умови утримання та догляд

Обов’язковий крок – якісне обладнання пташника:

  1. Приміщення повинно мати односхилий дах, блокові (дерев’яні) стіни та чисту стелю.
  2. Важливо звернути увагу на розташування та розміри вікон – габарити 25 на 30 см на відстані 0,3 м від підлоги.
  3. Лази для птиці не повинні бути більшими. Їхня оптимальна форма – квадрат 30 на 30 см.

Вимоги до загону для вигулу – простір та наявність високої огорожі. Кінцеву площу потрібно визначати із розрахунку 0,7 кв.м. на 1 особину. Грунт повинен бути похилим, обов’язково наявність ухилу для стікання води.

Не можна, щоб температура в курнику опускалася нижче нуля. Приміщення має відповідати нормам санітарії, бути світлим, сухим і теплим (від цих параметрів залежить несучість та зростання курчат). Рекомендується встановлювати в курнику ванну із золи та піску для природного очищення особин.

УВАГА! При клітинному вмісті птах швидше набирає у вазі та розвивається. В одній клітині не повинно бути більше 6 голів. Особливі вимоги висуваються до облаштування годівниць.

Вони повинні мати 3 відсіки:

  • для сухого корму;
  • вітамінні добавки;
  • вологі мішанки.

Умови утримання несучок

Немає сенсу говорити про те, що розведення, утримання та догляд за курами у домашньому господарстві потрібно здійснювати строго за правилами. Хоча ці птахи досить невибагливі, для максимальної продуктивності їм потрібні облаштовані курники з достатньою кількістю гнізд для носіння яєць. Приміщення повинно мати якнайбільше природного освітлення, добре вентилюватися (неприпустимі затхле повітря та висока вологість), але без протягів. Оскільки несушкам потрібно багато світла, у курник слід провести штучне освітлення для продовження світлового дня у зимовий період.

Важливо, що птаха різного віку слід утримувати окремо друг від друга. Робиться це не лише з метою уникнути конфліктів між ними, а й у зв’язку з тим, що курчатам, молодняку ​​та дорослим особам потрібні різні умови утримання. Наприклад, добових курчат потрібно тримати у приміщенні з температурою близько +30°С, а підрощених – як мінімум при +17°С. Для дорослих курей підійде як незбиране зерно, так і комбікорм, а для курчат потрібно готувати спеціальні кормові суміші. При цьому не варто забувати, що птицю потрібно підгодовувати вітамінами та мінеральними комплексами.

Для досягнення максимальної несучості дорослих курей-несучок слід містити за таких умов:

  • Температура в курнику від -2 до +25°С. При сильному морозі птиця може одержати обмороження, а умовах спеки знижується її продуктивність.
  • Світловий день має тривати близько 13-14 годин. Для цього приміщення слід обладнати вікнами та штучним освітленням для продовження світлового дня взимку.
  • Приміщення курника слід добре провітрювати, для чого потрібно передбачити або кватирки на вікнах, або повноцінну вентиляційну систему.
  • На кожні 3-4 курки необхідно передбачити одне гніздо.
  • Щоб птах нормально харчувався, потрібно розрахувати достатню кількість годівниць та напувалок. На одну курку має припадати щонайменше 10 см і того, і іншого.

Які породи та як купувати?

Спочатку фермерам-початківцям слід визначитися для якої мети проводиться вирощування. У птахівництві виділяють 3 основні групи порід:

  1. Кури на м’ясо. Їх відрізняють великі розміри та середні показники кладки яєць. Придатні породи для розведення – бройлери, брама, кохінхіни.
  2. Яєчні. Характеристики – невелика маса тіла (2,5 кг), відсутність м’яса. При виборі зверніть увагу на леггорнів, українську білу, орловську, Род-Айланд.
  3. Універсальні (м’ясо-яєчні). Особей відрізняє витривалість та невибагливість (для вирощування підходить дача). Популярні представники підвиду – першотравнева порода, кучинська, плімутрок, сусекс.

Також виділяють бійцівську породу та декоративних курей. Такі особини вимагають теплих курників (через слабке оперення) та збалансованого корму. Розводити представників обох порід економічно невигідно. На приватних обійстях практично не зустрічаються.

ВАЖЛИВО! Купувати курчат доцільно на пташиних ринках чи птахофермах. При виборі важливо дивитися на зовнішній вигляд та активність курчати.

Вибір породи

Не всі породи підійдуть для домашнього господарства. Тому новачкам рекомендується вибирати курей залежно від особливостей утримання. Вони бувають простими чи породистими. Перша категорія відрізняється меншою кількістю вимог до корму та утримання.

Кури бувають м’ясними чи яєчними. Із м’ясних бройлерів за сезон вдасться виростити особину для вибою. Її вага складає 3-4 кілограми. Яєчні породи добре мчать. Однак із приходом линяння їх дозволяється забити.

Початківцям птахівникам варто звернути увагу на такі породи:

  • Леггорни;
  • Червоні білохвості;
  • Українські білі.

Вирощування курчат

  1. Необхідно взяти коробку, дно вистелити газетами, поставити напувалку і годівницю.
  2. Зверху слід встановити електричну лампу (відрегулювати висоту падіння світла так, щоб на підлозі було 30 градусів). Першого дня освітлення має бути цілодобовим, далі світловий день поступово скорочують до 10 годин.
  3. Газету слід міняти двічі на добу.
    Якщо курчата збилися в купу – їм холодно. Якщо намагаються триматися далеко від світла – спекотно.
  4. З 5-го дня температуру потрібно почати знижувати (кінцева точка – 19 градусів).
  5. Зі ящика молодняк переводять на підстилку, потім кілька місяців тримають окремо від дорослих курей.

Загальні правила утримання

Щоб тримати курей, їм рекомендується забезпечити оптимальні умови. Це допоможе зміцнити імунітет птахів та запобігти небезпечним хворобам.

Приміщення для утримання курей

Насамперед, слід правильно обладнати курник. Він повинен містити необхідне обладнання. Важливо утеплити пташник та забезпечити повноцінну вентиляцію.

Матеріали та будівництво пташника

Невеликий курник найлегше побудувати з дерев’яних панелей. Між ними варто розмістити утеплювач. Його роль грає пінопласт або скловата. Якщо планується велике поголів’я, пташник роблять із цегли чи піноблоків.

Освітлення в курнику

Для підвищення параметрів несучості при зменшенні тривалості світлового дня виникає необхідність додаткового освітлення. При цьому подовжувати день слід після завершення процесів линяння.

Мікроклімат та вентиляція

Оптимальна температура для курей становить +23-25 ​​градусів. Саме в таких умовах кури добре мчать. Взимку температура повинна опускатися нижче +15 градусів. Важливе значення має вентиляція. Найкраще зробити витяжку із заглушками.

Вигульний дворик для птахів

Для високої продуктивності курей вони повинні отримувати достатню кількість вітаміну D. Птахи одержують цю речовину лише під час прогулянок. Майданчик для вигулу варто захистити. На території слід зробити укриття. Також рекомендується розташувати напувалки та годівниці.

Годівниці, напувалки та зольні ванни

При облаштуванні курника варто поставити по 2 годівниці та напувалки. Один комплект розташовують усередині курника, другий – зовні у вольєрі. У напувалку повинно поміщатися 5-6 літрів рідини. Годівниці рекомендується купити в магазині або зробити самостійно.

Організація та догляд за бактеріями для підстилки в курнику своїми рукамиЧитати

Важливе значення має зольна ванна. Для цього рекомендується взяти дерев’яну шухляду, наповнити його в рівних частинах деревною золою і піском. Така споруда допомагає впоратися з клопами, кліщами та іншими шкідниками.

Підстилка для курей

Підлогу в курнику варто покрити тирсою, сіном або соломою. Це стане сухою підстилкою для курей. Періодично цей шар рекомендується змінювати. Взимку його товщину варто збільшувати до 50 сантиметрів.

Інструкція для початківців

Для нормального розвитку та збереження продуктивних якостей важливо формувати збалансований раціон. Обов’язково кури мають отримувати комбікорм. У його складі міститься 65% протеїну та білкові добавки, що важливо для збереження здоров’я.

Годування

Нестача вітамінів і мінералів відбивається на несучості і призводить до послаблення загального здоров’я. У такій ситуації курка не може забезпечити максимальної продуктивності. Щоб раціон допомагав вирощувати здорові особини та посилював продуктивні властивості, потрібно наситити його такими компонентами, як:

  1. Зелень (свіжа трава, листя капусти, овочеве бадилля). Продукт насичує вітамінами, сприяє підвищенню імунітету.
  2. Сезонні овочі та варена картопля.
  3. Різні зерна. У пріоритеті просо, кукурудза, пшениця – основа раціону. Масова частка таких елементів має становити 50% від щоденної їжі.
  4. Хліб білого сорту. Чорний хліб утворює підвищену кислотність і веде до збоїв у процесі травлення.
  5. Різні мінеральні комплекси. Мета введення до раціону – відсутність проблеми розкльовування несушками своїх яєць через нестачу кальцію. Відповідний варіант – черепашник, крейда.

ДОВІДКА! Деякі фермери радять додавати в їжу подрібнену яєчну шкаралупу. Ця порада є помилковою, оскільки кури можуть почати самостійно отримувати добавку шляхом знищення власних яєць.

Розмноження

Основна вимога до домашнього розведення – наявність півня (1 на 14-16 курей). При доборі квочки слід враховувати її здоров’я та показники несучості. Те, скільки яєць потрібно підкладати під курку, залежить від пори року та розміру птиці. Оптимальна кількість – 10-15 штук. Незалежно від варіанта розведення (природний шлях або інкубатор) яйця повинні проходити ретельний відбір:

  • заборонено брати яйця з деформованою формою (курча не зможе розвиватися правильно);
  • небажано брати великі чи дрібні яйця. Для першого випадку характерна наявність 2 жовтків, а для другого – невеликий розмір курчат;
  • при деформованій шкаралупі (шорсткості, надміру тонка) яйця вибраковуються;
  • мити яйця категорично заборонено. Це веде до розвитку цвілі та загибелі ембріона.

При розведенні в інкубаторі слід на шкаралупі писати дату закладки. Вилуплення починається з 20 діб. Розбиту шкаралупу треба одразу прибирати. Після того, як всі малюки з’явилися на світ, гніздо чистять і засипають соломою (тирсою).

Хвороби: діагностика та лікування

Навіть за хороших гігієнічних умов зараження може статися при контакті з іншим птахом (голубами) або з гризунами. Хворі особини помітні одразу. Вони апатичні, сидять насупившись, втрачають апетит. Хвору курку слід одразу захистити від поголів’я. У списку частих хвороб зустрічаються такі:

  1. Пастерельоз або пташиний холера. Діагностувати можна за пригніченим станом, підвищеною температурою, сильною спрагою. Кал у курей рідкий, проглядаються домішки крові. З’являються проблеми з диханням, чути хрипи. Лікування полягає у введенні сульфамідів.
  2. Сальмонельоз (паратиф). Властиве утворення пухлин на очах, початок пінистої діареї, набряклість суглобів, запалення зони навколо клоаки. Лікування – введення фуразолідону (1 таблетка на 3 л води).
  3. Параліч чи хвороба Марека. Змінюється колір райдужної оболонки, відбувається параліч зоба, з’являється кульгавість. Терапія не розроблена. Стадо підлягає забою.
  4. Ньюкаслська хвороба. Ознаки – висока температура, сонливість, скупчення слизу, завалювання на бік. Лікування немає.
  5. Хвороба Гамборо. Типових клінічних симптомів немає. Може бути розкльована клоаку, іноді з’являється діарея. Захворювання невиліковне.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! У списку хвороб – зараження паразитами. Це аскаридоз, кокцидоз, зараження пухоїдами. Лікування підбирає ветеринар.

Інші проблеми

Серед частих питань – чому птахи клюють один одного. Пояснень може бути кілька:

  • квочка відганяє курей від гнізда;
  • до старих особин підсадили молодняк;
  • пташник надто тісний.

Будь-яке з представлених явищ є тимчасовим. Вирішується шляхом розширення розмірів курника (або вибіркового вибою). Квітку потрібно відселити в окрему клітину.

Чи буває у курей линяння? Так, птахи оновлюють оперення наприкінці осені чи на початку зими. У цей період особини виглядають хворими, але линяння безпечне для здоров’я.

Чим викликаний поганий апетит? У списку причин хвороби, стрес чи перепади температури.

Розведення курей у домашніх умовах – цікавий та економічно вигідний процес. Дотримуючись основних правил утримання та догляду, можна виростити здорове потомство та забезпечити себе корисним м’ясом та яйцями на цілий рік.

Поради щодо догляду

Для успіху справи дуже важливий правильний вибір курей несучок та їх утримання в домашніх умовах . На відео з інтернету можна знайти безліч порад та рекомендацій щодо їх розведення, але найкраще в цій справі довіритися фахівцям та врахувати наступні нюанси:

  1. Потрібно підтримувати курник у чистоті. Для цього хоча б раз на тиждень потрібно чистити підлогу, годівниці, естакади.
  2. Слід перевіряти реакцію птиці на той чи інший корм. У разі погіршення стану здоров’я його потрібно замінити або підкоригувати.
  3. Коли куркам холодно, вони збираються в одному місці. Якщо ви помітили таку поведінку, то потрібно збільшити температуру в курнику за допомогою установки нагрівальної системи або просто утепливши його стіни.
  4. Влітку, якщо курці жарко, вона починає важко дихати. Щоб виправити ситуацію потрібно встановити додаткові напувалки зі свіжою та прохолодною водою.
  5. При виявленні в однієї з птахів рани, що кровоточить, потрібно ізолювати її до тих пір, поки ранка не затягнеться. Якщо цього не зробити, то інші птахи можуть розклювати поріз і лише посилити ситуацію.
  6. Не забувайте робити кільцювання та щоденний підрахунок курчат та молодок, так вони маленькі та можуть легко загубитися серед трави чи листя.

Leave a Comment Отменить ответ

Для отправки комментария вам необходимо авторизоваться.

Как разводить кур

wikiHow работает по принципу вики, а это значит, что многие наши статьи написаны несколькими авторами. При создании этой статьи над ее редактированием и улучшением работали, в том числе анонимно, 36 человек(а).

Количество источников, использованных в этой статье: 7. Вы найдете их список внизу страницы.

Количество просмотров этой статьи: 34 592.

Разведение кур – отличный способ получения устойчивого их поголовья; а научить вас этому может любой птицевод или энтузиаст. Наблюдение также является отличным приемом обучения благодаря короткому периоду времени, требующемуся на проклевывание яиц. Следуйте данному руководству, чтобы начать самостоятельно разводить кур.

Разведение кур

Убедитесь в том, что вам есть где разместить молодых кур. Многие люди не принимают в расчет того, что при разведении кур их количество существенно возрастет по сравнению с первоначальным. Убедитесь, что ваш курятник готов принять новое пополнение поголовья кур.

Решите, хотите ли вы иметь дело с увеличившимся поголовьем петухов. Разведение кур приводит к появлению петухов в количестве примерно 50%. Петухи не влияют на количество производимых курами яиц, не очень хороши для еды, едят больше корма и существенно увеличивают шум от вашего куриного стада. Знайте, что при разведении кур вам всегда придется иметь дело с петухами.

  • Постарайтесь подобрать петуха с хорошим потенциалом для разведения. Его глаза должны быть чистыми, на ногах должны отсутствовать деформации. Гребень петуха должен иметь стандартный для конкретной породы вид. [2] X Источник информации
  • Будьте готовы к шуму. Петухи – шумные птицы. В некоторых городах и пригородным районах могут иметься запреты на содержание петухов из-за производимого ими шума. Проверьте легальность содержания кур в вашем районе. Если у вас нет возможности содержать петуха, вам придется приобрести оплодотворенные яйца для выведения.
  • Некоторые породы могут быть склонны к явной агрессии. Убедитесь в том, что вы приобретаете петуха с ровным характером, в особенности, если у вас есть дети.
  • Обеспечьте кур и петуха качественным кормом. Это гарантирует, что их репродуктивные системы будут максимально функциональны.
  • Если вы выводите второе или третье поколение кур, будьте осторожны в вопросах близкородственного скрещивания. Постарайтесь помечать кур, чтобы знать, к какому петуху они относятся. Вы можете содержать петуха отдельно и допускать к нему только тех несушек, которых хотите развести. Также можете рассмотреть вариант приобретения нового петуха каждый год. [3] X Источник информации
  • У многих пород кур инстинкт наседничества был искоренен, чтобы они более продуктивно несли яйца. К таким породам относятся: Brahma, Jersey Giant, New Hampshire Red, Sussex и другие.
  • Если у вас много яиц для инкубации или вы выводите цыплят на продажу, то разумно потратиться на инкубатор.

Выбор яиц для инкубации

  • Если на улице жарко, собирайте яйца еще чаще, вплоть до 5 раз в день.
  • Используйте мягкую корзину для сбора яиц. Это предохранит их от повреждения. Небольшое количество соломы в корзине для яиц делает ее просто идеальной для этого дела.
  • Берите яйца аккуратно, чтобы не повредить мембрану и внутренние части яйца.
  • Мойте руки перед сбором яиц. Это предотвратит передачу яйцам бактерий с рук.
  • Не выбирайте треснувшие яйца. Также избегайте яиц с тонкой скорлупой.
  • Не выбирайте яйца с заметными изъянами формы.
  • Оставляйте только чистые яйца. Мытье или протирание грязных яиц снимает защитное покрытие, делая их менее защищенным перед бактериями.

Пометьте яйца. Если вы выводите много яиц или разводите разные породы кур, может оказаться полезным пометка яиц датами или названиями пород, чтобы помочь вам отследить все это. Вы можете воспользоваться карандашом, маркером или штампом.

  • Постарайтесь поддерживать температуру около 13° С и высокую влажность.
  • Храните яйца острым концом вниз.

Ежедневно вращайте яйца. При хранении яиц вам придется раз в день вращать яйца, чтобы предотвратить прилипание мембраны к одной стороне. Вы можете делать это при помощи подкладывания кусочка дерева под один из уголков коробки с яйцами, а на следующий день перекладывать его в другой угол.

Позвольте несушке самостоятельно высидеть яйца

Найдите наседку. Можно использовать муляжи яиц, чтобы определить несушку, которая более склонна стать наседкой, чем другие. Если несушка просидит на поддельных яйцах 24 часа, то более вероятно, что она будет высиживать их весь 21 день.

Подложите яйца под несушку. Это проще всего сделать ночью, когда несушка спит. В зависимости от породы, она сможет высидеть вплоть до 12 яиц. Мелкие породы могут оказаться способными высидеть только 6 яиц или около того. Все яйца должны прикрываться телом наседки, когда она садится на насест.

  • Если не можете отсадить наседку, постарайтесь сделать так, чтобы другие куры максимально возможно не беспокоили ее.

Хорошо кормите наседку. Обеспечьте ее достаточным количеством воды и корма. Можете переключить наседку на корм для цыплят, чтобы у них сразу был корм. Курица не будет есть столько, сколько обычно.

Дайте курице высидеть яйца. Не беспокойте курицу, когда яйца начнут проклевываться. Она им поможет. Яйца начинают вылупляться на 18 день, а сам процесс может продлиться еще до 3 дней. Большая часть яиц должна вылупиться примерно одновременно. После начала вылупления через пару дней убирайте невылупившиеся яйца.

Позвольте курице вырастить цыплят. Если вы решили доверить высиживание курице, мать даст своим цыплятам всю необходимую заботу и ласку, и вам не потребуется использовать брудер.

Постарайтесь содержать их отдельно. В течение первых шести недель жизни постарайтесь содержать цыплят с наседкой отдельно от остального поголовья птиц. Это позволит им встать на ноги не будучи заклеванными другими птицами.

  • Обеспечьте территорию для выводка, которую сможет посещать и покидать курица, а цыплята не смогут. Это оградит их от неприятностей.

Обеспечьте достаточное количество воды и свежего корма. Цыплятам требуются особые корма, чтобы они выросли здоровыми, поэтому вы должны обеспечить им достаточное количество корма. Некоторые корма необходимо сменять через определенные промежутки времени (6 недель, 3 месяца и т.п.).

Познакомьте цыплят с остальными птицами. Через 6 недель цыплята будут готовы встретиться с остальным поголовьем птиц. Делайте это медленно, убеждаясь, что каждый цыпленок освоится, прежде чем оставлять его в стае насовсем. Наседка поможет держать остальных птиц в узде на время переходного периода.

Як правильно давати горох курям

Початківці птахівники при продумуванні раціону домашніх курей часто задаються питанням про можливість годування пернатих горохової крупою. Безперечно, горох є цінним харчовим продуктом для людини, але не всі знають, так він корисний в раціоні пернатих. Про те, чи можна вводити його в зернові суміші для курей, в якій кількості і коли, розповідається в статті.

  • Чи можна годувати курей-несучок горохом
    • Їдять вони його
    • В якому вигляді давати
    • З якого віку
    • Картопля
    • капуста
    • риба
    • квасоля

    Чи можна годувати курей-несучок горохом

    Курей-несучок не тільки можна, а й корисно вводити в раціон горохову крупу. Даний продукт є найціннішим джерелом вуглеводів і білків, а також ряду амінокислот, мікро- і макроелементів, вітамінів.

    Горох, поряд з іншими представниками бобових (власне бобами, сочевицею і квасолею), є потужним стимулятором яйцекладки у курей, тому його особливо корисно давати в осінньо-зимовий період для підтримки продуктивності несучок.

    Рекомендуємо почитати про те, що має входити в раціон курей, чим годувати курей-несучок, скільки корму треба курки-несучки в добу, як годувати курей взимку для несучості.

    Їдять вони його

    Як відомо, кури дуже погано відчувають смак їжі. Саме тому вони і можуть скльовує щось неїстівне і навіть небезпечне (що пояснює високий відсоток отруєнь курей домашніми отрутохімікатами і токсинами). Горохова крупа поїдається пернатими так само добре, як і будь-які інші зернобобові культури, особливо в складі мешанок і сухих зернових сумішей.

    Чи знаєте ви? У курей (як і у більшості птахів) налічується всього 30 рецепторів смаку, в той час як у людини їх близько 10 тисяч. Однак першість за кількістю смакових рецепторів належить сому, у якого їх налічується понад 100 тисяч і розташовані вони не тільки в області рота, але і по всій поверхні тіла.

    Як давати горох

    Тепер варто розібратися, як і коли можна вводити крупу в раціон пернатих. Адже користь від продукту може істотно відрізнятися для різних вікових груп через особливості травної системи. Засвоюваність сирого і обробленого гороху також різна.

    В якому вигляді давати

    Спочатку вводити горохову крупу треба в пропареному або проваренном вигляді, так як саме в цій формі продукт краще засвоюється і менше подразнює стінки травного тракту.

    Читайте докладніше про те, чи можна давати курям хліб, сіль, овес, часник, м`ясо-кісткове борошно і пінопласт.

    Перед згодовуванням крупу потрібно залити гарячою водою на кілька годин, а потім проварити на повільному вогні до розм`якшення. Коли пернаті звикнуть до продукту, можна переходити на сиру, необроблену крупу.

    З якого віку

    Горох для яєчних і бройлерних порід можна вводити вже з перших днів життя, разом з іншими зерновими культурами. Але для курчат він повинен бути обов`язково провареним або пропарений, а його кількість в раціоні не повинно перевищувати 8-10%. Маленьким пернатим його потрібно давати в складі вологих мешанок в роздробленому вигляді. У раціоні дорослих курей кількість горохової складової може досягати 20% – але тільки за умови, що разом з нею вносяться спеціальні ферментні препарати для підвищення засвоюваності. Якщо ж такі не використовуються, зміст гороху в кормі теж не повинно перевищувати 10%.

    важливо! У горосі, як і в інших зернобобових, присутні антіметаболітіческіе чинники, які перешкоджають нормальному переварюванню, засвоєнню корисних речовин і доступності амінокислот. Тому його рекомендується згодовувати лише після попередньої обробки ферментними препаратами.

    Склад і корисні властивості

    • вітаміни: В1, В2, В4, В5, В6, В9, Е, РР, біотин;
    • макроелементи: калій, кремній, фосфор, магній, кальцій, хлор і натрій;
    • мікроелементи: кобальт, марганець, залізо, молібден, мідь;
    • 12 незамінних і 88 замінних амінокислот;
    • Омега-3 і Омега-6 жирні кислоти;
    • насичені, мононенасичені і поліненасичені жирні кислоти.

    Чи знаєте ви? Чисельність курей на планеті майже в 4 рази перевищує чисельність людей – на даний момент пернатих на Землі близько 30 млн особин.

    Крім усього іншого, горох є надзвичайно поживним продуктом з високою енергетичною цінністю – в 100 г міститься майже 300 ккал.

    • регулярне споживання усуває дефіцит ряду мінералів, вітамінів і амінокислот (в тому числі незамінних);
    • підвищується несучість;
    • при додаванні гороху знижується витрата корму, зокрема, кількість м`ясо-кісткового та рибного борошна, соєвого шроту – найдорожчих складових комбікорму;
    • поліпшується стан епітелію, пір`я;
    • нормалізується робота серцево-судинної і травної систем;
    • нормалізуються окислювально-відновні процеси в організмі;
    • підвищується імунний захист і резистентність організму;
    • горох сприяє м`якої детоксикації печінки і нирок.

    Дізнайтеся як розводити хробаків для курей, а також як приготувати мішанку для курей.

    Більш того, корисними властивостями володіє не тільки сама крупа, але і всі частини рослини: з нього можна готувати зелені корми, заготовлювати сіно і силос. Тому горох можна назвати справді універсальною і дуже цінною культурою в птахівництві.

    Протипоказання і шкода

    Як зазначено раніше, шкода можна очікувати від згодовування крупи в сирому вигляді, якщо до цього пернаті її не отримували. Також потрібно обов`язково дотримуватися норм для дорослих особин і молодняку.

    При неправильній обробці або її відсутності горох може викликати важкість у шлунку, порушувати піщевареніе- при цьому його корисні речовини не будуть доступні для засвоєння.

    Вам буде корисно почитати про те, які існують види комбікорми для курей, а також як приготувати комбікорм для курчат і для дорослих птахів своїми руками.

    Чим ще можна годувати курей

    Питання про можливість згодовування виникають не тільки по відношенню до гороху. Подібний інтерес у птахівників виникає і щодо інших популярних продуктів: картоплі, капусти, риби та квасолі. Далі розглянемо можливість запровадження додаткових мит в раціон і користь від таких складових.

    Картопля

    Картопля також можна давати пернатим, так як він є багатим джерелом вуглеводів, мікроелементів і вітамінів, до того ж сприяє нормальній роботі травної системи. Вводити його в раціон можна з 2-тижневого віку пернатих, починаючи зі 100 г на одну птицю на добу.

    важливо! Картопля із зеленою шкіркою небезпечний для курей, так як містить отруту соланін. Навіть при варінні не весь токсин переходить в воду, тому згодовувати зелений продукт пернатим не можна.

    Картопля попередньо потрібно очистити від шкірки, відварити і додати в мішанку. М`якоть картоплі засвоюється пернатими повністю, а ось шкірка є важко перетравлюється продуктом.

    капуста

    Даний овоч вкрай важливий в раціоні курей, особливо в зимовий час, коли спостерігається дефіцит свіжої зелені, а відповідно, і вітамінів.

    Радимо почитати про те, що можна давати курям, а що ні, а також чи можна давати курям сніг замість води.

    Свіжа капуста – це найцінніше джерело аскорбінової кислоти і калію, які необхідні для нормальної діяльності серцевого системи, міцного імунітету, стійкості організму до стресових умов. В овоче також міститься ціла лінійка мінералів.

    У зимовий час добова кількість даного соковитого корму може складати 50-100 г на одну дорослу особину. Вводити в раціон капусту можна з 5-денного віку курчат, в сирому вигляді, попередньо дрібно порубавши або натер на тертці і змішавши з кормом. Для малюків добова доза така: 1 ч. Л. на 10 особин, щоб не викликати пронос. Поступово кількість овоча потрібно збільшувати. Дорослим особинам згодовувати свіжу капусту можна як у складі мешанок, так і в цілому вигляді – для цього головку білокачанної капусти підвішують в курнику трохи вище рівня голови пернатих, так, щоб вона була у них в постійному доступі.

    Практика показує, що навіть після ситної вечері або сніданку курочки не проти поласувати соковитим овочем. Зазвичай однієї середньої головки вистачає на 2-3 дні для 10 особин.

    ознайомтеся з особливостями розведення і утримання курей-несучок, а також дізнайтеся скільки триває стрес у курей-несучок, що робити при ожирінні птиці, чи потрібен півень курей-несучок, як півень топче курку, що робити, якщо півень клює.

    риба

    • підвищується кількість яєць і якість шкаралупи;
    • прискорюється зростання і набір маси;
    • зміцнюються кістки.

    Додання риби в їжу можливо вже з 2-тижневого віку.

    1. Солону, копчену і ще як-небудь оброблену рибу давати курям категорично забороняється.
    2. У сирому вигляді давати продукт не рекомендується – попередньо рибу потрібно відварити до такої міри, щоб розм`якшилися всі кісточки.
    3. Можна давати не тільки всю тушку, але і залишки зі столу: голови, нутрощі, скелети і хвости після термічної обробки.
    4. Оптимально згодовувати рибу 1-2 рази на тиждень, додаючи її до мішанки. При більш частому застосуванні препарату може виникати зневоднення, проблеми з травленням.

    квасоля

    Квасоля також відноситься до списку рекомендованих в раціоні несучок компонентів. Давати квасоля можна разом з іншими крупами, починаючи з перших днів життя курчат.

    • квасоля повинна бути обов`язково роздроблена;
    • перед згодовуванням її рекомендується проварювати;
    • згодовувати квасоля необхідно в складі мешанок, де на її частину відводиться до 25%.

    Вам напевно буде цікаво почитати про те, як правильно годувати курей травою, а також ніж підгодовувати курей.

    Квасоля є відмінним продуктом для внесення різноманітності в раціон пернатих, але часто і багато її давати не можна. Користь від цього бобової рослини така ж, як і від гороху – квасоля є джерелом добре засвоюваних протеїнів рослинного походження, незамінних амінокислот. При вживанні квасолі у несучок підвищується несучість і якість яєць. Підводячи підсумки, можна з упевненістю сказати, що горох в раціоні пернатих – важливий, корисний і необхідний продукт, використовуючи який, можна домогтися підвищення несучості і зниження витрат деяких інших кормів.

    Однак завжди варто дотримуватися норм і, незважаючи на користь продукту, не зловживати ним. Не меншою користю в раціоні курей мають квасоля, картопля, риба і капуста.

Про автора

admin administrator