Що відбувається з організмом під час купання в ополонці

Авторadmin

Що відбувається з організмом під час купання в ополонці

Чи купатися в ополонці на Водохреще: користь та шкода

Хрещення є одним з найважливіших обрядів для православних християн і нагадує про хрещення Ісуса у водах Йордану. Щорічно віруючі відзначають це свято 19 січня і цього дня традиційно занурюються у ополонку.

Кому корисне купання на Водохреще

Хрещенські купання загартовують організм. А про те, наскільки це корисно для організму, ми знаємо з самого дитинства. Організм отримує в такий спосіб “щеплення” від стресу. І він не так болісно реагує на перепади температур у майбутньому.

Загартовані люди хворіють на ГРЗ та грип набагато рідше. При загартовуванні імунітет підвищується. А також проходять не дуже серйозні, але хронічні захворювання. Крижана вода відкриває резервні сили організму. Температура тіла після купання підвищується. Таким чином гинуть віруси, мікроби та навіть клітини.

Несподіваний холод також змушує кров швидко приливати до шкіри. Відповідно в момент занурення капіляри, вени та артерії посилено працюють, що покращує циркуляцію крові.

Багато вчених стверджують, що хрещенська традиція благотворно впливає на здоров’я людини. Під впливом низьких температур виділяються корисні гормони та зміцнюються стінки судин.

Кому протипоказані хрещенські купання

Водночас лікарі відзначають низку протипоказань до таких процедур для людей, які мають хронічні запальні захворювання. Категорично не рекомендують медики занурюватися в ополонку при отіті, гаймориті, а також бронхолегеневих та серцево-судинних хворобах. Також небажано заходити у крижану воду людям з остеоартрозом, із часто рецидивуючим остеохондрозом хребта, захворюваннями центральної нервової системи. Будь-яка гостра патологія теж виключає купання в ополонці.

Фахівці також рекомендують не пірнати в холодну воду людям без ретельної підготовки, оскільки вплив низької температури води може спричинити холодовий шок. В результаті у людини може різко підвищитися артеріальний тиск, з’явитися паніка, прискорене дихання, гіпервентиляція легень та сильне переохолодження. Але найнебезпечніше те, що холодовий шок може спровокувати зупинку серця.

Лікарі категорично забороняють купатися в ополонці людям:

  • з ЛОР-захворюваннями;
  • схильним до захворювань легеневої системи;
  • які мають проблеми із зором та серцево-судинною системою;
  • тим, хто зазнав травм голови;
  • страждаючим невритами, епілепсією, хворобами сечостатевих шляхів;
  • з діагнозами: виразка, гепатит та холецистит;
  • жінкам із гінекологічними проблемами.

Правила хрещенських купань

Для запобігання нещасним випадкам, травмам під час участі в обряді християнського свята необхідно дотримуватися деяких правил:

  • здійснювати занурення лише у спеціально обладнаних купелях;
  • не занурюватися у крижану воду у стані алкогольного сп’яніння;
  • новачкам краще не здійснювати плавальних рухів;
  • не пірнати в ополонку безпосередньо з льоду і вперед головою;
  • не перебувати у водоймі більше 1 хвилини;
  • за 2 години до купання слід щільно поїсти;
  • після купання слід розтерти себе махровим рушником і вдягнути сухий одяг.

Під час хрещенських купань також не рекомендується занурюватися в ополонку без представників служб порятунку та медичних працівників. Не варто залишати під час купань дітей без нагляду дорослих. Приводити із собою собак та інших тварин також не рекомендується.

Ризики купань на Водохреще

За статистикою, у першу добу після хрещенських купань у лікарнях зростає кількість пацієнтів, які перенесли інфаркт та інсульт. У зв’язку з цим купання категорично протипоказане людям із захворюваннями серцево-судинної та нервової системи, а також із хворобами дихальних шляхів, із захворюваннями шлунка та носоглотки.

Також перед зануренням потрібно переконатися, що рівень артеріального тиску в нормі. Потім потрібно розтертися і побути на повітрі. Не слід пірнати в ополонку вперед головою, так як це може призвести до різкого спазму судин головного мозку.

Крім того, не рекомендується купатися в ополонці дітям, вагітним жінкам, а також людям похилого віку. Купання у крижаній воді може стати причиною розвитку судом та втрати свідомості.

ДУМКА ЕКСПЕРТУ

Лікар-кардіолог, кандидат медичних наук Олександр Баранов вважає, що у разі правильної підготовки до хрещенських купань, жодних ускладнень занурення в ополонці не спричинить.

– Що відбувається, коли організм занурюється в крижану воду – холодові рецептори, які розташовані у шкірних покривах, починають посилати імпульси в головний мозок – так званий “гіпоталамус”. Це утворення в головному мозку, яке важить всього 4 кг, але воно дуже важливе для організму, оскільки управляє практично всіма функціями та системами організму. Тоді відбувається боротьба організму з шоковою ситуацією, організм відчуває позитивний стрес і потім включаються захисні резерви стимулюючої імунної системи з усіма наслідками, – говорить Баранов.

Купання на Водохреще: навіщо пірнати в ополонку і чи варто це робити

Купання на Водохреще – давня традиція, яка широко поширена в Україні та деяких сусідніх країнах. Щороку віруючі випробовують своє тіло та дух, занурюючись у льодяну воду. Дехто негативно ставиться до такого екстриму, а дехто, навпаки стверджує, що купання на Водохреща надзвичайно корисне. Гід Онлайн розповідає, що означає традиція пірнати в ополонку на Водохреще і чи безпечно це робити.

Звідки пішла традиція купатися в ополонці на Водохреще?

Фото: pixabay.com

Масове купання в ополонці присвячене святу Хрещення Господнього. Згідно з Євангелієм, Іоанн Хреститель провів обряд хрещення Ісуса Христа в річці Йордан. Під час обмивання на Ісуса зійшов Святий Дух у вигляді голуба. При цьому прозвучав голос Всевишнього: «Це Син Мій улюблений, у якому Моє благовоління». Таким чином Іоанн показав людям, що Ісус є Месією, який прийшов на землю врятувати людство.

Вперше про традицію купання в ополонці на Водохреще згадується у середині XIX століття у тогочасній Російській імперії, проте масове поширення вона набула вже після розпаду СРСР. Варто зазначити, що купання в ополонці – це суто народна традиція, про яку немає ніяких згадок у богословів. Нічого не сказано про неї і у доктринальному вченні православної церкви.

Згідно з традицією, у Хрещенський Святвечір освячували купіль у храмі, а 19 січня батюшка освячував водоймища. Після того, як закінчувалася церковна служба, люди хресною ходою йшли до ополонки і після молитви занурювалися в воду. Це символізувало очищення від гріхів. Окрім купання, було прийнято набирати воду з ополонки та зберігати її цілий рік в домі. Така вода вважалася цілющою.

Чому потрібно пірнати в ополонку на Водохреще?

Фото: pixabay.com

В цілому лікарі застерігають від таких екстремальних водних процедур, адже вони несуть загрозу для організму. Особливо це стосується непідготовлених людей. Проте можна виділити й декілька корисних ефектів від купання в ополонці на Водохреще:

  • Загартовування організму. Згідно з науковими дослідженнями, купання у крижаній воді сприяє зміцненню імунітету. Під дією стресу від холодної води організм починає краще переносити низькі температури та стає стійкішим до таких захворювань, як ГРВІ та застуда.
  • Зміцнення судин. При раптовому охолодженні кров швидко приливає до шкіри. Таким чином, під час занурення капіляри, вени та артерії починають працювати у «посиленому режимі», що покращує кровообіг.
  • Покращення настрою. Багато хто з «моржів» відмічав, що занурення в льодяну воду сприятливо впливає на їхній настрій та самопочуття. Скоріш за все, це пояснюється тим, що надниркові залози під час стресової для організму ситуації виробляють ендорфіни – гормони щастя.
  • Спалювання калорій. Під час занурення організм витрачає всі сили на збереження тепла. Для цього йому потрібно чимало енергії. Згодом витрачена енергія компенсуватиметься за рахунок жирових відкладень. Тому якщо ви не боїтеся холодної води та хочете скинути зайві кілограми – можете вдатися до такого методу.

У чому купатися на Водохреща жінці та чоловікові?

Фото: pixabay.com

Згідно з традицією у Йордані занурюються у воду у довгій білій сорочці. Проте для нашого клімату такий одяг не занадто підходить. Одяг варто підбирати такий, щоб він не сильно заважав при зануренні, та його можна було швидко зняти, адже при мінусовій температурі він дуже зразу ж покривається льодяною кіркою та додатково охолоджує тіло.

Чоловікам рекомендується вдягнути спеціальні плавки – сліпи чи брифи. Вони виконані із щільного матеріалу та повністю відкривають стегна. Також це можуть бути короткі шорти (вільними або обтягуючі). Вони не заважатимуть рухатися в воді та прикриють все, що потрібно.

Жінкам слід особливо ретельно підійти до вибору одягу для купання у ополонці, адже він не має бути відвертим. Краще всього вдягти роздільний купальник не яскравого кольору, без додаткових деталей та прикрас.

Також не забудьте взяти з собою рушник, халат та теплий одяг (бажано з натуральної вовни), який допоможе вам зігрітися після того, як ви вийдете з води. Для того щоб не промочити волосся, можна скористатися гумовою шапочкою.

Кому не можна купатися в ополонці?

Занурюватися в купіль можуть лише здорові люди. Якщо ви маєте якісь проблеми зі здоров’ям, від купання краще утриматися. Якщо ж ви дуже хочете прияти участь у цій народній традиції, необхідно проконсультуватися з терапевтом.

Існують такі протипоказання до купання у холодній воді:

  • серцево-судинні захворювання, у тому числі гіпертонія;
  • порушення нервової системи;
  • інфекційні захворювання;
  • гінекологічні запалення;
  • загострення хронічних хвороб;
  • цукровий діабет;
  • надлишкова вага;
  • хвороби сечостатевої системи.

Купатися у ополонці на Водохреще також не варто вагітним, дітям та людям похилого віку, адже це може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям. Особливо, якщо температура навколишнього середовища набагато нижча нульової позначки. Також ні в якому разі не вживайте алкогольні напої перед зануренням, тому що це може спровокувати зупинку серця.

Хрещення 2020: як підготуватися до купання в ополонці

Водохреще святкують традиційно 19 січня. У цей день освячують водойми, і люди купаються в ополонках в пам’ять про те, що Ісус хрестився в річці Йордан. При цьому вважається, що захворіти в цей день неможливо, але лікарі радить все ж пройти підготовку.

Медики також говорять про те, що необхідно дотримуватися певних правил під час купання в крижаній воді. Готувати свій організм до пірнання в ополонці краще починати заздалегідь – з серпня. Але багато починають підготовку за 2-5 днів до свята.

Починати підготовку необхідно з контрастного душу. Але перед цим необхідно зробити зарядку, щоб розігріти м’язи. При цьому така зарядка повинна бути не менше 5 хвилин.

Хрещення (фото: РБК-Україна)

В душі перші дві хвилини рекомендується стояти під теплою водою, після чого потрібно перемикатися на холодну воду, але це потрібно робити поступово. При цьому обливатися потрібно починати зі ступнів, потім полити ікри, руки до ліктів і інші кінцівки.

На другий день потрібно збільшити час під холодною водою. На цей раз бажано стояти під душем повністю. Але під холодною водою не потрібно знаходиться більше 5-7 хвилин. При цьому температура води повинна бути не нижче 15 градусів.

Після повноцінного контрастного душу потрібно розтертися теплим рушником і одягнути халат разом із шкарпетками. Знаючі люди радять на другий день загартування ходити по снігу босими ногами, але потрібно швидко рухатися.

Кому не можна купатися на Водохреща у холодній воді

  • людям з хворобами серця і судин;
  • вагітним жінкам;
  • людям з температурою вище 37 градусів;
  • людям з хронічними захворюваннями сечостатевої, дихальної систем і носоглотки;
  • людям, які страждають епілепсією і нервовими захворюваннями;
  • людям з різними хворобами, включаючи діабет, туберкульоз коньюктівіт і т.д.

Про автора

admin administrator