Сорт біларозу картопля

Авторadmin

Сорт біларозу картопля

Зміст:

Картопля Беллароза (40 фото) — опис сорту, посадка, догляд

Картопля Беллароза виведена німецькими вченими-селекціонерами ще 2001 року. У нашій країні він з’явився через 6 років і поступово завойовує все більшу популярність.

  1. Коротко про головне: характеристика картоплі Беларозу
  2. Врожайність та смакові якості
  3. Врожайність
  4. Смакові якості
  5. Переваги і недоліки
  6. У яких регіонах України можна вирощувати картоплю сорту Белларозу
  7. Посадка картоплі
  8. Підготовка бульб
  9. Підготовка ґрунту
  10. Висаджування в ґрунт
  11. Догляд
  12. Підгортання та полив
  13. Формування куща та обрізка бадилля
  14. Підживлення
  15. Хвороби та шкідники
  16. Відгуки про сорт
  17. Відео-огляд сорту картоплі Беларозу

Коротко про головне: характеристика картоплі Беларозу

До основних характеристик сорту відносяться:

  • Ранньостиглий – 60-70 днів від сходів.
  • Великі бульби з темно-рожевою шкіркою та світло-жовтою м’якоттю.
  • Дає найвищий урожай.
  • Кущі високі до 75 см, із міцними товстими стеблами.
  • Придатний для приготування будь-яких страв.
  • Лежкість до 99%.

Врожайність та смакові якості

Ці два показники заслуговують на високі оцінки.

Врожайність

Врожайність на 1 сотку складає приблизно 350 кг, максимально 600 кг. Кущ формує 8-10 бульб вагою 150-210 г. Зустрічаються бульби-гіганти вагою 500 г і більше.

Смакові якості

Картопля дуже смачна, столового призначення та універсального використання на кухні. Має властивість трохи розсипатися при варінні, але не сухий. Зміст крохмалю до 16%. Чи не темніє при кулінарній обробці.

Переваги і недоліки

ПеревагиНедоліки
Високий урожай та відмінний смак.У середньому уражається фітофторозом.
Має досить товсту шкірку, стійку до механічних пошкоджень.Уражається дротяником та колорадським жуком.
Високі показники лежкості – до 99%, зберігається до врожаю.
Хороша транспортабельність
Посухостійкий, не вимагає частих поливів
Можливість збирати за сезон два врожаї

У яких регіонах України можна вирощувати картоплю сорту Белларозу

Картопля сорту Белароза придатна для вирощування в усіх областях України. Але найбільшу врожайність він демонструє у південних регіонах. Там за один сезон цей сорт може дати подвійний урожай.

Рекомендується висаджувати картоплю з кінця квітня до середини травня, а збирати – до середини вересня. Завдяки високій урожайності сорт Белларозу надзвичайно популярний серед українських фермерів.

Посадка картоплі

Передпосівну обробку бульб розпочинають приблизно за місяць до посадки його у відкритий ґрунт.

Підготовка бульб

Сорт Беллроз не відноситься до тих, які можна прямо з підвалу висаджувати в поле. Щоб отримати дружні та ранні сходи, картопля потрібно прогріти та проростити. Для цього його насипають у невеликі ящики, які ставлять у тепле приміщення за температури 15-18°С. Протягом 2-3-х тижнів очі почнуть проростати. Не слід допускати появи довгих білих паростків, які при посадці легко ламаються.

Підготовка ґрунту

Грунт повинен бути пухким, добре заправленим добривом. Використовують тільки мінеральні добрива і компост, що добре перепрів, або перегній. Свіжий гній використовувати не можна.

Ділянку добре перекопують на глибину 30-35 см, розбиваючи грудки. Одночасно вносять добрива для суперфосфату 30 р на 1 кв. м., 1 відро перегною та 0,5 відра піску на ту ж площу. Потім розрівнюють граблями, і ділянка готова до висадки.

Висаджування в ґрунт

Тепер необхідно нарізати борозни чи викопати лунки під посадку бульб. Відстань між борознами для сорту Белароза з його високими стеблами збільшують до 70-80 см. Відстань між бульбами в ряду – не менше 40-50 см з тієї ж причини. У лунку або борозною можна додати трохи просіяної золи і дрібку аміачної селітри. Борозни засипати землею.

Догляд

Через 3 тижні на поверхні мають з’явитися перші проростки картоплі. Коли вони піднімуться на висоту 20 см, можна розпочинати заходи щодо догляду за посадками.

Підгортання та полив

Підгортання для кущів картоплі Белароз проводять два-три рази за сезон. Стебла у сорту досить високі, тому при поривах вітру можуть розвалюватися. Перший раз підгортають при висоті куща 30 см, другий раз перед цвітінням і через 2 тижні після цвітіння.

Сорт стійкий до посухи, але щоб отримати великі бульби, в момент посадки земля повинна вологою, так само як і перед бутонізацією. У цей момент, якщо спекотна погода, картопля треба полити. І ще раз, приблизно за місяць, за умови відсутності дощів, повторюють полив.

Формування куща та обрізка бадилля

Для кущів картоплі сорту Белароз формування не потрібно. Обрізання бадилля для сорту, що має товсту шкірку, бажане. Для таких бульб вегетація через тривалий термін визрівання поверхневого шару дещо подовжується, що для північних районів не завжди добре. Проводять обрізку в той момент, коли кущі матимуть вік близько 70 днів. Скошують не до самої землі, а залишають на гребенях верхівки завдовжки 10-15 см. Через 2 тижні можна збирати врожай.

Підживлення

Сорт Беллароза не вимагає частих підживлень. Але все ж таки за сезон підгодувати їх потрібно хоча б 2 рази. Перший раз удобрюють при появі перших сходів заввишки близько 30 см. Використовують аміачну селітру (20 г) та сульфат калію (15 г) для 1 кв.м.

Вдруге потрібно підгодувати кущі перед бутонізацією. на 1 кв. вносять фосфат калію за інструкцією до препарату та суперфосфат (15 г).

Хвороби та шкідники

Сорт Беллароза виявляє достатню стійкість до основних хвороб, що вражають картоплю.

ХворобаСтійкістьЛікування
РакВисока
НематодиВисокаУ профілактичних цілях сівозміна та сидерація
ВірусиВисока
Скручування листяВисока
ПаршаВище середньоїОбробка бульб на стадії пророщування Фітоспорином чи Максимом
Фітофтороз бульбВисока
Фітофтороз бадилляВище середньоїОбробка за листям у період вегетації Фітоспорином, бордоською рідиною.
  • Рак
  • Вірус
  • Парша
  • Скручування листя
  • Фітофтороз бульб
  • Фітофтороз бадилля

Відгуки про сорт

Майже всі городники, які вирощують Беларозу, сходяться на думці, що врожайність цієї картоплі просто відмінна. Бульби витримують посушливі дні на півдні та не гниють у землі при затяжних дощах. Величина бульб у тих картоплярів, які дотримуються всіх агротехнічних вимог, досягає настільки великих розмірів, що не вміщуються в долоні.

А ось відгук мешканки Київської області Анжели С. «Таке у нас трапляється дуже рідко. Торік у нас сталися заморозки пізно. 10 травня вночі температура впала до 0°С. Картопля виросла вже до 25 см. У наступні дні бадилля всіх сортів, у тому числі і на ділянці з Беларозою, потемніла і на деяких кущах почала відмирати. Дивлячись на картоплю, хотілося плакати. Потім за тиждень кущі почали потроху відходити, зелень хоч повільно, але відростала. Урожай, який копали восени, знизився майже втричі, порівняно з іншими роками. Але, на наш подив, на кущах Беларози заморозки майже ніяк не відбилися. Звичайно, величезних бульб не було, але середнього розміру до 100 г у кущах було чимало».

Відео-огляд сорту картоплі Беларозу

Опис, основні характеристики та переваги сорту. Деякі особливості вирощування картоплі Белароз. Радимо ролик до перегляду!

Сорт картоплі Беллароза – характеристика та опис, відгуки, смакові якості

Весняна посадка картоплі вже давно стала частиною нашого менталітету. Навіть найзапекліші противники такого дачного проведення часу рано чи пізно замислюються про виділення невеликої грядки під картоплю. Адже хоч би якою була хороша покупна картопля, власний урожай буде завжди кращим. Тим більше, що сучасна селекція надала дачникам великий вибір різних сортів цього овочу. Нижче ми розповімо про такий сорт, як Беллароз.

Опис сорту Беллароза, його походження та особливості зростання

Сорт Bellarosa родом із Німеччини, він був виведений німецькими фахівцями на початку третього тисячоліття. Також його звуть Вишенька або Europlant Pflanzenzucht GmbH.

Коли вистигає сорт Белароза

Цей різновид відноситься до категорії скоростиглої картоплі, перші бульби з’являються вже через пару місяців після висадки, підкопи ж починають робити всього через 40 днів. Стабільно високоврожайна картопля Беллароза може обдарувати кількома десятками тонн плодів із одного гектара.

Свіжозібрана картопля Белароза

Цікаво! Виростаючи в найбільш сприятливих до родючості південних умовах, ця картопля вистигає двічі протягом одного сезону. Дачники на півдні збирають цей сорт мішками у перші дні липня та вересня.

Стійкість сорту Беллароза до хвороб

Кваліфіковані городники поважають цей різновид картоплі за опір найбільш поширеним серед цієї культури хворобам, серед яких найбільш виділяють:

  • Різоктонію;
  • Вертикальні;
  • Паршу;
  • Плямистість;
  • Загнивання бактеріального типу;
  • Чорну ніжку;
  • Віруси;
  • Картопляний рак;
  • Фузаріозне в’янення.

За деякими даними, Белароза не схильна до зараження навіть цистоутворюючою картопляною нематодою золотистою.

Як виглядає рослина та її плоди

Беллароза – картопля, яка росте міцними стеблами, набираючи максимальну висоту в 75 см і випускаючи об’ємне трохи хвилясте по краях листя закритої форми. Коли підходить термін цвітіння, картопляні кущі злегка прикрашаються фіолетово-червоними середньогабаритними квітами.

Сорт Беллароза має зразково апетитний вигляд.

Один кущ може дати до десятка великих круглих плодів з масою яка коливається в районі 100-200 г. Попадаються і винятки, чия вага налічує близько 800 г. Самі бульби мають світле рожеве або червоне забарвлення і маленькі поверхневі очі.

Додаткова інформація! Товста шорстка шкірка цього виду оберігає плоди від руйнування, усередині вони пофарбовані в кремові і ніжно-жовті тони.

Де вирощують картоплю Беллароза

Спочатку для вирощування визначили східноєвропейські території, але завдяки своїй пристосованості новий вид картоплі незабаром розійшовся по околицях і далі. Він широко поширений у Молдові та Україні. В України ж картопля Беллароза особливо популярна у північно-західних, центральних та південних регіонах.

Смакові якості картоплі сорту Беллароза

Рівень вмісту крохмалю в даному сорті становить від 12 до 16%, вона має особливий солодкуватий присмак і підходить як для смаження, так і для варіння, маючи можливість послужити інгредієнтом або гарніром для будь-якої страви. Після впливу температур при готуванні має середній рівень розсипчастості.

Гурмани гідно оцінять страви з Біло роси

Зверніть увагу! Белла роса – картопля, яка виділяється з усіх інших різновидів збереженням яскравості колірного відтінку в процесі приготування.

Основні характеристики сорут Беллароза

Сорт добре почувається у зонах помірного клімату. Сходи з’являються дуже дружно, при цьому рослина виглядає гарно. Кущі досягають 80 сантиметрів, стебла прямі, листя велике. З краю лист трохи хвилястий. Цвітіння відбувається щороку. Іноді квітки можуть опадати або пошкоджуватися шкідниками. Але це ніяк не позначається на якості коренеплодів.

Призначення сорту – столова.

Белароза без проблем справляється із посухою та непростими погодними умовами. Росте на будь-якому виді ґрунту, крім важких глинистих. Сорт відрізняється непоганим імунітетом.

Головні переваги та недоліки сорту Беллароза

Картопля Біла роса має позитивну характеристику далеко не тільки за свою плодючість, швидкість утворення бульб, а й за їх смакові переваги. Він високо цінується фермерами та городниками щей за ряд інших позитивних властивостей.

Переваги

Невимогливість у догляді та стійкість до посушливих періодів не заперечують потреби дотримання правил вирощування сорту, але відкривають його для фермерів та інших зайнятих городників, які можуть дозволити собі доглядати ділянку лише у вихідні.

У місцевостях клімату середньої смуги картопля Біла роса може висаджуватись на колосальних територіях без обладнання автоматичного поливу. Вона приймає більшість видів грунту, крім грунтів з особливо щільним складом. Міцна шкірка гарантує безпеку плодів як під час їх зростання, так і при тривалому зберіганні.

Недоліки

Однак, при всіх цих перевагах, рослина вразлива перед такими найбільш поширеними садовими шкідниками як дротяник, сонечко картопляне, жук колорадський і жужелиця. Також, незважаючи на свою стійкість перед багатьма захворюваннями, при надлишку вологості картопля Беларосса схильна до фітофторозу.

Додаткова інформація! Цей сорт погано переносить нестачу освітлення, від якого залежить розмір майбутніх бульб.

Чому дедалі більше городників обирають Белларозу? Її бульби смачні, вона швидко дозріває, за рослинами легко доглядати (не потрібно додатково поливати). Цей сорт транспортується на великі відстані без особливих втрат (82-99% зберігається товарний вид). 93% лежкості.

Якщо в сезон йде багато дощів, то велика ймовірність, що рослина захворіє на фітофтороз. Коренеплоди у цього сорту ростуть не всі поряд з корінням, а деякі подалі, тому, коли їх викопують, деякі можуть зашкодити. Шкірка у сорту яскрава червона, тому в народі цю картоплю прозвали «Вишенькою». З плюсів те, що коли господарі обережно збирають та правильно зберігають урожай, втрати становлять лише 6%.

Правила догляду за сортом Беллароза

Цей невибагливий до турбот сорт в першу чергу потребує догляду за прикореневою площею грунту. Також особливу увагу у вирощуванні картоплі слід приділити її підживленню.

При правильному догляді Біла роса добре плодоноситиме незалежно від складу ґрунту.

Особливості поливу

Має високу стійкість перед посухою, Беллароза практично не потребує поливання, вона обходиться природними атмосферними опадами. Цей сорт виділяється тим, що довго здатний існувати взагалі без води.

Важливо! Щоб запобігти виникненню бур’янів, потрібно виконати мульчування.

Підживлення та внесення добрив

Більшість рано вистигаючих видів картоплі потребує добрив, це особливо актуально при вирощуванні в ґрунті з високим вмістом піску. Сорт Беллароза не є винятком. Для збагачення ґрунту застосовується борошно доломітове.

Залежно від того, на якій стадії розвитку знаходиться рослина, існує три етапи внесення підживлення. Коли кущик тільки починає з’являтися із землі, його удобрюють курячим послідом або настоем гною. Напередодні часу цвітіння рослини підгодовують розведеними золою та сульфатом калію. Коли ж цей період у розпалі, використовується поєднання суперфосфату і коров’яку.

Важливо! Підгодовуванню кущів обов’язково має передувати значний рівень атмосферних опадів або рясний полив. При внесенні добрив у сухий ґрунт може постраждати коренева система картоплі.

Підгортання та прополювання

Не можна допускати сильного застою ґрунту навколо кущів. За відсутності своєчасного розпушування доступ коренів до кисню та вологи буде обмежений. Крім того ущільнення ґрунту сприяє поширенню люблячих сусідство картоплі бур’янів. Пік розпушування посідає на першу половину сезону. Вперше ґрунт рихлять через тиждень після висадки і повторюють приблизно через той же час. Третє розпушування рекомендується влаштовувати з появою паростків на поверхні.

Посадка

Висаджувати сорт можна різними способами:

  • У грунт;
  • У солому;
  • На грядки;
  • У лунки.

Кількість врожаю від посадки не залежить.

Зібрати багато картоплі можна, якщо посадити її після гречки, вівса чи гірчиці.

Підготовка до посадки

У ґрунт рослину висаджують наприкінці квітня, якщо погода сприятлива. На півночі це може відбуватися пізніше. Перед посівними заходами бульбам дозволяють прорости, щоб швидше досягти пагонів. Підготовка включає наступні етапи:

  1. Картоплю розглядають на наявність очок. Деформований матеріал для використання непридатний;
  2. Відібрану картоплю відправляють до сухого приміщення, підтримуючи температуру на рівні 15 градусів;
  3. На підлозі розстилають поліетилен, куди єдиним шаром викладають коренеплоди;
  4. У воді розводять комплекс вітамінів та обробляють посадковий матеріал;
  5. Щойно паростки досягнуть 4 сантиметрів, можна займатися посадкою.

Посадка

Перед посадкою потрібно оглянути ґрунт, щоб зрозуміти, що він готовий до посадки. На поверхні не має бути кірки снігу, рівень вологості має бути адекватним. При стисканні земляна грудка розсипається грудками, але не стає пилом.

Відстань між рядами – 85-95 см. Інтервал між лунками – 40 сантиметрів. Глибина закладки – 17 сантиметрів.

  1. Викопують заглиблення у ґрунті лопатою;
  2. На дні поміщають натуральні добрива: лушпиння цибулі, шкаралупу яйця. Також можна використовувати синтетичні підживлення;
  3. Картоплю розкладають обережно, щоб не нашкодити паросткам;
  4. Закопують, при цьому не надто натискаючи на ґрунт;
  5. Після закінчення посадки ґрунт вирівнюють.

Як збирати та зберігати врожай картоплі Беллороза

Щоб зібрані бульби залишалися цілими, вони мають відповідати певним критеріям. На зберігання складаються невологі, здорові, очищені від паростків та земляного покриву плоди.

Відбір відповідних бульб впливає на збереження всього запасу.

Крім своєї короткої безпеки погубити й інші запаси можуть бульби, заражені різними видами гнилі і грибка. Підморожені, передавлені та сильно пошкоджені картоплини також не рекомендуються до відкладання.

У процесі зберігання дрібні розриви шкірки заростають, вона захищає внутрішній шар мікроорганізмів. Найбільш інтенсивно це відбувається в перший місяць після збирання повітряної вологості, що становить приблизно 90-95% і загальної температурі від 12 до 18 °С. Пізніше вологість рекомендується зменшити.

Оптимальна температура зберігання картоплі становить від 2 до 4 °С. Прибічники цих значень пояснюють їхню перевагу тим, що дана температура найбільш близька до необхідної для проростання та життєдіяльності бульб. У той час як поширені нижчі 0 і 1 °С, згідно з їх описом, можуть викликати дуплистість і потемніння. При температурі вище 4 ° С плоди починають пускати паростки.

Якщо ж у масі картоплі з яких-небудь причин поширені невідповідні критеріям відбору, хворі або дефектні бульби, їх відбирають. Інші, щоб уникнути поширення інфекцій, повинні зберігатися при температурі, що варіюється від 1 до 2 °С.

Особливості зберігання та лежкість сорту Белароза

Картопля Беллароза, незважаючи на короткий період дозрівання, має високі значення лежкості. Вони варіюються від 93 до 96%. Зіпсовані при зберіганні бульби зазвичай становлять трохи більше 6 % від загальної кількості. Необхідні при цьому умови не відрізняються від вимог інших видів. За відгуками городників смакові якості сорту за час його зберігання лише покращуються.

Зверніть увагу! Белароза має високий коефіцієнт безпеки. За дотримання належних умов вирощування її товарність може становити до 99%.

Врожайність картоплі сорту Беллароза

Беларозу вважають високоврожайним сортом. Одне гніздо дозволяє отримати до 10 якісних бульб.

У поодиноких випадках кущ дає і 15 коренеплодів.

В Україні її середній показник врожайності тримається лише на рівні від 200 до 320 гектарів з центнера. Найвідоміша врожайність – 385 центнерів. У південних регіонах країни можна одержати врожай двічі протягом одного сезону. У такому разі перше прибирання відбувається у липні, а друге – у вересні.

Специфіка вирощування картоплі Беллароза

Вирощування смачної картоплі сорту Беларосса починається з вибору відповідної ділянки, підготовки насіннєвих бульб, виконання порад та рекомендацій щодо посадки.

Як підготувати ділянку та насіннєву картоплю

Культура добре плодоносить на будь-яких ґрунтах, крім глинистих, але краще підготувати під посадку дренований пухкий ґрунт. Вибирають відкриту сонячну, піднесену ділянку після вирощування будь-яких культур, крім пасльонових. Картопля, помідори, баклажани, перець дають стабільно більші врожаї не більше двох років на одному місці.

Підготовка ґрунту починається з осіннього перекопування на багнет лопати з одночасним внесенням компосту, перегною або гною в кількості до 8 кг на 1 кв. м.

Навесні ґрунт перекопують повторно. Вносять мінеральні добрива з акцентом на азот або золу в розрахунку 200 г на 1 кв. м. За місяць до посадки бульби переносять з місця зберігання в тепле сонячне приміщення, перебирають, відбраковуючи екземпляри, що не пережили зиму. Далі картоплю обробляють у розчині марганцю, просушують, розсипаючи одним шаром. Відповідна температура для появи паростків – 15-18 °C.

Не рекомендується пророщувати бульби в ящиках. Нестача освітлення, недостатня циркуляція повітря в нижніх шарах бульб призводять до псування посадкового матеріалу, появи тонких, не життєстійких паростків.

Безпосередньо перед закладенням у ґрунт, слабкі, зморщені бульби замочують у розчині Циркона мінімум на 6 годин. Препарат стимулює зростання та нормальний розвиток культури.

Процесс посадки картоплі Беллароза

Для вирощування картоплі Белароза використовують цілі бульби або їх частини з очками. Агротехнічні заходи починаю проводити, коли температура ґрунту стабільно тримається на позначці не нижче 8 °C.

Щоб кущі висвітлювалися і прогрівалися протягом світлового дня рівномірно, рекомендується ряди спрямовувати з півночі на південь. Відстань між лунками витримують 30-40 см, між рядами – 70-90 см, глибина загортання – 8-10 см. Для отримання рівних, акуратних рядів використовують розмітку – по краях грядки встромляють два кілочки, з натягнутою мотузкою.

Про автора

Молодий, але досвідчений агроном із багаторічним досвідом у сфері сільського господарства. Моє захоплення роботою з землею та рослинами почалося ще з дитинства, коли я допомагав на сімейній фермі. За ці роки я накопичив велику кількість знань та практичних навичок якими хочу поділитись із своєю аудиторією.
Запрошую вас читати мої статті та використовувати ці знання для розвитку вашого господарства.

Про автора

admin administrator