Стовбур виноградної лози

Авторadmin

Стовбур виноградної лози

Навіщо обрізати виноградну лозу, і коли це краще робити

Виноград — це одна з тих культур, які самі по собі рости не будуть. Винограду потрібна постійна увага з боку садівника, і тільки в цьому випадку він порадує вас смачним, ароматним і багатим врожаєм. Обрізка — найважливіший етап догляду за виноградною лозою. І що цікаво: здійснюють цю обрізку тричі протягом року. Її не проводять хіба що взимку, коли лоза “спить”. У всі інші періоди (весна, літо і осінь) виноград обрізають в обов’язковому порядку. І якщо обрізанням влітку ще можна знехтувати і не отримати негативних наслідків, то навесні і восени лозу обрізають за будь-яких обставин.

Найперше та найголовніше питання, яке цікавить початківців виноградарів, звучить приблизно так: а чи дійсно важливо обрізати лозу, і якщо так, то навіщо це робити? Відповідь проста: виноград — культура, яка досить швидко розвивається. Якщо ви станете нехтувати процедурою обрізки, то незабаром лози стане дуже багато, а її довжина перетвориться в більш ніж значну. І все б нічого, та кількість врожаю в даному випадку завжди обернено пропорційна кількості лози: чим більше виноградних стебел, тим менше на них грон. Просто тому що рослина витрачає всі сили на розвиток лози, а не ягід.

Якщо довго не обрізати виноград, то протягом декількох сезонів здичавіє навіть сортова культура. Великі ягоди перетворяться в дрібні, а їхній смак із солодкого зміниться на кислий.

Цікаво, що і у весняної обрізки, і у осінньої обрізки є як фанати і прихильники, так і відверті хейтери. Щоб зрозуміти, яка ж з цих обрізок все ж таки важливіша, ми вирішили привести всі наявні докази і першої сторони, і другої. А ви вже самі зробіть висновок і прийдіть до правильного рішення, добре?

Негативні сторони весняної обрізки

Про плюси ви напевно знаєте і без нас, тому час і ресурс, який в нас є, ми присвятимо саме недолікам обрізки винограду в весняний період. Головний аргумент противників — “виноградний плач”. Ви напевно не раз чули вислів “лоза плаче”. В даному випадку мова йде про виділення пасоки — рідини, яка міститься всередині лози і має липку структуру. Пасока починає виділятися на місцях зрізу відразу після проведення весняної обрізки. Давайте ж розберемося, чому це відбувається.

Як тільки приходить весна і земля трохи прогрівається, коренева система винограду теж прокидається від сну. І як тільки “зимова сплячка” для рослини завершується, корінці починають робити те, що їм належить: всмоктувати з грунту корисні речовини, вітаміни, мікроелементи і звичайно ж вологу. Як тільки всі ці багатства потрапляють всередину кореневої системи, вони не застоюються на цій локації — а починають просуватися все далі і далі, рухаючись від коренів у напрямку до бруньок. Що ж відбувається далі? А ось що: противники весняної обрізки наполягають на тому, що поживна пасока, досягаючи місця зрізу, просто витікає назовні, так і не діставшись до деяких бруньок і до частини пагонів. На думку “хейтерів” весняної обрізки, подібне явище робить кущ слабким, знижує імунітет винограду. Деякі навіть вважають, що лоза, яка недоотримала пасоку через те, що розташована вище місця зрізу, ризикує попросту засохнути.

Також потрібно врахувати і той факт, що пасока, витікаючи зі зрізу і потрапляючи на поверхню бруньки, розташованої по сусідству, губить її. Причина проста: липка структура цілющої вологи, яка обволікає бруньку і застигає, не дає їй далі розвиватися. З цієї точки зору, обрізання дійсно краще перенести на осінній період. Виходячи з усього, що написано вище, можна зробити висновок про те, що осіння обрізка не зможе так сильно нашкодити виноградній лозі і майбутньому врожаю. А зрізи, які залишаться після процедури, до настання весни встигнуть зарубцюватися.

Що робити, щоб уникнути “весняних” проблем

Як бачите, основна проблема полягає саме у виділенні великої кількості пасоки. Ми звернулися до досвідчених садівників з питанням про те, чи можна мінімізувати втрати від весняної обрізки. І ось, що ми отримали у відповідь. Всі вони в один голос сказали, що можна, і запропонували кілька ефективних дій.

1. Обрізка до початку сокоруху. А що, адже це і справді ефективний варіант вирішення проблеми! Щоб цілющої вологи з лози не виділялося дуже багато, обрізку потрібно провести до того моменту, коли коренева система прокинеться після зимового сну і почне вбирати в себе вологу і корисні речовини з грунту. З цієї точки зору оптимальним періодом для весняної обрізки є початок календарної весни. До моменту обрізки сніг вже повинен зійти з поверхні грунту, проте земля повинна залишатися мерзлою. В іншому випадку коріння швидко прийде до тями і візьметься за роботу.

2. Зріз від бруньки. Саме від неї, а не до неї. Якщо в момент обрізки винограду ви сформуєте зріз таким чином, то пасока просто не буде капати на бруньки, а отже, не зможе їм нашкодити. Крім цього дуже важливо лозу, яку ви плануєте обрізати, в момент процедури розташувати горизонтальним чином. Завдяки цій нехитрій дії, пасока буде капати відразу на грунт, а не стікати по лозі, потрапляючи туди, куди їй потрапляти не слід.

3. Обробка рани. Якщо ви помітили, що виноградна лоза не просто плаче, а “ридає” (тобто рідини з неї виділяється дуже багато), не полінуйтеся і обробіть ранку, з якої випливає патока. У деяких джерелах пишуть, що можна провести обробку звичайним садовим варом. Однак фахівці наполягають на тому, що даний засіб для обробки в описаному випадку не підходить. Справа в тому, що зіткнувшись з вологою поверхнею, садовий вар негайно прилипне до рани. А ось якщо змішати в одній посудині трохи оліфи, сурикової фарби, крейди і борної кислоти, то у вас вийде якраз те, що в даному випадку необхідно. Ці “ліки” зупинять плач виноградної лози або, як мінімум, зведуть його на “ні” настільки, наскільки це взагалі можливо.

У разі, якщо виноградна лоза, яка потребує обробки, дуже тоненька, ви можете взяти запальничку і акуратно обпалити місце зрізу. Теоретично це повинно допомогти: полум’я закупорить капіляри, і пасока перестане текти.

Негативні сторони осінньої обрізки

Аргументів проти осінньої обрізки менше, ніж проти весняної, але вони все одно є. І перш ніж прийняти зважене і єдино правильне в вашому випадку рішення, варто ознайомитися і з ними в тому числі.

В осінній період сокорух, на відміну від весни, відбувається в протилежному напрямку: якщо навесні сік рухається від низу до верху, то восени поживні речовини, навпаки, течуть від листя і лози до кореневої системи. Противники осінньої обрізки вважають, що якщо обрізати лозу в період сокоруху, то коренева система рослини недоотримає поживних речовин. У свою чергу це недоотримання може вилитися в зниження імунітету винограду. Тобто в зимовий період культура увійде більш ослабленою, ніж могла б бути за максимально сприятливих обставин. А чим слабкіший виноград перед зимовим сезоном, тим важче йому дасться зимова сплячка. Ну, а далі ви знаєте, далі по накатаній.

Що робити, щоб уникнути “осінніх” проблем

Щоб вичавити з осінньої обрізки весь позитивний максимум, слід дотримуватися кількох найважливіших правил. Вони допоможуть вам уникнути проблем і реалізувати обрізку виноградної лози в осінній період максимально лояльно і м’яко по відношенню до садової культури.

1. Обрізка після листопаду. Не приступайте до процедури, якщо на винограді ще збереглося листя. Воно повинно впасти повністю. Коли листя з винограду облетить (а відбувається це, як правило, після перших осінніх заморозків), сокорух зупиниться — і ви зможете сміливо вкоротити лозу.

2. Прогноз погоди. Зрозуміти, що виноградну лозу вже можна обрізати без шкоди для здоров’я культури, допоможе прогноз погоди і ваше вміння логічно мислити. Якщо ви помітили, що вже сім-десять днів поспіль температура повітря у вашому населеному пункті не піднімається вище п’яти градусів тепла (і судячи з прогнозу погоди на найближчий тиждень підніматися і не планує), сміливо приступайте до роботи: зараз саме час.

3. Обрізка в суху погоду. Це дуже важливе правило. Якщо на вулиці дощ, процедуру слід відкласти на інший день. В іншому випадку місця зрізу лози розмокнуть, і це негативно позначиться на здоров’ї культури. Якщо ж погода буде сухою, то ранки на виноградній лозі підсохнути протягом дня і затягнуться.

Як бачите, нічого складного. Правила логічні та прості для розуміння. Виходить, що якщо обрізка виноградної лози буде проведена своєчасно, то втрати від неї можна мінімізувати. І при цьому буде зовсім неважливо, коли саме ви зріжете лозу — навесні або восени.

Кілька важливих висновків

У момент обрізки перед виноградарем постає дуже просте завдання: реалізувати процедуру так, щоб для культури вона була максимально безболісною. Тому в разі, якщо ваші сорти винограду потребують організації укриття на зимовий період, обрізку краще провести в листопаді. Як мінімум, тому що вкрити невелику кількість лози набагато простіше, ніж забезпечити якісне укриття від морозів і колючого вітру для цілого оберемка виноградних гілок. Якщо ж ваші сорти винограду адаптовані до української зими і укриття їм не потрібне, дочекайтеся приходу календарної весни — і тільки тоді проведіть обрізку.

Якщо навесні при ліквідації укриття ви помітите, що якась лоза зламалася або отримала інші травми, не сумісніз життям, в процесі весняної обрізки цю лозу слід видалити. Інакше вона послабить весь кущ в цілому.

Ну і наостанок про літню обрізку — буквально декілька слів. Вона необхідна для того, щоб виноград дозрів якомога швидше. Тому при проведенні даної процедури фахівці рекомендують видаляти всі частини рослини, які відбирають живильні речовини у гронок винограду.

Обрізка винограду: схема обрізки виноградних кущів навесні та восени

Як обрізати виноград: Формування куща весною, влітку, восени

Обрізка винограду необхідна для правильного формування куща. Вона полегшує догляд за виноградним кущем, збір врожаю, укриття кущів на зиму. Обрізка дає можливість збільшити розмір ягід і прискорює процес їх дозрівання.

Як та коли обрізати виноград весною та осінню

Будь-який виноградник закладається різним посадочним матеріалом: живцями, вегетуючими саджанцями, саджанцями з шкілки або відводками. Навіть при закладці рівноцінним посадковим матеріалом в перший рік вегетації пагони на цих молодих посадках розвиваються неоднаково.

Єдине завдання виноградаря в цей час — виростити сильні пагони, тобто такі, які до осені були б товщиною не менше 5 — 7 мм в середній частині.

Восени, перед заморозками, всі пагони молодого куща-перволітка вкривають без обрізки. Цілісні (без обрізки) кущі зимують краще.Молоді, неплодоносні кущі обрізають тільки навесні, нехтуючи весняним «плачем» лози. На плодоносних кущах обрізка проводиться тільки восени.

Навесні після відкриття молодих кущиків робиться перша обрізка винограду. Для того щоб правильно розпочати першу обрізку, небхідно визначитися з типом формування. Типів формування виноградних кущів існує безліч. Формування куща починається з першого року після його посадки і триває до п’яти-шести років, залежно від особливостей створюваної форми.

Як сформувати кущ винограду

Найпоширенішим формуванням винограду вважається чотирьохрукавне. Якщо на молодому кущі розвинулися два пагона, проводиться обрізка кожного на два глазка, з яких повинні розвинутися чотири пагона — майбутні рукава.

Якщо розвинувся тільки один пагін, то проводиться обрізка на чотири глазки, з яких також розвинеться чотири пагони.

На початку третього року при обрізанні на кожному з чотирьох пагонів залишають по два глазка, а решту приросту зрізають. Восени, наприкінці третього року вегетації, з вирослих пагонів формують плодові ланки (сучок заміщення і плодову стрілку). В подальшому обрізка винограду проводиться за всіма правилами. Плодові ланки формують, враховуючи силу росту куща. Кількість плодових ланок додають в наступні роки в залежності від розвитку куща.

Щоб стримати зростання рукава, сучок заміщення завжди залишають тільки на нижньому пагоні, який розташовується ближче до голови куща — обрізається на 2 — 3 глазки. Обрізка плодової стрілки проводиться згідно ампелографічної характеристики сорту.

Щорічна правильна обрізка винограду регулює ріст і підтримує виведене формування куща, створює можливість регулювати його навантаження, замінювати старі частини новими, більш молодими. Обрізка винограду створює сприятливі умови для запилення суцвіть, кущі добре провітрюються.

Як правильно обрізати виноград своїми руками

Обрізка винограду і створення формування проводяться за такими основними правилами:

для створення штамбів, плечей і рукавів кордону необхідно використовувати найбільш розвинені, добре визрівші (але не жируючі) лози, які відповідають за своїм розташуванням зручністю створення форми:

при створенні відносно низького штамбового формування потрібно стежити за тим, щоб штамб був сформований відразу ж на необхідну висоту. Так само треба чинити і при формуванні плечей кордонів;

коли штамби і кордони необхідно формувати протягом декількох років, тобто піднімати їх на значну висоту, то слід пагони продовження вибирати так, щоб при подальшій їх обрізці рани знаходилися щорічно на одній і тій же стороні. Це забезпечить нормальне пересування поживних речовин по штамбу і кордону і далі до плодовим ланкам;

На малюнку показано розташування ран при обрізанні на старій деревині:

А — правильне одностороннє;

Б — неправильне двостороннє;

а — рани, нанесені при обрізанні.

При повному видаленні однорічних пагонів або багаторічних частин куща зрізи слід робити у самого заснування, не залишаючи пеньків. Вони повинні бути рівними і гладкими. Такі рани легше гояться, а відсутність пеньків попереджає утворення жирових пагонів, тому підрізування треба робити добре відточеним секатором, розташовуючи його так, щоб ріжуча опукла сторона леза була звернена до залишеної частини, а упор — до тієї частини пагона, який буде видалятися.

На малюнку показано правильне положення секатора при обрізанні.

Зрізи і рани повинні бути на одній і бажано на внутрішній стороні гілки, зверненої до середини куща. Внутрішні зрізи швидше заростають. Створення ран з різних сторін гілки призводить до відмирання тканин, які проводять поживні речовини, що затримує сокорух, знижує врожайність і довговічність кущів.

Потрібно уникати злиття близько розташованих ран.

При виборі лоз плодоношення і сучків заміщення завжди слід віддавати перевагу лозам найбільш сильним і добре визрілим, так як тільки добре розвинені лози гарантують отримання високого врожаю. Не слід на плодоношення використовувати перерозвинені (жируючі) діаметром більше 12 мм, а також слабкі недорозвинені пагони діаметром менше 6 мм.

Чим товщій однорічний пагін, тим довше потрібно його обрізати, і, навпаки, чим він слабший, тим його обрізають коротше.

При виборі лоз плодоношення і сучків заміщення необхідно строго стежити за тим, щоб останній завжди перебував з зовнішнього боку і обов’язково розташовувався нижче плодової лози.

При обрізанні сучка заміщення на 2 — 3 глазки необхідно, щоб на сучку перший нижній добре розвинений глазок перебував з зовнішньої сторони. У тих випадках, коли нижнє вічко звернене усередину, його не слід брати до уваги (так як він буде вилучений при зеленій уламці) і рахунок вічок, які залишаються на сучках заміщення, вести від нижнього зовнішнього вічка.

При обрізанні лоз плодоношення на 8 — 12 і більше очок зріз можна проводити на 2 — 3 см вище вузла, так як при довгій обрізці розвиток крайньої пучки не має істотного значення.

При короткій обрізці, в тому числі і сучків заміщення, там, де кожна брунька повинна дати добре розвинений і плодоносний пагін, обрізка повинна проводитися на одне міжвузля вище і неодмінно через вузол над діафрагмою з обов’язковим видаленням верхньої бруньки.

Обрізка через вузол гарантує появу на сучках заміщення лози плодоношення і лози для нового сучка заміщення, так як зріз, зроблений над діафрагмою, захищає нижню пучку від можливої загибелі.

При обрізанні на плодову ланку минулорічний плодовий пагон з усіма розвиненими плодоносними пагонами видаляють, а з двох пагонів на сучку заміщення нижній знову обрізають на новий сучок, а верхній — на плодовий пагон (стрілку плодоношення).

У тих випадках, коли на сучку заміщення є тільки один добре розвинений пагін, то в залежності від стану куща і розташування пагона обрізка проводиться або на стрілку, або знову на сучок. Якщо обрізаний на сучок, то для плодової лози вибирають кращий з нижніх пагонів на лозі, яка вже відплодоносила або жирового пагона (вовчок).

Якщо на стрілці немає жодного пагона, який можна було б залишити на плодоношення, а на сучку є тільки один хороший пагон, його підрізають на плодову лозу, а сучок заміщення формують з дзиги.

У випадку, якщо ні на стрілці, ні на сучку заміщення немає взагалі придатних пагонів, рукав повністю видаляють, а обрізка дзиги виробляється на плодову стрілку або сучок заміщення.

Слід завжди пам’ятати, що правильний вибір пагонів для формування і плодоношення потрібно проводити ще під час весняної та літньої уламки. Це збереже силу куща, забезпечить більш тривале і рівномірне плодоношення його, крім того, буде полегшена осіння (попередня) і весняна (остаточна) обрізка винограду.

Обрізка винограду проводиться як весною, так і осінню

Переваги обрізки винограду осінню укривних сортів полягає в тому, що місця зрізів за зиму опробковиваються і весною, з нетаціі, виноград не «плаче». Полегшується укриття кущів на зиму. Обрізаний кущ легше пов’язати в фашинами (пучок) перед укриттям.

Обрізка винограду осінню — як та коли обрізати виноград восени

Обрізка винограду осінню проводиться до настання морозів перед укриттям кущів на зиму. При обрізанні видаляють всі слабкі пагони і частково ті, які вже відплодоносили. При необхідності омолоджують рукава. Довжина обрізки плодових лоз для різних сортів різна: від короткої — 4 — 6 очок, до довгої — 15 — 20 очок. Найпоширеніша обрізка середня (на 8 — 10 очок), при якій плодові лози розташовують горизонтально, похило вгору або дугоподібно.

При нормальному навантаженні куща середня обрізка забезпечує отримання найвищих врожаїв з гарною якістю винограду. Середня обрізка винограду застосовується при вирощуванні більшості сортів, при цьому плодові лози обрізають на 6 — 8 очок.

При осінній обрізці треба враховувати те, що при укривній культурі частина пагонів випріває або вимокає. Виходячи з цього, при обрізанні роблять 30 — 40 відсотковий запас очок на плодовій лозі, тобто обрізають довше. Зайві пагони, які розвинулися видаляють при зелених операціях.
Плодоносність вічок по довжині лози залежить від того, якими були весна і літо минулого року. При прохолодній погоді закладка квіткових бруньок затримується до більш теплої пори і краще будуть плодоносити вічка, розташовані вище.
Якщо з якої-небудь причини на сучку заміщення не розвинулися вічка, то при наступній обрізці використовують пагони, що виросли на плодовій стрілці, розташованій ближче до рукава куща.

Обрізка винограду навесні, як правильно обрізати лозу

Обрізка винограду весною проводиться на молодих, які ще не плодоносили кущах і зимостійких неукривних сортах. Цілісні кущі краще зимують. Весною обрізка проводиться після розпускання бруньок. У цей час припиняється великий напір пасоки, виноград менше «плаче» і видно живі пучки.

«Плач» винограду

«Плач» винограду — (тиск кореневий) — активна подача корінням води вгору по стеблу; відбувається навесні до появи листя. У виноградної рослини тиск становить 2 — 2,5 атмосфери. У місцях поломок і порізів визрілої виноградної лози виділяється сік, що стікає краплями. Це явище називається «плачем» винограду, який спостерігається при весняному обрізуванні кущів.

Деякі виноградарі вважають, що «плач» винограду не впливає на розвиток рослини і по ньому визначають наявність вологи в районі розташування коренів. Якщо виноград не «плаче» — це сигнал до поливу. Але дослідами доведено, що «плач» винограду шкідливий. Обрізка винограду весною призводить до великої втрати вологи, соку і поживних речовин. Пасока тече по виноградній лозі, потрапляє на вічки, обпалюючи їх, внаслідок чого вони гинуть. Кущ втрачає до 25% врожаю. Коли проводиться обрізка винограду осінню «плач» винограду навесні наступного року не спостерігається. Щоб під час весняного «плачу» уникнути попадання пасоки на вічка, плодові лози треба розташовувати горизонтально або похило — зрізом вниз, щоб пасока капала прямо на землю.

Штамбове формування винограду

Застосовується при вирощуванні зимостійких неукривних сортів. При формуванні штамбових кущів під час першої обрізки молодого кущика залишають один сильно розвинений пагін, скорочуючи його на 2 — 3 вічка. З сильного пагона формують стовбур (майбутній штамб), другий пагон резервний. Всі зайві пагони обламують.

У міру зростання основного пагона всі пасинки видаляють, а пагон підв’язують до кілка. Для кращого визрівання пагонів точку росту треба прищипнуть (кінець серпня).

На третій рік вегетації основний пагон — штамб обрізають на необхідну довжину, а резервний — на сучок заміщення. Всі пагони, які розвинулися на штамбі обламують, залишаючи два верхніх, з яких формують плечі кордону, підв’язуючи їх до дроту.

На четвертий рік вегетації рукава обрізають згідно ампелографічної характеристиці сорту і закладають ріжки. Зайві пагони при уламку видаляють, залишаючи по довжині кордону на певній відстані один від іншого.

На п’ятий рік вегетації при обрізанні залишені пагони вкорочують на 2 — 3 вічка (ріжки).

На шостий рік вегетації формують плодові ланки за рахунок пагонів, що розвинулися на ріжках.

Прискорене формування винограду

Таке формування дає можливість на рік раніше отримати урожай. У перший рік на саджанці, як зазвичай, вирощують два пагони. Ці пагони, як правило, розвиваються слабо, тому їх не прищипують. На другий рік проводиться обрізка кожного пагона на два вічка. Так як саджанець вже окорінний, пагони другого року вегетації ростуть досить сильно і їх прищипують в кінці травня — на початку червня, коли вони досягнуть у довжину 50 — 60 см. В результаті видалення верхівкової бруньки починається посилений ріст пасинків, з яких залишають на кожному пагоні тільки два верхніх, а решту виламують на початку росту. Формування кущів закінчується на третій рік обрізанням пасинків на плодові ланки. Таким чином, період формування кущів скоротився на один рік.

В присадибному виноградарстві нерідко використовують для посадки дворічні саджанці, а також внесення в посадкову яму гарної дози органо-мінеральних добрив іноді забезпечує сильний ріст пагонів вже в першу вегетацію. Такі пагони можна прищипувати і скоротити період формування до двох років, значно наблизивши тим самим час вступу кущів у плодоношення.

Катаровка винограду своїми руками

Одним з важливих і обов’язкових прийомів на першому році життя кущів є катаровка винограду, тобто двох-триразове видалення поверхневих коренів, які розвинулися у верхній частині кореневого стовбура (підземного штамба).

Навколо штамба роблять лунку глибиною близько 15 — 20 см і секатором зрізають поверхневі корені, не залишаючи пеньків. Місця зрізів дезинфікують розчином мідного купоросу (20 г на 1 л води), замазують садовим варом, а лунку засипають піском.

Цю операцію проводять щорічно до вступу куща в пору плодоношення, а надалі — через рік.

Якщо своєчасно не виконати цю операцію, кущі можуть повністю перейти на поверхневі корені, що призведе до їх підмерзання і в подальшому сильного ослаблення куща.

Протягом року катаровку винограду проводять перший раз весною і контрольну — на початку осені.

Відео: Як обрізати виноград весною та осінню

На цю все, сподіваємося, що сьогоднішня стаття була Вам корисна. Залишайтеся з нашим сайтом «Садівництво та Сільське господарство» і не знатимете проблем у вашому саді та городі, а читаючи нашу рубрику про виноградарство Ви будете в курсі всіх новинок по догляду за вашим улюбленим виноградом.

Читайте також:

Про автора

admin administrator