Що таке вечірній вітерець

Авторadmin

Що таке вечірній вітерець

Вітер — визначення, види і назви, як утворюється

Вітер – це потік повітряних мас, який стрімко рухається паралельно землі. Він є частиною неживої природи, бере безпосередню участь в її природних процесах і в підтримці життя на планеті.

Ще понад 300 років тому великий астроном і географ Едмунд Галлей спробував пояснити природу виникнення вітру за допомогою закону Архімеда, коли тепле і легке підіймається, а холодне і важке притискається до землі. Наскільки він мав рацію – ми можемо судити вже сьогодні.

Походження вітру

Вітер є природним явищем. Зміни, які відбуваються в навколишньому середовищі, спонукають атмосферні маси рухатися, і так люди ідентифікують вітер. Він викликаний перепадами тиску і його нерівномірним розподілом в атмосфері Землі. На нестабільність тиску впливають такі природні фактори, як океан, Сонце і суша.

Повітряні маси починають свій рух від високого тиску до низького і якби не цей факт, то повітря мав би одну температуру, вологість і повний штиль.

Чому рухаються повітряні маси?

Протягом дня поверхня землі нагрівається. З огляду на різну структуру і особливості верхнього шару планети, прогрівається вона нерівномірно:

  • темні об’єкти більше, ніж світлі;
  • вода менше, ніж суша.

Таким чином, поглинене за день тепло повертається в атмосферу з різною інтенсивністю. Наприклад, вода прогрівається повільніше суші, і вдень тепло з землі піднімається, а холодне повітря з моря переміщається на його місце. Вночі відбувається навпаки: повітряні маси з остигнула суші пересуваються до більш теплій воді. Так відбувається тому, що тепле повітря легше і прагне вгору, а холодний – важкий і стелиться біля поверхні Землі. Коли тепле повітря зустрічається” по дорозі ” з холодним, утворюється перепад температур і виникає вітер. Чим більше різниця в температурі, тим він сильніше і поривчастіше.

Важливо! Найтеплішим місцем на Землі є екватор. Саме там весь час утворюється найтепліший і прогріте повітря, який йде у верхні шари атмосфери і звідти розосереджується по полюсах. На певних широтах він опускається і починає свій рух, стаючи вітром, який може рухатися далі до полюсів або повертатися до екватора.
Також на Русі повітряних мас позначається обертання планети навколо своєї осі. Так, на північній частині землі вітру рухаються в правому напрямку. На південній півкулі вітру воліють дути в ліву сторону.

Види вітрів

Вітер – одне з найбільш непостійних явищ в природі. Передбачити силу, напрямок і характер вельми складно простому обивателю. Однак фахівці виділили певну закономірність і класифікували руху повітряних мас на:

  • Постійні
  • Західні
  • Змінні
  • Місцевої циркуляції

Вітри постійних течій

До такого типу вітрів відносять пасати. Вони формуються в тропічних широтах обох півкуль, де панує область високого тиску, і рухаються у напрямку до екватора, де зустрічаються із зоною низького тиску. У зв’язку з обертанням Землі, пасати відхиляються від курсу. Особливість цього вітру – він зароджується над океаном і несе з собою рясні опади в довколишні райони. Кожен сезон зони атмосферного тиску зміщуються і з ними відхиляються області дії постійних вітрів. У зоні дії пасатів знаходяться такі території:

  • Австралія
  • Східна Африка
  • Береги Південної Америки

Важливо! Пасат, який зароджується в Центральній Азії, сухий і жаркий. Він впливає на клімат Північної Африки, і завдяки йому на цій території утворилася пустеля Сахара.

Західний

Середні широти планети сповнені повітряними масами такого характеру. Вони беруть свій початок у тропіках і рухаються до 60-градусної широти. Через обертання планети, західні вітри тяжіють до східної сторони світу і спрямовують свій потік в цей бік із заходу.

Змінні вітри

Найвідоміший представник цих вітрів – мусон. Він два рази на рік змінює напрямок руху: з моря на сушу, і навпаки. Відбувається це тому, що в міжсезоння над різним типом поверхні виникає тиск неоднорідного типу. Влітку суша прогрівається більше і тепле повітря, спрямовуючись у верхні шари атмосфери, утворює зону зниженого тиску. Океан, прогріваючись повільніше, сприяє утворенню області високого тиску. Так вітер починає свій шлях з води на материк. Він приносить теплу і вологу погоду з дощами і грозами.

Взимку над материком утворюється зона високого тиску, оскільки вона остигає набагато швидше океану, і мусон забирає в море сухе і прохолодне повітря з материка. Спостерігати дію істинного мусону можна на територіях Далекого Сходу Росії.
Важливо! Змінні і постійні повітряні течії є частиною загальної системи циркуляції повітря.

Місцевої циркуляції

Вітри місцевої циркуляції можна розділити на кілька окремих видів.

Бриз

У перекладі з французької мови означає легкий. Зароджується такий вітер над поверхнею річок, морів, озер та інших місцевих водойм, де утворюється зона високого тиску. На сонці суша прогрівається значно швидше водних об’єктів і над нею встановлюється область низького тиску, куди і спрямовується бриз. У темний час доби ситуація змінюється і все відбувається в зворотному напрямку.

Важливо! Цей вітер вважався дуже сприятливим для початку плавання за часів вітрильного судноплавства.

Бора

У перекладі з італійської – північний. Бора сприймається людьми як поривчастий і потужний. Рухається в холодні сезони з боку прибережних скель у бік моря. Утворюється на материках зі скелястими берегами. У таких випадках прохолодне повітря з боку суші збирається біля підніжжя хребта і, набравши необхідну масу, зривається вниз до води. Цим явищем пояснюється разюче низька температура в зонах його дії. Області переважання: узбережжя Адріатичного і Чорного морів.

Сарма

Вважається різновидом Бори, названий на честь річки, яка впадає в Байкал. З’являється з арктичного повітря, який накопичується у хребтів сибірських гір. Є ураганним вітром, що прилітає раптово, тому метеорологи з його наближенням оголошують про штормове попередження.

Фен

Поривчастий і Неспокійний вітер з гір, який переважно спостерігається в зимову і весняну пору року. Він сухий і теплий, тому з його появою пов’язують танення снігів. Найчастіше зустрічається:

Самум

Сильний вітер, який з’являється в циклонах при сильному нагріванні поверхні суші. Виникає шквал, який несе з собою розігрітий пісок і може тривати до 4 годин. Під час самума температура повітряних мас може досягати 50 градусів. Бедуїни навчилися розпізнавати наближення самума по поступово прискорюється руху пісків з характерним звуком тертя. Спостерігається Вітер в пустелях Північної Африки і в центральних областях Аравійського півострова.

Сіроко

У перекладі з італійської сильний. В окремих областях цей вітер має сухий і жаркий характер. При пересуванні повітряних мас, викликаних обертанням Землі, вітер змінює властивості і набуває вологі і теплі відтінки, коли слід в напрямку південного сходу. Найчастіше зустрічається:

Суховій

Поширені місця перебування-території пустель і степів, де невелика рослинність. Цей вітер досить жаркий і здатний спровокувати посуху. Від згубного впливу Суховія страждають врожаї всіх культур. Такий вітер можна зустріти:

  • На Північному Кавказі;
  • У південних областях України;
  • У широтах Росії.

Бур

Різновид Суховія. Це – потужний вітер, який переносить пісок і частинки грунтів на величезні відстані. Викликаючи клуби пилу, він погіршує видимість, а зриваючи родючий шар землі, завдає непоправної шкоди аграріям.

Ураган

Ураган є дуже сильною бурею. Його викликають повітряні маси, які на дуже великій швидкості рухаються в різних напрямках. Швидкість такого вітру становить мінімум 33 м / с.

Тайфун

Дуже потужний вітер, руйнівної сили. Утворюється в основному в таких частинах планети:

  • Захід Тихого Океану;
  • Далекий Схід;
  • Східні узбережжя Азії.

Цікаві факти

  • Найшвидший вітер називають смерч або торнадо. Це руйнівний вітер, який часто можна спостерігати в Північній Америці.
  • Абсолютний рекордсмен-вітер при циклоні під назвою “Олівія”. Він був зафіксований в 1996 році і його швидкість становила 113 м/с.
  • 15 червня відзначають Міжнародний день Вітру.
  • Найдивніші назви вітрів: Кавуновий – який дме на дозрівають ягоди Егейського півострова, Доктор – легкий літній бриз, Бабин вітер – потік повітря на Камчатці, за допомогою якого жінки сушать білизну на вулиці, небіжчик – західний вітер на острові Селігер.
  • Слабкий подув вітру, який збиває піну з хвилі, роблячи поверхню моря блискучою, називають Білий Шквал або ілюмінатор.

Вітер – це потужна сила природи, здатна, будучи альтернативним джерелом енергії, як полегшувати нам життя, так і ускладнити її своєю руйнівною силою.

§ 30. Вітер, його основні характеристики

Чому виникає вітер. Повітря рідко перебуває у спокійному стані. Воно постійно переміщується, як вода на поверхні озера чи моря. З середини XVII ст. вчені прийшли до висновку, що зародження вітру пов’язане з нерівномірним нагріванням земної поверхні, яке спричиняє формування областей з високим і низьким атмосферним тиском. Повітря завжди переміщується з місцевості високого тиску до місцевості з низьким тиском (мал. 172).

Мал. 172. Утворення вітру

Завдання. Користуючись малюнком, поясніть, чому вітер здатний пересуватися лише з області високого тиску, а не навпаки.

Причому чим більша різниця атмосферного тиску, тим швидше рухається повітря й має більшу силу. Вітер не виникає лише тоді, коли відсутні коливання тиску. Отже, вітер – це горизонтальне переміщення повітря з області високого в область низького тиску. Вітер характеризують три основні показники: напрям, сила та швидкість (мал. 173).

Мал. 173. Основні характеристики вітру та їхнє визначення

Напрям вітру. Від формування областей високого й низького атмосферного тиску залежить напрям вітру. В метеорології визначається як напрямок, з якого дме вітер. Наприклад, якщо в Україну повітря приходить з півночі, вітер називають північним, із заходу – західним й т. п. Для приблизного визначення напряму вітру використовують 8 сторін горизонту (мал. 174), а більш точного – градуси кута (від 0° до 360°) аналогічно до визначення азимута.

Мал. 174. Напрями вітрів

Завдання. Користуючись малюнком, назвіть напрями вітрів. Поясніть, що означає стрілки на малюнку.

Найпростішим приладом для встановлення напрямку вітру є флюгер (від нід. – «крило») (мал. 175). Це один із найдавніший винаходів людства. Сучасні флюгери найчастіше виготовляють із сталі або міді.

Мал. 175. Будова флюгера з вітромірною дошкою: 1 – щогла висотою 8-10 м; 2 – флюгарка – рухома стрілка, яка гострим кінцем вказує ту сторону горизонту звідки дме вітер; 3 – 8-ми променева нерухома шкала напрямків; 4 – шкала сили вітру; 5 – «вітромірна дошка» для визначення сили вітру

Роза вітрів. Підсумовуючи спостереження за погодою протягом місяця, будують розу вітрів, за якою видно, якого напряму вітри переважали (мал. 176). Роза вітрів – це діаграма, яка характеризує режим вітру в даній місцевості протягом певного проміжку часу (зазвичай місяця). Розу вітрів враховують при будівництві злітно-посадкових смуг аеродромів, автомобільних доріг, плануванні вулиць, будинків, промислових зон тощо.

Мал. 176. Роза вітрів (одного з міст України за червень) має вигляд багатокутника, в якого промені розходяться від центру в різні боки, пропорційно повторюваності вітрів певних напрямків.

Завдання. За наведеною розою вітрів виявіть; 1) якого напрямку вітрів було найбільше; 2) яких напрямків вітри переважали; 3) яких напрямків вітрів було найменше; 4) за картою світу з’ясуйте, вітри з Океану чи з суходолу переважали (маючи на увазі, що дана роза вітрів одного з міст України); 5) зробіть висновок, яка погода панувала в місті протягом місяця.

Сила вітру. Силу вітру визначають у балах (від 0 до 12) за шкалою Бофорта (див. Таблицю 3). Цілковита відсутність руху повітря – штиль. Найсильніший вітер руйнівної сили 12 балів – ураган. Визначають силу вітру також за допомогою вітромірної дошки флюгера – вільно закріпленій металевій пластинці, яка при відсутності вітру висить вертикально. Чим сильніший вітер, тим вище вона підіймається, а під час урагану стає горизонтально. Сила вітру залежить від різниці атмосферного тиску над різними ділянками землі. Чим ця різниця більша, тим вітер сильніший.

Сила вітру, бали

Швидкість вітру, м/с

Характеристика

Дія вітру

Які бувають вітри

Вітер – це потік повітря, що переміщається в природі горизонтально щодо землі. Ми його не бачимо, але якщо стати обличчям до вітру, то ми відчуваємо приємне дотик, не порівняний ні з чим. Вітер може бути: теплим, холодним, поривчастим, ураганним, морозним, сильним, слабким. Він може бути всюди, незалежно місто це чи село, річки або гори, моря або океани.

Вітер виникає через те, що деякі ділянки землі прогріваються нерівномірно, утворюючи тим самим тепле або холодне повітря. Дме вітер з області високого тиску в низький, тобто полюса землі це область високого тиску, а екватор, полюс низького тиску. З південного напрямку землі вітер дме наліво, з північного направо, відбувається це через обертання землі. Антициклон створюється при зіткненні щільних шарів повітря з менш щільними шарами, і рухаються вони повільніше.

Які бувають види вітрів

Мусони і пасати – два головних циркулюючих потоки над нашою планетою.

Пасати дмуть від тропіків, тому що вони формуються в області високого тиску і рухаються до екватора, який знаходиться в області низького тиску. І коли земля обертається, то ці вітри починають дути в південному напрямку. Країни, які найбільше перебувають під впливом вітрів пасатів це Південна Америка, Австралія, вітри, які утворюються там над океанами, приносять дощі практично цілий рік. У Північну Африку вітри дмуть з центру Азії, тому вони завжди жаркі і сухі. Таким чином, у напрямку вітру можна зрозуміти, звідки взялася знаменита пустеля Сахара. Вітри, які дмуть звідти завжди сухі, не приносять вологу.

Мусони – це мінливі вітри. Вони дмуть в певну пору року, звідси і отримали свою назву (з арабської Мавс – пора року). Влітку мусони дмуть з моря на сушу, взимку навпаки відбувається це через те, що на материку в теплу пору року повітря швидко нагрівається, розширюється і піднімається, утворюючи область низького тиску. А в цей час над океаном повітря прогрівається повільніше, тим самим виходить, що вітер починає дути на сушу, приносячи вологе повітря і дощі. Взимку все відбувається навпаки, океан остигає повільніше, на ньому утворюється область низького тиску, яка зустрічається з областю високого тиску, що йде з материка, тому мусон, який приходить з океану буде холодний і сухий.

Бора – це сильний, різкий, шквалистий вітер, який навіть при низькій температурі рухається з сильною швидкістю. В основному цей вітер приходить з вершин гір і спускається ближче до водойм, озер, морів і може протриматися кілька днів. Власне через те, що гори розділяють місцевості і утворюється вітер бору, різниця між температурою вітру і температурою, що утворюється над водоймою змушує вітер рухатися ще сильніше. Нерідко з вини цих вітрів відбуваються аварії кораблів.

Фен – це вид вітрів трохи схожий з вітром бору. Фен також рухається з гір на узбережжя при його достатньо високій швидкості це теплий, легкий вітерець. Найчастіше такий вітер переважає в гірських місцевостях, і завдяки подуву фена тануть сніги, сходять лавини, відбувається високе випаровування вологи.

Бриз – це вітер, що дме з боку водойм озер, морів. Його напрямок безпосередньо залежить від температурних перепадів, тому він може циркулювати і міняти свій напрямок кілька разів в день. В основному денний бриз рухається з боку водоймища на сушу, вночі, навпаки, з остиглого узбережжя в бік води.

Торнадо – іншими словами це смерч. Через сильну різницю атмосферного тиску утворюється воронка. Утворюється воронка під купчастими дощовими хмарами і спускається до самої землі. Рухається торнадо з величезною силою і швидкістю, втягуючи і руйнуючи все на своєму шляху. Так само при русі можна почути сильний гул і рев. Потужність цього вітру настільки сильна, що він з легкістю піднімає в небо машини, будинки, та інші важкі предмети.

Суховій – це жаркий вітер, дме найчастіше в рівнинних, степових і пустельних зонах. Тривати він може кілька днів і через сильно високі температури при низькій вологості місцевості, він сушить повітря, пересушує ґрунт, що погано позначається на родючості землі. А при тривалих суховіях і зовсім настає посуха.

Зефір – приємний, теплий, легкий вітерець, що приносить вологу і отримав свою назву від давньогрецького бога Зефіра, який дув на території Середземномор’я. Спостерігається цей вітер найчастіше влітку, і він може бути як теплим і легким, так і прохолодним зі зливними дощами.

Про автора

admin administrator