Що таке 4 квартал року

Авторadmin

Що таке 4 квартал року

Що таке квартал?

Багато людей добре вивчили поняття “квартал”, так як знання закріплювалися отриманням квартальної грошової премії, проте так пощастило не всім. Спробуємо пояснити, чому дорівнює квартал і як він пов’язаний з поточним часом.

Що таке квартал? Слово “квартал” походить від латинського “quartus”, означає в перекладі “четвертий”. Квартал – це часовий проміжок, рівний однієї чверті року або трьом місяцям. Стає зрозуміло, скільки кварталів у році, – їх рівно чотири. Відлік кварталів починається з 1 (січень, лютий, березень), слідом – 2 (квітень, травень, червень), далі – 3 (липень, серпень, вересень) і закінчується 4 (жовтень, листопад, грудень).

Розподіл року на квартали допомагає оцінювати час і контролювати виконання плану робіт як державної виконавчої влади, так і приватних підприємств. Квартальне розподіл року допомагає систематизувати податкову, пенсійну, статистичну звітність, оптимізує видачу патентів, ліцензій, дозволів та іншої документації.

Об’єднаний звіт з ПДФО, ВЗ та ЄСВ за 4 квартал 2022 за новою формою

Міністерством фінансів України наказом від 04.07.2022 №189 (далі – Наказ №189) внесено зміни до наказу Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4, яким затверджено форму Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску і порядку його заповнення та подання податковими агентами. Наказ №189 набрав чинності 09.08.2022.

А це значить, що новий 2023 рік зустрічає роботодавців новою формою Об’єднаної звітності з ЄСВ, ПДФО та ВЗ.

Нова форма Об’єднаного звіту з ПДФО, ЄСВ та ВЗ вже чекає у SMARTFIN.UA

Кого “зачепили” основні зміни

Основні зміни в об’єднаній звітності стосуються тих роботодавців, які мають намір не сплачувати нарахований ЄСВ за мобілізованих працівників, які не отримували доходи у вигляді грошового забезпечення.

Нагадаємо, що змінами, внесеними Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану” роботодавцям-єдиноподатникам було надано право за власним рішенням не сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України.

Разом з цим, не було зрозумілого механізму реалізації цього права. Адже форма звітності, за якими роботодавці звітували за I, ІІ та ІІІ квартали 2022 року, не передбачала ніяких окремих кодів для таких працівників.

Внесені зміни в новий Об’єднаний звіт з ПДФО, ЄСВ та ВЗ як раз і розв’язують цю проблему.

Також в новій звітності з’явився окремий код “75”, що дозволить роботодавцям відображати суми нарахованої середньої заробітної плати добровольцям тероборони на час виконання ними державних або громадських обов’язків.

Нове у формі об’єднаної звітності 2022

Відповідно до Роз’яснення ГУ ДПС у Дніпропетровській обл. від 23.08.2022 форма звітності та Порядок 4 зазнали таких змін.

1. Внесено зміни до розділу І Розрахунку «Нарахування доходу та єдиного внеску за найманих працівників в розрізі місяців звітного кварталу» в частині доповнення цього розділу новими рядками 1.6, 2.6, 3.7, 4.4, 6.4, що дозволить роботодавцям відображати суми нарахованої заробітної плати за найманих працівників, яких було призвано на військову службу до Збройних Сил України у період мобілізації, визначений Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію», які не отримували доходи у вигляді грошового забезпечення.

2. У відповідних рядках розділу II Розрахунку «Нарахування грошового забезпечення та єдиного внеску за військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу та на суми допомоги жінкам-військовослужбовцям у зв’язку з вагітністю та пологами в розрізі місяців звітного кварталу (крім військовослужбовців строкової військової служби)» уточнено стосовно допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами жінкам – військовослужбовцям.

3. У Д2 усунено дублювання назви у двох послідовних комірках «з початку року» та змінено назву в одній із комірок на «з початку кварталу».

4. Також до форми Розрахунку внесено низку редакційних правок.

Користувачі програми SMARTFIN.UA мають можливість сформувати та автоматично заповнити Об’єднаний звіт з ПДФО, ВЗ та ЄСВ за 4 квартал 2022 за новою формою за кілька кліків!

Щодо загальних нововведень в Порядку, то:

  • внесено зміни до описової частини Порядку щодо внесених до Розрахунку нових рядків, що стосуються відображення Роботодавцями нарахованої заробітної плати та відповідно єдиного внеску за мобілізованих найманих працівників:
  • підпункт 1 пункту 2 розділу IV Порядку доповнено новим абзацом п’ятдесят першим, згідно з яким допускається внесення від’ємних значень сум нарахованої заробітної плати (нарахованого доходу) у разі відображення сторнованих сум, нарахованих Роботодавцями у період дії воєнного стану, для відповідних категорій застрахованих осіб 29, 36, 37, 39, 42 – 45, 47, 50, 66, 75 – 78 відповідно до додатка до Порядку, що дозволить провести коригування за вказаними застрахованими особами за попередній період;
  • внесено редакційні зміни до описової частини відповідних рядків Розрахунку, що стосуються допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами жінкам-військовослужбовцям;
  • приведено у відповідність до Порядку нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за деякі категорії застрахованих осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2011 року № 178, зі змінами, перелік платників, що можуть подавати до контролюючого органу Д2, такий перелік доповнено виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі утворення) рад;
  • внесено зміни до додатка 1 до Порядку в частині доповнення цього додатка кодом категорії застрахованих осіб 75 «громадяни України, що підписали контракт добровольця територіальної оборони», що дозволить роботодавцям, визначеним абзацом другим пункту 1 частини першої статті 4 Закону № 2464, відображати суми нарахованої середньої заробітної плати зазначеним застрахованим особам на час виконання ними державних або громадських обов’язків.

Також додаток 1 до Порядку доповнено кодами категорій застрахованих осіб 76 – 80, призваних під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України, за яких Роботодавці мали право за власним рішенням не сплачувати єдиний внесок:

76 – наймані працівники, яких було призвано під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України, які не отримували доходів у вигляді грошового забезпечення;

77 – особи, які працюють на підприємствах та в організаціях всеукраїнських громадських організацій осіб з інвалідністю, зокрема товариствах УТОГ та УТОС, яких було призвано під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України, які не отримували доходів у вигляді грошового забезпечення;

78 – працююча особа з інвалідністю на підприємстві або в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, в яких кількість осіб з інвалідністю становить понад 50 %, яку було призвано під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України, яка не отримувала доходів у вигляді грошового забезпечення;

79 – найманий працівник – особа з інвалідністю, який працює в товариствах У ТОГ та УТОС, якого було призвано під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України, який не отримував доходи у вигляді грошового забезпечення;

80 – найманий працівник – особа з інвалідністю, який працює на підприємствах та в організаціях всеукраїнських громадських організацій осіб з інвалідністю, якого було призвано під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України, який не отримував доходів у вигляді грошового забезпечення.

Розпочати легко! Додайте інформацію про організацію та працівників, виконайте налаштування і отримайте необхідні розрахунки. Нарахування зарплати та індексації, розрахунок податків, лікарняних, відпускних та компенсацій. А ще: будуйте графіки роботи будь-якої складності, формуйте кадрові докумети та звіти, відправляйте звітність у податкову, контролюйте торговельні операції та інше.

Що таке квартал. У кварталі скільки місяців.

У сучасному світі найціннішим ресурсом, якого вічно не вистачає, став час. Щоб раціонально і грамотно його використовувати потрібно вміти точно його вимірювати. Що таке роки, місяці, тижні і дні, знає кожен школяр, але ось що таке 1 квартал, скільки в ньому місяців і як багато кварталів в році, відповість не кожен. Крім того, багатьом людям незрозуміло навіщо взагалі введена ця додаткова міра обчислення часу.

Що це таке?

Сам термін «квартал» прийшов з латинської мови через посередництво німецької та дослівно перекладається як «чверть». Таким чином, з самої назви цього проміжку часу можна зрозуміти, що квартал – це четверта частина року. Тобто на рік всього чотири квартали, які позначаються латинськими цифрами від одного до чотирьох.

В англомовних країнах нумерація кварталів ідентична українській, проте графічне позначення їх інше – за допомогою арабських цифр, перед кожною з яких ставиться латинська буква «Q».

У кварталі скільки місяців

Не варто плутати даний термін з іншим схожим поняттям «сезон». Адже він також дорівнює четвертій частині календарного року. У кварталі скільки місяців, скільки і в сезоні. Але, на відміну від сезону, який позначає 3 місяці однієї пори року (весняний, літній, зимовий та осінній сезони), квартал – це три місяці, що йдуть по порядку один за одни не враховуючи пору року.

Початком відліку кварталів служить новий календарний рік. Так, наприклад, I квартал року складається з січня, лютого та березня – два місяці зими і один весняний. А перший сезон – зимовий, начитається за місяць до настання нового календарного року – в грудні і складається з трьох зимових місяців. Варто зазначити, що жоден квартал не збігається з сезоном.

Навіщо потрібно поділ року на квартали

Розібравшись з питанням: скільки місяців в кварталі, варто звернути увагу на те, навіщо взагалі потрібно ділити рік на квартали, адже є місяці і півріччя. Поділ року на квартали найчастіше застосовується для звітності в різних установах. Це дозволяє систематизувати облік документації, особливо в сфері бухгалтерії та статистики, а також простежувати виконання тих чи інших планів робіт.

Рік рівномірно розділений на квартали по місяцях, але не всі вони однаково довгі і, як правило, тривають 90, 91 або 92 дня. Все залежить від кількості днів у місяці, адже квартал – це 3 місяці року, а значить, його тривалість дорівнює сумі всіх днів трьох місяців, з яких він складається. Наприклад, I квартал в звичайному (невисокосному) році складається з 90 днів (31 + 28 + 31), II – з 91, а два останніх – кожен по 92 дня. Відмінність в тривалості кварталів вносить незручності при складанні щоквартальної звітності. Щоб впоратися з цією проблемою, уже понад 100 років обговорюється проект створення нового, більш стабільного і зручного календаря, ніж нинішній. Однак найсильніші уми планети поки не змогли вирішити цю проблему, так як григоріанський календар, яким ми користуємося зараз, незважаючи на всі мінуси, є найбільш точним за всю відому історію людства і створений на основі астрономічних даних з урахуванням усіх особливостей руху Землі навколо Сонця.

Цікаві факти

    • За часів Радянського союзу в ряді галузей квартальний рік не збігався з господарським (він починався з жовтня місяця). Це створювало величезну плутанину в звітності, тому з часом це явище зникло.
    • Оскільки розподіл на квартали найчастіше використовується в бухгалтерії, іноді квартал називають – податковий або звітний період. Через те, що в кінці кожного кварталу необхідно здавати звітність, сплачувати платежі, оформляти або переоформляти патенти, договори та інше.
    • У слові «квартал» наголос ставиться на другий склад – «Кварта́л». Однак часто працівники фінансової та статистичної сфер вимовляють «Ква́ртал». Дана вимова є абсолютно неправильною і не підтверджена жодним зі словників.
    • Розподіл на квартали – давно усталена в усьому світі традиція. Особливе значення вона має для сфер звітності та бухгалтерії. Людям, які не пов’язані з цими галузями, також корисно знати про цей відрізок часу, його призначення і про те, скільки в кварталі місяців. Ця інформація не тільки розширить загальний кругозір, але і допоможе не потрапляти в безглузді ситуації, адже квартал, це не тільки одиниця виміру часу, а й назва ряду будинків від перехрестя до перехрестя в архітектурі вулиць.

Про автора

admin administrator