Що таке засоби мови

Авторadmin

Що таке засоби мови

Що таке мова?

Мова належить до так званих вторинних систем. Вона існує не сама по собі, а в людському суспільстві, похідним від якого є. Водно­час мова — один із факторів самоорганізації суспільства і невід’ємна ознака таких спільнот, як рід, плем’я, народність, нація,

Мова існує у свідомості членів суспільства, реалізується в про­цесах мовлення і «консервується» в результатах цього мовлення (у ска­заному, написаному).

З матеріального погляду в мові немає нічого, крім звуків, які комбінуються у слова, речення тощо. За цими комбінаціями окриваєть­ся величезний світ значень. Саме в них відображені знання народу — носія мови — про світ, його структуру, ставлення людей до нього. «Мо­ва народу— це його дух, і дух народу — це його мова» (В. фон Гумбольдт). У ній акумулюється духовна енергія народу. Вона є головною ознакою і символом нації.

Через мову ми пізнаємо світ. Наївно вважати, що кожен з нас приймає світ безпосередньо, «таким, як він є». Насправді наше спри­йняття світу відбувається крізь призму нашої мови.

Підкреслимо, що в кожного народу «мовна картина світу» своя, не­повторна. Наприклад: ми в природі чуємо тільки ті звуки, які є в нашій мові (р-р-р, ш-ш-ш, ку-ку, ку-ку-рі-ку, гав-гав, няв, дзень, зрусь, хляп тощо). В інших народів ці звуконаслідування звучать зовсім по-іншому.

Весь світ ми розділяємо так, як це змушує нас робити структура нашої мови, у якій зафіксовано досвід усіх попередніх поколінь різних епох. Тому зникнення будь-якої мови — це незамінима втрата, яка збіднює людство в цілому.

Мова — засіб самопізнання народу, форма існування надбудови в усіх її виявах.

Мова — найважливіший засіб спілкування людей, тобто засіб вираження і передавання думок, почуттів, волевиявлень. У цій релі людська мова має універсальний характер: нею просто передавати все те, що виражається, наприклад, мімікою, жестами чи дорожніми знака­ми, тоді як кожен із цих засобів спілкування не може конкурувати у вираженні з мовою.

Мова — це засіб формування, оформлення та існування думки: без називання нема думання, осмислення реальності.

Мова — це система знаків, матеріальних за своєю природою і соціальних за змістом та функціями. Кожен елемент мови має свою зна­чимість лише в єдності та взаємозв’язку з іншими елементами. Тому будь-яке насильство над окремим елементом негативно позначається н і мові в цілому.

Мова — явище суспільне. Вона виникає, розвивається, живе і функціонує в суспільстві. Між мовою і суспільством існує взаємний зв’язок: не тільки загибель суспільства призводить до загибелі мови, але й загибель мови веде до зникнення суспільства, що не вберегло свою мову.

Мова — не тільки витвір історії суспільства, вона й активний чин­ник цієї історії: не тільки об’єкт, а й суб’єкт історії.

Художні засоби у таблицях

Інформація про всі художні засоби, подана у вигляді таблиць пригодиться всім, хто вивчає тропи, теорію літератури чи детально аналізує поетику певних творів. У трьох таблицях ми намагалися передати максимум корисної інформації. Нижче подано інші наші матеріали цієї тематики.

№1

НазваВизначенняПриклад
ЕпітетХудожнє означенняПрощавайте, сині гори, білії сніги.
АлегоріяЗображення відокремленого поняття через конкретні предмети та образи.Грім розсердився..
ПорівнянняЗіставлення двох предметів або явищ із метою пояснити один з них за допомогою іншого.«Москва, як ріка, загасає …»
ІроніяПриховане глузуванняЦе правду ви кажете, пане! Усі босоногі й голодні — П’яниці, ледащо, злодії І люди ні на що не годні..
МетоніміяЗближення, зіставлення понять за суміжністю позначуваних понять, коли предмет чи явище позначають за допомогою інших слів і понять.золото у вухах (замість: золоті сережки чи сережки з золота)
ГіперболаХудожнє перебільшення, яке використовується, щоб підсилити враженняшвидкий як блискавка, блискавичний
МетафораПриховане порівняння, побудоване на подібності або контрасті явищ, у якому слова “як”, “начебто”, “немов” відсутні, але припускаються.вечір-мулат підійшов до порога.
Риторичні питання, окликиПосилюють увагу читача, не вимагаючи від нього відповіді«Хто тільки не проклинав станційних наглядачів, хто з ними не лаявся!» (О. Пушкін)
АнафориЄдинопочатокХоч раз.
Хоч раз ти повинен відчути,
Як тяжко рветься на цій землі
Древнє чоловіче коло,
Як тяжко зчеплені чоловічі руки,
Як тяжко почати і зупинити…
ЕпіфориЄдність кінцівок— У тебе задовгі руки, — сказав Прокруст, —
Відрубаємо — і ти будеш щасливий.
— У тебе задовгі ноги, — сказав Прокруст, —
Відрубаємо — і ти будеш щасливий.
ГрадаціяСвоєрідне угруповання визначень або за нарос­танням, або за ослабленням експресивно-емоцій­ної сили“Зросте любов моя, всякчас нова, Люблю ніжніше, мовчки, до нестями”;
АнтитезаПротиставленняТак, тут це все було: і жага до вбивства і жага до любові. (Chr. Wolf, «Kasandra»)
ІнвективаРізке обвинуваченняЯ.Савченко “Репліка” (реп-батл)
ПанегірикРізке звеличенняпохвальна промова на урочистих усенародних зборах
ІнверсіяПорушення узвичаєного порядку слів, перестанов­ка частин фрази.Життя ще довге перед мною, Я молодий, я ще й не жив… Чого ж горючою сльозою свою я пісню окропив?
АлітераціяПовторення приголосних звуківТінь там тоне, тінь там десь…
АсонансПовторення голосних звуківІ день іде, і ніч іде.

Назва

Характеристика

Приклади

Прикметник, дієприкметник: «щастя золотого», «стежки, скриті, інтимні», «грім залізний», «синь прозора», «гори найсвятії», «невсипущий мозок», «прив’ялі діброви», «втомлена пісня», «береза плакуча», «світе вольний, несповитий»;

Ор.В.: «горами хвилі підійма»;

Стверджувальна форма: «…дівчинонька така гарна, як зіронька»;

Заперечення: «ой то не зоря — то дівчина моя»;

Назва

Характеристика

Приклади

Оклик: «Село! Село! Веселі хати!»;

Анафора – повторення слова чи словосполучення на початку речення або віршованого рядка, єдино початок: «Може, то тільки легенда… Може, то казка знадлива… Може, то відьма-гарячка… Може, і в сніжних пустелях…»

Про автора

admin administrator