Сушіння в сушарці винограду

Авторadmin

Сушіння в сушарці винограду

Сушіння винограду «Кишмиш»

Найбільшим попитом для приготування родзинок користується сорти винограду «Кішміш», тому що в них відсутні кісточки. «Киш-миш» – перекладатися з перської як «сушений виноград».

У харчовій промисловості для насичення золотистим кольором та збільшення терміну зберігання світлі сорти кишмишу перед сушінням обробляють сірчистим газом (діоксид сірки) відомим у харчовій промисловості як консервант Е220, який небезпечний для здоров’я. Щоб убезпечити себе та близьких людей від споживання родзинок із хімічними добавками, рекомендуємо готувати його самостійно в сушарці для фруктів.

Наш досвід. Беремо 5 кг винограду «кишмиш». Бланшируємо виноград протягом декількох секунд у содовому розчині з розрахунку ½ чайної ложки на 1 літр води. 2.5 чайної ложки на 5-літрову каструлю. Після бланшування виноград необхідно остудити у холодній воді, щоб припинити процес варіння. Промиваємо його. Очищаємо від гілочок та викладаємо на лотки.

Виноград сушився 34 години при температурі 55 ° C у сушарці Ezidri Ultra на 6 лотках.

Деякі ягідки (6%) через свої особливості не висихають до потрібного результату для тривалого зберігання, тому після сушіння відкладіть їх убік.

Ізюм вважається найсолодшим і корисним із усіх видів сухофруктів. При обробці в ньому зберігаються у незмінному вигляді практично всі корисні властивості винограду. І завдяки такому високому вмісту вітамінів та мікроелементів цей продукт настільки широко використовується у раціоні. Найбільшою популярністю ізюм користується на Середньому та Близькому Сході, а також у середземноморських країнах. Однак і в Україні він має чимало своїх шанувальників. Саме слово походить від тюркського Uzum, що у перекладі означає «виноград».

Історія походження

Точнісінько визначити, коли виник такий продукт, як сушений виноград практично неможливо. Найімовірніше, що з найдавніших часів жителі сонячних країн, де виростає виноград, розкуштували ягоди, що висохли на сонці, і надалі стали їх висушувати вже самостійно.

Сліди родзинок, відбитки листя і насіння були виявлені під час розкопок і відносяться ще до верхньокремового періоду, що підтверджує давність його походження. Згадка про виноград була і в Біблії. Згідно з Писанням це була перша рослина, яку висадили після потопу.

Згідно з археологічними знахідками, у XVI столітті почалося вирощування винограду на берегах Рейну. У цьому ж столітті в Астрахань були завезені саджанці винограду і висаджені на території місцевого монастиря, а в 1613 цар Михайло Федорович наказав закласти виноградник. В 1651 Олексій Михайлович направив астраханських майстрів виноградної справи створити виноградники на березі річки Сунжі, де були виявлені дикорослі ягоди. Надалі Петро I організував висадку та розведення винограду на півдні Імперії, на річці Дон.

Після приєднання до Росії Сибіру, Казанського і Астраханського князівств, Башкирії, родзинки набули значно більшого поширення в кулінарії. Хоча його ще наприкінці XVI століття продавали досить широко за ціною до 1 рубля за пуд. Саме в момент приєднання до російської кухні почали вливатися особливості тюркської кулінарії, з’явилися різні прянощі та сухофрукти. У тому числі і родзинки отримали широке застосування при приготуванні найрізноманітніших страв.

В Україні виноградарство особливо поширене на півдні країни у вологому теплому кліматі. Проте рідко зустрінеш сад без виноградних лоз, що обплітають альтанки. Цінний продукт використовують для виготовлення першокласних вин, шампанського, соків та як компонент при консервуванні. Також часто використовують виноград як елемент декорування.

Які сорти винограду кишмиш вибрати для приготування родзинок?

Родзинки – це не єдина назва висушених ягід винограду. Розрізняють безліч інших різновидів: кишміш, сабза, коринка, бдан, шигани, маннакуа. Кожен із цих видів створюється з різних сортів винограду. Для виробництва кишмишу необхідний виноград із м’ясистими ягодами без кісточок. І сортів для його створення також чимало. З винограду можна зробити родзинки в домашніх умовах, для цієї мети чудово підійде сушарка для ягід Ezidri .

Цей сорт має безліч інших назв як у межах країн СНД, так і за ними. Це один із найпопулярніших сортів для виробництва родзинок. Як і будь-який інший сорт кишмишу, кишміш білий овальний відрізняється відсутністю кісточок. Ягоди досить дрібні, маю солодкий смак. При дотриманні правильної технології висушування продукт виходить дуже гарний, янтарного кольору. Вихід у середньому становить до 30% від початкової ваги винограду.

У цього сорту є невелике насіння, яке, однак, не відчувається при вживанні. Форма ягід – округла, самі ягоди – м’ясисті і злегка похрумтують при вживанні. За своїм складом та властивостями практично ідентичний овальному сорту білого кишмишу.

Також має низку інших найменувань. Ягоди мають середній розмір, овальну форму, темний колір шкірки. М’якуш досить соковитий і солодкий, але не має яскраво вираженого аромату. Також є одним із найбільш популярних сортів винограду для виробництва родзинок.

Зростає переважно на території Вірменії. Ягоди часто мають овальну або злегка яйцеподібну форму і пофарбовані в нерівномірний рожевий колір. Для сушіння використовується не так часто, але дає досить смачний продукт, хоч і нерівномірно забарвлений.

Відрізняється значно більшим розміром ягід (більше, ніж у кишмиша білого в середньому у 6 разів). Для висушування підходить виноград терміном визрівання до середини вересня. Це дуже вдалий сорт для виробництва родзинок – ягоди виходять великі, красиві та дуже смачні.

Темно-сині ягоди середнього розміру, м’якуш досить солодкий. Є гібридом сортів Чауш Рожевий та Кішміш чорний.

Мрія.

Безнасінний сорт винограду, можливий лише розвиток рудиментів. Ягоди мають овальну форму і рожево-зелене забарвлення (у деяких випадках – повністю рожеве).

Белградський безнасінний.

Ягоди мають овальну форму, досить великі та з легким приємним мускатним відтінком в ароматі. Відмінно підходить для висушування, продукт виходить смачний та досить великий.

Кишмиш молдавський.

Ягоди мають округлу або злегка овальну форму, світло-фіолетове забарвлення. Цей сорт відрізняється гармонійністю смаку. Використовується переважно для вживання у свіжому вигляді, але також підійде для висушування.

Це далеко не всі сорти винограду для родзинок, але вказані основні з них. Виробляти смачні родзинки в домашніх умовах зовсім нескладно, достатньо скористатися спеціальним обладнанням. Для цієї мети чудово підійде сушарка для винограду Ізідрі.

Користь домашньої родзинки

Ізюм вважається одним з найбільш корисних видів сухофруктів, оскільки зберігає практично всі корисні властивості винограду. Зокрема, у процесі висушування зберігається до 70% вітамінів та до 93% мікроелементів.

За вмістом амінокислот, клітковини, вітамінів групи В, а також А, С, Е, Н, РР, калію, магнію, натрію, фосфору, заліза, кальцію, цинку, селену, марганцю та багатьох інших – родзинки займають одну з лідируючих позицій серед сушених ягід.

Завдяки різним впливам речовин, що містяться в родзинках, він здатний регулювати нервову діяльність, позитивно впливати на серцево-судинну систему, запобігати анемії, захищати зуби від карієсу та утворення шкідливих бактерій (за рахунок вмісту бору та олеанолової кислоти). За рахунок наявності органічних кислот родзинки мають антибактеріальні властивості, тому відвари з нього можна приймати під час застудних та запальних захворювань. А за рахунок високого вмісту фенолів ізюм має високі антиоксидантні властивості. При цьому калорійність родзинок становить у середньому 229 кал. у 100 г продукту.

Кому рекомендується вживати родзинки?

Звісно ж усім! За рахунок великої кількості необхідних організму речовин, родзинки надають благотворну дію на будь-який організм. Правда варто бути обережним при вживанні, оскільки в родзинках міститься досить високий рівень цукру.

Окремо вживати родзинки радять людям під час лікування певних захворювань. Це і люди, які страждають на захворювання анемією і шлунково-кишкового тракту. При порушенні роботи нирок та при підвищеній стомлюваності.

Ізюм – чудовий помічник у профілактиці та лікуванні захворювань серця та судинної системи. Також він чудово підійде для лікування гіпертонії, а також за будь-яких респіраторних захворювань і хвороб легень.

Також вживання ізюму стане чудовим профілактичним заходом щодо зміцнення імунітету в період вірусних захворювань. Захворювання печінки, жовчних проток, шкірними висипаннями – спектр захворювань, з якими може допомогти впоратися ізюм дуже широкий.

Тому так зручно і важливо мати можливість виробництва родзинок у домашніх умовах. Сушарка Ізідрі здатна забезпечити родзинками найбільшу сім’ю на цілий рік.

Вживання домашньої родзинок у кулінарії

Завдяки своїм смаковим властивостям ізюм знайшов широке застосування у кулінарії різних країн. Найбільш популярне його вживання у країнах Близького та Середнього Сходу, однак і в Росії він став невід’ємною частиною багатьох національних страв.

Найширше використання родзинок – у випічці та десертах. Різноманітні булочки, кекси, запіканки, пудинги, пироги, морозиво та багато інших видів десертів збагатили свій смак за рахунок родзинок. Дуже активно використовується ізюм при приготуванні пасок і сирних пудингів. У деяких випадках існують навіть рецепти хліба із цим унікальним продуктом у складі. Не менш популярні й домашні цукерки із суміші горіхів та родзинок – це досить солодкі та смачні ласощі. Найвдаліше поєднання смаку цього сухофрукта з шоколадом, сиром, цедрою цитрусових, імбиром і запеченими яблуками. А щоб він не осідав на дно випічки, перед додаванням в тісто його можна обваляти в борошні або крохмалі.

Однак родзинки можна вживати не тільки у випічці та десертах, він служить прекрасним доповненням для перших та других страв. Найбільш популярне його застосування – з молочною кашею або пловою. Сюди ж можна віднести безліч видів овочевих та фруктових салатів, м’ясні та рибні страви. Можна його додавати у фарш при приготуванні тюфтель і рулетів або ж згасити або запекти разом з м’ясом. Найкраще поєднується з родзинками м’ясо птиці та дичину. Завдяки своїм смаковим якостям він здатний надати стравам особливого відтінку та аромату. І не варто обходити увагою не найрадіснішу, але дуже корисну страву – кутю. Її прийнято готувати на зовсім не найщасливіші застілля, але воно чудово підійде і на сніданок, оскільки є унікальним за своїм складом і при цьому дуже смачним.

Також поширене застосування родзинок при приготуванні різних напоїв – компотів, домашнього вина. Незамінний цей продукт при приготуванні домашнього квасу, оскільки дає характерний смак та аромат. Можна складати на основі родзинок як лікувальні відвари, так і додавати його в трав’яні настої, при заварюванні чаю або просто в гарячу воду. З родзинок виготовляються й чудові лікерні вина.

І, звичайно ж, можна вживати цей цінний продукт у чистому вигляді, оскільки він сам по собі вже є дуже смачним і насиченим ласощами. Правда, тут варто бути обережними і не забувати про те, що добова норма вживання родзинок становить приблизно 60 грам.

Домашні родзинки тим цінніші, що можна бути впевненим у його якості, оскільки він вироблявся самостійно з винограду, особисто відібраного. І ідеально для цієї мети підійде сушарка Ізідрі. А тому і користь може бути у кілька разів вищою, ніж у купленого в магазині. До того ж, немає потреби стикатися з такою проблемою, як особливе промивання. Магазинні родзинки іноді бувають досить сильно забруднені і проточної води для очищення виявляється недостатньо. У таких випадках зазвичай радять застосовувати молочні продукти, оскільки вони є чудовими природними очисниками.

Незважаючи на високу калорійність цього продукту, його також рекомендують використовувати у дієтології. Оскільки він був висушений, то при попаданні в шлунок ізюм починає набухати, тим самим заповнюючи обсяг шлунка. Правда саме через свою калорійність дієтологи не радять під час контролю за зниженням ваги вживати родзинки більш ніж 20 грам. Крім фізичних властивостей, у цьому продукті містяться речовини, що сприяють швидшому розщепленню жирів.

Зберігання родзинок

Зберігати домашню родзинку слід у тканинному мішку або скляній банці з папером, обгорненим навколо шийки замість кришки. Ще один чудовий спосіб зберігання – пластиковий контейнер. Але найвдалішим способом буде зберігання у спеціальних скляних банках з вакуумними кришками, такий спосіб збереже свіжість родзинок набагато довше.

Варто пам’ятати і про те, що зберігати родзинки не варто довше, ніж 12 місяців з моменту завершення процесу виробництва.

Домашні родзинки, виконані самостійно – це найкращий варіант цього продукту. Оскільки крім найширшого спектра корисних властивостей у разі можна гарантувати і безпеку такого родзинок. Адже існуватиме впевненість у відсутності наявності будь-яких хімікатів та шкідливих речовин. Заготівлею родзинок люди займаються більш ніж 2500 років. Це не тільки смачний продукт, але й корисний, тому що з давніх-давен входить до складу ліків для відновлення та зміцнення здоров’я. Родзинки вважають висококалорійним продуктом зі значним вмістом фруктози.

Родзинки додають у плов, каші, салати, мюслі. Застосовують у приготуванні хлібобулочних виробів.

У медицині рекомендовано вживати родзинки при недокрів’ї, для зміцнення м’язів серця, при лікуванні застуди та бронхіту.

Сушка винограду в електросушарці

Найкраще висушувати виноград з малим зміст кісточок всередині, а ще краще за все зовсім без них, також ягода повинна мати досить міцною шкіркою. Сушити виноград своїми руками найкраще на сонці, це робити досить просто. Потрібно просто висипати зібраний урожай в один ряд на будь – яку поверхню, це може бути фанера, картон, поліетилен, і залишити на сонці.

Сушка зазвичай триває до трьох тижнів, в залежності від температури на вулиці процес може зайняти менше часу, або ж навпаки більше. Після закінчення сушіння вологовміст у винограді не повинно перевищувати двадцять відсотків, колір отримав врожаю повинен бути коричневий.

Способи сушки винограду

Також виноград можна сушити і в тіні, такий спосіб допомагає зберегти багато поживних речовин в ягодах. Цей процес займає значно більше часу, триватиме він може до п’яти місяців. Важливо дотримуватися певну температуру від десяти до п’ятнадцяти градусів за Цельсієм. Висушені ягоди не бояться морозів, тому зберігати їх можна де завгодно.

Ще один спосіб сушки винограду за допомогою гарячої води, або лужним розчином, в якому вміст харчової соди сорок грам на десять літрів води. Даним розчином потрібно полити виноград, слідом обмити проточною водою, і покласти сушитися на кілька днів, потім перевернути ягоди. За тиждень виноград досить просушитися.

також існує метод сушіння ягід винограду за допомогою духовки. Таким способом виноград висушитися протягом трьох днів, потрібно тільки дотримуватися необхідну температуру, давати вихід випаровуванням, перемішувати виноград, періодично вимикати духовку. У перший час температура повинна бути близько шістдесяти градусів за Цельсієм, в кінці сушіння близько не більше сорока.

Також читайте: Рецепт домашнього вина з винограду Ізабелла

Як правильно сушити ягоди винограду в електросушарці

Одним з найшвидших методів просушування ягід є просушка електросушаркою. Тільки один нюанс в тому, що для електросушарки придатні лише ягоди з твердою м’якоттю.

Етапи просушування за допомогою електричної сушарки:

  • Для початку потрібно зібрати найстигліший виноград.
  • Далі необхідно добре промити його.
  • Потім слід відокремити ягоди.
  • В кінці потрібно заповнити виноградом лотки електричної сушарки і почати роботу.

Тривалість роботи залежить від сорту зібраного врожаю, але в середньому просушка займає годин десять. Під час роботи сушилку потрібно періодично вимикати. Сушити ягоди краще всього за кілька підходів.

Дивіться відео на тему: Сушимо виноград в електросушарці

При роботі електросушаркою потрібно пам’ятати про те, що дрібні ягоди швидше висохнуть, тому в процесі роботи потрібно періодично перебирати виноград. А великі сорти винограду краще не сушити в електричній сушарці. Більше інформації читайте в рубриці Корисні поради

Про автора

admin administrator