Склад гумусу та його властивості

Авторadmin

Склад гумусу та його властивості

Грунтовий перегній крок за кроком – роль гумусу, його утворення, цікаві факти

Humрунтовий гумус – це органічна частина ґрунту, яка утворена із залишків рослин і тварин, розщеплених ґрунтовими мікроорганізмами. Це надзвичайно важлива і природна суміш, яка благотворно впливає на структуру ґрунту. Він визначає родючість ґрунту і відповідає за правильний ріст рослин. Як утворюється гумус і чи дійсно його вплив на рослини важливий?

Якщо вас зацікавила ця тема, перевірте також, як слід здійснювати створення та догляд за газоном.

Як утворюється ґрунтовий гумус і який його склад?

Humрунтовий гумус – це природна речовина, багата різними органічними сполуками, яка утворюється в результаті біологічного розкладання рослинних і тваринних залишків. Під час цього процесу в субстраті розвиваються гриби, бактерії та безхребетні. Вони збагачують ґрунтовий гумус різними сполуками, що утворюються в результаті переробки органічних речовин. Спосіб утворення ґрунтового гумусу також залежить від рельєфу, клімату, часу та діяльності людини. Вміст гумусу в грунті та інших поживних речовин дуже важливий.

Humрунтовий гумус називається гумусом, який походить від процесу розкладання органічної речовини, званого гуміфікацією. Грунтовий перегній – це природне добриво, багате поживними речовинами та гуміновими кислотами.

Humрунтовий перегній має великий вплив на родючість та родючість ґрунту. Він благотворно впливає на правильний ріст, розвиток і врожайність рослин.

Склад гумусу залежить від органічних речовин, внесених у ґрунт. Це можуть бути природні добрива (гній), залишки врожаю (солома) або компости. Завдяки цьому ґрунтовий гумус є джерелом азоту та фосфору, а також має багатий вміст ростових речовин, таких як вітаміни та органічні кислоти. Якщо ви зацікавлені у вирощуванні абрикосів, вимоги до ґрунту яких не надмірні, прочитайте цю статтю.

Типи карієсу – наземні та водні

Земельний перегній

У ґрунті гумус зустрічається у вигляді природних скупчень гумусових речовин як у ґрунтовому профілі, так і на поверхні.

У сухому гумусі є три основні типи гумусу, характерні для лісових ґрунтів.

  • Мор – це форма гумусу, яка зустрічається переважно в ґрунтах хвойних лісів. Це кислотний перегній світлого кольору. Він має погані сорбційні властивості, а мінералізація органічних речовин повільна.
  • Модерн-це перехідна форма гумусу, характерна для дерново-підзолистих ґрунтів, змішаних лісів та гірських ґрунтів. Він складається з невеликої товщини підстилки і є помірно гуманізованим типом.
  • Мул – це форма гумусу, що утворюється в чорноземах, бурих ґрунтах та алювіальних лісах. Рунти з його вмістом виявляють високу біологічну активність. Виробляється за участі трав’янистої рослинності, безхребетних та бактерій, що переробляють залишки рослин. Ці види гумусу нейтральні і зустрічаються в орних ґрунтах.

Через вміст органічної речовини та ступінь гуміфікації існує три основні типи гумусу:

  • Перший тип характерний для підзолистих і менших ґрунтів на лісових ділянках.
  • Другий тип стосується чорноземів або буроземів. Гумусові кислоти сильно пов’язані з мінеральною частиною ґрунту.
  • Третій тип включає напівзасушливі ґрунти з обмеженою кількістю гумусових кислот.

Водний перегній

Гумус води утворюється в умовах підвищеної вологості, що перетворюється на анаеробне розкладання органічного матеріалу. Існує три основні види водного гумусу:

Гнійний перегній виникає в результаті процесу прийняття рішення про утворення грязі з торфу під час зменшення його гідратації. Це може відбуватися шляхом природного або штучного дренування та аерації. Якщо вас також цікавить вирощування малини в саду, кілька порад ви знайдете в цій статті.

Торф’яний перегній утворюється в процесі торфоутворення з частково розкладеної рослинної речовини. Найчастіше в умовах дуже сильної та постійної вологи та постійного анаеробіозу.

Гіттійський гумус складається з органічних та органічно-мінеральних відкладень, осаджених на донних відкладах.

Важливість гумусу та його роль у ґрунті

Значення карієсу

Наявність гумусу в грунті має велике значення в будь -якому субстраті. Це дозволяє обмежити втрати мінеральних сполук, що однозначно перетворюється на ріст рослин. Багатий склад ґрунту в гумусі містить легкозасвоювані поживні речовини і допомагає у розвитку рослин.

Грунтовий гумус є повністю природною речовиною і не несе жодних ризиків, які можуть бути пов’язані, наприклад, із засоленням субстрату.

Склад ґрунту важливий не тільки для розвитку рослин, але й впливає на сам грунт – його властивості та якість. Склад гумусу та його присутність сприяють формуванню відповідної структури субстрату та покращують його аерацію. Humрунтовий перегній може утримувати в кілька разів більше води, що важливо, наприклад, для піщаних ґрунтів. Цікава пропозиція для саду також вирощування смородини, і цей чагарник не має надмірних вимог.

Різнобічна роль карієсу

Вміст гумусу в ґрунті відіграє важливу роль у його родючості. Потрібно прагнути підтримувати його вміст на належному рівні шляхом використання органічних добрив, мінеральних добрив та відповідної системи оцінювання.

У грунті гумус зменшує переміщення дрібних частинок до нижніх частин ґрунту. Це також запобігає появі хвороб деяких рослин.

Цікавим фактом у процесі утворення ґрунтового гумусу є час. Залежно від місця виробництва одного сантиметра його рівня потрібно від 200 до навіть 500 років. Чорноземи містять найбільшу кількість ґрунтового гумусу.

Варто відзначити, що низький вміст гумусу призводить до зниження фізико -хімічних властивостей, а також до послаблення здатності накопичувати воду. Це пов’язано з обмеженням росту та врожайності орних та декоративних рослин. Також читайте У цій статті про вирощування персика в саду. Кількість гумусу в ґрунті може визначати успіх вимогливого вирощування.

Гумус: користь для грунту та рослин

Гумус це органічні рештки, переважно рослинного походження, які накопичуються в ґрунті. Його наявність в ґрунті є ключовим чинником для забезпечення нормального росту рослин та визначає якість та кількість врожаю.

Але чи достатньо лише перегною для здорового росту рослин? Що ще потрібно для оптимального стану ґрунту? Розкрийте таємницю процвітання рослин та врожайних культур на сторінках “Доброго господаря”!

Що таке гумус

Високий вміст гумусу в ґрунті беззаперечно впливає на якість врожаю. Ті, хто довгий час використовували виключно мінеральні добрива, вже переконалися в суттєвості гумусу.

З плином часу, навіть при наявності великої кількості мінеральних речовин, ґрунт втрачає свою поживність. Відсутність гумусу перешкоджає рослинам ефективно вбирати мінерали з ґрунту.

Така зміна ґрунтового середовища стає вкрай негативною для рослин, навіть призводячи до токсичності. Та чи існує спосіб запобігти цьому явищу?

Гумінові речовини відіграють важливу роль у покращенні структури ґрунту та його поживного стану протягом багатьох років. З’єднання гумусу відрізняються високою водопроникністю, сприяючи збереженню вологості та зменшенню ризику засихання ґрунту.

Також гумус покращує теплові характеристики ґрунту, сприяючи його швидшому прогріванню. Важливою є його роль у стимулюванні росту кореневих волосків рослин, що сприяє кращому засвоєнню поживних речовин. Це, у свою чергу, підвищує фізіологічні процеси рослин, такі як фотосинтез.

Як підтримувати кількість гумусу в ґрунті

Основою для збереження родючого гумусового шару грунту є використання органічних добрив, особливо компосту. Однак часто компосту недостатньо. Фрукти і овочі ми вживаємо в їжу, хворі рослини взагалі не можна використовувати в компості, а значить повернення у вигляді компосту дуже незначне.

Тут на допомогу приходять препарати, відомі як поліпшувачі грунту. У своєму складі вони містять, перш за все, гумінові кислоти, а також макро і мікроелементи. Особливо інтенсивні при вирощуванні рослин на грунтах, бідних на гумус і там, де багато років нехтували органічними добривами.

Покращувачі ґрунту в рідкій формі можуть бути використані як внесенням в ґрунт або розпиленням шляхом розбризкування, так і у вільно поточній формі, покращувачі висівають на поверхню ґрунту , а потім змішують з ним. Деякі з них можуть бути посіяні разом з добривами.

Покращуючи структуру ґрунту, кількість гумусу в ній і поглинаючу здатність, скорочується використання мінеральних добрив . Це важливий економічний аспект, бо часто сума на добрива в кілька разів вища, ніж на поліпшувачі. Таким чином, використання грунтових покращувачів є вкрай вигідним!

Корисно знати! Переважний час застосування гумінових сполук восени і ранньою весною.

Перегній і гумус

Як уже згадувалося на початку статті, гумус — органічні залишки, в основному рослинні, накопичені в ґрунті. Він допомагає підтримувати структуру грунту і всмоктування, але сам по собі не є «їжею» для рослин. Тільки при розкладанні гумусових речовин виходять мінерали, якими живляться рослини. Для того, щоб процес розкладання проходив правильно, необхідна наявність грунтових мікроорганізмів.

Надмірна засоленість ґрунту є токсичною для мікроорганізмів, а також використання хімічних засобів захисту рослин не мало шкодить. Часто грунтовим мікроорганізмам можуть несвідомо заподіяти шкоду.

Хоча ми використовуємо природні методи вирощування та удобрення і уникаємо «хімії», проте, наприклад, поливаємо рослини хлорованою водопровідною водою. Негативний вплив на наявність грунтових мікроорганізмів має також забруднення навколишнього середовища.

Таким чином, щоб процеси розкладання гумусу в ґрунті йшли правильно, і рослини мали достаток поживних речовин, необхідно забезпечити достатню кількість ґрунтових мікроорганізмів. Крім введення в грунт гумінових речовин, ми повинні також забезпечити правильну мікрофлору.

Можна зробити це за допомогою препаратів, що містять мікроорганізми або набагато більш ефективно поєднувати добрива з органічними речовинами і введення ґрунтових мікроорганізмів.

Що таке гумус?

Нормальний розвиток рослин, від декоративних чагарників до сільськогосподарських культур, неможливий без правильного «харчування» у вигляді органічних сполук і мікроелементів. Зі зрозумілих причин будь-якому фермеру або городнику хочеться отримати побільше врожаю на обмеженій площі землі — неоціненну допомогу йому надасть гумус. Що це таке, читайте в статті від нашого фахівця.

Гумус: склад і користь для рослин

Гумус, або гумусовий шар, — це складова ґрунту, що має природне або штучне походження і містить необхідні для життя рослин поживні речовини та мікроелементи. Гумус міститься у верхньому шарі ґрунту; його відсотковий вміст може становити від кількох десятих відсотка до 15% — при цьому саме гумус на 80-90% забезпечує нормальне живлення рослин.

Не слід плутати гумус із компостом:

  • Компост — це продукт часткового розкладання коріння, стебел, листя та іншої органіки, безперечно, багатий на корисні сполуки, але не найкращим чином засвоюваний новим поколінням рослин.
  • Гумус — це розкладений анаеробним (тобто без окислення киснем) шляхом і в такому стані повністю придатний для живлення рослин на всіх стадіях розвитку.

Найголовнішу роль у створенні гумусового шару відіграють найкорисніші кільчасті — дощові черв’яки, які не тільки переробляють перегній, а й вкрай ефективно розпушують землю. Крім того, органіка, що віджила своє, перетворюється на гумус за участю:

Гумусовий шар утворюється безперервно: черв’яки та їхні «помічники» практично без відпочинку переробляють нові органічні відходи і перетворюють їх на поживні речовини. Анаеробні процеси активізуються в теплу пору року, коли в землю потрапляє більше органічних відходів — і досить висока температура сприяє їхньому природному розкладанню.

Підвищуємо вміст гумусу на своїй ділянці

Щоб забезпечити вирощувані квіти, чагарники і сільгоспкультури достатньою кількістю гумусу, скористайтеся такими простими рекомендаціями:

  1. Збільште популяцію дощових черв’яків. Для отримання гумусу можна використовувати як вітчизняних кільчастих, так і каліфорнійську породу, що вирізняється високою продуктивністю, довголіттям і здатністю пристосовуватися до всіх видів ґрунту.
  2. Збагачуйте ґрунт препаратами, що містять корисні бактерії, які також беруть безпосередню участь у створенні гумусового шару.
  3. Регулярно вносьте органічну підгодівлю у вигляді коров’ячого або кінського гною, пташиного посліду, компосту тощо. Сильно допомагає забезпеченню ґрунту гумусом застосування сидератів — «допоміжних» рослин, що висаджуються і зрізаються перед посадкою основних сортів.

За відсутності часу або небажання возитися з послідом і компостом можна збагачувати ґрунт гумусом промислового виробництва. А щоб отримати впевненість у якості використовуваного гумусу, замовте лабораторне дослідження в «УкрХімАналізі»!

Чи достатньо родюча ваша земля?

Лабораторія «УкрХімАналіз» проводить дослідження ґрунтів усіх видів. Ми виявимо наявність і визначимо вміст корисних і потенційно небезпечних складових, зокрема важких металів і фенолів, — і надамо детальний звіт. Ми працюємо по всій Україні, від Івано-Франківська до Харкова і від Одеси до Рівного. Зверніться в «УкрХімАналіз» — дізнайтеся все про свій ґрунт!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Про автора

admin administrator