Що можна лікувати листям капусти

Авторadmin

Що можна лікувати листям капусти

Зміст:

Листя капусти в дірках: що робити, чим обробити, народні засоби і хімікати для боротьби з шкідниками, профілактика

Плямистість або дырчатость капустяного листя — завжди ознака наявності проблеми, неважливо, чи йде мова про хворобу або нашестя шкідників. Правда, в останньому випадку варто більше звертати увагу саме на комах, які часто харчуються не тільки соком, але і тканинами рослини. Про яких шкідників йде мова і що варто знати про можливі способи боротьби з ними, розглянемо в цій статті.

  1. Чому з’являються дірки на капустяних листах: основні причини
  2. Хрестоцвіті блішки
  3. Гусениці метелика-капустянки
  4. Слимаки
  5. Гусениці капустяної совки
  6. Капустяна муха
  7. Капустяна попелиця
  8. Що робити і чим обробити капусту
  9. Народними засобами
  10. Хімікатами
  11. Профілактичні методи

Чому з’являються дірки на капустяних листах: основні причини

Розміри, форма і навіть колір пошкоджених ділянок на листках безпосередньо залежать від виду комахи, який оселився на культурі. Вирощуючи капусту, городникам доводиться стикатися з різними шкідниками, але дірки на рослині залишають лише деякі з них: блішки, гусениці, мухи, попелиці та слизняки, причому в кожному окремому випадку важливо визначити, з чим доводиться мати справу. Розглянемо особливості життєдіяльності кожного із згаданих шкідників.

Чи знаєте ви? Регулярне вживання капусти допомагає запобігти появі серцево-судинних проблем, зменшуючи товщину стінок судин. До овочів з аналогічним ефектом можна віднести брокколі, редис, ріпу, брукву.

Хрестоцвіті блішки

Цей шкідник частіше інших зустрічається на культурах сімейства хрестоцвітних: капусті, брукві, редьці, редисці та ріпі. З вигляду це звичайна дрібна комаха темного кольору, що з’являється на рослинах з приходом весни і стабілізації температури повітря в межах +15°C або вище. Це ідеальні умови для кладки яєць, з яких незабаром з’являються ненажерливі молоді особини.

Жучки активно поїдають листя і пагони молодих сходів, выскабливая їх, а зміцнілі личинки можуть нашкодити ще незміцнілої кореневій системі капусти. При масове нашестя шкідника ніжні саджанці гинуть вже на 2-3-й день, тому чим раніше ви диагностируете проблему, тим більше у вас шансів на отримання якісного врожаю. Невеликі поодинокі дірочки на листках і пагонах — перший тривожний дзвіночок.

Гусениці метелика-капустянки

Молоді особини метелики-капустянки — це добре помітні гусениці (нерідко досягають в довжину 3,5 см), з 16 ногами і зеленувато-жовтим тілом, покритим чорними крапками і чорними волосками. Уздовж спинки, з боків нескладно помітити 3 жовті смужки, за яким багато городники дізнаються даного шкідника.

Щоправда, зовнішній вигляд гусениці може змінюватися в залежності від її віку: на початкових етапах вона має світло-зелене забарвлення, з розкиданими по тілу темними бородавками, а трохи пізніше він стає більш насиченим з добре помітним відтінком жовтизни.

Розповзаючись по культурі, молоді особини активно харчуються м’якоттю країв нижньої частини листя, залишаючи на їх поверхні липкі виділення, які при попаданні на шкіру часто викликають алергічні прояви у самої людини. Старші особини віддають перевагу верхні частини молодих листочків, поступово виїдаючи всі молоді качани (залишаються лише товсті жилки).

Несприятливими умовами для розповсюдження гусениць вважаються високі температурні показники і надмірно низька вологість, в той час як оптимальними показниками в даному випадку будуть значення на рівні +20…+26°C при показниках вологості в межах 40-50%.

Слимаки

Слимаками називають черевоногих молюсків, які в результаті багатовікової еволюції втратили міцного панцира. Їх м’яке і видовжене тіло повністю вкрите слизом, яка і залишається на поверхні рослин при пересуванні шкідника. Після висихання такі сліди набувають красивий сріблястий відтінок, завдяки якому помітні навіть з висоти людського зросту.

Ще однією характерною ознакою наявності на капусті шкідника є великі отвори по всій поверхні листової пластини. Такі місця — чудове середовище для розвитку грибкових і вірусних інфекцій, що сприяють в’янення і повної загибелі всього качана, тому слимаки подвійно небезпечні для вирощуваних культур.

Враховуючи, що цей шкідник воліє умови підвищеної вологості (зокрема, і у верхніх грунтових шарах), варто виключити вірогідність застою вологи після поливу, одночасно сприяючи хорошому потрапляння сонячних променів на грядку з насадженнями. Крім капусти, слимаки охоче поїдають плоди суниці, огірків та деяких інших овочевих культур, тому при відсутності реакції на їх присутність можна попрощатися з урожаєм інших рослин.

Гусениці капустяної совки

Капустяна совка — досить поширена метелик сімейства совок, часто зустрічається на плантаціях з капустою. Дорослі особини не так небезпечні, як їх сіро-коричневі гусениці, активно харчуються листям багатьох хрестоцвітих рослин (можуть уражати до 70 видів, що належать до 22 різних сімейств).

Визначити їх присутність на культурі можна за маленьким дырочкам, залишеним на зовнішніх частинах листових пластинках. Крім того, не виключено наявність отворів у вже сформованому качані, що залишилися після присутності дорослих особин.

Важливо! Характерною особливістю капустяної совки є її висока плодючість, адже всього одна самка за 10-14 днів здатна відкласти мінімум 600-700 яєць, з яких ще через 2 тижні з’явиться велика кількість ненажерливих гусениць. Кілька таких кладок здатні повністю знищити молоді рослини.

Капустяна муха

Капустяна муха — ще один небезпечний шкідник всіх хрестоцвітих рослин. Незважаючи на свої невеликі розміри (зазвичай всі представники цих комах не виростають більше 1 см в довжину), вони швидко розправляються з насадженнями капусти, відкладаючи на овочах величезну кількість яєць.

Період інкубації — 7-10 днів, після чого на плодах можна помітити білих, безногого личинок довжиною до 8 мм. Всі вони активно харчуються не тільки зеленою частиною, але і кореневою системою молодих рослин, тому не дивно, що всі саджанці капусти швидко гинуть.

Розрізняють весняних і літніх капустяних мух: масове нашестя перших припадає на кінець квітня початок травня, а другі вилітають на ділянку приблизно в середині червня, коли температура на вулиці стабілізується на рівні +18°C.

Капустяна попелиця

Як і багато попередніх, цей шкідник не відрізняється значними розмірами, але навіть при довжині тіла не більше 2,2 мм він здатний завдати серйозної шкоди капустяним насаджень. Виявити кліща можна лише при ретельному огляді культури, адже в поєднанні з невеликими розмірами зеленувате тіло зі світло-сірим восковим нальотом служить відмінним маскуванням для цілих колоній.

Дірки в листах з’являються в процесі висмоктування соків хоботком комахи, але не завжди ці отвори добре помітні неозброєним оком, тому часто городники починають бити тривогу тільки при в’яненні всього рослини.

Характерна особливість капустяної попелиці — порівняно короткий життєвий цикл, з-за чого за сезон встигає змінитися не більше 10-20 поколінь комах. Кожна жіноча особина здатна привести на світ не більше 40 нових шкідників, і то протягом весни і початку літа з’являються тільки нелітаючі особини, що попереджає масове ураження рослин.

Крилаті представники комах народжуються ближче до середини літа, і тоді можуть постраждати і сусідні грядки з насадженнями капусти. Крім особистого шкоди врожаю, вони також залучають до насаджень близько 20 різних вірусних хвороб, які в ряді випадків швидше самих комах розправляються з головками.
Важливо! Залучення на територію корисних комах не допоможе позбутися від попелиці біологічними методами, оскільки вона отруйна для більшості з них. Спробувавши таке «ласощі», сонечка або масово гинуть, або поспішають покинути небезпечне місце.

Що робити і чим обробити капусту

Незабаром після повного дозрівання овоча головки капусти можуть опинитися на обідньому столі, тому кожен городник у боротьбі з шкідниками намагається по мінімуму використовувати хімічні препарати. Дійсно, поки комах трохи, немає причин поливати рослини інсектицидами, краще звернути увагу на народні методи усунення з’явилася проблеми.

Народними засобами

Так званих народних засобів боротьби з шкідниками та захворюваннями капусти, і правда, чимало, причому більшість з них доступні кожній господині. Нашатирний спирт, сіль, оцет і навіть аптечна ромашка напевно є практично в кожному будинку, і саме з них виходять корисні для обприскування розчини. Пропонуємо дізнатися більше про таких речовин, придатних для обробки пошкоджених головок капусти.

Запах та складові компоненти нашатирного спирту неприємні і небезпечні не тільки для людини, але й для багатьох інших живих істот, тому, включивши це речовина до складу опрыскивающей суміші, можна не сумніватися, що більшість шкідників поспішать залишити капусту. Головне — при використанні нашатирного спирту дотримуватися певні правила проведення процедури обробки, щоб не нашкодити ні собі, ні культури.

Насамперед, до них відносять наступні рекомендації:

Чи знаєте ви? Нашатирний спирт успішно використовується не лише в медицині та городництві, але і в побуті, особливо коли необхідно очистити сильно забруднені або навіть засмальцьовані поверхні. Приміром, зберегти колір пофарбованого підлоги або двері допоможе розчин з 1 ст. ложки спирту і 1 л води, причому всі налипшие забруднення будуть успішно змиті.

Звичайна кухонна сіль — відмінний засіб в боротьбі з капустяною мухою, попелиць, равликами і слимаками. Робочий розчин можна приготувати тільки з використанням теплої води, а можна додати до солі і невелика кількість столового оцту, який відмінно підсилює позитивний вплив готової суміші. Перед поливом міжрядь або обприскуванням самих головок грунт від качанів бажано трохи відгребти, а після обробки присипати пристовбурне коло невеликою кількістю деревної золи.

Розчин оцту буде корисним при нашестя гусениць будь-яких різновидів метеликів: і звичних капустянок, і совок. Крім того, розчин столового оцту може застосовуватися для обробки насаджень від блішки, от тільки пропорції речовини по відношенню до води завжди будуть різними.

Готовою сумішшю можна полити капусту з лійки, або обприскати качани з дрібного пульверизатора в теплу і ясну погоду. При помірному пошкодженні капустяного листя комахами досить буде всього однієї обробки, але якщо через 2 тижні проблема виникне знову, тоді доведеться повторити процедуру ще раз.

Настоєм ромашки аптечної

Настій аптечної ромашки — ще один непоганий засіб від метелики капустянки та її гусениць. Заготовити відповідне сировину можна самостійно, просто зрізавши надземну частину рослини під час цвітіння, а потім подрібнивши її і заливши водою. Після проціджування готовий добовий настій потрібно ще раз розвести водою, кількість якої підбирається виходячи з наявної проблеми: це може бути і 1 л готового настою на 10 л води, 3 л на ту ж кількість чистої рідини.

Чи знаєте ви? Назва «капусник» (сьогодні під цим терміном розуміють самодіяльний масовий захід) має багатовікову історію. Справа в тому, що саме з прибиранням цього овоча на Русі починалися традиційні дівочі гуляння, закінчуються разом з закінченням збиральних робіт. Під час збору врожаю належало співати «капустяні» пісні.
Щоб складу довше тримався на капустяних листках, можна додати в суміш жменю мильної стружки і добре все перемішати. При відсутності аптечної ромашки можна використовувати настій гірчиці, порошок якою володіє схожою ефективністю. Його розводять у воді і використовують у чистому вигляді для опудрювання головок, тому кожен городник може вибрати найбільш підходящий для себе спосіб.

Хімікатами

Якщо всі використовувані народні засоби не принесли бажаного результату або грядка з капустою стала притулком для надто великої кількості комах, без хімічних складів обійтися вже не вийде. Універсальним в цьому плані буде препарат «Інтавір», який однаково ефективний проти попелиці, капустяної білянки, совки, різних гусениць і навіть слимаків.

Результати проведених виробником досліджень підтверджують доцільність його застосування в боротьбі з 52 видами комах-шкідників, тому саме цей склад рекомендується для обробки від самих різних сисних та листогризучих видів. Потрапляючи в організм шкідника, складові компоненти препарату викликають спазми, судороги і в кінцевому рахунку його повний параліч, в результаті чого особина гине вже на третій день після контакту з хімікатом.

Основна діюча речовина «Интавира» — циперметрин, який є синтетичним варіантом природного токсину, присутнього в ромашці, пижмі і хризантему. Найчастіше для досягнення максимально позитивного результату достатньо всього однієї обробки, правда, в запущених випадках може знадобитися повторне обприскування препаратом, іноді навіть 2-3 рази за сезон.

Важливо! При роботі з хімікатом не допускається куріння, пиття або прийому їжі. Обличчя і Руки повинні бути захищені рукавицями та респіратором.

Профілактичні методи

Щоб не думати над способами усунення наявної проблеми, варто докласти максимум зусиль для її попередження. При вирощуванні капусти, перше, на що варто звернути увагу, щоб захистити врожай від шкідників і хвороб — це правильність культивування з дотриманням всіх агротехнічних вимог.

У першу чергу до них відносять наступне:Читайте також Що таке кіла на капусті і як з нею боротися?

Крім того, при перших же ознаках активності шкідників, навіть якщо отворів на капустяних листках обмежена кількість, важливо провести своєчасну обробку «народними» або хімічними складами, повністю видаляючи сильно пошкоджені головки. При грамотному підході до профілактики та боротьби з шкідниками капусти, швидше за все, вдасться уникнути масового нашестя комах, а значить, можна зберегти врожай і інших, сусідніх культур.

Капуста лікувальні властивості

Ця звична для всіх нас сільськогосподарська культура настільки міцно увійшла до раціону сучасної людини, що мало хто замислюється про цілющі властивості овочів, які ми частіше асоціюємо з його кулінарними достоїнствами. Не всім відомо, що капуста, крім харчових якостей, цінна як лікарська рослина.

Популярність

Про її користь писав Гіппократ. Про її застосування в медицині згадували у своїх трактатах Піфагор та Пліній. Навіть у деяких єгипетських папірусах міститься інформація про вирощування цього овочів.

Історичною батьківщиною капусти прийнято вважати середземноморські території Європи та північну Африку. На слов’янські землі вона прийшла понад дві тисячі років тому після колонізації узбережжя Чорного моря. Завдяки відповідному клімату вона швидко прижилася на нових землях. У традиційній медицині овоч не використовують, а народні лікарі зберігають рецепти його застосування.

Чому капуста така корисна

Лікувальні властивості капустяного листа та свіжого соку обумовлені їх складом. Листя капусти містять у великій кількості органічні кислоти, вуглеводи, білки та вітаміни С, Н, Е, U, Ст.

Крім того, капуста багата на кальцій, калій, натрій, фосфор, залізо і магній. Примітно, що більшість вітаміну С, який міститься в капусті, представлений в особливому вигляді, який називається аскорбігеном. Це варіант аскорбінової кислоти. Він не руйнується при переробці овочів, у повному обсязі надходить в організм людини. Лікувальні властивості капустяного листа використовуються при лікуванні багатьох хвороб.

Властивості

Давно помічено, що листя капусти справляє знеболюючий ефект, тому його почали використовувати при лікуванні патологій суглобів. У деяких випадках навіть без застосування медикаментів допомагає зняти біль капустяний лист. Лікувальні властивості цього овочу давно використовують люди, які страждають на захворювання суглобів.

Тим, хто помічає набряк м’яких тканин навколо суглобів, теж допоможе капустяний лист. Лікувальні властивості протизапального характеру теж властиві цьому овочу. Крім того, як стверджують народні цілителі, цей засіб активізує кровообіг у хворих на суглоби.

Як проводити лікування

Це не складно. Візьміть середній за величиною капустяний лист, добре промийте під проточною водою. Потім на одній стороні, якою ви прикладатимете до хворого місця, зробіть багато дрібних насічок-розрізів, видаліть товсті прожилки.

Після цього оберніть капустяним листом уражений суглоб. Зверху накрийте його поліетиленовою плівкою та укутайте вовняним шарфом.

Цей компрес необхідно тримати щонайменше години, а краще зробити його на ніч і до ранку не знімати. Якщо біль зберігається, необхідно повторити процедуру лише зі свіжим листом. Дія значно посилиться, якщо лист намазати медом.

Лікуємо кашель

Дивно, але цілющі властивості капустяного листа давно використовуються при лікуванні кашлю. Для цього вам знадобиться зовнішній листок, відокремлений від качана. Промийте його, видаліть прожилки, трохи сумнівайтеся, щоб він став м’якшим. Укладайте його на спину або груди як звичайний компрес.

Лікування проводять на ніч протягом тижня. Від медикаментів відмовлятися не варто – при паралельному використанні двох засобів ви позбавитеся самого виснажливого кашлю. Спробуйте використати капустяний лист. Лікувальні властивості при кашлі перевірені часом. Це найефективніший метод.

Лікування мастопатії

Це серйозне захворювання також можна лікувати (паралельно з традиційними методами) капустою. Варіантів терапії безліч – від внутрішнього прийому капустяного соку до зовнішніх компресів на груди з листя.

Які лікувальні властивості капустяного листа сприяють одужанню? Крім потужного загальнозміцнюючого впливу на організм капуста відсуває переродження вузлових форм цього захворювання на злоякісні новоутворення. Однак хочемо вас попередити про необхідність консультації з лікарем. Самодіяльність у боротьбі з такою недугою недоречна.

Зовнішнє використання

При лікуванні мастопатії є кілька варіантів використання капустяного листа. Ознайомтеся із ними.

Промийте капустяний лист, змастіть вершковим маслом, попередньо розтопленим, і трохи присипте сіллю, щоб він трохи пустив сік.

Прикладіть лист до молочної залози, обмотавши зверху сухою тканиною. Білизна не повинна бути стягуючою, щоб не передавлювати тканини молочної залози і не знижувати цим ефект компресу. Залишіть лист на 6-12 годин, а потім замініть його на свіжий. Такі капустяні компреси потрібно робити протягом тижня, залишаючи їх і на ніч.

Другий спосіб схожий з першим, але в цьому випадку замість олії намажте капустяний лист медом.

Буряк, натертий на дрібну тертку (приблизно 3 ст. л.), змішайте з медом (1 ст. л.). Цю суміш намажте на капустяний лист, прикладайте компрес на груди.

Можна використовувати для компресу тільки капустяне листя, не змащуючи їх нічим. Спочатку видаліть з листа товсті прожилки, злегка відбийте молоточком, щоб він пустив цілющий сік. Прикладайте його до молочних залоз.

Цей спосіб особливо добрий за наявності больового синдрому. Подрібніть лист капусти (краще використовувати м’ясорубку чи блендер) на однорідну кашку. Змішайте отриманий склад із трьома ложками домашнього кефіру. Цю суміш нанесіть на марлеві серветки та прикладайте на молочну залозу. Замінювати сировину необхідно кілька разів на добу.

Хочемо попередити, що наукових медичних досліджень, які б підтверджували ефективність капустяного листа при впливі на мастопатію, немає. Але існує багатовіковий досвід використання цього цілющого засобу у народній медицині у жінок усього світу.

Капустяний лист: лікувальні властивості при набряках

Не варто говорити, що з цим неприємним явищем багато хто знайомий не з чуток. Набряки з’являються на ногах, руках, обличчі. Причин цього може бути безліч – захворювання серця, судин, порушення у роботі нирок тощо. буд. З’ясувати причину виникнення необхідно у поліклініці. Не варто одразу ж хапатися за капустяний лист. Лікувальні властивості та протипоказання для його застосування ще вивчаються. Хоча на сьогоднішній день відомо, що варто відмовитися від лікування капустою тим людям, які мають підвищену кислотність шлунка, страждають на метеоризм і мають алергічну реакцію на капусту.

Але повернемося до набряків. Як допоміжний засіб при лікуванні набряку ніг перед сном можна зробити компрес з капустяним листом.

На кілька хвилин листок білокачанної капусти опустіть у окріп, щоб він став м’якшим. Можна замочити його на 1 годину в оливковій олії. Перед тим, як прикладати лист до ноги, видавіть на нього трохи лимонного соку або посипте харчовою содою. Народні цілителі стверджують, що він матиме сприятливий вплив навіть без попередньої підготовки. Прикладіть його до потрібної ділянки, попередньо зробивши на ньому кілька насічок.

Такий компрес робиться перед сном всю ніч. Зафіксуйте його марлею або бинтом. Лікувальні властивості капустяного листа використовуються і при лікуванні набряків обличчя. Для цього його слід перетерти в кашку та прикладати на набряклі ділянки.

Для виведення надлишкової рідини з організму можна приймати свіжий капустяний сік.

Лікувальні властивості білокачанної капусти

У кухні слов’янських народів білокачанна капуста займає одне з провідних місць. Навіть приказка є з цього приводу «Щи та каша – їжа наша». Але історія цього чудового овоча набагато давніша. В епоху античності про неї знали не лише як про цінну харчову культуру, а й застосовували як лікарську рослину. У дикому вигляді качанна капуста не зустрічається. Це колективна праця кількох поколінь безіменних давніх селекціонерів. Качан є величезною ниркою, яка без допомоги людини не в змозі розпуститися і випустити квітконос. Тому ця рослина виявилася повністю залежною від свого творця – щоб отримати насіння необхідно обрізати краї качана на другий рік життя.

Де знаходиться батьківщина цієї рослини, достеменно не відомо. Одні автори вважають, що її виведено у Середземномор’ї, інші дотримуються думки, що вона потрапила туди з Колхіди. Тепер це встановити важко. Про походження качанної капусти існує легенда, згідно з якою Бог виноробства Діоніс вирішив покарати фракійського царя, зазнавши його жорстокого побиття. Гордий воїн не виніс приниження і з його очей потекли великі сльози, які, падаючи на землю, перетворювалися на круглі, як голова, рослини.

Капусту в Римі подавали до столу всіх верств населення, але чомусь десерт. Згадки про цю рослину як про лікувальний засіб є в працях Гіппократа, Аристотеля, Теофраста, Діоскорида і Плінія Старшого. Римляни приписували капусті властивості лікувати безсоння, заспокоювати головний біль, виліковувати глухоту. Листя капусти використовували як протиотруту, у тому числі, і при алкогольних отруєннях, а зовнішньо прикладали при ранах та фурункулах. У XIX столітті про її лікарські властивості якось майже забули. Не допомогла навіть опублікована в 1883 монографія про капусті французького лікаря Бланка, який підкреслював її поживну цінність і дезінфікуючі властивості. Новим поштовхом до використання капусти як лікарської рослини послужило відкриття в 1948 метилметіоніну, названого вітаміном U, від латинського слова “улькус” – виразка. Ця сполука виліковувала у піддослідних тварин виразкові процеси у шлунку.

Капуста містить 2,6-8% цукрів (глюкоза, сахароза, фруктоза, мальтоза, рафінозу), 0,6% пектинових речовин, 0,1% крохмалю, 1,2-1,7% клітковини. Білків у капусті більше, ніж у брюкві, ріпі, моркві – до 2,5%. Крім того, у капусті виявлені органічні кислоти, незамінні амінокислоти, у тому числі лізин, пуринові основи, ліпіди, жирні кислоти, високомолекулярні спирти, гірчичні олії, тіоглікозиди (глікозиди, до складу яких входить атом сірки).

Особливістю капусти є те, що аскорбінова кислота (до 70 мг/%) присутня в ній не тільки у вільному вигляді, але у вигляді попередника, аскорбігеніну, який майже не руйнується при квашенні та зберіганні. При помірній тепловій обробці, на відміну більшості овочів, вміст вітаміну З у капусті навіть дещо збільшується. До речі, історичний факт, що українські мореплавці рідше страждали від цинги, ніж європейці завдяки тому, що брали з собою квашену капусту. При квашенні капусти половинками зберігається в півтора рази більше вітаміну С, ніж у шаткованій. Сприяє збереженню аскорбінової кислоти та особливий режим зберігання. Найкраще зберігається квашена капуста в холодному місці за достатньої кількості розсолу або в замороженому вигляді. Але якщо вона заморожується, то розморожується, втрати вітаміну з становлять 30-40% на місяць.

Крім аскорбінової кислоти, цей чудовий овоч містить вітаміни Р, РР, К, D, пантотенову кислоту, каротин, біотин, токоферол, інозит. У зовнішніх листках міститься ще й фолієва кислота, але щоб її «донести» до організму, потрібно вживати капусту у свіжому вигляді.

Різноманітний і мінеральний склад. Це, перш за все, солі калію, натрію, кальцію, магнію, заліза, марганцю, фосфору, сірки та хлору. Капустяний сік має практично нейтральну реакцію та корисний для хворих з підвищеною кислотністю шлункового соку. (Див. Капуста білокачанна).

У науковій медицині використовують сік капусти сухий або метилметіонінсульфонію хлорид при виразковій хворобі шлунка та дванадцятипалої кишки, гастритах та гастралгіях. Проте експериментальні дослідження та клінічні спостереження за хворими показали, що використання натурального капустяного соку дає більший ефект, ніж готовий препарат. Тканинний сік капусти додатково має бактерицидні, бактеріостатичні та фунгіцидні властивості. А вітамін U сприятливо впливає на обмін тіаміну та холіну, покращує метаболізм слизової оболонки шлунка, підвищує її опірність ушкоджуючим факторам. Причому, противиразкова активність капусти залежить від умов та місця вирощування, часу збирання та від інсоляції. А ось капустяний лист краще не використовувати, так як клітковина, що міститься в ньому, провокує метеоризм, що тільки погіршує стан.

Капустяний сік готують не більше, ніж на 1-2 дні, віджимаючи в соковитискач або пропускаючи листя через м’ясорубку і віджимаючи через марлю. Поява запаху сірководню говорить про те, що сік для використання вже не придатний. Якщо попередньо нашатковану капусту обдати окропом, з неї видаляється аллілгорчична олія і руйнуються ферменти. Такий сік кращий для хворих із підвищеною кислотністю шлункового соку.

Якщо після прийому свіжого капустяного соку з’являється печія, відрижка, здуття, біль у шлунку, краще сік короткочасному нагріванню на водяній бані не вище 90оС і не довше 3 хвилин, помішуючи ложкою. Аллілгорчична олія при цьому випаровується і подразнюючий ефект зменшується. Дози для прийому досить великі – близько літра соку на день: 2 склянки вранці, 2 склянки в обід та 1 склянка ввечері через 20-30 хвилин до їди. Курс лікування – 30-45 днів.

Крім того, клінічні дослідження показали, що вітамін U, що міститься в капусті, покращує ліпідний обмін і надає сприятливу дію на хворих на коронарний атеросклероз. Крім метилметіоніну, протисклеротичними властивостями володіє тартронова кислота, яка гальмує перехід вуглеводів у жири та перешкоджає відкладенню жирів та холестерину. Але за теплової обробки вона, на жаль, руйнується.

У капусті багато холіну, що регулює обмін жирів, мало сахарози і майже немає крохмалю. Все це в сумі робить її корисною в раціоні хворих на цукровий діабет.

Низька колорійність капусти у поєднанні з різноманітними вітамінами та мінеральними речовинами робить її надзвичайно корисною при ожирінні.

У народній медицині капустяний сік з цукром або медом використовують при захриплості та кашлі. Ще у Стародавньому Римі він вважався добрим засобом від туберкульозу. При запаленні дихальних шляхів радять приймати відвар капусти з медом. Як виявилось, цей народний досвід має цілком наукове обґрунтування. У капусті містяться фітонциди, які активні проти стафілококу, туберкульозної палички та деяких інших патогенних мікроорганізмів.

Значну лікарську цінність має і капустяний розсіл . У нього переходить частина вітамінів та інших корисних речовин, але він позбавлений клітковини, що викликає здуття. У народній медицині його часто радять пити як вітамінний та загальнозміцнюючий напій для покращення травлення, при запорах, геморої.

Протипоказання. Протипоказана капуста після хірургічних операцій на черевній порожнині та грудній клітці, при особливо сильних загостреннях виразкової хвороби, шлунково-кишкових кровотечах, її не включають до раціону при гострих гастроентероколітах, що супроводжуються проносами, а також при захворюваннях нирок. Інші дієти включають капусту у свіжому вигляді та після кулінарної обробки.

А ось квашена капуста протипоказана хворим з виразковою хворобою шлунка та дванадцятипалої кишки, гастритами, панкреатитами, захворюваннями печінки та нирок. Через вміст значних кількостей кухонної солі не варто захоплюватися нею хворим, які страждають на гіпертонічну хворобу, захворюваннями нирок. В цьому випадку бажано відмити капусту від розсолу або одразу заквашувати з мінімальною кількістю солі.

Досить широко використовується капуста зовнішньо при фурункулах, золотусі, болях у суглобах, маститі, опіках.

У косметичних цілях на суху шкіру з пігментними плямами рекомендується спочатку нанести оливкову олію, потім прикласти гарячий содовий компрес із розрахунку 1 чайна ложка питної соди на 1 літр води, і після цього нанести на 10-15 хвилин кашку з капустяного листя.

При догляді за жирною шкірою використовують квашену капусту. Для цього її подрібнюють і на 20-25 хвилин наносять на обличчя. Після цього змивають і змащують обличчя живильним кремом.

Капуста білокачанна, квашена з кмином і ялівцем

Капуста квашена українською

Капуста фарширована яблуками

Капустяні голубці з тертим хріном та буряком

Фото: Максим Мінін, Ріта Діамантова

Лікувальні властивості капусти

Знайома незнайомка: цілющі секрети капусти

На дачних просторах складно знайти город, на якому не росла б капуста. Ця сільськогосподарська культура міцно увійшла в наш раціон харчування і стала настільки звичною, повсякденною, що багатьом і на думку не спадає на думку про властивості знайомого овочу, не пов’язані з його кулінарними достоїнствами. Тим часом, капуста таїть у собі чимало цілющих секретів і, крім харчових переваг, цінна як лікарська рослина.

Про користь капусти здоров’ю писав ще Гіппократ. Про її широке застосування згадується у трактатах Піфагора та Плінія. Навіть деякі єгипетські папіруси містять інформацію про вирощування цього овочів. Саме середземноморські території античних імперій Європи, а також північну Африку вважають історичною батьківщиною капусти. На слов’янські землі вона потрапила понад два тисячоліття тому разом із грецькою колонізацією узбережжя Чорного моря і прижилася тут, завдяки відповідному клімату. В офіційній медицині рослину не використовують, натомість пам’ять народних лікарів зберігає рецепти її застосування.

Лікувальні властивості капусти та їх вплив на організм

Лікувальні властивості капусти обумовлені її компонентами. Листя рослини містить органічні кислоти, білки, вуглеводи та великий комплекс вітамінів – С, Н, Е, U, вітаміни групи В. Також вони багаті на калій, кальцій, фосфор, натрій, залізо та магній, мають у хімічному складі сірку, срібло, молібден, олово, нікель, титан. Примітним є той факт, що значна частина вітаміну С, що міститься в капусті, представлена ​​в особливій формі – так званого аскорбігену. Цей варіант аскорбінової кислоти на відміну від інших практично не руйнується при різанні та переробці овочів, найбільш повно поступаючи в організм людини.

Завдяки такому складу, капуста є протизапальним, загоюючим та болезаспокійливим засобом, покращує обмінні процеси, дає бактерицидний та фітонцидний ефект. Пригнічує активність золотистого стафілококу та туберкульозної палички. Виводить з організму токсини та холестерин, має сечогінні, жовчогінні, жарознижувальні та відхаркувальні властивості. Стимулює імунітет, позитивно впливає роботу кишечника, допомагає при запорах. На нервову систему діє заспокійливо, сприяє нормальному здоровому сну. Лікує авітаміноз і слугує його профілактикою. Прискорює одужання при пошкодженні шкірних покривів – ранах, забитих місцях, опіках, деяких дерматологічних хворобах.

Застосування капусти в домашній терапії

Лікувальне застосування капусти корисне при хворобах горла та ротової порожнини – фарингіті, ларингіті, стоматиті, ангіні. Уражені запальним процесом місця полощуть свіжим соком рослини. Цей же сік або відвар листя п’ють усередину, додаючи трохи меду. Ангіну, навіть гнійну на початковій стадії, можна побороти за 2-3 дні за допомогою простої процедури. До горла слід постійно класти компрес із капустяного листя. До шиї їх прикріплюють хусткою з льону або бавовняної тканини (обов’язково використовувати натуральний матеріал, синтетику брати не можна). З ним потрібно ходити цілий день і спати вночі, вдень листя міняють кожні дві години. Щоразу перед тим, як покласти новий компрес, горло полощуть настоєм календули або ромашки або содово-соляним розчином (по чайній ложці соди та солі, води 1 склянка), можна чергувати види полоскання. Біль у горлі помітно зменшується вже за добу.

При подагрі та інших патологіях суглобів листя капусти прикладають до хворих ділянок на ніч, намотуючи поверх вовняну тканину. Остання необхідна, оскільки капуста охолоджує, а суглобам потрібно тепло. Іноді капустяне листя прикладають не в цілому, а в подрібненому вигляді, попередньо змішавши їх з невеликою кількістю меду. Цей варіант ефективніший, зате мене зручний і завдає певного дискомфорту. Курс такої терапії – місяць, потім місяць перерви та повтор. Під час лікування поряд із зовнішнім застосуванням капусту слід рясно вживати в їжу у вигляді салатів чи соку.

Для зняття головного болю, спека, нападів мігрені листя капусти кладуть до голови (чоло, скроневі області). Щоб збити високу температуру, листя слід міняти дуже часто – як тільки нагрілися одні, їх знімають і замінюють на інші, в середньому це відбувається кожну чверть години. Але необхідно враховувати, що капуста не дає моментального жарознижувального ефекту, вона збиває температуру всього на кілька десятих часток градуса і перешкоджає її подальшому підвищенню. Це спосіб м’якої дії, що оберігає серце та судини від різкого термального перепаду.

Щоденне вживання соку капусти лікує виразку шлунка, хронічний ерозивний гастрит, виразкові коліти. Полегшує страждання хворих на геморой, допомагає при холециститі, застої жовчі та сечокам’яної хвороби. Знімає набряки, спровоковані поганою роботою нирок та серцевими патологіями. Уповільнює розвиток атеросклерозу. Підвищує опірність організму до вірусів під час епідемій.

Загалом, щоб описати всі способи застосування капусти в домашній терапії, знадобилася окрема книга. Тут наведено лише деякі рецепти, відкриті окремі секрети, закладені природою в цій рослині і збережені у віковому досвіді народної медицини.

Відгуки та коментарі:

Капуста проти кашлю

Якщо починає дошкуляти сильний кашель, можна його вилікувати компресом із звичайної капусти.

Капустяний лист опустити на 1-2 хвилини в киплячу воду, потім змастити тонким шаром меду і прикласти на груди, при сильному кашлі можна додатково прикласти другий лист на спину.

Облягаюча футболка добре тримає капустяне листя всю ніч. Вранці від листя майже нічого не залишається. Разом із медом вони вбираються у шкіру, надає цілющу дію.

3-5 подібних нічних компресів, і кашлю як не бувало.

На сьогоднішній день білокачанна капуста є однією з головних овочевих культур. Батьківщиною цієї овочевої культури вважається Середземномор’я, де вона з’явилася третьому тисячолітті до нашої ери. Вирощується білокачанна капуста практично скрізь, за винятком пустель і північних районів. Як культурна харчова рослина вона поширена практично скрізь, а в холодні пори року її можна вирощувати навіть у субтропіках.

Білокочанна капуста – це дворічна рослина: на перший рік у неї утворюється качан, а на друге квітконосне стебло та насіння. Зустрічаються качани різної форми (конічні, плоскі та округлі), які ніколи неоднакові за своєю щільністю. В основному переважає світле забарвлення качана, але зустрічається овоч із інтенсивно-зеленим, фіолетовим відтінком.

Діаметр квіток – 1,8-2,9 сантиметрів, жовтого або білого кольору, обох статей і зібрані в суцвіття-кисть. Насіння коричнево-чорного кольору, кругле.

Капуста є холодостійкою рослиною, але, у разі тривалого впливу негативних температур, рослина мерзне і гине. Але для швидкого і гарного виросту їй потрібна помірна волога, і чимало сонячного світла. Підвищена вологість необхідна під час посадки насіння капусти. Саме тому перед висадкою розсади її помірно поливають, а коли починається формування качана, потреба у воді значно збільшується.

Заготівля та зберігання білокачанної капусти

Заготовляти продукти на зиму можна в будь-якому вигляді, адже він однаково корисний завдяки вмісту клітковин, які стимулюють роботу кишечника. Одним із найбільш популярних рецептів заготівлі капусти є маринування. Для цього необхідно підбирати капустяні сорти пізнього дозрівання та середньої стиглості, з пружними качанами і без порожнеч між листям.

Перед маринуванням необхідно видалити все зелене і забруднене листя, вирізати качан, а потім нашаткувати і протримати її в окропі, не більше однієї хвилини. Але стадію бланшування можна не проводити, якщо додати трохи солі в нашатковану капусту та витримати її близько двох годин. Маринувати її можна в скляних банках, керамічних ємностях і бочках, які не закриваються герметично.

Застосування у побуті

Білокачанна капуста досить часто використовується в кулінарії. Найкращим використанням продукту є квашення. В основному її заквашують з морквою, брусницями або журавлиною, яблуками. Також капустяне листя використовується для приготування голубців. У Фінляндії капусту заварюють у молоці з цукром, перетворюючи все це на смачну кашу. А в китайській кулінарії білокачанну капусту обсмажують у фритюрі. З давніх-давен відомі і ліковані властивості цього овочу. Також рекомендується вживати харчові страви та сік із нього при різних захворюваннях.

Склад та лікувальні властивості капусти білокачанної

  1. Користь цього продукту незаперечна, і полягає вона у великій кількості вітамінів, білків, жирів, мікроелементів, цукрів та інших речовин, що містяться в ньому.
  2. У ній міститься стільки вітамінів, скільки необхідні дорослій людині для повноцінного харчування. А для дітей та підлітків – вона є скринькою зі скарбами.
  3. Білокочанна капуста містить у собі все, що необхідно дитині та дорослому, для формування кісткового скелета, розвитку розумових здібностей, збільшення фізичних можливостей, м’язової маси і, взагалі, вона здатна подарувати кожному радість життя та можливість повноцінно працювати.

Капуста лікувальні властивості Здоровий світ

Сьогодні, дорогі читачі, я хочу поговорити про білокачанну капусту, один з найпоширеніших овочів нашого столу. З капусти ми готуємо борщ і щі, додаємо її в рагу, тушкуємо, смажимо, запікаємо, начиняємо пироги. Ну а квашена капуста – це справжній зимовий делікатес, що дає нам у холодні місяці смачну закуску та величезну кількість вітамінів. Дуже багато городників вирощують капусту самостійно, вона дає великі врожаї та чудово зберігається тривалий час.

Капуста по праву вважається коморою здоров’я, тому що крім відмінних смакових якостей вона має і прекрасні лікувальні властивості, оскільки відноситься до харчових продуктів з високою біологічною активністю. Капуста має загальнозміцнюючу, знеболювальну, протизапальну, бактерицидну, сечогінну та антисклеротичну дію. Вона позитивно впливає на регуляцію обмінних процесів в організмі, заповнює нестачу вітамінів, її можна рекомендувати при ожирінні, при захворюваннях органів шлунково-кишкового тракту, хворобах бронхів та легень, при ураженні судин та серця.

Корисні властивості капусти

Капуста містить у собі великий набір вітамінів, особливо багато у ній вітаміну З, який грає найважливішу роль підтримці високого імунітету в людини. Двісті грамів сирої капусти забезпечують добову потребу у вітаміні С, причому вітаміни в капусті мають дуже стійку форму на відміну інших овочів, навіть за переробки капусти аскорбінова кислота не руйнується, а квашеної капусті зберігається протягом року.

Крім вітаміну С у капусті білокачанної містяться вітаміни В1, В2, В3, В6, К, РР, провітамін А, пантотенова та фолієва кислота. У квашеній капусті виявлено вітамін В12, який в інших рослинних продуктах не міститься. До речі, розсіл квашеної капусти не менш корисний, ніж сама капуста. У капусті міститься досить рідкісний і важливий вітамін U, який має противиразкову дію на слизову оболонку шлунка.

Крім вітамінів капуста багата на солі кальцію, калію, фосфору, в ній досить багато таких мікроелементів, як залізо, марганець і цинк. Фруктоза, сахароза, глюкоза, клітковина також є в білокачанній капусті.

Лікування листям капусти

Рецептів лікування капустою безліч, їх можна знайти у всіх старовинних лікарнях та серед рецептів народної медицини.

  • При головному болі свіже листя капусти прикладають до місця джерела болю, а в старовинних лікарнях є рекомендації прикладати до чола і до скронь свіже, трохи відбите листя білокачанної капусти при високій температурі тіла.
  • При подагрі до припухлих суглобів рекомендується прикладати листя свіжої капусти, їх прикріплюють бинтом або чистою тканиною, зверху надягають шкарпетки. Таку процедуру краще робити на ніч, буває достатнім 6 – 8 процедур, щоб біль вщух.
  • При мастопатії капустяний лист відбити, щоб трохи пустив сік, змастити вершковим маслом і цією масляною стороною прикласти до хворих грудей, зверху прикрити чистою бавовняною ганчірочкою і зміцнити все це бюстгальтером. Залишити на ніч, вранці груди сполоснути теплою водою. Процедуру можна робити щодня протягом 7 – 10 днів, потім перерву на 3 – 4 дні та знову курс процедур повторити
  • При опіках, гнійних ранах, виразках та пролежнях взяти капустяне листя, розташоване ближче в серединці качана, подрібнити дуже дрібно, змішати з сирим яєчним білком і прикласти до хворого місця у вигляді пов’язки.
  • При екземі, що мокне, і при ексудативному діатезі капустяне листя відварити в молоці, розтерти, додати пшеничні висівки і цю кашку прикладати до хворого місця у вигляді пов’язки.
  • При сухій шкірі обличчя добре діє така маска: капустяне листя ошпарити окропом, щоб воно стало м’яким, потім змочити їх олією і накласти на обличчя і шию. Через 20 хвилин листя зняти та вмити обличчя відваром ромашки. Можна відварити листя в молоці, подрібнити в кашку і накласти на обличчя у вигляді маски.

Користь капустяного соку

  • Сік свіжої капусти, змішаний з медом застосовується при захворюваннях верхніх дихальних шляхів, він покращує відходження мокротиння та має протизапальну дію. На півсклянки соку потрібно взяти чайну ложку меду, пити двічі на день.
  • При запаленні горла капустяний сік розводять кип’яченою водою та використовують для полоскання.
  • Капустяний сік застосовується при захворюванні шлунка та кишечника, він сприяє зняттю запального процесу та рубцюванню виразкових уражень. Зазвичай рекомендується пити сік за 45 хвилин до їди по 1/2-1 склянці чотири рази на день
  • При холециститах та гепатитах свіжий капустяний сік приймати по половині склянки тричі на день за 20 – 30 хвилин до їди.
  • При стоматиті свіжий капустяний сік розвести навпіл водою та полоскати їм рот
  • При запаленні ясен корисна така процедура: змочити ватний тампон у свіжому капустяному соку, протерти ним ясна та зуби, потім прополоскати ротом соком. Достатньо робити це двічі на день, вранці та ввечері перед сном.

Лікування квашеною капустою

Цінність квашеної капусти зумовлена ​​тим, що при квашенні частина вітамінів та інших біологічно активних речовин переходить у сольовий розсіл. На думку багатьох фахівців розсіл від квашеної капусти набагато корисніший за саму капусту. Саме тому не рекомендується змивати квашену капусту водою, цим ми лише зменшимо її поживну та лікувальну цінність. Якщо капуста здається кислою, її просто віджимають, а потім заправляють олією.

  • Прийом 0,5 склянки капустяного розсолу перед їжею двічі на день збільшує секрецію жовчі та стимулює роботу підшлункової залози.
  • При кровоточивості ясен рекомендується повільно жувати квашену капусту якомога довше або полоскати рот капустяним розсолом.
  • При геморої та запорах корисно приймати внутрішньо капустяний розсіл по півсклянки за 30 хвилин до їди.
  • При жирній пористій шкірі протирати обличчя кілька разів на день соком квашеної капусти, через 15 хвилин вмитися

Капуста. Протипоказання

Незважаючи на величезну користь, застосування капусти має свої протипоказання. Не рекомендується вживання свіжої капусти у сирому вигляді при захворюванні на підшлункову залозу, при загостренні виразкової хвороби. У цих випадках капусту потрібно їсти у відвареному або тушкованому вигляді.

При надмірному метеоризмі так само треба мати на увазі, що капуста відноситься до газоутворювальних продуктів, тому зловживати нею не слід.

Протипоказання є й у квашеної капусти. У зв’язку з високим вмістом у ній солі та органічних кислот її не рекомендують людям з підвищеною кислотністю шлункового соку, страждаючим панкреатитом, хворобами нирок та підвищеним артеріальним тиском.

Про автора

admin administrator