Що краще варений або сирий буряк

Авторadmin

Що краще варений або сирий буряк

Який буряк корисніше сирий чи варений?

Буряк – звичний і доступний всім овоч, який нескладно виростити самостійно. Відмінно поєднуючись з іншими продуктами, вона використовується в салатах, гарнірах, супах. У своєму раціоні можна вживати як сиру, так і варений буряк, адже після теплової обробки вона не втрачає корисних властивостей. В якому випадку краще їсти варений, а в якому – сирої овоч?

Загальні відомості

Буряк відома з давніх часів, і раніше її сприймали не як овоч, що вживається в їжу, а виключно як лікарський засіб, використовуване в сирому вигляді. У цього коренеплоду чимало плюсів: простота вирощування в домашніх умовах, яскравий красивий колір і аромат, тривалий термін зберігання, широке використання у кулінарії.

Цікаве: Липовий колір: лікувальні властивості, протипоказання і рецепти (чай, настій, відвар, інгаляція)

Унікальний хімічний склад буряків робить її цінним продуктом для здорового харчування. У ній міститься рідкісний набір мікроелементів, вітамінів, амінокислот, який неможливо зустріти в інших овочах. За складом сира і варена буряк майже не відрізняються, по харчовій цінності – теж.

Після термічної обробки поживні речовини овоча практично не змінюються. Кількість білків і вуглеводів стає трохи більше, а кількість вітамінів, амінокислот і клітковини, навпаки, зменшується. При цьому концентрація мінералів залишається колишньою. Головне – відварювати буряк потрібно цілком і в шкірці, з закритою кришкою. У цьому випадку корисні речовини зберігаються максимально.

Буряк корисний, але не всім: коли не можна їсти червоний овоч

Буряк — один із найбільш популярних овочів серед українців. Він містить багато вітамінів, мінералів та інших корисних речовин. Однак є люди, яким не можна їсти червоний буряк. Все про користь і шкоду цього овоча читайте в матеріалі.

Що лікує червоний буряк

Буряк багатий антиоксидантами, які захищають клітини організму від шкідливого впливу вільних радикалів. Це також зміцнює імунітет, знизуючи ризик простудних захворювань. Особливо сильним антиоксидантом, який міститься в буряках, є бетаїн. Він сприятливо діє на здоров’я печінки, допомагає відновленню її клітин і захищає орган від шкідливого впливу.

Також у буряках є клітковина, яка сприяє хорошому травленю й насичує. Ця властивість овоча особливо корисна тим, хто хоче скинути вагу. Буряк додатково підтримує здорову мікрофлору кишківника та запобігає закрепам.

В буряках містяться нітрати, які в організмі перетворюються на оксид азоту, що розширює судини й допомагає знизити артеріальний тиск. Тому вони вважаються особливо корисним продуктом для підтримання здоров’я серцево-судинної системи та навіть можуть допомогти знизити ризик інфаркту.

Чим корисний буряк для жінок? Через велику кількість марганцю, бору й заліза він позитивно впливає на кров і допомагає відновити крововтрату після менструації. Рекомендують вживати буряк і під час менопаузи, адже він допомагає відновити гормональний фон.

Фахівці стверджують, що сирий червоний буряк корисніший за варений, адже в ньому зберігається більше вітамінів і поживних речовин. Однак варений овоч не лише зберігає більшість вітамінів і мінералів, але й краще засвоюється за проблем із ШКТ, знижуючи вплив кислоти на кишківник.

Коли не можна їсти червоний буряк

Варений і сирий червоний буряк: користь і шкода / Фото: pixabay.com

Незважаючи на численні переваги червоного буряка для здоров’я, їсти цей овоч можна далеко не всім. Є люди, яким потрібно скоротити його вживання або й зовсім виключити буряк із раціону:

  • Сечокам’яна та жовчнокам’яна хвороба — через вміст оксалатів вживання буряків може сприяти утворенню каменів у сечовивідних і жовчовивідних шляхах.
  • Цукровий діабет — через вміст цукру й високий глікемічний індекс.
  • Хвороби шлунково-кишкового тракту — буряк має проносний ефект, тому може бути протипоказаний за синдрому подразненого кишківника та діареї.
  • Гіпотонія — великі порції буряків можуть спричинити різке зниження артеріального тиску.

Скільки буряків можна з’їсти на день

Здоровій людині лікарі рекомендують вживати 100-200 грамів буряків щодня в будь-якому вигляді. Ввечері овоч також можна їсти, але намагатися зробити це за дві години до сну.

Буряки — корисні й поживні овочі, які містять чимало мінералів, вітамінів. Проте перш ніж включити його до свого раціону, варто проконсультуватися з лікарем, щоб уникнути можливих проблем зі здоров’ям.

Читайте також:

скільки варити буряк?

За найпростішому способу в каструлі буряк варять 40 – 50 хвилин залежно від розміру, перед варінням не чистячи.
шматочки буряка зваряться за 30 хвилин.

Як варити буряк в каструлі

знадобляться — півкіло буряка, вода

  • відібрати буряк — приблизно одного розміру, на дотик тверду і злегка влажноватую.
  • при варінні буряка не потрібно чистити її і зрізати хвостик. Ретельно, за допомогою шорсткою стороною губки, очистіть буряк від землі.
  • у каструлю налити воду і поставити на вогонь.
  • прикрити каструлю кришкою і варити 40-50 хвилин в залежності від розміру. Дуже велику і стару буряк варити до 1,5 годин. Просто велику, але молоду буряк варіть годину. Якщо натерти будь-яку буряк на тертці, вона звариться за 15 хвилин.
    після варіння варто перевірити готовність буряка, проткнув виделкою: ви зрозумієте, що буряк зварилася, якщо готовий овоч податливий до протикання без докладання зусиль. Якщо вилка погано входить в м’якоть, поваріть ще 10 хвилин і знову перевірте готовність.
  • готову буряк залийте холодною водою і залиште на 10 хвилин, щоб не обпектися при чищенні і нарізці. Очистити буряк, вона зварена!

швидкий спосіб зварити молоду буряк

1. Залийте буряк водою з запасом 2 сантиметри вище рівня буряка.
2. Поставте каструлю на вогонь, додайте 3 ложки рослинної олії (щоб температура при варінні була вище 100 градусів) і варіть півгодини після закипання на середньому вогні.
3. Злийте воду і залийте овоч крижаною водою (першу воду потрібно злити і залити за новою, щоб вона залишалася в крижаній воді). За рахунок перепаду температур буряк доходить до повної готовності за 10 хвилин.

в мікрохвильовці — 7-8 хвилин

1. Буряк помити і розрізати навпіл, викласти в миску для СВЧ, влити третину склянки холодної води.
2. Налаштувати потужність 800 Вт, варити дрібні шматки 5 хвилин, великі — 7-8 хвилин.
3. Перевірити на готовність виделкою, при необхідності зробити трохи м’якше повернути в мікрохвильовку ще на 1 хвилину.
детальніше з фотографіями

в скороварці — 10 хвилин

викласти буряк в скороварку, залити водою і налаштувати на режим «Варка». У скороварці буряк звариться за 10 хвилин, а дуже велика — за 15. Після закінчення приготування знадобиться ще хвилин 10, щоб тиск спало і скороварку можна було без зусиль і безпечно відкрити.

в пароварці — 50 хвилин

буряк варять в пароварці 50 хвилин цілком і 30 хвилин порізану соломкою буряк.

Кубиками — 20 хвилин

очистіть буряк від шкірки, нарубати кубиками 2 сантиметри, опустіть в окріп і варіть 20 хвилин.

важливе про варіння буряка

— буряк правильно класти в несолону воду, — тому що буряк солодка. До того ж, сіль «дубіт» овоч при варінні, робить її твердою. Солити краще приготовану страву — тоді солоний присмак буде органічним.

— При варінні необхідно стежити, щоб вода повністю покривала буряк, і при необхідності доливати окріп, а після варіння її можна покласти в крижану воду для охолодження.

— якщо для варіння буряка не використовується пакет, для збереження кольору рекомендується додати у воду столову ложку 9% оцту, столову ложку лимонного соку або чайну ложку цукру.

— щоб позбутися від сильного бурякового запаху, в каструлю, в якій вариться буряк, викласти скоринку чорного хліба.

— молоді бурякові листя (бадилля) придатні в їжу: варити бадилля потрібно 5 хвилин після закипання води. Використовувати бадилля потрібно в супах і овочевих гарнірах.

вибирати буряк слід так : буряк повинна бути середнього розміру, колір овоча повинен бути темно-червоний. Якщо вдасться визначити в магазині товщину шкірки — знайте, що вона повинна бути тонкою.

— варений буряк можна зберігати у холодильнику до 2 днів, після буряк почне втрачати смакові властивості, почне підсихати. Більше 3 днів варений буряк не зберігають.

Про автора

admin administrator