Спосіб посадки картоплі за методом

Авторadmin

Спосіб посадки картоплі за методом

Зміст:

Посадка картоплі бульбами навесні: як і коли садити

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 10 серпня 2023 Опубліковано: 12 лютого 2019 Перша редакція: 12 квітня 2017 🕒 17 хвилин 👀 23116 разів 💬 0 коментарів

  • Коли садити картоплю в 2018 році
    • Посадка картоплі в березні
    • Посадка картоплі в квітні
    • Посадка картоплі в травні
    • Обробка картоплі перед посадкою
    • Пророщування картоплі перед посадкою
    • Посадка картоплі механізованою сапою
    • Посадка картоплі під лопату
    • Траншейний спосіб посадки картоплі
    • Посадка картоплі за голландською технологією
    • Посадка картоплі методом Міттлайдера
    • Посадка картоплі за методом Гюліха
    • Вирощування картоплі під горою
    • Вирощування картоплі в бочках
    • Вирощування картоплі в мішках
    • Посадка картоплі під солому
    • Посадка картоплі під плівку

    Картопля є одним з основних продуктів харчування у багатьох народів. Її значення настільки велике, що картоплю вирощують не тільки в сільському господарстві, а й на приватних городах і дачних ділянках – адже їсти картопельку, вирощену власними руками, і приємніше, і смачніше. Врожайність культури залежить від кліматичних і погодних умов, якості ґрунту і способу його обробки, якості посадкового матеріалу, своєчасності профілактичної обробки бульб і ґрунту, кількості внесених у ґрунт добрив, а також від безлічі інших чинників.

    Нашу статтю ми вирішили присвятити вирощуванню картоплі в умовах дачної ділянки та маємо намір висвітлити в ній такі питання:

    • терміни посадки картоплі в різні весняні місяці;
    • підготовка картоплі до посадки;
    • підготовка ґрунту до посадки картоплі;
    • посадка картоплі бульбами;
    • вирощування картоплі з насіння;
    • догляд за картоплею після посадки.

    Коли садити картоплю в 2018 році

    Посадка картоплі в березні

    Садять картоплю навесні, коли минуть усі заморозки, а ґрунт на глибині 10-12 см прогріється до 7-8 ºC. У цей час у берези починає розпускатися листя, а незабаром зацвітає черемха. Найчастіше це відбувається в травні: в Сибіру – в кінці місяця, а в середній смузі, наприклад, у Підмосков’ї, картоплю іноді можна садити вже в середині травня, а то і в кінці квітня. У Ленінградській області до посадки беруться на тиждень пізніше, ніж у Московській. А ось в Україні і Краснодарському краї картоплю садять і в середині, і на початку квітня, а посадка ранньої картоплі може іноді відбутися навіть у березні.

    Які терміни посадки картоплі цієї весни нам пропонує астрологічний календар? Сприятливі дні для посадки картоплі в березні за умови, що ґрунт прогрівся і заморозків більше не передбачається, наступають із 27 по 29 число.

    Посадка картоплі в квітні

    Сприятливими днями для посадки картоплі в квітні є 9, 11, 22, 27 і 28 числа місяця. Краще, звичайно, взятися до посадки після Великодня, тобто 22, 27 або 28 квітня. Бадилля картоплі не зносить заморозків і гине при температурі -1-3 ºC. Оптимальною для росту картоплі вважається температура від 16 до 22 ºC.

    Посадка картоплі в травні

    В останній весняний місяць картоплю можна висаджувати в такі дні: 4, 7, 9, 19, 24 і 31 числа. Уральським городникам слід враховувати таку закономірність: що північніше на карті розташоване їхнє місто, то пізніше прогріється земля і закінчаться нічні заморозки. А Сибір настільки великий, що в різних його частинах необхідні для посадки картоплі умови настають у різний час, і в деяких місцях картоплю можна буде сіяти тільки на початку червня.

    Підготовка картоплі до посадки

    Обробка картоплі перед посадкою

    Якщо ви хочете отримати гарний урожай картоплі, слід відповідально поставитися до підготовки посадкового матеріалу. Бульби перебирають, вибраковують малопродуктивні та хворі – уражені гниллю, що утворюють слабкі відростки або зовсім їх не утворюють. Потім бульби потрібно обробити від хвороб і шкідників. На нашому сайті вже є стаття про те, якими засобами здійснюється обробка картоплі від хвороб, а якими від шкідників, і які з цих засобів найменш токсичні. Нагадаємо тільки, що для відлякування колорадського жука, дротяників, попелиць та інших шкідливих комах застосовують препарати Максим, Матадор Гранд, Круйзер, Табу, Імідор, Пікус, Престиж, Командор і Целест Топ. А захистити бульби від грибкових захворювань вам допоможе їх обробка розчином однієї чайної ложки мідного купоросу в 3 л води або фунгіцидами Фітоспорін-М, Квадріс, Максим і Колфуг відповідно до інструкції виробника.

    Для захисту від шкідників застосовують суміжні посадки картопляних кущів із кропом, базиліком, календулою, коріандром або квасолею. Відлякує шкідників і збудників грибкових захворювань від картопляних бульб і кинута при посадці в ямку пригорща деревної золи. Добре захищає картоплю від хвороб замочування бульб перед посадкою на півгодини в такому складі: в 10 л води розчиняють 1 г марганцівки, 20 г борної кислоти і 10 г мідного купоросу. Після обробки бульби потрібно просушити. Є ще один спосіб захистити картоплю від грибкових інфекцій: розчинити 1 кг деревної золи в відрі води й опустити в розчин картоплю просто в сітці. Цей спосіб, до того ж, дозволяє бульбам отримати запас калію.

    Пророщування картоплі перед посадкою

    Аби підготувати бульби до весняної посадки, вам знадобиться від 3 до 30 днів – усе залежить від того, який метод ви оберете. Однак варто пам’ятати, що експрес-методи далеко не завжди надійні, і застосовувати їх бажано паралельно з перевіреними способами підготовки, посадки й вирощування картоплі.

    Перед посадкою бульби потрібно проростити – стимулювати утворення на бульбах міцних, здорових паростків із пробуджених бруньок. Пророщування буває сухим і вологим. Для сухого пророщування вам знадобиться від 20 до 40 днів, певний температурний режим, а також гарне освітлення для утворення в бульбах соланіну, що надає картоплі стійкість до хвороб, гризунів і впливу несприятливих умов. Найзручніше пророщувати бульби на підлозі або в ящиках, уклавши їх в один-два шари. Перші два тижні для того, щоб пробудити сплячі вічка, температуру підтримують у межах 18-20 ºC, але потім її поступово знижують до 10-14 ºC – в таких умовах паростки не витягуватимуться.

    Якщо ви віддасте перевагу пророщуванню бульб вологим способом, пересипте їх зволоженим торфом, перегноєм або тирсою й утримуйте при температурі від 12 до 15 ºC, не дозволяючи субстрату висихати. У процесі пророщування у бульб формуються не тільки паростки, а й корінці, завдяки яким після посадки сходи з’являються набагато швидше. Пророщують картоплю вологим способом не більше 2-3 тижнів. Однак якщо з якоїсь причини посадка бульб відкладається, потрібно знизити температуру утримання, щоб уповільнити розвиток паростків.

    Можна застосовувати сухе й вологе пророщування комбіновано: упродовж трьох тижнів пророщувати бульби на світлі, а коли з’являться паростки, перекласти картоплю на 10 днів у вологий торф, щоб стимулювати відростання корінців біля основи паростків.

    Для пробудження вічок можна використовувати процедуру пров’ялювання. Для цього бульби тиждень-два зберігають при температурі від 16 ºC і вище, розкладеними в один-два шари. За цей час бульби втрачають вологу, але при цьому накопичують ферменти, що будять вічка і прискорюють ріст пагонів.

    У випадках, коли підтискає час, вдаються до підготовчої процедури прогрівання. За тиждень до посадки вийнятий із погреба посадковий матеріал поміщають на 2-3 дні в температуру 10-15 ºC, а потім на 3-4 дні температуру підвищують до 20-22 ºC.

    Бувають випадки, коли картопля раптом починає рости завчасно, однак допускати появи великих паростків не можна, тому що вони легко обламуються і забирають у бульби забагато сил і харчування. Як учинити в такому разі? Можна обережно, намагаючись не пошкодити вічок, відламати паростки якнайраніше – таким чином ви затримаєте проростання картоплі. Однак вдаватися до цієї процедури можна не більше двох разів – третій паросток доведеться залишити. А можна використовувати паростки в ролі розсади: коли вони сягнуть у довжину 4-6 см, і у них позначаться зачатки корінців, паростки обережно відокремлюють від бульби і висаджують у вологий субстрат – наприклад, суміш розсадного ґрунту, торфу і тирси. Схема посадки паростків – 6х4 см, а заглиблювати їх потрібно на 2/3.

    Удобрення картоплі перед посадкою

    Картоплю, на відміну від інших городніх культур, можна і не підживлювати під час зростання, оскільки в період вегетації бульби вже майже не засвоюють поживні речовини. Набагато важливіше внести добрива в ґрунт при підготовці ділянки або провести удобрення картоплі при посадці в ямку, щоб забезпечити високу якість і великий обсяг майбутнього врожаю. Які добрива воліє картопля? Вона любить складні склади, наприклад, Нітроамофоску, Азофоску або Кеміру Картопляну, в яких оптимально збалансовані необхідні культурі елементи. Картопля більше потребує калію, ніж азоту, і повністю забезпечити бульби калієм можуть деревна зола, хлористий калій або калійна сіль. З азотних добрив найкращий карбамід, або сечовина, яка дає приріст врожаю, але також можна використовувати для удобрення картоплі сульфат амонію або аміачну селітру. А з фосфорних добрив картоплі більше підходять амофос, а також амонізований або подвійний суперфосфат.

    При вирощуванні картоплі на великих площах мінеральні добрива коштуватимуть вам недешево, тому краще використовувати органіку, яка містить усі необхідні картоплі речовини – азот, фосфор, магній, калій, кальцій і сірку. Окрім того, органічні добрива є джерелом легкозасвоюваних сполук, що дозволяють накопичувати в ґрунті гумус і покращувати його фізичні властивості, а в засолених ґрунтах органіка послаблює гальмівну дію на розвиток у рослин токсичних сполук. Важливим є і той факт, що розкладання органіки сприяє значному збільшенню вуглекислоти в приземному шарі повітря, що дозволяє новим бульбам рости здоровими та великими. З органічних добрив добре зарекомендували себе кісткове борошно, пташиний послід, гнойова рідота, перегній і компост. Пташиний послід перед унесенням потрібно розвести водою в пропорції 1:15. Але найкраще збагатять картопляну грядку поживними елементами сидерати.

    Для кожного виду ґрунту існує своя норма мінеральних і органічних добрив на одну сотку картопляної грядки:

    • для родючих ґрунтів – по 2-2,5 кг суперфосфату і гною/компосту і не більше 1,5 кг калійних добрив;
    • для ґрунтів середньої родючості потрібно до 3 кг гною/компосту, стільки ж азотного добрива, 2,5 кг калію і 3-4 кг фосфорних добрив;
    • у бідний, виснажений ґрунт знадобиться внести 1 кг аміачної селітри, 3 кг суперфосфату й багато перегною.

    Однак слід пам’ятати, що набагато небезпечніше перегодувати картоплю добривами, ніж недогодувати: на перевантаженому харчуванням ґрунті бульби виростуть кволими, позбавленими смаку, нерозваристими, і тільки бадилля буде потужним і густим. Особливо обережним в цьому відношенні треба бути з калійними добривами. Що ж до гною, то ще раз нагадаємо, що використовувати його можна тільки в перепрілому вигляді, інакше картопля просто перегорить. Та й як перегній гній може провокувати захворювання картоплі на пархи.

    При посадці картоплі мінеральні добрива кладуть просто в ямку, тому що коріння рослини розвивається тільки в поверхневому шарі, але Нітрофоску і Нітроамофоску вносять під весняне перекопування ділянки, а компост і гній – під осіннє. Сидерати – вику, конюшину, однорічний люпин або горох – сіють на картопляному полі під зиму. При посадці картоплі в ямки можна вносити сірчанокислий калій, подвійний суперфосфат, аміачну селітру, золу, перегній і комплексні добрива. Після посадки можна полити ямки розчином курячого посліду з розрахунку 1 л розчину на 1 ямку.

    Як садити картоплю

    Найпоширенішим серед любителів народним способом є посадка картоплі «під лопату». Менш відомий траншейний спосіб посадки. Використовують також голландську технологію (посадка картоплі в гребені), метод Міттлайдера (вирощування бульб у грядках), спосіб Гюліха (формування багатоярусного куща), посадку картоплі в бочку, в мішок, в яму, в гору, під чорну плівку, під солому й інші оригінальні, а іноді й дотепні способи.

    Посадка картоплі мотоблоком

    Посадка картоплі механізованою сапою

    Оранку, посадку, прополювання, підгортання й інші городні завдання можна собі полегшити, якщо використовувати для цих робіт мотоблок. А для посадки картоплі застосовують мотоблок з сапою. На агрегат монтують сапу і ґрунтозачіпні колеса, щоб проробити в ґрунті рівні борозни, в які вручну закладають бульби. Потім ґрунтозачіпні колеса міняють на гумові, відповідні ширині колії, засипають бульби землею й утрамбовують її.

    Якщо картоплею потрібно засадити велику площу, то використовують мотоблок із картоплесаджалкою. На агрегат монтують ґрунтозачіпні колеса і картоплесаджалку, після чого регулюють параметри для подальшої роботи. Спочатку готують ґрунт: проводять оранку, боронування й зволоження ділянки. Потім нарізають правильні гребені. Картоплесаджалка, оснащена бороздоробами, пристосуванням для подачі бульб і сапою для їх закладення, водночас робить у ґрунті борозни, укладає в них бульби і засипає їх землею.

    Способи посадка картоплі бульбами

    Початківці садівники і городники часто звертаються до нас з одним і тим же запитанням: як посадити картоплю? Способів посадки існує безліч, і ми постараємося вас познайомити з найбільш продуктивними з них.

    Посадка картоплі під лопату

    Це найпоширеніший спосіб посадки: лопатою викопують ямки завглибшки 8-10 см, поміщають картоплю в ямки, додають перегній/компост, золу або комплексні мінеральні добрива, після чого ямки закладають. Коли посадку закінчено, поверхню ділянки вирівнюють граблями, щоб запобігти втраті вологи. Недолік цього способу в тому, що доглядати за кущами буде не дуже зручно.

    Траншейний спосіб посадки картоплі

    Цей спосіб вирощування картоплі більш трудомісткий, однак дозволяє виростити урожай удвічі більший, ніж при посадці «під лопату». Готують ділянку під траншейний спосіб ще з осені: викопують траншею по довжині грядки й завглибшки до півметра, засипають траншею сумішшю перегною, гною, торфу та соломи та залишають до весни. Після того, як зійде сніг, траншею накривають чорною плівкою, щоби ґрунт швидше прогрівся. Тільки-но утворюються оптимальні умови для посадки картоплі, підготовлені бульби висаджують у траншею, закладають сумішшю перегною/компосту й дернової землі в рівних частинах і знову накривають плівкою. Сходи з’являються зазвичай за два тижні – їх потрібно також засипати сумішшю дерну з перегноєм і знову накрити чорною плівкою. Щойно паростки покажуться знову, процедуру повторюють, і тільки коли сходи проростуть крізь ґрунт утретє, для них роблять у плівці отвори. Такий прийом дозволяє довше зберігати в ґрунті вологу, пригнічує бур’яни і звільняє вас від підгортання картоплі.

    Посадка картоплі за голландською технологією

    Суть цього способу в тому, що бульби садять у гребені, розташовані на відстані 75 см один від одного, а відстані між бульбами в ряду дотримуються близько 30 см. Виконується ця посадка мотоблоком із культиватором і плужком. Упродовж вегетації картоплю тричі поливають, а підгортання замінюється засипанням гребенів землею з міжрядь. Голландська технологія дозволяє отримати з одного куща картоплі до 2 кг бульб, що вирізняються чудовим смаком і гарною лежкістю.

    Посадка картоплі методом Міттлайдера

    Американський овочівник Міттлайдер розробив спосіб, при якому картоплю висаджують у грядки завширшки близько півметра при міжряддях 75-100 см. При такій ширині міжрядь дуже зручно доглядати за зростаючою картоплею. Із метою боротьби з бур’янами і для заощадження води при поливі по периметру грядок роблять вал із землі. На ділянках з ухилом картоплю висаджують у довгі ящики, наповнені родючим ґрунтом. Упродовж вегетації картоплю тричі підживлюють, регулярно поливають, але підгортати кущі не потрібно. Застосовуючи метод Міттлайдера, можна скоротити посівну площу втричі, при цьому підвищивши урожай – з однієї сотки можна отримувати до 550 кг картоплі.

    Посадка картоплі за методом Гюліха

    Особливістю способу є те, що для кожного куща відводиться площа 1 м². Ділянка під картоплю розбивається на квадрати 1х1 м, у кожному квадраті формується круговий вал із перепелиного гною, в центр якого насипають пухкий ґрунт, у який верхівкою вниз висаджують великі бульби. Щойно навколо бульби почнуть відростати пагони, в центр кільця, яке вони утворюють, насипають ґрунт. Роблять це для того, щоб ґрунт відхилив пагони, і вони почали рости в боки від бульби, як промені. Коли на пагонах з’явиться листя, в центр потрібно знову підсипати землі – цю процедуру повторюють кілька разів доти, доки навколо бульби не сформується картопляний кущ із кількома ярусами. При регулярному поливі і підживленні одна рослина може дати до 16 кг бульб.

    Вирощування картоплі під горою

    Використовуючи цей метод, можна отримати з однієї сотки ділянки до півтора тонн картоплі. Розробив його Прокопчик, картопляр із Білорусі. Восени на ділянку вносять під перекопування мінеральні добрива і перепрілий гній із розрахунку 2-3 відра на м². Навесні на поверхні намічають кола діаметром 1,5-2 м і розкладають по їхньому периметру бульби картоплі на відстані 20-25 см одна від одної. У міру появи паростків на бульби нагортають мотикою гірку ґрунту заввишки 30-40 см, а на її вершині роблять улоговинку, щоб при поливанні вода не стікала по стінках гірки, а потрапляла всередину конуса. При такому способі вирощування у рослин формується потужний кореневий ярус із безліччю бульб.

    Вирощування картоплі в бочках

    Цей спосіб підійде тим, у кого маленька ділянка і немає можливості виділити грядку під картоплю. Для вирощування використовують металеву або пластмасову бочку без дна, виконавши в посудині по колу на різній висоті маленькі отвори для відтоку зайвої води й аерації ґрунту. На дно бочки поміщають шар змішаного навпіл із землею компосту завтовшки 10 см, на який у шаховому порядку укладають бульби картоплі. Картоплю накривають таким же шаром компостної землі. Щойно з’являться сходи, їх присипають землею з компостом – і так доти, доки бочка не заповниться на висоту 1 м. Картоплю час від часу поливають і підживлюють комплексним добривом. При правильному догляді з однієї бочки можна отримати мішок картоплі.

    Вирощування картоплі в мішках

    Цей спосіб подібний до попереднього: в мішки з-під цукру насипають дренаж, на який викладають бульби. Тільки-но вони дадуть паростки, їх присипають змішаним із ґрунтом компостом – так чинять кілька разів. Картопля в мішках вимагає поливу і підживлення. Цей спосіб істотно заощаджує місце на ділянці і не вимагає значних фізичних зусиль. За таким же принципом можна вирощувати картоплю в ямі розміром 90х90 см завглибшки близько півметра.

    Посадка картоплі під солому

    Існує чудовий спосіб вирощувати картоплю, якому майже сто років. Авторство належить російському овочівникові Ритову. Грядку під картоплю ущільнюють і укладають на її поверхню бульби, злегка вдавлюючи їх у ґрунт. Згори картоплю засипають шаром вологої подрібненої соломи завтовшки 15-20 см. Підгортати кущі при цьому методі не потрібно. А якщо шар соломи зробити завтовшки 25 см і накрити ділянку чорною плівкою, то можна позбавити картоплю від бур’янів і шкідників. Коли пагони підростуть і почнуть стикатися з плівкою, потрібно зробити в ній для них прорізи.

    На глинистих ґрунтах картоплю теж садять під солому: на відстані 1 м одна від одної роблять неглибокі (10-15 см) і вузькі (на ширину штиха лопати) ямки, закладають у них пророщену картоплю і засипають усю ділянку шаром соломи. Тільки-но картопля проросте, поле знову засипають соломою. Втретє соломою присипають тільки картопляні кущі – замість підгортання. На такому полі бур’яни гинуть, а картопля прекрасно росте.

    Посадка картоплі під плівку

    Заправлену з осені добривами ділянку розпушують, поливають і вкривають чорною плівкою, присипавши її по краях землею або закріпивши кілочками. У плівці роблять ножем хрестоподібні прорізи, через які в ґрунт на глибину 5-7 см висаджують пророщені бульби, а зверху засипають їх гіркою землі заввишки 6-8 см. Поливають і підживлюють рослини, заливаючи воду або живильний розчин у прорізи плівки. При збиранні картоплі бадилля зрізають, плівку знімають, потім збирають бульби практично з поверхні ділянки.

    Вирощування картоплі з насіння

    Деякі городники воліють вирощувати картоплю з насіння. Чим їх приваблює насіннєвий спосіб розмноження? По-перше, насіння набагато дешевше за елітні бульби, тим більше що при купівлі майже неможливо відрізнити звичайні насіннєві бульби від елітних, і ви, заплативши за еліту, можете отримати третю, п’яту або десяту репродукцію. По-друге, насіння не вимагає утримання в холодному погребі, займає мало місця і зберігає прорісність від 6 до 10 років. По-третє, кущі й бульби, що виросли з насіння, не піддаються бактеріальним і вірусним хворобам. По-четверте, врожайність картоплі, що виросла з насіння, набагато вища. Ну і, врешті-решт, бульби, що виросли з насіння, дають гарні врожаї упродовж 5-7 років: у перший рік насіння дає міні-бульби, у другий і третій роки – супереліту, в четвертий рік – еліту, в п’ятий – першу репродукцію і т.д.

    При насіннєвому розмноженні картоплі зазвичай використовують розсадний спосіб. Вам знадобляться ґрунт, посуд і місце на підвіконні. Ґрунт має бути пухким і родючим: до однієї частини землі потрібно додати чотири частини торфу й біопрепарат Триходермін (5 грамів на 5 л ґрунтосуміші). Сіють насіння картоплі на розсаду в кінці лютого або на початку березня. Насіння перед посівом пророщують, загорнувши у вологу ганчірку й уклавши в пластиковий контейнер. На п’ятий-сьомий день воно дасть маленькі паростки, але до цього потрібно його щодня провітрювати і стежити за тим, щоб тканина не висихала. Проросле насіння обережно викладають на ущільнений вологий ґрунт, укривають шаром піску завтовшки 1 см, обприскують із пульверизатора, накривають плівкою й поміщають на добре освітлене підвіконня. Деякі городники воліють вирощувати розсаду не в ґрунті, а у вологій тирсі.

    Розсада картоплі набагато примхливіша за томатну і баклажанну – їй потрібно багато світла, поживних речовин і дуже пухкий ґрунт, до того ж вона легко уражається чорною ніжкою, тому поливають сіянці помірно. Час від часу проводять обробку розсади розчином Епіну, один раз на місяць підживлюють комплексним мінеральним добривом і по можливості організовують додаткове підсвічування. За три-чотири тижні сіянці пікірують по окремих великих горщиках, заглиблюючи їх по сім’ядолі, а до кінця квітня, коли настане тепло, розсаду можна перемістити на балкон.

    Узагалі-то сіянці краще висаджувати в теплицю або парник, і тільки на другий рік бульби будуть готові до посадки у відкритий ґрунт, але оскільки можливість вирощувати картоплю в теплиці є не у всіх, у середині травня картопляну розсаду висаджують на грядку, вибравши для цього похмурий день. Ямки розташовують на відстані 40 см один від одного, заправляють їх перегноєм і золою й поливають. Сіянці розміщують таким чином, щоб стебла розташовувалися горизонтально, і засипають землею так, щоб над поверхнею залишалися тільки верхівки рослин. Після посадки грядку мульчують торішнім листям або соломою, встановлюють металеві дуги і натягують на них покривний матеріал, який можна буде зняти тільки в червні, коли остаточно настане літо.

    У місцевостях із південним кліматом можна вирощувати картоплю з насіння безрозсадним способом: у грядці з пухким ґрунтом, а ще краще в теплій грядці роблять ямки завглибшки 10-12 см на відстані 30-40 см одна від одної, розкладають у них по 2-3 пророслі насінини і присипають шаром кокосового субстрату, піску або пухкого ґрунту завтовшки півсантиметра. У міру зростання сходів у ямки підсипають ґрунт, потім рослини двічі підгортають. В іншому догляд за картоплею з насіння такий же, як і за тією, що зростає з бульб.

    Картоплю посаджено – що далі?

    Як доглядати за картоплею у відкритому ґрунті? Догляд починають ще до появи сходів. Оскільки бульби потребують доступу повітря, його забезпечують розпушуванням ґрунту, водночас видаляючи бур’яни, що з’являються. Розпушувати ґрунт на ділянці бажано після кожного поливання і дощу, щоб на поверхні не утворювалася кірка. Підгортають картоплю, коли сходи сягнуть у висоту 15-18 см.

    Підживлюють картоплю мінеральними комплексними добривами, золою або органікою – гноївкою або заквашеним пташиним послідом. Щойно живильний розчин піде в ґрунт, необхідно провести розпушування ділянки й підгортання кущів. З початку формування бутонів потрібно весь час стежити за вологістю ґрунту та поливати його, коли він просохне вглиб на 6-8 см. Зволожують ґрунт у вечірній час, витрата води – 2-3 л води під кожен кущ. Посушливим літом доведеться провести від 3 до 5 поливань переважно під час утворення бутонів і бульб. На наступний після поливання день на ділянці розпушують ґрунт. Ну і, звичайно, за потреби слід проводити обробку картоплі від хвороб і шкідників.

    ТОП-8 способів посадки картоплі: традиційні та інноваційні методи

    Картопля – овочева культура, посадкою якої ознаменовується останній весняний місяць. До речі, а як садите картоплю ви? Якщо це питання викликає у вас здивування, якщо ви досі вважаєте, що існує всього один метод реалізації цього повсюдного городнього явища, значить ви потрапили за адресою. Способів кинути картопляні бульби в землю існує досить багато. Настільки, що вам доведеться гарненько подумати над тим, який з них вибирати.

    ТОП-3 популярних традиційних методи

    Якщо говорити про звичні і давно відомі методи посадки картоплі, то їх існує всього три:

    1. гладкий метод;
    2. гребневий метод;
    3. посадка в траншеї.

    Однак це зовсім не означає, що садівник-традиціоналіст може вибирати метод посадки овочевої культури навмання. У кожної з перерахованих вище методик є певний рівень ефективності, досягти якого можна лише за певних умов. Знаєте, як кажуть в народі: що росіянину добре, то німцю – смерть. Так і з традиційними методами посадки картоплі: там, де працює один, другий не працює взагалі. І навпаки.

    Але перш ніж ми докладно розповімо про кожен з перерахованих традиційних способів, давайте згадаємо універсальні правила посадки, які можуть бути застосовані до будь-якого методу і при будь-якому методі актуальні.

    Розташування посадок. Посадки картоплі повинні починатися на півдні і тривати в сторону півночі. Так вам вдасться забезпечити картопляні кущі однаковою кількістю сонячного світла. Відповідно, посадки будуть рівномірно розвиватися.

    Рекомендована відстань. Ще один важливий момент – дистанція між бульбами, кинутими в землю.

    • Якщо мова йде про ранні сорти картоплі, то між рядами повинно бути близько 0,6 метра, а між бульбами – близько 0,3 метра.
    • Якщо мова йде про пізні сорти, то ряди потрібно віддаляти один від одного на відстань 0,7 метра, а бульби кидати на дистанції 0,35 метра.

    Дистанція, актуальна для розміщення картоплин, залежить від розміру картоплин. Опублікована вище інформація відповідає картоплі, діаметр якої не перевищує 8 см. Якщо ваш посадковий матеріал менше, пропорційно скоротіть відстань. А ось дистанція між рядками овочевої культури від діаметра посадкового матеріалу ніяк не залежить і є константною.

    Глибина посадки бульб залежить від різновиду грунту. Якщо земля легка, то бульбу потрібно поглибити приблизно на 0,1 метра. Якщо грунт суглинний або будь-який інший важкий, то максимальна глибина посадки повинна складати 0,1 метра, а мінімальна – 0,08 метра. На глинистому ґрунті картоплю закопують не глибше ніж на 0,05 метра.

    Гребньова посадка

    Особливість. Спосіб, який передбачає формування гребенів, реалізувати досить просто. На ділянці, яка виділена під посадку картоплі, необхідно за допомогою техніки зробити гребені. При цьому висота кожного гребеня повинна становити близько 15 сантиметрів. Важливо дотримуватися дистанції від одного гребеня до іншого. Вона повинна складати 0,7 метра.

    Актуальність. Гладка посадка актуальна на тих городах, де залягання грунтових вод є занадто високим, через що грунт постійно перезволожений. Не менш корисним і актуальним цей метод посадки є і в тих випадках, коли на ділянці дуже щільний і важкий грунт, в який повітря проникає з великими труднощами.

    На практиці городники часто використовують даний метод, якщо в їх розпорядженні є трактор. Гребньова посадка дозволяє заощадити багато сил. Але при цьому на легких ґрунтах гребені обсипаються. А на суглинках миттєво висихають і потребують постійного поливу.

    Гладка посадка

    Особливість. Гладка посадка – це найбільш традиційний з описаних методів. Він знайомий кожному дачникові. Реалізувати цей метод посадки найпростіше удвох, а не одному. Необхідно намітити рядок, використовуючи два кілочка з натягнутою між ними мотузкою, після взяти лопату і, піднімаючи шар землі, залучити помічника до розкладання бульб в лунки. Деякі городники воліють робити повноцінні лунки, а не просто піднімати грунт. Вони формують ямки. Після друга людина розкладає в земляні ніші половинки картоплі або цілі коренеплоди, а потім городник з лопатою присипає бульби землею.

    Актуальність. Спосіб актуальний для тих, чиї картопляні грядки розташовуються з південного боку на ділянці під нахилом, земля на якому в міру пухка і вологоємна.

    Спосіб гладкої посадки особливо актуальний в разі, якщо на даній ділянці землі щось садять вперше. Трактор розорює цілину, залишаючи після себе величезні земляні грудки. Реалізувати в таких умовах якийсь метод, крім гладкого, не представляється можливим.

    Посадка в траншеї

    Особливість. Метод посадки картоплі в траншеї – це, за великим рахунком, той же гребневий метод, але реалізований навпаки, задом наперед. У першому випадку ми як би піднімаємо посадковий матеріал над землею, щоб грунт не мокнув, а в другому випадку, навпаки, поглиблюємо бульби в землю.

    Актуальність. Логічно, що метод посадки картоплі в траншеї актуальний в тих випадках, коли у городника на ділянці занадто легка земля. Наприклад, піщаний грунт, в якому вода не затримується взагалі.

    Садити картоплю в траншеї на ділянках з важким грунтом або високим розташуванням грунтових вод категорично не рекомендується. Посадковий матеріал ризикує згнити через підвищену вологість.

    ТОП-5 незвичайних методик посадки картоплі

    Незвичайних методів посадки картоплі набагато більше, ніж п’ять, про які ми розповімо нижче. Але ви повинні знати, звідки ці методики з’являються. Адже як правило, вони не є результатом науково-технічного прогресу. Це не більше і не менше, як винахідливість дачників. Кожен придуманий спосіб був покликаний вирішити якусь конкретну проблему. Наприклад, розібратися з браком місця на городі або цілиною, яка дісталася у спадок і яку зовсім не хочеться турбувати обробкою, але картоплю виростити при цьому хочеться.

    Сподіваємося, п’ять перерахованих нижче інноваційних способів допоможуть і вам. А можливо, не тільки допоможуть, а й підштовхнуть до винаходу чергового нетрадиційного методу посадки традиційного для нашої країни овоча.

    Посадка під солому

    Особливість. Метод посадки під солому передбачає формування лунок і відправку в них посадкового матеріалу. Але грунтом при цьому лунки засипати не потрібно. Замість грунту використовується солома. Городники додають солому, збільшуючи її обсяг, у міру того, як розвиваються картопляні кущі. Багато хто відзначає, що картопля, вирощена таким способом, виходить великою і чистою. Її легко викопувати і зовсім не потрібно очищати від налиплих грудок землі.

    Актуальність. Особливо актуальний цей метод для цілинних посадок. Вам не доведеться обробляти землю – і це плюс. А ще один плюс полягає в тому, що крізь шар соломи не зможе прорости жоден бур’ян. Отже, в майбутньому сезоні ваша цілина перетвориться в акуратний і чистий город. Актуальний спосіб і на важкому грунті, так як використання соломи дозволяє взагалі його не перекопувати (закладати картоплю в землю зовсім необов’язково). До того ж після збору врожаю залишки соломи завжди можна перекопати разом з грунтом. Це допоможе істотно поліпшити структуру грунту.

    До мінусів способу посадки під солому можна віднести необхідність частого і регулярного поливу під час посухи, так як тримати вологу солома абсолютно нездатна.

    Посадка під темну плівку

    Особливість. Беремо чималий шматок темної плівки або темного нетканого матеріалу, що застосовується в садівництві, застилаємо їм майбутню грядку з картоплею і формуємо хрестоподібні розрізи (такі ж, як при наклеюванні шпалер в місцях розташування розеток). Розрізи можна розташувати в шаховому порядку або в рядочок – як вам зручніше. З-під кожного розрізу руками потрібно вибрати землю, сформувавши тим самим невелику лунку. У кожну лунку потрібно закласти картоплю. Усе. Залишилося лише присипати плівку невеликою кількістю грунту. Ні поливати, ні позбавляти від бур’янів картопляну грядку в майбутньому не доведеться.

    Актуальність. Найчастіше спосіб посадки під плівку реалізують з ранньою картоплею. Ті, хто встиг випробувати цей метод, запевняють, що він ефективний: мовляв, урожай дозріває швидше і в набагато більшій кількості, ніж зазвичай.

    Спосіб не підходить для південних регіонів, так як при високій температурі повітря посадковий матеріал під плівкою ризикує “спектися”.

    Посадка в короби

    Особливість. Щоб реалізувати цей спосіб посадки, вам буде потрібно обзавестися спеціальними коробами. Принцип рівно той же, що і при організації високих грядок. Ящики, в які ви трохи пізніше висадите бульби, повинні мати висоту близько 0,3 метра. Ширина ящика не повинна перевищувати 1,2 метра. Довжина залежить від того, яка у вас грядка і взагалі від наявності вільного простору. Як тільки ящики будуть готові, сміливо наповнюйте їх органічним субстратом і відправляйте туди бульби, розташовуючи їх у шаховому порядку. Рядів в кожному ящику має бути два. Між рядами слід дотриматися дистанцію 0,3 метра.

    Актуальність. Спосіб посадки в короби можна використовувати при будь-яких обставинах і в абсолютно будь-якому регіоні. Виполювати бур’яни вам не доведеться, як і підгортати молоді кущики. А якщо ви з сезону в сезон будете додавати в короби органіку, то можете використовувати ці незвичайні грядки постійно, а не одноразово.

    Посадка в бочки, відра та мішки

    Особливість. Використовуючи цей спосіб, посадити картоплю можна у все, що завгодно – в будь-яку порожню ємність. Для цього підійде не тільки мішок, а й старий порожній бочонок і навіть старий чемодан. Досить наповнити ємність субстратом і в міру росту кущів додавати в неї грунт.

    Актуальність. Спосіб досить дивовижний, але кажуть, досить ефективний. Протипоказань до його застосування не існує.

    Посадка в кургани

    Особливість. З назви зрозуміло, що в даному випадку вам доведеться сформувати на власному городі рукотворні пагорби. Робиться це в такий спосіб. Обробляємо грядку. Розмічаємо її, виділяючи площі діаметром по два метри. Окружність використовуємо для формування лунок, але при цьому потрібно обов’язково дотримуватися відстані між ямками: мінімальна дистанція становить 25 см, а максимальна – 40 см. Коли кущики почнуть пробиватися з-під землі, можна буде приступити до їх підгортання. Поступово в колі у вас сформується кратер для поливу, а сама окружність буде представлена ​​у вигляді піднесення.

    Актуальність. Посадка в кургани актуальна в разі, якщо ви хочете зібрати суттєвий урожай, маючи при цьому невелике місце для організації картопляної грядки.

    Одні вважають, що дідівські методи зручніше і ефективніше. Інші впевнені, що майбутнє за інноваціями. Цікаво, а що думаєте з цього приводу ви?

    Приєднуйтесь до нашої групи в Facebook

    ЯК ПРАВИЛЬНО САДИТИ КАРТОПЛЮ: РІЗНОВИДИ ПОСАДКИ ТА КРАЩІ СОРТИ

    Чи можна уявити життя українця без картоплі? Важко… Адже це основа багатьох смачних страв, в тому числі й дієтичних. Звичайно, можна піти в абсолютно будь-який продуктовий магазин або гіпермаркет і купити цей овоч там. Але ніщо не зрівняється за смаком з молоденькою картоплею, вирощеною на своїй ділянці! У цій статті розповімо як правильно садити картоплю, як вона росте та дозріваєта, які сорта краще вибрати, де і коли садити картоплю.

    Як росте картопля

    Перед тим, як ми дізнаємося як правильно садити картоплю, давайте поговоримо про її дозрівання. Бульби картоплі – це підземні пагони, що мають незвичайний вигляд. Вони є органом розмноження рослини і, одночасно, резервуаром корисних речовин. На поверхні бульб знаходяться поглиблення (вічка). У кожному розташовані бруньки.

    При посадці картоплі в грунт з них проростають пагони і коріння. Вся система розростається над бульбою, тому молоді кущі картоплі потребують підгортання.

    Як правильно садити картоплю

    Весь цикл розвитку картоплі ділять на 3 періоди:

    • Від появи сходів до цвітіння. У цьому проміжку посилено зростає бадилля і починають закладатися бульби. Триває він від 27 до 48 днів в залежності від сорту.
    • Від цвітіння до в’янення бадилля. У ці 26-45 днів інтенсивно ростуть бульби.
    • Фаза в’янення бадилля. Бульби продовжують зріст, але вже не так інтенсивно.

    Для нормального розвитку картоплі потрібна хороша аерація коріння, тому грунт навколо куща постійно повинен бути пухким. Збирання врожаю проводять після того, як засохне бадилля. Зазвичай це відбувається на початку осені.

    Підготовка насіння і кращі сорти

    Насіння картоплі закладається на зберігання восени. Для цього підходять бульби вагою від 50 до 80 м. Навесні бульби дістають і перебирають, відокремлюючи підгнилі або всохлі картоплини. Насіннєвий матеріал розкладають в дерев’яні ящики в два шари. Ставлять їх на гарне природне або штучне освітлення. Посадковий матеріал обприскують водою раз в 6-7 днів. Приблизно через два – три тижні, коли бульби будуть мати товсті паростки довжиною 3 см і такі ж коріння, вони готові до посадки. Садити картоплю можна з третьої декади квітня і практично протягом усього травня.

    Вибір сортів картоплі

    Сьогодні виробники насіннєвої картоплі пропонують величезну кількість сортів для вирощування цієї культури в приватних господарствах:

    • Ред Скарлет – ранній, збір врожаю починається на 65 – 80 день після появи сходів. Шкірка – червона, м’якоть – жовта, вміст крохмалю 15%. Бульби мають відмінний товарний вигляд.
    • Констанс – ультра ранній збір врожаю, картопля стійка до вірусів. Високоврожайний невибагливий сорт, який формує бульби середнього розміру, округло-овальної форми з жовтою шкіркою і поверхневими вічками. Чудово підходить для запікання.
    • Солоха – ранньостиглий сорт картоплі. М’якоть має цікавий антоціановий колір, містить 20.1% крохмалю, має незвичайний смак з відтінком горіха і вважається делікатесом. Даний сорт призначений для виведення з організму шкідливих для людини радіонуклідів. Свій колір плоди зберігають навіть після теплової обробки: їх можна смажити, використовувати для приготування пюре та інших страв.
    • Белла Роса – високоврожайний ультраранній сорт столового призначення. Характеризується дуже великими бульбами. Деякі бульби досягають 1 кг. Має переважно тверду текстуру і дуже низьку схильність до зміни кольору м’якоті після варіння. Низька прийнятливість до механічних пошкоджень.
    • Рив’єра – ранній, високоврожайний сорт. Вегетаційний період його становить 55-65 днів. Бульби білі, овальної форми, м’якоть світло-жовта. Квітки білого кольору. Стійкий до фітофторозу листя у бульб підвищена хороша стійкість до парші.

    Після посадки картопля не вимагає великих клопотів. Досить один раз за сезон добре прополоти і підгорнути посадки цієї культури.

    Використання нетрадиційних способів посадки картоплі не завжди дозволяє отримати хороший врожай, як, наприклад, при вирощуванні картоплі в мішках.

    Коли садити картоплю у відкритий грунт

    При виборі оптимальних термінів посадки картоплі дуже важливо дотримуватися балансу. При занадто ранній посадці можуть повернутися весняні заморозки і погубити картоплю, а також холодна земля може спровокувати ризоктоніоз (грибкове захворювання, при якому на бульбах утворюються чорні нарости). А при занадто пізній посадці можна отримати урожай в меншому обсязі, оскільки через закінчення теплого сезону він не встигне визріти в повному обсязі.

    Коли ж краще садити культуру у відкритому грунті? В першу чергу при виборі часу для процедури потрібно орієнтуватися на погодні й температурні умови. Повинна пройти загроза повторних весняних заморозків, грунт повинен прогрітися до 8-10 градусів тепла, а температура повітря вдень повинна стабільно триматися 15-20 (і більше) градусів тепла.

    Якщо ви сумніваєтеся і думаєте, що заморозки можуть навесні повернутися, то краще трохи відкласти процедуру.

    Де посадити картоплю

    Щоб знати як правильно садити картоплю, варто вибрати місце для її посадки. Якщо є можливість, для картоплі краще вибирати ділянку з невеликим ухилом на південь або на південний захід. З північного боку бажано розташувати чагарники, які будуть захищати посадки від холодного вітру.

    Кращий механічний склад – це супіщаний або суглинний грунт. Непогано росте картопля на чорноземних і заплавних землях, на осушених торфовищах.

    Як правильно садити картоплю

    Не варто садити цю культуру на важких глинистих землях і низинних ділянках із застоєм води. Картопля не виносить надто кислих і лужних грунтів. Для успішного вирощування бажано вибирати ділянки з нейтральними або слабокислими землями. Постійна тінь на грядці теж протипоказана цій культурі. При нестачі сонячного світла бульби будуть дрібними.

    Кращими попередниками для картоплі будуть:

    • буряк;
    • огірки;
    • капуста всіх видів;
    • овес.

    Найгіршими – пасльонові культури. Якщо посадити картоплю після картоплі більше двох разів, то якість бульб погіршитися і зросте ризик ураження рослини хворобами і шкідниками.

    Природно, що в багатьох випадках важко підібрати ідеальний ділянку, але можна підготувати грунт так, щоб створити оптимальні умови для отримання гідного врожаю картоплі.

    Як підготувати грунт під посадку

    Грунт під картоплю бажано готувати з осені. Перш за все з обраної ділянки потрібно прибрати все рослинне сміття. Після цього землю перекопують на штик лопати перед самими морозами, перевернуті пласти розбивають. Цей прийом дозволить позбавитися від більшості шкідників, що зимують в грунті. Якщо є можливість, то під перекопування потрібно внести 5 – 10 кг перепрілого гною або компосту на 1 кв. м.

    Як правильно садити картоплю

    Навесні легкі піщані й супіщані грунти перед посадкою досить тільки добре розпушити на глибину 15 см. Більш важкі грунти спочатку розпушують, а напередодні посадки перекопують ще один раз і проходять граблями. Після сніжної зими і сирої весни можна прокапати кілька канавок для відтоку зайвої води. Після малосніжних зим і сухої весни повторне перекопування не проводять, досить тільки розпушування.

    Якщо з осені підготовку грядки під посадку картоплі провести не вдалося, то землю перекопують навесні за 7-10 днів до посадки також на штик лопати. Вносять перегній, а напередодні посадки добре рихлять землю.

    Незважаючи на те, що всі ділянки мають свої індивідуальні особливості, основні прийоми підготовки грунту залишаються приблизно однаковими, а ось способи посадки бульб в землю можуть бути різними.

    Яка повинна бути глибина посадки

    Картопля закладають в землю на глибину від 5 до 30 см. Ця величина повністю залежить від деяких факторів:

    • Тип грунту. Пухкі й легкі грунти добре пропускають повітря, яке потрібно для нормального розвитку бульб. Тому картоплю тут можна садити глибше. На важких, щільних типах бажано копати лунки від 5 до 8 см завглибшки.
    • Розмір бульб. Чим вони більші, тим глибше їх можна садити.
    • Вид посадкового матеріалу. Деякі городники ріжуть бульби перед посадкою. У цьому випадку глибина посадки повинна бути не більше 5-8 см.

    Якщо врахувати всі чинники, то визначитися з глибиною посадки на власній ділянці не складно. А при розумному підході хороші умови для зростання і розвитку бульб гарантовано принесуть відмінний урожай.

    Як правильно садити картоплю: методи посадки

    Існує декілька способів посадки картоплі:

    • Плоска посадка під лопату. Підходить для ділянок з грунтом середньої щільності та з помірною кількістю вологи. Зручний також при нестачі часу, відведеного для городніх робіт. Якщо грядки широкі й довгі, можна натягнути шпагат і по ньому робити лунки, щоб рядки вийшли рівними. Відстань між рядками для середніх і пізніх сортів 70 см, а для ранніх досить відступати по 60 см. При використанні насіннєвих бульб розміром з яйце, відстань між лунками в першому випадку 30 – 35 см, а в другому – 25 см. Лопатою роблять лунку опускають бульба, роблять другу лунку і вийнятою з неї землею засипають першу. Якщо в посадці беруть участь двоє, один працює лопатою, другий розкладає насіннєву картоплю, і процес за участю двох чоловік йде досить-таки швидко.
    • Посадка в гребені. Якщо навесні грунт на ділянці сирий, або близько до поверхні залягають ґрунтові води, доцільно посадити картоплю в гребені. Такий спосіб підходить і для глинистого грунту, так поліпшується аерація коріння. За допомогою сапи або лопати формують гребені заввишки від 15 до 30 см. Відстань між ними дорівнює 70 см. Верхівка гребеня не повинна бути гострою. Її потрібно зробити плоскою і досить-таки широкою. У підніжжі ширина гребеня повинна бути близько 70 см, а вгорі близько 15 – 20 см. Закладають бульби в лунки, викопані у верхній частині гребеня на глибину 8 – 10 см, з проміжком 25 – 30 см. При підгортанні грунт беруть з простору між гребенями . Така посадка дозволяє збільшити урожай на важких грунтах на 50%. Спосіб зручний при використанні тракторів або інших механізмів. Він не підходить для сухих ділянок з легким грунтом.
    • Посадка в траншеї. Цей спосіб використовують на легких піщаних і супіщаних родючих ґрунтах. У підготовленій землі роблять борозни – траншеї на відстані 70 см один від одного, глибиною 10 – 12 см і шириною близько 20 см. Насінні бульби розкладають на відстані в 15 см і закривають грунтом шаром в 8 – 10 см. Коли проростки піднімуться над грунтом на 20 – 25 см, посадки підгортають. Спосіб не підходить для важких грунтів, які під час опадів сильно ущільнюються і перешкоджають повітрообміну.

    Перераховані вище способи можна назвати традиційними. Сучасні городники – любителі придумали і випробували кілька більш оригінальних способів посадки картоплі.

    • Посадка під мульчу – спосіб хороший тим, що не вимагає додаткового копання лунок, траншей або формування гребенів. Насіннєві картоплини розкладають поверх підготовленого грунту і накривають шаром мульчі із чистої соломи без насіння. Первісна товщина шару мульчі 7 – 10 см. У міру зростання кущів “курган” з соломи збільшують до 30 см. Спосіб підходить для місцевостей, сильно уражених колорадським жуком.
    • Посадка в підняті грядки. Для цього грунт піднімають на 50 – 70 см, боковини обшивають дошками або іншим матеріалом. Насіннєву картоплю закладають на глибину 8 см і на відстані в 30 см. У міру зростання кущів під них підсипають шар землі. Недолік методу в тому, що потрібно додаткова кількість родючої землі.
    • Посадка в мішки. Сучасна промисловість випускає спеціальні мішки для вирощування картоплі з поліетилену або інших матеріалів. Мішок має бічний клапан для вентиляції й ручки. Його зручно переміщати і встановлювати на потрібне місце. На дно такого мішка насипають 10 см перегною і розкладають 5 насіннєвих бульб. Присипають їх шаром перегною і добре поливають. Коли паростки досягнуть висоти 8 – 10 см, їх присипають шаром перегною так, щоб було видно кінчики верхівок. Процедуру повторюють кілька разів, поки мішок не заповниться на 2/3 об’єму. Далі залишається тільки поливати кущ і чекати врожаю, який зібрати дуже легко, перевернувши мішок на бік і витрусивши вміст. Недолік способу – закупівля великої кількості мішків і перегною. Переваги – бульби не уражаються шкідниками і хворобами.

    Крім цього, можна використовувати для вирощування картоплі дерев’яні ящики, дротяні сітки і сміттєві пакети. Ці способи схожі на вищеописаний спосіб вирощування картоплі в мішках. Вибір сортів і підготовка насіннєвого матеріалу мають також велике значення для отримання хорошого врожа.

    Ми у FACEBOOK
    Приєднуйтесь до нас

Про автора

admin administrator