Скільки можна купити одиниць зброї

Авторadmin

Скільки можна купити одиниць зброї

Оружие для населения. Что и как можно легально купить в Украине?

Проведене наприкінці травня опитування серед 1,7 млн користувачів застосунку “Дія” показало , що 59% українців підтримують вільне володіння короткоствольною зброєю. Категорично проти цього виступили 22% респондентів.

Ці дані лише підтвердили результати проведеного 16 травня опитування соціологічної групи “Рейтинг”. Відповідно до нього, легалізацію вогнепальної зброї підтримують 58% українців.

У лютому 2021 року таке право підтримували 23% респондентів, а на початку війни у 2014 році – лише 13%.

Коли йдеться про легалізацію зброї в Україні, то маються на увазі пістолети та інша короткоствольна зброя. Мисливську гладкоствольну зброю придбати можуть усі, кому виповнився 21 рік, а нарізну – з 25 років.

Після 24 лютого вимоги для отримання дозволу на носіння та зберігання зброї спростилися. Разом із зміною ставлення українців до вільного володіння зброєю та початком великої війни значно підвищився попит на неї. Зросли і ціни.

Чим озброюються українці

Після початку великої війни попит на зброю суттєво зріс. За словами голови Української асоціації власників зброї Георгія Учайкіна, до 24 лютого в Україні більше купували гладкоствольну мисливську зброю. Зараз найбільший попит на нарізну.

Найпопулярнішими є цивільні версії автомата Калашникова та американських М4 (сімейство вогнепальної зброї, що походить від ранніх версій M16 , заснованих на оригінальному AR-15 ).

Цивільна версія повністю повторює армійські зразки і відрізняється лише тим, що не стріляє автоматичними чергами. Таку зброю купують переважно для потреб фронту, тероборони та для власного захисту в умовах війни.

“Зараз зброю купують переважно військові, часто – одна людина для всього підрозділу. Попит змінився: замість суто мисливських зразків купують зброю для виконання тактичних завдань.

Ідеться про цивільні варіанти армійської зброї та високоточну зброю – снайперські гвинтівки для ураження цілей на великих дистанціях”, – зазначає менеджер магазину зброї “Сафарі Україна”.

Примітно, що попит на таку зброю почав зростати ще за два місяці до початку великої війни.

За майже шість місяців великої війни ціни на зброю суттєво зросли. “Якщо до війни найдешевший зразок на базі AR-15 коштував 28 тисяч гривень, то зараз – не менше 62 тисяч гривень”, – зазначають у “Сафарі Україна”.

Привид Третьої світової. Як Росія та Китай змусили переозброїтись увесь світ

За словами Учайкіна, вартість зброї підвищилася на 70-100%, а на окремі зразки – більш ніж удвічі. Це відбулося не лише через збільшення попиту. Важливими факторами стали падіння курсу гривні та зміна логістики.

Річ у тім, що більшість зброї в українських магазинах імпортна. Вона потрапляла в Україну морем або авіатранспортом. Зараз залишився лише сухопутний шлях.

“Дефіциту на ринку немає. Зброю завозять у тих же обсягах, що і до війни, хоча потреба значно зросла. Навіть ті люди, які раніше не задумувалися про придбання зброї, погоджуються, що зброя має бути”, – зазначає голова асоціації.

Зброя українського виробництва, наприклад, цивільні модифікації автомата Калашникова, удвічі дешевша за американську, але після початку великої війни вона зникла з продажу, придбати її можна лише на вторинному ринку.

“Виробників зброї в Україні мало, вони не здатні забезпечити попит. Усі виробники якісної зброї працюють лише на забезпечення потреб ЗСУ. На цивільний ринок вона майже не потрапляє”, – пояснює Учайкін.

Оформити дозвіл на зброю стало простіше

Після початку великої війни з’явилися три документи, які дозволяють використання і спрощують отримання дозволів на володіння вогнепальною зброєю українцями.

1 березня МВС видало наказ , відповідно до якого держава впродовж доби видає цивільним особам бойову зброю за умови участі в територіальній обороні. Для цього достатньо подати письмову заяву та документ, що посвідчує особу.

Отриману зброю та боєприпаси до неї після завершення воєнного стану потрібно повернути в поліцію.

Наказ МВС частково дублює ухвалений 3 березня закон “Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України”.

Він дозволяє громадянам використовувати всі наявні в них види зброї проти російських агресорів і звільняє людей від відповідальності за її застосування проти окупантів.

7 березня МВС затвердило “Порядок отримання вогнепальної зброї та боєприпасів цивільними особами, які беруть участь у відсічі та стримуванні збройної агресії Російської Федерації та/або інших держав”.

Саме цей документ спростив дозвільні процедури для тих, хто хоче легально придбати вогнепальну зброю.

“До поліції необхідно подати заяву та копію документа, що посвідчує особу, отримати дозвіл на придбання зброї, придбати її, подати ті ж документи та отримати дозвіл на зберігання та носіння”, – каже адвокат Integrites Микола Єрема.

Видача дозволів під час воєнного стану не повинна перевищувати два дні. Щоправда, бути власником зброї, оформленої таким способом, можна лише протягом дії воєнного стану та не більше десяти днів після його скасування.

Далі у її власника є два варіанти: продати або оформити повноцінний дозвіл на три роки на підставі наказу МВС .

Українська зброя. Що продає і що купує Україна на ринку озброєнь

Тут з’являються вимоги до віку: 21 рік – для гладкоствольної зброї, 25 років – для нарізної. Дозвіл на придбання і дозвіл на носіння та зберігання потрібно отримувати окремо.

“Для отримання дозволу на придбання зброї до заяви та копії документа, що посвідчує особу, додаються картка-заява встановленої форми, медична довідка, довідка про вивчення матеріальної частини зброї та правил поводження з нею, а також платіжний документ за надання відповідної послуги”, – пояснює адвокат.

У мирний час для отримання дозволу на носіння та зберігання вогнепальної зброї до поліції потрібно подати заяву, дві фотокартки, дублікат дозволу на купівлю з відміткою магазину про її продаж або переоформлення, договір страхування, довідку про експериментальний відстріл (крім мисливської гладкоствольної) та заплатити за надання дозволу.

Під час дії воєнного стану документи оформлюють значно швидше.

“Дозвіл на зброю зараз отримати набагато простіше. Раніше ця процедура тривала приблизно три тижні, зараз можна впоратися за три-пʼять днів”, – зазначає голова Української асоціації власників зброї.

У всіх випадках дозволи не отримають ті, хто мають судимості за тяжкі злочини та деякі види адміністративних правопорушень, зокрема, пов’язані з обігом зброї, а також люди з медичними протипоказаннями.

У мирний час після подання всіх документів поліція видає дозвіл на носіння та зберігання вогнепальної зброї впродовж місяця. Термін дії дозволу – три роки з можливістю продовження.

“Короткоствол” лише на чорному ринку

Учайкін каже, що під час війни збільшився попит на короткоствольну зброю, зокрема на пістолети. Проте вона недоступна для широкого загалу. Відповідно, весь попит переорієнтований на чорний ринок.

” Закон про зброю лежить у Верховній Раді, правки узгоджені, суспільство висловилося однозначно щодо норм закону. Пістолети потрібні для самозахисту в умовах прогнозованого зростання рівня злочинності”, – вважає голова асоціації.

На його думку, злочинність зростатиме синхронно із зростанням рівня безробіття. Перша хвиля очікується восени.

Без “Армат”, навігації та безпілотників: як санкції демілітаризують Росію

За словами Учайкіна, на чорному ринку можна придбати будь-який пістолет, автомат чи навіть гранатомет.

Швейцарська компанія Small Arms Survey у звіті за 2021 рік зазначала, що в Україні на чорному ринку нараховуються 4-4,5 млн одиниць незареєстрованої зброї.

“За моїми відчуттями, з початку активної фази війни щонайменше мільйон “стволів” опинився на чорному ринку.

Якщо наші хлопці вдало вполювали рашистський підрозділ і викладають відео, де лежать “орки” і поруч нема автоматів, то ця зброя вже потрапила на чорний ринок.

Боротися з цим адміністративними методами неможливо, бо це бізнес-процес. Якщо у воюючій країні є попит, то не забариться й пропозиція. Структури, які мають з цим боротися, просто будуть куплені.

Простіше знизити попит, надавши людям можливість у законний спосіб купувати те, що їм потрібно”, – вважає Учайкін.

Виробництво зброї в Україні

Навіть після перемоги України попит на зброю перебуватиме на високому рівні, тому ця галузь може бути інвестиційно привабливою. Однак для її ефективного розвитку держава повинна гарантувати правила гри.

В Україні небагато виробників зброї, її переважно випускають для державних силових структур. Деякі компанії виготовляють мисливську, спортивну і травматичну зброю.

З 2014 року в Україні не з’явилося жодного нового виробника вогнепальної зброї. Хоча з’явилося багато виробників супутньої продукції: амуніції, аксесуарів для зброї, одягу, бронежилетів, плитоносок, кровоспинних турнікетів.

Зброя в приватних руках: як держава поступається бізнесу на ринку озброєнь

“Спочатку мають прийти великі підприємства із сучасними технологіями. Ми безнадійно відстали в розвитку стрілецької галузі. Навряд чи маленьке виробництво зможе випускати конкурентоздатну продукцію.

Це мають бути високотехнологічні підприємства з участю світових брендів, мають бути певні пільги та гарантії з боку держави. Тоді галузь буде інвестиційно привабливою для вітчизняного та іноземного бізнесу”, – підкреслює Учайкін.

Гвинтівка UAR-10 від ТОВ “Зброяр” виготовляється з 2012 року. Чи не єдиний приклад виробництва вогнепальної зброї в Україні

Відсутність закону – головна законодавча перепона, яка стримує розвиток ринку, адже потенціал цивільної зброї значно більший, ніж потреби силових структур.

“Щоб зайшов великий виробник, потрібен ринок для реалізації продукції. До війни корупційна складова сягала 50% від обсягу коштів, необхідних для створення підприємства. І потрібні держзамовлення”, – вважає голова Української асоціації власників зброї.

В умовах війни українські заводи з виготовлення зброї можна розташувати в Польщі чи країнах Балтії, аби вони не стали ціллю для російських ракет.

“Для мене як громадянина це, перш за все, гарантії безпеки, самозахисту. Для країни – це працевлаштовані фахівці, нова потужна галузь, податки. Якщо раніше ми говорили, що це впливає на безпеку громадян, то зараз ми можемо казати, що це впливає на обороноздатність країни”, – наголошує Учайкін.

Інші привабливі напрямки для інвестицій – місця для навчання: тири, стрільбища. Також в Україні немає жодного патронного заводу. При цьому потреби української армії величезні: щодня використовуються сотні тисяч патронів.

Як придбати зброю

Усі громадяни України, цивільні, що не мають судимостей, мають право володіти:

За дозволом:

  • газовою зброєю з 18 років;
  • гладкоствольною мисливською зброєю (рушниця): з 21 року;
  • нарізною мисливською зброєю (карабін): з 25 років;
  • спецзасобами для відстрілу набоїв несмертельної дії (травматичний пістолет), окремі категорії громадян з 21 року.

Без дозволу:

  • зброєю калібром 4.5мм, або менше (пневматична, Флобера) з 16 років;
  • метальною зброєю з силою натягу не більше 20 кг. З 16 років.

Зброю без дозволу ви можете придбати у будь-який час лише показавши паспорт. Зброю на котру потрібен дозвіл, треба окремо отримати “дозвіл на придбання”, як це зробити я постараюся розповісти у цій статті.

Навігація:

  • ⚓Збираємо необхідні документи
  • ⚓Подаємо документи у дозвільну систему
  • ⚓Подовження дозволу
  • ⚓Переоформлення зброї на іншу людину
  • ⚓Бланки заяв
  • ⚓Адреси відділів дозвільної системи
  • ⚓Відділення НДЕКЦ у містах України

З чого почати?

Вам слід завчасно придбати сейф для зберігання зброї, адже на етапі оформлення документів до вас у гості може завітати дільничний інспектор для перевірки його наявності. Інспектор може сказати що сейф необхідно закріпити до стіни, або ж помешкання потрібно обладнати сигналізацією. Але таких вимог до фізичних осіб у 🔗наказі 622 немає, лише для юридичних (магазини, виробництво та інші).

12.12. Зброя, бойові припаси до неї, основні частини зброї, пристрої та патрони до них, що належать громадянам, мають зберігатися в металевих ящиках, сейфах, спеціально виготовлених для зберігання зброї, за місцем їх постійного проживання або в місцях тимчасового перебування власників (дачних будинках тощо), про що повідомляються органи поліції. При цьому зброя, пристрої мають бути в розрядженому стані.

Тако ж вам необхідно придбати чохол для зброї якщо такого нема у комплекті зі зброєю яку ви купляєте. Це дуже важливо, адже транспортування зброї в не в “спеціальному чохлі” це адміністративне правопорушення.

Також ви можете завчасно придбати зброю. Більшість магазинів зберігають зброю, поки ви не отримаєте дозвіл та, не заберете її. Але як правило це діє тільки якщо ви внесете 100% оплати.

Деякі магазини:

  • Охота (Миколаїв, Первомайськ, Умань, Херсон);
  • Сафарі-Україна (Київ, Харків);
  • Сафарі (Харків);
  • Тактичні системи (Київ);
  • Stvol (Винниця, Київ, Львів, Одеса, Миколаїв), можна придбати зброю в кредит;
  • Ібіс (Київ, Дніпро, Львів, Одеса), можна придбати зброю в кредит.

Збираємо необхідні документи

  • Довідка про вивчення матеріальної частини зброї, правил поводження з нею, її застосування та використання. На мапі ви зможете знайти тири які проводять таке навчання за допомогою фільтру “навчання”;
  • Медична довідка за формою №127/o (медична довідка для отримання водійського посвідчення НЕ підходить). Довідку можна отримати в державних та приватних клініках (набагато швидше), рекомендую уточнювати по телефону в клініках що потрібно мати для отримання довідки. Довідка діє 3 роки;
  • Оригінал та копія договору про обов’язкове страхування цивільної відповідальності за шкоду, яка може бути випадково заподіяна третій особі — питайте у будь-якій страховій компанії, або шукайте в Гуглі;
  • Оригінал та копія паспорта (1, 2 та 11 сторінок);
  • Реєстрація (Прописка) у паспорті, або договір оренди житла з випискою на прово власності власника оселі, або виписка з реєстру про право власності на житло (іі можна взяти на роздругувати власноруч с сайта Мін’юста);
  • Копія дозволу на зброю, якщо ви вже маєте зареєстровану зброю;
  • 4 фотографії + фотографії для медичної довідки, розміром 3х4 см.
  • Довідка про несудимість – не обов’язково. Але може пришвидшити процес. Можна замовити безкоштовно.

Окрема довідка від нарколога не потрібна. Довідка про несудимість також не обов’язкова, але інспекторам все одно потрібно її робити для вас, тому в деяких ситуаціях вас можуть попросити її зробити самостійно щоб пришвидшити процедуру. Всі обов’язкові документи перечислені в 🔗наказі 622 розділ 12.2.

Подаємо документи у дозвільну систему

З цим пакетом документів ви звертаєтесь до районного (пневматична, гладкоствольна зброя) або міського чи обласного (нарізна зброя, травматична) відділу Дозвільної системи, адреси відділень у своєму місті ви зможете подивитись в ⚓розділі в кінці статті.

Уже на місці вам необхідно буде заповнити дві заяви на отримання дозволу і подати їх разом з усіма документами. Бланки та зразки ви отримаєте на місці. Або можете роздрукувати їх та заповнити заздалегідь, ⚓ самі бланки тут.

Після того, як ви подали інспектору весь пакет документів, вам видадуть квитанції на оплату обов’язкових платежів:

  • за оформлення документів;
  • за реєстрацію/перереєстрацію однієї одиниці зброї;
  • за бланк на придбання зброї;
  • за бланк на зберігання зброї, за переоформлення зброї з одного власника на іншого (у разі необхідності, якщо у вас є дозвіл на цей тип зброї то ви можете просто вписати наступну одиницю туди).

Орієнтовна вартість обов’язкових платежів за послуги Дозвільної системи — близько 600 грн, це як офіційні збори, так і приблизні затрати на збір документів. Суми офіційних зборів затверджує Кабмін, детальніше тут. Вам необхідно оплатити усі квитанції, після чого повернути їх інспектору. Не рекомендую брати їх з інтернету, за останні 6 років реквізити встигли помінятися декілька разів.

Також одразу ви можете замовити дозвіл не на одну, а на декілька одиниць зброї. Та хочу нагадати що в Україні ви можете володіти не обмеженою кількістью одиниць зброї 🔗наказ 622 розділ 12.1.

Кількість зброї, яку може мати громадянин України, не обмежена, однак власник зброї повинен забезпечити її безумовну схоронність.

Для військових документи такі ж самі.

Що далі?

Тепер у 30-денний термін співробітники Дозвільної системи зобов’язані видати Дозвіл на придбання зброї (бланк суворої звітності, так звана «зеленка»). Він має термін дії 3 місяці. За цей час ви повинні ним скористатись і придбати зброю (якщо вона передплачена, то просто оформити придбання). У разі невикористання бланка Дозволу за зазначений період, його слід повернути у Дозвільну систему. Якщо вам не вистачило часу, але наміри придбати зброю все ще залишились, ви можете звернутись до Дозвільної системи з клопотанням про подовження терміну дії Дозволу ще на 3 місяці. Так можна робити два рази.

Під час придбання зброї усі необхідні документи заповнюють працівники магазину. Після оформлення покупки ви маєте передати заповнену (ліва частина з написом “Дублікат дозволу”, це важливий момент) частину Дозволу до Дозвільної системи у 10-денний термін, гладкоствольну зброю треба взяти з собою, нарізну чи травматичну ні. Якщо в магазині вам не зробили копію вашої “зеленки” рекомендую її зробити самостійно. Коли ви здасте всі документи і будете чекати дозвіл ніяких документів що посвідчують що це зареєстрована зброя у вас не буде.

Також ви маєте законну можливість купити зброю закордоном, це не просто, але можливо. Досвід як це зробити читайте в цьому матеріалі.

Якщо ви купили нарізну зброю чи травматичний пістолет, вам необхідно разом з дозволом вивідати гільзи “відстрілу”. Якщо ви купили зброю в магазині, то в пакеті документів ви знайдете закритий конверт з відстріляними гільзами та довідкою з НДЕКЦ (Державний науково-дослідний експертно-криміналістичний центр, 🔗сайт). Якщо ви купили зброю “з рук” вам прийдеться поїхати до НДЕКЦ та зробити відстріл у них. ⚓Відділення НДЕКЦ в містах з направленням яке ви отримаєте в відділі дозвільної системи.

Після чого ви отримаєте (у 30-денний термін) постійний дозвіл на носіння та зберігання вогнепальної зброї у вигляді книжечки або пластикової картки. Наразі видають лише перший варіант. Хоч такий документ не так зручно переносити, він має переваги в тому що в нього можна додиати декілька одиниць зброї, та доволі швидко вносити зміни.

Вітаємо, тепер ви один із нас — повноправний власник зброї! Запрошуємо вас до будь-якого тиру! Який ви можете знайти на нашій мапі.

Холодна зброя

Якщо ви маєте дозвіл на мисливську зброю, ви маєте можливість купити холодну зброю, та зареєструвати її як мисливський ніж. Для цього потрібно лише прийти до магазину, дати ваш дозвіл, та купити ніж. Номер ножа запишуть в журналі, а вам видадуть окрему довідку, яку доведеться мати з собою разом з дозволом коли ви будете транспортувати ніж, або користуватися ним у межах мисливського угіддя.

Подовження дозволу

В Україні дозвіл на зброю видається на три роки. Потрібно зібрати ті ж документи що і на купівлю зброї, окрім довідку про проходженя курсів. Піти до дозвільної системи та написати заяву на продовження дозволу, взяти квитанції на оплату послуг дозвільної системи. Якщо у вас нарізна, або травматична зброя, вам прийдеться пройти відстріл зброї у НДЕКЦ, рекомендую зробити це перед візитом до дозвільної. Це нам потрібно буде зробити самостійно. Їдемо до НДЕКЦ де вашу брою оглянуть згідно інструкції, ви напишете заяву, та оплатити послуги НДЕКЦ окремо — наразі нарізної 70 грн., гладкоствольної 28 грн. Вам скажуть коли ви можете забрати зброю.

Важливий момент – ваша зброя має відповідати ГСТУ-78-002-97 та бути у чохлі.

До речі всі регіональні відділи НДЕКЦ мають доволі інформативні сайти, де ви зможете знайти бланки заяв, документів та реквізити. Раджу зайти на сайт перед тим як їхати. Лінки на сайти ви знайдете ⚓нижче, або на 🔗сайті ДНДЕКЦ.

Хочемо зауважити що термін дії має дозвіл, а не кожна вписана в нього зброя. Наприклад – у 2017 ми придбали одну одиницю нарізної зброї та отримали дозвіл на неї. О 2019 ми купили ще одну одиницю та вписали в наш перший дозвіл. У 2020 році нам доведеться продовжити дозвіл та відстріляти обидві одиниці зброї.

Переоформлення зброї на іншу людину

Власнику зброї, та людині на яку будуть переоформляти зброю, потрібно приїхати до дозвільної. У другої людини повинен бути дозвіл на купівлю зброї такого типу. Власник пише заяву про зняття зброї з реєстрації, заява може бути звичайна, або пришвидченна. Раджу завжди просити пришвидчену, так старому власнику не прийдеться приходити у друге. Друга людина пише заяву на реєстрацію зброї на свій дозвіл. Якщо це нарізна чи травматична зброя, то потрібно зробити відстрілку, не зважаючи коли її проводив попередній власни, раджу зробити відстрілку перед переоформленням. Після цього зброю оформлюють так само як при купівлі в магазині.

Також зброю можна продати через комісійний магазин, який може прийняти її у власника, та “виписати” на дозвіл іншій людині. При цьому все проходиться як купівля зброї у звичайному магазині зброї.

Якщо у вас є питання, або зауваження то прошу писати по контактах, чи в коментарях.

Бланки заяв

Бланки на реєстрацію на перереєстрацію (подовження) для м. Києва. Не знаю підійдуть вони для інших міст, але, мабуть вони типові.

Про автора

admin administrator