У чому різниця ремонтантної малини від звичайної

Авторadmin

У чому різниця ремонтантної малини від звичайної

Зміст:

Як відрізнити ремонтантну малину від звичайної візуально: ознаки

Хочете отримувати багато врожаю малини, тоді зверніть увагу на ремонтантну малину. А як відрізнити її від звичайної — дізнайтесь із статті.

Малина – смачна і корисна ягода, про яку знає, мабуть, кожен садівник і городник. На сьогоднішній день існує величезна кількість сортів малини, і всі вони відрізняються між собою смаком, зовнішнім виглядом і кількістю врожаю. Сьогодні ми розповімо вам про відмінності малини ремонтантної і звичайної.

Як відрізнити ремонтантну малину від звичайної візуально: ознаки

Для початку зазначимо, що ремонтантна малина, це не сорт ягоди, а її властивість, властивість до безперервного плодоношення. А якщо бути точними, то не до безперервного, а до плодоношення і на 1-річних, і 2-річних пагонах. Цей факт потрібно знати, щоб потім не розчаруватися в урожаї і його кількості.

Простіше всього зрозуміти, який саме кущ малини перед вами, в осінній час, тобто в період масової висадки цієї культури.

Що стосується відмінностей малини ремонтантної від звичайної, то вони такі:

  • Зверніть увагу на колір кореня куща. У звичайної малини він темний, коричневий з малиновим і бордовим відтінком, а ось у ремонтантної він бледноватый, наче корінь був темний та вицвів на сонці.
  • Також вірним відмінністю буде колір листя. В осінній час малина звичайна, вже, як правило, «відпрацювала» і готується до зимового відпочинку, в той час як ремонтантна ще може плодоносити – саме цей фактор і обумовлює відмінність листя. У звичайній вона буде рідкісна, подсохшая, у ремонтантної – зелена, густа.
  • Вигляд стовбура. Якщо розглянути стовбур ремонтантної малини, то можна зрозуміти, що він схожий на ствол маленького дерева – коричневий колір, потріскана подекуди кора або ж яскравий зелений і з червоною смужкою. У звичайної малини колір стовбура блідо-зелений, сам стовбур може бути покритий нальотом.
  • Розмір ягід. Як правило, ремонтантна малина дає великий урожай, дрібні ягоди трапляються рідко, ну, а звичайна малина може давати врожай і дрібної і середньої ягоди

Щоб придбати саме ту малину, яку ви хочете, вирушайте за нею в спеціалізований магазин, де продавці допоможуть вам зробити вибір, а головне не будуть продавати під виглядом ремонтантної малини звичайну.

Ремонтантна малина: чим відрізняється від звичайної, фото, особливості

Для отримання високого врожаю смачної ягоди виведено ремонтантну малину, догляд і вирощування такої культури мають свої особливості. Її кущі влітку і восени часто покриваються великими і солодкими плодами. Поласувати улюбленою ягодою можна, коли звичайна малина давно вже відплодоносила.

Агротехніка ремонтантної малини

Багатьох садівників приваблює вирощування ремонтантної малини на присадибній ділянці. Її обрізання дуже просте, гілки не потрібно на зиму пригинати, а врожай збирати можна двічі за сезон.

Якщо на ділянці культивувати ремонтантну малину, догляд і вирощування для неї краще проводити як для однорічного куща. У першій половині літа за такої технології у рослини активно ростуть свіжі пагони. У липні на ремонтантних сортах проявляються плодові гілочки.

Потім вони зацвітають і до кінця літа або початку осені встигає масовий урожай.

Чим відрізняється ремонтантна малина від звичайної?

Садівники з досвідом воліють у саду виробляти вирощування сортів звичайної малини та ремонтантної. Тоді можна стиглі ягоди збирати протягом липня, а після ще й восени. Відмінність ремонтантної малини від звичайної:

  1. На відміну від звичайних видів малина ремонтантна навздогін за першим урожаєм викидає суцвіття та плодоносить – її плодоношення йде практично безперервно.
  2. Ремонтантна малина плодоносити здатна як на дворічних, так і на однорічних гілках. Такий кущ може давати два врожаї – перший як звичайна малина, другий – на молодих стеблах. Однак отримання другого збору за сезон є недоцільним. Перші плоди на дворічних стеблах рослина послаблюють і осінні будуть посередньої якості – малина дозріває пізніше, ягоди виходять дрібними. Вигідніше проводити вирощування ремонтантних сортів як однорічних та дочекатися пізнього, більш цінного збору.
  3. При вирощуванні звичайної малини треба систематично обрізати дворічні стебла, що відплодоносили, і залишати однорічні для плодів наступного року. При догляді за ремонтантними сортами після збирання врожаю у листопаді зрізають усі без винятку пагони. Тоді кущ на майбутній рік дасть один вагомий збір – осінній.
  4. У порівнянні з малиною звичайною ремонтантна стійкіша до недуг і паразитів, червивих ягід майже не має.

Малина ремонтантна – найкращі сорти

За сукупністю безперечних переваг можна виділити найкращі сорти ремонтантної малини з високим урожаєм (2-2,5 кг з куща):

    1. Геракл. Ранній вигляд, великоплідний, врожайний, стійкий до недуг. Пагони – прямостоячі, опори не вимагають, ягоди – великі по 10 г, конусоподібні, рубінові, кисло-солодкі. Плодоносить із серпня до перших заморозків.
      1. Помаранчеве диво. Великоплідний високоврожайний вигляд, що зріє в другій половині серпня, плодоносить до кінця жовтня. Ягоди – яскраво-жовтогарячі, масою до 12 г, смак – десертний, кислувато-солодкий.
        1. Бабине літо. Ранньостиглий сорт, недугами не уражається. Ягоди соковиті, рубінові, відмінного смаку.
          1. Пінгвін. Рано дозріває штамбовий вид малини. Шипи зосереджені знизу, ягоди – округлі-конічні, темно-малинові масою 4-6 г.
            1. Атлант. Стійкий до недуг великоплідний високопродуктивний сорт. Ягоди – подовжено-конічні, вагою до 9 р.
              1. Абрикосова. Майже не уражається недугами, шипи розташовані в нижній частині пагонів. Ягоди по 3-4 г, мають янтарно-золотий колір та абрикосовий присмак. Плодоносить із початку серпня до заморозків.

              Як вирощувати ремонтантну малину?

              Вирощування ремонтантної малини проводять із урахуванням її особливостей. Культура пред’являє підвищені вимоги до світла, тепла, плодючості ґрунту. Навіть незначне притінення, можливе для малини звичайної, затримує дозрівання ягід та знижує врожайність.

              Під посадку ремонтантних сортів слід підібрати майданчик з південного боку дачі, прикритий від північних вітрів. Хороший урожай можна отримати на пухкому родючому ґрунті.

              Для цього під перекопування восени на 1 м2 вносять 2-3 відра перегною, компосту або торфу та 1 склянку комплексного мінерального добрива.

              Якщо в саду росте ремонтантна малина, догляд і вирощування потрібно робити грамотно – на одному місці доцільно її тримати 10-15 років. Після цього врожаї падають, ягоди дрібнішають. Тому проводиться пересадка ремонтантної малини навесні чи восени. Кущ потрібно викопати, поділити на частини, зрізи на ділянках обробити вугіллям. Після цього малину садять на нове місце.

              Як посадити ремонтантну малину?

              Висаджують ремонтантну малину провесною або восени, але найкращий час для вкорінення – кінець вересня – початок жовтня. У цей час складається сприятливий водний і температурний режим, що дозволяє рослинам добре приготуватися до зимівлі та весняної вегетації. Посадка ремонтантної малини:

              1. Треба викопати ями габаритами 40х40х40 см з дистанцією 70 см одна від одної та міжряддями 1,5 м.
              2. Саджанець повинен мати розвинену систему коренів, діаметр стебла 5 мм та довжину близько 20 см. Підсохлу малину перед укоріненням краще потримати добу у стимуляторі зростання.
              3. Саджанці опускають у яму, присипають ґрунтом так, щоб коренева шийка виявилася нарівні із землею.
              4. Після малину щедро поливають та мульчують.

              Як розмножується ремонтантна малина?

              При вирощуванні розмножити ремонтантну малину складніше, ніж звичайну. Проблема в тому, що така культура дає мало прикореневих нащадків, які використовуються як посадковий матеріал. Це полегшує догляд за кущами, але ускладнює розмноження ремонтантної малини. Що можна зробити:

              1. Найлегше використовувати спосіб поділу куща. Тоді на одному екземплярі залишають близько 10 пагонів, зрізають старі пеньки, довгі коріння вкорочують, наземну частину рослини підрізають до 40 см.
              2. Щоб при вирощуванні отримати більше порослі, треба по осені зрізати всі гілки рівня грунту. Тоді наступного сезону плодів на дворічних гілках не вийде, зате буде багато матеріалу для розмноження.
              3. Збільшити кількість нових нащадків легко, якщо 2-3 річного куща восени видалити центральну частину. Тоді навесні на ньому проростуть близько 20 штук порослі.

              Як правильно доглядати ремонтантну малину?

              Догляд за ремонтантною малиною включає ряд процедур, грамотне і своєчасне виконання яких допоможе отримати щедрий урожай і підтримувати насадження в хорошому стані:

              1. Розпушування ґрунту. Протягом року виконується 4-6 разів на глибину 10-15 см. Перше – до розпускання бруньок, останнє – пізно восени.
              2. Мульчування. Такий догляд відбувається після посадки та повторюється щорічно. Мульча утримує вологу у ґрунті. Для неї використовують солому, тирсу, компост, сіно.
              3. Полив. При догляді малину поливають щедро, до промокання ґрунту на 30-40 см униз. Частота процедури залежить від погоди – у посуху її слід проводити раз на тиждень.
              4. Підв’язка. Щоб стебла не зламалися та не погнулися, роблять підв’язки за допомогою шпалер та дроту.

              Як обрізати ремонтантну малину?

              Якщо в саду росте малина ремонтантна, догляд та вирощування за нею передбачають обов’язкові обрізки:

              1. Коли планується збирати лише один урожай, восени всі пагони під корінь зрізають та спалюють. Процедура додатково захищає ділянки від паразитів. Пеньки залишати не варто – така культура втратить свою ремонтантність.
              2. Якщо при вирощуванні та догляді планується збирати два врожаї за сезон, обрізка ремонтантної малини проводиться як у звичайної. Восени видаляють дворічні втечі, що відплодоносили, і молоду поросль. Біля однорічних стебел зрізають верхівки, на яких плоди вже були.
              3. Навесні відбувається санітарне обрізання малини, такий догляд спрямований на видалення змерзлих і засохлих стволів.

              Чим підгодувати ремонтантну малину?

              При догляді за культурою систематичне підживлення ремонтантної малини необхідне, оскільки треба багато поживних речовин. Схема підживлення:

              1. Якщо перед посадкою малинник був добрий, цього доробку вистачить на кілька років.
              2. Навесні використовується органіка – рідкий коров’як, розведений водою 1:10, або курячий послід, розмочений водою 1:20. Такі підживлення проводять 2-3 рази за сезон, витрачаючи 2-3 літри підливи на м2 площі.
              3. Якщо мульчування не проводиться, то раз на два роки під кущами розкидають восени перегній – 5-6 кг на м2.
              4. Найкращим із повних мінеральних добрив є нітроамофоска – її вносять навесні 50-100 г на 1 м2 або розсипають 50-80 г суперфосфату, 20-40 г сірчанокислого калію, 20-40 г сечовини.

              Ремонтантна малина: що це таке, її переваги та недоліки

              Властивість малини приносити кілька врожаїв за сезон відзначили та стали розвивати понад 200 років тому. Спочатку успіхи на цій ниві були більш ніж скромними — вдавалося отримати лише пару-трійку ягід на окремих гілках. Але згодом зусилля вітчизняних та зарубіжних селекціонерів окупилися та з’явилися нові високоефективні ремонтантні сорти цієї культури. Що таке ремонтантна малина і в чому її відмінність від старих надійних сортів?

              Біопортрет ремонтантної малини

              Ремонтантна малина є чагарниковою багаторічною рослиною з одно- і дворічним гілками, довговічним кореневищем і численними додатковими корінцями. Більшість її коренів знаходиться на глибині від 15 до 30 сантиметрів, а придаткові коріння можуть розповзатися на відстань від 2 до 3 метрів від материнського кущика.

              Замінні пагони формуються з підземних бруньок, розташованих на дворічних гілках. Придаткові нирки, що дають згодом кореневі нащадки, розвиваються на горизонтальних корінцях.

              З кореневих нащадків у результаті зростає самостійний кущ ремонтантної малини, пов’язані з матковим рослиною загальної кореневої системи.

              Якщо вчасно не видаляти такі сини, то вже через 3-4 роки корені, що з’єднують, обірвуться і ви отримаєте кілька нових малинових саджанців.

              Число кореневих нащадків, що утворюються щороку, визначається сортовими характеристиками. Наприклад, такий сорт, як Покус, майже повністю позбавлений цієї здатності.

              Свіжі пагони ремонтантної малини в умовах середньої смуги України з’являються в травні, і спочатку розвиваються в уповільненому темпі. Але вже у червні, при настанні стабільного тепла, їхнє зростання різко інтенсифікується. Під час плодоношення пагони наростають вже значно повільніше, а на початку осені їх розвиток зовсім припиняється.

              Нирки на дворічних малинових гілках розкриваються вже у квітні, кілька тижнів до появи молодих пагонів.

              З них утворюються латерали (плоди), на яких надалі і відбувається основна частина цвітіння та плодоношення.

              Оскільки ремонтантна малина зацвітає пізніші терміни, ніж звичайна, її квітки рідко потрапляють під поворотні заморозки, які часто бувають у середній смузі України наприкінці весни.

              Завдяки самозапилюваності, ремонтантні сорти не потребують сусідів для якісного зав’язування плодів. Однак згідно зі спостереженнями багатьох садівників-аматорів, у змішаних посадках урожайність таких сортів зростає в середньому на 20-30%.

              Першими віддають урожай дворічні пагони, що зазвичай відбувається у липні-серпні. Після цього їх видаляють, щоб вони не забирали харчування в однорічних пагонів, які ще мають плодоношення.

              Плодочки на однорічних пагонах з’являються у другій половині літа. За цим слідує рясне цвітіння і формування ягід, основна маса яких зазвичай зосереджена у верхніх частинах гілок. Наприкінці жовтня — листопаді ці верхівки вирізаються, а незаймані пагони залишають для плодоношення наступного сезону.

              У сприятливих умовах із одного кущика ремонтантної малини за літо можна зняти до 5-6 кілограмів великих солодких ягід.

              Основні вимоги до умов вирощування

              Щоб повністю розкрити потенціал урожайності ремонтантної малини, рослинам необхідно створити максимально комфортні умови за світловим та тепловим режимом.

              Не менш вимогливі такі сорти і до ґрунтової родючості — у процесі підготовки посадкових ямок кількість добрив, що вносяться, для них слід збільшити, принаймні, на 50%.

              Під малинову плантацію відводять освітлені на ділянці місця. Врахуйте, що навіть короткочасне затінення протягом дня здатне суттєво відстрочити початок плодоношення та вдарити за загальною врожайністю ремонтантної малини.

              У будь-якому випадку, в більшості регіонів України слід бути готовим, що частина врожаю все одно не встигне визріти і доведеться пожертвувати. Тому в наших умовах слід віддавати перевагу раннім сортам цієї культури.

              Не меншу небезпеку для кущів малини є надто інтенсивна сонячна активність у фазу плодоношення.

              Щоб запобігти появі сонячних опіків на ягодах і листочках, посадки доцільно притіняти за допомогою будь-якого тонкого нетканого покривного матеріалу або сітки від птахів.

              Можна також використовувати природний захист від літньої спеки у вигляді однієї — двох рядків кулісних культур, висаджених по периметру малинової плантації.

              Способи вирощування ремонтантної малини

              Нагадаю, що під словом «ремонтантність» садівники мають на увазі здатність рослини до безперервного плодоношення протягом усього сезону. Причому ряд сортів ремонтантної малини обзаводяться новими квітками відразу після завершення першої хвилі плодоношення. Це зумовлено тим, що влітку ягоди дозрівають на торішніх гілках, а на початку осені плоди починають зав’язуватися вже на пагонах, що сформувалися цього року.

              У зв’язку з цим ремонтантну малину вирощують двома основними методами:

              1. Як однорічну культуру. У цьому випадку під зиму всі малинові пагони вирізають під корінь, а врожай ягід збирають тільки з однорічних гілок, що вже увесні. І хоча цей спосіб не дозволяє «вичавити» максимум з ремонтантної малини, він є єдиним можливим для регіонів з помірним та північним кліматом. Справа в тому, що перша хвиля плодоношення забирає у рослин дуже багато життєвих сил, тому подальше цвітіння затримується і малина не встигає віддати другий урожай в умовах короткого та прохолодного літа. Натомість ягоди на однорічній ремонтантній малині встигають саме тоді, коли решта сортів давно відплодоносили і вже починає відчуватися нестача у свіжих овочах та фруктах.
              2. Як дворічна культура. У теплих краях з тривалим літом цей спосіб оптимальний, тому що він дає можливість зібрати дуже гарний урожай малини.

              Переваги та недоліки ремонтантної малини

              Давайте розберемося, чим же пояснюється зростаюча популярність ремонтантних сортів малини серед власників приватних присадибних ділянок.

              До плюсів ремонтантних сортів малини можна віднести:

              • кількість та якість ягід. Сучасні покращені сорти малини ремонтантного типу дають ягоди масою від 5 до 8 грамів, в середньому ця цифра коливається від 4 до 5 грамів. Плоди ранньостиглих сортів дозрівають у той період, коли ще достатньо сонечка і тому відрізняються супер солодким десертним смаком.
              • менша схильність до хвороб і шкідників. У ягодах таких сортів дуже рідко можна знайти личинку малинного жука, але від довгоносика рослини страждають набагато рідше. Таким чином, відпадає необхідність регулярних профілактичних обробок посадок хімічними препаратами — урожай виходить не лише багатим, а й екологічно чистим!
              • відмінна морозостійкість. Коренева система ремонтантної малини здатна винести промерзання верхнього шару ґрунту до -20 градусів. Чи варто говорити, що у більшості регіонів нашої країни такі суворі морози дуже рідкісні.
              • відсутність необхідності укривати посадки на зимовий період. Як правило, ремонтантну малину обробляють у однорічній культурі, коли всі пагони наприкінці осені скошуються, а рослини йдуть зимувати взагалі без наземної частини. Тобто не треба ні пригинати гілки малини до ґрунту, ні утеплювати їх мульчею, а навесні не потрібно підв’язувати їх до шпалерної конструкції.
              • продовження сезону споживання свіжої малини до 1,5-2 місяців. Тривалість плодоношення звичайних сортів малини відносно невелика – від 2 до 3 тижнів у середині літа. Садівник, який вирощує ремонтантні сорти цієї культури, має унікальну можливість розтягнути цей період до 1,5-2 місяців. До того ж, малинова зав’язь спокійно витримує незначні (до -5 градусів) та короткочасні похолодання та продовжує при цьому успішно розвиватися.
              • пізноквітучі рослини малини – прекрасне і часом єдине джерело нектару для бджілок (на замітку бджолярам-аматорам!).

              І все ж у ремонтантної малини не можна не виділити кілька недоліків, які варто розглянути детальніше:

              • дорожнеча саджанців. Якщо ви вирішили посадити на своїй ділянці таку малину, приготуйтеся добре розщедритися!
              • низька реальна врожайність у зонах ризикованого землеробства. На Уралі та в Скандинавії ремонтантні сорти мають мало переваг перед звичайними через нетривалий і короткий літ (другий урожай просто – не встигає визріти).
              • підвищена потреба у добривах. Щоб рослини зуміли успішно реалізувати весь свій чималий потенціал, крім світла, води та тепла вони також потребують посиленого харчування. Як правило, норму внесення підживлення для рослин ремонтантних сортів малини збільшують у 1,5-2 рази порівняно з традиційними сортами. Причому основний наголос у літніх підживленнях необхідно робити на натуральні органічні добрива на кшталт перегною, компосту, збродженої трави тощо.

              У Калінінградській області, що відрізняється досить м’яким кліматом, вирощування ремонтантної малини якщо не доцільно, то принаймні можливе.

              Справа в тому, що в жовтні в нашому регіоні вже переважають дощові дні і ягоди таких сортів виходять недостатньо солодкими.

              Як відрізнити малину ремонтантну та звичайну: посадка, догляд, розмноження

              Практично кожен дачник уважно стежить за ягідним урожаєм на власній ділянці, але цей урожай буває тільки раз на рік і, якщо, наприклад, ви покуштували полуницю, смородину чи малину на початку літа, то восени скуштувати свіжих та ароматних ягід вже не доводиться. Ми пропонуємо використовувати ремонтантні сорти, які плодоносять двічі на рік і хочемо розглянути даний спосіб вирощування на малині.

              Особливості сортів малини: як відрізняти

              Ремонтантна малина – ягідний кущ, який практично нічим не відрізняється від звичайного малинового, він може давати, як один, так і два врожаї за літо, все залежить від селекційного сорту, який ви висадите на дачній ділянці.

              Правильно комбінуючи сорти та дотримуючись усіх правил агротехніки, ви можете забезпечити себе добрим урожаєм на весь теплий сезон.

              Якщо ж ремонтантна малина вирощується в умовах, коли догляд за нею слабкий, то це відбивається на другому врожаї — всі сили та соки ягідного чагарника йдуть на формування ягід першого врожаю, що дозріває наприкінці червня.

              Другий урожай виходить якістю гірше — дрібні, сухі ягоди, зниження їх кількості. Щоб перший і другий урожай були відмінної якості, доведеться добре попрацювати та забезпечити рослині правильний догляд — своєчасне обрізування, полив та підживлення.

              Багато ж дачників, через брак часу, вибирають використання ремонтантних сортів для отримання лише одного врожаю. Сьогодні хотілося б розглянути способи догляду за ремонтантною малиною, перетинаючи їх із доглядом за малиною звичайною. Зробимо ми це для того, щоб зрозуміти, як правильно оптимізувати одержання врожаю, сформувати його та визначити на необхідний для нас період.

              Посадка ремонтантної малини

              Посадка рослини відбувається саджанцями, чим відрізняється від посадки малини звичайної. Саджанці висаджуються у ґрунт навесні або восени.

              Якщо процес відбувається восени, його необхідно проводити в теплий період, щоб малина встигла вкоренитися. Кущі висаджують у посадкові лунки 30х30 см. Глибина також становить близько 30 см.

              Якщо ви вирішили посадити малину рядами, то дотримуйтесь між ними відстань не менше одного метра. Це дасть можливість гарного провітрювання та запобігання захворюванням.

              При посадці кожна лунка заповнюється органічними добривами – гноєм, що перепрів, торфом або перегноєм. Коріння кожного саджанця розправляють і засипають ґрунтом, добре ущільнюючи. Потім заливають під кожен кущ по одному відру води. Ґрунт мульчують, і верхній шар постійно розпушують.

              При посадці ремонтантної малини змінюється лише кілька моментів, укорінювати її необхідно на більшій глибині, до 50 см. Саджанці укладати в лунки горизонтально і після засипання землею зрізати всю надземну частину.

              Обрізання після плодоношення

              Обрізання ремонтантної малини проводиться щороку, це сприяє одержанню якісного врожаю. Слід видаляти пагони, що відплодоносили. У випадку з літніми сортами видаленню підлягають всі пагони, вони зрізаються в липні, до рівня землі.

              Можна залишити найсильніші паростки цього року для посилення майбутньої врожайності. Також обрізають малину і наприкінці періоду осіннього плодоношення, у листопаді-грудні, та зрізають усі пагони, не залишаючи навіть молодих однорічних. Це посилює майбутній, літньо-осінній урожай.

              Весняне санітарне обрізування

              Якщо ви не провели осінню обрізку або просто вирішили сформувати однорічні пагони навесні, то робити це потрібно дуже обережно. Так як малина починає плодоносити з верхівки, то обрізаючи стебла зверху і формуючи їх зростання, ви тим самим затримуєте початок плодоношення, а можливо, і знизите врожайність.

              Якщо ви хочете забезпечити високий урожай та якість ягід, то слід проводити лише весняну санітарну обрізку. Видаляються ті гілки та стебла, які не пережили зимівлю, або ж зрізаються до першої здорової нирки. Обрізка має відбуватися у квітні, коли нирки набухають і визначити здорову просто.

              Тепер, знаючи, як обрізати малиновий кущ, ви зможете самі регулювати терміни дозрівання плодів. Крім того, можна регулювати якість урожаю, що є чималим плюсом.

              Чим добре прищипування чагарнику

              Обрізання верхніх частин стебел необхідно для того, щоб трохи відтягнути період плодоношення. Якщо це необхідно, то обрізка проводиться у травні, зрізається верхня частина стебла, 20-25 см.

              Якщо ж йдеться про ранні та середньопізні сорти, то прищипування буде актуальним лише для останніх. Тут невелика кількість ягід максимально компенсується пізнішими термінами дозрівання врожаю. У результаті правильного прищипування, у червні можна буде скуштувати ранню малину, у липні — скуштувати середньопізню, а в серпні-вересні насолодитися смаком саме ремонтантною.

              Регулювання густоти

              Правильний догляд за ремонтантною малиною та звичайною регулює якість урожаю, противником якого є загущення малинника. Загущення веде до пригнічення ягідного чагарника і найчастіше провокує грибкові захворювання, які негативно позначаються не тільки на якості плодів, але й на життєдіяльності рослини.

              Вирощувати культуру бажано смугами, відстань між якими має становити близько одного метра. Якщо використовується шпалера, смуга залишається шириною 20-35 см, при вільному зростанні – 50 см.

              На кожному метрі сформованої смуги залишають 15-20 пагонів, половина яких має бути дворічними плодоносними, а друга половина представлятиме однорічні, що замінюють пагони.

              Внесення добрив

              Підживлення слід вносити у ґрунт у березні. Для ґрунту збалансованого застосовують комплексні добрива (азотно-калійно-фосфорні). Якщо ґрунт потребує азоту, листя малини жовтіють, і тоді потрібно додаткове внесення 15-20 г селітри аміачної, розведеної у відрі води, розрахунок на 1 квадратний метр.

              Друге підживлення проводиться перед цвітінням і зав’яззю плодів – 3 ст. л. подвійного суперфосфату розбавляють у 10 л води, додають 2 ст. л. сульфату калію і дають трохи настоятися. Ця кількість підживлення розрахована на 1 м2.

              Наступне підживлення проводиться восени, після зрізу пагонів. Проходить вона тим самим способом, що й попередня, знижується лише кількість добрив — 1 ст. л. сульфату калію та 2 ст. л. суперфосфат на відро води.

              Крім того, ремонтантна малина і звичайна, як і інші чагарники на території вашої ділянки, потребують органічних добрив. Вносити їх необхідно щонайменше 1 раз на 3 роки. Використовувати коров’ячий, кінський, овечий, свинячий або козячий гній, 5 кг на кожен квадратний метр посадки.

              Захист рослин

              Всілякі захворювання та шкідники, які часто атакують рослини дачних ділянок, не оминають і малину. Тому варто подумати про її захист. Використовувати хімію для цього процесу рекомендують лише до початку цвітіння. Від грибкових захворювань – у березні-квітні. Або ж після збирання врожаю. Використовують препарати, що містять мідь, і бордоську рідину.

              Від шкідливої ​​живності, що нападає на малинник, використовують спеціальні біопрепарати. Деякі їх ефективні протягом лише 7-10 днів, отже уважно ставитеся до перевірки рослин щодо шкідників після закінчення цього періоду.

              Можна обробляти малинник і вручну, але тільки в тому випадку, якщо рослина не повністю уражена жуком або личинками.

              В цьому випадку їх можна зібрати руками, а стебла зберегти, в іншій ситуації стебла і листя підлягають обрізання і спалювання, бажано за межами дачної ділянки.

              Захист чагарнику від морозів

              Посадка та догляд за ремонтантною малиною — справа трудомістка, але вона може опинитися в небезпеці, якщо не дотримуватись ще одного правила — захисту в зимовий період.

              Підготовку до зими краще розпочати раніше, вже у вересні. Після того, як ви зібрали останні врожаї і зрізали зайві стебла, що залишилися, однорічні, нахиліть до землі і притисніть, щоб перший сніг, який піде вже скоро, накрив їх насамперед.

              Стосується це і сортів зимостійких, тому що у сильні морози рослина дуже висушується. Потрібно простежити і за тим, щоб сніжний покрив укрив усі стебла, товщиною не менше 50 см. Якщо зима з малою кількістю снігу або взагалі безсніжна, то стебла слід придавити до землі фанерою або дошкою. Можна засипати сухим листям.

              Піднімати кущі навесні можна лише тоді, коли зникнуть усі заморозки, навіть нічні.

              Популярні та якісні сорти

              У кожній окремо взятій країні над селекційними проектами працює безліч майстрів, які за роки своєї діяльності виводять сорти, здатні рости і плодоносити в кожному конкретному регіоні.

              На даний момент виведено величезну кількість звичайної та ремонтантної малини, яка призначена для посадки саме в нашій країні.

              До них ми можемо віднести наступні, найкращі сорти ремонтантної та звичайної малини:

              полька, абрикосова ремонтантна;

              • пінгвін, великоплідна ремонтантна;
              • ремонтантна малина полиця, жар птах;
              • ремонтантна малина атлант, малина діамантова;
              • малина ремонтантна бабине літо, малина брянське диво;
              • малина ремонтантна жовта, малина прогресивна;
              • Латам, Віслуха, Ньюбург, Геракл, шапка Мономаха, Моллінг, Калінінградська, Барнаульська, Радянська, Нагорода та багато інших сортів, які здатні не тільки вижити в наших умовах, але й порадувати хорошим і корисним урожаєм, якщо звичайно, догляд буде відповідним .

              Знаючи, як доглядати ремонтантну малину, ви можете виростити хороший урожай. Залишилося лише дізнатися, як його доцільніше використовувати.

              Звичайно, з ягодою можна готувати пироги та пиріжки, варити компоти та киселі, але не забудьте обов’язково зробити малинове варення, яке, крім величезної кількості корисних властивостей, несе в собі і відмінні протизастудні показники.

              Купити саджанці ремонтантної малини зараз можна скрізь — на ринку, спеціальних садових маркетах, виставках, магазинах живої природи. Тож можна не переживати, і вже восени чи наступного року, сміливо розмножувати чагарник на дачній ділянці, збирати врожай та ділитися з сусідами новими знаннями про те, як правильно доглядати рослини, щоб усі праці дали добрий результат.

              Ремонтантна малина: характеристика, сортимент, прийоми інтенсивної агротехніки

              У аматорському та промисловому садівництві півдня та середньої смуги України ремонтантна малина якщо і не витісняє, то суттєво доповнює літні сорти. Культура приваблює рясним великоплідним урожаєм, чудовим смаком та ароматом ягід, тривалим періодом плодоношення.

              На жаль, якщо підходити до агротехніки ремонтантних видів із традиційними мірками, то, крім розчарування, ви нічого не отримаєте. Звідси і негативний досвід і невідповідність реальних результатів заявленим характеристикам. Наша публікація про те, як грамотно вибирати, вирощувати та розводити ремонтантні сорти.

              Ремонтантність: біологія та характеристики

              Ремонтантність культур – це здатність до неодноразового плодоношення протягом одного сезону. Спостерігається в рослин, здатних закладати плодову нирку над певної фазі зростання, а протягом усієї вегетації. Тому багато хто, коли чують про ремонтантну малину, вирішують, що це означає багаторазовий сорт. Чи так це?

              Щодо малини ремонтантність означає здатність плодоносити на однорічних і дворічних пагонах, тоді як у звичайних різновидів культури квіткові бруньки закладаються на другий рік.

              Водночас досвідчені садівники вважають, що знімати два врожаї недоцільно. Літнє плодоношення на стеблі другого року забирає у рослини багато сил, пагони-первістки гірше розвиваються, пізніше цвітуть і незріла ягода йде в зиму.

              Тому перспективною вважається інтенсивна агротехніка ремонтантної малини як культури із однорічним циклом.

              Розглянемо, як відрізнити ремонтантну малину від звичайної, порівняємо їх характеристики.

              ОсобливостіМалина звичайнаРемонтантна малина
              Цикл вегетаційного розвиткудворічний, плодоносять пагони другого рокуоднорічний, урожай дають пагони першого року
              Початок плодоношеннякінець червня – початок липнясередина серпня
              Тривалість ягідного сезону1-1,5 місяці3–3,5 місяці
              Врожайністьдо 1,5 кг із кущавід 1,7 до 5 кг із куща
              Розмір плодусереднійвеликоплідна
              Розмноження (пріоритетний спосіб)кореневими нащадкамиживцюванням, розподілом куща

              Сортимент

              Вибираючи сорти ремонтантної малини для дачної ділянки, зверніть увагу на термін дозрівання. Щоб урожай встиг визріти і не пішов під сніг, віддавайте перевагу сортименту раннього плодоношення.

              Важлива характеристика – розмір та смак ягід. Останнім часом набирають популярності штамбові сорти – низькорослі, що формують потужний кущ за рахунок швидкого відростання пазушних пагонів.

              Вони зручні тим, що не потребують підв’язки.

              З різноманіття ремонтантної малини пропонуємо опис кращих, за відгуками садівників, сортів, адаптованих до умов нашого клімату.

              Геракл

              Має потужний невисокий кущ, усипаний великими (9-10 г) ягодами рубінового кольору, які дозрівають із середини літа до заморозків. У міру похолодання набуває кислуватий смак. Нащадків дає мало, розмножується переважно розподілом куща.

              Євразія

              Гібрид вивели для вирощування у ґрунтово-кліматичних умовах помірного поясу. Кущ штамбового типу висотою до 1,5 м, із прямими стеблами, не вимагає шпалери. Ягоди темно-малинові, матові, середнього розміру, кисло-солодкі. Продуктивність із куща досягає 2–2,5 кг.

              Поляна

              Сорт польської селекції, що плодоносить великими (7–9 г) темно-малиновими ягодами із середини серпня до кінця жовтня. Продуктивність – до 5 кг із куща. Міцні півтораметрові пагони можна не підв’язувати.

              Шапка Мономаха

              Крупноплідний штамбовий сорт із відмінними смаковими якостями. Плодоносить із 10 чисел серпня протягом 3 місяців. Кущ нагадує невелике деревце та за сезон може дати 5 кг ягід. Відмінна риса – низьке пагоноутворення, розмноження ремонтантної малини проводять в основному живцюванням.

              Недосяжна

              Адаптований до умов помірного клімату сорт із раннім плодоношенням (з кінця липня). Ягода велика, соковита, кисло-солодка, червоного кольору. Кущ заввишки 150-160 см добре розростається вже першого року.

              Діамантова

              Малина ремонтантна української селекції вважається одним із найкращих ранніх сортів для середньої смуги. Пагони низькорослі, прямостоячі, без шпильок. Ягоди великі (9-10 г), греблі, блискучі, насиченого рубінового кольору. Відрізняється дружним плодоношенням, що дозволяє до заморозків забрати 90% урожаю.

              Технологія вирощування з однорічним циклом вегетації

              Головна проблема вирощування ремонтантної малини – пізнє плодоношення. У разі ранньої дощової осені в деяких сортів встигає дозріти трохи більше 30% врожаю.

              Тому зусилля селекціонерів та дослідників спрямовані, по-перше, на виведення ранніх сортів, а по-друге, на пошук технологій, за яких рослина розвивається інтенсивно.

              До них належить агротехніка малини в однорічній культурі. У чому її переваги?

              • Відсутність дворічних пагонів прискорює вегетацію молодої порослі, стимулює раннє та дружне плодоношення, повнішу віддачу врожаю.
              • Повна обрізка надземної частини взимку виключає вимерзання культури.
              • Підвищується стійкість рослини до ураження шкідниками та захворюваннями.

              Важливо! Щоб не залишитися на літо без ягід, на додачу до осінніх вирощуйте звичайні сорти. Ви отримаєте ті ж два врожаї, але з різних малинників.

              Посадка

              Для посадки ремонтантної малини підійдуть освітлені та прогрівані сонцем місця. Це важливо і на початку вегетації – чим швидше зійде сніг, тим швидше пагони підуть у зріст, і момент плодоношення – на сонці ягода зріє краще.

              При вирощуванні в однорічній культурі краще осіння посадка, щоб навесні вегетація почалася вчасно.

              Малина кілька років росте на одному місці, тому коли готуєте ґрунт, передбачайте харчування на найближчий час та на перспективу. На дно траншеї або лунки глибиною 40-50 см покладіть деревні та рослинні залишки.

              Органіка, поступово розкладаючись, продукуватиме поживні речовини, покращуватиме структуру ґрунту. Зверху насипте шар перегною товщиною 10 см, додайте деревної золи (1 склянка/м²), якщо грунт кислий – доломітового борошна (0,3–0,4 кг/м²).

              Зверху поживний пиріг заправте садовою землею.

              Зверніть увагу! Деревна зола – комора мікроелементів. У ній міститься калій, фосфор, магній, бор, цинк, марганець. У золі немає хлору, якого чутливі багато рослин, зокрема, малина.

              Глибоко садити не потрібно – коріння у малини залягає близько до поверхні. Розправляйте коріння, стежте, щоб не засипати землею кореневу шийку. Після посадки рясно полийте, пагін обріжте до землі.

              Полив, підживлення, мульчування

              В інтенсивній агротехніці до обов’язкових елементів догляду за ремонтантною малиною відносять регулярний полив, сезонні підживлення та обов’язкове мульчування ґрунту.

              Вологолюбна рослина чутлива до поверхневого поливу з глибоким проникненням (30-40 см). Необхідний всіх етапах вегетації в міру просихання грунту.

              Коріння малини тонке і знаходиться близько до поверхні землі, щоб утримати вологу, малинник мульчують. Для цієї мети підійде солома, кора, торішнє листя, рослинні рештки. Якщо для підживлення городніх рослин ви робите настої із зеленої маси, залишки використовуйте як мульчу.

              Важливо! Мульчування малинника шаром у 5-7 см не тільки зберігає вологу, а й підвищує повітропроникність ґрунту, зменшує кількість розпушування. Крім того, перегниваючи, рослинна мульча служить чудовим органічним підживленням.

              Як би добре ви не доглядали ремонтантну малину, без систематичних підживлень інтенсивна технологія не дасть потрібного ефекту.

              1. Як тільки почне сходити сніг, підсипте під кущики склянку деревної золи. Разом з весняною вологою рослина, що прокидається, отримає порцію калію, фосфору, магнію та інших мікроелементів.
              2. У травні, після першого розпушування, внесіть азот у рідкому вигляді – ці забезпечить пагонам швидкий старт та наростання надземної частини. Можна використовувати мінеральні добрива (сечовину) та органічні – пташиний послід (1:20), коров’як (1:10).
              3. Під час цвітіння рослині потрібні фосфор та калій. Практикують підживлення комплексними добривами, які можна замінювати чи доповнювати органічними.

              Обрізка

              Головна відмінність ремонтантної малини від простої у способі обрізки та формування куща. У однорічному циклі ставку роблять на втечу першого року вегетації, тому восени всю надземну частину зрізають до грунту, не залишаючи навіть маленьких пеньків.

              Про які нюанси обрізки слід пам’ятати? Починати її можна тільки після листопада, адже в останні тижні вегетації йде інтенсивна закладка пагонів, що заміщають, відбувається зворотний відтік живлення зі стебла в коріння. Ранній зріз пагонів послабить рослину.

              Щорічне обрізання стимулює розростання куща. Як правило, на місці одного торішнього стебла навесні вилізе від 4 до 10 молодих. Щоправда, для об’єктивності слід сказати, що деяким ремонтантним сортам характерне слабке пагоноутворення, і вони майже не дають приросту.

              Отримання двох урожаїв

              Питання, чому не плодоносить ремонтантна малина, найчастіше виникає у тих випадках, коли її вирощують як дворічний чагарник, та ще й не допомагають рослині винести два врожаї.

              Що відбувається із культурою? Навесні вона розпорошує зусилля на розвиток дворічних втеч та вигонку молодих. Кожен із них за сезон має пройти повний цикл – від сходів до цвітіння та плодоношення.

              При слабкому харчуванні малина не те, що два, навіть одного врожаю може не дати.

              Водночас у південних регіонах інтенсивна технологія дає можливість виростити два повноцінні врожаї. Перший – у літні місяці, на торішніх гілках. Другий (осінній) – на однорічних пагонах. Підживлення комплексними добривами краще провести двічі – перед кожним цвітінням. Пагони другого року видаляють одразу, як відплодоносять, щоб вони не заважали молодим.

              Після збирання осіннього врожаю надземну частину не зрізають, а залишають зимувати, як у звичайної малини. Навесні підмерзлі та засохлі стебла обрізають до живої тканини.

              Розмноження

              Як кореневідросткову культуру, розмножити ремонтантну малину можна молодими нащадками. До кінця сезону втеча, що відбрунькувалася, сформує кореневу систему і буде готова до самостійного життя.

              Це найпоширеніший спосіб розведення, але деякі ремонтантні сорти майже не дають нащадків, особливо у перші кілька років. У таких випадках використовують живцювання, відведення або поділ куща.

              Зелені живці одержують із верхівкових пагонів, пророщують та укорінюють у міні-парниках. Щоб отримати відведення, на початку літа частину пагонів притисніть до землі та прикопайте. До осінньої посадки в місці зіткнення з ґрунтом утворюються корені.

              Восени кущ можна поділити на кілька і розсадити. Якщо при викопуванні залишаються шматочки коренів зі сплячими бруньками (маленькі білі крапочки), їх можна використовувати як кореневі живці. Прикопайте їх і навесні вони пустять паростки.

              Малина ремонтантна найкращі сорти вирощування догляд обрізка

              Малина входить до традиційних садових рослин. Вона не вимагає складного догляду та дозволяє отримати досить високі врожаї.

              Особливо це стосується ремонтантних сортів. Останні включають кущі, здатні плодоносити кілька разів за сезон. Існує чимало ремонтантних сортів.

              Важливо вибрати кущ, що підходить вашим очікуванням та кліматичним умовам.

              Опис рослини

              Малина – популярна у садівників, цінна за своїми поживними та лікувальними якостями ягідна культура. Всі сорти малини поділяються на кілька груп, у кожної з яких є свої переваги та недоліки:

              • Традиційні – мають низьку врожайність, але легко і швидко пристосовуються до місцевих умов вирощування, щороку дають великий приріст нащадків.
              • великоплідні – дають найбільші ягоди.
              • ремонтантні – можуть дати два врожаї (на однорічних та дворічних пагонах).

              У всіх трьох групах є сорти з різними термінами дозрівання та кольором ягід.

              Ремонтантна малина користується великою популярністю, тому що кущ за один цикл розвитку встигає наростити пагони та принести ягоди, на відміну від звичайної малини, яка плодоносить лише на дворічних пагонах. Після плодоношення всі пагони ремонтантної малини вирізуються і спалюються, що сприяє здоровому агрофону, оскільки у ґрунті не накопичуються шкідники та суперечки різних захворювань.

              Ті шкідники, що вражають звичайну малину, не можуть перебудуватися під цикл розвитку малини ремонтантної, в результаті вона від них не страждає і дає якісну чисту ягоду. Нові пагони рослини з’являються навесні зі сплячих бруньок на кореневищі.

              Плюси та мінуси ремонтантної малини

              • низькі трудові витрати при вирощуванні
              • екологічно чиста продукція (не потребує хімічних обробок)
              • урожай можна отримати вже в перший рік посадки
              • нижчі смакові якості та слабкий аромат ягід
              • висока потреба в поживних речовинах, волозі та освітленості
              • не весь урожай встигає визріти до заморозків

              Найкращі сорти

              Ранньостиглі

              • «БРЯНСЬКА ЮВІЛЕЙНА» – відрізняється раннім плодоношенням, перші ягоди з’являються наприкінці липня, 100% врожаю встигає визріти до осіннього похолодання. Ягоди червоні, масою від 4 до 6,2 г, з одного куща збирають від 1,5 до 2 кг;
              • «ПІНГВІН» – ранньостиглий сорт із цікавою формою невисокого куща (у вигляді штамба). Пагони не вилягають, прямі. Ягоди із щільною м’якоттю, червоного кольору, транспортабельні, після дозрівання не загнивають на кущі. врожайність до 2 кг;
              • «ЄВРАЗІЯ» – унікальний сорт з великими ягодами, що відрізняється високою декоративністю куща, великою врожайністю та скоростиглістю. Плодоносить із початку серпня, урожай становить до 2,6 кг. Зрілі ягоди темно-малинові, добре тримаються на кущі, не загниють.

              М’якуш сорту «ЄВРАЗІЯ» має щільну консистенцію, ягоди придатні для транспортування. 100% врожаю встигає визріти до похолодання.

              Середньостиглі

              • “АБРИКОСОВА” – ягоди жовтого забарвлення, дуже смачні з сильним ароматом. Врожайність досягає 2 кг із одного куща;
              • «Діамантова» – червоні стиглі ягоди з’являються вже в перших числах серпня і до настання холодів кущ віддає до 90% всього врожаю. Ягоди великі (в середньому до 4,5 гр., максимум – 7,2 гр.), Смачні, придатні для транспортування. Дозрілі не опадають і не загнивають на кущі;
              • “АТЛАНТ” – врожайний сорт. З одного куща – 2,5 кг великих червоних ягід. Консистенція ягоди щільна, придатна для транспортування. До осіннього похолодання визріває 75-95% урожаю;
              • «БАБ’Я ЛІТО» – український сорт. Червоні ягоди середнього розміру (переважно 2-3 гр.), мають гарний аромат. Плодоношення розтягнуте – до похолодання встигає дозріти близько 40-60% врожаю;
              • «ГЕРАКЛ» – кущ пряморослий, що не никне. Перші стиглі ягоди з’являються на початку серпня. Вони придатні для транспортування, мають щільну консистенцію м’якоті. Максимально можна зібрати 2,5 кг великих ягід з одного куща;
              • “ЖУРАВЛИК” – для вирощування в регіонах з теплим кліматом, утворює високий (до 200 см) кущ. Ягоди за величиною середні, щільні, з гарним “малинним” ароматом. Урожайність складає близько 2 кг із одного куща;
              • “МУЛАТКА” – утворює дуже високий (до 200 см) кущ. Врожайність 1,5 – 2 кг із одного куща. До заморозків встигає віддати 80% урожаю. Ягоди середнього розміру (3-3,7 г), округлі, темного вишневого відтінку. Смак із кислинкою;
              • «Помаранчеве диво» сорт з жовтими, дуже смачними та великими ягодами, кількість яких досягає 2,5 кг з одного куща. До осінніх холодів встигає визріти 70-85% урожаю.

              При виборі сорту важливість враховувати кліматичні особливості свого регіону, оскільки далеко не всі сорти встигають повністю дозріти до холодів.

              Високоурожайні

              • «БАБ’Я ЛІТО 2» – високоврожайний сорт. Пагони не вилягають під вагою ягід. У центральній України до настання холодів віддає до 90% урожаю, який становить 2-2,5 кг з одного куща. Ягоди середні (до 3,5 г), широкої тупоконічної форми;
              • «БРЯНСЬКЕ ДИВО» – кущ 160-170 см, пагони сильно гілкуються, з шипами. Вузько-конічні ягоди щільні, великі – у середньому 5-6 грамів, максимально до 11 грамів. Сорт високоврожайний, кожен шматок віддає до 3 кг ягід. До заморозків дозріває 70-90% урожаю;
              • «ЖАРКА ПТАХА» – високоврожайний сорт. Кущ слаборозлогий, високий (до 190 см). Урожай починають збирати після 15 серпня. З одного куща віддача становить 2,2-2,5 кг. На початок холодів встигає дозріти 70-90% врожаю. Приваблює великими смачними ягодами, вага яких сягає 6 г;
              • “ЖОВТИЙ ГІГАНТ” – утворює високий кущ, який вимагає підв’язки. Ягоди прекрасного солодкого смаку, жовтого кольору дуже великі (від 5 до 10 гр.). Врожайність сягає 5-12 кг з одного куща. Ягоди непридатні для транспортування;
              • «ЗОЛОТА ОСІНЬ» – сорт привабливий великими жовтими ягодами. Кущ середнього розміру, висотою до 1,6 м, пагони трохи пониклі;
              • «РУБІНОВЕ НАГОРОД» – має високу продуктивність. З одного куща можна зібрати до 2,8 кг ягід. Початок дозрівання посідає другу половину серпня. Маса ягід від 4,5 до 8,4 гр. Ягоди із щільною м’якоттю, придатні для транспортування;
              • «Помаранчеве диво» сорт із жовтими, дуже смачними ягодами, кущ виростає заввишки 150-170 см. Урожайність досягає 2-2,5 кг з одного куща. До заморозків встигає віддати 70-85% урожаю. Маса ягід – від 6 до 9 грн. Ягоди смачні, запашні;

              Особливості посадки

              Існує кілька варіантів посадки ремонтантної малини.

              • куртиною. Посадка саджанців куртиною повторює природні чагарники малини у лісі. При розміщенні кущів відсутня будь-яка схема. Такі посадки не вимагають особливого догляду, маловитратні;

              Згодом куртина розростається, тому під неї необхідно виділити велику площу та висаджувати саджанці розріджено.

              • окремими кущами. Цей спосіб підходить для регіонів з великою кількістю опадів та підвищеною вологістю. Окремі кущі краще провітрюються та освітлюються. При посадці кущами малина є одночасно і прикрасою ділянки. Ягоди легко збирати, а квітки доступніші для запилення. У городі або квітнику ґрунт постійно обробляється, удобрюється, за рахунок цього кущі малини отримують відмінний догляд та харчування;
              • рядами. При цьому способі посадки рослини висаджуються рядами, з кожного саджанця надалі формується один кущ. Щоб кореневі сини не розповзалися межі низки, навколо посадок укладають мульчирующую плівку. Якщо плівки немає, то непотрібні пагони обрізають без залишення пенька;
              • на шпалері. Переваги вирощування на шпалері полягають у легшому збиранні врожаю, кращій запилюваності квіток, хорошому провітрюванні та освітленні пагонів. Дріт для шпалери натягують між опорами на висоті 1,5 метра в один або два ряди, пагони мають віялом і кожен з них підв’язують.

              Щоб ряд зберігав своє положення, проміжки між рослинами і вздовж них укривають чорною плівкою, яка перешкоджає проростанню нащадків, міжряддя залужують.

              Догляд

              Місце для посадки ремонтантної малини краще вибирати добре освітлене, сонячне, щоб ягоди почали дозрівати якомога раніше. Догляд за кущами, які вирощуються за традиційними технологіями (без мульчуючої плівки), полягає у своєчасному видаленні бур’янів, розпушуванні ґрунту, поливі та добривах.

              На початку вегетації вносяться добрива на основі азоту, а під час бутонізації – комплексні добрива з великим вмістом фосфору та калію. Якщо земля вкрита плівкою, що мульчує – то прополка і полив не потрібно, грунт під плівкою завжди чиста і волога, так як не відбувається випаровування вологи. Плівка також захищає від бур’янів.

              За будь-якого способу вирощування восени всі пагони ремонтантної малини вирізаються під корінь, без залишення пенька.

              Хвороби та шкідники

              В цілому, ремонтантна малина дуже рідко уражається хворобами та шкідниками через розбіжність циклу її розвитку зі звичайною малиною та високою стійкістю сортів. Однак, при порушенні агротехніки, загущеності посадок іноді можуть зустрічатися такі вірусні захворювання.

              Вони переносяться різними шкідниками – попелицями, різними кліщами, нематодами. Причиною зараження може бути садовий інструмент і навіть пилок заражених рослин, що переноситься вітром. Найчастіше малину вражають кучерявість, інфекційний хлороз, кущиста карликовість, мозаїка.

              Вірусні захворювання не піддаються лікуванню, заражені рослини необхідно викорчувати та знищити.

              Малина також схильна до грибкових хвороб, а саме:

              • антракноз – проявляється фіолетовими плямами на листі. Усі уражені пагони вирізають, спалюють. Рослини обробляють фунгіцидними препаратами з урахуванням міді;
              • іржа – виглядає як маленькі руді опуклі крапки на листі. Появі іржі сприяє висока вологість повітря та загущена посадка. Уражені пагони вирізують і знищують, посадки обробляють фунгіцидними препаратами та проріджують, щоб забезпечити гарне провітрювання куща;
              • сіра гнилизна – переважно від цієї хвороби страждають ягоди, які покриваються сірим нальотом. За високої вологості вони гниють, а за низької – засихають. Профілактику проти хвороби проводять навесні, обробляючи малину бордоською рідиною, 0,5% розчином хлорокису міді, Фітоспорином або іншими протигрибковими препаратами.
              • стеблова галиця Невеликий комарик чорного кольору, який відкладає яйця в молоді стебла малини. Весною втеча вище здуття відмирає. Методи боротьби: пошкоджені пагони вирізують нижче рівня галлів, рослини, що залишилися, обробляють інсектицидами навесні і восени;
              • втеча попелиці. Дуже часто можна зустріти попелицю на кінцях пагонів, усередині скрученого листя. Пошкоджені пагони засихають, викривляються. Для боротьби з попелицею обривають все скручене листя, пагони нахиляють і промивають їх верхівку в розчині інсектициду. Ведуть боротьбу з мурахами, які є рознощиками попелиці;
              • малинно-суничний довгоносик. Відкладає яйця в бутони, потім підгризаючи стеблинку. Квітки, що не розкрилися, засихають і падають на землю, де з них виводиться нове покоління шкідників. Обприскування інсектицидами необхідно проводити під час появи перших бутонів та повторно восени. Для профілактики ураження малини довгоносиком все опале листя ретельно прибирають, грунт під рослинами розпушують і видаляють бур’янів;
              • малинний жук. Виїдає бутони, пошкоджує квіти та листя малини. Зимує у ґрунті. Самки розміщують у квітці по одному яйцю, з якого виводиться личинка, що поїдає ягоду зсередини, часто можна зустріти при зборі врожаю.

              Профілактичну обробку починають за 5-6 днів до початку цвітіння малини.

              Існує досить багато сортів ремонтантної малини. Їхня культивація дозволяє отримувати значний урожай ягід протягом усього періоду цвітіння чагарника. Важливо пам’ятати, що продуктивність рослини безпосередньо залежить від способу посадки та якості догляду.

Про автора

admin administrator