Сода з милом від борошнистої роси пропорції

Авторadmin

Сода з милом від борошнистої роси пропорції

Борошниста роса: ознаки захворювання та варіанти лікування

Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики читайте у нашій статті.

Що таке борошниста роса і які рослини вона вражає?

Борошниста роса – захворювання, яке викликається біотрофними грибами, які живляться клітинами рослин. Їхні спори розносяться в повітрі, переміщуються в дощовій воді та проростають на поверхні листя.

Зовнішні ознаки борошнистої роси

  • у саду — виноградну лозу, яблуні та груші, агрус, смородину різних видів, садову суницю;
  • на городі – томати, солодкий перець, капусту, огірки, гарбузові культури, морква;
  • у квітнику – дельфініум, троянди, півонії, петунії, хризантеми, флокси.

На кожному виді рослин своя борошниста роса. Вона не перебирається, наприклад, з троянд на огірки, зате в монопосадках грибкова хвороба швидко поширюється. Найкраще садити якнайбільше різних рослин на одній грядці, щоб посилити їхній імунітет. На таких грядках у грунті активно розмножуються сапрофітні мікроби та грибки, які перешкоджають розвитку борошнистої роси.

Виявити захворювання на рослині можна за такими зовнішніми ознаками:

  • борошнистий наліт з’являється на нижньому листі і поступово повзе вгору;
  • після стирання нальоту він поновлюється протягом кількох годин;
  • поступово білі плями буріють та розповзаються по всій рослині;
  • наліт набуває структури вати;
  • інфіковані частини рослини (листя, пагони, квіти, зав’язь) вигинаються човником і відмирають.

Маленькі чорні крапки на уражених місцях – це нові спори грибка борошнистої роси. Вони утворюються наприкінці вегетаційного періоду, обсипаються на землю і зимують у грунті до наступного сезону.

Причини появи борошнистої роси

Міцелій грибів, що викликає захворювання рослин борошнистою росою, поселяється на зиму в нирках рослин та залишках рослинності під чагарниками та деревами. Навесні спори грибків закріплюються на молодих пагонах та листі, а з настанням тепла активно розвиваються, вражаючи рослини в саду, винограднику та городі.

Ось сприятливі фактори для швидкого розвитку грибка:

  • неприбране листя, падалиця, пожовкла трава, в яких зимують спори грибка;
  • загущені посадки в саду та городі, що призводить до перенесення спор грибка повітряним та механічним способом (руками, інструментами, шлангом для поливу) на здорові рослини;
  • порушення режиму вологості (надлишок або нестача вологи);
  • недотримання графіка підживлення, що призводить до нестачі кальцію та надлишку азоту в грунті;
  • омолоджуюче обрізання більше 1/3 куща, що викликає ослаблення імунітету рослини;
  • відсутність достатнього освітлення посадок сонцем, погана вентиляція крони дерев та чагарників;
  • різкі коливання температурного режиму, підвищення вологості у спекотні дні;
  • зараження комахами-шкідниками, які знижують стійкість рослин до хвороб та переносять грибкові спори (білокрилка, попелиця, павутинний кліщ).

У закритому грунті (теплицях, парниках, оранжереях), де є підвищена вологість і температура, рослини уражаються борошнистою росою частіше, ніж на відкритій ділянці.

Як боротися з борошнистою росою на рослинах?

Боротьбу з борошнистою росою на ділянці проводьте систематично. Якщо вчасно не зупинити розвиток грибкових спор, хворі рослини заражатимуть здорові. Це призведе до того, що врожай та декоративні насадження на ділянці загинуть.

Профілактичні заходи

Як захистити рослини від борошнистої роси? Щоб не допустити розвитку небезпечної хвороби, плануйте на садово-городній ділянці нескладні заходи:

  • виконуйте санітарне прибирання ділянки від опалого листя та рослинних решток восени та ранньою весною;
  • розпушіть навколостовбурні кола та грунт під кущами восени;
  • підгодовуйте рослини фосфорно-калійними добривами за графіком та під час спалаху борошнистої роси;
  • обробляйте рослини препаратами, що містять в собі мідь;
  • вибирайте для посадки стійкі сорти овочевих культур, квітів та плодових насаджень, дотримуйтесь сівозміни.

Що краще від борошнистої роси? У період посадки та активної вегетації рослин знезаражуйте насіння, проріджуйте сходи, крони, видаляйте бур’яни, дотримуйтесь режиму поливу та підживлення, дезінфікуйте інструмент, посипайте землю золою.

Для боротьби з захворюванням використовуйте такі агротехнічні заходи:

  • обробляйте насіння овочевих та квіткових культур перед посівом у розчині марганцівки або у знезаражуючих препаратах;
  • проріджуйте густі сходи, крони, відкриваючи доступ повітря та світла;
  • пропалюйте бур’яни та косіть траву на газонах;
  • відрегулюйте режим поливу культурних рослин, не допускайте застою води у міжряддях;
  • скоротіть кількість азотних добрив до середини літа;
  • очищайте та обробляйте садово-городній інструмент після кожного застосування;
  • посипайте землю та листя рослин деревною золою протягом усього весняно-літнього періоду.

За перших ознак появи борошнистої роси видаліть уражені частини рослин і спаліть їх за межами ділянки.

Методи боротьби з борошнистою росою

Як боротися з борошнистою росою народними засобами? Ефективними засобами вважають обприскування розчином марганцівки, кальцинованої соди, молоком або сироваткою, деревною золою, настоєм бур’янів або перегною.

У період цвітіння та зав’язування плодів користуйтеся такими народними засобами:

  1. Використовуйте для обприскування плодоносних кущів розчин марганцівки (5 г. на 10 л. води), щоб змити спори грибка і призупинити їх розвиток.
  2. Обприскайте рослини розчином кальцинованої соди (50 г. на 10 л. води).
  3. Застосовуйте молоко, сироватку (1 л. на 10 л. води). Молочнокислі бактерії викликають розвиток мікроорганізмів, які витіснять спори борошнистої роси.
  4. Приготуйте настій деревної золи (1 кг. на 7 л. води) протягом доби до обприскування. Розведіть настій з водою 1:1, додайте господарське мило як прилипач і обробіть уражені ділянки.
  5. Залийте 0,5 відра подрібнених бур’янів окропом і настоювати 3-5 днів. Процідіть, обприскуйте рослини.
  6. Насипте 1/3 перегною у відро і залийте теплою водою. Перемішайте, накрийте мішковиною і настояти 5-6 днів. Обприскуйте рослини процідженим настоєм 3 рази на сезон: з появою перших ознак борошнистої роси, повторно через 7 днів, перед цвітінням.

Можна використати хімічні засоби. Чим обприскувати від борошнистої роси? Навесні до розпускання листя обробіть рослини бордоською сумішшю або залізним купоросом. На початковому етапі розвитку хвороби підійдуть біологічні фунгіциди. У період вегетації застосовуйте фунгіцидні хімічні препарати з огляду на видові особливості та ступінь ураження зеленої частини рослини. Рекомендується проводити профілактичне обприскування саду один раз на 3-4 тижні.

Захистити садово-городню ділянку від поширення борошнистої роси допоможуть профілактичні заходи та виконання агротехнічних правил щодо посадки та догляду за рослинами. Головне завдання садівників та городників — вчасно помітити підозрілий білий наліт на листі рослин і вжити дієвих заходів щодо позбавлення від небезпечного захворювання.

Борошниста роса / Powdery mildew

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 07 серпня 2023 Опубліковано: 01 лютого 2019 Перша редакція: 12 жовтня 2011 🕒 2 хвилини 👀 55852 рази 💬 4 коментарі

Загальна інформація

Це захворювання широко поширене і викликається грибком Sphaerotheca pannosa. Якщо на листках і квітках видно невеликі борошнисті плями, то хвороба якраз починає розвиватися. Багато хто просто стирають ці плями, але це не допоможе, тому що вони з’являться знову і вже більшого розміру, а колір буде сірим насиченим. Через деякий час колір стане бурим, коли грибниця стане більш щільною. Наліт може утворюватися як на верхній, так і на нижній стороні листка. Рослина перестає рости, обсипаються квітки і бутони, листя в’януть, сохнуть і опадають. Борошниста роса найкраще розвивається, якщо повітря в приміщенні досить тепле – 18-20 градусів, і при високій вологості повітря – від 65 % до 80 %.

Профілактика хвороби

Щоб це захворювання не підкосило здоров’я рослини, не зайвим буде щомісяця запилювати рослину сіркою протягом літа. Ризик захворювання значно підвищиться, якщо рослину перегодувати азотистими добривами, особливо в період появи та розкриття бутонів. Щоб зміцнити імунітет, слід проводити підгодівлю калійними або фосфорними добривами. Приміщення, бажано, частіше провітрювати, але акуратно, щоб рослину не протягло холодним повітрям.

Боротьба з борошнистою росою

Уражені бутони, квітки і листя потрібно відокремити від рослини і знищити. Кожні 6-7 днів рослину потрібно обприскувати спеціальними засобами проти борошнистої роси. Ще можна – і навіть бажано – обприскувати 1%-ним розчином колоїдної сірки; марганцівкою (на 10 літрів води 2,5 грама марганцівки); розчином з мила і соди (50 грам соди і 35-40 грам мила на 10-літрове відро) ; піввідсотковим хлорокисом міді.

Суміш антибіотиків теж непогано справляється з борошнистою росою: необхідно змішати в пропорції 1:1:1 – 250 од/мл стрептоміцину, 100 од/мл пеніциліну і 100 од/мл тераміцину.

Де застосовувати соду дачникам: 8 варіантів використання в городі

Як сода діє на мурах і чому досвідчені садівники замінюють нею магазинні засоби – дізнайтеся в матеріалі УНІАН.

Звичайну харчову соду можна використовувати для відбілювання зубів, миття посуду, чищення кухонного начиння та інших домашніх справ. Багато садівників і городників з року в рік звертаються до такого доступного народного засобу при роботі з рослинами. УНІАН розповість, як правильно користуватися харчовою содою в саду, економлячи час, сили і гроші.

Як сода діє на мурах та інших комах

Досвідчені господині борються зі шкідниками на городі саме за допомогою соди, причому, вона також ефективна і проти слимаків, гусениць, довгоносика та інших комах.

Приготуйте розчин з соди – розчиніть 2 ст.л соди в 2 літрах води. Розворушіть мурашник, вилийте зверху розчин, а потім накрийте ділянку щільним матеріалом.

Другий варіант – суха сода в чистому вигляді або змішана з цукром. Вам потрібно просто присипати мурашник содою. Якщо використовуєте в чистому вигляді – мурахи просто підуть, а якщо змішайте з цукром, то комахи покуштують ласощі і помруть від них.

Від гусениць і довгоносиків

Візьміть відро води об’ємом в 10 л і додайте в нього:

  • 2 ст. л соди;
  • 2 ст. л натертого господарського мила;
  • 10 л деревної золи (за бажанням).

Ретельно перемішайте всі інгредієнти і обприскуйте постраждалі рослини вранці і ввечері протягом 7-10 днів.

Розчиніть в десятилітровому відрі з водою 200 гр натертого господарського мила і 5 ст.л кальцинованої соди. Цим розчином обприскуйте уражені ділянки рослин вранці і ввечері протягом 10 днів.

Від слимаків допоможе суха сода або розчин, ідентичний тому, що ви робите для позбавлення від попелиці, але поливати рідиною потрібно не рослини, а шкідників.

Які рослини можна обприскувати содою

Рослини на городі часто піддаються не тільки нападу шкідників, але і різних хвороб. УНІАН підказує, як за допомогою народного засобу вирішити найбільш поширені проблеми.

Від борошнистої роси

Для того, щоб позбавити рослини від такого грибкового ураження, в відрі з 10 літрами води змішайте:

  • 10 ст. л харчової соди;
  • 1 ст. л рослинного масла.

В якості альтернативи можна використовувати кальциновану соду, тоді її кількість зменшуйте вдвічі. Обприскуйте рослини отриманим розчином два рази в день при сухій погоді.

Особливо ефективна харчова сода для помідор – вона позбавляє овочі від важкого грибкового захворювання під назвою “фітофтороз”. Досвідчені дачники радять розчинити склянку харчової соди в 10 літрах води, за бажанням можна додати 1 ст.л рослинного масла. Далі – обприскувати розчином висаджені культури, причому, народний метод ефективний не тільки для помідорів, але і для інших рослин, уражених грибком.

Боротьба з бур’янами – регулярна проблема для садівників, тому багато хто з них замість трудомістких способів використовують народний метод. Кальцинована сода підходить для боротьби з небажаною рослинністю найкраще. Вам потрібно розвести 5 ст.л кальцинованої соди в 10 літрах води і рясно полити розчином бур’яни – їх кількість на ділянці помітно зменшиться.

Сода для підживлення рослин

Якщо ви хочете, щоб овочі виросли якісними, а урожай був багатим, розчиніть розчиніть 2 ст.л соди в 10 літрах води і вилийте на кожен висаджений кущ по літру розчину.

ВАЖЛИВО : перед тим, як використовувати соду в якості підгодівлі, полийте свої рослини звичайною чистою водою.

Вас також можуть зацікавити новини:

Про автора

admin administrator